Még kapható a második,
bővített kiadás!

Próbálja ki, biztosan ízleni fog!
Pisto manchego - a lecsó spanyolul
Big Mac-saláta - a népszerű burger egészségtudatosabb formában
Zöldségleves vagy rizstej?
jóga receptek
Napforduló - amikor édemes megállni egy pillanatra
2026. június 21. Élj harmóniában 
Június 21-e különleges nap. A nyári napforduló az év leghosszabb nappala. A természet ilyenkor teljes erejében ragyog. A fák lombjai sűrűek és zöldek, a rétek virágba borulnak, a gyümölcsök tömegesen érnek, minden az élet teljességét sugározza. Ősidők óta fontos időpont volt ez az emberek számára. A fény eléri a csúcspontját, majd lassan megkezdődik az út a rövidülő nappalok felé. A természet ritmusa emlékeztet bennünket arra, hogy minden ciklikus. Van idő a növekedésre, a kibontakozásra, és van idő a befelé fordulásra is. A nyári napforduló nemcsak a természetben jelent fordulópontot. Az év feléhez érkeztünk. Mögöttünk van hat hónap, és előttünk áll még hat. Ez egy olyan pillanat, amikor érdemes megállni egy kicsit, kilépni a hétköznapok sodrásából, és ránézni arra, hogyan alakult az elmúlt időszak. Sokszor úgy telnek a napok, hetek és hónapok, hogy csak haladunk előre. Intézzük a feladatokat, megoldjuk a problémákat, terveket szövünk, alkalmazkodunk a változásokhoz. Közben ritkán állunk meg, hogy tudatosan végiggondoljuk, merre is tartunk valójában. A napforduló lehetőséget kínál tudatosan áttekinteni az eltet időszakot és felkészülni az év hátra levő részére. A sikeres változtatáshoz, nagyon fontos, hogy komolyan határozd el pontosan miben szeretnél változtatni és légy tudatos arról, hogyan érheted el. Ne csak azt gondold, "majd rendszeresen mozgok" vagy "majd nem idegeskedem annyit " vagy "többet találkozom szeretteimmel" mert elérkezünk az év végéhez és újra azt fogod gondolni, na majd jövőre... Bármi amiben az életben siekres szeretnél lenni, eredményt szeretnél elérni arra időt, energiát, pénzt kell szánni... Ha nem csinálsz, időt, teret annak amit szeretnél, hogy az életedben megnyilvánuljon, soha nem fog megérkezni Az elmúlt időszak átgondolásánál talán segít, ha szem előtt tartod, hogy bármi is történt Veled, az mindig érted van és a fejlődésedet szolgálja. Még akkor is ha az adott pillanatban úgy tűnik, hogy ez nem lesz a hasznodra és inkább érzed kényelmetlennek, kellemetlennek, mint jótékonynak. Néha az életünk leginkább rémes helyzeteinek, személyeinek köszönhetjük, hogy türelmet, alázatot, egyszerűséget, önzetlenséget, lemondást vagy éppen elengedést tanulhatunk. Sokszor ha visszatekintünk az életünkre rájövünk, milyen hálásak lehetünk egy-egy olyan életeseménynek, amit, akkor nagyon rossznak éltünk meg. Egy korábbi bejegyzésben erről olvashatsz: Sosem látod a teljes képet... Minden egyes napod új lehetőségeket, új tapasztalatokat hoz számodra. Járj mindig nyitott szemmel, figyeld mit hoz az élet, figyeld merre mennek a sínek. A nyitottság és az elfogadás, a rugalmasság fogja számodra biztosítani, hogy a következő időszakod igazán sikeres legyen... Mit jelent, hogy sikeres? Talán azt gondolod, hogy most a szokásos dolgokat fogom ideírni... jó állás van, jó fizetés, autó, elismerés, hírnév, tisztelet, valamiben jónak lenni, tehetség.... Sikeres az, aki boldog, elégedett önmagában, kiegyensúlyozott, egészséges, tökéletes harmóniában él önmagával és környezetével - a jóga a sikert az önmegvalósítás elérésével definiálja. Ha úgy érzed a mostani életed, a fentiek alapján nem annyira sikeres, akkor tegyél érte, hogy Te is boldog és kiegyensúlyozott legyél. Lásd a változás szükségességét, mert ha ugyanazt csinálod mint eddig, akkor sajnos ugyanazt az eredményt fogod kapni. A változás amit szeretnél érintheti az egészséged, életmódod, személyiséged fejlesztését, gondolkodásod változtatását, emberi kapcsolataidat vagy bármilyen olyan dolgot, amiben szeretnél más eredményt látni az év végéig. Gondold át a céljaidat és komolyan kötelezd el magad mellettük. Határozd meg mit szeretnél másképpen a jövőben és tudatosan gondold át, hogyan tudod elérni. Majd szeretettel, türelemmel lépésről, lépésre haladj a megvalósítás útján. Néhány hasznos gondolat amit érdemes átgondolnod a Napfordulónál Hogyan jellemeznéd ezt a fél évet röviden? Mik voltak az eltelt időak legfontosabb eseményei? Mik voltak a legjobb pillanatok, minek örültél? Milyen sikereid voltak? Milyen sikerei voltak másoknak, aminek örültél? Mi okozott számodra bánatot, rossz érzéseket? Kik segítettek terveid alakulásában, kiknek vagy hálás? Milyen a kapcsolatod önmagaddal? Mi jellemezte a kapcsolatodat Önmagaddal? Figyelsz a tested jelzéseire? Szánsz időt a pihenésre? Hogyan bánsz Önmagaddal? Milyen lépéseket tettél ahhoz, hogy egyre jobban érezd magad és fejlődj? Van időd olyan dolgokra, amelyek örömet okoznak? Elégedett vagy-e az életedben a bensőségességgel, meghittséggel, mélységgel, őszinteséggel? Milyen a kapcsolatod másokkal? Hogyan kommunikálsz, reagálsz, szeretsz, viszonzol? Hogyan bánsz másokkal - azokkal akiket szeretsz és azokkal akiket nem kedvelsz? Milyen volt a párkapcsolatod, baráti kapcsolataid, munkahelyi kapcsolataid? Kikkel kötöttél barátságot? Kikkel sikerült kibékülnöd, rendezi a kapcsolatod? Az emberi kapcsolatok életünk legfontosabb területei közé tartoznak, mégis sokszor ezekre marad a legkevesebb tudatos figyelem. Hogy érzed magad testileg és lelkileg? Hogy érzed magad testileg és lelkileg? Mennyire vagy energikus? Van benned belső harmónia, nyugalom? Otthon érzed Önagadban magad? Milyen volt az egészséged, közérzeted, energiaszinted? Mennyire figyeltél a táplálkozásra, testmozgásra, pihenésre, napirendre? A mindennapi döntéseid hogyan hatnak arra, hogyan érzed magad? Szánsz időt, energiát arra a hétköznapokban, hogy foglalkozz a belső békéddel, az egészségeddel, testi-lelki jólléteddel? Mennyi móka, nevetés, öröm van az életedben? Mikor nevettél legutóbb annyira, hogy kifolytak a könnyeid? Mikor volt olyan örömérzeted, amit az egész testedben éreztél? Szánsz időt arra a hétköznapokban, hogy nevess, viccelj? A közérzetünk nem véletlenül alakul úgy, ahogyan. A mindennapi döntéseink, szokásaink eredményeképpen tapasztaljuk. Milyen a kapcsolatod a természettel? Mennyire vagy ráhangolódva a természetre? Sikerül a természettel összhangban élned? Van kapcsolatod az évszakokkal, fákkal, virágokkal, hegyekkel, kék éggel, folyókkal a nap és a hold váltakozásával? Mikor sétáltál egy erdőben csak azért, hogy jelen legyél? Mikor nézted legutóbb a kék eget vagy a naplementét vagy a holdfelkeltét? A természet nemcsak körülvesz bennünket. Táplál is. Segít lelassulni, visszatalálni önmagunkhoz és nagyobb összefüggésekben látni az életünket. Hogy állsz a fejlődéssel? Mit tanultál idén, miben sikerült fejlődnöd? Milyen rossz tulajdonságoktól sikerült megszabadulnod? Milyen változásokon mentél át amire büszke vagy? Vannak spirituális céljaid? Hogyan táplálod a lekedet? Mi hiányzik az életedből? Mit szeretnél másképpen csinálni? Mihez lenne szükséges, hogy időt, teret csinálj neki. Í rd össze a dolgaidat, átgondoltan, tudatosan és légy őszinte magadhoz. N ézz a szíved mélyére valójában mire vágysz, mit szeretnél. Ha van egy cél amit kitűzöl, akkor képzeld el, milyen érzés lesz ha megvalósul. Ha ez nem jó érzésekkel tölt el, hanem negatív érzetek, szorongás, félelem társul hozzá, akkor jó ha újra átgondolod valóban ez egy célod-e vagy esetleg csak valamilyen elvárásnak, külső nyomásnak szeretnél megfelelni. N e ragaszkodj mindig a megszokott dolgokhoz. Légy nyitott p róbálj ki új dolgokat, tanulj új ismereteket, szerezz új tapasztalatokat. Egy kis segítség ahhoz, hogy átgondolhasd az év elkövetkezendő részét. Mit szeretnél elérni, megvalósítani? - írd össze a céljaidat, terveid. Mik lesznek az időszak fontosabb eseményei? Hasznos az is ha átlapozod a naptárad is és előre betervezed, a főbb eseményeket - családi rendezvények, munkahelyi programok, nyaralás, kisebb pihenések, utazások, kulturális rendezvények, iskolai események, etc). Miben szeretnél fejlődni, mit szeretnél tanulni? Milyen kapcsolatot szeretnél kialakítani Önmagaddal? Mit tervezel tenni, mennyi időt és teret engedsz annak, hogy haladj az önismeret útján, hogy változtasd az Önmagadhoz fűződö viszonyodat? Milyen kapcsolatot szeretnél másokkal? - család, barátok, párod, munkahelyi kapcsolatok. Hogyan szeretnél bánni másokkal? Mit tervezel tenni, mennyi időt és teret engedsz annak, hogy változtasd az emberi kapcsolataidat? Milyennek szeretnéd látni a közérzeted, belső harmóniád, energia szinted, egészséged, táplálkozásod, testmozgásod és a spiritualisát az életedben? Mit tervezel tenni, mennyi időt és teret engedsz annak, hogy jobban érezd magad? Hogyan szeretnéd alakítani a kapcsolatodat a természettel? Mit szeretnél tudatosabban csinálni? Mit tervezel tenni, mennyi időt és teret engedsz annak, hogy változtasd a kapcsolatod a természettel? Mennyire örömtelinek, vidámnak szeretnéd az elkövetkezendő évet? Mit tervezel tenni, mennyi időt és teret engedsz annak, hogy többet nevess, hogy vidámabb legyél? Miben szeretnél fejlődni? Mit szeretnél tanulni? Milyen kedvezőtlen szokásaidtól vagy éppen rossz tulajdonságaidtól szeretnél megszabadulni? Milyen változásokat szeretnél az életedben? Milyen elképzeléseid vannak a spirituális (lelki) gyakorlataidról? Mit tervezel tenni, mennyi időt és teret engedsz annak, hogy fejlődj? Mit szeretnél megvalósítani, megváltoztatni, máshogyan csinálni a következő időszakban? Mit tervezel tenni, mennyi időt és teret engedsz annak, hogy tudj változtatni? Legyen meg az elképzelésed arról is , mit hogyan szeretnél, de tartsd szem előtt, lehet, hogy neked van egy terved, és Istennek is van egy terve és a kettő nem mindig egyezik meg egymással. Engedd el a ragaszkodásaidat a jövődet illetően is... ez a világ a változásokról szól . Ha az események nem az elképzeléseid szerint alakulnak, ne akadj fenn, l égy rugalmas, mint a viharban azok a fák, amelyek nem törnek össze, mert folyamatosan hajlonganak. L égy kész a változásra. Figyeld mindig merre mennek a sínek, és haladj az utadon, ne akarj minden áron egy akadálypályához görcsösen ragaszkodni. A világ nem f og megváltozni körülötted. Ne várd el a világtól, az emberektől, hogy megváltozzanak és minden úgy alakuljon ahogy Te szeretnéd. Bánj a dolgokkal, a személyekkel a természetük szerint. Minden helyzetben Te magad tudsz megváltozni, másképpen gondolkodni, másképpen hozzáállni a dolgokhoz. Higgy benne, hogy a dolgok mindig úgy alakulnak, ahogy azoknak alakulniuk kell . Ha megváltoztatod a gondolataidat, megváltozik az életed. Lásd a dolgok jó részét, légy rugalmas, pozitív, nyitott, türelmes és szeretetteljes. Tudj elégedett lenni, mosolyogj, szeress, adakozz, légy nagylelkű és kegyes és fejlődj sokat az új évben :) Ha személyre szabott megoldást szeretnél a problémáidra, jó lenne, ha egy tapasztalt szakember kísérne végig a változás útján lépésről, lépésre személyes igényeidnek megfelelően, szeretettel várlak egyéni ájurvédikus és táplálkozási életmódtanácsadásra. https://www.eljharmoniaban.hu/eletmodtanacsadas Csodás napfordulót kívánok:)szeretettel: Kati #életmódváltás #újragondololás #napforduló #éljharmóniában #élettervezés
Egészségmegőrzés júniusban - aktualitások
2026. május 30. Élj harmóniában 
Végre megérkezett a nyár! Ragyogóan, melegen süt a nap és késő estig világos van. Számomra a jógaórák kezdete és vége mutatja mindig jól a nap járásának dinamikáját. Nyáron a legjobb időszakban még az esti óráim után is világosban megyek ki a jógastúdióból este 21:00 után. Míg télen van amikor a 15:30-as órát is sötétben fejezem be. Szóval itt a nyár, a meleg, a sok fény. Minden tele van élettel. Az erdők zöldellenek, a rétek, mezők, kiskertek, hegytetők tele vannak virágokkal. A gyümölcsök pedig mostantól folyamatosan érnek. A férjem Purusa a bio piacról már hetek óta hoz haza epret, ma már volt cseresznye is. Majd pedig sorra érkeznek a nyári gyümölcsök hétről, hétre. Ugyan ez a helyzet a friss zöldségekkel - friss sárgarépa, fehérrépa, zöldborsó, mangold, cukkini, saláta, uborka... A nyári meleg nem csak a természetben és a levegőben hoz meleget, de bennünk is több a hő. Ezért az egyensúly megőrzéséhez fontos, hogy nyáron tudatosan hűsítsd magad. Ahogy beköszönt a nagy meleg sokan érzik kevesebb az energiájuk, jobban izzadnak a levegő is párásabb júniusban. Ilyenkor hasznos ha a nagy melegben nem tartózkodsz kint a tűző napon és kerülöd a túl aktív tevékenységeket. Inkább válassz egy árnyékos helyet és pihenj kicsit. Sajnos a légkondicionáló csábító lehet, de a szélsőséges hőmérséklet változás nagyon megterheli a szervezetedet és megzavarja a tested természetes évszaki változásait. Engedd, hogy a szervezeted természetes módon kezdjen alkalmazkodni a meleghez, úgy ahogy télen a hideghez is. Az emberi szervezet bámulatos módon tud az évszakok váltakozásához igazodni. Ha nagyon meleged van próbálj természetes hűsítő megoldásokat választani. Ehhez a táplálkozás és az életmód változtatások tudnak sokat segíteni. Ahogy emelkedik a hőmérséklet úgy a szervezeted egyre több energiát fektet abba, hogy hűvösen tartson. Ez a keringésedben is változásokat idéz elő, a szíved intenzívebben dolgozhat. Érdemes nyáron figyelni, hog ne terheld túl a szíved - kerüld a túl intenzív sportokat, nagy melegben végzett aktivitást. Ahogy több a hő (a pitta), több a szenvedély is. Emiatt több a düh, a frusztráció és az ingerlékenység, türelmetlenség, és erősödhet a kritikai hajlam. Érdemes nyáron tudatosan figyelni arra, hogy ne hozz hirtelen döntéseket, ne reagálj azonnal. Mielőtt impulzív döntést hoznánk, jó megállni picit és higgadtabb fejjel végig gondolni a következményeket. Ráadásul, ahogy a napok egyre hosszabbak, egyre több a belső tűz, egyre több az izgalom, a késő estig tartó programok, úgy elképzelhető, hogy nem tudsz jól aludni. Amikor nem megfelelő az alvásod az kimerültséghez és egyensúlyhiányhoz vezet. A kimerültség miatt akár negatívabban láthatod az élethelyzeteket, túl reagálhatsz dolgokat. Hasznos ha figyelsz arra, hogy ne forrósodj túl, ehhez igyál elegendő folyadékot és egyél hűsítő ételeket. Erről írok részletesen is lentebb. Mivel június elején az időjárásban több a hő és a pára ez leginkább a pitta kapha alkatúaknak okoz nehézséget. A több nedvesség a szervezetükben okozhat vízvisszatartást, pufisodást, ödémásodást. Ahogy emelkedik a hőmérséklet sokan egyre többet izzadnak. Hogy elkerüld a kiszáradást, figyelj a vízbevitelre és az elektrolit-egyensúlyra. Mindig légy tudatos a tested jelzéseiről, ha szomjas vagy igyál - ehhez mindig legyen nálad víz. A pitta alkatúaknál a hő kimerítheti a májat. A túlterhelt máj nem biztos, hogy képes feldolgozni a belső méreganyagokat. Ezeket a méreganyagokat ezután a bőr szabadítja fel, kiütéseket és pattanásokat okozva. Ha pitta alkatú vagy, különösen figyelj, hogy ne terheld túl a májadat és hűtsd a szervezeted. Ehhez jó ha kerülöd a csípős ételeket, a savanyú gyümölcsöket. Kiváló ilyenkor a keserű zöldek. Amíg a nap melegít, a hold fénye hűsít. Érdemes esténként holdfényben sétálgatni, ez hűti a testet, nyugtatja a felhevült idegrendszert. A Vata alkatúak imádják ezt az időszakot. Megérkezett a meleg és számukra megfelelő a páratartalom. Mivel ilyenkor élednek igazán vigyázniuk kell arra, hogy ne hajtsák túl magukat túl sok tevékenységgel. Hirtelen csábítónak tűnhet a megannyi program, fesztivál, baráti találka, kirándulás és fesztiválok, de a Vata-k hamar kimerülnek ha túlhajszolják magukat. Érdemes fix napi rutint tartaniuk, eleget aludni és rendszeresen étkezni. Napi rutin Érdemes korábban ébredni, mint az év más időszakaiban és akár egy kicsit később is fekhetünk. A reggeli szájápolási rutin után kezd a reggelt egy hűsítő kellemes zuhannyal, hogy az éjszakai izzadást következményeitől megszabadulj és frissen induljon a nap. Jöhet egy pohár langyos víz. A kora reggeli és késő esti hűvösebb órák ideálisak testmozgásra. Ígya kár reggel végezz el egy kis támozgatást, csinálj néhány jógapózt. Az emésztésünk nyáron gyengébb, így jó ha könnyű ételeket fogyasztasz. A reggeli és vacsora a hűvösebb órákban legyen. Önmagában a meleg elleni védekezés is terheli a szervezetedet, próbálj figyelni, hogy étkezésekkel ne terheld túl magad nehéz ételekkel. A bőrápolásnál nyáron imádom a rózsavizet. Nem csak reggeli arcápolási rutinban és szemmosáshoz szoktam használni, hanem amikor nagyon melegem van kenegetem a bőrömet rózsavízzel vagy spriccelem magamra. Szuper jól hűsít. Táplálkozás Júniusban könnyű és hűsítő étkezés ajánlott. A melegben nagyon jók az édes, keserű és fanyar ízek. A gyümölcsök ideálisak lehetnekdélelőtt vagy kora délután, mert feltöltik a vitamin és ásványi anyag készletedet, segítenek a nyári kimerültség ellen, javítják az emésztés hatékonyságát. Júniusban nekem a cseresznye és az áfonya a szupersztár. Kiválóak a saláták, csírák és nagyobb víztartalmú zöldségek - tök, cukkini, uborka. A koriander az egyik legjobb hűsítő gyógynövény, használd bátran akár frissen vagy mag, mag őrölt formában. Szuper a mángold és a leveles zöldek is. Nagyon jók a könnyen emészthető hüvelyesek borsó, zöldbab, mungóbab. A gabonák közül kiválóan hűsít a baszmati rizs és az árpa. A quinoa is jó, mert könnyen emészthető és magas a fehérjetartalma és nem fűti a tested. Ha sokat izzadsz hasznos, ha pótlod az elektrolitokat. Néha tegyél egy csipet sót a vizedhez, majd máskor egy pici teljes értékű nádcukrot, vagy lime-ot. Egy jó rózsavízes limonádé (receptet a blogon megtalálod) vagy lime-os limonádé is kiváló nyári hűsítő, energetizáló ital. Túl sok citrom és a savanyú íz, fokozahtja a belső hőt, ezért mértékkel használd. A menta tea is nagyon jó választás. A kókusznak is fantasztikus hűsítő hatása van. Eljött az évszak, amikor ideális kókuszzsírral főzni. A kókuszvíz is különösen háti és kiválóan energetizálja a tested. Én imádok nyáron kókuszos édességeket is készíteni. Sőt nagyon szeretem a kókuszos baszmati rizst. Sajnos a refluxos tünetek felerősödhetnek ebben az időszakában. Tartsd szem előtt, gyengébb az emésztésed és ezért érdemes elkerülni a nehéz zsíros fogásokat és az édességeket. Nyáron kerüld a csípős ízeket, mivel azok serkentik a keringést, hevítik a testet. A legtöbb fűszer hevítő hatású, így nyáron érdemes minimalizálni a használatukat. Ami kiváló az édesköménymag, a római kömény, a kardamom, a koriander és jó még kapor. A kurkuma kicsit hevíti a vért, ezért ne használd túl nagy mennyiségben. Kerüld az erjesztett ételeket és alkoholt is, mert fokozzák a belső hőt és felerősítik a gyulladásos problémákat. Az egyik legjobb gyógynövény nyárra az aloé, mert hűsíti és nyugtatja az irritált szervezetet. Nekem mindig van itthon aloé, mert jó külsőleg leégésre és jó belsőleg, ha túlhevültnek érzem magam. Nyáron még nagyon jó az amalaki, mert kiváló hűsítő, energetizáló gyógynövény, amely nem csak fiatalít, de segíti a méregtelenítést, támogatja az emésztőrendszer egyensúlyát és nagyon magas az antioxidáns-koncentrációja is. Élvezd a nyár csodáit, megújjító energiát és a mozgalmasságát. Most végre megérkezik a lendület, hogy tegyél magadért, fejlődj, tanulj valamit, elutazz valahová... csinálj olyan dolgokat, amit eddig csak tervezgettél. Törekedj az egyensúly fenntartására, mint az aktivitás-pihenés, meleg-hűvös. Csodálatos nyarat kívánok:) szeretettel: KAti #nyár #egészségmegőrzés #ájurvéda #éljharmóniában
Hári Richárd: Folyamatosan túlpörög az idegrendszerünk, de van erre egy egyszerű ellenszer
2026. május 12. Prove - a világ vegán szemmel 
Ma a világ úgy rángatja az idegrendszerünket, mintha percenként újabb vészcsengőt nyomna meg bennünk. Hári Richárd szerint ebben a folyton csörtető zajban kellene visszatalálunk önmagunkhoz. Azt állítja: néha öt perc csend, meditáció többet tud rendezni bennünk, mint egy egész napnyi görcsös gondolkodás. Interjú. A Barátok közt sorozat Botondjaként ismerték meg sokan Hári Richárdot, de az… The post Hári Richárd: Folyamatosan túlpörög az idegrendszerünk, de van erre egy egyszerű ellenszer appeared first on Prove.
Egészségmegőrzés áprilisban - aktualitások
2026. április 2. Élj harmóniában 
Április már igazi tavaszi hónap. Már nincsenek jeges szelek, nem kell fagyoskodni és végre kiléptünk a sötét hónapokból is. A termeszét napról, napra élőbb, zöldebb és kivágyódunk a természetbe. Míg télen mindenki vágyott a lelassulásra, otthoni bekuckózásra, tavasszal a testedben elindul egy változás és úgy érzed szeretnél többet mozogni, többet lenni a szabadban. Ez teljesen természetes. Márciusban ébredezett a természet, de áprilisban minden életre kel. A fák virágba borulnak, a kopár hegytetőkön zöld lombot bontanak a fák, a bogarak zümmögnek, a madarak énekelnek. Sorra nyílnak a szebbél szebb, illatosabbnál, illatosabb virágok. Nem csak a természet és az állatvilág éled, de az emberek szívében is felébred a kapcsolódás és a romantika iránti vágy. Jöhetnek a randik és baráti találkák, közös kirándulások, családi kertipartik. Ahogy emelkedik a hőmérséklet, úgy emelkedik a hő a szervezetünkben is. Ez a váltás a téli hideg után megterhelő a testünk számára. A tél során felgyűlt salakanyagok is jobban mobilizálódnak a testedben és ez okozhat orrdugulást, puffadást, ödémásodást - megdagadhat a kezed, pufisodik az arcod, esetleg még bőr tüneteket is előfordulhatnak - különösen a Kapha és Pitta típusúaknál. A tavasz visszahozza a hajad és a bőröd fényét is. Mentálisan végre újra tapasztahatsz lelkesedés, vágyat arra, hogy mozogj, többet legyél a szabadba vagy éppen csinálj valami újat. A melegedés hatása irritálhatja a májat és előfordulhat türelmetlenség, harag, ingerültség. A keserű ételek segítenek kicsit harmonizálni a szervezeted működését és az elméd nyuglamát. Áprilisi esőzések növelik a nedvességet, a levegő páratartalmát, így hajlamosabbá tesznek a Kapha tünetekre, nyálkafelhalmozódás, ödémásodás, orrfolyás, allergia, Ilyenkor v álassz csípős és vízhajtó ételeket és gyógynövényeket, hogy a Kapha felhalmozódott nedvessége tudjon távozni a szervezetedből. Ahogy minden virágozni kezd, akinek a szervezetében van felhalmozódott salakanyag, könnyen tapasztalhat allergiás tüneteket - orrfolyás, a viszkető szemek (a máj hőemelkedése miatt), torok kaparás, kiütések. Ilyenkor fontos a szervezet tisztítása, a máj tehermentesítése tisztítókúrákkal, keserű ételekkel és gyógynövényekkel. Ha a szemed viszket, ég, akkor jól tud lenni egy kis hűsítő rózsavizes szemöblítés reggelente és kerld a savanyú és csípős ételeket. Pl citromos vizet is érdemes kerülni. Napi rutin Áprilisban már figyelj arra, hogy ne aludjanak sokáig. Ideális, ha a napsütéssel ébredsz. A reggeli tisztálkodás után, kezd a napot egy pohár meleg vízzel. Reggel egy könnyed jóga és egy kis légzőgyakorlat segít felébreszteni a tested. Minden napra építs meg legalább 20-30 perc mozgást kint a szabadban - séta, kerékpározás, túrázás. Azzal, hogy tovább van világos, még munka után is belefér egy kis mozgás. Végezz hátrahajlító és csavaró jógagyakorlatokat, segítenek tisztítani a májadat. Táplálkozás Táplálkozz könnyedebben - ősszel, télen kellettek a tartalmas ételek, hogy a tested tudjon védekezni a hideg ellen. Most a könnyítésé a főszerep. Kevesebb zsír, kevesebb szénhidrát. Jöhetnek a friss saláták, retek, rukkola, édeskömény gumó, endívia, radicchio, mándgold, karalábé. A keserű és savanyú ízek most kiválóak a szervezeted működésének harmonizálására és a májad tisztítására. már fentebb is írtam, ahogy a természetben minden megduzzad, növekszik, a szervezetedben is úgy nő a víz, ami puffadást, ödémásodást tud okozni. Ha ilyen tüneteket tapasztalsz, akkor fogyassz több vízhajtó gyógynövényt, illetve keringést fokozókat, izzasztókat pl. csalán, kukorica, petrezselyem, zeller, káposzta, retek, hagyma, bazsalikom, borsmenta, rozmaring, fahéj, gyömbér, feketebors. A gabonák közül a köles, árpa, hajdina, kukorica ami leginkább segít csökkenteni a testedben a nedvességet és nagyon jó a quinoa is. Jók tavasszal a babfélék, lencsék is és a borsók, mert van egyfajta összehúzó, szárító hatásuk. Kerüld a nyálákásító ételeket, mint a tejtermékek, édességek, olajba kisült ételek, túlzott sózás, rizs, búza. Gyógynövényes támogatás Hasznos ilyenkor a tested természetes öntisztító folyamatait támogatni egy tisztítókúrával és tisztulást segítő gyógynövényekkel. Mi az Online vezetett ájurvédikus tisztítókúrákban mindig alkalmazzuk a triphalát, ami jól segíti a bélrendszer tisztulást és támogatja a szervezet egészségét. A tisztítási folyamatban a másik nagy kedvencünk, amit mindig ajánlunk, az emésztést segítő, méregtelenítést támogató tea - rómaikömény, koriander és édeskömény keverékéből. Segít az emésztést felerősíteni és csökkenteni a szervezetben lévő nedveséget. Ha sok nyálkát tapasztalsz, nagyon jó ilyenkor a trikatu, ami 3 csípős gyógynövény keveréke - gyömbér, feketebors és hosszú bors - mindig tartok belőle a jógastúdióban:) A keserű gyógynövények jól támogatják a máj tisztulását, pitypang, máriatövis, aloé és az ájurvédában is van pár ilyen nagy kedvencünk mint a guduchi és a bhumyamalaki. Próbáld ki a fenti ajánlásokat és figyeled meg magadon a hatásokat. Néhány egyszerű ajánlással is sokat tehetsz közérzeted, egészséged javítására. Az április és május hónap az utolsó lehetőség arra, hogy a tél után megtisztítsd a szervezetedet a lerakódott salakanyagoktól. Május végétől, amikor túlmelegszik a test, már nem ajánlott tisztítást végezni. Ha úgy érzed szeretnéd az egészségedet támogatni, csatlakozz a Szezonális Tisztítás Online Vezetett Programunkra. https://www.eljharmoniaban.hu/tisztitas Ha szeretnél a tavaszi Egészséges és tudatos táplálkozásról többet tudni, szeretettel várunk Egészséges táplálkozás és főzőtanfolyamunkra. https://www.eljharmoniaban.hu/tudatos-taplalkozas szeretettel: Kati #egészségmegőrzés #ájurvéda #április #éljharmóniában #tavasz #tavaszitisztítás #tavasziétrend #táplálkozás #tavaszi
Új keletű női betegségek drasztikus terjedésének lehetne gátat szabni ezzel a módszerrel
2025. november 26. Prove - a világ vegán szemmel 
Nemcsak a hormonális egyensúly fenntartásában segít, hanem a modern női betegségek, mint a PCOS és az endometriózis kockázatának csökkentésében is kulcsszerepet játszhat a női ciklushoz igazított étrend. Erről Varga-Machos Panni jógaoktató, ciklusszinkron-oktató beszélt a Prove-nak. Hangsúlyozta, a modern női betegségek kialakulásában a nagyipari állattartás és a húsfogyasztás is szerepet játszik. Különleges témával érkezett Varga-Machos Panni… The post Új keletű női betegségek drasztikus terjedésének lehetne gátat szabni ezzel a módszerrel appeared first on Prove.
49 lettem
2025. november 4. Élj harmóniában 
49 lettem múlt héten. Természetesen egy csodás panorámájú hegytetőn ettem meg a mini születésnapi tortámat - Purusa készítette. Csendben, hálaérzéssel ünnepeltem. Ahogy haladunk előre az őszben, a természet lassan visszavonul. Kopaszodnak a fák, megszabadulnak a színpompás külsőtől, hogy visszahúzódjanak belső világukba. Akárcsak az emberek... Ahogy közelebb kerülünk ahhoz az életszakaszhoz, ami már az őszről, a lassításról szól (50 felett), sokan észrevesszük, hogy sokféle szempontból változunk. Csodálatos, hogy minden kornak, évszaknak, életszakasznak megvan a maga szépsége. Mostanában egyre többen keresnek meg változókori tünetekkel, és ennek megfelelően adok életmód-, táplálkozási és jógagyakorlási tanácsokat. A perimenopauza és a menopauza természetes életszakasz - nem betegség. A női szervezet energiái átrendeződnek, ezt magam is tapasztalom. A cél nem az, hogy megállítsuk vagy visszafordítsuk a folyamatot, hanem hogy harmóniát teremtsünk a változó életenergia mellett. Ez nem hanyatlás - ahogy az ősz sem az. Hanem egy csodálatos átalakulás, egy új életszakasz kezdete, ahol a fő fókusz a bölcsességé. Ez az idő most arról szól, hogy újrarendezzük az energiákat, közelebb kerüljünk önmagunkhoz, többet legyünk befelé, mint kifelé, elengedjük a megfelelést és a teljesítménykényszert, lelassuljunk és tápláljuk a testet-lelket-idegrendszert. Sokak számára ez az időszak (perimenopauza, menopauza) bizonytalanságot hoz. Én azt tapasztalom, hogy az ájurvéda, a jóga és a tudatos életmód segítségével ezt az időszakot lehet harmonikusan, stabilan, örömmel megélni. Nem küzdelemmel, hanem együttműködéssel. A változás nem ellenség - csak új irány. Ha te is érzed a változást, és szeretnél kiegyensúlyozottan haladni benne, akkor ebben tudok segíteni: életmóddal, táplálkozással, jógagyakorlással, ájurvédikus szemlélettel. 49 - és jól vagyok. Nem szedek semmilyen gyógyszert, jól alszom, jó a fizikális és mentális kondícióm, tele vagyok energiával - még mindig gond nélkül futok fel a mozgólépcsőn a metróból. :) És ezt a lehetőséget szeretném megmutatni másoknak is. Ha szeretnél ebben támogatást,szeretettel várlak életmódtanácsadásra. Időpontfoglalás és részletek: https://www.eljharmoniaban.hu/eletmodtanacsadas #éljharmóniában #változókor #menopauza #perimenopauza #változás #ősz #életszakasz #nőiegészség
Miért nem jó a böjt mindenkinek?
2025. szeptember 1. Élj harmóniában 
A böjt lehet hasznos - de nem mindenkinek! Tudtad, hogy akár árthat is? Sokan azt gondolják, hogy a tisztítás = éhezés vagy drasztikus böjt. Az ájurvéda szerint azonban a szélsőségek kifejezetten árthatnak - legyengíthetik az emésztést és az egész szervezetet. Mindenkinek más az alkata, az életmód- és egészségi igénye - ezért a személyre szabott tisztítás sokkal hatékonyabb és biztonságosabb, mint az általános böjtölés. A böjt elsődleges célja az emésztőrendszer tehermentesítése. De ha kimaradnak az étkezések, sokan feszültek, idegesek, szorongóak lesznek - így a stressz miatt több salakanyag képződik a szervezetükben, mint előtte volt. Ezért mi nem böjttel, hanem az ájurvéda több ezer éves tradíciójának megfelelően segítünk támogatni a szervezet méregtelenítő képességét: - meleg, tápláló ételekkel - gyengéd módszerekkel - gyógynövényekkel - és könnyed, méregtelenítést támogató jógagyakorlással Te próbáltad már a böjtöt? Hogyan hatott rád? Ha szeretnél egy éhezés nélküli, biztonságos, vezetett tisztítást, nézd meg a részleteket https://www.eljharmoniaban.hu/tisztitas #böjt #tisztítókúra #tévhitek #egészségtudatosság #detoxprogram #éljharmóniában #tisztítás #ájurvéda #méregtelenítés #ájurvédikus
Ketreces tartás, naposcsibék leölése - szigoríthatnak az állatjóléti szabályokon
2025. július 4. Prove - a világ vegán szemmel 
Július 16-ig elmondhatod a véleményed arról, milyen állatjóléti újításokra lenne szükség szerinted az Európai Unióban. Az Európai Bizottság 2026 végén szavazhat a haszonállatok tartási körülményeit érintő javaslatcsomagról. A jogalkotás az aktuális tervek szerint tartalmazhatja a ketreces tartás kivezetését, valamint a hím naposcsibék rutinszerű leölésének megszüntetését is. Állatjóléti konzultációt indított az Európai Bizottság (EB), az uniós… The post Ketreces tartás, naposcsibék leölése - szigoríthatnak az állatjóléti szabályokon appeared first on Prove.hu.
Rendhagyóan hangolódik Brazília a klímacsúcsra: felpörgetné az olajiparát
2025. június 22. Prove - a világ vegán szemmel 
Másfél magyarországnyi területen - jelentős részben az Amazonas-medencében - tette lehetővé Brazília olajlelőhelyek feltárását. A környezetvédők mellett még az ország olajipari szakszervezetei is felelőtlennek tartják a döntést. Brazília elnöke, Luiz Ináció Lula da Silva szerint viszont ez a lépés elengedhetetlen a gazdasági fellendítéséhez és az energiaátálláshoz. Brazília 172 olajblokk feltárási jogait bocsátotta aukcióra. A közel… The post Rendhagyóan hangolódik Brazília a klímacsúcsra: felpörgetné az olajiparát appeared first on Prove.hu.
5 tipp, hogyan készülj egy elvonulásra
2025. május 8. Élj harmóniában 
Az elműlt 18 éve alatt, több mint 70 elvonulást tartottam. Látom mi működik, mi nem működik, mitől érzik a résztvevők jól magukat és mi okoz nehézséget. Az emberek jelentős része állandó teljesítmény kényszerben él, mindig rohan időpontról, időpontra és nagyon igyekszik megfelelni az elvárásoknak. Sokkal nagyobb teret kap a feladatok elvégzése, mint a saját testi-lelki igények kielégítése - az eredmény egy fizikális és mentális problémákkal teli társadalom. Kevés ember van, aki befelé figyel és ha a teste jelzi, hgy fáradt pihen, ha érzi, hogy lassítani kell lassít, ha érzi, hogy túl sok a nyomás, elkezdi csökkenteni, etc. Úgy gondolom, egy jóga elvonulás akkor tud igazán értéket teremteni, ha kiszakítja az embereket ebből a kényszeres, rohanós életükből és a feltöltődést, öngondoskodást helyezi előtérbe. Sokszor látom, hogy a jóga elvonulás ugyanaz a kényszeresség, mint a hétköznapok. Csak itt másodpercre kell kezdeni a jógaprogramot, ki kell pipálni, hogy mindenféle erőteljes gyakorlás vagy éppen spirituálisnak tűnő tevékenység kész legyen. A legfontosabbnak tartom a befelé figyelést... mi a Te saját testi-lelki igényed. Nálam az elvonulásokon semmi nem kötelező, ha valaki úgy érzi egy jógagyakorlás helyett inkább szeretne aludni, nyugodtan ledőlhet. Az átlag embernek önmagában nagy lemondás, hogy kiszakad a megszokott környezetből, sokaknak a vegetáriánus ételek is már kihívást jelentenek. Lévén egy elvonulás, nem egy indiai ashram, a cél, hogy néhány nap alatt mindenki kicsit jobban legyen testileg és lelkileg is. Mi a programokat is próbáljuk a csapat aktuális állapotához és a helyzethez, körülményhez alakítani, nincs egy kötelező lista, amit szeretnénk áttolni mindenkin. Néhány tipp, hogyan készülj annak érdekében, hogy a lehető legtöbbet hozd ki egy jóga elvonulásból: - Érkezés előtt szánj egy kis időt arra, hogy végiggondolod mi lenne a fő cél az elvonulással - stresszoldás, életmódváltás, gyakorlás elmélyítés, kapcsolódás önmagaddal, ismerkedés hasonló emberekkel, etc. - Hagyd hátra a gondokat, feladatokat! Ne hozz magaddal munkát. - Légy nyitott! Ne ragaszkodj semmihez, fogadd be az új dolgokat, új információkat, új típusú gyakorlást és kapcsolódj másokkal. Ismerj meg új embereket. - Fókuszálj az öngondoskodásra - helyezd előtérbe a pihenést, feltöltődést. Ne akarj mindennek megfelelni - az elvonulás nem arról szól, hogy egy listát ki kell pipálni, hanem arról, hogy feltöltődve menj haza. Figyeld a saját igényeidet és merd megengedni magadnak a pihenést. - Pakolj okosan! Hozz magaddal kényelmes ruhákat melegebb és hűvösebb időjárásra való ruhadarabokat is. Ha van saját jógaeszközöd, azokat is hozd magaddal. Amennyiben tanulni is szeretnál, akkor célszerű a jegyzetfüzet és a toll is az elvonulásra. Ha pedig szeretsz nassolni - akkor a hús, alkohol kivételével nyugodtan hozz magaddal finomságokat. +1 Élvezd az élményt, légy jelen! Szeretnéd, hogy megmutasuk Neked, hogy tudsz igazán feltöltődni, kiszakadni a hétköznapokból, közelebb kerülni Önmagadhoz? Ha szeretnél kapcsolódni velünk, szeretettel várunk a jóga elvonulásainkra. https://www.eljharmoniaban.hu/joga-elvonulas Csodás pihentető napokat kívánunk:) Kati és Purusa #elvonulás #jógatábor #jógaelovnulás #jóga #feltöltődés #pihenés #öngondoskodás #wellness #hétvége #jógahétvége #nyaralás
Akrojóga és nyers vegán finomságok: így tartja magát fiatalosan Lénárt Gitta
2025. február 11. Prove - a világ vegán szemmel 
Nyitottság és elfogadás. Ezzel a két szóval lehetne a legjobban jellemezni Lénárt Gitta nyersétel-szakértő és táplálkozási tanácsadó életfilozófiáját, amely az általa írt könyveket éppúgy áthatja, mint a mindennapi tevékenységeit. A Veganuár népszerűsítésekor is a lehetőségre hívja fel a figyelmet: szerinte a vegán, s azon belül is a teljes értékű, nyers ételek fogyasztására való törekvés egy… The post Akrojóga és nyers vegán finomságok: így tartja magát fiatalosan Lénárt Gitta appeared first on Prove.hu.
Belső béke
2025. január 3. Élj harmóniában 
A test és elme egységet képeznek és minden, ami az elmét kibillenti az egyensúlyból, az a fizikai testben is egyensúlytalanságot hoz létre. Amikor a tudat magasabb minőségű lesz, akkor az segít az egészséges, hosszú, minőségi élet elérésében. Ilyenformán a tudat állapota, ami a legmeghatározóbb, melyet a meditációval és személyiséged fejlesztésével tudsz leginkább emelni. A feszültségektől való megszabadulás alapja a relaxáció, amellyel egy stresszmentes állapotot tapasztalhatsz meg. A relaxáció lényedet fizikálisan és mentálisan is teljesen ellazítja és ezzel előkészít a meditációra. A belső béke megteremtése ott kezdődik, amikor már megszabadultunk a feszültségektől és elkezdünk elmerülni a nyugalomban. Az érzés csodálatos, amikor úgy érzed minden rendben van, amikor elmerülsz a csendben, nyugalom, béke és teljes harmónia lesz Benned. A belső béke állapotában elcsendesednek a kavargó gondolatok, minden letisztul és értelmet nyer. Ahogy létezel a csendben, a tiszta térben, felsejlenek a megoldások, beindulnak a tested öngyógyító folyamatai. A hétköznapi életünk gyermekkorunktól tele van elvárásokkal, minősítéssel - valami jó vagy rossz, félelmet keltő, idegesítő, fekete vagy fehér, etc. Mindig, mindenről éppen gondolunk valamit. Amikor alámerülsz a belső csendben, egy új létezést tapasztalsz, a minősítés és szenvedés nélküli létet, ahol minden csak úgy van, anélkül, hogy felkavarna, bármilyen érzelmet kiváltana belőled. Megszűnik a szorongás, elcsitul a vágyak özöne, feloldódik a belső nyugtalanság és békét tapasztalsz, szétárad Benned a nyugalom. A belső elmerülés, a meditáció a kapu önvalód, spirituális lényed, a lelked megtapasztalásához. Amikor ebben a csendben időzöl, fel tudod fedezni valódi lelki természetedet, amely örökké létező, teljes tudással teli és boldog és össze tudsz kapcsolódni a Legfelsőbb forrással. Ez az összekapcsolódás a Legfelsőbbel a jóga végcélja. Emeld a tudatosságodat finomabb szintre, fejlődj emelkedj felül a hétköznapi, gondokkal, feladatokkal, minősítésekkel teli tudatszinteden. Fedezd fel azt a csendet, ami a gondolatok és szavak között van. Ez a csend mindig Veled van, amikor csak akarod, ha észreveszed. A relaxációról egy korábbi bejegyzésben olvashatsz itt. Ha szeretnél a belső béke megtapasztalásáról többet tudni és meditációs technikákat tanulni szeretettel várunk a Meditációs és Önismereti tanfolyamra. https://www.eljharmoniaban.hu/meditacios-es-onismereti-tanfolyam Szeretettel: Kati és Purusa #meditáció #boldogság #béke #nyugalom #lelkibéke #belsőbéke #elcsendesedés #meditálás #stresszoldás #stresszkezelés
Mindig a sárga úton...
2024. november 1. Élj harmóniában 
Mindig a sárga úton.... Ősz, pajkos felhők, szikrázó napsütés, színes erdők, sárga gyalogutak A mai nap amolyan szezonzáró túra volt.. talán holnap még tudunk menni , de idén jó eséllyel az időjárás és a nappalok rövidsége miatt, már nem tudunk heti 3-4 napot túrázni - erre a csodás, napsütéses napra a Nagy-Szénást választottuk. Jó kis hely Nagykovácsi... néhány jóga elvonulást is tartottunk itt és amúgy is sokat jártunk ide kirándulni. Szeretem ezt az útvonalat ősszel és tavasszal, mert nagyon napsütéses - így ha nincs annyira meleg időjárás, akkor sem kell fázni és a napsugarak gyönyörű fényárban fürdetik a tájat. A másik amiért szerelem az útvonal, mert körpanorámás. Jómagam imádom a panorámát:) Innen amikor szétnézel a környező hegyek a szemed elé tárulnak - a Pilis jelentős része , a Budai hegyek, a Gerecse vonulatai és még a Gellérthegy is:) Érdekes így a túraszezon végén, végignézni a megannyi hegyet, ahol évközben jártunk... és jövőre megint megyünk. Természetesen vannak olyan részek ahová nem jutunk el minden évben, hanem csak néhány évente, de azért a legtöbb hegyet évente meglátogatjuk a Pilisben és Budai-hegyégben. Mai útvonal: Nagykovácsi - Zsíros hegy - Sziklás-hegy - Nagykovácsi templom - Körtés - Kutya-hegy - Nagy-Szénás - Ha csak kisebb útvonalat járnál be, külön a Zsíros-hegyhez vagy a Nagy- Szénáshoz is el tudsz sétálni, minimális távolsággal. Életető őszi napsugarakat kívánok :) szeretettel Kati #nagyszénás #nagykovácsi #túra #kirándulás #Zsíroshegy
Idilli erdők, hűs patak, tiszta vízű forrás, mesés panorma...
2024. augusztus 24. Élj harmóniában 
Többen jeleztétek, hogy szeretnétek, hogy írjak picit többet az útvonalakról - merre is készülnek a képek Így az elmúlt néhány bejegyzésnél ebbe bele is vágtam. Remélem sokakat tudunk inspirálni arra, hogy Magyarország csodás helyeit felfedezzétek . A tegnapi Szent Mihály hegy után, ma újra a Pilisben és a Visegrádi hegységben . A mai túra tervezésnél a Pilis számomra néhány kedves pontját szerettük volna bejárni - van olyan kedvenc helyem, ahol idén még nem is voltunk. Illetve imádom, ha olyan helyekre látunk rá, hol az elmúlt néhány túra alkalmával már jártunk. Útvonal: Dobogókő - Tos-sziklák - Szakó-nyereg - Hoffmann kunyhó - Felső Ecset-hegy - Fehér-szikla - Hirsch-orom - Miklós Deák völgyi tavak - Pilismarót Amolyan obeliszk túrának is nevezhetném a mai utunkat, mert jónéhány ponton obeliszkkel is megemlékeztek a hely névadójáról. A kiindulási pont Dobogókő, nem a kedvencem, mert autóval is fel lehet járni, tele van elektromos mindenféle adó tornyokkal és sokan vannak és nagyon erős néha az ételszag:) de központi helyen van és csodás a panorámája a Dunakanyarra, Börzsönyre, Pilis hegyeire, a Naszályra és a Cserhát és a Mátra vonulatai is láthatóak tiszta időben - ezért sokszor érintjük a túrák során. Azaz igazi nyugalom, béke és csoda, ahogy lehet kapcsolódni a természettel itt nincs annyira jelen, mint más hegycsúcsokon, de a látvány egyedülálló:). Egyébként nagyon jónak tartom, hogy azok akik nem tudják az erdőket komolyabban járni - koruk vagy fizikai állapotuk miatt - ide feljöhetnek busszal vagy autóval és szét tudnak nézni. Jó látni az időseket, akik busszal feljönnek barátok, párok és itt sétálgatnak a friss levegőn és beszélgetnek:) Ez az útvonal a kezdeti és végpont között tartalmazott egy kis kitérőt is, mert imádom a Felső Ecset-hegyet és a Fehér-sziklát. A Fehér-sziklánál vacsoráztunk... gyönyörű a kilátás Balról Dobogókő széle, majd a Fekete kő szikláit lehet látni (itt nagyon sokszor üldögéltünk vagy éppen ebédeltünk már életünkben:) lent a völgyben Pilisszentlélek házai látszanak - itt is tartottunkjónéhány jóga elvonulást már:) Szemben a Fekete-hegy és a háttérben a Gerecse. A Hirsch-orom is csodás kilátást nyújt Dobogokőre és a másik oldalon még a Duna szalagjának egy darabja is megmutatja magát. A túra idilli erdőkön vezet keresztül, az erdőből folyamatosan a fák között kivillan mindig valami szép panoráma. Útközben a Hoffmann forrásból lehet a kulacsokat utántölteni és Hoffmann vadászháznál a patak miatt lehet kicsit hűsölni is. Az útvonal viszonylag könnyen járható, nehézség csak a Hirsch-oromról Pilismarót irányába lefelé vezető útvonalon van, illetve a Fehér-sziklánál érdemes azért odafigyelni hová lépünk:) Jó túrázást kívánok szeretettel Kati
Mi a te szupererőd? Jogászként, fotósként, könyvelőként is segíthetsz
2026. január 29. Prove - a világ vegán szemmel 
A Veganuár után sokan keresik a választ: hogyan segíthetek tovább az állatokon és a bolygón anélkül, hogy utcai aktivistává válnának. A válasz egyszerűbb, mint gondolnád - használd a szakmai tudásodat! Ha Veganuár-résztvevőként olvasod ezt a cikket, gratulálunk, nemsokára teljesíted a kihívást! Akár botlásokkal, akár tisztán növényi alapokon, de lassan magad mögött tudhatsz (legalább) egy vegán… The post Mi a te szupererőd? Jogászként, fotósként, könyvelőként is segíthetsz appeared first on Prove.
Péntek délután őszi hangulatban
2025. november 7. Élj harmóniában 
Péntek délután napsütéssel, nyugalommal, lelasulással baráti társaságban Ahogy haladunk előre az őszben , a természet kezd visszavonulni, kopaszodnak a fák is... megszabadulnak a színpompás külsőtől, hogy visszahúzódjanak belső világukba. Akárcsak az emberek... ahogy közelebb kerülünk ahhoz az életszakaszhoz, ami már az ősz, ami a lassításról szól (50 felett) sokan észreveszik, hogy egy kicsit ritkásabb a hajunk és sokféle szempontból érezhető a változás. Csodálatos, hogy minden kornak, évszaknak, életszakasznak meg van a maga szépsége. Minden időszak, körülmény kedvező valamilyen tevékenységre, míg más tevékenységekre nem ideális. Mostanában egyre többen keresnek meg változókori tünetekkel és ennek megfelelő adok életmód, táplálkozási, jógagyakorlási tanácsokat. A perimanopauza és menopauza természetes életszakasz, nem betegség - a női szervezet energiái átrendeződnek. A cél nem az, hogy megállítsuk vagy visszafordítsuk a folyamatot, hanem hogy harmóniát teremtsünk a változó életenergia mellett. Ez nem egy hanyatlás, ahogy az ősz sem, ez egy csodálatos átalakulás egy új életszakasz kezdete, ahol a fő fókusz a bölcsességé. Idő újrarendezni az energiákat, közelebb kerülni önmagunkhoz, többet lenni befelé, mint kifelé, elengedni a megfelelést, a teljesítménykényszert és táplálni a testet-lelket-idegrendszert. Mai útvonal: Csillaghegy - Róka-hegy - Ezüst-kevély - Nagy-Kevély - Csillaghegy
3 tévhit a méregtelenítésről - és miért nem működnek
2025. szeptember 16. Élj harmóniában 
3 tévhit a méregtelenítésről - és miért nem működnek? Sokan gondolják, hogy a tisztítás egyenlő az éhezéssel vagy valamilyen drasztikus módszerrel. Az ájurvéda több ezer éves tapasztalata a tisztításról, azonban azt mutatja: a szélsőségek helyett a gyengéd, biztonságos és személyre szabott tisztítás az, ami valóban segíti a tested megújulását. Tévhit 1: Elég pár pirula vagy kapszula A tested a tablettáktól önmagában nem tud megtisztulni. Ha nem kezded el csökkenteni a terhelést és a kiválasztó szervek túlterheltek, a kapszulák inkább plusz terhet jelenthetnek. Tévhit 2: Nyers levek, smoothie-k = méregtelenítés Ősszel és télen a hideg, nyers italok, gyümölcs és zöldséglevek gyengítik az emésztést és nyálkát képezhetnek - így sokan egy-egy nyerslé kúra után fázékonyságot, hideg kezet-lábat, esetleg orrfolyást, megfázást tapasztalnak. A tisztításnál fontos, az emésztő erőd felerősítése. Ezt meleg, könnyen emészthető, méregtelenítést támogató ételekkel tudod hatékonyan elérni. Tévhit 3: Éhezni kell, hogy megtisztulj A böjt tehermentesíti az emésztőrendszert, de sokaknál idegességet, szorongást okoz és kellemetlen tüneteket. Azaz néha többet árt, mint használ. A legyengült szervezet nem tisztul meg, hanem kimerül. Az ájurvédikus tisztítás lényege a salakanyagok (ama) elégetése, az emésztésed (agni) erősítése, és ehhez tápláló ételek, gyógynövények, gyengéd módszerek, méregtelenítő jóga és légzőgyakorlatok segítenek. Te kipróbáltad már valamelyik ,,divatos módszert? Milyen tapasztalataid voltak? Ha szeretnél egy éhezés nélküli, biztonságos és hatékony tisztítást, ahol nem hagynak magadra, napról, napra vezetve vagy és bármikor kérdezhetsz is, nézd meg az Őszi Online Tisztítás részleteit https://www.eljharmoniaban.hu/tisztitas #tisztítás #méregtelenítés #tévhitek #ájurvéda #életmód #detoxprogram #éljharmóniában #egészségtudatosság #tisztítókúra
Gyógyszerek nélkül fordította vissza a szívbetegségét egy középkorú nő
2025. július 28. Prove - a világ vegán szemmel 
Tíz évvel ezelőtt egy texasi nő élete egy pillanat alatt megváltozott. Jóga közben mellkasi fájdalmat érzett, és hamarosan kiderült: komoly koszorúér-betegsége van. Az orvosi vizsgálatok két fő artériában is elzáródást mutattak, és az orvosok koleszterincsökkentő szedését javasolták neki élete végéig. Ő azonban más utat választott. A texasi, háromgyermekes édesanya, Lauren Bernick 46 éves volt, amikor… The post Gyógyszerek nélkül fordította vissza a szívbetegségét egy középkorú nő appeared first on Prove.hu.
Francia dohánystop: súlyos bírsággal számolhat, aki tiltott helyen gyújt rá
2025. július 1. Prove - a világ vegán szemmel 
A dohányzás szabadsága ,,ott ér véget, ahol a gyerekek friss levegőhöz való joga kezdődik - mondta Catherine Vautrin francia egészség- és családügyi miniszter. Ezzel indokolta a ma hatályba lépő új szabályozást, amely alapján Franciaországban tilos rágyújtani olyan helyeken, ahol gyakran vannak jelen gyerekek. A kormányzati döntés hátterében egyértelműen egészség- és gyermekvédelmi szándék áll, ám természetvédelmi… The post Francia dohánystop: súlyos bírsággal számolhat, aki tiltott helyen gyújt rá appeared first on Prove.hu.
Gólpasszt adott az Alkotmánybíróság, de kihagyhatja a helyzetet a kormány
2025. június 13. Prove - a világ vegán szemmel 
A klímatörvény hiányosságait az Alkotmánybíróság döntése értelmében pótolni kellene. Sulyok Katalin környezetjogász szerint azonban valójában jogi úton nem kényszeríthető erre az Országgyűlés. Mindeközben pedig a védett erdők kivágását könnyítő javaslatból is törvény lett, és felmerül a kérdés, hogy megvédhetők-e bírósági úton a tarvágástól ezek az értékes területek. A klímavédelmi törvénnyel kapcsolatos alkotmánybírósági döntésre ugyanis négy… The post Gólpasszt adott az Alkotmánybíróság, de kihagyhatja a helyzetet a kormány appeared first on Prove.hu.
5 tipp hogyan készülj egy elvonulásra?
2025. május 8. Élj harmóniában 
18 éve tartok jóga elvonulásokat már több mint 70 elvonulást tartottam. Látom mi működik, mi nem működik, mitől érzik a résztvevők jól magukat és mi okoz nehézséget. Az emberek jelentős része állandó teljesítmény kényszerben él, mindig rohan időpontról, időpontra és nagyon igyekszik megfelelni az elvárásoknak. Sokkal nagyobb teret kap a feladatok elvégzése, mint a saját testi-lelki igények kielégítése - az eredmény egy fizikális é mentális problémákkal teli társadalom. Kevés ember van, aki befelé figyel és ha a teste jelzi, hgy fáradt pihen, ha érzi, hogy lassítani kell lassít, ha érzi, hogy túl sok a nyomás, elkezdi csökkenteni, etc. Úgy gondolom, egy jóga elvonulás akkor tud igazán értéket teremteni, ha kiszakítja az embereket ebből a kényszeres, rohanós életükből és a feltöltődést, öngondoskodást helyezi előtérbe. Sokszor látom, hogy a jóga elvonulás ugyanaz a kényszeresség, mint a hétköznapok. Csak itt másodpercre kell kezdeni a jógaprogramot, ki kell pipálni, hogy mindenféle erőteljes gyakorlás vagy éppen spirituálisnak tűnő tevékenység kész legyen. A legfontosabbnak tartom a befelé figyelést... mi a Te saját testi-lelki igényed. Nálam az elvonulásokon semmi nem kötelező, ha valaki úgy érzi egy jógagyakorlás helyett inkább szeretne aludni, nyugodtan alhat. A programokat is próbáljuk a csapat aktuális állapotához és a helyzethez alakítani, nincs egy kötelező lista, amit szeretnénk áttolni mindenkin. Néhány tipp, hogyan készülj annak érdekében, hogy a lehető legtöbbet hozd ki egy jóga elvonulásból: - Érkezés előtt szánj egy kis időt arra, hogy végiggondolod mi lenne a fő cél az elvonulással - stresszoldás, életmódváltás, gyakorlás elmélyítés, kapcsolódás önmagaddal, ismerkedés hasonló emberekkel, etc. - Hagyd hátra a gondokat, feladatokat! Ne hozz magaddal munkát. - Légy nyitott! Ne ragaszkodj semmihez, fogadd be az új dolgokat, új információkat, új típusú gyakorlást és kapcsolódj másokkal. Ismerj meg új embereket. - Fókuszálj az öngondoskodásra - helyezd előtérbe a pihenést, feltöltődést. Ne akarj mindennek megfelelni - az elvonulás nem arról szól, hogy egy listát ki kell pipálni, hanem arról, hogy feltöltődve menj haza. Figyeld a saját igényeidet és merd megengedni magadnak a pihenést. - Pakolj okosan! Hozz magaddal kényelmes ruhákat melegebb és hűvösebb időjárásra való ruhadarabokat is. Ha van saját jógaeszközöd, azokat is hozd magaddal. Amennyiben tanulni is szeretnál, akkor célszerű a jegyzetfüzet és a toll is az elvonulásra. Ha pedig szeretsz nassolni - akkor a hús, alkohol kivételével nyugodtan hozz magaddal finomságokat. +1 Élvezd az élményt, légy jelen! Megmutasuk Neked, hogy tudsz igazán feltöltődni, kiszakadni a hétköznapokból, közelebb kerülni önmagadhoz? Ha szeretnél kapcsolódni velünk, szeretettel várunk a jóga elvonulásainkra. https://www.eljharmoniaban.hu/joga-elvonulas Csodás pihentető napokat kívánunk:) Kati és Purusa #elvonulás #jógatábor #jógaelovnulás #jóga #feltöltődés #pihenés #öngondoskodás #wellness #hétvége #jógahétvége #nyaralás
Kigyúrt extrém sportolóból vált önazonos vegán jógaoktatóvá - interjú Veres Márkkal
2025. január 6. Prove - a világ vegán szemmel 
Állati eredetű fehérjék fogyasztása nélkül is fantasztikus formában érzi magát a korábbi extrém sportoló, Veres Márk, a hivatalos Veganuár kihívás támogatói csapatának tagja. Közel öt éve tért át a növényi étrendre, amely nemcsak fizikálisan, de lelkileg is új távlatokat nyitott meg előtte. Pici gyermekkora óta a sport az élete Veres Márk jógaoktatónak és funkcionálismobilitás-trénernek, aki… The post Kigyúrt extrém sportolóból vált önazonos vegán jógaoktatóvá - interjú Veres Márkkal appeared first on Prove.hu.
Egészség
2024. november 12. Élj harmóniában 
Ma olvastam egy cikket arról, hogy a magyar emberek évente 600-800 milliárd forintot hagynak magánrendelőkben. A cikk kitért a páciensek összetételére is, miszerint egyre több a fiatal. Az emberek sokat járnak orvoshoz és hihetetlen pénzeket költenek el vizsgálatokra, orvosi beavatkozásokra, gyógyszerekre. Sajnos arról nem olvastam még, hogy prevencióra az emberek mennyi időt és pénz áldoznak. Hihetetlen mennyiségű ételfutárt látok az utcákon, a boltok tele vannak egészségtelen, állott, félkész ételekkel. . A bioélelmiszerek nem igazán fogynak, az emberek nem igazán főznek frissen otthon és sajnos a magyar lakosságnak még mindig fontosabb az autóba tankolt benzin minősége, mint az élelmiszer minősége amit elfogyaszt. A fitnesstermekben, jógastúdiókban, uszodákban, etc . kevesebben fordulnak meg mint évekkel ezelőtt. A Covid után nagyon sok fitnesz- és jógaterem kiürült és azóta sem tértek vissza igazán az emberek. Akkor beszélgettem pár barátommal, és azt mondtam, hogy néhány év múlva az egézségügyben lesz tömeges létszám, mert aki most elkezdi elhanyagolni fizikális és mentális jóllétét, néhány év múlva, sajnos szembesülhet a következményekkel. A személyiségfejlesztés, gondolkodás változtatás, életmódváltás, tudatos táplálkozás még mindig nem kap elég fókuszt a lakosság jelentős részénél. Az egészség magánügy, ha valami gond van az egészségemmel, ahhoz az esetek legnagyobb százalékában (vannak kivételek), de a legtöbb esetben én járultam hozzá - pihenés, stresszkezelés, táplálkozás, emberi kapcsolatok, testmozgás, gondolkodás, légzés, etc. Úgy gondolom, ha az emberek, a magánegészségügyben elköltött összeg töredékét és némi időt megelőzésre fordítanának, sokkal kevesebb betegség lenne. Elmondom mindig, hogy addig változtass, amíg magadtól teheted meg és nem az élet kényszerít rá. Sajnos a legtöbben már csak akkor változtatnak, ha valami komolyabb betegség megjelenik. Érdemes tudatosan életmódot, táplálkozást, gondolkodást változtatni, megfelelő testmozgást végezni, mert hosszú távon ez a legjobb befektetés. kiegészítés... Minden aminek időt, pénzt, energiát szentelsz virágozni fog az életedben. Aki a karrierjének szentel sok energiát az fog virágozni, Próbálj arányosan időt és teret csinálni az életedben a pénzkeresésen, karrieren kívül az emberi kapcsoaltoknak és az egészségednek is. Szánj több időt, pénzt, energiát az egészségmegőrzésre, öngondoskodásra. szeretettel: Kati Ha szeretnél az Egészséges és tudatos táplálkozásról többet tudni, szeretettel várlak Egészséges táplálkozás és főzőtanfolyamomra. https://www.eljharmoniaban.hu/tudatos-taplalkozas Ha szeretnél az ájurvédikus életmódról, egyéni testalkatodról többet tudni, szeretettel várlak Egészségmegőrzés mesterfokon - ájurvéda életmódtanfolyamomra. https://www.eljharmoniaban.hu/ajurveda-eletmodtanfolyam Ha személyre szabott megoldást szeretnél a problémáidra, jó lenne ha egy tapasztalt szakember lépésről, lépésre kísérne a változás útján egyéni igényeidnek megfelelően, szeretettel várlak egyéni konzultációkra, életmódtanácsadásra. https://www.eljharmoniaban.hu/eletmodtanacsadas
Várrom, mesés panoráma, rejtelyes völgyek szikla óriásokkal
2024. szeptember 8. Élj harmóniában 
Várrom, mesés panoráma, rejtelyes völgyek szikla óriásokkal, bájos erdők, tágas mezők, a túra végén pici balatoni panoráma is jutott és a menyétek és mókusok mellett még őzike és szarvas is került ma utunkba. Mai túránk egyik fő látványossága a Rezi vár. Régi időket idéző vár, védelmi bázis... már a törökök érkezése előtt leromlott az állapota... hogy miért? Mert nem tudták fenntartani... megannyi gazdája volt, de mind hiába... A jóga egyik alapelve az aparigraha, a birtoklásvágytól való mentesség... A dolgokat nem megszerezni nehéz, hanem fenntartani. Minnél több dolga (eszköz, épület etc) van valakinek, annál több időt, energiát, pénzt kell fordítani a fenntartásra. Ezért célszerű nem birtokolni többet, mint amire valóban szükségünk van. A mai modern ember nem ismeri fel ezt az elvet, általában arra törekszik, hogy minnél többet szerezzen, ezért a megszerzett dolgok fenntartására nagyon sok ideje, pénze és energiája megy el. Úgy tűnik ebben a témában nem haladtunk előre a középkor óta. Csodás túrákat kívánok :) szeretettel KAti
Búbánatvölgy
2024. augusztus 17. Élj harmóniában 
Búbánatvölgy... jónéhány jóga elvonulást tartottunk itt, amolyan szívemnek kedves hely:) Csodaszép hegyekkel körbeölelt békés környezet. Ha valaki nyaralni, pihenni szeretne vagy csak piknikezni jó szívvel ajánlom. Mai túránk későn indult, mert Purusa délelőtt még tartott egy magánórát. Mire kiértünk tömegközlekedéssel Búbánatvölgybe 14 óra volt. Első célpont, a Hideglelős kereszt, ahol csodaszép a panoráma... nem csak a Duna szalagját, de a kis szigeteket is jól láthatjuk, és Szlovákiára és a Börzsönyre is szép a kilátás. Panorámás utunk folytatódott a hegyeken át (Sas-hegy, Vasarc, Őrhegy és Dobogó-hegy ) kimentünk a Róka sziklához vacsorázni:) A vacsora után, a Szilva-rét irányába haladtunk tovább és innen mentünk a Fári-kúthoz, majd a Majális forráshoz - aminek nagyon jó vize van. Minden kiürült vizespalackunkat meg is töltöttük friss forrásvízzel. Kb 15 éve itthon is mindig forrásvizet iszunk és azzal is főzünk. Szinte nem tudom már elképzelni, hogy akárcsak egy tésztát csapvízben főzzek ki. A túra vége Búbánatvölgy, már naplementében... A Kerek tó felett magasodó hegy tetejénél pedig odaérkezés után néhány perccel éppen kibukkant, feljött a Hold. Az egész útvonal tele van csodaszép panorámás pontokkal, fák közötti leselkedős kilátásokkal, tágas rétekkel és szerencsére már érik a szeder is: Még két lábon álló kecskét is láttunk Fotó mellékelve:) Bár még augusztus van, de az őszülés már megkezdődött... a sok szél, a nagy meleg és szárazság eredményeképpen az erdő sok helyen már sárgaszőnyeget terített elénk és a messzi látképeken is láttuk, hogy a hegyek sok helyen már kezdenek színesbe öltözni a következő szezon divatjának megfelelően.. Milyen gyönyörű Magyarország A Dunakanyar különösen csodálatos vidék, mert nem csak természetileg lenyűgöző, de történelmi, spirituális, kultúrális programokat is bőven kínál.
Az összes 'jóga' találat megjelenítése »
Receptek
Hírek
Éttermek
Blogok
Katalógus
Kedvencek
Kapcsolat


Szerintünk ez is ízleni fog ...

