Ugrás a fő tartalomra

TOP 10 tipp - amivel esős, hideg napokon is kellemesen töltheted az időd

Amikor bejön a borongós, hideg időjárás sokan depisek lesznek, elmegy az életkedvük. Van olyan ismerősöm, aki az ágyból is alig akar kikelni. A jógás tanítványaim msotanában állandóan panaszkodtak hogy nincs kedvük semmit csinálni és nem is tudnak magukkal mit kezdeni.

Sajnos vagy sem, ezen az éghajlaton minden évben szeptembertől beköszönt a hideg időjárás, amikor nem tudsz sok időt tölteni a szabadban, kevés a napsütéses órák száma és sok időt kell a lakásban bent lenned. Ez az időszakban a természetben is a visszavonulás ideje. 

Ezen lehet szomorkodni is, de nincs értelme:). Ezt az időszakot, nagyon sok dologgal kellemessé és hasznossá is teheted. Lásd benne a lehetőséget... ha ezt az időt okosan használod ki, akkor nagyon tudod akár élvezni is és még profitálhatsz is belőle. 

Most lehetőséged van többet lenni otthon, többet foglalkozni az önmagaddal, az egészségeddel az otthonoddal, az otthoni feladatiddal, a családoddal, a saját belső dolgaiddal, önfejlesztéssel.  

Ime néhány tipp, amivel igazán kellemesen és hasznos telhetnek a hideg őszi, téli napok:)



1. Selejtezés, rendrakás
2. Egészséges ételek készítése, sütés, főzés
3. 
Önfejlesztő, pozitív könyvek olvasása
4. Otthoni rendszeres testmozgás
5. 
Rokoni, baráti kapcsolatok ápolása
6. Relaxáció, feltöltődés, pihenés
7. Egészséges életmód kialakítása
8. Napfényes hangulatú filmek nézése
9. Befelé figyelés, meditáció 
10. Nyári élmények képeinek közös nézése

Tudatos előkészítés

Én minden évben előre tudatosan készülök erre az időszakra. Mivel nyáron mi sokat járjuk a természetet,  túrázunk, így nem igen érek rá itthon olvasni, előadásokat hallgatni. A nyár folyamán, amikor látok olyan könyvet ami érdekel már beszerzem azzal, hogy ezt majd ősszel, télen ráérek elolvasni. 

Letöltök olyan előadásokat - az én esetemben lelki témájú, jógafilozófiával vagy egészség megrőzéssel, kapcsolatos dolgokat. amit majd jó lesz meghallgatni. szeretem képezni magam és iyilenkor továbbképzéseken is szoktam részt venni.

A kirádnulásokról sok képet készítünk, mert az egyik kedvenc téli időtöltésünk, végignézzük a nyári képeket - akár korábbi évek túraútvonalait is bejárjuk újra az emlékeink alapján:)

recepteket is gyűjtögetek össze, amiket nyáron nem érek rá elkészíteni, vagy csak nincs kedvem a sütőt használni, de télen szuper jó program.

Megannyi témám van, amit tervezek a blogra nektek kidolgozni, írni. Ezeket le szoktam írni és amikor ráérek ősszel, télen elkezdem nektek megírni bejegyzések formájában itt a blogon. 

Szóval én annak ellenére, hogy nem szeretem a hideget és ez az időjárás nagyon nem a kedvencem, mindig előre tudatosan készülök erre az időszakra és látom benne a lehetőséget:)

Egészséges életmód

Ahogy a természetben is fontos az időzítés, úgy az ember életében is kiemelt szerepe van a megfelelő időzítésnek. Bizonyos időszakok egyes tevékenységek elvégzésére nagyon alkalmasak, más tevékenységek elvégzésére kevésbé alkalmasak. Amennyiben az életmódod kialakításnál figyelembe veszed a természet rendjét, azzal támogatod, hogy egyensúlyban legyél, erős legyen az immunrendszered és az energiáidat a lehető legjobban használd fel. Amikor nem a természetes ritmusod szerint élsz teljesen kimeríted a szervezeted és kibillensz az egyensúlyodból.

Az évszaki menetrend megértéséhez fontos látni, hogy az ősz a természetben is a visszahúzódás ideje, Ezért érdemes kevesebbet tevékenységet több nyugalmat, befelé figyelést beiktatni.

Néhány jó tanács egy ideális napirend kialakításához:
  • Legkésőbb 6-7 óráig kelj fel, lehetőleg ébresztő nélkül. Ehhez a elgegyszerűbb, ha nme használsz sötétítőt:)
  • Reggel jó ha elsőnek meglátogadot a mellékhelységet és utána jöhet a tisztálkodás. Hideg időjárásban hasznos ha zuhanyozás előtt vagy után egy jó kis meleg olajos önmasszázst is elvégzel. 
  • A reggeli tisztálkodás után szánj egy kis időt a napindításra - jóga, meditáció, valamilyen könnyed testmozgás, a nap végiggondolása, hála, etc..
  • A reggelit 08:00- ig legkésőbb fogyaszd el - 8 után reggelizni, elég hízókúrás megoldás:) A reggelinél ha nincs éhségérzeted, akkor ne egyél.
  • Az ebédet 12:00-14:00 óra között fogyaszd el, ilyenkor a legerősebb az emésztés és nyugodt körülméynek között, odafigyelve.  Ez legyen a nap legtartalmasabb étkezése. 
  • A vacsorát ha lehet 18:00 óráig fogyaszd el.
  • Vacsora után már csak kellemes pihentető tevékenységeket csinálj - kerüld a filmezést, netezést, munkát. Ez segíti lenyughatni az elmét és a testet, felkészít egy jó az alvásra.
  • Lehetőleg 22:00-ig feküdj le aludni, de mindenképpen éjfél előtt bújj ágyba. A téli időszakban jó ha korábban fekszel, mint nyáron. 
Az ájurvédikus napirendről további információkat itt olvashatsz:

Testmozgás

Sajnos az őszi, téli időszak alatt lecsökken a szabadban végzett mozgás is, ezért fontos, hogy rendszeresen, az egészségedet megőrző, a sok ülést kompenzáló megfelelő testmozgást végezz a hideg hónapokban.

Amikor csak szép az idő és teheted, menj ki sétálni. Amikor látható nap és kék ég, mindig szánj időt arra, hogy nézd a kék eget:)

A mozgás hatással van az izomzatodra, hormonrendszeredre, csontsűrűségedre, közérzetedre, testsúlyodra, emésztésedre, keringésedre, légzésedre. A mozgás hiánya részben belső feszültséget eredményezhet, ráadásul sajnos az izomtömeg vesztésével, csontritkulás erősödésével is együtt járhat. 

Lehetőleg ne feküdj vagy ne ülj egész nap a számítógép és a tv előtt:) ha nem vagy elég tudatos, akkor a tél végére néhány kilóval fogsz gyarapodni és feszültebb is leszel, esetleg depisebb.

Tudatosan kezdj el otthon mozogni, jógázni,  A jóga kedvező hatásairól itt olvashatsz. tornázni és a mindennapi tevékenységeknél tudatosan fokozd a testmozgást. Pl teregetésnél egyenként hajolj le a ruhakosárba a dolgokért, akár többször menj el a spejzig és vissza főzés közben, lift helyett lépcsőzz, akár több emeletet is tegyél meg oda vissza, mint amit amúgy szoktál. Használj ki minden lehetőséget a testmozgásra, de ne vidd túlzásba. 

Most már nagyon klassz online otthoni mozgásos lehetőségek vannak. Az online jógaórámra is látom, hogy ősszel többen járnak most, mint nyáron.

Sütés, főzés

Nyáron ritkán kapcsolom be a sütőt, de télen végre van időm sütőgetni, főzőcskézni, új receptekkel kísérletezni,  régi bevált recepteket elkészíteni.

Sok sütőben sült dolgot készítek ilyenkor, rakott dolgokat, sült zöldségeket, pékárúkat, kekszeket, süteményeket, mindenféle finomságot:)

Az őszi, téli időszakban annak érdekében, hogy egészséges maradj célszerű egészséges, tápláló, meleg szaftos ételeket, melegítő fűszerekkel fűszerezve fogyasztani.  ősszel, télien fogyassz sok meleg ételt és meleg folyadékot - kerüld a nyers és hideg dolgokat. 

Az őszi táplálkozáshoz részletes leírást itt találsz:
http://eljharmoniaban.blogspot.com/2015/10/taplalkozas-az-oszi-idoszakra-tanacsok.html

Itt a blogon nagyon sok egészséges receptet is fent van .

Programok

Lévén nem kedvelem a hideget, nekem a téli sportok a termálfürdő és a szauna:) A barátokkal akikkel nyáron lehetett kirándulni, sétálni, ilyenkor jó dolog közösen elmenni gyógyfürdőzni.

Decemberben, amikor már nagyon kevés napfényben van, meg szoktam nézni néhány filmet... utólag jöttem rá, csupa olyan filmet választok - szinte minden évben ugyanazokat - amiben csodaszép kék ég van, sok napsütés és esetleg még szép tájak is.:) 

Az őszi, téli időszakban a férjemmel mi sokat járunk színházba, de ez a maszkos színház kicsit visszatart idén. Már néztem néhány előadás online is megnézhető. Nekünk az Örkény Színház  nagy kedvencünk, a tél folyamán biztosan benevezünk néhány jó kis előadásra. Vannak olyan darabok, amiket szinte minden évben megnézünk.

Rendrakás, selejtezés

A sok otthon töltött idő jó lehetőség arra, is, hogy nekikezdj selejtezni, rendet rakni. Szabadulj meg minden olyan dologtól, amire igazából nincs is szükséged.

Az életben minden áramlik, amikor ez az áramlás megreked dugulás keletkezik, blokkolttá válik az energia áramlása, ami problémákhoz vezet. A felhalmozás az életedben is energetikai blokkot képez, ezért soha ne halmozz fel. Engedd áramolni a dolgokat... ahhoz, hogy egy új ruhadarab beférjen a szekrényedbe, helyet kell neki csinálni... nem ideális az egész lakást egy idő után teletenni szekrényekkel:)

Itt a lehetőség, hogy elkezdj minden egyes darabot ami van az otthonodban a kezedbe venni és tudatosítsd van-e rá szükséged, használtad-e az elmúlt 3 évben. (ruhaneműk, cipők, táskák, dísztárgyak, jegyzetek, papírok, könyvek, cd-k, dvd-k, fűszerek, konyhai alapanyagok, elektronikai cikkek, gyógyászati dolgok, kozmetikai termékek)

Amikor egy egy darabon gondolkodsz érdemes azt is megfigyelni, hogy milyen érzéseket vált ki belőled... ha egy tárgy vagy ruhadarab vagy bármi rossz érzéseket vált ki, akkor nem érdemes megtartani.

Ne tartsd meg a sok sok régi dolgot azzal, hogy majd jó lesz valamire... amire évekig nem volt szükséged valószínű nem is lesz, de lehet valaki más pedig jó hasznát vehetné.

A selejtezés végén nézd át mi került marad kupacba és mi a kiselejtezendő kupacba - így átláthatod miből mennyi van és maradt-e elegendő holmid, nehogy kidobj valamit ami utána hiányozni fog:)

Ha így selejtezel és semmit nem hagysz ki ( ez akár napokat, heteket, de ha nagy felhalmozó vagy hónapokat is igénybe vehet) , rend lesz az otthonodban és benned is, minden kényelmesen el fog férni, átlátható amid van, jól fogod magad otthon érezni, csupa olyan dolog vesz majd körül ami neked jó érzéseket okoz:)

Önfejlesztés, befelé figyelés, meditáció

Ez a legjobb része ennek az időszaknak. Ahogy a természet is visszahúzódik, ilyenkor Te is több időt tudsz szánni magadra, a belső dolgaidra.  

Érdemes lelki dolgokkal is foglalkozni - spirtuális könyveket olvasni, spirituális előadásokat hallgatni. Érdemes tudásra szert tenni arról, ki vagyok én, mi ez a világ körülöttem, mi az élet célja, hogyan működik a világ, ki a Legfelsőbb (Isten), mi a kapcsolatom a Legfelsőbbel. Életem legjobb döntése az volt, amikor elindultam a lelki önmegvalósítás útján. Naponta adok hálát a sorsank azokért a csodákért, amit a lelki dolgokból merítek. 

Aki tud angolul, nekik könnyen szétválasztható, de Magyarországon úgy látom mindig kevredik az ezoterikus és a spirituális kifejezés. Spirituális minden, ami a lélekkel, az igazi önvalóval foglalkozik. pl. a jóga (ahol nem csak tornáznak, de foglalkoznak az önmegvalósítással is), a keresztény vallás egyéb vallások mind, mind spirituális utak. Azok a dolgok amik nem a lélek fejlődésével foglalkoznak csak valamiféle finom energetikával, aura látás, angyalok, etc. nem spirituális dolgok, hanem ezoterikusak. 

A belső munka egyik lényegi része a meditáció. Ilyenkor közelebb tudsz kerülni önmagadhoz, belső békét, nyugalmat tapasztalsz, tisztábban látod a dolgokat, könnyebben észreveszel összefüggéseket, felismerésekre tehetsz szert. A férjem meditációt oktat és látjuk, nem egyszerű a mai rohanó életforma mellett elkezdeni meditálni, de hidd el, ez a legjobb dolog ami veled történhet:) 

Kapcsolatok 

Az őszi téli időszak ideális arra is többet tartsd a kapcsolatot rokonokkal, barátokkal, tudtok találkozni, akár együtt sütni, főzni vagy csak telefonon, interneten beszélhettek egymással. 

Ilyenkor van időd arra is, hogy rendet rakj ne csak a szekrényeidben, de az emberi kapcsolataidban is. Vizsgáld felül az emberi kapcsolataidat.

A belső munka fontos része, hogy megszabadulj mindattól amire már nincs szükséged, nem járul hozzá a testi-lelki jóllétedhez, egészségedhez, boldogságodhoz. Gondold át mely kapcsolataid, milyen hatással vannak Rád, milyen hatással vannak az életedre.

A személyiségedet, gondolkodásodat leginkább a szokásaid határozzák meg. A szokásaidat pedig leginkább a társulás befolyásolja - kivel beszélgetsz, kinek az írásait olvasod, kivel találkozol, milyen filmet nézel, etc...

Szoktam mondani mond meg ki a példaképed és ki az az 5 ember akivel a legtöbb időt töltöd és megmondom milyen az életed....:)))

Figyeld meg kik azok az emberek akik inspirálnak, pozitív energiákkal töltenek fel és kik azok akik lehúznak, rossz érzéseket generálnak benned.
A mérgező, negatív emberek társaságát, negatív emberi kapcsolatokat tudatosan próbáld elkerülni, minimalizálni az életedben.

Relaxáció
Szánj minden nap időt tudatosan a feltöltődésre, sejt szintű relaxációra.Az idegrendszered és a pihenés kapcsolatáról ezen a linken olvashatsz részletesen


Használd ki a lehető legjobban ezt az őszi, téli időszakot:) Te is vonulj vissza kicsit, ahogy a természet.  Törődj többet önmagaddal,  otthonoddal, környezeteddel, emberi kapcsolataiddal. 

Élvezd a lehetőségét annak, hogy többet tudsz befelé figyelni... meditálj, imádkozz minden nap. 

Ha személyre szabott megoldást szeretnél a problémáidra, jó lenne ha  egy tapasztalt szakember lépésről, lépésre kísérne a változás útján egyéni igényeidnek megfelelően, szeretettel várlak egyéni  konzultációkra, életmódtanácsadásra.

Az Élj harmóniában - megújulás, egészség, életmód csoportomban folyamatosan teszek  ki bejegyzéseket az egészséges életmód, egészséges táplálozásra vonatkozóan. 
Ha szeretnél csatlakozni itt tudsz:
https://www.facebook.com/groups/189231931805348/

csodás őszi, téli napokat kívánok:)
szeretettel:
Kati

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Kitri (más néven kitchari) - az ájurvédikus gyógyító étel

Kitchari (kitri) - az ájurvédikus gyógyító étel A kitri egy indiai gyógyító egytálétel, amit mung babból és baszmati rizsből készítenek. Ez az igazán egészséges étel, ízletes, nagyon tápláló és könnyen emészthető - az ájurvédikus élet módnak nélkülözhetetlen része . A rizs és a mung bab is édes és hűsítő minőségűek az ájurvéda sze mpontjából.  A rizs és mung bab együtt, teljes értékű fehérjével látja el a szervezetedet és minden ájurvédikus testtípus számára kedvezően hat. Ez az egyszerű egytálétel a test minden szövetét táplálja. Az ájurvédában a legtöbb betegség esetén és a különböző tisztító kúrákban alkalmazható a kitri diéta, hogy helyreállítsd vele szervezeted egyensúlyát.A kitri nagyon jó energiával látja el a szervezeted és fiatalító hatású. A fűszerezését kedvedre tudod variálni, így igazán változatos és ennek köszönhetően, sosem lehet megunni:) A fűszerezést ájurvédikus testalkatodnak megfelelően össze tudod állítani. Nagyon sok kitri receptet találsz a

Tojás helyettesítése, tojásmentes táplálkozás

Sokszor hangzik a kérdés a jógázóktól, hogy a jógikus táplálkozásban ha nem eszünk tojást , hogyan helyettesítjük. ( hogy miért nem eszünk tojást arról itt olvashatsz ) Elsődleges válaszom sehogyan, ha lehet elkerüljük - azért lentebb leírom, a megoldásokat:)  Amikor Tudatos táplálkozás és vegetáriánus főzőtanfolyamot tartunk, ott sem cél, hogy a húsos ételek hús nélküli verzióját készítsük el. Inkább az a célunk, hogy megmutassuk milyen fantasztikus, változatos a húsmentes konyha, mennyi finom étel létezik a világ minden táján, melyek nem tartalmaznak húst. Inkább szeretnénk megmutatni a húsmentes étkezés változatosságát, mint valamilyen zöldséges utánzatát a húsos ételeknek. Azaz nem nagyon készítünk tojásos ételeket tojásmentesen - pl a hogy sosem eszem vega kolbászt, úgy sosem csináltam vegetáriánus rántottát - lévén ha nem eszem húst vagy éppen tojást, miért egyek valamit ami teljes olyan kinézetre és ízre, csak éppen nem az:) Részben az ételek egy része ami tojásos gond

Az asafoetidat hatásai - ördöggyökér, a hagyma helyettesítője

Az asafoetida nagyon illatos, pikáns, hevítő hatású gyógynövény, amely alapvetően egy fa nedvének a gyanta kivonata. Az illata a hagymáéhoz hasonlít, nagyon erőteljes és hagyma helyett akár használható is az ételek elkészítésénél. Mi nem fogyasztunk hagymát és sokszor kérdezik a jógás tanulok és mit használunk helyette... hát asafoetidát:) Erőteljes élénkítőszer. Felpörgeti az emésztés tüzét (az agni-t) is, segít a méregtelenítésben és a puffadás ellen is jól használható, enyhíti a székrekedést. A lerakódott salakanyagot feloldja az emésztőrendszerből.  Ha hüvelyesekkel összefőzzük, segíti azok emésztését és csökkenti a gázképződést. Nagyon jó görcsoldásra, és hashajtásra is használható. Féreghajtó hatása is van. Megfázásoknál is hasznát vehetjük, mert lazítja a köpetet és fertőtlenítő hatással rendelkezik. Külsőleg ájurvédában használják ízületi gyulladásoknál és hasi fájdalmaknál. Mivel tamasztikus hatású (a tamsztikus ételekről itt olvashatsz) tompítja az e