Ne dobd ki a zöldségeket, ha ezeket a hibákat látod

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kampányt indított a zöldség-gyümölcs pazarlása ellen Vegyél számba! címmel.

A Nébih legfrissebb kutatási eredményei szerint egy átlagos magyar csaknem 6 kiló zöldséget és gyümölcsöt dob ki évente, egy részét pusztán azért, mert a termény „nem tökéletes”, azaz furcsa az alakja, illetve a szállításból, esetleg a tárolásból fakadóan esztétikai hibás.

Ronda, de finom

A kampány egyik legfontosabb üzente, hogy nem csak a legfrissebb, legszabályosabb, legesztétikusabb zöldség-gyümölcs ehető. A hivatal szerint sokan elfordulnak a szokatlan alakú zöldségektől és gyümölcsöktől, amelyek sokszor kisebbek vagy nagyobbak, olykor más formájúak, mint a megszokott. Ezek azonban csak másmilyenek, de nem feltétlenül rosszabbak.

A pusztán alakhibás zöldség és gyümölcs előkészítést követően ugyanúgy fogyasztható, mégis sokszor végzi a szemétben.

A kampány weboldalán ezért összeszedték a legjellemzőbb esztétikai hibákat, amelyek nem befolyásolják a növények fogyaszthatóságát, azaz nyugodtan felhasználhatók. Itt egy táblázat (*), ami összefoglalja a lényeget:

Termény neve Otthoni tárolása Hazai termék szezonja Elnézhető hibái
alma 7-10 nap főleg októbertől júniusig, de szinte egész évben kisebb alakhiba, párásodás, színhiba
körte 5-7 nap főleg októbertől júniusig, de szinte egész évben enyhe alakhiba, héjfoltosság
szamóca 1-2 nap (hűtőben 3-4 nap) április vége–június eleje enyhe alakhiba, csúcsa vagy töve fehér
citrusfélék 7-10 nap - enyhe párásodás, zöld színezettség
kivi 7-10 nap, be kell érlelni - kissé lapos (ikres nem lehet!), kisebb méret, de min. 65 g
őszibarack, nektarin 2-3 nap július–augusztus enyhe alakhiba, színezettség 
csemegeszőlő 4-5 nap augusztus–október kicsi fürtök
görögdinnye 7-10 nap július–szeptember kisebb alakhiba
jégsaláta 3-4 nap (hűtőben 5-7 nap) március–október nem elég tömör
paprika 3-5 nap április–november kisebb alakhiba, kezdődő színesedés, enyhe fonnyadás
paradicsom 4-7 nap április–november halványabb szín 
burgonya 1-2 hét egész évben alakhiba, enyhe csírázás, felületi héjhiba
gyökérzöldségek  2-3 nap egész évben alakhiba, kisebb repedés, fonnyadás
fejes saláta 1-2 nap (hűtőben 2-3 nap) március–október nem elég tömör, kissé fonnyadt, levelek tövén kis anyagmaradvány

*Forrás: Nébih

Ha jól tárolod, tovább élvezheted

A zöldség-gyümölcs fogyaszthatósági ideje a megfelelő tároláson is múlhat. Bizonyos termények például tovább érnek a szállítás és tárolás során, a vásárlásnál ezért érdemes figyelembe venni, hogy mikor szeretnéd felhasználni őket.

„Jó tudni, hogy a friss gyümölcs és zöldség esetében az érési folyamat a legtöbbször lassítható a hűtőben való tárolással. A félbevágott, feldarabolt terményeknél pedig kiemelten fontos a hűtés, hisz feldolgozott állapotban a romlási folyamatok  felgyorsulnak .”

Attól, hogy csúnya, még nincs baja
Attól, hogy csúnya, még nincs bajamoisseyev / Getty Images Hungary

Tudtad, hogy a sárgarépa a hűtőben fagyási sérülést szenvedhet? Vagy azt, hogy a banán hamarabb barnul a hűtőszekrényben? Esetleg azt, hogy a szilva gyorsabban érik, ha banán társaságába kerül? Ezek a körülmények mind befolyásolják a fogyaszthatóság idejét, éppúgy, ahogy a termék szállítása is.

Mindig válaszd a hazait

Már csak azért is, mert a Nébih szerint a hazai, helyi termékek frissebbek, mint a távoli országokból hazánkba utaztatott zöldségek-gyümölcsök. A szállítási távolság növekedésével a szén-dioxid-kibocsátás is jelentősen nő, illetve nagyobb a termékek hűtésére fordítandó energiaszükséglet is. Egy tanulmány kimutatta, hogy

a helyi termesztésű almák előállításához, szállításához 87 százalékkal kevesebb szén-dioxid-kibocsátás köthető, mint a külföldről behozott almákéhoz.

Emellett minél messzebbről szállítják a termékeket, annál nagyobb eséllyel nyomódnak és sérülnek meg útközben, ami szintén oda vezethet, hogy a szemétben végzik.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek