Még kapható a második,
bővített kiadás!
Próbálja ki, biztosan ízleni fog!
Így készítsd el a tofut: ezzel az egyszerű módszerrel biztosan ízleni fog
Szejtán, más néven búzahús - útmutató, tápanyagtartalom és recept kezdőknek
Levendula vagy zsemlemorzsa?
szaloncukor receptek
Kókuszcsók
Gluténmentes és vegán Kb. abbahagyhatatlan ez a kókuszcsók, szóval kis mennyiségnek neki se állj. Én eleve előnyben voltam, mert rengeteg kókuszreszelékem maradt karácsonyról (vagy egy kilóról beszélünk), miután teljesen elszámoltam a mennyiséget a bevásárlásnál. Ööö.. ez még a legjobb házban is előfordul.. :D Nagyon jókor jött ez a recept most az ovis farsangra. Jó nagy adagot küldtem a gyerekeknek, és nem jött belőle vissza egy darab se! ;) A végeredmény megfelelően édes, picit sós, tartalmas és könnyű egyszerre. Én nem tettem hozzá plusz cukrot, mert szerintem a kókusz magában is elég édes, a csokiról nem is beszélve. De ha te édesszájúbb vagy, akkor 1-2 evőkanál porcukorral állítsd be az ízét. Hozzávalók egy nagy tepsihez - 250 g kókuszreszerlék - 250 g kókuszkrém (kókusztejszín) - 1 nagy alma hámozva, lereszelve - 2-3 csipet só - 1 csapott mk szódabikarbóna - 20 g vaníliás cukor - 90 g étcsokoládé - 2 kk étolaj - A kókuszreszeléket keverd össze a többi hozzávalóval (a csoki és az olaj kivételével). Gyönyörűen ragadós masszát kell, hogy kapj, olyat, ami egyben marad, ha az edény falához nyomod. Tapasztalatból mondom, hogy a forgalomban lévő kókuszreszelékek nagyon eltérő minőségűek. Nem véletlenül sokkal olcsóbb az egyik és kicsit drágább a másik. Előfordulhat, hogy a legolcsóbb fajtából kivonták a kókuszzsírt, amitől nehezebben áll össze a masszád. Ilyenkor egy kis vízzel vagy még inkább olvasztott kókuszolajjal tudsz segíteni a dolgon. - Hagyd állni pár percet, addig melegítsd elő a sütőt és bélelj ki egy tepsit sütőpapírral. Fagyis kanállal (vagy bármilyen mélyebb, öblös kanállal) formázz belőle félgömböket, és helyezd a tepsibe őket. - 200 fokon süsd 20 percet kb, amíg szép barna nem lesz a teteje. - Ha kihűlt, csepegtesd meg a csokoládéval. Ehhez tedd egy pohárba az összetört csokit, locsold meg 5 kk vízzel és az olajjal, majd melegítsd össze őket, lehetőleg forró vizes tálban. Húzd egymáshoz közel a kókuszcsókokat, és egy kanállal rázd rá a csokit. A hűtőben tárolást szereti. :) Jó étvágyat! Elkészítési idő: 25 perc Nézd meg a legújabb Kertkonyha főzőtanfolyamokat! Vegán Szaloncukor-készítő Kezdő Vegán Haladó vegán (Superfood) Növényi tejtermékek Görög vegán Vegán MUST HAVE – a kötelező alapcsomag Ez egy vegán recept volt. :) Ha itt feliratkozol , a legújabbakat mindig frissen kapod majd a postaládádba. The post Kókuszcsók first appeared on Kertkonyha.
Lencsés rakott kelkáposzta magyarosan
Szív alakú kelkáposzta köszönti 2022-t! Az újévi lencsével kapcsolatban idén kicsit későn ébredtem, de remélem, azért még épp időben. Na, nem a főzéssel, az meglesz. A recepttel nektek! :) Az utolsó pillanatban megsütöttem a lencsés rakottamat, mert a “kötelező” lencsefőzeléket idén anyukám fogja készíteni. Igen, enyém a rakott, mert már nagyon várt rám egy gyönyörű, ráadásul szív formájú (!) kelkáposzta, ami mégsem maradhatott jövőre! ;) Amíg sült, leírtam a receptjét. Hozzávalók egy jó nagy sütőtálhoz - 1 fej kelkáposzta - 350 g lencse beáztatva - 50 g barnarizs - 100 g növényi kolbász - 50 g sörélesztőpehely - 100 ml olívaolaj - 2 kk só - 2 kk pirospaprika - 2 nagy gerezd fokhagyma - 500 g növényi joghurt Elkészítés - A lencsét, rizst főzd meg sótlan vízben. Mindkettő legyen még félig kemény, amikor elzárod. Nem kell mindenbe külön só, úgy könnyebb az összeállításnál beállítani, hogy összesen mennyit teszel be. - A kelkáposztát szedd levelekre, és egy nagy edényben tegyél fel vizet a tűzre. Ebben gőzöld elő a leveleket pár percig. - Közben olajon az élesztőpelyhet pirítsd meg. Nem kell neki sok, hamar megsötétedik. Tedd hozzá a reszelt fokhagymát, és együtt is kavargasd kicsit. Ha már olyan, mint a pirított prézli, add hozzá az elmorzsolt növényi kolbászt is, és vedd le a tűzről. - Most jön az összeállítás: egy jó nagy sütőtálban rétegezd a művedet sorjában: kelkáposztalevél, lencse, rizs, pirospaprika, élesztőpehely, só. A tetejére a legszebb, legnagyobb zöld leveleket tartogasd. - Nekem két emelet lett, és megtelt a sütőtálam. - Mielőtt betettem volna a sütőbe, 2 dl vízzel meglocsoltam, ebben sült-gőzölődött 180 fokon fél órát. Aztán öntöttem le 500 g szójajoghurttal, amit előtte egy dl vízzel hígítottam fel, majd visszatettem az egészet további 30 percre a sütőbe. Jó étvágyat! Elkészítési idő: 60 perc Nézd meg a legújabb Kertkonyha főzőtanfolyamokat! Vegán Szaloncukor-készítő Kezdő Vegán Haladó vegán (Superfood) Növényi tejtermékek Görög vegán Vegán MUST HAVE – a kötelező alapcsomag Ez egy vegán recept volt. :) Ha itt feliratkozol , a legújabbakat mindig frissen kapod majd a postaládádba. The post Lencsés rakott kelkáposzta magyarosan first appeared on Kertkonyha.
Rizottó búzahússal
Adj te is élményt karácsonyi ajándékba. :) Ha szeretnél meglepni valakit egy főzőtanfolyammal , de még nem tudod a dátumot, kérj BIANCO ajándékutalványt. Főleg a búzahús granulátum miatt indult ez a recept izgalmas kísérletnek, amiből aztán igazán kellemes meglepetés kerekedett. Hogy milyen a Vegabond búzahús granulátum? Hát, teljesen normális. Nem hivalkodik, nem uralja az ízeket, szépen belesimul az ételbe. Valahogy olyan megnyugtató, jó érzésem lett tőle. :) Olyasmi, amikor bizalommal eszik az ember, mert kétsége sincs afelőle, hogy a tányérján minden rendben van. Szóval, nekem bejött, egész biztosan veszek máskor is. Hozzávalók két adag rizottóhoz - 100 g előgőzölt barnarizs - 50 g búzahús granulátum - fél vöröshagyma - fél mk pirospaprika - fél mk kurkuma - csipet őrölt babérlevél Elkészítés - A rizst tedd fel főni. Amíg elkészül, csináld meg a búzahúst! - Először az apróra vágott vöröshagymát piríts meg, ebbe öntsd a leöblített granulátumot. Készülj fel, hogy amikor pirítani kezded, “gyanús”, húsra emlékeztető illatok fognak felszállni, de nyugi, ez később elmúlik. ;) - Szórd rá a fűszereket és keverd át. Egy fél pohár vízzel lazítsd és hagyd összerottyanni. - Végül keverd össze a megfőtt rizzsel. Kanalazd bögrébe vagy arra alkalmas tálba, kicsit nyomkodd le, majd borítsd tányérra. Így szép a tálalás! Extra tipp: turbózd fel gombával vagy bármilyen zöldséggel, amit otthon találsz. Jó étvágyat! Elkészítési idő: 15 perc Nézd meg a legújabb Kertkonyha főzőtanfolyamokat! Vegán Szaloncukor-készítő Kezdő Vegán Haladó vegán (Superfood) Növényi tejtermékek Görög vegán Vegán MUST HAVE – a kötelező alapcsomag Ez egy vegán recept volt. :) Ha itt feliratkozol , a legújabbakat mindig frissen kapod majd a postaládádba. The post Rizottó búzahússal first appeared on Kertkonyha.
Narancsos grízpuding
Adj te is élményt karácsonyi ajándékba. :) Ha szeretnél meglepni valakit egy főzőtanfolyammal , de még nem tudod a dátumot, kérj BIANCO ajándékutalványt. Ez az időszak nekem az édes ízekről is szól. Egyfolytában kísérletezem, próbálom ki az új recepteket. A darapuding enyhe kényszerűség hatására született, még pedig azért, mert egyszercsak rengeteg lett itthon a búzadara, miután a múltkor mellényúltam a polcon, és liszt helyett véletlenül búzadarát vettem. Mivel a tejbegríz teljes egészében kiesik nálunk, maradnak az egyéb darás dolgok, amiből valljuk be, nincs túl sok. Azt hiszem, rövidesen sütök majd darapiskótát is. Ez a darapuding finom illatos, gyönyörű színű, és izgalmas állagú is. Kicsit krémes, kicsit darabos, kicsit ruganyos is, olyan mint semmi más. :) Persze hidegen eszik a rendesek, de a türelmetleneknek is meglesz a jutalma! ;) A darapuding még melegen is isteni! A narancshéj pedig igazi téli hangulatot kölcsönöz neki, amiért rögtön aktuális kedvenc lett. Ha még több karácsonyi édességre vágysz, gyere el a szaloncukor-készítő tanfolyamra ! Hozzávalók 2-3 adaghoz - 500 ml tej - 65 g cukor - 5 g margarin - 50 g búzadara - 100 g tofu - 20 g keményítő - 2 csomag vaníliás cukor - fél narancs héja - késhegynyi kurkuma - A tejben keverd el a cukrot, a búzadarát és a keményítőt. Öntsd hozzá a vaníliás cukrot, és reszeld bele a narancs héját is. - Tedd fel a tűzre és főzd meg a búzadarát. Forrás után pár perccel kész is. - Amíg melegszik, addig egy dl vízzel turixold össze a tofut. Használj botmixert, az szép krémesre dolgozza. - Öntsd a darához a tofut is, és keverd el. Amíg még meleg, keverd el benne a margarint, bár ezt akár el is hagyhatod. - A masszát öntsd formába, és hagyd megszilárdulni, mint a hagyományos főzött pudingot. Öntetnek én sima mélyhűtött epret turmixoltam össze, bár ez olyan egyszerű, hogy igazából alig merem leírni. :) Jó étvágyat! Elkészítési idő: 10 perc Nézd meg a legújabb Kertkonyha főzőtanfolyamokat! Vegán Szaloncukor-készítő Kezdő Vegán Haladó vegán (Superfood) Növényi tejtermékek Görög vegán Vegán MUST HAVE – a kötelező alapcsomag Ez egy vegán recept volt. :) Ha itt feliratkozol , a legújabbakat mindig frissen kapod majd a postaládádba. The post Narancsos grízpuding first appeared on Kertkonyha.
Vegán bundás kenyér és extra kakaó
Adj te is élményt karácsonyi ajándékba. :) Ha szeretnél meglepni valakit egy főzőtanfolyammal , akkor foglald le gyorsan a helyet, mert az év eleji dátumok nagyon gyorsan betelnek. Fejedelmi reggeli Rendhagyó bejegyzés következik, mert ez a két receptet most Hémangi Dévi Dászi új szakácskönyvéből vettem át. A könyv címe: Vegetáriánus piknikkosár . Akárcsak Hemangi többi szakácskönyvében, ebben is nagyon klassz dolgokat találtam. :) Sok egyéb ok mellett én azért is szeretem Hemangi receptjeit, mert teljesen megbízhatóak benne a mennyiségek. Ha azt írja, hogy két szelet kenyérhez 30 g csicseriborsóliszt kell, akkor tényleg pont annyi kell! :) Szóval, Hemangi receptjei pontosak és finomak! A dolgoknak van íze, színe és “lelke”. A kakaó olyan sűrű és vastag, hogy a végét ki kell kanalazni a bögréből. Kár is lenne otthagyni. A bundáskenyérnél pedig naná, hogy megszólítva éreztem magam mint hedonista, és a két kenyér közé belesütöttem egy vékonyka réteg füstölt tofut. :) Próbáljátok ki ti is ezt a kombót valamelyik reggelire, nem bánjátok meg! Hozzávalók a kakaóhoz - 250 ml növényi tej - 1 púpozott kk kakaópor - 1 púpozott kk keményítő - 2 csapott kk cukor - Egy kis adag hideg tejben keverd el a többi anyagot, majd amikor már csomómentes, add hozzá a maradék tejet. - Tedd egy lábosban tűzre. Időnként kevergesd, és forrald fel. Hozzávalók a bundás kenyérhez - 2 szelet kenyér - kevés tofu vékonyra szeletelve - 30 g csicseriborsóliszt - 2 nagy csipet kurkuma - késhegynyi pirospaprika - csipet fokhagyma granulátum - csipet só, bors - csipet sütőpor - olaj a sütéshez - A csicseriborsólisztet vegyítsd össze az ízesítőkkel és a sütőporral, majd 3-4 evőkanál vízzel keverd palacsintatészta sűrűségűre. - Forgasd ebbe a masszába a kenyereket, és süsd ki őket forró olajban mindkét oldalukon. Extra tipp: kend meg valamivel a kenyeret, attól összetapadnak a rétegek, könnyebb lesz a “bundázás” és a sütés közben is szépen egyben marad majd a töltött szendvicsed. Jó étvágyat! Elkészítési idő: 10 perc Nézd meg a legújabb Kertkonyha főzőtanfolyamokat! Vegán Szaloncukor-készítő Kezdő Vegán Haladó vegán (Superfood) Növényi tejtermékek Görög vegán Vegán MUST HAVE – a kötelező alapcsomag Ez egy vegán recept volt. :) Ha itt feliratkozol , a legújabbakat mindig frissen kapod majd a postaládádba. The post Vegán bundás kenyér és extra kakaó first appeared on Kertkonyha.
Vegán frankfurti leves
Ajándékozz karácsonyra főzőtanfolyamot! Az akció részleteiért KATT IDE Vegán Szaloncukor-készítő főzőtanfolyam Örök klasszikus a mai levesünk, természetesen vegán formában. Hiszen persze, hogy a hagyományos ízek és a növényi konyha jó barátok, sőt! Az egészet úgy szabod, ahogy neked tetszik. :) Egy finom, tartalmas leves pedig a legjobb, ami veled egy hideg napon megtörténhet! Hozzávalók egy kisebb fazékhoz - fél fej kelkáposzta - 3 szem krumpli - 1 fej vöröshagyma - 1 gerezd fokhagyma - 3+1+1 ek olívaolaj - fél mk füstölt fűszerpaprika - 1 kk pirospaprika - 1 mk oregánó - fél mk őrölt kömény - két szál növényi virsli - 100 ml növényi tej (vigyázat, a vaníliás beütésű nagyon nem jó!) - 1 ek liszt - só, bors - 1 mk almaecet - Három evőkanál olívaolajon párold meg a felaprított vöröshagymát és fokhagymát. A tűzről levéve szórd bele a fűszereket, és keverd el. Szagolj bele! – Ugye, milyen finom? Pedig a java csak most jön! :) - Tedd rá a felaprított krumplit és annyi vizet, hogy ellepje. Amíg felforr, vágd vékony csíkokra a kelkáposztát. Én kivágtam az ér legkeményebb részét, de ezt rád bízom. - Tedd hozzá a kelkáposztát is, és öntsd fel annyi vízzel, hogy ellepje. - Ezután még 10 percet főzd forrás után. Amíg vársz, két dolgot is meg tudsz csinálni. - A virslit karikázd fel és egy evőkanál olajon pirítsd át mindkét oldalát. - Készítsd el a leves sűrítését. Ehhez én egy evőkanál olajon megfuttattam 1 evőkanál lisztet, aztán pedig felöntöttem 1 dl szójatejjel, majd hagytam besűrűsödni a tűzön. Ezt keverd bele a levesbe, amit a hozzáadott virslivel is forralj 1 percet. A végén ízesítsd az ecettel. Jó étvágyat! Elkészítési idő: 20 perc Ez egy vegán recept volt. :) Hasonló recepteket ITT találsz még. Ha itt feliratkozol, a legújabbakat mindig frissen kapod majd a postaládádba. Ajándékozz karácsonyra főzőtanfolyamot! Az akció részleteiért KATT IDE Nézd meg a legújabb Kertkonyha főzőtanfolyamokat! Vegán Szaloncukor-készítő Kezdő Vegán Vegán MUST HAVE - a kötelező alapcsomag Növényi Tejek és Tejtermékek I Növényi Tejtermékek II
Hedonista keksz
Ajándékozz karácsonyra főzőtanfolyamot! Az akció részleteiért KATT IDE Vegán Szaloncukor-készítő főzőtanfolyam Régi adósságot törlesztek most, mégpedig azt, hogy másfél évvel ezelőtt megígértem nektek a vegán digestive keksz szendvicselt változatát. Ezt a kekszet megkenheted bármilyen lekvárral, de ha igazán jót akarsz, és igazán hedonista kekszet akarsz, készíts bele külön a szuper superfood-os csokikrémet! Meglátod, teljesen egyszerű, csak két hozzávalós, és tényleg gyorsan megvan. :D A csokikrém receptjét ITT találod. És, hogy miért vettem elő ezt a receptet most? Jön a Mikulás… Ez lesz a meglepije az előadásért (színház) cserébe. Már nagyon várjuk! Hozzávalók egy nagy tepsihez: - 220 g fehér tönkölyliszt - 60 g zabpehelyliszt - 1 mk só - 1 kk sütőpor - 75 g nádporcukor - 80 g kókuszzsír (darabos) - 150 ml növényi tej - 1/2 mk vaníliapor - 1/2 mk őrölt fahéj Előkészületként melegítsd elő a sütőt 190 fokra, és egy tepsit bélelj ki sütőpapírral. - A késes aprítóba szórd be a liszteket, a porcukrot, a sót, a sütőport és az illatos fűszereket. Indítsd be, hagy kavarja! :) - Ezután add hozzá a kókuszzsírt, és készítsd oda a pohár tejet és evőkanalat. Indítsd be újra a gépet. - Kanalanként add hozzá a tejet, látni fogod, mikor jó. Ha összeállt labdává, nem morzsálódik sehol, de fontos, hogy maradjon egyben, ne legyen folyós. Nekem 11 evőkanálnyit kívánt a tésztám, de ez változhat. - Ezután hintsd meg liszttel a labda alatt és a tetejét is egy kis liszttel, majd nyújtsd ki egyenletesen a labdát 2-3 mm vastagra. Szaggasd ki a kekszeket, és helyezd őket a tepsibe. Nem kell sok helyet hagyni közte, alig dagad meg a sütés alatt. - 12-15 perc alatt megsül. Vigyázz, ne száradjon ki nagyon, ha aranylik a keksz széle és alja, már tökéletes. - Hagyd teljesen kihűlni, majd a tetszőleges krémeddel ragaszd össze kettesével. Jó étvágyat! Elkészítési idő: 30 perc (tényleg!) Ez egy vegán recept volt. :) Hasonló recepteket ITT találsz még. Ha itt feliratkozol, a legújabbakat mindig frissen kapod majd a postaládádba. Ajándékozz karácsonyra főzőtanfolyamot! Az akció részleteiért KATT IDE Nézd meg a legújabb Kertkonyha főzőtanfolyamokat! Vegán Szaloncukor-készítő Kezdő Vegán Vegán MUST HAVE - a kötelező alapcsomag Növényi Tejek és Tejtermékek I Növényi Tejtermékek II A Mindennapi Superfood
Vegán somlói
Recept bátraknak Ezt azoknak, akik nem riadnak vissza egy recepttől, ha az több, mint három lépésből áll. No, meg azoknak, akik valami megveszekedett finomat akarnak enni. Vegánul. :) Aratni fogtok! u.i. Amúgy az elkészítés SOKKAL egyszerűbb, mint a leírása. ;) Ne csüggedj, meglátod, megéri! Lesz három piskótalapod, három krémed, ezeket rétegesen lerakod, hagyod összeérni, és tiéd a mennyország! Szóval, vegyél egy levegőt. Aztán elő három keverőtálat. :) Ez (háromszor) mindegyikbe tedd bele: - 50 g liszt - 20 g keményítő (1 ek) - 1 mk sütőpor - 1 mk szódabikarbóna - 40 g nádcukor 2 ek (a vaníliásba fehér) - 1 csipet vaníliapor Majd jöjjön a következő nedves rész mindhárom fajta tésztába. Jól keverd össze, aztán keverd vele simára a száraz lisztes keveréket. - 1 dl víz - 1 ek citromlé - 1 kk almaecet - 3 ek étolaj Eddig mind a három tálban ugyanaz van. Most jön az, az egyikből lesz kakaós, a másikból diós, a harmadikból meg vaníliás piskóta. Ezért fajtánként tegyél bele: - 10 g kakaó (1 ek) - 15 g dió - 2 csipet kurkuma, 1 csipet pirospaprika (igen! és semmi vész! Azért ne csípőset válassz.) A három tésztád kész, most süsd ki. Szükséged lesz három hasonló formára, és egy 180 fokos sütőre. 20 percet alatt jó. Közben készítsd el az önteteket. Ehhez megint három edény kell. Az egyikben forrald össze a szirupot: 100 ml vízben oldj fel 1 kk fehércukrot és reszeld bele a fél narancs héját. Finom illata lesz! :) Ha megvagy, zárd el, keverj el benne 1 mk rumaromát és takard le. A rumaroma helyett választhatsz igazi sütőrumot is, de fontos, hogy csínyján bánj mindkettővel. A rumtól max. jó kedvetek lesz, de a túltolt rumaroma nagyon el tudja rontani az édességeket. A második öntethez egyszerűen melegítsd össze a 90g étcsokit 50 ml növényi tejjel. A harmadik legyen a vaníliakrém. Ehhez 300 ml növényi tejben keverj el 12 g keményítőt, 50 g fehér cukrot és egy csomag vaníliás cukrot. Csavarj bele fél narancs levét és színezd meg szép sárgára 2 csipet kurkumával + 1 csipet pirospaprikával (nyugtatás ld. mint fenn). Most már csak a szórás hiányzik, ami legyen 100 g durvára tört dió és 75 g mazsola. A mazsolát 1 mk rumaromával ízesített vízbe áztasd be előtte. Az összeállítás van hátra. A jó az, hogy egyáltalán nem kell szépnek lennie. Rétegezd le az egészet, és a somlóid magától lesz majd döglesztő. Először a diós lapot a sütőformában szurkáld meg, vagdosd be, majd a szirup kb. harmadával locsold meg. Kend rá a vaníliakrém felét, szórd meg a dió és mazsola felével, öntsd rá a csokiöntet negyedét. Erre fektesd rá a csokis réteget, ezt is szurkáld meg, majd locsold meg a szirup másik harmadával. Kenegesd el rajta a vaníliakrém másik felét, szórd rá a maradék diót és mazsolát és kanazz még rá egy kis csokis öntet is. Most jön a vaníliás piskóta. Itt már tudod, mit kell csinálni. :) Ráteszed, megszurkálod, majd meglocsolod a maradék sziruppal. A többi már megy magától. Fontos, hogy letakard az egészet, majd egy éjszakára hűtőbe tedd. Ezalatt megtörténik a csoda, összeáll a somlóid, az ízek találkoznak, táncot járnak, minden együtt lesz a szádban harmóniában, meglásd. Másnap már csak egy evőkanállal ügyesen szaggasd ki egy szép tálba, csorgasd meg csokival, és ha igazi hedonista vagy, szerezz hozzá vegán tejszínhabot! Áldd meg magadat, amiért nem riadtál vissza a recept leírásától, végigvitted a művedet! Kínálj meg, akit tudsz, aztán söpörd be a bókokat! Na, dagad már a melled? :) Jó étvágyat! Elkészítési idő: abszolút nem érdekes ;) Ez egy vegán recept volt. :) Hasonló recepteket ITT találsz még. Ha itt feliratkozol, a legújabbakat mindig frissen kapod majd a postaládádba. :) Nézd meg a legújabb Kertkonyha főzőtanfolyamokat! Vegán Szaloncukor-készítő Kezdő Vegán Vegán MUST HAVE - a kötelező alapcsomag Növényi Tejek és Tejtermékek I Növényi Tejtermékek II A Mindennapi Superfood
Illatos gesztenyés szaloncukor
Ehhez a bejegyzéshez a világ legegyszerűbb szaloncukor receptjét kerestem, illetve a második legegyszerűbbet, mert a legeslegegyszerűbb már foglalt, azt a szaloncukorkészítő tanfolyamon készítjük el másik öt fajtával együtt. ;) Már második éve tartok ilyen kézműves tanfolyamokat közvetlenül karácsony előtt, és nagyon szeretitek, általában már hónapokkal előtte elkel a helyek nagy része. Egy-kettő azért szokott maradni, érdemes megnézni a tanfolyami oldalt. :) Na, szóval itt van a világ második legegyszerűbb szaloncukor receptje, amit nem kell sem vágni, sem darálni, sem főzni, sem fagyasztani, sem szitálni, sem válogatni, sem magozni, sem szárítani, sem turmixolni. Csak gyurmázni kicsit, aztán pedig jöhet a csokizás. :) A saját szaloncukor pedig fantasztikus dolog, sokkal, de sokkal finomabb, mint bármilyen bolti, és az egyik legszebb karácsonyi ajándék is, amit elképzelni lehet. További karácsonyi ajándékötletekért ide kattints: Karácsonyi AJÁNLAT A recept Hozzávalók 15-16 db szaloncukorhoz: - 240 g gesztenyemassza - 1 narancs héja - 100 g étcsoki - ízlés szerint: porcukor, rumaroma - A gesztenyemasszát ízlés szerint édesítsd és ízesítsd rumaromával. A legtöbb gesztenyemassza egyébként már eleve így kapható, és ez most ennél a receptnél nem is lesz baj, sőt. Kóstold meg a masszát, számítsd hozzá, hogy a csoki is tovább édesíti majd, így valószínűleg ezt a lépést teljesen ki is hagyhatod. - A másik beállítandó dolog, a megfelelő állag. Ha túl száraznak találod a masszát, olyannak, ami nem marad egyben, akkor minimális víz hozzáadásával könnyen tudsz rajta javítani. Pl. nedves kézzel gyúrd át. Vigyázz, mert tényleg nem kellhet bele sok. - Ha már elégedett vagy a gesztenyegyurmáddal, reszeld bele a masszába a narancshéjat, és jól dolgozd össze. Ezután formázz belőle szaloncukrokat. Készíts két ujjpercnyi hurkácskákat, majd ezeket nyomd rá egy sima felületre. Így az alja olyan igazán szaloncukrosan lapos lesz, és könnyen megáll majd. - A mártáshoz a csokoládét olvaszd meg gőz fölött. Jó ötlet meredek falú tálat használni, hogy minél mélyebb legyen a csokoládé, és ne az edény falára kenődjön fel a nagy része. Két villa segítségével forgasd bele a gesztenyerudakat. Jól csepegtesd, rázogasd le róla a felesleges csokit, majd tedd a szaloncukrokat sütőpapírra szilárdulni. Extra tipp : sütőpapírba, színes selyempapírba csomagolva kapja meg a tökéletes ünnepi jellegét. Jó étvágyat! Ez egy vegán recept volt. :) Hasonló recepteket ITT találsz még. Ha itt feliratkozol, a legújabbakat mindig frissen kapod majd a postaládádba. :) Karácsonyi AJÁNLAT Nézd meg a legújabb Kertkonyha főzőtanfolyamokat: Kezdő Vegán Vegán MUST HAVE – a kötelező alapcsomag Növényi Tejek és Tejtermékek I Növényi Tejtermékek II A Mindennapi Superfood Kezdő Vegán Angol nyelven The post Illatos gesztenyés szaloncukor appeared first on Kertkonyha.
Tudatos felkészülés a karácsonyra - 4. rész Az ajándékok
2016. november 28. Élj harmóniában
Ne engedd, hogy a karácsonyi készülődés feleméssze minden energiádat és pénzedet A cikksorozat előző részben arról írtam, hogy olyan ajándékot válassz, amire valóban szükség van. A mai bejegyzéssel csokorba gyűjtöttem néhány konkrét javaslatot. Az ajándékozásnál az egyik legjobb, ha élményt ajándékozol - utazás, színházjegy, jóga tanfolyam, masszázs, etc. . Számos kutatás alátámasztotta már, hogy az élmények sokkal több pozitív érzettel szolgálnak, mint a tárgyak. Ráadásul az élmények, olyan lenyomatokat hagynak az emberben, amelyek sok évvel később felidézve is örömet okoznak. Amennyiben az élmények helyett jobbnak tartod a tárgyak, termékek vásárlását vagy készítését próbálj olyan terméket adni, ami nem terheli nagyon a környezetet és akinek adod, annak az egészségére nem káros. Néhány egészséges ajándékötlet: - Saját készítésű finomság: mézben eltett magvak, aszalt gyümölcsök, reformkeksz, lekvár, szörp, csokoládé, bon-bon, szaloncukor - Bio élelmiszerek: tészta, teljes kiőrlésű liszt, nyers nádcukor, friss gyümölcsök, zöldségek, baszmati rizs, ghí,különleges gabonák, hüvelyesek, minőségi bio olajok Amennyiben alap élelmiszereket vásárolsz bio változatban, az nem lesz felesleges és aki elfogyasztja annak sokat teszel az egészségéért is. - Bio édességek: aszalt gyümölcsök, magvak, csokoládé, bon-bon, marcipán, gyümölcslé, müzliszelet , nápolyi Mindenki szeret nassolni, valami finomságot csipegetni. Ha valami édes meglepetést szeretnél itt válassz egészségesebb változatokat. - Természetes alapú, adalék mentes teák: gyümölcstea, fűszeres tea, zöld tea, gyógytea Készíthetsz saját kézzel szedett tiszta minőségű gyógynövényekből is teakeveréket - Vegyszermentes,bio kozmetikumok: szappan, arckrém, tusfürdő, testápoló, testolaj, hajsampon, smink kozmetikumok Kozmetikumokat is tudsz akár házilag készíteni tiszta minőségű, bio alapanyagokból. Az interneten számos receptet találhatsz. - Könyv: egészséges életmóddal kapcsolatos könyv vagy egészséges recepteket tartalmazó szakácskönyv Készíthetsz kis könyvet Te magad is az általad hasznosnak, inspirálónak gondolt cikkekből, receptekből. - Kikapcsolódás: wellness pihenés, utazás, szauna bérlet, masszázs utalvány, jóga tanfolyam, fitnesz bérlet, uszoda bérlet Sok kreativitást és szeretetet kívánok az ajándék kiválasztáshoz:) szeretettel: Kati
Karamellás húsvéti tojás
2016. március 21. Éltető ételek
Vészesen közeledik húsvét, mindenképp szerettem volna a bolti csokitojásokat valamivel helyettesíteni, így születtek meg ezek a karamellás finomságok. Nincs benne semmi karamella, viszont az állaga olyan. Vagyis nem teljesen, mert nem ragad bele a fogunkba annyira... pont jó... és pont finom így. :) Hozzávalók: - 35 dkg datolya (DM-ben vásárolom) - 5 dkg áztatott/szárított mandula - 10 dkg áztatott/szárított dió - 10 dkg kesudió - 2 dkg kakaóvaj olvasztva - 1 kisebb banán - 1 evőkanál cukrozatlan kakaópor (elhagyható) - késhegynyi vaníliapor - jó nagy csipet őrölt szegfűszeg Elkészítése: A datolyát vágjuk fel kis darabokra, hogy könnyen bírjon vele a konyhai robotgép.Mindent tegyünk a gépbe, és jó alaposan dolgozzuk homogén állagúra.Tegyük be a hűtőbe néhány órára.Folpack között ki tudjuk nyújtani, majd szeletelhetjük, vagy formázhatunk belőle tojásokat.Vonjuk be színes csokipapírba. (Nekem karácsonykor a rokonság gyűjtötte a szaloncukor papírokat, és egy kedves barátnőmtől is kaptam a napokban egy adagot.)
Vega karácsony, 40 recepttel
2015. december 2. Éltető ételek
Karácsony közeledtével egyre inkább azon törjük a fejünket, hogy milyen finomságokat készítsünk, melyek a családunk dicséretét is elnyerik. Nem tudod, hogy milyen különleges levest készíts, mely pár perc alatt elkészül? Mindenképp húsmentes recepteket keresel? Szeretnéd elkápráztatni a rokonságot különleges édességekkel? Egyedi ajándékot szeretnél adni a barátaidnak? Akkor ez a receptes összeállítás neked való! Ezeket olvashatod az összeállításban: - 5 mártogatós/ropogtatós recept - 5 leves - 5 köret - 5 főétel - 5 édes sütemény - 5 édesség - 5 szaloncukor recept A receptek 90%-a vegán, és több nyers, de néhány laktóvegetáriánus receptet is találsz. Emellett ötleteket adok arra is, hogy milyen ajándékokat tudsz készíteni, melyek bizonyosan nagy sikert fognak aratni. Hiszen ki szeretne 4. nyakkendőt vagy 3. sálat kapni, mikor szuper, egyedi ajándékokat is adhatunk szeretteinknek. Így a könyv végén 5 ajándék ötletet is olvashatsz. Néhány fontos infó... Megrendelés után hogyan kapom kézhez a receptgyűjteményt? A vételár megérkezése után e-mailben megkapod a receptgyűjteményt pdf formátumban. Ezután ki is nyomtathatod, vagy akár magaddal viheted a laptopodon, okos telefonodon keresztül a konyhádba. Hogyan tudok fizetni? Átutalással, a fizetési határidő 8 nap. Megrendelés után a fizetési adatokat megkapod e-mailben. Mennyibe kerül ez a letölthető receptgyűjtemény? A kiadvány ára 3200 Ft. AKCIÓ!!! Aki megosztja a facebookon a bejegyzést, és like-olja az oldalt, 30%-os kedvezménnyel vásárolhatja meg. Így a vételár: 2.240 Ft. Mit kapsz ezért az árért? Egy 42 oldalas kiadványt, melyben 40 különleges recept van. Ízelítőül pár cím a tartalomból: Kukorica ropogósVegán Jókai bablevesZöldfűszeres krémes krumplipüréParadicsomszószos lencsefasírtNyers karácsonyi linzerKókuszos pralinéMézeskalács szaloncukorKülönleges fűszerolaj Boldog Karácsonyt kívánok neked! Rendeld meg itt! Ez a megrendelés elektronikus úton megkötött szerződésnek minősül, mely fizetési kötelezettséggel jár, és amelyre az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvény 5. és 6. §-ában foglaltak irányadóak. A szerződés a távollevők között kötött szerződésekről szóló 1999. (II.5.) Kormányrendelet hatálya alá tartozik. Ennek érdekében az elektronikus úton leadott megrendelések esetén a megrendelő 14 napon belül indoklás nélkül elállhat a szerződéstől abban az esetben, ha még nem került birtokába az elektronikus letöltéshez szükséges link. Elállási szándékodat a megrendeléstől számított 14 napon belül e-mailben jelezheted (riczu.aniko73@gmail.com). A szerződést a megrendelő űrlap kitöltésével és a Küldés gombra való kattintással Riczu József egyéni vállalkozóval kötöd (Adószám: 49495744-2-25) Fizetési feltételek: Megrendelésed után visszajelzést küldünk a megrendelés adatairól, valamint elküldjük a fizetési információkat. A fizetési határidő 8 nap.
Narancsos marcipános szaloncukor
2014. december 6. Éltető ételek
A szaloncukor igazi hungarikum. Boltban már nem szoktam vásárolni, magunknak készítem el ezeket a csemegéket. Csomagolhatjuk akár színes selyempapírba, de egyszerűen a fa alá is tehetjük. 3 finom szaloncukor receptet már olvashattok az oldalamon. Hozzávalók: - 20 dkg áztatott/héjazott/szárított mandula - 20-30 szem sárgabarackmag (én összegyűjtöttem nyáron a sárgarbarack magját) vagy 1/2 kávéskanál sárgabarack magolaj - 3 evőkanál kókuszvirágcukor - 1 evőkanál chiamag - 5-6 csepp narancsolaj - 1 evőkanál kókuszolaj - késhegynyi vaníliapor - Narancs frissen préselt leve - Bevonat: nyers csokoládé Elkészítése: - A mandulát száraz serpenyőben egy picit pirítsuk meg, majd daráljuk le. - Keverjük el az egyenként megdarált kókuszvirágcukorral és a chiamaggal, majd adjuk hozzá a többi alapanyagot is. - Annyi narancslevet öntsünk hozzá, hogy egy jó homogén masszát kapjunk. Tegyük be a hűtőbe minimum 1 órára. Ezalatt az őrölt chiamag kellően megduzzad, és felszívja a narancslevet. - Nedves kézzel hengereket formázunk, melyeket késsel darabolunk fel a kívánt méretre. Érdemes pár órára az aszalóba vagy a sütőbe tenni, de a radiátoron is tud egy kicsit száradni. - Mártsuk be nyers csokiba, majd tegyük be a hűtőbe.Mivel friss narancslé van benne, ezért tároljuk hűtőben.
Tudod, mi van a bolti szaloncukorban? Így készíts cukormentes szaloncukrot!
2014. december 2. Éltető ételek
Évekkel ezelőtt, a korábbi munkahelyemen karácsonyra mindig kaptunk egy doboz szaloncukrot. Mire eljött a karácsony, már nem volt belőle, mindet felfaltam. Nos, azóta már sok víz lefolyt a Dunán, már évek óta nem veszek a boltban szaloncukrot. Viszont kíváncsiságból mindig megfordítom az üzletekben a szaloncukros dobozokat, zacskókat, és elolvasom az összetevőket. Elmondhatom, hogy évek óta nincs változás. Mindig ugyanazokat a "szemét" szaloncukrokat árulják. Igen, valóban így gondolom, ugyanis ezek táplálkozástudományi szempontból semmi értékeset nem tartalmaznak a szervezetünk számára. Sőt... Ha folytatod az olvasást, akkor elárulom, hogy miért is gondolom ezt így. Először is utánanéztem, hogy a Magyar Élelmiszerkönyv mit is ír a szaloncukorról. "A szaloncukor a karácsonyi ünnepkörhöz kötött, hagyományos termék, amely meghatározott szemnagyságú, két végén rojtozott selyempapírba és színes alufóliába vagy fóliába/fémgőzölt fóliába, pillangós zárással, szemenként csomagolt édesipari készítmény. A kiszáradás megakadályozására és az élvezeti érték növelésére a szemeket védőbevonattal (kandiszréteg vagy csokoládé-, illetve egyéb bevonat) látják el. " Hát eddig nem tudtuk meg, hogy mi is az előírás a szaloncukor összetevőit figyelembe véve. Nos, nem is tudjuk meg. Legalábbis ebben az irányelvben nincs meghatározva. Nézzük tovább: "Szaloncukorfajták Kandírozott szaloncukor: olyan szaloncukor, amelynek korpusza cukorkristály réteggel (kandisz) van bevonva.Mártott szaloncukor: olyan szaloncukor, amelynek korpusza ét-, tej- vagy fehércsokoládéval, illetve kakaós, kakaós tej vagy fehér bevonómasszával van bevonva. A bevonat aránya legalább 20%.Töltött (formázott) szaloncukor: olyan szaloncukor, amelynek külső része ét-, tej- fehércsokoládé-vagy bevonómassza. A burok aránya a termék összes tömegének legalább 25%-a.Fondanszaloncukor (konzum szaloncukor): olyan szaloncukor, amelynek korpusza fondanból készül, ízesítőanyagokkal ízesített, kandírozott vagy csokoládéval, illetve egyéb anyaggal van bevonva. Dúsított fondanszaloncukor: olyan szaloncukor, amelynek korpusza olajosmagvak, gyümölcsök, puffasztott gabonafélék stb. felhasználásával készül. A dúsítóanyagok mennyisége legalább 5% (m/m).Zselés szaloncukor: olyan szaloncukor, amelynek korpusza zselé, illetve gyümölcszselé.Marcipán-szaloncukor: olyan szaloncukor, amelynek korpusza mandulamarcipán, mogyorómarcipán, diómarcipán, kókuszmarcipán vagy vegyes marcipán. Vajkaramellás szaloncukor: olyan szaloncukor, amelynek korpusza vajkaramella." Kíváncsiságból tovább keresgéltem, hogy mit is ír az egyes cukorfajtákról: "Zselécukorka: A zselécukorkák kocsonyás, könnyen deformálható szerkezetű kolloid rendszerek, amelyeket cukor, glükózszirup, esetleg invertcukorszirup, különféle zselésítőanyagok és jellegkialakító adalékanyagok (ízesítő, színező) felhasználásával öntéssel formáznak és a felületüket védőbevonattal (kristálycukor, csokoládé, bevonómassza stb.) látják el. A megnevezés tartalmazza a ,,zselé vagy a 2,5% gyümölcs szárazanyagot tartalmazó termék esetén a,,gyümölcszselé szavakat, valamint az ízesítésre való utalást. " Akkor most nézzük meg konkrétan egy híres cukorgyár zselés szaloncukorjának összetevőjét: Málna ízű sziruppal töltött, citrom ízű zselé, kakaós étbevonó masszával mártva: cukor, glükóz szirup, kakaós étbevonó massza 20% [cukor, növényi zsír, zsírszegény kakaópor(10%), emulgeálószer (szójalecitin), aromák (csokoládé- vanília)], étkezési sav (citromsav), zselésítő anyag (pektin), aromák ( citrom, málna), színezék (E120) TI EZT MEG AKARJÁTOK ENNI??? Vagy ezt adjátok a gyerekeiteknek?? Semmi természetes NINCS benne! Tovább nem is szeretnék ezzel foglalkozni, inkább mutatok 3 olyan szaloncukor receptet, amit te magad is elkészíthetsz, és még hozzáadott cukrot SEM tartalmaz. Nem, mintha baj lenne a cukorral, ha az természetes. Nyugodtan használhatsz termelői mézet, kókuszvirágcukrot vagy akár nyers nádcukrot is. NYERS, EGÉSZSÉGES és TÁPLÁLÓ. 1. Narancsos brownie szaloncukor Hát ilyen finomat... nemhiába, a brownie mindig finom. Ez a tészta sok nyers süteményem alapja is, de most csak úgy natúr, szaloncukor készült belőle. Hozzávalók: - 20 dkg áztatott, szárított dió - 10 dkg áztatott, szárított mandula - 20 dkg cukrozatlan, aszalt datolya - 4-5 csepp narancsolaj - 1/2 mokkáskanál vaníliapor - 2 evőkanál cukrozatlan kakaópor - csipet só Elkészítése: A diót és a kis darabokra vágott datolyát tegyük egy késes konyhai gépbe, és morzsásra vágjuk. Ezután adjuk hozzá a kakaóport és a mandulát, és csak pár pulzálással daráljuk össze, hogy a mandula kissé nagyobb darabokba maradjon.Cseppentsük bele a narancsolajat, és gyúrjuk össze. Egyesével formáztam belőle szaloncukor formát.Mártsuk be nyers, narancsos csokiba.2. Fahéjas aszaltszilva zselés szaloncukor Hozzávalók: - 10 dkg aszalt szilva (legjobb a házi-, kén-dioxid- és cukormentes) - 10 dkg cukrozatlan aszalt datolya - 1/2 mokkáskanál ceyloni fahéj - 1/2 mokkáskanál vaníliapor Elkészítése: Először is vágjuk fel az aszalványokat kis darabokra. Éppen csak egy kicsi vizet öntsünk rá, és 1-2 órát hagyjuk puhulni.A felesleges vizet öntsük le róla, és ezután minden mehet a botmixerbe vagy a késes darabolóba. Nem muszáj, hogy teljesen krémes legyen.Ha formázható, akkor készíthetjük is a szaloncukrot. Ha egy kissé lágy lett a massza, akkor terítsük ki úgy 1 cm vastagon és tegyük be az aszalóba, vagy a sütőbe, vagy akár a radiátorra.Ezt szintén mártsuk be nyers csokiba. Én azért tettem hozzá datolyát, mert nekem házi aszalt szilvám van, és egy kissé savanykás. A datolya kellően megédesítette. 3. Zserbó szaloncukor Ennek itt találod a receptjét. A NYERS CSOKI receptjét itt találod. Jó étvágyat!
Mi kerüljön a mikuláscsomagba? 10+1 egészséges alternatíva
2014. november 29. Éltető ételek
Az előző blogban leírtam, hogy mi NE kerüljön a mikuláscsomagba , de a most nézzük meg azt, hogy én mit szoktam egy csomagba tenni. Sok esetben legjobb az, ha mi magunk készítjük el, persze tudom, hogy sokunknak erre nincs ideje. Akkor azt tanácsolom, hogy mindenképp az összetevők alapján döntsünk. Törekedjünk a természetességre. Én szeretem a DM Alnaturás termékeit, de a Bionomban is vannak nagyon jó mikuláscsomagba való ajándékok. 1. Kisebb játékok Biztos meglepő, hogy ezzel kezdem a sort. Nos, a gyerekek nagyon, de nagyon tudnak örülni apró-cseprő ajándékoknak. Mi neveljük a gyerekeket arra, hogy csak édességeket teszünk a csomagba. Mi lenne, ha csak kisebb játékok lennének benne, esetleg egy jó minőségű csokimikulás. Ovisoknak, kisiskolásoknak nyugodtan vehetünk kisebb foglalkoztató füzeteket, színezőket, aranyos kis radírt, különleges csillogó tollat , mesefigurás füzetecskét, kulcstartót, vidám hajcsattot. De kerülhet a csomagba egy kisautó vagy éppen egy játék kisállat. Inkább kisebb darabok legyenek, de akár több is, mint egy nagy. De azért ár-érték arányban legyen. Szerintem ezeknek örülnek igazán a gyerekek. (A 12 éves nagylányom meglátva ezt a macit, rögtön mondta, hogy ő szeretne egy ilyet.) 2. Magas kakaóvaj tartalmú csokimikulás Ez azért nem hiányozhat a csomagból, hiszen Mikulás van. 50-70% csokimikulást lehet kapni, válasszunk ezek közül. Ne legyen töltött, ízesített, csak natúr, kakaóvajas, étcsokis. 3. Mogyoró A dalocskából adódóan ez is kell egy csomagba, és a beszerzése sem olyan bonyolult. Héjas változatban vásároljuk meg. 4. Téli idénygyümölcsök Természetesen ezek mindennaposak, így mikuláskor se hiányozzon. Egy szép piros alma, narancs vagy mandarin üde színfoltja lesz a csomagnak. 5. Aszalt gyümölcsök változatosan Ezek kis csomagokba helyezve önmagukban is finomak. Vásárlás során figyeljünk oda, hogy kén-dioxid mentesek legyen. De feldobhatjuk egyszerűségüket úgy is, hogy megtöltjük pl. olajos maggal, vagy házi marcipánnal, és ezt csokiba mártjuk. Házilag készíthetünk aszalt almát, melyet szintén lehet csokiba mártani. 6. Diákcsemege Jó sok pénzt kérnek ezért, így házilag egyszerűen elkészíthetjük. Kedvenc aszalványunk és olajos magunk kerül bele (akár kisebb, egyforma darabokra is vághatjuk), egy szép kis zacskó, színes szalag, és kész is. Nem kell hozzá diploma ... 3. Trüffelből szaloncukor Nos, olajos mag és aszalvány egyvelegéből isteni finom trüffeleket lehet készíteni. Amennyiben ezeket csokiba mártjuk, és szép, díszes paprírba csomagoljuk, kész is az egészséges szaloncukor. De ha csak pici muffinos papírokba helyezzük, és úgy csomagoljuk, mint a boltban kapható Raffaellót, az is nagy sikert arat. Készíthetünk brownie, nutellás vagy éppen "Dunakavicsos" trüffelt, de a házi Raffaello is finom. 7. Csokoládé Nincs olyan gyerek szerintem, aki nem szereti a csokoládét. Készíthetünk házilag, de vásárolhatunk kis csokipasztillákat, melyeknek kifejezetten magas polifenol és C-vitamin tartalma van. Tehát nemcsak finom, de még immunerősítő is! Ezekből kis csomagocskákat készíthetünk. 8. Müzliszelet Itt szintén kifejezetten fontos az összetevők vizsgálata. Megbízhatóakat vásárolhatunk, de egyszerűen házilag is készíthetünk. 9. Kekszek A Piszkei biopékségnek ízletes kekszei kaphatók, édes és sós ízben is. Házilag készítve kis mikulásokat süssünk, de a mézeskalácsnak sem fognak nemet mondani a gyerekek. Egy szép mézeskalács szívecske feldíszítve, egy kis zacskóba téve... Ennyi az egész. 10 + 1 Aszalt édességek Ez a plusz 1 pont kifejezetten az aszalóval rendelkező anyukáknak ajánlom. Egyszer? zserbó krékert, vagy más édes aszalványt készíthetünk, de gyümölcslapból gumicukor is készülhet. Ha megnézitek az általam ajánlott alternatívákat, mindegyik teljes értékű, a gyerekek szervezetét és elméjét tápláló finomság.
Egészségre ártalmas mikuláscsomagok, avagy a 10 legveszélyesebb élelmiszer, ami a csomagokba kerülhet
2014. november 27. Éltető ételek
Van zsákodban minden jó, piros alma, mogyoró... Biztos mindenki ismeri ezt a kedves kis dalt. December 6-át megelőző este gyerekek milliói tisztogatják csizmájukat abban a reményben, hogy finomabbnál finomabb meglepetést kapjanak. Na de mi kerüljön a mikuláscsomagba? Jobban mondva, mi ne kerüljön? Összegyűjtöm azt a 10 immunromboló, egészségre ártalmas ajándékot, ami biztos nem kerül bele a gyerekeim csizmájába. Persze lehetne még sorolni, és nem megállni a tíznél, de remélem, hogy amennyiben elolvasod ezt a blogot, akkor látni fogod az alapelveket. Előljáróban minden olyan édesség kizárva, amelynek a fő összetevője cukor. Ezenkívül a hidrogénezett növényi zsiradék is kizárt, valamint az E-számokkal tűzdelt leírás. Azokat veszem sorba, amik mindig bekerülnek a gyerekeim óvodás csomagjaiba. Sajnos ezek a többnyire a kukában landolnak, miután a gyerekekkel közösen áttanulmányoztuk az összetevőket. Még a szegény gyerekeknek sem szívesen adom oda, hiszen ha az én gyerekeim egészségét károsítja, akkor a szegény gyerekekét is. Én meg azt nem szeretném... Valamint a mértéktelen csokoládé- és cukorfogyasztástól a gyerekek túlpörögnek és székrekedést kaphatnak, ezért is érdemes legalább a Mikulás-csomag egy részét az édességeknél tápanyagban gazdagabb élelmiszerekkel kiváltani. 1. Csokimikulások Nem minden csoki, ami annak látszik. Nézzük meg a mikulások talpára ragasztott leírást, amely alapján könnyűszerrel megállapíthatjuk, hogy a kosarunkba kerüljön-e vagy sem. Elsősorban azokra a csokoládékra gondolok, amelyeknek a kakaós tejbevonó massza, a hidrogénezett növényi zsíradék valamint a cukor a fő összetevője. Ugyanakkor ne dőljünk be a méretüknek sem, hatalmas csokimikulások kaphatók pár száz forintért. Nos, ezek biztos, hogy nem a gyerekek csomagjába valók! Sőt, még fokozzák mindezeket azzal, hogy a mikulás üregébe helyeznek különféle cukros drazsékat, pelyheket . Viszont nehogy úgy járjatok, mint ahogy a mellékelt képen látható. Mikulás csomagolásba húsvéti nyuszi volt. Úgy látszik, kimaradtak a tavaszi nyuszik, és azt becsomagolták karácsonyra. No comment... Törekedjünk arra, hogy étcsokit válasszunk, kapható olyan csokoládé is, melyek 60-70% kakaóvaj tartalommal rendelkeznek. Mindenesetre az első helyen a kakaóvaj álljon, akkor nagy hibát nem követünk el. 2. Szaloncukor Itt is találunk jó és kevésbé jó, valamint kifejezetten ártalmas szaloncukrokat. Zselés, marcipános eleve kizárva. Csak példaként kiragadva, ez egy magyar, nagyhírű csokoládégyár zselés szaloncukor jának az összetevője: "cukor, glükóz szirup, kakaós étbevonó massza 20% [cukor, növényi zsír, zsírszegény kakaópor (10%), emulgeálószer (szójalecitin), aromák (csokoládé- vanília)], étkezési sav (citromsav), zselésítő anyag (pektin), aromák (citrom, málna), színezék (E120)" Valamint ne dőljünk be az ÍZŰ elnevezéseknek sem, mert ezek egyáltalán nem tartalmazzák a valódi gyümölcsöt, csupán azok aromáját. Erre is egy példát hozok. Császárkörte ízű szaloncukor narancshéjdarabokkal : Fondan (cukor, glükóz szirup, víz), kakaós étbevonó massza (cukor, növényi zsír, zsírszegény kakaópor (16% emulgeálószer (szójalecitin), természetazonos aromák (csokoládé- vanília ízű), tejfehérje, hidrogénezett növényi zsír, szójaliszt, narancshéjdarabok, zsírszegény kakaópor, nedvesítőszer (szorbit), természetazonos aromák (császárkörte, narancsolaj aroma), étkezési sav (citromsav), emulgeálószer (szójalecitin), tartósítószer (kálium- szorbát), étkezési só, stabilizátor (invertáz) Na, ez hogy tetszik? Törekedjünk aszalt gyümölcsös, valódi kakaóvajas szaloncukrot vásárolni. Kaphatók kézműves szaloncukrok, de ebben az esetben is nézzük meg az összetevőket! 3. Gumicukor A fő összetevője állati eredetű zselatin, ami főleg a kötőszövetből készült. Ezenkívül rengeteg adalékanyagot tartalmaz, hiszen a színezéshez, az ízesítéshez, és a tartósításhoz is szintetikus szereket használnak fel, tehát a gumicukor valójában műanyag, ami egyáltalán nem egészséges. 4. Cukorkák Szerintem ez egyértelmű, de ne gondoljuk azt, hogyha vitaminnal dúsított, akkor milyen szuper. Nos, NEM. Sajnos ezek szintetikus vitaminok, melyek fokozzák a cukor káros hatásait. Egyébként minden anyukának, nagymamának, óvonőnek, tanárnőnek, élelmezésvezetőnek kötelezővé tenném a Cukor blues című könyv elolvasását! 5. Kinder tejszelet Nos, itt is van 1-2 varázsszó. Egyrész a kinder ugye gyereket jelent, tehát kifejezetten nekik készítette a gyártó. Valamint a méz és a tej is egy fontos varázsszó. Hű de jó, akkor ez egészséges. Nos, NEM. Valójában 57%-ban zsírból és cukorból áll. Pontos összetevője: pasztőrözött tej 40%, növényi zsír és olaj, cukor, búzaliszt, sovány tejpor, méz 5%, dehidratált vaj, tojáspor, sovány kakaópor, finom korpa, térfogatnövelő szerek (dinátrium-difoszfát, nátrium-hidrogén-karbonát, ammónium-karbonát), emulgeálószer (zsírsavak mono- és digliceridjei), aromák, étkezési só. Ha figyelmesen megnézzük, csupán 5 % mézet tartalmaz, ugyanakkor sokkal-sokkal több cukrot. Egy tejszelet nettó tömege 28 gramm, amelyben 2,5 kockacukornak megfelelő cukor található. 6. Kinder csokoládé Mit mond a gyártó? Több tej, kevesebb kakaó: az egyenként csomagolt tejes töltésű tejcsokoládé szeletek a gyerekek igényeinek figyelembevételével készülnek, kifejezetten gyerekméretben. Na de nézzük meg az összetevőjét is: tejcsokoládé 40% (cukor, teljes tejpor, kakaóvaj, kakaómassza, emulgeálószer: lecitinek (szója); vanillin), cukor, sovány tejpor (18%), pálmaolaj*, dehidratált vaj, emulgeálószer: lecitinek (szója); vanillin. Kakaószárazanyag-tartalom a tejcsokoládéban: legalább 30%. Összes tejszárazanyag: 33% - Összes kakaó összetevő: 13% Mielőtt még bármit is írnék, azt tudni kell, hogy mit tartalmaz egy jó csokoládé: kakaóvaj, kakaópor, természetes édesítő, pl. nádcukor). Mivel ez tejes, így tejport is tartalmaz. Szerintem az összetevőket megvizsgálva, mindenki döntse el maga, hogy bekerül-e a mikuláscsomagba ez a desszert. 7. Maoam Nos, én ezt még sosem kóstoltam, de a pénztárnál várakozva a gyerekek mindig ezzel nyaggatnak. Mindenesetre a csomagolás szuperül a gyümölcsökre épít (többek között cseresznyés epres, málnás, savanyú almás, lime, cólás ízben kaphatók), mintha telis tele lenne értékes, természetes vitaminokkal. A neten böngészve jövök rá, hogy ez nem más, mint olvadós rágó. És még dobozos kiszerelésben is kapható. Hűűű. Pontos összetevőt nem találtam, viszont a tápérték vizsgálata alapján 57%-a cukor! Ne haragudjatok, de ez KUKA!!!! 8. Nyalóka Hát, ez a halálom. Jó sokáig áznak azok a drága tejfogacskák a cukorszirupban, nincs ennél rosszabb. Biztos többen emlékeztek Kojak-re, a híres nyomozóra. Mindig a szájában lógott ez a cukorka. Bár kézműves nyalókák is kaphatók, de minden esetben a fő összetevője a cukor. Ezt találtam egy blog oldalán: Szörpös nyalóka hozzávalói: 1 pohár cukor (1,5 decis), fél pohár víz, negyed pohár (kb. 2 evőkanál) glükózszirup, 1 evőkanál sűrű szörp vagy 2 evőkanál rostos gyümölcslé. Nos, ha ilyen receptek vannak az oldalán, akkor gondolom, a vásárolható nyalókái is hasonló alapanyagokból készülnek. 9. Cukormentes rágóka Ezt olvasva, biztos sokan megörülnek, hogy VÉGRE! cukomenntes rágó. Na akkor most nézzük is meg, ha nem a cukortól édes, akkor mitől? Hát a töménytelen mesterséges édesítőktől . És bizony ez sem jobb, mint a finomított kristálycukor. Nézzünk ennek is egy összetevő listát: szorbit, izomalt, mannit, aszpartám, aszpartám-aceszulfám só, aceszulfám K, Gumi alapanyag (szójalecitint tartalmaz), Aromák, Fényező anyag: kalcium-karbonát, Nedvesítőszer: glicerin, Sűrítő anyag: gumiarábikum, Színezék: E171, Fényező anyag: karnaubaviasz, Antioxidáns: BHA Szerintetek szüksége van ezekre egy fejlődő szervezetnek? Szerintem nem. 10. Sóspálcika (ropi) Ezekből is lehet kapni jót és kevésbé jót. Egy átlagos ropi összetevői: búzaliszt, sütőmargalin (növényi olajok és zsírok, ivóvíz emulgeálószer: zsírsavak mono és trigliceridjei, étkezési só, savanyúságot szabályozó anyag: citromsav, színezék: béta-karotin, aromák), finomított napraforgó étolaj, kristálycukor, élesztő, konyhasó (2%), tej, ivóvíz, savanyúságot szabályozó anyag: nátrium-hidroxid. Nos, kezdem azzal, hogy a finomított lisztből készült ételeket érdemes kerülni. Ugyanis ezek a bélben csirízként szépen összeragadnak, és összetapasztják a bélbolyhokat. Ezzel az értékes tápanyagok felszívódását gátoljuk. Valamint tudjátok, hogy hogyan készül a finomított étolaj? Nos, ezt olvasd el. Ezek után döntsd el, hogy megvásárolod-e. Persze ne csapjanak be a jól hangzó szavak, hogy Tönkölybúzás sóspálcika. Ebben az esetben is fordítsuk meg a csomagolást. Ez az egyszerű ropi jócskán tartalmaz összetevőket: tönkölybúzaliszt (34,5%), teljeskiőrlésű búzaliszt (34,5%), ivóvíz, növényi zsír, kristálycukor, étkezési só (min. 2%), élesztő, tejsavópor, fényező anyag (nátrium-hidroxid), lisztjavító szer (búzamalátaliszt, emulgeálószer: zsírsavak mono- és digliceridjeinek mono- és diacetil bórkősav észterei; szójaliszt, emulgeálószer: zsírsavak mono- és digliceridjei, étkezési só, lisztkezelőszer: aszkorbinsav, enzimek: amilázok) 10+1 Virgács Szerintem ne a mikuláscsomagba tett virgáccsal akarjuk fegyelmezni gyerekeinket, és kiemelni, hogy te rossz vagy. Én sose teszek virgácsot a csomagba. Összességében azt javaslom, hogy MINDEN ESETBEN olvasd el az összetevőket. Ez alapján el tudod dönteni, hogy az a finomság, amit a gyerekednek szeretnél adni, megvásárold-e. Ezek után felmerül a kérdés, hogy akkor mit is tegyünk a mikuláscsomagba, hogy a gyerkőc örüljön neki, és mi felnőttek, lelkiismeretfurdalás nélkül adjuk. Nos, a következő írásomban tippeket adok erre is. Felhasznált irodalom: http://tudatosvasarlo.hu/cikk/kinder-tejszelet-dietetikus-szemmel http://www.sarospatakhungaria.hu/szaloncukor/csaszarkorte+izu+szaloncukor+narancshejdarabokkal.html http://www.ferrero.hu/csokolade/ http://kezmuvesnyaloka.blogspot.hu/ http://www.origo.hu/tafelspicc/teszt/20140924-ropi-sos-palcika-teszt.html?pIdx=1
Karácsonyi menü 2012
2012. december 24. Fittanyuka Blog
Ígértem nektek az idei karácsonyi - ünnepi menü felhozatalt nálunk. A cél időhiány miatt a praktikusság és a gyorsan elkészíthetőség volt, természetesen az általam fontosnak tartott szempontok szerint. Idén kevesebb időm jutott új karácsonyi receptek megkomponálására ( azért van egy-kettő a tarsolyomban:), ezért korábbi receptjeimből válogatva alakítottam ki a menüt. Lesz mártogatható, kenhető krém: Mentás - chilis zöldborsó krém, amit akár akkor is elővehetek ha vendégek érkeznek és pirítóssal, vagy a paprikás stanglival, zöldségekkel, tortilla lapokkal ideális vendégváró. De ideális lesz akkor is ha estére megéhezik a család. A saláta elmaradhatatlan: a fenyőmagos zeller saláta, dióval gazdagítva igazi téli saláta, vitaminban és enzimekben gazdag csírákkal, hogy ne feledkezzünk meg a klorofillről és a lúgosító zöldségekről sem! A falafel fasírt szintén hidegen, melegen egyaránt finom, ugyancsak ideális ha vendégek érkeznek. A polentával töltött sült gombát és a grillezett szejtáncsíkokat almás - zeller pürével, spenóttal főételnek szántam ebédre karácsony első és másodnapján, a vegán töltött káposztát erdélyiesen pedig szentestére. Idén elmarad a leves. A krokett pedig bármelyik főétel kísérője lehet, vagy önmagában is fogyaszthatjuk salátával. A kakukk tojás a tavaszi tekercs amely zöldségekkel van megtöltve, arra az esetre szánom ha végképp nem elégszik meg a család az előbbi felsorolással. A desszertek pedig a következőek lesznek: lesznek sült és lesznek nyers desszertek is. Elmaradhatatlan nálunk a diós és mákos bejgli vagy bejgli torta ( tej,-tojás,-cukor,-élesztő nélkül), továbbá tavaly hagyományt teremtett egy másik nyers, bonbon édesség a zserbó golyó. Nemrég megosztott posztban pedig a házi és szintén nyers, narancsos marcipán - szaloncukorból is teszek ki majd egy bonbonos tányérra, csomagolás nélkül. Hamarosan elindítom a Süti - Nem süti menü címkét amelyben ezzel a Szedres - csokoládé nyers tortával fogok indítani, amely nagy sikert aratott a napokban nálunk. A két ünnep között biztosan elkészítem újra és megosztom veletek a receptet:)! A mozart kuglóf kandírozott narancshéjjal ( cukormentes), pedig a webcukrászdám egyik legkedveltebb süteménye karácsonykor. Egy ilyen koszorút megmentettem magunknak is az ünnepekre. Lehet azt gondoljátok, hogy kicsit sok és talán kaotikus a felhozatal, de ezek szinte mind olyan ételek, amelyeket ha előre elkészítünk arra a pár napra biztosan elállnak és mi pihenhetünk, lazíthatunk. Én most kevesebb időt próbálok a konyhában tölteni és inkább a családdal, barátokkal szeretnék feltöltődni, ezért van kissé büfé jellege az idei menünek. Kíváncsi lennék a ti karácsonyi menütökre is, ha van egy kis időtök osszátok meg velünk, mert mindig tanul az ember:) Addig is stresszmentes készülődést kívánok! Fittanyuka
hogyan készítsünk otthon szaloncukrot?
2012. december 17. Vegasztrománia
néhány éve karácsonykor saját készítésű szaloncukorral árasztom el a családot és a barátokat. több munka van vele, mint bemenni a boltba és leemelni a polcról egy dobozzal, de sokkal többet ér. szaloncukrot készíteni otthon nem ördöngösség, én kifejezetten élvezem, egyedül meditatív, társaságban pedig egy elég jó közösségépítő közös élmény, kiegészíthető forró csokizással, forralt borozással. eleinte marcipános szaloncukrot csináltam csak, de kb 2 éve kifejlesztettem egy aszalt gyümölcsös verziót, és őszintén, nem tudok dönteni, hogy melyik a jobb. illetve de: egy marcipános, aztán egy aszalt gyümölcsös, aztán megint egy marcipános és így tovább.. marcipános és aszalt gyümölcsös szaloncukor aszalt gyümölcsös szaloncukor hozzávalók: 20 dkg aszalt vörösáfonya 10 dkg aszalt szilva 1-2 ek áfonyalekvár/meggylekvár 15 dkg száraz serpenyőben megpirított, majd ledarált dió 1 kupak amaretto 1 löttyintésnyi rózsavizet (mi ndkettő kötelező a díjnyertes íz eléréséhez) 150 g magas kakaótartalmú fekete csokoládé (ne tortabevonó legyen! én a bocit használom, teljesen jó) az aszalt vörösáfonyát és az aszalt szilvát 1-2 ek áfonyalekvár hozzáadásával robotgéppel felaprítottam és egy tálba tettem. hozzáadtam a diót, 1 kupak amarettót, 1 löttyintésnyi rózsavizet, és összegyúrtam. enyhén vizes kézzel megformáztam a szaloncukrokat, majd jó minőségű, magas kakaótartalmú, vízfürdő felett megolvasztott csokiban megmártottam őket. sütőpapírral bélelt tepsiben hagytam, hogy kihűljenek, majd becsomagoltam őket. ismétlésképpen pedig a marcipános szaloncukor receptje: hozzávalók: (kb 30-35 szaloncukorhoz) 20 dkg darált mandula (ázsia bolt) 15 dkg méz/porcukor kandírozott narancshéj ízlés szerint (ázsia bolt) 1-2 kupak amaretto/rózsavíz (én mindkettőt szoktam) 1 kisebb narancs leve fahéj ízlés szerint 150 g étcsokoládé a darált mandulát összekevertem a mézzel, a fahéjjal, a kandírozott narancshéjjal, a rózsavízzel és az amarettóval. a narancs levéből kanalanként adagoltam, mert nagyon kell figyelni, hogy nehogy túl sok folyadékot adjunk hozzá (jól gyurmázhatónak kell lennie). összegyúrtam. kis golyókat, majd azokból hengereket gyurmáztam. vízfürdő felett megolvasztottam az étcsokoládét, egy villa segítségével bevontam a marcipánhengereket, majd sütőpapírral bélelt tepsire raktam őket. kint, majd a hűtőben pihentettem a szaloncukrokat, majd egyenként becsomagoltam őket.
Nyers vegán csokoládék, szaloncukor az Adventi Csokoládéfesztiválon most szombaton
2012. november 30. Répa Konyha
Holnap találkozunk az Adventi Csokoládéfesztiválon! Megismerhetitek karácsonyi termékeinket és persze meg is vehetitek már most! Pataky művelődési ház, Szent László tér Szombaton 10.00-18.00 See you on the Advent Chocolate festival tomorrow from 10.00-18.00 http://www.korosi.org/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=60&Itemid=119
Karácsonyi ajándékötletek az ÉletKonyhától
2011. december 12. Répa Konyha
Különleges nyers vegán ajándékok, nemcsak a kísérletező kedvűeknek! Bejgli rúd (diós, mákos), vitaminbonbonok (csipkebogyós, homoktövises, sütőtökös) díszcsomagolásban és ehető csomagolású szaloncukor 4 féle ízben (mákos: citromos papírban, diós: narancsos-gyömbéres papírban , csipkés szaloncukor: kakaós papírban, áfonyás-kardamonos: almás papírban). Mindegyik rendelhető darabra és vegyesen is. További információ és rendelés: a Termékeinknél.
készülődés
változatlanul sok-sok tennivalónk van a sületlenségekkel, és a karácsony is egyre közeledik. nagyon élvezem a készülődést, és az ünnepi ötletek is csak jönnek-jönnek.. elkészültek az első bejglik, alakulóban a mézes és a szaloncukor. közben új bonbonvariációk is születtek, csináltam egy főszeres-répás, és egy csipkebogyós bonbont, és igen, azt hiszem nagyonis meg vagyok velük elégedve :D a csipkésből pici levélformákat készítettem, ezt vittem kóstolóba, a tálka közepén pedig a répás bonbon látszik. hogy végre valami sósat is készítsek, kétféle sósmandulás finomságot is kipróbáltam. az egyiket szójaszósszal, a másikat olasz fűszerekkel aszaltam meg, megérte a próbát! recepteket egyelőre nem teszek közzé, de az összetevőket megtaláljátok a blogunkon, az árakkal együtt, ha kedvet kaptok a vásárlásra. hamarosan a bioboltok pultjaiba is kikerülnek a sületlenségek! aztán igyekszem valami recepttel is előrukkolni végre.
Tárkonyos csicseriborsóleves
Adj te is élményt karácsonyi ajándékba. :) Ha szeretnél meglepni valakit egy főzőtanfolyammal , akkor foglald le gyorsan a helyet, mert az év eleji dátumok nagyon gyorsan betelnek. Ez egy szenzációs recept, amire nagyon büszke vagyok. :) A pirított élesztőpehely és a zöldségek összeérő ízei a tárkonnyal valami mennyei, meglátod! Előkészületek: gyürkőzz neki, a csicseriborsót 24 órán keresztül kell áztatni, majd kb. 3 órán keresztül főzni. Ezalatt kb. 50-szer lemehetsz a közértbe egy csicseriborsó konzervért, de ahogy gondolod. ;) Jó-jó, igazából én is szoktam áztatni és főzni, ahogy épp kedvem és időm van, illetve amikor nagyon előre tervezem a menüt. És persze mindig van itthon egy konzerv csicseri is. Hozzávalók 3-4 adaghoz - 100 g száraz vagy 200 g konzerv csicseriborsó - 2 sárgarépa - 1 fehérrépa - 1 karalábé - 1/4 zeller - 3-4 ek fagyasztott zöldborsó - 1 nagy vöröshagyma - 1 gerezd fokhagyma - 100 ml növényi tejszín - 2 kk tárkony - 1 kk petrezselyem felaprítva - 2 kk ételízesítő - 2 kk só - olívaolaj - 2 ek élesztőpehely - 1 ek almaecet - A hagymát vágd apróra, és kis olajon párold meg. Amikor majdnem kész, tedd hozzá a fokhagymát egy percre, és hagyd őket együtt illatozni. - Ezután jöhetnek bele a felaprított zöldségek és a fűszerek. - Öntsd fel annyi vízzel, ami kényelmesen ellepi, és főzd 10 percet. - Közben az élesztőpelyhet pirítsd meg kis olajon. Kevergesd folyamatosan, de ahogy elkezd sötétedni, azonnal zárd el. - Keverd el a levesben az élesztőpelyhet és a tejszínt, és hagyd összerottyanni. - Miután elzártad, kis ecettel ízesítsd. Jó étvágyat! Elkészítési idő: 20 perc Nézd meg a legújabb Kertkonyha főzőtanfolyamokat! Vegán Szaloncukor-készítő Kezdő Vegán Haladó vegán (Superfood) Növényi tejtermékek Görög vegán Vegán MUST HAVE – a kötelező alapcsomag Ez egy vegán recept volt. :) Ha itt feliratkozol , a legújabbakat mindig frissen kapod majd a postaládádba. The post Tárkonyos csicseriborsóleves first appeared on Kertkonyha.
Karácsonyi sült töltött paprika
Ajándékozz karácsonyra főzőtanfolyamot! Az akció részleteiért KATT IDE A karácsonyi menüre általában minden családnak megvan a hagyományos étele. Viszont idén mindenképp próbálj ki valami újat is, valami vegánt is, én azt mondom! (Vagy az egész menüd olyan lesz?
Keksz a Télapónak
Ajándékozz karácsonyra főzőtanfolyamot! Az akció részleteiért KATT IDE Vegán Szaloncukor-készítő főzőtanfolyam Régi adósságot törlesztek most, mégpedig azt, hogy másfél évvel ezelőtt megígértem nektek a vegán digestive keksz szendvicselt változatát. Ezt a kekszet megkenheted bármilyen lekvárral, de ha igazán jót akarsz, és igazán hedonista kekszet akarsz, készíts bele külön a szuper superfood-os csokikrémet! Meglátod, teljesen egyszerű, csak két hozzávalós, és tényleg gyorsan megvan. :D A csokikrém receptjét ITT találod. És, hogy miért vettem elő ezt a receptet most? Jön a Mikulás… Ez lesz a meglepije a kedves előadásért (színház) cserébe. Sütök egy halommal, és betesszük egy szép papírdobozba. Remélem, fog neki örülni! :) Hozzávalók egy nagy tepsihez: - 220 g fehér tönkölyliszt - 60 g zabpehelyliszt - 1 mk só - 1 kk sütőpor - 75 g nádporcukor - 80 g kókuszzsír (darabos) - 150 ml növényi tej - 1/2 mk vaníliapor - 1/2 mk őrölt fahéj Előkészületként melegítsd elő a sütőt 190 fokra, és egy tepsit bélelj ki sütőpapírral. - A késes aprítóba szórd be a liszteket, a porcukrot, a sót, a sütőport és az illatos fűszereket. Indítsd be, hagy kavarja! :) - Ezután add hozzá a kókuszzsírt, és készítsd oda a pohár tejet és evőkanalat. Indítsd be újra a gépet. - Kanalanként add hozzá a tejet, látni fogod, mikor jó. Ha összeállt labdává, nem morzsálódik sehol, de fontos, hogy maradjon egyben, ne legyen folyós. Nekem 11 evőkanálnyit kívánt a tésztám, de ez változhat. - Ezután hintsd meg liszttel a labda alatt és a tetejét is egy kis liszttel, majd nyújtsd ki egyenletesen a labdát 2-3 mm vastagra. Szaggasd ki a kekszeket, és helyezd őket a tepsibe. Nem kell sok helyet hagyni közte, alig dagad meg a sütés alatt. - 12-15 perc alatt megsül. Vigyázz, ne száradjon ki nagyon, ha aranylik a keksz széle és alja, már tökéletes. - Hagyd teljesen kihűlni, majd a tetszőleges krémeddel ragaszd össze kettesével. Jó étvágyat! Elkészítési idő: 30 perc (tényleg!) Ez egy vegán recept volt. :) Hasonló recepteket ITT találsz még. Ha itt feliratkozol, a legújabbakat mindig frissen kapod majd a postaládádba. Ajándékozz karácsonyra főzőtanfolyamot! Az akció részleteiért KATT IDE Nézd meg a legújabb Kertkonyha főzőtanfolyamokat! Vegán Szaloncukor-készítő Kezdő Vegán Vegán MUST HAVE - a kötelező alapcsomag Növényi Tejek és Tejtermékek I Növényi Tejtermékek II A Mindennapi Superfood
Rántott paprikakarikák
Ajándékozz karácsonyra főzőtanfolyamot! Az akció részleteiért KATT IDE Vegán Szaloncukor-készítő főzőtanfolyam Nálam minden lecsófőzés eleve úgy néz ki, hogy ipari mennyiségű paprikával futok neki, mert nemcsak mindenki imádja, de ráadásul hajlandó megenni másodszor, harmadszor, sőt, negyedszer is. :)
Fullos sült paprika leves
A sült paprika kiválóan harmonizál a fokhagymával, a tahini kesernyéssége nagyon jól kiegészíti és elmélyíti az aromát, amit a citromlé gyümölcsös savanykája emel ki még jobban. Avagy: hideg van, nézz be a spejzba, aztán üss össze egy levest a készletből, de gyorsan!! Ha találsz egy véletlenül ott maradt paprikát, ami már régen árválkodik és kicsit ráncos, az a legjobb! Olyat, amire egyébként azt mondod: de jó lenne még lecsónak, csak kár, hogy nincs belőle annyi. Ja, és persze a recept sima zöldpaprikából is működik, bár akkor nem lesz ilyen szép színe a levesnek. Akkor vedd elő a pirospaprikádat, és minden megoldódik. :) Hozzávalók 1 adaghoz - 1 kápia paprika - 1 kis krumpli - 1 kis gerezd fokhagyma - 1 kk tahini szósz - 1 mk citromlé - só, olaj - Pucold meg a krumplit, és kis darabokra vágva főzd puhára. Ha megfőtt, szűrd le, és tedd egy turmixpohárba. - Az olajon kicsit futtasd meg az apróra vágott fokhagymát. Ez nem csak az ízének tesz jót, de a későbbi illatoknak is. ;) Amint látod, hogy a széle kezd arany színű lenni, gyorsan vedd ki a serpenyőből, és tedd ezt is a turmixpohárba. Ott várja szépen a leves többi hozzávalóját. - A kápia paprikát vágd negyedekbe, és az olajon mindkét oldalán pirítsd meg a darabokat. Hagyd bátran sercegni, akkor jó, ha megbarnul, így pl. lesz íze. ;) - Most jön a leves összeállítása. A kápiát is tedd át egy turmixpohárba, önts rá egy nagy pohár vizet, és krémesítsd. Ha zavarnak a héjdarabok, nekiállhatsz kikapargatni a húsát a héjából turmixolás előtt, bevallom, én nem tettem. Inkább rámentem az fűszerezésre, megsóztam (3-4 csipet), tettem bele tahinit, és a savanyka kedvéért pedig citromlevet. - Befejezésképp a sós mogyorót gyorsan süsd át a serpenyőben. Jó étvágyat! Elkészítési idő: kb. 10 perc (tényleg!) Ez egy vegán recept volt. :) Hasonló recepteket ITT találsz még. Ha itt feliratkozol, a legújabbakat mindig frissen kapod majd a postaládádba. :) Nézd meg a legújabb Kertkonyha főzőtanfolyamokat ! Vegán Szalon-cukorkészítő Kezdő Vegán A Mindennapi Superfood
Vegán kuglóf
Jolly joker tésztát mutatok most meg. Az alaptészta egy finom kalács-tészta, ami szabadon variálható például felét kakaósra készítve, vagy az egészet aszalt gyümölccsel felturbózva. Ha kuglóf formába tesszük, kelt-kuglófot is kreálhatunk belőle. Ha újra készíteném, fonott kalács lenne, aminek az egyik fonata kakaós lenne, vagy a három fonatból kettő legalább. Azért is szeretem ezt a tésztát, egyrészt, ahogy már korábbi bejegyzésemben meséltem, gyerekkorom meghatározó íze volt a kakaós kalács, amit "a mama" készített, megint máskor, talán ovis koromban, nálunk aludtak a lépcsőházbeli egyik szomszéd gyerekei, és kakaós kalácsot ettünk és kakaót ittunk reggelire. Másrészt azért szeretem, mert naná, hogy gasztro-ajándékot is lehet készíteni belőle! Én tutira örülnék egy vegán kuglófnak, amit otthon süt valaki nekem, legyen az aszalt gyümölcsös, vaníliás vagy kakaós. A celofánba csomagolt szív-, csillag- és virágformákat angliai munkatársaimnak készítettem karácsonyi ajándéknak. A gyümölcsös kuglóf egy idősebb hölgy ismerősömnek készült, a kakaós kuglóf pedig vendégváró falat. Igen, ezzel a sokkal (8 rúd+2kuglóf) egy egész napot a konyhában töltöttem, és a lent bemutatott recept többszörösét készítettem el, de úgy látom, megérte az időt és az energiát. Azért is, mert idekinn, főleg az angolok, egyszerűen csak megveszik a boltba a karácsonyi édességet, nem igazán jellemző, hogy sütögetnek. Főleg nem hosszabb ideig. A recept Hozzávalók: - 4.2 dkg élesztő - 3.2 dl meleg növényi tej - 15 dkg teljes kiőrlésű liszt - 35 dkg fehér liszt (BL-55) (+ a forma kikenéséhez egy kevés) - 5 dkg őrölt zabpehely - 1-2 dkg őrölt lenmag - 1 dl víz - 10 dkg gyümölcscukor (vagy nyírfacukor vagy kókuszvirág cukor, ki mivel édesít) - 1 rúd kikapart vanília (opcionális, vanília aroma is jó) - 2-3 evőkanál kakaó/karobport vagy apróra vágott aszalt gyümölcs) - 5 dkg kókusz zsír vagy növényi margarin (+ a forma kikenéséhez egy kevés) Elkészítés: Fogunk egy nagyobbacska tálat, amibe az élesztőt belemorzsoljuk. Tűzhelyen kézmelegre megmelegítjük a szójatejet (ne mikróba). Az élesztőt meghintjük egy kevés cukorral, majd a kellemesre felmelegedett tejet ráöntjük. Amíg várjuk, hogy felfusson vagy eleledjen az élesztő, elővesszük a többi hozzávalót. Az őrölt lenmagra ráöntjük a vizet és várunk pár percet, ez képes a tojást helyettesíteni. Mikor feloldódott az élesztő, a fenti sorrendben hozzáadjuk a többi anyagot is, a vízben megáztatott lenmaggal együtt, kivéve a kakaóport/aszalt gyümölcsöket. Először fakanállal összekeverjük, majd kezünkkel jól átgyúrjuk. Ha túl száraz lenne, egy kevés szójatejet vagy vizet öntünk hozzá, ha túl nedves, kevés lisztet szórunk a tetejére. Addig kell gyúrni, míg az edénytől el nem válik. Ha kis gömböccé állt össze, meleg helyen lefedve pihentetjük kb. 45-60 percet. Amikor megkelt a tészta, kivesszük, elfelezzük és az egyik feléhez keverünk kakaót valamint egy kevés gyümölcscukrot. Vagy az egészhez aszalt gyümölcs-darabokat szórunk. A sütőformákat kikenjük egy kevés kókusz zsírral és megszórjuk egy kevés liszttel. Ha csőformánk van, mint nekem a szív, virág és csillag alakú csőforma, akkor a tésztát lisztezett gyúródeszkán átgyúrjuk, kinyújtjuk, a kinyújtott fehér tésztára ráhelyezzük a kinyújtott kakaóst és felcsavarjuk. A kuglófot ugyanígy megcsinálhatjuk, ha van időnk és kedvünk. A formákban kelesztjük még kb. 20-30 percet, majd előmelegített sütőben 180 fokon kb. 30 percet sütjük. Ha kihűlt, akkor szeleteljük, vagy készítjük el ajándéknak. A csillag, szív és virágforma mindkét végét csokiszószba mártottam (olvasztott étcsoki kevés kókusz zsírral), majd dekorcukrot szórtam rá. Hűtőbe tettem pár órára, hogy mielőbb megdermedjen. (Akár egy éjszakára is pihentethetjük ott.) Ajándékozás előtt sütőpapírba és celofánba csomagoltam, mint egy szaloncukor. Remek eledel tízóraira a gyereknek, de hétvégi ebédünket is lezárhatjuk vele. Délutáni uzsonna vagy teázás édes kísérője lehet. Karácsonyra vagy más családi ünnepre is megsüthetjük. Szuper kis gasztro-ajándék. UI: Szándékosan ebben az irányban tettem az asztalra a kuglófot. Nekem így jobban tetszik, persze meg is lehet fordítani, porcukorral megszórni, vagy csokiszósszal leönteni.
Tudatos felkészülés a karácsonyra - 4. rész
2016. november 28. Élj harmóniában
Ne engedd, hogy a karácsonyi készülődés feleméssze minden energiádat és pénzedet A cikksorozat előző részben arról írtam, hogy olyan ajándékot válassz, amire valóban szükség van. A mai bejegyzéssel csokorba gyűjtöttem néhány konkrét javaslatot. Az ajándékozásnál az egyik legjobb, ha élményt ajándékozol - utazás, színházjegy, jóga tanfolyam, masszázs, etc. . Számos kutatás alátámasztotta már, hogy az élmények sokkal több pozitív érzettel szolgálnak, mint a tárgyak. Ráadásul az élmények, olyan lenyomatokat hagynak az emberben, amelyek sok évvel később felidézve is örömet okoznak. Amennyiben az élmények helyett jobbnak tartod a tárgyak, termékek vásárlását vagy készítését próbálj olyan terméket adni, ami nem terheli nagyon a környezetet és akinek adod, annak az egészségére nem káros. Néhány egészséges ajándékötlet: - Saját készítésű finomság: mézben eltett magvak, aszalt gyümölcsök, reformkeksz, lekvár, szörp, csokoládé, bon-bon, szaloncukor - Bio élelmiszerek: tészta, teljes kiőrlésű liszt, nyers nádcukor, friss gyümölcsök, zöldségek, baszmati rizs, ghí,különleges gabonák, hüvelyesek, minőségi bio olajok Amennyiben alap élelmiszereket vásárolsz bio változatban, az nem lesz felesleges és aki elfogyasztja annak sokat teszel az egészségéért is. - Bio édességek: aszalt gyümölcsök, magvak, csokoládé, bon-bon, marcipán, gyümölcslé, müzliszelet , nápolyi Mindenki szeret nassolni, valami finomságot csipegetni. Ha valami édes meglepetést szeretnél itt válassz egészségesebb változatokat. - Természetes alapú, adalék mentes teák: gyümölcstea, fűszeres tea, zöld tea, gyógytea Készíthetsz saját kézzel szedett tiszta minőségű gyógynövényekből is teakeveréket - Vegyszermentes,bio kozmetikumok: szappan, arckrém, tusfürdő, testápoló, testolaj, hajsampon, smink kozmetikumok Kozmetikumokat is tudsz akár házilag készíteni tiszta minőségű, bio alapanyagokból. Az interneten számos receptet találhatsz. - Könyv: egészséges életmóddal kapcsolatos könyv vagy egészséges recepteket tartalmazó szakácskönyv Készíthetsz kis könyvet Te magad is az általad hasznosnak, inspirálónak gondolt cikkekből, receptekből. - Kikapcsolódás: wellness pihenés, utazás, szauna bérlet, masszázs utalvány, jóga tanfolyam, fitnesz bérlet, uszoda bérlet Sok kreativitást és szeretetet kívánok az ajándék kiválasztáshoz:) szeretettel: Kati
Karácsonyi menü ajánló
Összeállítottam egy kis ajánlót, amit a blogon található receptekből válogattam össze. Pár ötlet, hogy mi kerüljön az ünnepi asztalra. :) A főételt valamilyen gabonával(pl.: bulgur, barna rizs, qinoa) gazdagíthatjuk még, hogy mindenki jóllakjon. Remélem találtok köztük kedvetekre valót! Leves: burgonyás csicsóka krémleves fokhagymás pirítóssal Főétel: babonézes édesburgonya saláta /almás füstölt tofu korianderes répapogácsa sárgaborsó fasírt vöröshagyma csírával répás tofukrokett vegán sushi Desszert/kínálók: töltött sült alma vegán sajttorta karobos amaránt golyók "mézes"kalács szaloncukor Mindenkinek kellemes ünnepeket, boldog karácsonyt kívánok!
Ajándék ötletek karácsonyra. Csináld magad, ne vedd meg!
2014. december 6. Éltető ételek
Nincs ötleted, hogy mit ajándékozz családtagjaidnak? Már nem akarsz ötödik nyakkendőt venni a párodnak, és botmixert az anyósodnak? Nos, akkor készíts saját készítésű ajándékot karácsonyra . Hidd el, sokkal nagyobb sikere lesz, mint az ötödik nyakkendőnek. A karácsony sokkal meghatóbb és szeretetteljesebb, ha olyan ajándékot adunk szeretteinknek, amiket magunk készítünk el. Persze ez egy kicsit komolyabb előkészületet igényel, mivel ezek elkészítése időigényesebb, mint a boltban megvásárolni. A hölgyek talán könnyebben tudnak készíteni ehető ajándékokat , mint a férfiak. De azért vannak igazán egyszerű ötletek is, amiket akár egy férj is el tud készíteni a párjának. Készíthetünk egyszerű kekszeket , melyeket szép díszdobozba csomagolunk, szalaggal átkötünk. Szaloncukor receptek egyben trüffelek is, és készíthetünk nyers csokit , melyet kedvenc aszalványunkkal ízesítünk. De aszalványt is márthatunk csokiba , melyet kedves kis pohárba csomagolva remek ajándék lesz. Mézbe tehetünk aszalványokat és magvakat, kész is a mézes diákcsemege . Aszalhatunk vagy süthetünk müzlit, de bolti alapanyagokból is összeállíthatunk egészséges müzlit. A házi nutellának is nagy sikere lesz. Készíthetünk csokis kanalat , melyhez nyers csokit készítünk. Hogyan használjuk? Egyszerűen tegyük forró mandulatejbe, és kész is van a csokis tej. Számos iható ajándékot is készíthetünk. Keverjünk különböző alapanyagokból ízletes gyümölcsteát , vagy reszeljünk le 70%-os keserűcsokit, melyet ízesítünk vaníliaporral, kókuszvirágcukorral és kakaóporral. Kész is a forrócsoki alapunk. Tegyük egy szép, díszes üvegbe, és kész is az egyszerű, de nagyszerű ajándék. Konyhatündéreknek készítsünk fűszerolajat , egyedi fűszerkeverékeket, fűszersót, vaníliás kókuszcukrot . Nyáron eltett cukormentes lekvárok is kerülhetnek a csomagba. Száríthatunk ételízesítőt vagy sóval is tartósíthatjuk. Készíthetünk egy szakácskönyvet , melybe bevált receptek kerülnek fotóval együtt. Instant sütit is készíthetünk, mármint egy bevált receptünk száraz hozzávalóit díszes üvegbe tesszük. Mellékeljük hozzá a receptet is. Mindenképp teljesértékű alapanyagokat használjunk. Ha már végképp nem tudunk mit venni kedvesünknek, akkor legtöbbször egy drogériában kötünk ki. Nos, nagyon jó ötletek vannak kenhető ajándékok terén. Készíthetünk testvajat sheavajból és illóolajokból vagy testradírt , de sikere lesz egy kézkrémnek vagy egy ajakápolónak is. Csak jó minőségű alapanyagokra van szükség, vízgőz felett összeolvasztjuk, majd egy kis csinos tégelybe öntjük. Levendulás-teafás dezodort is készíthetünk, vagy szappant is önthetünk. De illatos parfümöt is készíthetünk, melynek alapja alkohol, és kiváló minőségű illóolajok kerülnek bele. Ha már az illóolajoknál tartunk, akkor készíthetünk masszázsolajat is, melybe kedvenc illók kerülnek. Agyagporból akár fogport is készíthetünk. Remek ajándék, és egyébként a drogériákban sok pénzért árulják, a fürdősó . Ehhez nem kell más, mint durvaszemű tengeri só, melybe 100%-os tisztaságú illóolaj, egy kevéske szódabikarbóna és tetszőleges szárított gyógynövény kerül. Gyógyhatású készítményeket is készíthetünk, de ezt már most kezdjük el, mivel ezeknek az elkészítése, érlelése legalább 2 hét. Akár egy körömvirágkrém vagy egy fekete nadálytő tinktúra is sikeres lehet, ha tudjuk, hogy az ismerősünknek arra van szüksége. De édeskömény, bodzavirág vagy éppen lándzsás útifű tinktúrát is készíthetünk. Gyerekes családokban csipkebogyós méz vagy csillagánizsos méz is készülhet, de ha hársmézbe 100%-os fenyő, kakukkfű illóolajat teszünk, kész is a köhögéscsillapító gyógymézünk . Lakásdíszként remek ötlet egy szép mécsestartó , mely alapja egy befőttes üveg. Kívülről festünk rá, vagy bevonjuk papírral, textillel, csipkével. De fahéjrúdakkal is bevonhatunk egy nagy gyertyát, vagy akár egy asztali tolltartót is. Gyöngyökből vagy akár EM kerámiából csodaszép karkötő vagy nyaklánc készíthető, de hűtőmágnes vagy mágneses könyvjelző is kedves és személyes ajándék lehet. A nagyszülők a legjobban az unokákkal kapcsolatos ajándékoknak örülnek. Készíthetünk naptárat , vagy a gyerkőc kezecskéjét gipszbe nyomjuk, majd ezt kifestjük. De az unokáról egy fénykép mindig jó ötlet, melyet különleges keretbe tehetünk. Kisebb lánykáknak remek ajándék a babaház . Ehhez egy ügyeskezű apukára van szükség. Egyszerű kartondobozból is készülhet, de komolyabb bútorlapból is. De babaruhákat is készíthetnek ügyeskezű anyukák. Saját készítésű társasjáték , vagy egy szivaccsal kitömött labda is nagy örömet tud okozni. Kesztyűbábok vagy fakanálbábok is készülhetnek. Egy kis kézügyességgel egyszerű fehér pohárra porcelánfestékkel egyedi poharat készíthetünk. Rengeteg ötlet van, órákig lehetne sorolni. Remélem, hogy kaptatok ötleteket ahhoz, hogy ne vásároljátok az ajándékokat, hanem ti készítsétek el.
Nyers Vegán Karácsonyi kínálat
Visszatértek a Karácsonyi Sületlenségek! A növényi alapanyagokból, kíméletes eljárással készülő kézműves termékeink cukor- és gluténmentesek. Igazi tápanyagforrást jelentenek! Visszatért a Nyers vegán diós beigli és a Mákos beigli, amit 150g-os és 300g-os rúdban rendelhettek meg. Idén a már klasszikusnak számító Citromos- mákos ízű nyers vegán szaloncukor mellett új ízekkel szeretnék vásárlóinkat kényeztetni: Tonkababbal ízesített nyers csokoládés narancssárga gyümölcslapba bújtatva és Kardamonos- narancshéjas lila lapba bújtatva. Ezeket az új finomságokat hazai termesztésű, magas minőségű sztíviával édesítjük, így cukorbetegek és diétázók számára is fogyaszthatóak. Szaloncukorjaink darabonként, illetve 3-as és 9 darabos csomagolásban is rendelhetőek. Nyers bonbonjaink kiváló minőségű alapanyagokból készülnek, melyek szinte kizárólag ökológiai gazdálkodásból származnak, illetve vegyszermentes hazai forrásokból így csökkenteve ökológiai lábnyomunkat is. A kísérletező műhelymunka különleges ízvilágot és egyedülálló kompozíciókat eredményez. Fontos szempont számunkra, hogy az édességek ne csak a nassolás szerepét töltsék be, hanem értékes tápanyagokkal szolgáljanak szervezetünk számára. Így ezek nem csak kémyeztető de hasznos ajándékok is lehetnek egyben. Ajánljuk az Ünnepekre is! Kiváló ajándék barátaink, családtagjaink és kollégáink, üzleti partnereink részére is. Rendelhető 6,9 vagy 12 darabos Édességválogatásként! Új termék a nyers karobos csíráztatott mandula vaj , ami 200 ml-es üvegben kapható. Ezzel a finomsággal is szeretnénk édesebbé tenni az Ünnepeket. A csíráztatott vegyszermentes magyar mandulából készült vajat bio nyers karobporral és bio kókuszvirág cukorral ízesítjük, hogy a gyerekek is fogyaszthassák így elkerülve a kakaó élénkítő hatását. A karobpor, mely egyebek mellett B-, A- vitaminban és kalciumban is gazdag finom édes íze a mandula vajjal keverve páratlan kencét eredményez. Szívből ajánljuk mindenkinek!
Ehető meglepetések bionom módra!
2014. november 29. Éltető ételek
Édességkészítő workshop 2014.december 09. (kedd) 18 óra Budapest, Bionom Központ Unod már a hagyományos karácsonyi édességeket? Szeretnél valami újdonságot csempészni a gyerekek ajándékai közé? Bionom módon táplálkozol, de Karácsony tájékán mindig kihívás, hogy milyen édességet készíts a családnak? Ha ilyen kérdések merülnek fel Benned mostanában, akkor itt a megoldás, mi segítünk Neked! A következő édességeket fogom Veletek együtt elkészíteni: - Diós beigli almaalapból - Nyers csoki bon-bon aszalványokkal - Rafaello szaloncukor Az elkészült édességeket természetesen mindenki megkóstolhatja, hazaviheti. Gyere el, had essen le az álla a családnak és a barátoknak, hogy micsoda finomságokat készítettél nekik csupa egészséges hozzávalóból! További részleteket itt olvashatsz.
Duna kavics élmény
2014. november 29. Éltető ételek
Gyerekkorom kedves emléke, amikor apukám a munkából hazajövet mindig hozott 1 csomag Duna kavicsot. Amikor elkészítettem ezeket a golyócskákat, a régi íz robbant be az emlékeimbe. Ropogós és édes. Ugyanakkor a gyerekek növekedését célszerű támogatni olyan ételekkel, melyek biztosítják a megfelelő kálcium pótlást. Köztudott, hogy a szezámmag remek kalcium forrás, és még finom is. Így összekötöttem a kellemeset a hasznossal. Amennyiben olvasztott csokiba mártjuk, szaloncukor készülhet belőle. Hozzávalók: - 10 dkg hántolatlan szezámmag - 10 dkg aprószemű zabpehely - 10 dkg mogyoró(vaj) - 5 dkg durvára tört, pirított mogyoró - 10 dkg datolyavaj - 1 kávéskanál vaníliapor - csipet himalája só Elkészítése: A mogyoróvajat vagy a krémesre darált mogyorót alaposan keverjük el a zabpehellyel és a szezámmaggal. Hozzáadjuk a vaníliaport és a datolyavajat, legvégül a durvára tört mogyorót. Egy homogén tésztát gyúrunk belőle. Kis gombócokat formázunk. Így is finom, de megforgathatjuk cukrozatlan kakaóporba is.
Búzahús szalámi
2014. január 13. Mindennapi ételeink
Nagyon finom vegán szalámi, már hasonló szerepel a blogon, ill. A tavasz ízei szakácskönyvben is megjelent, de ez most egy újragondolt változat. :-) Hozzávalók: 20 dkg búzasikérpor 15 dkg füstölt tofu 4 ek. teljes őrlésű kenyérmorzsa 6 ek. darált dió 2 ek. búzakorpa 2-3 ek. majoranna 1 fej fokhagyma 2-3 tk. himalaya só 2-3 tk. ételízesítő 1 ek. őrölt pirospaprika 1-2 tk. kömény 4 tk. paprikakrém 4 ek. szójaszósz 1-2 dl víz Elkészítés A száraz alapanyagokat és a villával összetört tofut egy tálba öntjük, összekeverjük. Ez után öntsük hozzá a vizet és a szójaszószt, és kezdjük el összegyúrni. Addig kell gyúrni, amikor már a sikér összehúzza az egészet, és jó kemény lesz a masszánk. Vágjuk fel 6-8 darabba, az egyes adagokból tenyerünkkel formázzunk kis hengereket. Egyesével csavarjuk be jól sütőpapírba, úgy, hogy mindkét végén hagyjunk sütőpapírt (úgy néz majd ki, mint egy szaloncukor), és süssük közepes lángú sütőben 20-25 percig. Majd bontsuk ki a hengereket a sütőpapírból, kevés olajjal kenjük ki a tepsit, és időnként megforgatva, további 10-15 percig süssük a szalámit. Kiváló szendvicsfeltét.
Burfi - indiai tejkaramella
Indiai tejkaramella recept, amely kiváló saját készítésű szaloncukor gyártására is. Ehhez hasonló recepteket találsz az Ízek, imák, India c. új könyvemben. Hozzávalók: 1,5 l zsíros tej 5 dl tejszín 25 dkg cukor Ízesítéshez: darált dió, reszelt citromhéj, reszelt narancshéj, őrölt kardamom,... tovább>>
Szaloncukor - Narancsos marcipán
2012. december 15. Fittanyuka Blog
A szaloncukorról most már elmondhatjuk, hogy igazi hungaricum. Habár az én gyermekkoromból nincsenek szép emlékeim a szaloncukorról. Ennek az egyik oka, hogy Erdélyben mi is ugyanígy a magyar szokások szerint tartottuk a Karácsonyt, de mivel Romániában nem ismerték el a magyar szokásokat ezért szaloncukrot sem árusítottak sehol. Ezért házi szaloncukor volt mindenkinél, ami valamiféle olvasztott cukor volt selyempapírba csomagolva, amelybe gyerekként majdnem beletört a fogunk. Ráadásul inkább csak szimbólumként lógtak, kőkeményen a fán, mert nagymamám gondosan évente újracsomagolta őket. Én nem rajongtam értük, ezért nemis kísértettem a sorsot, ellenben az öcsém:). Ha akkor ezt a receptet átadhattam volna a nagyimnak... Másik emlékem amikor kisiskolásként, király lány jelmez hiányában anyukám legnagyobb csalódásom ellenére szaloncukornak öltöztetett:)) Nézzük a receptet: Ez már a nyers édesség kategóriába tartozik, könnyen, gyorsan elkészíthető. Csomagolhatjuk saját kezűleg dekorált selyempapírba, vagy csomagolás nélkül akár csak a fa alá is tehetjük. Hozzávalók ( kb. 30 darab) 250g darált mandula ( mandula liszt) 60 g nyírfacukor porrá darálva 2 teáskanál útifűmaghéj őrlemény 5-6 csepp bio narancsolaj ( sütéshez való) 1 evőkanál kókusz olaj 1/2 bio narancs reszelt héja késhegyni őrölt bourbon vanília 100 ml meleg víz 150 g Étcsokoládé bevonó Először a mandula lisztet összekeverjük a por nyírcukorral, vaníliával, reszelt narancs héjával, útifűmaghéj őrleménnyel, majd hozzáadjuk a meleg vizet. Kézzel is átdolgozhatjuk, de homogénebb masszát kapunk ha kézi robot gép segítségével kicsit összedolgozzuk. Hűtőbe pihentetjük minimum fél órát. Nedves kézzel újra átgyúrjuk a masszát és hengert formálunk olyan vastagságút amilyen vastag szaloncukrokat szeretnénk. Késsel feldaraboljuk a hengert és a félkész szaloncukrokat egy tálra helyezzük. Mélyhűtőbe helyezzük őket kb. 10 percre. Víz gőz felett felolvasztjuk az étcsokoládé bevonót és a szaloncukrokat egyenként belemártjuk, majd sütő papírra helyezzük őket. Ha megdermedt a csoki réteg csomagolhatjuk. Hűvös helyen tároljuk, de nem fontos hűtő szekrényben. Tipp: Az a tapasztalatom, hogy más olajosmag őrleménnyel készítve, akár vegyesen is nagyon finom az összhatás! Pl: darált dió, török mogyoró. Fittanyuka
Szaloncukor házilag
Karácsonykor ki ne szeretné majszolgatni a december nagy slágerét a szaloncukrot? Mindannyian így vagyunk ezzel, csak ha megfordítjuk a dobozt és elolvassuk az összetevőket, bizony rá kell döbbennünk, hogy nem is olyan jó ez nekünk... Arról nem is beszélve, hogy ha január elején rá állunk a mérlegre, könnyen többet mutathat 3-4 kilóval. De van megoldás! Hozávalók: 200 g aszalt füge 200 g aszalt datolya 200 g darált mogyoró 100 g étcsokoládé 1. A aszalt gyümölcsöket minimális vízben feltesszük főni. Mikor megpuhultak, botmixerrel lepépesítjük . 2. A gyümölcsökből készült masszához adjuk a mogyorót és jól összedolgozzuk. Szaloncukor alakú kis golyócskákat készítünk kézzel és tálcára sorakoztatjuk őket. Hagyjuk jól kihűlni. 3. Az étcsokoládét gőz fölött megolvasztjuk és a cukrokat egyenként megmártjuk benne. 4. Miután a csokoládé megdermedt, díszes papírba csomagolhatjuk az elkészült szaloncukrot, de nem érdemes, mert pár óra alatt elfogy. Ildi :-) 2010. december
Karácsonyi menü 2010.
2010. december 17. Vera vega konyhája
Végre megszületett a karácsonyi menüterv! Azt hiszem ezen már nem fogok változtatni, mert több hetes gondolkodás eredményeként alakítottam ki. Új dolgokat nem igazán próbálok ki, mert ahhoz most nem érzek magamban elég vállakozó kedvet és erőt. A menü a következő lesz: december 24. ebéd: mákos guba, mint mindig (és anyukám csinálja, mint mindig) vacsora: vega halászlé algából (itt annyit újítok, hogy ha összejön, készítek hozzá gyufatésztát) torta (ez még bizonytalan, hogy milyen) december 25. ebéd:ünnepi diósült citromborsos burgonyával és cékla-alma salátával narancsfagylalt karamellizált gesztenyével (Nők Lapja konyhájából származó recept) december 26. ebéd: töltött káposzta, mint mindig (és nem én készítem, mint mindig) Emellett már elkészült a mézeskalács, idén Reni receptje alapján, sose fogom máshogy csinálni. Puha és finom. Ugyancsak Reni készített egy vega kocsonyát, már be is vásároltam hozzá, tuti elkészítem! Szeretnék csinálni valamilyen gyümölcskenyeret, és régi vágyamat is talán végre megvalósítom, és készítek moszkauert. Ezen kívül vár még ránk a szaloncukorkészítés is. Sok-sok receptet találtok a Vegán Karácsony blogon, böngészgessetek ott is, és jó főzőcskézést, készülődést kívánok mindenkinek! (Ez a csoda az adventi koszorúnk, az Éva Magazin Adventből származik az ötlet, beleszerettem :))