Ugrás a fő tartalomra

A csakrákról röviden


A Prána egyfajta finomfizikai energia. Fenntartja és aktivizálja a testet és az elmét.  Kapcsolatot teremt a durva fizikai test és finom test között, élettel látja el az anyagi testet. Egyfajta életlevegő, egy mindent betöltő energia. Kapcsolatban áll az univerzum minden elemével is. A testet fel tudjuk pránával tölteni a megfelelő táplálkozással, az ászanák és a légzés segítségével,  meditációval, relaxációval és persze a vízzel, napfénnyel is. 

A prana a mindent átható energia. A Prána a finomfizikai testben, csatornákban áramlik – hasonlóan a vérkeringési rendszerhez, hálózatot alkotva. Ezen hálózatra épül a durva fizikai test. Ezeket a csatornákat nádiknak nevezzük – a védikus írások szerint 72 000 nádi található a testben. (hasonló, mint a kínai gyógyászatban a chi és a meridiánok)

A három fő nádi a Szusumna, ami a gerinc vonalában helyezkedik el és tőle jobbra az Ida és balra a Pingala található.
mik azok a csakrák, mit a jelent a csakra, gyökércsakra, szívccsakra, 

Az emberi testben hét olyan pont van, ahol 21 nádi találkozik– közöttük a fent említettek. Ezen pontokat fő csakráknak nevezzük (a gyökércsakrától indulunk fölfelé: Muladhara, Swadhistana, Manipura, Anahata, Vissudha, Ajna és a legfelső a Sahasrara).  

A csakrák egyfajta energiatölcsérek, melyek a környezetből pránát juttatnak a testbe és a párna leadásban is közreműködnek. Ezek az energiaközpontok, azaz a csakrák komoly hatással vannak a szervezetünk  működésére, mert a finom fizikai testben mindenhol megtalálható a kivetülésük. A durva fizikai testben a csakrák kapcsolódnak egy-egy szervhez és hatással vannak annak működésre, továbbá pedig a csakráknak megfelelő helyen egy-egy szimpatikus ideggóc és egy belső-elválasztású mirigy található.

A köztudatban leginkább csak a 7 fő csakráról beszélnek, de hasznos tudni, hogy az emberi testben számos mellékcsakra található. 21 olyan mellékcsakra van, ahol 14 nádi találkozik – halánték, mellbimbó felett, kulcscsontnál, tenyerekben, talpakon, szemek mögött, ivarmirigyeknél, máj, gyomor, kettő a lépnél, térdeknél, csecsemőmirigy, napfonat és a keresztcsont között.  Számtalan alcsakra van, amely 7 nádi kereszteződésénél jött létre (pl. gégék, hörgők, hónalj, etc.)

A csakrák kiegyensúlyozott működése nagyon fontos az egészségest test és elme működéséhez. Ehhez lényeges a csakrák tisztítása, energetizálása. Ehhez megfelelő módszerek a pranajam, ászánák és a mantrák, meditáció, továbbá nagyon fontos a megfelelő táplálkozás és lehet egyéb módszereket is használni (pl. ásványterápia).

Minden fő csakrának saját szimbóluma van és más, más metafizikai elem uralja (fold, tűz, levegő, éter, elme, értelem, hamis ego. Továbbá az egyes csakrák más-más testi és pszichés funkciókat szabályoznak. A haladó jógatanfolyamon részletesebben is tanulunk a csakrákról és majd írok még ide a blogra is a csakrákról további ismertetőket. 

Ha szeretnél jógában elmélyedni, elsajátítani a pózok helyes kivitelezését, szeretettel várunk Kezdő Jógatanfolyamainkra és személyre szabott, igényeidhez, aktuális állapotodhoz igazított  magán órákra. 

https://www.eljharmoniaban.hu/kezdo-jogatanfolyam

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Kitri (más néven kitchari) - az ájurvédikus gyógyító étel

Kitchari (kitri) - az ájurvédikus gyógyító étel A kitri egy indiai gyógyító egytálétel, amit mung babból és baszmati rizsből készítenek. Ez az igazán egészséges étel, ízletes, nagyon tápláló és könnyen emészthető - az ájurvédikus élet módnak nélkülözhetetlen része . A rizs és a mung bab is édes és hűsítő minőségűek az ájurvéda sze mpontjából.  A rizs és mung bab együtt, teljes értékű fehérjével látja el a szervezetedet és minden ájurvédikus testtípus számára kedvezően hat. Ez az egyszerű egytálétel a test minden szövetét táplálja. Az ájurvédában a legtöbb betegség esetén és a különböző tisztító kúrákban alkalmazható a kitri diéta, hogy helyreállítsd vele szervezeted egyensúlyát.A kitri nagyon jó energiával látja el a szervezeted és fiatalító hatású. A fűszerezését kedvedre tudod variálni, így igazán változatos és ennek köszönhetően, sosem lehet megunni:) A fűszerezést ájurvédikus testalkatodnak megfelelően össze tudod állítani. Nagyon sok kitri receptet találsz a

Tojás helyettesítése, tojásmentes táplálkozás

Sokszor hangzik a kérdés a jógázóktól, hogy a jógikus táplálkozásban ha nem eszünk tojást , hogyan helyettesítjük. ( hogy miért nem eszünk tojást arról itt olvashatsz ) Elsődleges válaszom sehogyan, ha lehet elkerüljük - azért lentebb leírom, a megoldásokat:)  Amikor Tudatos táplálkozás és vegetáriánus főzőtanfolyamot tartunk, ott sem cél, hogy a húsos ételek hús nélküli verzióját készítsük el. Inkább az a célunk, hogy megmutassuk milyen fantasztikus, változatos a húsmentes konyha, mennyi finom étel létezik a világ minden táján, melyek nem tartalmaznak húst. Inkább szeretnénk megmutatni a húsmentes étkezés változatosságát, mint valamilyen zöldséges utánzatát a húsos ételeknek. Azaz nem nagyon készítünk tojásos ételeket tojásmentesen - pl a hogy sosem eszem vega kolbászt, úgy sosem csináltam vegetáriánus rántottát - lévén ha nem eszem húst vagy éppen tojást, miért egyek valamit ami teljes olyan kinézetre és ízre, csak éppen nem az:) Részben az ételek egy része ami tojásos gond

Az asafoetidat hatásai - ördöggyökér, a hagyma helyettesítője

Az asafoetida nagyon illatos, pikáns, hevítő hatású gyógynövény, amely alapvetően egy fa nedvének a gyanta kivonata. Az illata a hagymáéhoz hasonlít, nagyon erőteljes és hagyma helyett akár használható is az ételek elkészítésénél. Mi nem fogyasztunk hagymát és sokszor kérdezik a jógás tanulok és mit használunk helyette... hát asafoetidát:) Erőteljes élénkítőszer. Felpörgeti az emésztés tüzét (az agni-t) is, segít a méregtelenítésben és a puffadás ellen is jól használható, enyhíti a székrekedést. A lerakódott salakanyagot feloldja az emésztőrendszerből.  Ha hüvelyesekkel összefőzzük, segíti azok emésztését és csökkenti a gázképződést. Nagyon jó görcsoldásra, és hashajtásra is használható. Féreghajtó hatása is van. Megfázásoknál is hasznát vehetjük, mert lazítja a köpetet és fertőtlenítő hatással rendelkezik. Külsőleg ájurvédában használják ízületi gyulladásoknál és hasi fájdalmaknál. Mivel tamasztikus hatású (a tamsztikus ételekről itt olvashatsz) tompítja az e