Még kapható a második,
bővített kiadás!
Próbálja ki, biztosan ízleni fog!
Mi az a tempeh? - komplett útmutató és ízletes recept kezdőknek
4 ,,extrán húsos vegán fogás, ha hiányoznak a régi ízek
Így készítsd el a tofut: ezzel az egyszerű módszerrel biztosan ízleni fog
Tejföl vagy sárgaborsó?
Vegetáriánus receptek
A 125 éves pesti vegán hagyományokat ünnepli a GreenGorilla pizzéria
2022. február 10. Vegetáriánus receptek
Évszázados híreket olvashatunk mostantól a GreenGorilla pizzéria dobozaira nyomtatva. Az akció célja ismeretterjesztés: a hajdani újságcikkekből ugyanis kiderül, hogy a vegán életmódnak milyen komoly múltja van már a magyar fővárosban. Így például eddig valószínűleg kevesen tudták, hogy a Millenium évében is volt már Pesten a konyháján minden állati eredetű összetevőt mellőző étterem.
A tavaly nyáron megnyílt GreenGorilla a fővárosban jelenleg az egyetlen olyan beülős pizzéria, ahol kizárólagosan növényi alapanyagokat használnak. Utóbbi egy vegán helyen persze magától értetődő ez a fajta tudatosság itt ugyanakkor kiterjed a pizzériában előforduló összes, állatkísérlet-mentes mosogató és tisztítószerre, ahogyan az újrafelhasznált és lebomló csomagolásokra is. A pizzéria most a teljesen növényi eredetű étkezést népszerűsítendő kampányba kezdett, amelyből kiderül: Pesten már 125 éve is volt vegán étterem.
Jelenleg sokan úgy gondolják, hogy a vegán életmód valamilyen múló újdonság, újkeletű divathóbort. A magunk lehetőségeivel most mi is szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy eloszlassuk ezt a tévedést, és ezáltal is mind többen kedvet kaphassanak a növényi alapú étkezéshez. A múlt ismerete nélkül nincsen jövő. Ezért jelentetjük meg újra azokat az újsághíreket a pizzásdobozainkon, amelyek még Budapest vegán történelmének hajnalán keletkeztek mondja Bíró Attila, a GreenGorilla alapítója.
Archív cikkes pizzásdoboz és lencsés pizza
A dobozokra került például a Pesti Hírlap egy 1899-es cikke, amelyből kiderül, hogy egy és negyed évszázada, a millennium évében, 1896. május 3-án létesítette egy Schulz Janka nevű berlini nő a Pipa utcában az első vegetárius-éttermet. A Pomona nevű helyről pár évvel később a Magyarország című lap már mint vegán étkezdéről emlékezik meg, mondván: vendéglőnek elég különös, mert nemcsak szeszes italokat nem adnak benne, de húst, vagy állati termékeket sem. Ezek az archív cikkek a GreenGorilla pizzásdobozokon most teljes terjedelmükben elolvashatóak.
A Dohány utca 88. szám alatt található GreenGorilla, amely egy szinte teljes egészében növényi táplálkozást folytató főemlősről kapta a nevét, a vegán elkötelezettségtől eltekintve a pizzasütés klasszikus hagyományait követi. A tészta készítéséhez kizárólag olasz pizzalisztet, sörélesztőt, szárított kovászt, extra szűz olívaolajat, valamint sót használnak. Erre kerülnek a saját recept alapján kreált szószok, a paradicsomos öntet és a bolognai, valamint a nemtejfölös alapok és persze a vegán feltétek is. Pizza alapanyagok esetében a sajt kulcskérdés: itt Hárskúti Attila kisüzemi körülmények készült, a vegán közösségben évek óta népszerű növényi sajtja olvadozik a pizzarétegek tetején. Giuseppe Cuoco, az olasz pizzaszakács pedig salernói és milánói kemencék mellett alapozta meg pizzasütő tudományát. A 125. évfordulóról megemlékezve a GreenGorillában a bolognai pizza most lencsével készül, mivel utóbbi az egyik kiemelt alapanyag volt a már említett Pomonában.
A pizzériában dolgozók egyenként is elkötelezettek az állatvédelem mellett. Közülük Bíró Attila éveken keresztül segítette a Füzesabonyi Állatvédő Alapítvány munkáját, a hagyományt folytatva pedig adománygyűjtő napokat is tartanak az üzletben - ilyenkor minden pizzából 500 Ft az Alapítvány számlájára kerül. A Jane Goodall Intézettel is együttműködik a GreenGorilla. Egyebek mellett úgy, hogy gyűjtőpontként funkcionál a már használhatatlan mobilkészülékek számára az Intézet által indított kampányban, megnyerhető pizzával és kisebb ajándékokkal bátorítva a telefonok, tabletek, fülhallgatók leadását. (A mobiltelefonokhoz szükséges ércet Afrikában gorillák és csimpánzok élőhelyén bányásszák, felemésztve erdeiket - a készülékek újrahasznosítása világszerte ezen a kritikus problémán is igyekszik enyhíteni.)
Világszerte terjed a vegán és vegetáriánus életmód, itthon is
Az állati eredetű származékokat teljesen mellőző életmód az egész világon egyértelműen növekvő trend: az Egyesült Államokban a vegán populáció 15 év alatt 300 ezerről a konzervatív becslések szerint is 10 millióra nőtt, míg egy másik, korábbi felmérés 20 millióra tette az amerikai vegán lélekszámot. Németországban például a 18-29 évesek 11, Lengyelországban 7 százalékuk már teljesen növényi alapú étrendet követ. Itthon egyelőre nincsenek megbízható releváns adatok, a vegán táplálkozás hívei Magyarországon körülbelül a populáció 1-2 százalékát tehetik ki.
Más kultúrákban a nem feltétlenül vegán, de húsmentes étkezésnek eleve történelmi hagyományai vannak: India például a társadalmi méretekben elterjedt vegetarianizmus egyik iskolapéldája. A dél-ázsiai országban élők közel 40%-a ilyen étrendet követ, Jamaicában és Vietnámban pedig körülbelül 10% ez az arány.
A GreenGorilla kínálata a Dohány utcai üzleten kívül több ételfutár weboldalán is elérhető.
Győri Ildikó
Alkoholmentes forraltbor
2020. december 21. Vegetáriánus receptek
Az adventi és karácsonyi ünnepi hangulathoz hozzá tartozik a gyümölcs- és fűszerillat, mint a síléchez a bot, a télhez pedig a forró italok.
Hozzávalók:
- 1 l szőlőlé
- 8 dl víz
- 8-10 szem szegfűbors
- 1-2 rúd fahéj
- 8-10 szem szegfűszeg
- 2-3 darab csillagánizs
- 10-15 szem mazsola
A szőlőlé az bolti, dobozos, fehér- vagy kékszőlőből. A hozzávalókat egy lábasba öntjük, felforraljuk, és fedő alatt 20 percig ázni hagyjuk. Forrón, ízlés szerint narancsdarabokkal kínáljuk.
Kellemes ünnepeket!
Bliszkó Viktor
Karácsonyi nyereményjáték!!!
2017. december 4. Vegetáriánus receptek
December 1-én elindult a Vegetáriánus receptek c. könyv karácsonyi promóciója, ami egyben játék is!
A promóciós képek a Facebookon jelennek meg, ott lehet követni, megosztani, lájkolni!
A játék lényege: a képek egyikén egy hiba szerepel. Vigyázz! Beugratós! ;)
Ha megtaláltad, küldd el a helyes megfejtést az info@vegetarianusreceptek.hu e-mail címre, a tárgyba írd bele: Játék 2017!
A helyes megfejtők között könyvet sorsolunk ki!
Az 5 kép megjelenése: december 1., 4., 7., 10., 13.
A játékban való részvétel feltétele: a promóció 5 képe közül legalább az egyik megosztása és lájkolása.
A megfejtés beküldési határideje: 2017. december 17. éjfél.
A könyv Facebook oldala:
https://www.facebook.com/bliszko.viktor.vegetarianus.receptek/
Az állatok bosszúja különleges képregény az állatok jogairól
2017. október 26. Vegetáriánus receptek
A 2017. november 18-án, szombaton megrendezésre kerülő IX. Szegedi Képregényfesztiválra jelenik meg a Képregény Kedvelők Klubjának legújabb kiadványa, Zivkov Andricin István Az állatok bosszúja című képregény kötete.
Az önéletrajzi elemeket is feldolgozó történet a hatvanas évek Amerikájában játszódik. A képregény két szinten működik: egyszer a nagyközönséget célozza meg, másodszor pedig az állatok jogaiért küzdőket és a környezetvédelem iránt elkötelezetteket. Ha a klasszikusan ironikus, de egyben furcsa és krimiszerű történet mögé nézünk, nagyon komoly problémákra világít rá az állatok jogaival kapcsolatban. A vegán szerző a képregény formanyelvét használja erre a célra hatékonyan. A vér és erőszak túlzott ábrázolása néha éppen ellentétes hatást válthat ki, és bár a képregényben is van pár sokkoló oldal, a szerző igyekezett azt kerülni. Helyet kaptak viszont a téma olyan információi is, melyekről sokan nem tudtak.
Zivkov Andricin István képregényrajzoló, karikaturista; történetei humanitást és humort tükröznek. Belső késztetésre lett vegetáriánus, majd vegán. A 2000-res években lett a belgrádi Szabadságot az állatoknak szervezet elnöke. Nemzetközileg elismert állatjogi aktivista.
A 108 oldalas kötet a szerző további korábban már kiadott és eddig kiadatlan képregényeit gyűjti egybe.
A kiadvány ára 3 200,- Ft, kereskedelmi forgalomba nem kerül, előjegyzéseket a kepregenykedvelok@gmail.com címen 2017. november 5-ig vesznek fel. Az előrendelt kötetek átvehetők a Szegedi Képregényfesztiválon, a december 9-i Hungarocomixen, vagy postai úton, esetleg Budapesten személyesen.
Források: Zivkov Andricin István - Az állatok bosszúja; https://magyarkarikatura.com/m-z/zivkov-andricin-stefan/
Bliszkó Viktor
Sült süngomba zöldborsó-cukkini rizottóval
2017. február 27. Vegetáriánus receptek
A süngomba védett, viszont termesztett változata árusítható, így piacokon hozzájuthatunk. Megsütve kellemes, karakteres íze lesz, egy könnyed rizottó jó választás hozzá.
Hozzávalók:
- 2-3 pohár zöldségalaplé
- 2-3 ek olaj
- 1 pohár rizs
- 2 ek hántolt tökmag
- ½ szál póréhagyma
- ½ bébicukkini
- ½ pohár zöldborsó
- só
- leheletnyi bors
- 2 ek parmezán
- 2 ek vaj
- kb 150 g süngomba
- 1-2 cikk fokhagyma
A rizottó
Az alaplevet felforrósítjuk, a cukkinit megpucoljuk és felkockázzuk, a póréhagymát felkarikázzuk, és forró olajban a tökmaggal picit megfuttatjuk. Hozzáadjuk a rizst, sózzuk. Kavargatva együtt pirítjuk, amíg a rizs enyhén üveges nem lesz. Hozzáadjuk a cukkinit, borsozzuk és elkezdjük felöntögetni a forró alaplével. Az alaplevet folyamatos keverés mellett adagolgatjuk a rizshez, el-eldolgozva, mindig csak annyit, amennyit épp felvesz. Mikor a rizs félig megpuhult, mehet bele a zöldborsó is. Az alaplevet adagoljuk, míg a rizs teljesen meg nem puhul. Ha kész, beleforgatjuk a parmezánt majd 5-10 percig lefedve pihentetjük.
A gomba
A süngombát nem mossuk, de eltávolítjuk a nem megfelelőnek ítélt részeket, majd összevagdossuk. A vajat egy serpenyőben felforrósítjuk, beletesszük a gombát és meg-meg keverve, átforgatva megsütjük. Amikorra elkészül, a sün szőrei karamellizálódnak. Hozzákeverjük a zúzott fokhagymát.
Frissen tálaljuk.
A süngombáról: https://hu.wikipedia.org/wiki/Oroszl%C3%A1ns%C3%B6r%C3%A9ny-gomba
Bliszkó Viktor
Zöldség vegyestál
2016. április 9. Vegetáriánus receptek
Egyszerű, igazából recept sem kell(ene) hozzá. Tetszés szerint, ízlés szerint, meg ami van otthon. Az alapja a krumpli, de ha nem kerül bele, akkor valamilyen körettel található.
Hozzávalók:
- 1-2 kg krumpli
- néhány szál sárgarépa
- 1-2 vöröshagyma
- 1-2 lila hagyma
- 1 db paprika
- néhány szem apró paradicsom
- egy marék borsó
- egy marék brokkoli
- olaj a kenéshez
- só, bors, majoránna
- víz, száraz fehérbor
A zöldségeket megtisztítjuk. Az edényt kiolajozzuk. Cserép vagy jénai: sütőben bármelyik megteszi, kemencébe viszont inkább a cserepet tegyük.
A krumpli kerül az aljára, karikára vágva. Az fő meg a legnehezebben, lenn viszont ehhez lesz lé bőven. 2-3 rétegenként mehet rá só, majoránna. Ha készen van, mehet rá a sárgarépa, majd a brokkoli és a borsó egyenletesen elrendezve. A tetejére kerül a paprika, paradicsom és a hagyma, a gravitáció végigviszi így majd az ízeket az összes alsó rétegen. Sózzuk, borsozzuk. Leheletnyi vizet és bort öntünk alá, de majd sülés közben érdemes ellenőrizni, nehogy az alja megégjen.
Sütőben vagy kemencében készre sütjük. Nem tudom hány perc, lehet majd tudni az illatáról, hogy mikor, de sütés közben kóstolgatni is lehet bátran.
Bliszkó Viktor
Mézeskalács-krémleves
2016. január 4. Vegetáriánus receptek
Elmúltak az ünnepek. Kire száradt rá mézeskalács? Ki unja? Ki nem tud mit kezdeni a maradékkal? Gyerekeknek tejbegríz helyett vagy desszertnek (felnőtteknek esetleg néhány csepp rummal).
Hozzávalók:
- 50 g mézeskalács
- 275 ml tej
- 1 ek tejszín
- durvára tört mogyoró
- méz
A hozzávalók egy adagról szólnak. A mézeskalácso(ka)t kézzel kisebb darabokra törjük, és beáztatjuk a tejbe. Amikor már nagyjából elázott, egy villával összenyomkodjuk. Melegíteni kezdjük, és még forrás előtt botmixer segítségével egyenletesre dolgozzuk el. Hozzáöntjük a tejszínt, és felforraljuk.
Tálaláshoz durvára tört mogyorót pirítunk, az ízét pedig mézzel igazítjuk.
Bliszkó Viktor
Elő-előszó a második kiadáshoz
2015. november 27. Vegetáriánus receptek
Unalomig ismételt a frázis, hogy a munkám miatt nincs annyi időm, mint amennyit szeretnék, de attól még igaz. A könyvet egy korszak méltó lezárásának szántam, de ez a készítése során megváltozott. Rengeteg ötlet merült fel, mit lehetne még elkészíteni, beletenni. Mindemellett rengetegen jeleztétek, hogy csak a papír, azaz miért nem hozzáférhető kézzelfogható változatban akár pénzért is.
A megjelenés óta több mint 7000 letöltésen vagyunk túl.
Köszönöm drága feleségemnek a türelmét és a döntéseit a bizonytalan szépészeti kérdésekben.
Köszönöm György Zoltánnak a kitartó, áldozatos DTP munkáját.
Köszönöm az ajánlókat Bodrogi Eszternek, Hémanginak, Lupkovics Rékának, Marton Endrének és Sivák Péternek, a korrektúrát Tömösközi Péternek, a portréfotózást Herbst Kingának.
Köszönöm a Fűszer és Lélek blog, a Tafelspicc blog, a Föld Napja Alapítvány és az Egri napok blog által megjelentetett cikkeket (és természetesen azokat is, amik nem jutottak el hozzám).
Nem utolsósorban pedig köszönöm MINDENKINEK a sok-sok lájkot, megosztást és tapsot.
Nagyon erős és igen-igen kiváló az idei őszi gasztrokönyv mezőny, de azt gondolom, hogy sikerült egyéni hanggal megjelenni. Ahogy az előszóban is írtam, élhetőt szerettem volna készíteni. Többen is írtátok: a könyvnek közvetlen hangulata lett, de mégsem le- és/vagy rászoktató, a hozzávalók elérhetőek. A képek bár törekednek a minőségre nem műtermi beállítások, bárki el tudja képzelni a saját tűzhelyén, saját konyhaasztalán is.
... és közben megfogalmazódott bennem, 21. század ide vagy oda, nem mentek még ki a könyvek a divatból: lesz második, bővített, papír kiadás.
Ugyanitt kiadó kerestetik: A jövő itt van, kezdjük újra! (MJ)
Bliszkó Viktor
Vegetáriánus receptek a Bükk mellől
2015. október 22. Vegetáriánus receptek
Napjainkban egyre többen döntenek úgy, hogy teljesen vagy részlegesen, de száműzik a húst étrendjükből. Sokan kényszerből, míg mások meggyőződésből fordulnak a vegetáriánus étrend felé. Az átlag magyar ember számára elérhető éttermek kínálata azonban meglehetősen egysíkú: a rántott sajton, a rántott karfiolon és néhány salátán kívül még néhány ételben ki is merül a kínálat.
Ezen a helyzeten túlmutatva kínálunk alternatívákat egy saját tapasztalatokon nyugvó kiadvánnyal. Az egyéni hangvételű könyv érdekessége, hogy az izgalmas ételek otthon is könnyen elkészíthetőek, hiszen többségében a háztartásokban is megtalálható, hétköznapi alapanyagok felhasználásával nyújt segítséget a vegetáriánus étrend szerelmeseinek. Az indiai, az olasz és a magyar konyha jellegzetességeit is magukban hordozó fogások garantáltan feldobják a család étrendjét.
A recepteket egy elektronikus kiadványba rendeztük és szokatlan módon, szembemenve az aktuális trendekkel, teljesen ingyen adjuk (és még csak az e-mail címedet sem kérjük el).
Ha vegetáriánus vagy, akkor töltsd le a legújabb, ingyenes receptkönyvet, és egyél olyan jókat, mint még soha! Ha nem vagy vegetáriánus, akkor pedig azért töltsd le! Meglátod: van élet a húson túl!
A kiadvány e-book formátumban tölthető le a http://vegetarianusreceptek.hu/a-konyv oldalról.
De addig is: lapozz bele!
Vegetáriánus fesztivál
2015. augusztus 26. Vegetáriánus receptek
Idén már 19. alkalommal kerül megrendezésre a Vegetáriánus Fesztivál az Egészség-vár Alapítvány szervezésében, augusztus 29-30-án (szombat-vasárnap). A hagyományaikhoz híven sok színes és érdekes programmal, fellépőkkel, kiállítókkal és természetesen finomságokkal várnak minden kedves érdeklődőt.
Akárcsak az elmúlt években a rendezvény idén is ingyenes.
Helyszín:
Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központ
1105 Budapest, Szent László tér 7-14.
Részletek: http://egeszsegvar.hu/reszletes-program
Paprikás krumpli gombával
2015. július 12. Vegetáriánus receptek
Hozzávalók:
- 1,5 kg krumpli
- 400 g erdei gomba, rosszabb esetben csiperke
- 1 paprika
- 2 nagy paradicsom
- 2 fej hagyma
- 1 kk bors
- 4 tk fűszerpaprika
- 3 babérlevél
- egy ágvég rozmaring
- olaj
- só
- víz
Két menetben készítjük el.
A gombát megtisztítjuk, ha szükséges daraboljuk. 1 fej hagymát felaprítunk és olajon megpárolunk. Hozzáadjuk a gombát és a rozmaringot, enyhén sózzuk. Előbb-utóbb levet ereszt, addig főzzük, míg a lé el nem fő alóla. Kiszedjük és félretesszük.
A krumplit megpucoljuk, felkockázzuk. A paprikát és a másik hagymát szintén felaprítjuk, olajon megpirítjuk. Levesszük a tűzről, elkeverjük benne a borsot, a paprikát és a babért. Hozzáadjuk a krumplit, átforgatjuk a fűszerekkel. Felöntjük vízzel, hogy éppen ellepje, beledaraboljuk a paradicsomot, sózzuk, és majdnem készre főzzük.
Mikor majdnem kész, hozzáadjuk a gombát, átforgatjuk, majd összefőzzük.
Bliszkó Viktor
Májgombatokány diós rizzsel
2014. szeptember 21. Vegetáriánus receptek
A képre nézve jogos lehet a kérdés: Miért főz ez húst?! A májgomba a gombák közül színével és megjelenésével a leginkább hatásvadász.
Idén jó a gombatermés, nagyon sok féle előjött, az eddig csak könyvben látott májgomba is. Nem árusítható, így piacon nemigen futni vele össze. Szedni kell. A bükki tájjelleget megőrizve sötét trombitagombával, borókával és kakukkfűvel.
Hozzávalók:
- 2 db tenyérnyi májgomba
- tej az áztatáshoz
- 1 ek olaj
- 1 nagy fej hagyma
- 3-4 borókabogyó
- 2-3 sötét trombitagomba (vagy más fűszergomba)
- kakukkfű, bors, só
- 4-5 ek tejföl
A gomba tönkjét levágjuk, felső bőrét lehúzzuk. Alsó, porózus részét az irodalom szerint szintén el kell távolítani, mert főzés közben nyákosodik. Állítólag. Én mindössze alaposan lekapargattam, de rajtahagytam. Összevágtam és fél órára tejbe áztattam, hogy veszítsen nagyon magas csersavtartalmából. (Tej helyett sós víz is megteszi.)
A gombát lecsepegtetjük. A hagymát összevágjuk, üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a májgombát és összeforgatjuk. Beleszórjuk az apróra vágott trombitagombát, a morzsolt kakukkfüvet, a megroppantott borókát. Enyhén borsozzuk, sózzuk. Levet ereszt, kevergetve addig főzzük, míg a levet el nem főzzük alóla. Hozzáadjuk a tejfölt, átkeverjük. Ha esetleg fanyar lenne, kevés tejjel vagy tejszínnel tompítjuk. Újraforralás után kész.
A rizst a hagyományos módon készítjük el, előtte viszont egy fél marék apróra vágott diót pici olajon alápirítunk.
A májgombáról: http://hu.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1jgomba
Bliszkó Viktor
Nem párolt káposzta, nem lepcsánka, nem szabdzsi. Mi az? – Kísérlet
2014. április 6. Vegetáriánus receptek
Hozzávalók:
- 1 közepes fej vöröskáposzta
- 1 kg burgonya
- 3 fej hagyma
- őrölt kömény
- bors
- só
- olaj a sütéshez
A káposzta külső leveleit leszedjük, torzsáját eltávolítjuk, majd apró csíkokra vágjuk. A hagymát felaprítjuk. A burgonyát megpucoljuk és nagy lyukú reszelőn lereszeljük. (A káposzta és a burgonya aránya megközelítőleg 1:1 legyen.) Az egészet egy óriási tálban alaposan összeforgatjuk, közben fűszerezzük, sózzuk, majd néhány órára állni hagyjuk.
Szabadtűzön nagy serpenyőben vagy tárcsában sütjük. A tűz ne legyen túl nagy viszont lehetőleg egyenletes. Csak annyi olajat használunk, ami biztosítja, hogy ne égjen le szárazon. Sülés közben átforgatjuk, szorgalmasan felkapargatjuk az odapirult részeket addig, amíg át nem puhul, sül-fő az egész.
Nem lesz szép. A káposzta lilája átfest mindent, a lesülő részek szinte feketére karamellizálódnak. Mindettől viszont nagyon-nagyon finom.
Tálaláshoz igény szerint tejfölt kínáljunk.
Bliszkó Viktor
Padlizsángyros
2014. március 8. Vegetáriánus receptek
Egy kerti partyban kaptam az ihletést a sülő gyros fűszerkeverék mindent átható oregánó illatától. Nem is maradtam sokáig, hazafelé viszont már be is bevásároltam és még aznap este nekiláttam. A végeredmény várakozáson felüli lett.
Hozzávalók:
- 3 közepes padlizsán
- 2 közepes hagyma
- néhány evőkanál olívaolaj
- oregánó
- bazsalikom
- őrölt rozmaring
- őrölt bors
- 1 nagy pohár joghurt
- 4-5-6 gerezd fokhagyma
- cukor
- só
Pácolunk: A hagymát megpucoljuk, és nagyon apróra, már-már pépesre vágjuk. A padlizsánok két végét eltávolítjuk, megpucoljuk (eddig én sem tettem így soha, most viszont de, és megérte), felkockázzuk. Egy tálban összekeverjük az olajjal és a hagymával. Fűszerezzük: oregánó és bazsalikom mehet rá bőven, a bors és a rozmaring óvatosabban. A fűszerekkel is összeforgatjuk, hogy aránylag egyenletesen elkeveredjen. Ebbe a fázisban nem sóztam, tartottam tőle, hogy levet ereszt. Lezárjuk és egy éjszakán át pihentetjük.
A mártás: A joghurtban elkeverjük az összeaprított fokhagymát, kis sót és cukrot. Direkt nem használtam a fokhagymanyomót, úgyis meglágyul az íze, mivel ezt is pihentetjük másnapig.
Másnap: Egy serpenyőben némi olajon időnként átforgatva, fedő alatt megpároljuk a padlizsánt, majd fedő nélkül elsütjük a levét. Hasábburgonyával és a joghurttal tálaljuk.
Bliszkó Viktor
Lencse + hajdina = sólet-e?
2013. december 15. Vegetáriánus receptek
A sólet a babtól sólet vagy a készítési eljárástól?
Az alábbi a márciusi sólet receptem alapján készült az arányok megtartásával, de a fő összetevők lecsererélésével. Bab helyett lencse, árpa helyett hajdnia.
Hozzávalók:
- 2 nagy fej hagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 3 babérlevél
- 50 dkg lencse
- 16 dkg hajdnia
- 2 ek olaj
- 3 tk őrölt pirospaprika
- 3 tk só
- 1 ½ ek mustár
- 1 tk bors
- ½ tk cukor
- margarin a kenéshez
- víz
A lencsét és a hajdinát megmossuk. A hagymát és a fokhagymát apróra vágjuk.
Lehetőleg öntöttvas lábasban készítsük, ami lefedhető, sütőbe tehető, nincsenek olvadó részei. Az edény oldalát kikenjük margarinnal, majd beleöntjük a lencsét, a hajdinát és a hagymákat. Átforgatjuk, hogy jól elkeveredjen. Felöntjük vízzel, hogy jó kétujjnyit ellepje, beleöntjük az olajat, beleszórjuk a fűszereket és mehet is a sütőbe.
Érdemes rá-ránézni, ha elfőtte a vizét, érdemes visszapótolni, de szigorúan forró vízzel. Az sem jó, ha száraz, de az sem, ha túl hosszú a leve.
180 °C-os sütőben 2 órán át pötyörészve készre sül-fő.
Bliszkó Viktor
Forrás: http://vegetarianusreceptek.hu/recept/solet/29887.html
Vega Est
2013. október 11. Vegetáriánus receptek
Október 14-én, hétfőn 18:00 órakor lesz a Vega Baráti Kör nyitórendezvénye a Magnet Közösségi Ház belső udvarában. A Vega Est első vendégei a Vagány Veganok lesznek, Marton Melinda és Bányai Balázs.
Az est folyamán megismerhetitek Melinda és Balázs történetét, hogyan jutottak el a mindenevéstől a vegetáriánus és vegán táplálkozáson keresztül a számukra ideális étrendig. Ezt követően pedig az est háziasszonyával, Jakus Orsolyával fognak beszélgetni a vegán életmódról.
A rendezvényen bárki részt vehet, a belépés díjtalan!
A pontos cím: Magnet Közösségi Ház, 1062 Budapest, Andrássy út 98., belső udvar.
Szeretettel várnak a Vega Baráti Kör alapítói:
- a Vegetáriánus Fesztivált megalapító és szervező Egészség-vár Alapítvány, http://www.egeszsegvar.hu,
- a közel 20 000 követővel rendelkező 108.hu magazin, életmódközpont és kiadó, http://www.108.hu,
- Hémangi Dévi Dászi gasztroblogja, http://vegavarazs.hu
- valamint az egészséges vegán életmód lelkes képviselői, a Vagány Veganok, http://www.vaganyveganok.hu.
XVII. Vegetáriánus Fesztivál
2013. augusztus 22. Vegetáriánus receptek
Idén már 17. alkalommal kerül megrendezésre a Vegetáriánus Fesztivál az Egészség-vár Alapítvány szervezésében, augusztus 24-25-én (szombat-vasárnap). A hagyományaikhoz híven sok színes és érdekes programmal, fellépőkkel, kiállítókkal és természetesen finomságokkal várnak minden kedves érdeklődőt.
Akárcsak az elmúlt években a rendezvény idén is ingyenes.
Helyszín:
Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központ
1105 Budapest, Szent László tér 7-14.
Részletek: http://egeszsegvar.hu/reszletes-program
Zsenge zöldborsóleves
2013. július 3. Vegetáriánus receptek
Őszintén szólva, ez a feleségem receptje, kettőnk közül viszont most nekem volt időm megcsinálni. Kikérdeztem, elmondta: az itt közölt leírástól jóval eklektikusabban. Nincs benne semmi extra, de igazi, nyári.
Hozzávalók:
- 1 ek vaj
- 40 dkg zsenge zöldorsó
- 15 dkg zsenge sárgarépa
- 1 fej zsenge hagyma
- bors
- só
- 1 l víz
- 1 ek petrezselyemzöld
A répát nagyon alaposan megmossuk. Nem pucoljuk, hisz még zsenge. A vajat megolvasztjuk, felforrósítjuk, majd beletesszük a borsót, a répát és a hagymát is. Nem pároljuk puhára, de azért átfuttatjuk. Enyhén sózzuk, borsozzuk. Felöntjük 1 liter meleg vízzel. Kis lángon addig főzzük, míg a borsó kívül roppanó, belül pedig édes-pépes nem lesz. Elzárjuk és hozzáadjuk az aprított petrezselyemzöldet.
Eperlevéllel vagy galuskával tálaljuk.
Bliszkó Viktor
Boldog Születésnapot Nekünk!
2013. május 4. Vegetáriánus receptek
Torta helyett articsóka. Főzzünk belőle valamit! De mit? Keressünk egy jó receptet a Vegetáriánus Recepteken! ;-)
Napra pontosan 1 éve indítottuk el portálunkat. Örülünk. Mozgalmas év van mögöttünk. Tartalmakban és szolgáltatásokban egyaránt folyamatosan bővült oldalunk, úgy érezzük, sikerült hozzátennünk a magyar vegetáriánus színtérhez.
Rengeteg tervvel, határozott arcéllel, messzire tekintünk a zöldséges jövőbe!
Köszönjük az észrevételeket, a támogatást és a bíztatást, a lájkokat és a megosztásokat.
Puszi, pacsi, kinek mi!
Bliszkó Viktor
Tavaszváró töltött gomba kurkumás barnarizzsel
2013. március 23. Vegetáriánus receptek
Ihletet kaptam. Több oldalról: az egyik a sárga-kék logós áruház húsvéti kedvcsináló magazinja receptekkel, a másik a vadonatúj sütőnk. E kettőből állt össze ez a nem túl bonyolult, ám nagyon tetszetős és ízletes ebéd.
Hozzávalók:
- 250 g tölteni való gomba (8 fej volt)
- 200 g darált dió
- 1 nagy marék rukkola
- 10 cm póréhagyma
- 100 g sajt
- 1 tojás
A darált diót nagy tálba tettem, ez az alapja az összes többi hozzávalónak. A gombát csak alaposan megmostam, a tönkjét kitörtem, felaprítottam és a dióhoz tettem. A póréhagymát szeleteltem és a dióhoz tettem, így járt a tojás, a durvára vágott rukkola és a reszelt sajt is. Kapott egy kis sót, borsot egyéb íz szerintem már elvinné a tölteléket, de természetesen ízlések és pofonok. Jól összekevertem a hozzávalókat, ami még nem vált egységes masszává, így sütés előtt.
A tisztított gombafejeket a tönkök helyével felfelé kis tepsibe raktam, amibe előzőleg olíva olajat öntöttem, majd a fejekbe is egy-egy cseppet, sót és borsot. Ezután kiskanál segítségével jól megtömtem őket a diós-zöldséges töltelékkel. Majd be az új sütőbe, 200°C-on 40 percig sült. Itt már megtette hatását a tojás és a sajt, gyönyörűen összeragadt a gombában a töltelék, de a póréhagyma és a rukkola daraboknak köszönhetően rusztikus maradt a külcsín.
Köretként barnarizst készítettem, kurkumával bolondítva (ha már a tavaszt várjuk, legyen színes az étel). Ezt pont úgy készítjük, mint a fehérrizst, csak több időt kell rászánnunk, mivel lassabban fő át. 1 rész rizs, 2 rész víz – rizs megpirít olíva olajon, a kívánt fűszerek még ekkor tesszük bele, majd rá a víz, rotyogjon majd egy órát és ha megpuhult, jó étvágyat kívánunk.
Mivel a páromnak kicsit szárazkás volt, így tejföllel tálaltuk, de legközelebb lehet, hogy készítek hozzá egy besamelt vagy sajtmártást.
Egészségetekre!
Bodolai Móni
Gréta konyhája nőnapon, de nem csak nőknek
2013. március 8. Vegetáriánus receptek
A mai napon, március 8-án, nőnapon jelenik meg országszerte a Gréta konyhája című, 220 oldalas, exkluzív vegán életmód- és szakácskönyv.
- 150 ínycsiklandó és egészséges étel receptje
- rengeteg színes kép
- életmód tanácsok
- bevásárló lista és mintaétrendek
- hús-, tej- és tojásmentesen
Nem csupán recepteskönyv, hanem a vegán életmódot követők, vagy épp az életmódváltók kézikönyve. Tudatos embereknek, fogyókúrázóknak, ínyenceknek és azoknak, akik szeretik a gyors, finom és egészséges ételeket, egyszóval MINDENKINEK!
Az első olyan magyar vegán szakácskönyv, amely Magyarországon elérhető alapanyagokból elkészíthető ételeket tartalmaz.
Bliszkó Viktor
Vaníliás kávé
2013. január 31. Vegetáriánus receptek
Ezt már régóta készülök megosztani. Tehát: ha igazán jót akarsz magaddal tenni, végy:
- fél bögre meleg tejet
- negyed bögre közepesen erős kávét
- 1 csomag vaníliás cukrot
- 1 löttyintés tejszínt (opcionális, de ez teszi fel igazán az i-re a pontot)
Keverd össze, dőlj hátra, kóstold meg, vigyorogj! :-)))
Bliszkó Viktor
A kép forrása: http://www.free-desktop-backgrounds.net/free-desktop-wallpapers-backgrounds/free-hd-desktop-wallpapers-backgrounds/814944064.jpg
A nagy titok - zöldség alaplé
2012. december 8. Vegetáriánus receptek
Az utóbbi időben többen is kérdezték, hogy hogyan készül, miből áll egy alaplé vega fogalmak szerint. Több recepthez is használom, ezért viszonylag rendszeresen főzöm. Majdnem olyan mint egy húsleves, csak nem úszik a tetején a zsír.
Megosztom azt, ahogy én szoktam csinálni. A lényeg: minél több féle zöldség, hideg vízben föltéve, pici lángon, lassan főzve. Hadd ne kelljen már leveskockából alaplevet főzni ...
Aktuálisan a következő hozzávalókkal és arányokkal készül:
- 1/4 fej kelkáposzta
- 1/4 fej karfiol
- 1/4 zeller
- 2 hagyma
- 1 marék kelbimbó
- 2 paprika
- 2 paradicsom
- 4 szál répa
- 1 karalábé
- 3 szál petrezselyem
- 3-4 ek petrezselyemzöld
- 4 krumpli
- 4 gerezd fokhagyma
- 2-3 ek só
- fél ek cukor
- 5 l víz
- szerecsendió-virág vagy őrölt szerecsendió
- 3 tk sáfrányos szeklice
- 1 tk őrölt feketebors
- 1 tk kurkuma
- 2-3 ek olívolaj
A zöldségeket megtisztítjuk, aprítjuk és a legnagyobb fazekunkban rakjuk. Egyszerre teszünk bele minden, nincsenek fázisok. Hideg vízzel felöntjük, fűszerezzük. Olíva olajat is adunk hozzá, hogy a zsírban oldódóak is tudjanak mit kezdeni magukkal. A legkisebb lángon lassan főzzük meg.
Kifőzött tésztával és a zöldségekkel fogyasztva főleg a téli hónapok forrón jóleső levese.
Alapléként kis, ismert adagokban leszűrve érdemes fagyasztani a későbbi egyszerűbb felhasználás érdekében.
Bliszkó Viktor
Köret a perui lila krumplihoz
2012. november 16. Vegetáriánus receptek
Budapesten, a Fehérvári úti piacon vásároltunk perui lila krumplit. No, gondoltam, ehhez valami kontraszt kell: vettem hát karfiolt is, gyönyörű fehéret, habosat. Majd egy kedves néni ránk sózta a bio paraját, ami nem telt neki túl sok időbe. ;-) Ezt a hármast hoztam össze egy tányérra, ahol persze a lila krumpli a fő attrakció.
Hozzávalók:
- fél kg perui krumpli
- egy kis fej karfiol fele
- 15 dkg friss spenót
- 1 ek medvehagyma
- 3 cikk fokhagyma
- só
- bors
- szerecsendió
- őrölt kömény
A perui krumplival úgy jártam el, hogy héjában, kicsi sóval megfőztem; amikor kicsit meghűlt leszedtem a héját (macerás egy akció ez a rücskössége miatt).
A karfiolt, rózsáira szedtem. A medvehagyma nálunk olíva olajban van eltéve, így a serpenyőbe ez került először 1 evőkanálnyi. A karfiolt akkor tettem bele, amikor már illatozott a hagyma, majd kapott fél dl vizet, hogy így párolódjon. A víz után közvetlenül jöttek a fűszerek. Amikor a karfiol már kicsit megpuhult, belegyömöszöltem a friss spenótot (még ilyenkor több helyet foglal), majd mikor már a spenót levelek megfonnyadtak, le is vettem a tűzről. Megmondom őszintén, hogy a spenót mélyzöld zöld színe összefogta a karfiolt, ezért legközelebb külön-külön fogom készíteni, mert a színek közötti várva várt kontraszt így nem valósult meg, ám az ízek jól harmonizáltak.
Bodolai Móni
Karfiol migliotto
2012. november 9. Vegetáriánus receptek
Az őszi rizottót, egy karfiolos változat ihlette. Kölesből ettünk volna valamit, gondoltam biztosan el lehet készíteni hasonlóan azt is. Karfiol ráadásul volt is itthon a fagyasztóban. A nevével viszont nem tudtam dűlőre jutni. Köles rizottó? Fából vaskarika. A rizottó mintájára elhagyva az s-t: köleottó? Akár vicces is lehetne, de mégsem tetszett.
Utánaolvastam. Az olasz risotto, a riso rizs főnév kicsinyítő képzős alakja. Nem tudok olaszul, de innen már csak egy lépés volt kikeresni a kölest: miglio. Ehhez nem volt művészet hozzáragasztani a kicsinyítő képzőt: migliotto! Ellenőrzésképpen azért még rákerestem (http://google.hu/search?q=migliotto), és láss csodát, nem csak hogy a szó, de az étel maga is létezik!
Hozzávalók:
- 1 ek olaj
- 1 nagy fej hagyma
- 300 ml köles
- kb 1 liter alaplé
- 40 dkg rózsáira szedett karfiol
- 1 nagy csipet sáfrányos szeklice
- 2-3 ek petrezselyem
- 1-1,5 ek vaj
- só
A kölest több vízben alaposan megmossuk, majd lecsepegtetjük. Az alaplevet felforraljuk. Egy öntöttvas wokban (vagy egy sima lábasban) felforrósítjuk az olajat és megpirítjuk az apróra vágott hagymát. Hozzáadjuk a kölest és gyakran megforgatva az is enyhén átpirítjuk. Beletesszük a sáfrányos szeklicét, megsózzuk. Elkezdjük felöntögetni a forró alaplével, folyamatos keverés mellett adagolgatjuk, el-eldolgozva, mindig csak annyit, amennyit épp felvesz. Ha a köles nagyjából félig megpuhult beletesszük a karfiolt is, folytatjuk a felöntögetést, míg az egész teljesen át nem fő. Amikor elkészült, beleforgatjuk a petrezselymet és a vajat, majd pár percig fedő alatt pihentetjük és frissen tálaljuk.
Lásd még:
http://vegetarianusreceptek.hu/recept/oszi_rizottogombavalalmavaldioval/28762.html
http://www.napkut.hu/naput_2006/2006_08/073.htm
Bliszkó Viktor
Őszi rizottó - gombával, almával, dióval
2012. október 27. Vegetáriánus receptek
Hozzávalók:
- 1 ek olaj
- 3 kis fej hagyma (vörös és lila)
- 1 bögre rizs
- 2,5 dkg apróra vágott dió
- kb. 2,5 bögre alaplé
- 10 dkg szürke tölcsérgomba (vagy más fűszeres erdei gomba)
- 10 dkg őzlábgomba (vagy más enyhébb erdei gomba)
- 2 db kisebb alma
- 2-3 ek petrezselyemzöld
- 1-1,5 ek vaj
- só
Az alaplevet felforrósítjuk, a hagymát felaprítjuk, és forró olajban pároljuk. Hozzáadjuk a rizst és a diót, sózzuk. Kavargatva együtt pirítjuk, míg a rizs üveges nem lesz. Elkezdjük felöntögetni a forró alaplével. A fűszeresebb gombát már ekkor beletesszük, hogy átadja jól az ízét. Az alaplevet folyamatos keverés mellett adagolgatjuk a rizzsel el-eldolgozva, mindig csak annyit, amennyit épp felvesz. Közben megpucoljuk az almákat és durva reszelőn lereszeljük. Mikor a rizs félig megpuhult, mehet bele a többi gomba és az alma is. Az alaplevet adagoljuk, míg a rizs teljesen meg nem puhul. Ha kész, beleforgatjuk a petrezselymet és a vajat, majd 5-10 percig lefedve pihentetjük. Forrón tálaljuk.
Bliszkó Viktor
Marinált őzlábgomba
2012. október 11. Vegetáriánus receptek
Kegyes volt hozzánk az ősz, eddig legalábbis mindenképp. Kutyasétáltatás közben új gombalelőhelyet fedeztem fel. Mintegy 20 fej őzlábgombát sikerült leszedni. Ha az elmúlt hetekben csak egy picit más ritmusban kapta volna az esőt, valószínűleg nem tudtam volna elhozni, annyi lett volna. Néhány nap múlva mindenesetre kinézek megint, hagytam ott két kisebb tojásnyi pöfeteget ...
Hozzávalók:
- 50 dkg őzlábgomba (csak kalap)
- 1,5 dl olaj
- 1,5 dl víz
- 1 citrom leve
- 5 szem boróka
- 10 szem feketebors
- 2 db babérlevél
- 1 teáskanál kakukkfű
- 1 teáskanál só
A gombák tönkjét eltávolítjuk. (Én a komposztra raktam, hátha lesz még belőle valami ... ) A kalapját a lemezekkel lefelé picit megütögetjük, ha esetleg lakik benne valaki, akkor távozni tudjon. A gombát nem mossuk, de természetesen eltávolítjuk róla az esetleges fűszálakat és egyéb szennyeződéseket.
A vizet, az olajat, a citromlevet és a fűszereket a borókát enyhén megroppantva egy lábasban összeforraljuk. A megtisztított gombafejeket kb. 2x1 cm-es csíkokra vagdaljuk, majd a lábasba tesszük és lefedjük. Mikor már valamennyire összeesett, óvatosan átforgatjuk és puhára főzzük. Amikor kihűlt üvegekbe tesszük. Hűtőben hetekig is eláll. Kiváló pirítóshoz, rántotta alá, de akár magában is. Rozmaringgal és fokhagymával tovább variálható!
Bliszkó Viktor
Tabasco házilag
2012. augusztus 31. Vegetáriánus receptek
Néhány évvel ezelőtt vásároltam meg életem első tabasco szószát (azt a klasszikus kisüvegest). Jó volt, finom volt, csípett is, azért vettem. Aztán egy nap elolvastam az összetevőit. Mivel kettő volt neki összesen és mindkettő fellelhető a konyhánkban/kamránkban, nyilván szöget ütött a fejembe, hogy ilyet bármikor készíthetnénk.
A megvalósítás egészen a tavalyi télig váratott magára, amikor rájöttem, hogy annyi chili, kápia és még ki tudja, milyen paprikám van szárítva nyárról, hogy nem tudom, mit kezdjek vele. Ekkor jutott eszembe a régi ötlet: tabasco.
A paprikákat összevagdostam, egy edénybe tettem, majd szemre felöntöttem ecettel. Az eredeti nekem nagyon fanyar ecetes volt, ezért inkább balzsamecetet használtam. Néhány napig állt így, majd ha jól emlékszem botturmix segítségével próbáltam pépesíteni több-kevesebb sikerrel. Leszűrtem és üvegbe tettem, örültem. A maradékot viszont sajnáltam kidobni, ezért befőttes üvegbe került és felöntöttem még ecettel. Így állt egészen a mai napig.
Időközben hatékonyabb feldolgozási mód került látóterembe: a mákdaráló. Neki is álltam, ledarálgatni, de valahogy nem haladt. Újabb mentőötletként emlékeimből bevillant a fúrógép és a daráló kombinálása. Haladás. Az eredmény pazar lett, de mivel sűrű, és meglehetősen érett volt, így nyugodtan tovább lehetett hígítani még balzsamecettel. Használat előtt viszont felrázandó.
Bliszkó Viktor
XVI. Vegetáriánus Fesztivál életmód hétvége nem csak növényevőknek
2012. augusztus 6. Vegetáriánus receptek
Vegetáriánus és makrobiotikus ételkóstolók, főzőtanfolyamok, öko és bio szemléletű termékbemutatók, vegetáriánus főzőverseny. Csábító kínálat, de nem csupán kulináris eseménynek ígérkezik a 16. alkalommal megrendezésre kerülő Vegetáriánus Fesztivál.
Igazán változatos programokból válogathatunk, melyek közt egyaránt megtalálhatók táplálkozási szakemberek előadásai, csoportos jóga, valamint relaxációs- és táncfoglalkozások. A két nap alatt lehetőség nyílik természetgyógyászokkal folytatott konzultációra, önismereti programok és workshopok is segítenek majd abban, hogy harmóniát teremtsünk testünk és lelkünk között. Számos zenei- és táncelőadás mellett Harcsa Veronika koncertje is szórakoztatja majd az odalátogatókat.
Az idei szakmai előadásokon többek között szó lesz a nyers étkezésről, a vegán életmódról, a gyermekek táplálásáról, az allergiás megbetegedések megelőzéséről, a böjtölés hogyanjáról és mikéntjéről, méregtelenítésről és tisztítókúra alkalmazásáról.
A rendezvény célja, hogy eloszlassa a vegetáriánus étkezésessel kapcsolatos tévhiteket illetve, hogy rávilágítson arra, hogyan élhetünk egészségesen sok zöldség és gyümölcs fogyasztásával.
A fesztivál 2012. augusztus 25-26. között a Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központban (X. kerület, Szent László tér 7-14.) várja vendégeit de nem csak vegetáriánusokat.
A rendezvényre a belépés ingyenes!
A teljes program: www.egeszsegvar.hu
Bliszkó Viktor
Kovászos uborka leves - indiai beütéssel
2012. július 27. Vegetáriánus receptek
Hozzávalók:
- 1 ek olívaolaj
- 2 tk mustármag
- 1 tk római kömény
- egy csipet bors
- 20 dkg kovászos uborka + 1-2 darab levesbetétnek
- 20 dkg tejföl
- 0,5 l kovászos uborka lé
- 2 tk cukor
- 1 ek apróra vágott kapor
Az olajat felforrósítjuk, és fedő alatt kipattogtatjuk a mustármagot, majd a még forró olajba beletesszük római köményt és a borsot is. A többi hozzávalóval együtt turmixba tesszük és alaposan összeturmixoljuk. Fél órán át hűtőben állni hagyjuk.
Hidegen, apróra vágott kovászos uborkára tálaljuk.
Bliszkó Viktor
Kukoricapuding
2012. július 16. Vegetáriánus receptek
Hozzávalók:
- 5 dl tej
- 10 dkg kukoricadara
- 1 ek nádcukor
- 1 csomag vaníliás cukor
A tejet és a kukoricadarát egy lábasba öntjük. Kis fokozaton, állandó kevergetés mellett főzzük, míg a kukoricadara meg nem puhul, illetve míg az egész be nem sűrűsödik. A tűzről levéve elkeverjük benne a cukrokat. Kis tálkákba szedve hagyjuk lehűlni.
Feketeribizli dzsemmel ettük, de finom más lekvárral vagy friss gyümölcsökkel is.
Bliszkó Viktor
Sós lassi egyszerűen
2012. július 5. Vegetáriánus receptek
Hozzávalók:
- fél liter natúr joghurt
- 2 dl víz
- 1 mk só
- 2 mk őrölt római kömény
- 1 fél citrom leve
A hozzávalókat összeturmixoljuk, hidegen fogyasztjuk. Még finomabb, ha frissen pirított, szemes római köményt őrlünk bele.
Bliszkó Viktor
Tejfölös tészta
2012. június 28. Vegetáriánus receptek
Az örök klasszikus újragondolva: füstöltsajttal, olívabogyóval, friss bazsalikommal.
Bliszkó Viktor
Menta, citromfű, só, cukor
2012. június 17. Vegetáriánus receptek
Az elmúlt hetek esős időjárásának köszönhetően dús hajtásokkal burjánzik a menta és a citromfű is. A citromfűsó ötlete már tavaly megvolt, de valamiért mindig elmaradt. Az idén tudatossabban terveztünk, sőt tovább is vittük, ne csak só legyen, hanem cukor is, és ne csak citromfű, hanem menta is. Ennek eredménye lett a citromfűcukor és a mentacukor.
Hozzávalók egy adag cukorhoz:
- 10 dkg kristálycukor
- 10 dkg nádcukor
- egy nagy marék menta vagy citromfű
Elkészítése roppant egyszerű. A kétfajta cukrot alaposan összedolgozzuk, majd belekeverjük az apróra vágott zöldet, végül üvegbe tesszük.
Kétszer 20 dkg ízesített cukrot kaptunk, nyári frissítő limonádékba remek alapanyag lesz.
Hozzávalók a sóhoz:
- 10 dkg só
- fél marék citromfű
Hasonlóan járunk el, mint a cukor esetében. Keleti levesek vagy halak ízesítője lehet.
Bliszkó Viktor
Tokaj-Hegyalja Piac
2012. június 11. Vegetáriánus receptek
Harmadszor került megrendezésre a Tokaj-Hegyalja Piac. Sikerült eljutnunk a Disznókő Szőlőbirtokra, ahol a Sárga Borház körüli téren kínálták az árusok színes portékáikat. A piacot eddig sajnos sorozatos rossz idő kísérte, ennek ellenére a rendezvény növekszik, folyamatosan épül-szépül, lassan tömegeket vonz.
A piac megálmodói és szervezői olyan háziasszonyok, akik mindnyájan erősen kötődnek a megyéhez, a borvidékhez. Hét nő, akik maguk is folyamatosan keresik az egészséges, helyi élelmiszereket, hogy azokból készíthessenek ebédet családjuk számára. Eddig az ilyen piac hiányzott Hegyaljáról, pedig nemcsak a szőlő nagyon jóízű a vidéken, de különlegesen zamatos a gyümölcs és a zöldség is, és még a helyi tehenek is más ízű tejet adnak. Ez a piac lehetőséget biztosít a helyi és környékbeli élelmiszertermelőknek és kézműveseknek termékeik népszerűsítéséhez és értékesítéséhez.
Száműzött lett a gagyi és a műanyag, a gépi és a futószalag. Kizárólag a vidék egyedi minőségű, kis mennyiségben, hagyományosan előállított élelmiszerei és kézműves termékei jelennek meg: friss és feldolgozott zöldségek, gyümölcsök, sokféle sajt, különleges mézek, ízletes lekvárok, szörpök, ecetek; cserép és fonott használati- és dísztárgyak, szőttesek, kézi készítésű ékszerek, babák, bábok, fafaragások. Mindenki talál valami kedvére valót.
Az érdeklődőket Tokaj-Hegyaljai világörökségi címének 10 éves fennállásához kapcsolódóan előadások, pince- és üzemlátogatások és természetesen borkóstolók várták. Az árusok mellett (és között) további programok színesítették a vasárnapot. Kovács- és – a térséghez méltóan – kádármesterség bemutatók vonzották a kíváncsi szemeket. Folyamatos tárogató- és a tangóharmonika muzsika kísérte a forgatagot, igazi vásári hangulatot teremtve.
Húsmentes gasztroszemmel nézve is elégedettek voltunk. Juh-, kecske és hagyományos sajtokból, túrókból válogathattunk, gyógynövénytinktúrákat kóstolhattunk. Kiváló lekvárok és különleges mézek rendkívül széles skáláját találtuk, de nagyon ízlett a kézműves csokoládé is. A hangulatot jól tükrözi az egyik mézes standon elhangzott mondat, amikor a hajdinamézből kértem kóstolót: - Óh, azt csak a legelvetelmültebbek kóstolják... ;-)
A piac Tokaj-Hegyalján, minden hónap második vasárnapján várja a vásárlókat, az érdeklődőket, de a pusztán szórakozni vágyókat is, a Disznókő birtokon, a Sárga Borház parkolójában. Hegyalja remek! El kell menni, meg kell nézni!
Elérhetőségek:
tokajhegyaljapiac@gmail.com
http://www.facebook.com/HegyaljaPiac
Bliszkó Viktor
Bodzaszörp: Különkiadás!
2012. június 4. Vegetáriánus receptek
Bodzadömping és természetesen bodzaszörprecept-dömping ideje van. Mi is szeretjük, frissít, hűsít, miegymás. Szedtünk is jó sokat, jutott belőle szárítani is. A kiválogatott adagból nekiláttunk a szörpnek, de rá kellett döbbenjünk, hogy nincs itthon elég cukor. Ekkor született a mentőötlet, ami egyben jókora csavart is ad majd a készülő szörpnek: a fenyőméz készítéséből visszamaradt cukorkristályos tűlevelekkel pótoljuk a hiányzó cukormennyiséget, amiket teák ízesítésére hagytunk meg.
A bodzavirágok kerültek az 5 literes üveg aljára az előzőleg alaposan megmosott, majd vékonyra szeletelt citromkarikákkal, hadd dolgozzon a citrom sava közvetlenül a szirmokon. Erre került a maradék fenyő és a cukor, végül pedig a víz. Bízunk benne, hogy nem lőttünk mellé az újratervezéssel.
Hozzávalók (csak a rend kedvéért):
- 3 liter víz
- a fenyőméz tűleveles maradéka
- 0,5 kg cukor (ez utóbbi kettő kb. 1 kg cukornak felel meg)
- 2 db citrom felkarikázva
- 20 fej bodzavirág
Bliszkó Viktor
Tejfölös-kakukkfüves laskagomba galuskával
2012. május 30. Vegetáriánus receptek
Gyönyörűen virágzik a kakukkfű, épp a napokban szedtük le szárításra. Ugyanakkor igen-igen kiváló bio(!) laskagombát kaptunk egyik barátunktól, így régi, csiperkével már bevált recept alapján, készíthettük el.
Hozzávalók:
- 1 ek. olaj
- egy marék újhagyma
- 1 db babérlevél
- egy csipet bors
- kb. 70 dkg laskagomba pucolva, aprítva
- kakukkfű bátran
- 2,5 dl 20%-os tejföl (egy nagy pohár fele)
- 1 ek. petrezselyemzöld
- só
A hagymát megpucoljuk, karikára vágjuk; a gombáról a szárakat eltávolítjuk, a kalapot feldaraboljuk; a kakukkfüvet lemorzsoljuk; a petrezselymet felaprítjuk.
A hagymát az olajon enyhén megfuttatjuk. Hozzáadjuk a babérlevelet, a borsot. Belerakjuk a gombát, sózzuk, átkeverjük. Amikor már a felére esett össze, beletesszük a kakukkfüvet és azzal is átforgatjuk, majd készre pároljuk. Ha a gomba megpuhult, hozzákeverjük a tejföl, és azzal is felforraljuk. Végül belekeverjük a petrezselymet, azzal már nem főzzük tovább.
Mi teljes kiőrlésű lisztből készült galuskával (nokedlivel) tálaltuk, de szintén remek tésztával vagy rizzsel.
Bliszkó Viktor
Keleti répás tészta
2012. május 25. Vegetáriánus receptek
Nem volt itthon túl sok minden, de egyébként is valami egyszerűre vágytam. Sietni is kellett, mert éhes voltam, így egy már bevált receptem mellett döntöttem. Az elnevezésén persze lehet vitatkozni. :-)
Hozzávalók:
- 25 dkg tészta,
- 3 ek olaj,
- egy hosszú chili fele kimagozva (aki csípősebben szereti, annak mehet az egész és maggal),
- 2 nagyobb fej hagyma,
- 2 hüvelykujjnyi gyömbér,
- 1,5 tk tandori masala,
- kb. 30 dkg répa,
- só, víz.
A tésztát feltesszük főni. Eközben felaprítjuk a chilit, a gyömbért és a hagymát. A sárgarépát megtisztítjuk, és nagylyukú reszelőn lereszeljük, így hamar megpirul majd.
Lehetőleg wokban készítsük el. Felforrósítjuk az olajat, picit megpirítjuk benne a chilit, majd beletesszük a hagymát és a gyömbért is. Átpároljuk épphogy üvegesre. Ez után hozzáadunk 1,5 teáskanál tandori masalát, és azzal is pirítjuk néhány másodpercig. Hozzáadjuk a répát is, megsózzuk és aláöntünk egy pici vizet. Meg-megkavarva fedő alatt pároljuk addig, amikor már nem nyers, de még ropogós.
A tésztát leszűrjük és hozzáadjuk a zöldségekhez. Alaposan átforgatjuk, hogy egyenletesen legyen a tészta közt a répa. Szójaszósszal locsolgatva átpirítjuk.
Édes a répától, friss a gyömbértől, csíp a chilitől. Bitang lett, de nagyon finom!
Bliszkó Viktor
Fenyőméz
2012. május 12. Vegetáriánus receptek
Ezt a fajta fenyőmézet nem főzzük, csak érleljük, így megmarad a C-vitamin tartalma. 40dkg friss fenyőhajtást enyhén zúzva kb 1 kg cukorral befőttesüvegbe rétegzünk. Az egyik irodalom 2 napot mond, a másik 4-5-öt, Szabó Gyuri bácsi meg 10-et. Egy hétig állt, de nem volt rá igazán jó idő. Mindössze ~2,5 dl, tehát van még mit csiszolni a technológián ... :) Kárpótlásul viszont nagyon finom lett!!!
Bliszkó Viktor
Kovász
2011. október 22. Vegetáriánus receptek
Hozzávalók:
- 250 g liszt
- 2 tk cukor
- 1 db élesztő
A hozzávalókat egy nagyobb tálban langyos vízzel összekeverjük, hogy sűrű palacsinta tészta állagot kapjunk. Időnként megkeverve hagyjuk forrni.
Ha a nagy, habzó forrásán túljutott, közepes befőttesüvegbe töltjük és 3 napig, reggel és este megkeverve szobahőmérsékleten érleljük.
Hűtőben tároljuk.
Bliszkó Viktor
Megkóstoltam Indiát - fényképes úti- és ételbeszámoló
2017. április 7. Vegetáriánus receptek
Évek óta tervezgettük, mindig fel-felmerült, hogy elutazunk Indiába: Móninak jóga miatt, én pedig végig kóstolok mindent, amit csak tudok. Ha sikerül, akkor egy főzőiskolába is beiratkozom. Aztán egyszer csak összeállt. Repülőjegy, szállások, oltás, izgalom: december elején indulunk Indiába. Szerveztem főzőiskolai részvételt, de nem tudtunk megegyezni az árban. Elolvastam a Nemzetközi étlapkalauz vonatkozó passzusát, elhatároztam, hogy megtanulom az alapanyagok és fűszerek neveit angolul, esetleg hindiül aztán persze nem lett belőle semmi. Így viszont izgalmasabb volt.
Érkezésünkkor bementünk Mumbai belvárosába, ahol nyakunkba ömlött India és igazi kultúrsokként hatott ránk. Minden-minden új és szokatlan volt. Másnap indultunk tovább az igazi célhelyünkre. Útközben egy nemzetközi gyorsétteremben tudtunk – megbízható – ételhez jutni, ahol jólesően meglepetés volt, hogy a burgerek nagy része vegetáriánus.
Az mindennapi ingeráradat a másik városban várt ránk, mivel utunk jelentős idejét itt töltöttük. Meleg, por, füst, szagok, forgalom, tömeg, zsivaj, állandó dudálás és mindennek tetejében baloldali közlekedés. Néhány nap alatt sikerült hozzászokni.
A csapvíz nem iható. Eleinte nagyon furcsa volt, hogy palackozott vizet volt szabad csak inni úgy, hogy esetenként a Bükkben a patakból is iszunk.
A mi fogalmaink szerinti bolt kevés, viszont utcai árusok, bárhol, bármit árulnak. Mintha az egész város egy nyüzsgő vásártér és street food fesztivál lenne. Ennek ellenére utcán nem ettünk, nem is tanácsolta semmi. Persze volt, hogy meginogtam, de győzedelmeskedett a józanész.
Az éttermek alapértelmezetten vegetáriánusok, ez jelentős könnyebbség volt bármely eddigi nyaralásunkhoz képest. Az Indiát már megjárt ismerőseink javaslatai, valamint az ú.n. Pune Guide szolgáltak alapul az éttermek felfedezésében. Igyekeztünk minél többe eljutni, és ha lehetett, akkor mindig olyat ételt választani, amit addig még nem.
Amikor csak lehetett fotóztam, jegyzeteltem. A fogások első ránézésre akár egyhangúnak is tűnhetnek (szósz és lepény). A szószok (gravy, shambar, sabji) igazából csak kinézetre és állagra voltak hasonlóak. Az ízük mind-mind különböző és mindegyik máshogyan volt finom, de elmondható ugyanez a lepényekről (chapati, naan, puri, stb.) is. Nyilván jobb lett volna több időt ott tölteni és más tájegységeket is megismerni legalább ennyire.
A képeket bő leírással láttam el, a beszámló ott folytatódik. Ahol csak tudtam feltüntettem az étel nevét, ahol sikerült ott az étteremet is.
Bliszkó Viktor
Savanyú káposztás bableves egyszerűen
2017. január 30. Vegetáriánus receptek
Hétvégén készen lett a savanyú káposztánk és nyilván azonnal főzni is kell belőle valamit (amellett persze, hogy saláta helyett is fogyasztjuk más ételekhez). Nagyon egyszerű, vegán és még gluténmentes is! ;-)
Hozzávalók:
- 500 g szárazbab
- 2 fej hagyma
- 4-5 babérlevél
- 3 ek étolaj
- 1 tk őrölt feketebors
- 1 tk őrölt kömény
- 2 szál szárított kápia paprika
- víz
- só
- 4 szál sárgarépa
- 2 szál petrezselyem
- 2 nagy marék savanyú káposzta
A babot éjszakára beáztatjuk. A hagymát megpucoljuk, összevágjuk, és az olajon egy fazékban a babérlevéllel együtt megpirítjuk. A babot leszűrjük, a fazékba tesszük, és felöntjük 2-3 szoros mennyiségű vízzel. Sózzuk, de csak óvatosan, figyelembe véve a káposzta sósságát. Hozzáadjuk a borsot, a köményt és a paprikát is. Felfőzzük, és a bab majdnem kész állapotáig hagyjuk tovább főni.
A savanyú káposztából kiszedjük a szemes fűszereket, a tormát és a babérlevelet. Ha van benne birsalma, azt viszont mindenképpen hagyjuk benne. A káposztát átmossuk, kicsavarjuk, és összevágjuk. A sárgarépát és petrezselymet megpucoljuk, kis kockákra vágjuk, és a káposztával együtt a fövő leveshez adjuk. Ellenőrizzük, hogy elég sós-e, ha szükséges sózzuk.
A répa puhulásáig főzzük.
Bliszkó Viktor
Megjelent! Vegetáriánus receptek: második, bővített, papír kiadás!
2016. február 10. Vegetáriánus receptek
Alig több, mint két hónapja tett ígéretemhez híven: készen van, megjelent a Vegetáriánus receptek második, bővített kiadása.
Az első kiadás bitjei helyett nagyon sokan kerestétek a hagyományos, ám tényleg kis példányszámban készült papíralapú változatot, ezért elkészítettük. Viszont mielőtt újra nyomdába küldtük volna, picit belenyúltunk: 6 új recept, 12 új kép, vegán jelölések, további pontosítások. És igazatok van: inkább egy könyvet lisztezzünk össze, mint a tabletet
Ez a könyv viszont már nem ingyenes, de az árát szerényen tartottuk, február 25-ig ráadásul 10%-os bevezető kedvezménnyel vásárolható meg.
Itt a böjti időszak! Húshagyásra fel!
További részletek, megrendelés, értékesítési pontok, ilyesmik:
http://vegetarianusreceptek.hu/a-konyv
Az első kiadásról: http://vegetarianusreceptek.hu/recept/vegetarianus-receptek-a-bukk-mellol/35538.html
A vegaság távol áll tőlem, de ez a könyv nem tolakodó, nem le- és/vagy rászoktatni akaró, hanem egy ízíg-vérig szakácskönyv! Ja, hogy nincs benne húsos étel?
észre sem vettem.
Nagyszerű vidéki ízek, egyszerűen elkészíthető receptek, csak ajánlani tudom mindenkinek!
Gyönyörű fotók, nyálcsorgató finomságok
Élvezd a vidéki hangulatot, a nyugalmat, a madárcsicsergést, a tiszta levegőt, és a finom ízeket!
Hamis gombakrémleves
2015. december 6. Vegetáriánus receptek
A gombaszár általában vitatott felhasználású, de azért nem az ördögtől való. Az őzlábgomba szárát például nem esszük, mivel nagyon fás, viszont nem érdemes kidobni. Szárítsuk meg az őszi napon vagy aszalóban, daráljuk porrá, és ha szükséges szitáljuk át. Kiváló ízesítő lesz belőle.
Hozzávalók:
- 2 ek olaj
- 1 fej hagyma
- 2 nagy krumpli
- 1 l víz
- ½ mk bors
- 1 mk őrölt rozmaring
- 2 tk só
- 3-4 ek gombapor
- 1 dl tej
- 1 ek petrezselyemzöld
A krumplit megpucoljuk, lereszeljük, félretesszük. A hagymát apróra vágjuk, és az olajon megpirítjuk. Beletesszük a krumplit is, kevergetve azt is pirítgatjuk. Felöntjük vízzel, fűszerezzük, hozzáadjuk a gombaport is és alaposan elkeverjük. Kis lángon, meg-megkeverve főzni kezdjük, amíg a krumpli pépes nem lesz.
Botturmix segítségével alaposan eldolgozzuk, majd áttörjük leves szűrőn, mivel a fás részeket továbbra sem akarjuk megenni. Hozzáöntjük a tejet, újraforraljuk, végül elkeverjük benne a petrezselymet.
Rukkolával, parmezánnal vagy reszelt sajttal tálalhatjuk.
Bliszkó Viktor
Paradicsom-birsalma csatni
2015. november 15. Vegetáriánus receptek
Gyerekkoromban kapható volt bolgár ketchup a vegyesboltban. Almás. Innen jött az ötlet. A végeredmény viszont több mint a két alapcsatni házassága.
Hozzávalók:
- 6-8 paradicsom
- 2-3 birsalma
- 2 ek olaj
- 2 kk fekete mustármag
- 1 kk kurkuma
- 1 hüvelykujjnyi gyömbér
- 2 db szárított madárszem chili morzsolva
- 1 db 5-7 cm-es fahéjrúd
- 2 babérlevél
- 1 szem csillagánizs
- 1 kk római kömény
- 2 kk őrölt koriander
- 5 szem szegfűszeg
- 1 kk só
- 1 kk hing
- 1 dl víz
- 8-10 ek barnacukor
A birsalmákat megpucoljuk, majd nagylyukú reszelőn lereszeljük. A paradicsomot szintén reszeljük, így egyúttal meg is hámozzuk, mert a végén a paradicsom héja marad csak a kezünkben. A gyömbért megpucoljuk, és apróra vagdossuk vagy lereszeljük.
Az olajban fedő alatt kipattogtatjuk a fekete mustármagot, majd a só és a hing kivételével hozzáadjuk az összes többi fűszert is és egy percig pirítjuk. Beletesszük a gyümölcsöket, elkeverjük benne a sót és a hinget. Pár percig pároljuk, majd beleöntjük a vizet. Nagy lángon fedő nélkül főzzük, amíg be nem sűrűsödik. Beletesszük a cukrot, újraforraljuk és kész. Ha szeretnénk eltenni későbbre, akkor még forrón üvegekbe töltjük, majd dunsztoljuk.
Bliszkó Viktor
Rádióműsor, amit tanítani kellene - vélemény
2015. augusztus 27. Vegetáriánus receptek
Állandó slágertéma a ki-mit-miért-hogyan eszik, nyilván, hiszen ennünk kell. Boltit, házit, húst, nem húst, csak növényit, csak fényt, más egyebet. Két héttel ezelőtt volt szerencsém elkapni egy rádióműsort, a Szellem a fazékból aktuális számát. Beragasztott az autóba, végig is hallgattam.
A műsor az igazi ételekről, az egészséges táplálkozásról, az élelmiszeripar gyártmányairól, azok hatásairól szólt. Ami igazán megragadott, az az volt, hogy messze túlmutatott a Gyerekek, a chips rossz, ééértem?! hozzáálláson. Összeszedetten, közérthetően tálalva, nem hatásvadász módon, de mégis ébresztőleg.
Nagyon ajánlom. Döbbenetes, szerintem még annak is, aki saját bevallása szerint egészségesen él, és nem ismeretlen előtte a boncolt téma. Persze nyilván lehet vitatkozni is.
Itt tudjátok meghallgatni: http://www.mediaklikk.hu/radio-lejatszo-kossuth/?date=2015-08-16_03:03:38&ch=mr1
Ez pedig már az én véleményem: Annak idején fehér liszt használata, a háztartásban fellelhető cukor mennyisége, a hús gyakori fogyasztása mind-mind a gazdagság mutatója is volt. A szervezetre gyakorolt közvetlen és a hosszú távú hatások még nem voltak ismertek. Másrészről mivel ipar állítja elő, ezért az is lehet, hogy elfelejtettek szólni, hogy bár lehet drága, viszont annyira nem is menő dolog ez. Meg is maradt jól ez a népszokás: egekig nőtt a cukor, liszt és húsfogyasztás. Gazdagok vagyunk...
Bliszkó Viktor
Gombával töltött cannelloni
2015. augusztus 2. Vegetáriánus receptek
Hozzávalók:
- 1 csomag (250 g) cannelloni tészta
- 450 g csiperkegomba
- ½ cukkini
- 1 szál répa
- 2 fej hagyma
- 5 cikk fokhagyma
- 2 ek olaj
- 1 kk őrölt bors
- 2 kk őrölt koriander
- 2 tk petrezselyemzöld
- 1 tk só
- 500 ml sűrű paradicsomlé
- reszelhető sajt
A gombát és a hagymát megtisztítjuk, és nagyon apróra vagdossuk; a répát és a cukkinit meghámozzuk és lereszeljük; a fokhagymacikkeket összezúzzuk. Mindezeket és a fűszereket valamint az olajat egy nagy tálban nagyon alaposan, már-már masszává összedolgozzuk. Most jön a macerás része: a cannelloni tésztákat megtöltögetjük a gombás masszával, egy kiolajozott jénaiba helyezzük őket. Ha kimarad esetleg egy kis töltelék, azt helyezzük bátran a tésztacsövek köré. Egyenletesen ráöntjük a paradicsomlevet.
Lefedett jénaiban 200 °C-on 30-40 perc alatt készre sütjük. Utolsó fázisban reszelt sajtot szórunk rá, majd visszatesszük, míg a sajt meg nem pirul.
Forrón tálaljuk.
Bliszkó Viktor
Karácsonyra káposztát
2014. december 21. Vegetáriánus receptek
Hozzávalók:
- 5 dkg aszalt szilva
- 75 dkg savanyú káposzta
- 10 dkg hántolt árpa (gersli)
- 1 db alma
- 3 cikk fokhagyma
- 2 nagy fej hagyma
- 3 ek olaj
- 3 tk paprika
- 1 mk őrölt kömény
- ½ mk őrölt bors
- 5 szem borókabogyó megroppantva
- 3 babérlevél
- 1 liter víz
- só
Összekészítjük a fő hozzávalókat egy nagy tálba: Az aszalt szilvát apróra vágjuk, a káposztát lecsepegtetjük, összevágjuk. Fontos, hogy rendes, erjesztetéssel savanyított káposzta legyen, nehogy valami citrompótlós vacak. Az almát meghámozzuk, lereszeljük, kiválóan fogja majd lágyítani a káposzta vadságát. A fokhagymacikkeket összezúzzuk, az árpát megmossuk, lecsepegtetjük.
Az apróra vágott hagymát az olajon lepirítjuk. Levesszük a tűzről, mehet bele az összes fűszer, elkeverjük. Beletesszük a többi hozzávalót és alaposan átmozgatjuk, hogy mindenből jusson mindenhová. Folyamatos kevergetés mellett picit pároljuk-pirítjuk. Felöntjük kb. 1 liter vízzel, sózzuk, majd kis lángon készre főzzük.
Érdemes fogyasztás előtt egy nappal elkészíteni, jót tesz neki a pihentetés és az újramelegítés.
Bliszkó Viktor
Zellerkrémleves
2014. április 13. Vegetáriánus receptek
Hozzávalók:
- 1 csomag szárzeller (kb. 60 dkg)
- 1 kis szál répa fele
- 1 kis fej hagyma
- 2 ek olaj
- 1 mk őrölt szerecsendió
- hintésnyi bors
- 1 tk só
- 1 l víz
- 1 dl tej
A zellert száraira szedjük, megmossuk; a hagymát és a répát megpucoljuk. Az összes zöldséget durvára vágjuk, majd az olajon enyhén átpároljuk. Hozzáadjuk a szerecsendiót, sózzuk, borsozzuk, felöntjük vízzel és főzni kezdjük. Amikor megpuhultak a zöldségek összeturmixoljuk, hozzáadjuk a tejet majd újra fölforraljuk.
Pirított kenyérkockával, reszelt sajttal tálaljuk.
Bliszkó Viktor
Medvehagymás kucsmagomba
2014. március 29. Vegetáriánus receptek
Hozzávalók:
- 2 ek vaj
- 20 dkg kucsmagomba
- 10 medvehagyma levél
- só, bors
A kucsmagombát megtisztítjuk, a szárát felkarikázzuk, a fejét összevágjuk, a medvehagymát felaprítjuk. A vajat egy serpenyőben felolvasztjuk, beletesszük a gombát és a medvehagymát. Jól összeforgatjuk, enyhén borsozzuk, sózzuk. Kevergetve addig pároljuk, míg a hosszú levét elfövi.
Pirítóson tálaljuk.
Bliszkó Viktor
Spenótos mángold
2014. január 30. Vegetáriánus receptek
Hozzávalók:
- 1 ek olívaolaj
- 10 dkg apróra vágott mángoldszár
- 3 cikk fokhagyma
- 1 csomag 450 grammos fagyasztott spenótpüré
- 2 dl tej
- bors
- só
A spenótot kiolvasztjuk, a vizét leöntjük, félretesszük.
Az olajat egy serpenyőben felforrósítjuk és fedő alatt megpároljuk benne a mángoldot. Hozzáadjuk az összezúzott fokhagyma gerezdeket, sózzuk, borsozzuk. Beletesszük a spenótot, alaposan átforgatjuk, majd pár percig tovább pároljuk. Felöntjük a tejjel, szükség szerint sózzuk. Miután felfőtt, pár perc alatt készre kavargatjuk.
Köretként sósburgonya lehet.
Bliszkó Viktor
Édes-csípős jalapeno
2013. október 28. Vegetáriánus receptek
Vastag húsú jalapeno (egészen pontosan: Jalapeño) paprikát kaptunk, Csináljatok belőle savanyúságot! címszóval. Nem vagyok nagy savanyúság készítő (illetve eddig nem voltam), keresni kezdtem az eljárást, a felöntő lé receptjét. Egyetlen igazán használható receptet sem találtam magyar oldalakon. Végül egy angol oldalon majdnem (ld. lenn). Abban viszont nem tetszett, hogy hűtőben kell tárolni. Annak arányainak felhasználásával, majd némi nyomozás után (hány százalékos lehet a distilled white vinegar
?), valamint egy enyhe csavarral a technológiában és az összetevőkben születetett meg a következő. Remélem, annak, aki legközelebb ilyet készít már könnyebb dolga lesz.
Hozzávalók:
- 15 darab nagy jalapeno
- 2,5 dl víz
- 1,25 dl 5%-os almaecet
- 1,25 dl 5%-os ecet
- 4 ek cukor
- 2 ek só
- koriander
- mustármag
A jalapenot felkarikázzuk, majd félretesszük (macerás, főleg nagyobb mennyiségnél gumikesztyű használata javasolt). Az ecet: a fele almaecet, nincs vele gond, gyárilag 5%-os. A másik fele sima ecet, nekünk 20%-os volt itthon, negyedére kellett hígítani. A vizet és az ecetet összekeverjük a cukorral és a sóval, melegíteni kezdjük, kevergetve ügyelve arra, hogy minden eloldódjon. Ha felforrt a lé beletesszük a karikázott paprikát, belenyomkodjuk jól, hogy mindenütt ellepje a folyadék. Levesszük a tűzről és 10-15 percig fedő alatt állni hagyjuk.
Sterilizált üvegekbe néhány szem koriandert és mustármagot teszünk, majd kiszedjük a paprikát, lé nélkül, az üvegeket meg-megrázogatva, hogy minél több férjen. Az üres levet visszaforraljuk és a forró lével öntjük fel a paprikát az üvegekben. Az üvegeket lezárjuk és fejjel lefelé száraz dunsztba tesszük.
Néhány hétig érleljük.
Bliszkó Viktor
Forrás: http://www.simplyscratch.com/2013/05/easy-homemade-pickled-jalapenos.html
Indiai Gasztronómiai Nap
2013. október 6. Vegetáriánus receptek
A tavalyi sikerre való tekintettel a Lélek Palotája idén is megrendezi az Indiai Gasztronómiai Napot október 12-én, szombaton. A színes program során a látogatók bepillantást nyerhetnek India tradicionális konyhaművészetébe, mely a világ legváltozatosabb és legízletesebb főzési hagyománya. Az ételek különlegessége a jól társított és gazdag fűszerezésnek köszönhető, mely nemcsak kiváló ízt ad, hanem a jó egészséget is biztosítja.
Az ájurvéda szerint a hat alap íznek sós, keserű, csípős, savanyú, fanyar és édes egy étkezésen belül szerepelnie kell, ezért ezek a rendkívül ízes ételek igen színesek, táplálóak és változatosak.
A rendezvényen résztvevők számos szakács bemutatóját tekinthetik meg, személyes kérdéseket tehetnek fel és több csemege elkészítését a gyakorlatban is kipróbálhatják. Megismerkedhetnek a különleges fűszerekkel, azok használatával, valamint az alapvető konyhatechnikai eljárásokkal. Terítékre kerülnek pl. a csatnik (édes-csípős szósz), a lepénykenyerek, sós csemegék, szabdzsik (zöldséges főételek), aromás italok, fűszeres rizsek, a mungóbab leves és az izgalmas édességek. Bemutatják a panír (házi sajt) elkészítését és felhasználási lehetőségeit, valamint a tervek szerint hagyományosan földből kiépített tűzhelyen látványfőzés is lesz.
A tradicionális ételek elkészítése mellett tanácsokat kaphatunk az elkészített ételek gyógyító jellegű alkalmazásáról, különféle betegségekben alkalmazott diétákról, fűszerek segítő hatásairól.
A főzés mellett gyakorolhatjuk a tálalás művészetét, kiegészítő dekorációk elkészítésének módját is.
A kirakodóvásárban egyebek között képviselni fogja magát Krisna-völgy is, ahol biotermékeket lehet vásárolni. A nap folyamán lehetőség lesz gasztronómiai témákban (pl. ájurvéda) előadásokat hallgatni szórakoztató zsonglőr főzőbemutatón részt venni, és utoljára, de nem utolsósorban finomakat eszegetni!
Helyszín: Lélek Palotája; Budapest, III. ker. Csillaghegy, Lehel u. 15-17.
A rendezvény 10-16 óráig tart, kötetlen lesz és nagy része szabadtéren kerül megrendezésre.
Belépőjegy: 1000,- Ft / felnőtt; 850,- Ft / nyugdíjas. A jegyár tartalmaz néhány kóstolót, de ezen felül lesz lehetőség vásárlásra is.
Bővebb információ a következő telefonszámon: +36 30/643-31-13
Forrás: https://www.facebook.com/events/576229422439570/
Cseresznye chutney
2013. július 7. Vegetáriánus receptek
Hozzávalók:
- 3 ek olaj
- 3 tk rózsabors
- 1 tk őrölt feketebors
- ½ tk fahéj
- 1 kg magozott cseresznye
- 30 dkg cukor
A cseresznyét kimagozzuk, a rózsaborsot kis mozsárban összetörjük. Az olajat felforrósítjuk, beletesszük a fűszereket és pár másodpercig pirítjuk. Hozzáadjuk a cseresznyét, kis lángon rotyogtatjuk, míg jól levet nem ereszt. Hozzáadjuk a cukrot, elkavarjuk, újra felfőzzük, addigra a cukor elolvad. Kész. Ha kihűlt, fogyaszthatjuk.
Ha el szeretnénk tenni, akkor még forrón kis üvegekbe töltjük, majd dunsztoljuk.
Bliszkó Viktor
Ciabatta teljes kiőrlésű lisztből
2013. május 26. Vegetáriánus receptek
A ciabatta recept régóta nálunk van már, sütöttük is többször, de mióta szinte teljesen átálltunk teljes kiőrlésű lisztre sosem sikerült igazán jól. El kellett kezdeni játszani a recepttel, megrágni egy pár keményebbre, szárazabbra sikerült változatot, de megérte. Most megvan, jó lett!
Hozzávalók (zárójelben az eredeti mennyiség):
- 450 g teljes kiőrlésű liszt (7,5 dl BL80-as liszt)
- 4 dl víz (3,5 dl)
- ½ tk szárított élesztő (¼ tk)
- ½ tk oregánó
- 1,5 tk só
A száraz hozzávalókat egy tálban összekeverjük, hogy levegős legyen. Hozzákeverjük a vizet is, majd az egészet eldolgozzuk, míg érdekes, nyúlós állaga nem lesz. (Ne várjunk tőle kenyértészta állagot!)
Minimum 12 órán keresztül lefedve kelesztjük. Kelesztés után újra átkeverjük, majd olajozott sütőpapírra kis 6-8 kis lepénykét formázunk. Még egy órát pihentetjük, majd előmelegített sütőben 25 perc alatt 250°C-on készre sütjük.
Bliszkó Viktor
Sólet
2013. március 31. Vegetáriánus receptek
Az elmúlt hetekben több helyről is megtalált a sólet. Egyszerű, laktató, szeretjük, vegetáriánus módon elkészítve is kiváló lesz mindene.
Tavaly már csináltam, de akkor még nem volt meg ez az oldal. Most meg már oldal ugyan van, de egy sólet recept sem volt rajta, és az én tavalyimat sem találtam sehol.
Újra végiggondolva készült tehát az, amit megosztok. Igyekeztem minimálban, klasszikusan tartani, semmi egzotikum, semmi túlkapás. Lesz majd egy kifejezetten „kitekert”, már tudom is, hogy miből, de azt majd a maga idejében. Most jöjjön az alapverzió:
Hozzávalók:
- 2 nagy fej lilahagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 3 babérlevél
- 50 dkg bab
- 16 dkg gersli, azaz hántolt árpa
- 6 tojás (természetesen elhagyható)
- 2 ek olaj
- 3 tk őrölt pirospaprika
- 3 tk só
- 1 tk bors
- ½ tk cukor
- margarin a kenéshez
A babot és a gerslit megmossuk. A babot be lehet ugyan áztatni, de én elfelejtettem. A főzés előtt fél órával meleg vízbe tettem, megetette az is a hatását. A hagymát és a fokhagymát apróra vágjuk.
Mindenképpen olyan edényben készítsük, ami lefedhető, sütőbe tehető, nincsenek olvadó részei. A legjobb állítólag az öntöttvas lábas vagy cserépedény, de egy jénai is megteszi. A jénai oldalát kikenjük margarinnal, majd beleöntjük a babot, a gerslit és a hagymákat. Átforgatjuk, hogy jól elkeveredjen. Ha teszünk bele tojást, akkor azt nagyon-nagyon alaposan mossuk meg és ágyazzuk bele a babba. Felöntjük vízzel, hogy jó kétujjnyit ellepje, beleöntjük az olajat, beleszórjuk a fűszereket és mehet is a sütőbe.
Óránként érdemes ránézni, ha elfőtte a vizét vissza-visszapótolni ha kell, de szigorúan forró vízzel. Az sem jó, ha száraz, de az sem, ha túl hosszú a leve.
180 ºC-os sütőben 4-4,5 órán át pötyörészve készre sül-fő.
Bliszkó Viktor
Paradicsomos-spenótos pennelasagne
2013. március 9. Vegetáriánus receptek
Hozzávalók:
- vaj vagy margarin a kenéshez
- 500 g durum penne tészta
- 3 marék spenótlevél
- 1-1,2 l paradicsomlé
- 1 ek olívaolaj
- 2-3 fej hagyma
- 2-3 cikk fokhagyma
- 1 púpozott tk mustár
- 1 mk bors
- 1 mk őrölt koriander
- 1 tk oregáno
- 1 tk bazsalikom
- 2 tk só
- 1 tk cukor
- sajt
A spenótleveleket megmossuk, a szárakat eltávolítjuk, alaposan lecsöpögetjük (vagy salátacentrifuga).
Kivajazott jénai tálba beleöntjük a tészta felét. Rászórjuk a spenótleveleket, elrendezzük, majd beborítjuk a maradék tésztával. A tálat enyhén megrázogatjuk, hogy a tészta igazodni tudjon.
A hagymát és a fokhagymát apróra vágjuk, a többi hozzávalóval együtt egy tálban alaposan elkeverjük, végül egyenletesen a tésztára öntjük.
Előmelegített sütőben készre sütjük, sütés közben a jénai tetejét rajta tartjuk. Utolsó fázisban sajtot teszünk rá és a teteje nélkül rápirítjuk.
Bliszkó Viktor
Gombajó fogások
2013. február 28. Vegetáriánus receptek
Na, végre! Túljutottunk a rántott gombán!
Unalmasak már a gombapörkölt, tejfölös gombaleves és társai? Szerintünk is! Több van a méltatlanul szinte semmibe nézett csiperkegombában, mint azt gondolnád! Ja, és tudtad, hogy van más gomba is, nem csak a sampinyon? Van bizony!
Megjelent a Gombajó fogások című hiánypótló, kizárólag gombával készülő ételeket felvonultató szakácskönyv. A könyv célja, hogy a csiperkegomba nem túl fényes renoméját helyreállítsa és bebizonyítsa, hogy ez a gombafaj is változatosan, ízletesen, ötletesen készíthető el. A receptek kitalálásakor a hangsúly a csiperkén volt, de azért fel-felbukkannak a kistestvérek is: a laskagomba, vargánya, rókagomba, szarvasgomba, szegfűgomba és társaik.
180 oldalon helyet kapott egy rövid gombaismertető, konyhai előkészítési módok, gombaipari trendek és persze több mint 90 recept, amelyek szinte kivétel nélkül egyszerűen, itthon is elérhető alapanyagokból készülnek. Ami miatt viszont igazán kiérdemelte, hogy felkerüljön oldalunkra, az az, hogy a szakácskönyvben szereplő receptek több mint fele húsmentes, könnyű és természetesen egészséges!
Most, a bolti megjelenés előtt 4 500,- Ft-os áron lehet megrendelni a kiadótól, a Bio-Fungi Kft-től, az info@biofungi.hu e-mail címen, vagy a 24/522-600-as telefonszámon. Sőt! Az előrendelési akcióban a kiadó a postaköltséget is magára vállalja!
Bliszkó Viktor
Avokádókrém (Guacamole)
2012. december 14. Vegetáriánus receptek
Szeretjük! Nyers, gyors, finom, laktató. Egyszerű és sokféleképp saját ízlésre formálható.
Alaprecept:
- 1 avokádó
- 1 gerezd fokhagyma
- 2 ek citromlé (citrom leve)
- 4 ek tejföl
- só, bors ízlés szerint
Végy 1 db szép, nagy, érett (puha) avokádót. Ha csak keményet találsz a boltban, szobahőmérsékleten pár nap alatt beérik ha banán mellé teszed, az még gyorsít az érési folyamaton. Szedd le a héját, ha érett rendkívül könnyen adja magát. Vágd ketté, szedd ki a magját (ha vállalkozó kedvű kertész vagy csíráztasd és ültesd el), a húsát pedig tedd bele egy kisebb kerámia vagy üvegtálba, majd törd össze villával. Jöhet a többi összetevő, reszelt fokhagyma, citrom, tejföl, fűszerek.
Most nem volt otthon citromunk, így francia magos mustárt választottam kiegészítőnek, amiből 2 evőkanálnyit tettem a krémbe nem bántam meg.
Van aki olajat is tesz bele, de mivel az avokádó növényi zsírtartalma kiemelkedően magas (25-30%) én ezt hanyagolom. További ötletek az ízesítésre: főtt tojás, paradicsom, paprika, vöröshagyma, póréhagyma, olíva bogyó, majonéz, zöldfűszerek, tabasco, chilli.
És lássuk, hogy a fentieken túl miért szerethető még az avokádó!
Az avokadó (Persea americana) Közép-Amerikában őshonos haszonnövény, melyet már 5000 évvel ezelőtt fogyasztottak az aztékok. Hozzánk (Európába) a spanyol hódítás közvetítésével került. Pár éve már nem kuriózum kishazánk boltjaiban sem. A babérfélék családjába tartozik, trópusi fán termő gyümölcs. Színe zöldes fekete, alakja körteformájú, héja fajtától függően sima vagy ráncolt.
Többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag, B-, C-, E- és A-vitamint tartalmaz, kitűnő antioxidáns. Az érett gyümölcs kiváló kálium- foszfor-, vas-, nátrium- valamint kalcium- és magnéziumforrás. Jó hatással van a szív- és érrendszeri problémákra, magas vérnyomásra, érelmeszesedésre, a koleszterin szintet csökkenti, csekély cukortartalma miatt a cukorbetegek számára is értékes, tápláló termés. B-vitaminjai segítik az agysejtek melatonin termelését. Savtartalma jelentéktelen, így elősegítheti a lúgosítást.
Az érett termésből magas A-, B1-, B2-, C- és E-vitamin tartalmú olajat préselnek, amit a kozmetikai iparban és étkezési célokra is használnak. Az érzékeny bőr kiváló táplálója, segíti az ekcéma gyógyulását is. A kőmag tejszerű nedve a levegővel érintkezve vörösre színeződik, ezért az indiánok tintának, textilfestéknek használták. Az avokádó szép, vörösesbarna fáját őshazájában épületfának, bútorok készítéséhez, esztergályos munkákhoz és fafaragásokhoz használják.
Bodolai Móni
Kolozsvári rakott káposzta nem szójás.
2012. november 23. Vegetáriánus receptek
Nagyon kevés íz van a számban, ami a húsos múltamból megmaradt, az egyik a kolozsvári rakott káposzta. Viszont nem szeretem a csináljuk úgy, mintha hús lenne, mondjuk, helyettesítsük szójakockával kezdetű megoldásokat. Akkor hát mi legyen?
Szedtem fel répát, céklát a kertből, lereszeltem; hagymát, fokhagymát dinszteltem, rá a répa-cékla masszát, majd megfűszereztem, ahogy egy pörköltöt: majoránna, kömény, bors, paprika, kakukkfű, kis rozmaring, tárkony, babérlevél. (Utóbbiak szintén a kertből, hú, de büszke vagyok! ;-) Szoktam még bele tenni steak fűszert, meg egy kis pikáns chilit. Ez az egész lett kicsit átfőzve a pörkölt alap.
A rizst megfőztem sóval, borssal, hagymával és egy egész friss pirospaprikával. Bár a paprika szétfőtt benne, attól még egészben ácsingózik szegénykém a rizs közepén. Szépen megszabadítjuk a bőrétől, ami ugye így könnyedén lejön róla és úgy keverjük a rizshez. Egészen apró kis darabkákra mállik szét, ami csillogó piros pöttyöket varázsol az amúgy egyhangúnak is mondható rizsünkbe. Nem kell a rizst teljesen puhára főzni (de nem is csak félig, mint a húsos verzióhoz), hiszen majd még puhul a római tálban a többi hozzávalóval együtt.
A római tál aljába egy réteg rizs, rá a pörkölt, főtt tojás (opcionális), savanyú káposzta saját a legfinomabb ebből is, tejföl
, és így tovább rétegenként. 180-200 °C-os előmelegített sütőben legalább egy óra kell, hogy összeérjen.
Jó étvágyat!
Szeretettel:
Antal Ági
Zsályás lóbableves
2012. november 12. Vegetáriánus receptek
Ősz végi kertrendezés, favágás, ragyogó napsütéses idő. Mivel úgyis kinn vagyunk, az ebéd is készülhet kint, bográcsban. Az előkészítési szakasz után, míg a bab fő, nincs vele semmi dolog, csak a tüzet kell ébren tartani alatta.
Hozzávalók:
- 40 dkg lóbab
- olaj
- 3 nagy fej hagyma
- 1 paprika
- piros fűszer paprika
- őrölt feketebors
- 4-5 ek liszt
- őrölt kömény
- 3 babérlevél
- 1 ág zsálya levelei
- 1 paradicsom
- 20 dkg vékony csíkokra vágott káposzta
- 3 nagyobb krumpli kis kockákra vágva
- 2 cikk fokhagyma
- néhány ek petrezselyem
- egy csipet cukor
- só
A babot minimum 12 órára beáztatjuk, le-lecserélve a vizét.
Az összevágott hagymát és paprikát forró olajon lepirítjuk. Levesszük a tűzről, paprikázzuk, borsozzuk. Belekeverjük a lisztet, visszatesszük a tűzre és pár forgatás erejéig pirítjuk. Hozzáadjuk a lecsöpögtetett babot, felöntjük vízzel. Beletesszük a babérlevelet, a zsályát, a meghámozott paradicsomot (vagy megfelelő mennyiségű paradicsomlevet), Megszórjuk köménnyel, nagyon picit cukrozzuk, sózzuk. Puhulásig fedő alatt főzzük.
Mikor már majdnem teljesen puha a bab, beletesszük a krumplit és a káposztát is, majd készre főzzük. Utolsó mozzanatként beletesszük az apróra vágott (vagy nyomott) fokhagymát és a petrezselymet.
Bliszkó Viktor
Ízek, imák, India - megjelent Hémangi Dévi Dászi új könyve
2012. október 31. Vegetáriánus receptek
Hiszem, hogy a finom étel olyan, mint a boldogság: csak akkor az igazi, ha megoszthatjuk valakivel, akit szeretünk. Az »Ízek, Imák, India« jóval több, mint egyszerű receptgyűjtemény. A csodálatos vegetáriánus ételek elkészítése közben Hémangi történetein keresztül körbeutazhatjuk a mesés kelet titokzatos tájait, és belekóstolhatunk mindannyiunk legfontosabb táplálékába, a spiritualitásba is. Steiner Kristóf, újságíró, a Lélekbonbon c. könyv szerzője.
- 108 autentikus indiai recept hagyományos, ősi, kipróbált receptek, amikkel nem nyúlhatsz mellé
- Megismerheted az indai fűszereket és azok használatát.
- Ha eddig tartottál az indiai konyhától, itt az idő, hogy belépj ebbe a varázslatos világba. A receptek bárki számára könnyen elkészíthetőek. Garantáltan azt kapod, ami a képen látsz
- 75 különleges, színes, egyedi ételfotó
- 140 színes oldalon
- opcionálisan megrendelhető DVD, amely egy izgalmas indiai menü lefőzését segíti elsajátítani
Számomra a főzés a múlt, a jelen és a jövő. Egy mély meditáció, szeretetnyelvünk kifejezése. Különösen igaz ez az indiai konyhára, ahol a sistergő olajban piruló fűszerek felcsapó illata, az ínycsiklandozó ételek látványa, a szín- és ízkavalkád rabul ejtik érzékszerveimet, fogva tartják az elmémet, és elrepítenek egy másik világba, túl az idő és a tér horizontjain… Az indiai konyhában benne rejlik egy nép ősi kultúrája, hagyománytisztelete, a vallásosság, az egészség, az életerő, a szeretet, a tisztelet, az odaadás, az alázat, a művészet
részlet a bevezetőből
Ha szereted a tradicionális indiai ízeket, és szeretnéd megtanulni elkészítésüket, elkápráztatni vele szeretteidet, akkor ez a könyv Neked szól!
Részletek és megrendelés: http://108.hu/szakacskonyv/izek-imak-india
Kuglóf
2012. október 16. Vegetáriánus receptek
Szeretek kuglófot sütni. Mindig sikerül, pedig nem vagyok egyáltalán cukrász véna, a sütőnk is régi és beállíthatatlan. Az alap recepten túl sokszínűen variálható.
Alaprecept:
- 20 dkg liszt
- 20 dkg cukor
- 4 tojás
- 1 dl tej
- 1 dl olaj
- fél csomag sütőpor
A tojásokat szétválasztjuk, egyik tálba a fehérjék a másikba a sárgáják. A sárgákat kikeverjük a cukorral, majd hozzátesszük az összes többi hozzávalót. A fehérjéket habosra verjük, azután óvatosan belekeverjük a másik tál masszájába. A kuglófformát kikenjük vajjal, egy kanál liszttel kibéleljük, és mehet is bele a massza, amit előmelegített sütőben kb. 30-40 percig készre és szépre sütünk.
Én mindig variálom, de biztos, hogy sok nekünk a cukor és az olaj mennyisége is. A mai süti hozzávalói, hívhatnánk reformnak is, de nálunk ez az átlag:
- 20 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
- 10 dkg barna cukor
- 4 tojás
- 1 dl tej
- fél dl mákolaj (hidegen sajtolva)
- 4-5 ek dió (finomra darált; áztatott, a diótej maradékából)
- 1 marék mazsola
Minden ugyanaz, mint fent, csak még a massza egyharmadához 1 ek kakaót és 1 ek lenmaglisztet tettem. Ezt a fehér tésztához csurgattam, amibe 1 marék mazsolát szórtam, majd bele a barna” krém és így mikor felvágjuk vidám felhős lesz. Majd mikor megsütöttem, kiborítottam, örültem, hogy újra sikerült. Nem porcukorral szórtam meg a tetejét (mivel nem szeretjük a túl édeset és a cukrosat), hanem kakaóval hintettem meg. Csuda jó ízt ad neki!
Bodolai Móni
Ma van: Vegetáriánus Világnap!
2012. október 1. Vegetáriánus receptek
A Vegetáriánus Világnapot 1977-ben alapította az Észak-Amerikai Vegetárius Társaság. A világnap azóta hatalmas méretű megmozdulássá nőtte ki magát: a vegetáriánus életmóddal járó lelki békét és életminőség-emelkedést, valamint a Föld minden élőlényének tiszteletét, az egymásra-hangolódást, az együttérzést hirdeti.
Éljen!!! :-)
Bliszkó Viktor
Forrás: http://os.mti.hu/hirek/78110/jeles_napok_oktober_1-vegetarianus_vilagnap
Kovászos káposzta
2012. augusztus 13. Vegetáriánus receptek
Az uborkához hasonlóan a káposzta is kovászolható. Tavaly nagyon jól sikerült, ízre és állagra a savanyú káposzta és a káposztasaláta közötti átmenet felezőjén volt megtalálható.
Egy 5 literes üvegbe 2-3 púpozott evőkanál sót teszünk, beleteszünk egy szál kaprot vagy rászórunk 1-2 evőkanál apróra vágott kaporlevelet. Egy fej káposzta külső leveleit leszedjük, torzsáját kivágjuk, majd egy nagy késsel egészen vékony csíkokra szeleteljük. (Vagy megspóroljuk ezt az egészet és eleve gyalult káposztát veszünk. ) A felaprított káposztát kis adagonként az üvegbe tesszük és alaposan lenyomkodjuk. Volt itthon még egy bébi cukkini és néhány apróbb uborka, azokat is beleraktuk. Egy szelet kenyér a tetejére, majd felöntjük vízzel és mehet a napra.
Időjárástól függően változó ideig hagyjuk érni. 2-3 nap nagy melegben is kell neki. Amikor már opálosodik érdemes megkóstolni.
Bliszkó Viktor
Currys-zöldborsós rizs
2012. augusztus 1. Vegetáriánus receptek
Hozzávalók:
- 1 ek olaj
- 1 hüvelykujjnyi gyömbér
- 1 babérlevél
- 5 szem szegfűszeg
- 1 bögre rizs
- 1 tk só
- 1 tk curry
- 2 bögre víz
- 2 tk citromlé
- 1 bögre borsó
A gyömbért kis kockákra vágjuk. Ha fagyasztott borsót használunk, hideg vízben olvasszuk ki és csepegtessük le.
Az olajat felforrósítjuk, beletesszük a gyömbért. Ha már a gyömbér aranybarnára sült, levesszük a tűzről, beletesszük a szegfűszeget és a babérlevelet, ezekkel is pirítjuk néhány másodpercig. Ha ezen a ponton teszünk bele egy leheletnyi borsot és/vagy chilit, az nem rontja ám el!
Hozzáadjuk a rizst, majd lassú tűzön meg-megkevergetve pirítgatni kezdjük. Eközben felforraljuk a vizet. A rizshez hozzáadjuk a curryt, átforgatjuk, majd nagyon óvatosan (!) felöntjük a forró vízzel, hozzáadjuk a citromlevet és a sót, majd óvatosan megverjük.
Ha friss borsót használunk, akkor már a felöntés után hozzáadhatjuk, de ha mirelitet, akkor elég kb. a párolási szakasz felénél beletenni.
20-25 perc alatt készre pároljuk, csatnival kínáljuk.
Bliszkó Viktor
Zöldséges árpagyöngy leves
2012. július 19. Vegetáriánus receptek
Ellentétben más, hasonló receptekkel itt a gerslit nem áztatjuk, viszont pirítjuk. Szárazon. Édeskés, enyhén füstös ízt ad majd a levesnek.
Hozzávalók:
- ½ bögre árpagyöngy (gersli)
- 1,5 ek vaj vagy margarin
- 1 fej hagyma
- 1 csipet bors
- 1,5 l víz
- 1 tk só
- 2 db burgonya
- 3 szál sárgarépa
- 2 szál petrezselyem
- 2 ek petrezselyemzöld
A gerslit egy serpenyőben zsiradék nélkül átpirítjuk. A hagymát, a burgonyát, a répát és a petrezselymet megtisztítjuk és fél centis kockákra vagdaljuk. Egy fazékban felolvasztjuk a vajat, majd üvegesre pirítjuk benne a hagymát. Hozzáadjuk a borsot és a gerslit, átkavarjuk, majd megsózzuk és felöntjük a vízzel. Addig főzzük, míg a gersli puhulni nem kezd. Ekkor beletesszük a zöldségeket és tovább főzzük, míg a zöldségek meg nem puhulnak. Elzárjuk és belekeverjük a petrezselyemzöldet.
Ha esetleg nem vagyunk elégedettek a gersli állagával, akkor a fedőt konyharuhával letakarva hagyjuk még párolódni.
Bliszkó Viktor
Mángold sabji (vagy subji?)
2012. július 14. Vegetáriánus receptek
Gyönyörű mángoldot találtam a piacon. Sosem kóstoltam ezelőtt (főzni sem főztem), viszont valahogy mintha egyre többet lehetne hallani róla. Teljesen friss és az ára elenyésző 25 Ft / szál. Eljött hát az ideje a próbának! Nem akartam viszont valami egyszerű csak ő ételt belőle, indiai módot találtam ki hozzá. Nem bántam meg. Tessék:
Hozzávalók:
- 3 ek olívaolaj
- 1 tk mustármag
- 1 tk fekete mustármag
- 2 hüvelykujjnyi gyömbér
- 1 tk római kömény
- 1 leheletnyi chilipehely
- 1 tk kurkuma
- 2 db nagyobb burgonya
- 2 db paradicsom
- 8 szál mángold levelével
- 2 cikk fokhagyma
- 1 tk só
A mángoldot megmossuk, leveleit letépkedjük, majd a szárát 1 cm-es szeletekre vágjuk. A leveleit alaposan kicentrifugázzuk, csíkokra vágjuk. A gyömbért egészen pici, a krumplit és a paradicsomot fél centiméteres kiskockákra vágjuk.
Az olajat felforrósítjuk, beletesszük a mustármagokat, lefedjük. Amikor már jól pattognak a magok, hozzáadjuk a gyömbért is és aranybarnára pirítjuk. Ekkor tesszük bele a római köményt és a chilit, majd néhány másodpercig ezeket is pirítjuk. Beletesszük a kurkumát, elkeverjük, de ezt már nem pirítjuk. Jöhet bele a krumpli. Alaposan átforgatjuk, majd fedő alatt pirítjuk-pároljuk. Időről-időre átforgatjuk. Ha netán leragad, nincs baj, felkaparjuk és mehet tovább. Ha ropogósabban szeretjük a mángoldot, akkor a krumpli fél puha állapota körül tegyük bele, ha puhábban, akkor viszont hamarabb. Sózzuk és egy pici vizet is tehetünk alá. Időnként át-átkeverve összepároljuk. Hozzáadjuk a mángoldlevél-csíkokat, a paradicsomot és az apróra vágott (vagy zúzott) fokhagymát. Alaposan összeforgatjuk és a levélcsíkok fonnyadásáig tovább pároljuk.
Meglehetősen gazdag lett az ízvilága, ezért mi egyszerű rizst ettünk hozzá köretként.
Bliszkó Viktor
Zöldséges krumplileves - bográcsban
2012. július 2. Vegetáriánus receptek
Nem túl gyakori területe a vegetáriánus ételkészítésnek a kinti, szabad tűzön főzés. Talán azért, mert hús nélkül jóval hamarabb készülnek az ételek és arra a kis időre nem éri meg a tűzrakással bajlódni? Talán ezért, talán másért, de ne mondjuk le a jó kis füstös ízről! Nyár van, nagy meleg, bográcsozni viszont kell!
Hozzávalók:
- 2 ek. olaj
- 1 nagy fej hagyma
- 3 babérlevél
- 2 nagyobb szál répa
- 2 kisebb szál petrezselyem
- 2 púpozott ek. teljes kiőrlésű liszt
- 1 ek. petrezselyemzöld
- víz
- bors
- só
Fát gyűjtünk, tüzet rakunk - e nélkül nem megy. A hagymát felaprítjuk, az olajon üvegesre pároljuk. A babérlevelet már itt beletehetjük (ügyelve persze arra, hogy ne legyen túl forró az olaj). A répát és a petrezselymet megtisztítjuk, felkarikázzuk, majd a kész hagymához keverjük és pirítjuk egy picit. Amikor már megpirult levesszük a tűzről. Borsozzuk, hozzákeverjük a lisztet, majd visszatesszük a tűzre és néhány kavarás erejéig tovább pirítjuk a lisztet. Felöntjük vízzel, sózzuk és főzni kezdjük. Amikor zöldségek puhulni kezdenek, hozzáadjuk a krumplit is, beállítjuk a vízmennyiséget (örök vita, hogy ki mennyire szereti sűrűn) és kis tűzön készre főzzük. Végül belekeverjük a petrezselymet.
Tálaláshoz balzsamecet, tejföl, tabasco ajánlott.
Bliszkó Viktor
Fórumok, csoportok
2012. június 21. Vegetáriánus receptek
Új tagokkal bővült a blog szekciónk, amik ugyan nem blogok, de egy fórum és két Facebook csoport. Semmiképp sem szerettük volna kihagyni őket, itt a helyük.
veg.hu - minden, ami vegetáriánus: http://veg.hu
Fórum. Lehet beszélgetni, olvasgatni, a kezdők pedig külön szekciót kaptak segítségül. A receptek külön topic és altopic rendszerbe vannak szedve, megkönnyítve a keresést.
108.hu Vegetáriánus Főzőklub: http://www.facebook.com/groups/429452050405456/
A 108 Vegetáriánus Főzőiskola klubja, ahol megoszthatod vegetáriánus receptjeidet, vagy csak egy fotót arról, hogy mit főztél. Beszélgethetsz a főzésről, megoszthatod tapasztalataidat, felteheted kérdéseidet. A legjobb recepteket megjelentetjük a 108.hu Magazinban, illetve portálunkon.
Elveinkkel a következő alapanyagok használata ellenkezik: hús, hal, tojás, alkohol.
Természetesen nem csak vegetáriánusok lehetnek a csoport tagjai, olyan húsevőket is várunk, akiket érdekel a húsmentes étkezés, illetve készítenek zöldségételeket. Gyere közénk, beszélgessünk, főzzünk!
Vegetáriánus klub: http://www.facebook.com/groups/377334642313446/
Vegetáriánus klub, ahol közzéteheted receptjeidet, vagy fotódat arról, hogy mit ettél, mit főztél. Beszélgethetsz a főzésről, megoszthatod tapasztalataidat, felteheted kérdéseidet.
Hús és hal nélkül. Tojás és alkohol mehet.
Jó böngészést, jó főzőcskézést!
Bliszkó Viktor
Medvehagymás erdei gombaleves
2012. június 13. Vegetáriánus receptek
Hozzávalók:
- 2 dkg vaj
- 50 dkg erdei gomba keverék
- 1 ek liszt
- 1,2 l zöldségalaplé
- 2 dl tejszín
A vajon lepirítjuk az erdei gomba keveréket, hozzáadjuk a durvára vágott medvehagymát. Egy csapott evőkanál lisztel megszórjuk, majd jól elkeverjük. Zöldség alaplével engedjük fel, majd a tejszínnel krémesítjük. Ha kell sózzuk, végül jól kiforraljuk. Sajtos pirított bagettel tálaljuk.
Marton Endre
Meggyes lassi
2012. június 8. Vegetáriánus receptek
Lassi készítéséhez (vagy lasszi, ahogy tetszik) próbáltuk ki a nemrég készült meggydzsemet. Jó lett, megtartjuk.
Hozzávalók:
- fél liter natúr joghurt
- 2 dl tej
- 1,5-2 dl meggydzsem
- 1/2 mk őrölt zöldkardamom
- egy csipet őrölt szerecsendió
- egy csipet só
A hozzávalókat összeturmixoljuk, hidegen fogyasztjuk.
Bliszkó Viktor
Csalános salátakrémleves - Szuperzöld!
2012. június 2. Vegetáriánus receptek
Újabb adag zöldséget kaptunk. Kapor, újhagyma, saláta; friss, finom, üde kupac. Kapóra jött, mivel a salátaleves gondolata már néhány hete itt motoszkál a fejemben.
Biztosan sokaknak megvan Az ötödik elem című film több jelenete, ahol a zöld mint pozitív jelző szerepel, fokozása pedig a szuperzöld. Ez jutott eszembe, amikor elkészült ez a leves. Na, ez tényleg szuperzöld. Minden tekintetben.
Hozzávalók:
- 1 nagyobb krumpli
- 2 szál vastagabb újhagyma
- 1 ek olaj
- 1 l víz
- 1/4 tk őrölt szerecsendió
- 1-1,5 fej saláta
- 1 szál csalán levelei (kb. 10 darab)
- 1 cikk fokhagyma
- 1 ek petrezselyemzöld
- 1 ek kapor
A krumplit megpucoljuk, lereszeljük; a hagymát felkarikázzuk. Mindezt egy fazékban olajon néhány percig párolgatjuk, pirítgatjuk (nem baj, ha picit odakap). Felöntjük a vízzel, beleszórjuk a szerecsendiót, sózzuk és kis lángon főzni kezdjük.
A salátát leveleire szedjük, több vízben alaposan átmossuk, lecsepegtetjük és durvára összevágjuk.
A csalán száráról levágjuk a leveleket, szintén átmossuk. (A csalán szedéséhez és feldolgozásához műanyag zacskót húztam a kezemre, úgy nem csíp.)
Amikor a krumpli megfőtt (hamar lesz, mert reszelt), belerakjuk a vízbe a salátát és a csalánt. Tovább főzzük, míg a levelek megfonnyadnak. Levesszük a tűzről, beletesszük az apróra vágott fokhagymát és az egészet összeturmixoljuk. Nem főzzük tovább.
A forró leveshez végül hozzákeverjük az apróra vágott petrezselymet, kaprot és még kb. 2 evőkanál szintén aprított salátát és fedő alatt hagyjuk.
Friss tavasz végi - nyár eleji leves, és jól lehet vele riogatni a zöldséget kevésbé fogyasztókat.
Bliszkó Viktor
Ribizli-alma lekvár
2012. május 28. Vegetáriánus receptek
Kisszériás ribizli-alma lekvár. Az arányok hasonlóak, mint a rebarbara-meggy dzsem esetében voltak. Kettő üveggel lett mindössze, plusz a képen látható mennyiség, kóstolóba-mutatóba. Az íze viszont álom.
Bliszkó Viktor
Rebarbara-meggy dzsem
2012. május 20. Vegetáriánus receptek
Közeleg a szezon, ürítjük a fagyasztót. Maradék gyümölcsökből lekvár készül. Kb. 1,5 kg rebarbara és ugyanennyi meggy volt az alapanyag, valamint 80 dkg cukor. A meggyet kimagoztuk és összefőztük a rebarbarával, de épp csak addig, amíg a rebarbara száljaira nem esett. (Volt benne egy-két éretlenebb darab, azt kivettük.) Ezután ment bele a cukor, újra felfőztük, majd üvegekbe tettük. Nagyon finom lett az édesből ki-ki bújó savanykás meggydarabokkal.
Bliszkó Viktor
Kenyér - új eljárás, nagyszerű eredmény
2011. november 3. Vegetáriánus receptek
0,5 kg fehér liszt az alap. A lényeg: Átszitálni, hogy levegős legyen!!!
1 dl tej + 2 dl víz + 1 tk cukor összekeverve, meglangyosítva; ebbe morzsoltad bele a fél élesztőt. Amíg az élesztő felfut, a lisztben 2 tk só elkavar (+ ízlés szerint őrölt kömény és őrölt koriander).
Lehet elkezdeni összegyúrni, puhára, de elválósra, és ne csak tessék-lássék, de jó alaposan (ha még ragad lisztezni)!
FONTOS! A meleg (lehetőleg zöld) cserépkályha mellett kell keleszteni kb. 1,5 órát!
Ezután átgyúrni, még fél-háromnegyed órát keleszteni a tálban. Újból átgyúrni, majd tepsire rak, picit formáz, a tepsin újabb fél óra kelesztés.
Előmelegített sütőben készre kell sütni, aztán megenni jól. Nekem sem az első kenyerem, tehát nem feladni, ha esetleg elsőre nem sikerül!
Bliszkó Viktor