szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Persze ez a csata más volt, mint a nagy francia forradalmat elindító 1789-es ostrom, amely az akkor ott álló börtön ellen irányult. Ezúttal sokkal békésebbek voltak a „hódító csapatok”. Semmi mást nem akartak, mint valódi áron, kiváló minőségű, Franciaországban termett gyümölcsöket és zöldségeket eladni.

Szerdán több hatalmas kamionon érkezett a friss áru tonnaszámra a párizsi térre. Például egy kiló, kiváló minőségű szilva vagy szaftos ringló, itt csak 1,5 euró volt. Ez az ár a harmada a szupermarketekéhez képest. Márpedig ez az akció arról szólt, hogy a francia termelők ki vannak szolgáltatva a hatalmas áruházakat üzemeltető multicégeknek. A párizsi közönség vevő volt az olcsó és kiváló minőségű gyümölcsökre és zöldségekre. Néhány óra alatt 15 tonnát adtak el és az akció nem csak a Bastille téren, hanem Párizs és Ile-de-France régió más központjaiban is zajlott. Valójában egy három évtizedes kezdeményezésről van szó.

 A nyolcvanas évek vége óta érzékelhető, hogy a szupermarketek tönkreteszik a minőségi árut előállító kistermelőket. Például arra kényszerítik őket, hogy még zölden szedjék le a szilvát, a ringlót, merthogy a szupermarketek tárolási és szállítási láncolatában csak egy-két hét után jutnak el a vásárlóhoz. A mostani akciót a Modef, a francia családi vállalkozásokat tömörítő agrárszakszervezet irányította, és a Francia Kommunista Párt aktivistái szervezték meg. Szóval ott, Franciaországban a családi gazdaságokat a balos szakszervezet támogatja. Adataik szerint az utóbbi 30 év alatt a zöldséget és gyümölcsöt termelő francia kisgazdaságok fele eltűnt. A mostani akcióval nem a nemzetközi kereskedelem ellen tiltakoznak, hiszen a francia termelői kapacitás csak az igények hatvan százalékát fedezi. Tehát szükség van az importra. De a szakszervezet szerin, a Franciaországba szállító spanyol, portugál, marokkói termelők olyan rovarirtókat használnak, amelyek Franciaországban tiltottak.

Viszont egy bizonyos idő, tehát a Franciaországba való szállítás után, a kártékony anyagok nem mutathatók ki a zöldségekben és a gyümölcsökben. Ezért tiltakoztak idén is a Bastille téren a francia termelők, miközben ők is tudják, hogy a globalizáció ellen reménytelen a harcuk. Már ami a tömegtermelést illeti. Viszont a legjobb, rovarirtó-mentes zöldségeket és gyümölcsöket a francia kisgazdaságok, ha ügyesek, nem a szupermarketeknek, hanem a Michelin csillagra pályázó kis éttermeknek adják el, és ezzel azért a pénzüknél vannak.