Még kapható a második,
bővített kiadás!
Próbálja ki, biztosan ízleni fog!
Így készítsd el a tofut: ezzel az egyszerű módszerrel biztosan ízleni fog
4 ,,extrán húsos vegán fogás, ha hiányoznak a régi ízek
Mi az a tempeh? - komplett útmutató és ízletes recept kezdőknek
csiperke receptek
Gombás-lencsés pásztorpite
Igazán zamatos, fehérjében és tápanyagokban gazdag, laktató egytálétel- pásztorpite receptet hoztam. Hozzávalók: 20 dkg csiperkegomba 1 konzerv lencse 2 közepes sárgarépa 1 nagy fej hagyma 2 ek. sűrített paradicsom 3-4 gerezd fokhagyma rozmaring, kakukkfű, vegeta, babérlevél, só -ízlés szerint 2 ek. olaj — 1 kg burgonya 4 ek. növényi margarin 2 ek. vegaföl 4 ek. […]
Forró leves hideg tavaszi napokra
2022. április 9. Mindennapi ételeink
Egy finom gomba krémleves receptet hoztam nektek, mivel nálunk lehűlt az idő, ezzel kedveskedtem a férjemnek - gyerekek nagy bánatára, ők még a szagát sem bírják ennek a levesnek. Ők brokkoli krémlevest kaptak. Hozzávalók:1 nagyobb fej vöröshagyma2-3 gerezd fokhagyma1 kg csiperkegomba2 közepes burgonya2 dl növényi főzőtejszínsó, rozmaring, vegeta2 ek. kókuszolaj/olaj/margarinvízElkészítés:Az elkészítése hihetetlenül egyszerű: a hagymát meghámozzuk, felaprítjuk és zsiradék és ugyanannyi víz keverékén megpároljuk. Eközben megmossuk nagyon alaposan a gombákat és 4-5 darabot egészben félreteszünk, a többit felaprítjuk. A burgonyát is megpucoljuk, kisebb kockákra vágjuk. Amikor a hagyma megpuhult, a felaprított gombát és krumplit ráöntjük, sózzuk, vegetázzuk, fűszerezzük, hozzáadjuk a fokhagymát és lefedve összepuhítjuk - mindig csak annyi vizet öntsünk rá, amennyi segíti. hogy ne égjen le. Ezután beleöntjük a főzőtejszínt, felöntjük annyi vízzel, amilyen sűrűre szeretnénk készíteni és összebotmixerezzük. A kimaradt gombafejeket rusztikusan, nagyobb darabokra vágjuk és kevés kókuszsíron megpirítjuk. Ez kerül majd levesbetétként rá.
Csípős csicseri-gombapörkölt – egyszerű recept, kezdő vegánoknak
Egy nagyon egyszerű, kezdő vegánoknak is sikerélményt okozó receptet osztok most meg. Mióta nemrég elolvastam a Nap magja című sci-fi/disztópiát, ahol erőteljes hatásai miatt a chili drognak számít, jobban rápörögtem a csípős ételek készítésére. Természetesen ez csak fikció, de azért ne feledkezzünk meg a kapszaicin jótékony hatásairól (gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatású,vérkeringés pezsdítő stb.), persze nem árt mértékkel használni és főzés közben ügyelni rá, hogy véletlenül se nyúlj a szemedbe. :) Hozzávalók: 2 paradicsom 2 vöröshagyma 1 csicseriborsó konzerv (~400g) kb. 5-6 fej csiperke gomba feldarabolva hegyes csípőspaprika – én csak 2-3 karikát használtam belőle 2 ek pirospaprika 1 teáskanál chilipor (én habanero chili port használtam- vigyázz, nagyon erős tud lenni) fél citrom leve só,bors olaj A paradicsomot, paprikát, hagymát, gombát feldaraboltam kis szeletekre, majd kevés olajon egy nagyobb serpenyőben összepirítottam. A csicseriborsó levét leöntöttem és átmostam egy szűrőben. Hozzáadtam a serpenyőben sülő zöldségekhez, majd mentek hozzá a fűszerek: pirospaprika, só, bors és végül a kis kanál chilipor, ami a lelke az egész ételnek. Kis vízzel felöntöttem (mennyiség attól függ mennyire szeretnéd szaftosra a pörköltet) és addig hagytam rotyogni, amíg minden zöldség megpuhult. A végén facsartam rá egy kis citromot, rizzsel fogyasztottuk. Tedd a kedveceim közé 0 The post Csípős csicseri-gombapörkölt – egyszerű recept, kezdő vegánoknak appeared first on VegaNinja.
Spenótos vöröslencse curry – egyszerű vegán recept
Egy színes-ízes, viszonylag gyorsan elkészíthető és egészséges vöröslencse curry receptet osztunk most meg, ami vitamindús, gluténmentes és mindezek mellett nagyon finom is. :) Ez a verzió padlizsánnal készült, ami nyugodtan elhagyható, de ad az ételnek egy kis pluszt. Hozzávalók: 1 padlizsán (a negyedére lesz szükség kb.) 200g vöröslencse 1 kisdobozos kókusztejszín ~200ml kb. 6 kocka fagyasztott spenótlevél 1 evőkanál zöld curry paszta (aldiban kapható) gyömbér só, fokhagyma A padlizsánt felkockázva alaposan megsóztam, aztán egy szűrőben hagytam kicsöpögni kb. fél órát, ettől elveszíti a keserű íztét. Utána leöblítettem a padlizsán negyedét (a többiből padlizsánkrém készült, de ha nagyobb adagot szeretnél az egészet is felhasználhatod hozzá) és egy fél fej felkockázott hagymával megpároltam úgy, hogy egy pici vizet adtam hozzá. A hagymát kicsit megsóztam (a padlizsán már alapból sós maradt valamennyire) és kis-közepes lángon fedő alatt párolódni hagytam. Adtam hozzá reszelt gyömbért és egészen addig pároltam, amíg átlátszó színű/állagú nem lett a padlizsán.A vizet mindig pótoltam közben alatta, nehogy leégjen. Hozzáadtam a kókusztejszín felét, a megmosott vöröslencsét és annyi vizet, hogy éppen ellepje, majd így tovább főztem. Kicsit később, mikor kb félig főtt állapotban volt a lencse, hozzaádtam egy kinyomott fokhagymát, a maradék kókusztejszínt és fagyasztott spenótleveleket (friss is lehet!). Fontos, hogy ne spenótpüré legyen, hanem levelek. A legvégén kb. 1 púpos evőkanálnyi zöld curry pasztát tettem hozzá. Barna csiperkés jázminrizzsel tálaltam. (Recept, kép: Vitéz Petra ; Szerk.: Gecse Réka) Tedd a kedveceim közé 0 The post Spenótos vöröslencse curry – egyszerű vegán recept appeared first on VegaNinja.
Zablisztben rántott, fűszeres apró csiperke – gluténmentes, vegán recept
El kellett fogynia a gombának a hűtőből, szóval én a rakott cukkini mellé készítettem el az itt következő gyors és egyszerűreceptet. Hozzávalók: aprószemű csiperke gomba só fűszerek zabpehelyliszt kókuszolaj vagy más növényi olaj Természetesen lehet nagyobb szemű gombából is készíteni, akár egészben hagyva, akár negyedelve. Ezek ilyen kis falatnyi csiperkék voltak, pont kellemes. Jó alaposan meg kell mosni a gombát, majd valamennyire lecsöpögtetni, de maradjon nedves a felszíne. Ha van kedvenc fűszerkeveréked, azzal szórd be, és kézzel forgasd össze, hogy mindenhol egyenletesen sós és fűszeres legyen. Ha nincs kedvenc keveréket, használhatsz pl. só, gyömbér, fokhagymagranulátum, rozmaring és bors keverékét. Ha valamelyik összetevőt nem szereted, nyilván kihagyhatod. Ez után a zablisztet kis adagokban szórd rá, közben folyamatosan rázogatva. Itt már ne nyúlj hozzá kézzel, mert lejön róla a zabos massza, és a kezedre tapad. Addig szórd a zabpehelylisztet és rázogasd a gombákat, amíg egy nagyjából összefüggő kis réteg “bunda” nem lesz rajtuk. Egy serpenyőben tegyél fel kb. egy ujjnyi kókuszolajat melegedni a tűzre, nagy lángra. Ha nagyobbak a gombák, akkor magasabb olajszint szükséges, kb. félig lepje el a gombákat majd. Mikor már forrónak tűnik, dobj bele egy fej gombát, és ha sistereg, mehet a többi is mellé. Ha nem sistereg, várd ki, amíg el nem kezdi. Ekkor melléöntheted lassan a többi gombát, de csak annyit, hogy egymás mellett elférjenek, ne legyenek egymás tetején. Én véletlenül hozzá szórtam egy kevés zablisztet is a rázogatós tálból, ami végül nagyon jól sült el, mert szuperül rátapadt a gombafejekre. Süsd aranybarnára őket, fordítsd meg, és a másik oldalukat is süsd át. Szedd ki őket konyhai papírtörlőre (vagy ennek a környezetbarát verziójára). TIPPEK: A megmaradt kókuszolajból, amiben a gombát kisütötted, csinálhatsz pl. vegán pecsenyezsírt. Ha ennél hagyományosabb rántott gombát szeretnél, próbáld ki a csicseriborsós bundát! Ez a recept hagymakarikára vonatkozik, de bármilyen zöldséget ugyanúgy kell kirántani. A kép jobb felső sarkában a rakott cukkinit látod, aminek a receptje itt van. The post Zablisztben rántott, fűszeres apró csiperke – gluténmentes, vegán recept appeared first on VegaNinja.
Gombakrémes spagetti (laktózmentes, vegán)
2018. szeptember 14. Zizi kalandjai
Csodás gombákat kaptam a Bio-Fungi Kft-től. Fehér csiperkét és barna portobellot, ami barna csiperkegomba. Íze intenzív, vad csiperkére emlékeztet. Igazi gasztronómiai különlegesség. Átmérője 9-11 cm. A kalap szélén a hártya megnyílik, így láthatóvá válnak a gomba rózsaszín lemezei. Grillezéshez kiváló és és tölteni is ajánlják. Sütés közben illatos levet enged. Én megpirítottam, fűszereztem és... Source
Növényi pástétom
Egy ideje elegem lett, hogy a viszonylag elérhető árú pástétomok tele vannak mindenféle szeméttel, a jókhoz meg nehezen jutsz hozzá és nagyon drága. Már régóta szemezgettem a hamis májpástétom leírással, vagy szójapástétommal a Biblia a helyes táplálkozásról című receptes könyvben, meg Tóth Gábor posztolt valamikor egy szójapástétomot, de abban meg gabonagömböc volt, amihez szintén nehéz hozzájutni. (Majd ha a Bijo végre szállít hűtőset is...) Így aztán több recept alapján készítettem egy növényi pástétomot, ami nagyon finom lett. (Letesztelve másnap az imaházban, nem csak általam.) A hozzávalókat nem mértem, saccra nem tudom mondani. A zöldségfélél ízlés szerint variálhatóak, tehetsz bele gombát, több paprikát, a magokat is variálhatod. Azóta készítettem dióval is mandula helyett. (Candidások a gombát hagyják ki.) Hozzávalók: 3 púpos ek zsírtalan szójaliszt 2 ek darált mandula finomra őrölve 2 ek darált napraforgó mag finomra őrölve 1 szál póréhagyma felkarikázva 1 kápia paprika felaprítva 1-2 fej csiperke gomba felaprítva 2 ek oliva olaj 1 ek vegamix 1 tk pirospaprika őrlemény 1 tk só 1 gerezd fokhagyma összenyomva fűszerek (provance-i keverék, vagy oregánó, borsikafű, bazsalikom) A póréhagymát a paprikával és gombával kevés vízzel pároljuk. Hozzáadjuk az olajat, picit megfuttatjuk, majd beletesszük az összes többi hozzávalót is, és felengedjük annyi vízzel, hogy híg galuska tészta jelleget kapjunk. 15-20 perc alatt elkészül intenzív kevergetés mellett. A végén botmixerrel pürésítjük. Friss zöldségekkel teljes kiőrlésű kenyérre kenve igen ízletes. Majd lesz egyszer rendes kép is, szelet kenyérrel, meg zöldségekkel, de egyelőre örülök, hogy egyáltalán bejegyzés van. :)
Gomba masala
A Vámház körúti Ázsia boltban azon ábrándoztam, hogy pénzintézet helyett sokkal inkább egy hasonló üzletet fosztanék ki. Kb. az alábbi mondatok kíséretében: "Rablótámadás, senki ne mozduljon! Te ott azzal a csokor korianderrel, arccal a földre! Te meg dobd el szépen azt a wasabis tégelyt, hogy lássam mindkét kezedet! Senki nem hősködik, mert beterítem az agyával a chiliszószos pultot! Hölgyem, ott a kasszánál! Tegye a szatyorba azt a mozsarat meg az indiai fűszereket! Az asafoetida meg a lepkeszegmag maradhat, azokból bespájzoltam egész évre. Az a tandori fűszerkeverék csípős vagy inkább csak pikáns? Ha az utóbbi, azt is viszem." Nos, ilyen gondolatok közepette szereztem be a currylevél nevezetű cuccot, mely az alábbi varacskos tapló módon finom specialitás kulcsösszetevője. Beszerzendő: 1/2 kg gomba (én speciel csiperkét használtam) 3 evőkanál paradicsompüré 1 fej felkockázott vöröshagyma 1 db felkockázott kaliforniai paprika 3 db zöldchili vagy 1/2 hegyes erőspaprika 1 tk római kömény (egész) 2 tk mustármag 1 tk garam masala 1 tk kurkuma 2-3 cm gyömbér felaprítva 1 gerezd fokhagyma pár csepp citromlé 1 ek currylevél só Az "öntethez": 1 ek kókuszzsír 2 ek currylevél 3 gerezd felaprított fokhagyma 1 ek felaprított korianderlevél kevés feketebors só Egy edényben kevés olívaolajat hevítünk, majd hozzáadjuk a mustármagot. Ha pattog, és nem választottunk kellően mély edényt, válogatott, fejhangon abszolvált bazmegek közepette hozzáadjuk a római köményt, a currylevelet, a felaprított zöldchilit és a kurumát. Hozzápasszítjuk a hagymát, a felkockázott paprikát, a gyömbért, belenyomunk egy gerezd fokhagymát, megsózzuk, majd a hagymát kis lángon figyelmesen, tapasztaltan, türelmesen megpároljuk, közben párszor megkeverjük. Hozzáadjuk a garam masalát, a paradicsompürét, megkeverjük, majd legvégül jöhet a felkockázott gomba és a só. Jó öt percig fedő alatt pároljuk. Közben egy másik edényben felolvasztjuk a kókuszzsírt, hozzáadjuk a fokhagymát, és egy-két percig kevergetve pároljuk. Hozzáadjuk a currylevelet, a sót, a korianderlevelet és a borsot. Ha megvagyunk, az így keletkezett elegyet zokszó nélkül rálöttyintjük a gombára, majd jól elkeverjük. Az elkészült művet rizsával vagy naan kenyérrel szervírozzuk.
Töltött csiperke
Gyorsan kellett valamit készítenem, volt maradék rakott zöldbabom egy tálban (na hogy az is milyen hihetetlenül egyszerű és ízletes történet), meg gombám. Finom lett, a férj is inkább ezt választotta, mint a maradék köleses husiját. :) Hozzávalók: 8 db tölteni való csiperke gomba 10 dkg barna rizs 20 dkg sárga hüvelyű zöldbab 2 dl bio tejföl vagy magtejföl 1 tk vegamix 1 tk só fűszerek ízlés szerint (nálam bazsalikom) olaj A barna rizst 50 perc alatt kétszeres mennyiségű vízzel, vegamix-szel és sóval megfőzzük. Nem szükséges kavarni. Ha van pároló feltétünk, a rizs tetején megpárolhatjuk a zöldbabot. Amikor elkészült, a zöldbabot villával kicsit szétnyomkodjuk, megszórjuk a fűszerrel és összekeverjük a rizzsel. A tölteléket a megtisztított, tönkjétől megszabadított gombákba töltjük, amiket egy kiolajozott jénaiba helyezünk. A töltelék maradékát gombócokba formázzuk, és a gombák mellé helyezzük, ugyanígy a tönköket is. Egy marék kesudiót vagy napraforgómagot (esetleg egy szelet kápia paprikát is) egy csipet sóval és kevés vízzel összeturmixolunk. Az így kapott magtejfölt a gombák tetejére öntjük. Addig sütjük, míg a gomba a leve elfő, és a tetejük megpirul. Avagy malacot nem eszünk fiam, csak ha anyád szervírozza! :) Véletlenül lett ilyen malacpofa, Flóra a karomban fickándozott, közben fél kézzel pakoltam a kaját...
Gombapástétom (vegán, gluténmentes)
2016. október 25. Zizi kalandjai
Újabb adag csodaszép gombákat kaptunk kipróbálásra a Bio-Funghi Kft-től. Barna csiperke gombák érkeztek rózsaszín dobozkában a GoPink kampány keretében. A mellrák elleni küzdelemhez csatlakozva a Bio-Fungi Kft. egész októberben rózsaszín tálcákba csomagolja a csiperke- és laskagomba termékeit. A termesztett csiperkegombának alacsony a kalóriatartalma, nem tartalmaz zsírt és koleszterint, valamint magas a víz- és rosttartalma. Ásványi anyagokban (szelén, kalcium, nátrium, foszfor, magnézium, kálium) és vitaminokban (D, B-vitamin) szintén gazdag, továbbá antioxidáns is. Fontos, hogy ne hámozzuk, mert így értékes tápanyagokat veszítünk, csak folyó víz alatt, gyors öblítéssel tisztítsuk meg. Az egyik adagból mennyei gomba pástétomot csináltam. Nóri Mindenmentes című könyvéből választottam ezt a receptet. Nóri blogját már követem egy ideje. Igazi kísérletező… képes tesztelni egy receptet nagyon sokszor, csak, hogy elérje azt a tökéletes végeredményt, amit a fejében elképzelt. Nagyon sok kreatív ötletet meríthetünk a receptjeiből és sok-sok egészséges finomság kerül az asztalunkra, ha az ő blogjáról vagy az ő könyvéből főzünk. Épp a kiadónál voltam egy megbeszélésen, amikor kiderült számomra egy véletlen elszólásból, hogy Nóri is velük készít könyvet. Ahogy hazaértem, írtam neki egyből, hogy “Könyvet írsz, Nóri?”. Aztán elmesélte a sztoriját, hogy honnan jött az ötlet, hogy a blogból kézzel fogható könyvet készítsen, miket tapasztalt az “út” során és ellátott sok-sok hasznos tanáccsal, amik nagyon jól jöttek nekem, éppen, akkor, amikor még csak az “út” elején jártam. Szóval a Mindenmentes könyv egy vegán szakácskönyv, de ezenkívül az összes recept benne gluténmentes, hozzáadott cukor mentes és a 160g CH diétába is beilleszthető. Kreatívan van fejezetekre bontva a könyv: házilag készült ételekre, útravalókra, vendégvárókra, hétköznapokon könnyen elkészíthető ételekre, hétvégékre ráérős napjainkra készíthető ételekre és desszertekre. Ha belőle főzünk magunknak, családtagjainknak, barátainknak, akkor nemcsak egészséges, hanem finom ételt teszünk az asztalra, jól fogunk lakni és utána is jól fogjuk magunkat érezni. Nóri könyve nagyszerű ajándék lehet karácsonyra vegánoknak, gluténmentesen étkezőknek, vagy olyanoknak, akik mindenevők, de érdeklődnek az egészséges táplálkozás után vagy érzik, hogy változtatni szeretnének néhány dolgot az étkezésükön, de nem tudják hol kezdjék el. Könyvéből a gombapástétom receptjét választottam, amit barna csiperkéből készítettem. Gyorsan összedobható és néhány napra biztosítva van a kencénk, amit pirítós kenyérre kenhetünk vagy zöldségeket mártogathatunk bele! Gombapástétom (vegán, gluténmentes) Hozzávalók 2 kis tálkához: – 250 g barna csiperke – 50 g nyers kesudió – 1 fej vöröshagyma, felaprítva – 2 kávéskanál kókuszzsír – 1 evőkanál petrezselyem, apróra vágva – só, bors, ízlés szerint A kesudiót száraz serpenyőben pirítsuk meg kb. 10 perc alatt, majd tegyük aprítógépbe. A vöröshagymát kevés kókuszzsíron pároljuk üvegesre, majd tegyük azt is az aprítógépbe. A gombát kockázzuk fel és süssük/pirítsuk barnulásig egy kevés kókuszzsíron, majd ezt is dobjuk az aprítógépbe. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint, adjunk hozzá petrezselymet és turmixoljuk krémesre. ***** A könyvet a {Boook Kiadó} biztosította a teszteléshez. A recept a kiadó engedélyével jelent meg. A véleményem csakis a sajátom.
Töltött gomba (sajtos-tejfölös-gabonakolbászos)
Csiperke gombát töltöttem. Nem teljesen vegánul, de a tejfölt és sajtot lehet helyettesíteni növényi hozzávalókkal. Nagyon finom lett. Hozzávalók: kb. 12 db csiperke gomba, 1 vöröshagyma, kb. 150 ml tejföl (lehet növényi is), kb. 15 dkg reszelt sajt (lehet növényi is), gabonakolbász (paprikás, magyaros), só, bors, 2 gerezd fokhagyma. Elkészítés: A gombáknak a tönkjét levágjuk, megtisztítjuk a gombákat, héjukat lehúzzuk. A tönköket apróra vágjuk, ahogy a vöröshagymát is. A vöröshagymát rövid ideig kis szőlőmagolajon megpirítjuk, hozzáadjuk a gomba tönköket (+ én még egy egész gombafejet is belevágtam, hogy legyen több gomba a töltelékben is), és egy kicsit megfonnyasztjuk a gombát is, majd 2 fokhagyma gerezdet nyomok rá. Az összevagdosott gabonakolbász is is hozzákerülhet, pirítsuk meg ezt is kissé. A tejfölt a reszelt sajttal összekeverem, majd mikor már kicsit kihűlt a megpirított hagymás gomba, összekeverjük a sajtos tejföllel. A tölteléket a gombafejekbe töltjük, tetejét még megszórjuk reszelt sajttal. Így ni! A sütőben addig sütjük, míg a tetején a sajt megpirul. Tipp: tejfölből sűrű változatot érdemes használni, nehogy elázzon tőle a gomba. Salátával és rizi-bizivel tálaltam. Jó étvágyat!
Ume ecetben pácolt sült zöldségek spenótos kölessel
2016. február 24. Zizi kalandjai
Umeboshi? Azt eszik vagy isszák? Én is feltettem a kérdést, amikor még nem tudtam, hogy miről van szó! Pont egy éve áradoztam róla a Facebook-on. Szóval az umeboshi japán szilva fajta, a makrobiotikában igazi superfood-ként emlegetik. Értékes gyógyító energiáit a több évig tartó, tengeri sóban történő érlelés során nyeri el. Gyönyörű színét a vöröses színű shiso levél adja. Maga a szilva csodás immunerősítő, megfázás, fáradtság ellen is használhatjuk gyógyitalaink alapanyagaként, valamint ételeink ízesítésére. Itthon kapható ecet, paszta (krém) és néha eredeti szilva formájában is (többéle márka kapható, keressétek bioboltokban, Medilineban, Herbaházban, Bijóban vagy a 12. kerületi Csörsz utcai biopiacon szombatonként a Clearspring hazai forgalmazójánál, a Diótörőnél). Nagyon egyszerűen használom fel az ecetet. Néhány evőkanálnyit összekeverek olívaolajjal és ebben forgatom meg a zöldségeket (gombát, retket, brokkolit, karfiolt próbáltam eddig), hagyom egy kicsit állni, aztán mehet is a sütőbe. Isteni sós, savanykás ízt ad a zöldségeknek. Akinek nem sikerül beszerezni, annak adok helyettesítő alternatívát, ami szójaszósz és frissen facsart citromlé keverékéből áll. Bármilyen körettel tálalható, én most egy extra egészséges verziót hoztam: párolt fokhagymás spenótot kevertem össze főtt kölessel, de mehet mellé rizs, quinoa, sült krumpli, saláta… a fantáziátokra és a hűtőtök/kamrátok készletére bízom. Ume ecetben pácolt sült zöldségek spenótos kölessel Hozzávalók 3-4 főre: Sült zöldségekhez: – 500 g csiperke gomba vagy brokkoli – 1 csokor piros retek (közepes méretű “golyók”) – 4 evőkanál ume ecet (helyettesíthető 2 evőkanál szójaszósz és 2 evőkanál frissen facsart citromlé keverékével) – 4 evőkanál olívaolaj Spenótos köleshez: – 1 bögre köles – 2 bögre víz – 2 nagy marék spenót, megtisztítva, felaprítva – 2 gerezd fokhagyma – 2 evőkanál olívaolaj – Himalaya só (A recepthez használt bögre 250 ml-es.) A gombát tisztítsuk meg. Ha brokkolit használunk azt szedjük rózsáira, a vastag szárát (azt is felhasználjuk!) hámozzuk meg és vágjuk kisebb darabokra, mossuk meg. Vágjuk le a retkek zöld hosszú szárát. Mossuk meg a kis golyókat. Egy kis tálban keverjük össze az olívaolajat és az ecetet, tegyük a zöldségeket egy sütőtálba és öntsük le az olívaolajos ecetes keverékkel. Jól keverjük át, hogy a pác mindenhol befedje a zöldségeket. Hagyjuk állni kb. 30 percet, majd tegyük be a sütőbe és 180 fokon süssük kb. 20-25 percig, amíg a zöldségek megpuhulnak és enyhén megbarnulnak. A kölest mossuk át tiszta vízzel, majd tegyük egy lábasba. Öntsük fel 2 bögre vízzel és közepes lángon főzzük puhára. Tegyük félre. Egy serpenyőben hevítsük fel a 2 evőkanál olívaolajat, dobjuk rá az aprított spenótot és pároljuk 2-3 percig. Ekkor adjuk hozzá a fokhagymát, sózzuk és főzzük 4-5 percig, amíg a spenót összeesik és a fokhagyma is átfő. Adjuk a kész spenótot a megfőtt köleshez, keverjük át és tálalhatjuk is a sült zöldségekkel.
Vegán Karácsonyi menü I.
2015. december 18. Gréta konyhája
Szeretném ezen a héten az elmúlt évek legnépszerűbb karácsonyi menüit megosztani veletek. Ez a nagy kedvencünk volt 2013-ban. Narancsos sütőtökös répaleves Hozzávalók: - 500g sütőtök - 2-3 szál sárgarépa - 1 nagy szál póré - 1 narancs leve és héja - 2 gerezd fokhagyma - 1 ek reszelt gyömbér - só, bors, garam masala - 1.5 l zöldségleves alaplé (3 bio kockából) - 1 dl kókusztejszín - kókuszolaj - friss bors - csipet friss szerecsendió - friss korianderlevél -1 narancs leve 1. 190 fokos előmelegített sütőbe helyezzük a kisebb sütőtök szeleteket, amelyeket előtte alaposan megmostunk, megszárítottunk és sütőpapíros lapos tepsibe tettünk. Kb 45 percig sütjük. 2. Az alatt felkarikázzuk a póréhagymát, és kevés kókuszolajon megdinszteljük, enyhén barnásra pirítjuk. Hozzáadjuk az apróra vágott fokhagymát, és a reszelt gyömbért. Nagyon alacsony hőfokon egy percig összepirítjuk, hozzáadjuk a felkarikázott répát és felöntjük a zöldségleves alaplével, hozzáadjuk a fűszereket. Közepes lángon addig főzzük, míg a répa meg nem puhul. 3. A készre sült tököt kivesszük a sütőből, majd kéz melegen eltávolítjuk a héját, és a leveshez adjuk a kókusztejszínnel együtt. Botmixerrel pürésítjük, majd újra összeforraljuk. Megreszeljük a narancs héjával, tetejére narancslevet locsolunk, friss borssal szórjuk meg, és ha van friss korianderlevéllel. Gesztenyés karácsonyi sült Hozzávalók: - 200g bio gesztenyemassza - 1 fej hagyma apró kockákra vágva - 300g barna csiperkegomba - fél bögre darált dió - fél bögre darált mandula - 300g füstölt tofu - 3 ek szójaszósz - 2 tk fokhagyma granulátum - 1 tk fahéj - csipet reszelt szerecsendió - fél bögre datolya kimagozva, feldarabolva - 2 ek vegamix - 1 tk friss bors - 3 ek rizsszirup vagy nádcukor - 15dkg füstölt növényi sajt reszelve - fél bögre csicseriborsó liszt - 1 tk majoránna - 250 g vegán leveles tészta - 1 csokor aprított petrezselyem - olíva olaj - fél dl víz - fél dl növényi tejszín 1. Egy mélyebb tapadásmentes serpenyőben olívaolajon megdinszteljük a hagymát, majd beletesszük egy aprítóba 2. Ugyanabban a serpenyőben lassú tűzön barnára pirítjuk a gombákat, megborsozzuk, majd ezt is az aprítóba tesszük, a tofuval együtt. A masszát kitesszük egy tálba 4. Az aprítóba tesszük a feldarabolt datolyákat, a csicseriborsó lisztet, a mandulát, a diót, a gesztenyemasszát , a fűszereket és a petrezselymet. Alaposan pár perc alatt összedolgozzuk. A két masszát is összegyúrjuk. 5. 15 perccel a felhasználás előtt vegyük ki a leveles tésztát a hűtőből, egy lisztezett gyúródeszkára helyezzük, és a közepére halmozzuk rúd formában a gesztenyemasszát. A közepébe hosszanti mélyedést vájjunk, majd beleszórjuk a reszelt növényi sajtot. 6. Óvatosan elkezdjük betekerni a masszát úgy, hogy alul legyen a záródása. Felül megkenjük a növényi tejszínnel, és megszórjuk kakukkfűvel. Egy szilikontepsibe, vagy püspökkenyér formába helyezzük, diagonál irányban beirdaljuk, majd légkeveréses sütőben 200 fokon fél óráig sütjük, vagy míg aranybarna nem lesz. Mellé rakhatunk steak burgonya, vagy rozmaringos édesburgonya hasábokat. Három rétegű csokis brownie Hozzávalók: - 1 és fél bögre nádcukor (Demerara vagy Muscovado) - másfél csésze fehér tönköly liszt - 10 ek cukrozatlan jó minőségű kakaópor - 2 tk foszfátmentes sütőpor - 1 tk szódabikarbóna - 3/4 csésze növényi tej (lehet szója-, zab-, rizs-, vagy kókusztej is) - 1/2 csésze olvasztott kókuszolaj - 1 tk himalaya só - 1 tk vanília aroma - 1 és 3/4 csésze melegvíz A sütőt előmelegítjük 165 fokra. 1. 1 csésze nádcukrot, a lisztet, sütőport, 5 ek kakaóport és a szódabikarbónát és a sót alaposan összekeverjük. 2. Egy másik tálban a nedves anyagokat (a növényi tejet, a vanília aromát és kókuszolajat) keverjük össze homogénné, majd a nedveset összekeverjük a szárazzal, lassan adagolva, alaposan összedolgozzuk. Nem baj, ha nem lesz folyós. Olyan vajkaramella sűrűségű.3. Egy szilikon sütőformába öntjük, és egyenletesen eloszlatjuk. 4. A megmaradt fél csésze cukrot és a megmaradt 5 ek kakaóport összekeverjük, majd mindenhová eloszlatva rászórjuk a csokis massza tetejére. 5. Leöntjük a tetejét forró vízzel, és betoljuk a sütőbe 50 percre. De ellenőrizzük tűpróbával. A végeredmény, ha kihűlt egy három rétegű(piskóta, ropogós és egy pudingos) sütemény lesz. Vigyázzunk, hogy ne süssük túl sokáig, mert akkor kiszárad és nem less annyira folyós. Tipp: Lehetőleg mélyebb tepsiben süssük a víz miatt, mert előfordulhat, hogy a bugyogó csokis massza kifolyik és a sütő aljára ég-ragad. Vegán vanília, vagy bármilyen gyümölcs sorbet-vel is isteni desszert.
Retro töltött paprika (vegán)
2015. szeptember 30. Zizi kalandjai
Az előző vegagyerekes bejegyzésben közzétett egyik fotó igen nagy sikert aratott. Méghozzá a töltött paprikáé… annyian kértétek a receptet, hogy úgy döntöttem megosztom, noha hagyományos ételfotóm nincsen róla, csak olyan, amin Ádi kezei is látszanak. De hát nem is a fotó a lényeg, hanem, hogy elővarázsoljuk a retro ízeket… én legalábbis erre vágytam, amikor kitaláltam, hogy töltött paprikát szeretnék enni, olyat, amit gyerekkoromban. Hívtam anyukámat, majd felütöttem a Horváth Ilona könyvet is és a kettőből, plusz a saját ötletemből merítkezve összeraktam ezt. Én gombából és rizsből készítettem a tölteléket, de bármilyen más gabonát el tudok képzelni benne: kölest, hajdinát, de akár quinoát is. Hús helyett gomba ment bele, de, aki nem eszik, az tehet bele padlizsánt, tofut vagy gabonakolbászt például. Azt is el tudom képzelni, hogy a rizs és zöldség mellett még vöröslencse is mehetne bele. Szóval a töltelék összetevőit rátok bízom… aki a régi ízt szeretné elővarázsolni, az pedig próbálja ki ezt a gombás rizses verziót. Retro töltött paprika (vegán) Hozzávalók: Paprikához: – kb. 8 db közepes méretű, minél egyenesebb paprika, hogy könnyű legyen tölteni, kicsumázva és kimagozva – 130-150 g rizs – kb. 300 g csiperke gomba, megtisztítva, nagyon apróra vágva – 1 fej vöröshagyma, felaprítva – 1 gerezd fokhagyma, felaprítva – fél csokor petrezselyem, felaprítva – só, bors Paradicsomszószhoz: – 500 g paradicsomlé (Lidl-ben kapható, ez kb. 400 ml) – 1-2 evőkanál liszt – 1 teáskanál pirospaprika – 1 gerezd fokhagyma, felaprítva – só, bors – két csipet nádcukor – napraforgóolaj – víz Egy tálban keverjük össze nyersen a töltelék hozzávalóit: rizs, gomba, vöröshagyma, fokhagyma, petrezselyem. Ízesítsük sóval és borssal, jól keverjük össze és töltsük meg vele a paprikákat. Ha marad ki töltelék, tegyük félre. Öntsük egy nagyobb lábasba a paradicsomszószt és egy kevés vizet (kb. 100 ml), sózzuk, borsozzuk és adjuk hozzá a nádcukrot. Keverjük össze és tegyük bele a paprikákat. Közepes láng felett kezdjük el főzni. Közben egy kis lábasban alacsony lángon hevítsünk fel egy kevés napraforgóolajat. Adjuk hozzá a fokhagymát. Pirítsuk egy-két percig, majd adjuk hozzá a lisztet és a pirospaprikát. Pirítsuk a rántásunkat néhány percig, közben folyton kevergessük, hogy ne égjen le. A tűzről levéve lassan kezdjük el hozzáönteni a hideg vizet, folyamatosan kevergessük, hogy csomómentes legyen. Ha elkészült, öntsük a töltött paprikára, jól keverjük el és forraljunk egyet még rajta, hogy ne legyen liszt ízű. Ha túl sűrűnek találjuk a paradicsomszószt, hígítsuk még egy kevés vízzel és ha szükséges ízesítsünk még a szószon (sóval, cukorral ízlésünknek megfelelően). Tipp : tálaljuk a töltött paprikát főtt krumplival! Ha marad ki töltelék, tegyük egy kis lábasba egy kevés napraforgóolajjal, közepes láng felett kezdjük el pirítani, majd öntsük fel egy kevés vízzel és főzzük addig, amíg a rizs és a gomba is megpuhul. Isteni kiegészítője lesz a töltött paprikának, de akár el is tehetjük másnap ebédre, mert maga a töltelék egy komplett fogást alkot, ami villámgyorsan elkészül!
Gombafasírt recept – vegán burgerben vagy krumplival (gluténmentes)
Ez az isteni gombafasírt simán megállja a helyét bármilyen burgerben, vegán, gluténmentes, ha sütőben sütöd, olajmentes is, és mégis nagy sikere van a karnisták (mindenevők) között is, és nem kell hozzá speciális alapanyag. Hozzávalók: 500 g csiperke gomba 2 nagy fej hagyma kb. egy bögrényi finomszemű zabpehely 1 lapos evőkanál natúr ételízesítő 2 gerezd fokhagyma 1 teáskanál pirospaprika 1 kávéskanál bors 1 kávéskanál kömény 1 kávéskanál szerecsendió 1 teáskanál füstölt paprika 1 evőkanál mustár só kókuszolaj vagy sütőpapír a sütéshez A hagymát karikákra vágjuk és egy mokkáskanálnyi sóval meghintve, kevés vízzel, lefedve és alacsony lángon üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a megmosott, felszeletelt gombát, és hozzá nyomjuk foghagymanyomóval a fokhagymát, hozzáadjuk a mustárt, a pirospaprikát, ételízesítőt, fűszereket, és lefedve tovább pároljuk. Kb. 10-15 perc múlva, mikor a gomba is megpárolódott, levesszük a tűzről, és botmixerrel elkezdjük megdolgozni. Nem kell krémesre, lehet kicsit darabos a textúrája. Ha műanyag fejű botmixered van, várd ki, amíg kihűl, mert a műanyag nem bírja a forrót! Ekkor hozzáadunk egy dl vizet, és annyi zabpelyhet, amitől enyhén ragadós masszát kapunk. Állni hagyjuk 5-10 percet, hogy a zabpehely magába szívja a vizet, ekkor már könnyen formázhatónak kell lennie. Ha túl száraz, akkor vizezzük, ha túl ragacsos, akkor zabpelyhet adunk hozzá. Ez után már nem szükséges botmixerezni. Kóstolás alapján tovább sózzuk és/vagy fűszerezzük, majd a további felhasználás szerint tenyérnyi hamburgerpogácsákat, vagy kis aranyos fasírtokat formázunk belőlük. Én nem szeretek bő olajban sütni, ezért forró serpenyőben, 1 teáskanál kókuszolajjal sütöm meg őket leggyakrabban. Szép barnára kell sütni mindkét oldalukat. Sütőben, sütőpapírral bélelt tepsiben is megsüthetjük. Közepes-nagy lángon 20 perc alatt elkészül. The post Gombafasírt recept – vegán burgerben vagy krumplival (gluténmentes) appeared first on VegaNinja.
Rozmaringos vargányakrémleves pirított gombaszeletekkel a tetején – vegán leves recept
2018. szeptember 17. VegaNinja
Kaptam 5 darab óriási vargányagombát szüleimtől, frissen szedve a Bakonyból. Csodás, illatos, friss erdei gomba, főzni (és enni) kedvelőknek igazi csemege. Mivel nem emlékeztem, hogy ettem volna már vargányát, különböző módokon is ki akartam próbálni. Két szebb fejből rozmaringos pirított vargányát csináltam, a maradékból pedig krémlevest, zabtejszín helyett kókusztejszínnel, és meg kell mondjam, nagyon jól passzolnak az ízek! Nagyon gyors és egyszerű recept, és ha az embernek van lehetősége saját magának gyűjteni a gombát az erdőben, nem is drága. Tulajdonképpen csiperkével is működik a recept, az ízek ugyanúgy összeillenek, csak a végeredmény kevésbé “erdei” ízű lesz, és átlagos méretű csiperkéből kb. 4 db felel meg egy, a receptben szereplő vargányának. Pirított vargánya: 1,5 – 2 nagy fej vargánya 1 kisebb ág rozmaring 2 evőkanál kókuszolaj só A gombafejeket vékony szeletekre vágtam, az eltört szeleteket belefőztem a levesbe. A gomba tönkjét nem szeleteltem, mert elég szivacsos volt, rágósnak tűnt, de a levesbe az íze miatt belefőztem. Egy nagy serpenyőben 1 evőkanál kókuszolajat melegítettem, amibe beleszórtam a friss rozmaringleveleket, majd egyesével a gombaszeleteket úgy, hogy ne fedjék egymást. Megsóztam őket, és hagytam, hogy kicsit megpiruljon az aljuk. Pár perc múlva megfordítottam a szeleteket, ekkorra kicsit megsárgult az aljuk, enyhén áttetszővé váltak. Mindkét oldalukat aranybarnára sütöttem. A maradék gombát a maradék kókuszolajjal és még egy kevés rozmaringlevéllel szintén aranybarnára pirítottam, és félretettem. Vargányakrémleves: 3 – 3,5 fej vargánya gomba nagyobb kockákra vágva fél doboz (100 ml) Cocomas kókusztejszín 1 nagyobb ág friss rozmaring só A serpenyőbe, amiben a gombaszeleteket pirítottam, beletettem a felkockázott vargányát és a tönkjeit a rozmaringgal együtt, megsóztam, és kicsit pirítottam, időnként megkeverve. Mikor már valamennyire összeesett, hozzáadtam a kókusztejszínt és egy pohár vizet. Megkóstoltam, hogy kell-e még bele só, ízlés szerint újra sóztam, majd áttettem egy nagyobb lábasba, hogy kellemesen elférjen, és lehessen még hígítani. Amikor megfőtt, a gomba tönkjét érdemes külön megkóstolni, hogy rágós-e, vagy puhára főtt, az enyém szerencsére puha lett, így simán benne hagytam. A rozmaring ágat eltávolítottam (a levelek maradhatnak benne!), botmixerrel krémesítettem (csak fém fejűvel lehet forrón turmixolni!), kicsit még hígítottam és sóztam. A pirított gombaszeletekkel, és csurgatott kókusztejszínnel a tetején tálaltam. Jó étvágyat! The post Rozmaringos vargányakrémleves pirított gombaszeletekkel a tetején – vegán leves recept appeared first on VegaNinja.
Hamis libamájpástétom – egyszerű, vegán szendvicskrém recept gombából, avagy vegán májkrém
Ezzel a pástétommal több húsevőt sikerült átverni, elhitték, hogy libamájpástétom. Még megrögzött gombautálóknak is ajánlom! Hozzávalók: 1 konzerv gomba (frissből is lehet) 1,5 ek. (kókusz)olaj 3 kis gerezd fokhagyma fél fej vöröshagyma só, bors, kömény, bazsalikom, majoránna, petrezselyem A konzerv gombát beáztatjuk fél órára, hogy enyhüljön a gombaíz, majd kinyomkodjuk belőle a vizet. A fokhagymát és a hagymát az olajban megdinszteljük fedő alatt, kis lángon. Az összes többi összetevővel összeturmixoljuk. Ha friss gombával szeretnénk dolgozni, akkor 30 deka csiperkét mossunk meg és vágjunk szeletekre, majd egy jó nagy edényben, sok vízben, sóval főzzük puhára. Ez után ugyanúgy használhatjuk, mint a konzerv gombát. Ezt már nem kell beáztatni természetesen. A főzővizet gombaleveshez felhasználhatjuk. Ínyenceknek karamellizált mazsolával tálalhatjuk a pástétomot, amit a következőképp lehet elkészíteni: A mazsolát beáztatom, 20 perc után vizet cserélek rajta. Közben kristálycukrot (vagy kókuszcukrot) hevítek kis lábasban, mikor már aranybarna és folyékony, teszek bele vaníliát és beleöntöm a mazsolát a vízzel együtt. Kevergetem, míg a karamellizált cukor feloldódik, és végül lefedve hagyom kihűlni. A kép illusztráció. Photo by Yakynina Anastasia on Unsplash The post Hamis libamájpástétom – egyszerű, vegán szendvicskrém recept gombából, avagy vegán májkrém appeared first on VegaNinja.
Tárkonyos erdei csiperkegomba leves burgonyagombóccal
2017. október 17. Vegán Család
Hozzávalók: 50 dkg erdei csiperkegomba 2 nagyobb szál sárgarépa aprítva 2 szál fehérrépa aprítva 4 marék zöldborsó 1 nagyobb vöröshagyma rétesliszt 2 tk só 1 tk vegamix 2 tk tárkony 2 dl növényi tejszín olívaolaj víz burgonyagombóchoz: 2 nagyobb burgonya csipet só finomliszt olívaolaj [...] Bővebben!
Ki nem találná, miből kéne többet enniük a magyaroknak
Idén ismét zöldség- és gyümölcs-fogyasztást ösztönző kampányokat szervez a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Elsőként júniusban a Magyarországon termesztett gombákat, a csiperkét és a laskagombát népszerűsítik.
Tejszínes-gombás-zöldhagymás sült szejtán
Főztjeim mellett előszeretettel traktálok másokat újévi fogadalmaimmal. Minél kisebb érdeklődést tanúsítanak a mondandóm iránt mások, annál nagyobb örömmel tölt el engem ez a művelet. Ennek szellemében: 1. Nem kényszerítem embertársaimat arra, hogy vogul revütáncosnak öltözve járjanak medvetáncot a pápával. 2. Nem gargarizálok körtelével biztosítási kárbecslők társaságában. 3. Soha többé nem válaszolok a "mi az a szejtán?" kérdésre, kiváltképp nem az internet totális térhódítása után 15-20 évvel. (Ha mégis erre ragadtatnám magam, válasz gyanánt vihogva verem arcon az illetőt egy búvártappanccsal.) És most akció. Beszerzi hozzá szolgalelkűen: 200g szejtánpor (azaz búzasikér) 70g búzaliszt 2 ek olívaolaj só 1tk füstölt paprika 1 tk fokhagymapor 250 g csiperkegomba 2 szál zöldhagyma 1 gerezd fokhagyma 1 dl rizstejszín 1 tk mustár só, bors Szejtánt (amit továbbra sem vagyok hajlandó definiálni, haha) főzünk az itt leírt módon. Vékony szeletekre vágjuk, és mindkét oldalon kisütjük egy tapadásmentes serpenyőben. Közben ravaszul összekeverjük a füstölt paprikát a fokhagymaporral és némi sóval, és a sütés utolsó fázisában, fűszerezzük vele a szejtánt. (Hogy meg ne égjen a paprika, értem?) Ha, kész, félretesszük. A felszeletelt gombát forró olívaolajban, nagy lángon lepirítsuk, majd visszavesszük a lángot, és hozzáadjuk a felszeletelt zöldhagymát és a lereszelt fokhagymát. Sózzuk, borsozzuk, majd tapasztaltan, türelmesen megvárjuk, hogy a leve nagyrészt elpárologjon. Ekkor hozzápasszítjuk a tejszínt és a mustárt, majd elkeverjük. A szejtánt a tejszínes-gombás cuccal rizsa társaságában ízlésesen szervírozzuk, nem mocsári tapló módon, mintha csak egy rinoszérosz hányt volna oda.
Marinált portobello gombás zöldséges tál
2016. június 10. Zizi kalandjai
Portobello gomba. Rengeteg helyen olvastam róla és számtalan receptben fordult elő, amiket már ki szerettem volna próbálni. De soha nem találtam sehol portobello gombát, így fehér vagy barna csiperkével helyettesítettem. Egyik érdekes felhasználási módja, hogy egészben grillezve hamburgerbe teszik, de persze isteni gomba “pogácsa” (fasírt) is sülhet ilyen gombából (anyukámék ezt a változatot tesztelték és nagyon ízlett nekik). Én szeletekre vágva bepácoltam és úgynevezett portobello “bacont” sütöttem belőle, amit aztán egy szimpla zöldséges, quinoás tállal (Buddha bowl = Buddha tál) tálaltam. A Buddha tál lényege valamilyen gabona jó sok, színes zöldséggel tálalva. Nálam párolt spenót, brokkoli és koktélparadicsom került még bele és egy tahinis citromos szósszal öntöttem le, amibe csempésztem még egy kis miso pasztát, de ez el is hagyható. Íz- és színkavalkád egyetlen tányérban. (Hol kapható a portobello? Nemrég hallottam, hogy a Metroban, de az tudtommal nem Magyarországon termesztett. Ezeket a gyönyörű példányokat a BioFungi Kft-től kaptam. Ők rendelésre – ha rendel az üzletvezető – szállítanak portobellot Spar üzletekbe, csak kevés rá az érdeklődés, mert az üzletvezetők úgy gondolják, hogy ezt a kevésbé ismert gomba fajtát nem vennék az emberek és rajtuk maradna, megromlana. Szóval, ha ilyet szeretnétek, járjatok a nyakára a közeletekben lévő Spar üzlet vezetőjének! ) Gyerek kézben óriási példányok Gombavizsgáló Marinált portobello gombás zöldséges tál Hozzávalók 3-4 főre: Gombához: – 4 db nagy portobello gomba, szárai eltávolítva, gombafej megtisztítva – 1/4 bögre tamari (gluténmentes) szójaszósz (sima szójaszósz is használható) – 1/4 bögre víz – 1/4 bögre napraforgó olaj – 1 evőkanál almaecet – 1 evőkanál nádcukor – 2 teáskanál füstölt paprika – 1 teáskanál fokhagyma por – olívaolaj, sütéshez Quinoa tálhoz: – 1 bögre quinoa – 1/2 citrom leve – 600 g spenót, megtisztítva, felaprítva – 3 gerezd fokhagyma, felaprítva – 1 evőkanál olívaolaj, spenót pároláshoz – 300 g brokkoli, rózsáira szedve – 6-8 szem koktélparadicsom, félbe vágva – só, bors, szerecsendió Öntethez: – 1 evőkanál tahini – 4 evőkanál víz – 1 teáskanál miso paszta (elhagyható) – 1 gerezd fokhagyma, felaprítva – 1 db kisebb citrom leve – csipet só Egy tálban keverjük össze a pác hozzávalóit: tamari, víz, napraforgó olaj, almaecet, nádcukor, füstölt paprika és fokhagyma por. A gombafejeket vágjuk kb. fél cm vastagságúra, tegyük egy lapos tálba és öntsük le a páccal. Hagyjuk állni kb. 20 percig. Hevítsünk fel egy serpenyőt magas hőfokon, majd egy kevés olívaolajon süssük ki a gomba szeleteket (mindkét oldalukon pirítva 2-3 percig). Közben főzzük meg a quinoát sós vízben (1 bögre quinoa 2 bögre vízben) és adjuk a főzővízhez 1/2 citromnak a levét. Ha elkészült, villával keverjük át és tegyük félre. Egy serpenyőben egy evőkanál olívaolajon dinszteljük meg a 3 gerezd fokhagymát, dobjuk rá a spenótot és pároljuk meg kb. 10 perc alatt. Sózzuk, borsozzuk és reszeljünk rá egy kevés szerecsendiót. A brokkolit vízgőz felett pároljuk meg vagy egy kevés olívaolajon néhány evőkanál vízzel serpenyőben főzzük meg kb. 8-l10 perc alatt. Egy kis tálkában keverjük össze az öntet hozzávalóit. Tálalás: tegyünk egy adag quinoát a tálba, szedjünk hozzá a párolt spenótból, brokkoliból, adjuk hozzá a félbe vágott paradicsomokat, a gombaszeleteket. Az egészet locsoljuk meg a tahinis citromos öntettel.
Tejszínes gombás tönkölytészta
Amikor a szoptatós anyuka agyal, hogy mi is fér bele a menübe... milyen lesz ez hagyma nélkül... :) Hát jó. Finom lett. Hozzávalók: 1/2 kg barna csiperke 2 doboz rizstejszín 1 ek olivaolaj 1/2 ek vegamix 1/2 ek tk liszt 1/2 kk só friss petrezselyemzöld 1/2 kg teljes kiőrlésű tönkölypenne A gombát megtisztítjuk, felszeleteljük, sózzuk, fűszerezzük, kevés olajon sütjük, miután elfőtte a levét. Megszórjuk a liszttel, felengedjük a tejszínnel, összeforraljuk. Kifőzünk hozzá fél kg tésztát, azon melegében tálaljuk. A tetejét szórjuk meg friss petrezselyem zöldjével.
Vörösboros gombás "rizottó"
Van az úgy, hogy az ember előbb fojtaná magát egy árvíz sújtotta menyétmenhely vízébe, mint hogy rábírja magát, hogy lebotorkáljon a húsz méterre lévő éjjelnappaliba. Nos, ma mélyen átéltem ezt az érzést. Ilyen helyzetekben adódik a kérdés: vajon mit lehet összedobni a hűtőben megbúvó alapanyagokból? Az egyetlen dolog, ami meggátolt ebben az az volt, hogy a piros aranyas-mogyoróvajas citrom inkább nyári specialitás. Végül levonszoltam magam a legközelebbi üzletbe, ám elhatároztam, hogy dafke valami egyszerű kajával fogok véres bosszút állni az univerzumon. Sikerült. Zutaten: 20 dkg hosszúszemű rizs 4-5 hüvely kardamom 1/2 kk őrölt szegfűszeg 10 dkg csiperkegomba 1 ek szezámolaj 2 nagy gerezd fokhagyma 3 ek szójaszósz 1 dl száraz vörösbor 1/2 csokor petrezselyem felaprítva A rizst mély szakértelemmel feltesszük főni kétszeres mennyiségű vízben, sózzuk, majd hozzáadjuk a kardamomot és a szegfűszeget. Egy edényben szezámolajat hevítünk, majd hirtelen felindulásból belenyomjuk a fokhagymát. Fél perc párolódás után kis lángon tartjuk, majd hozzálötyböljük a szójaszószt és a vörösbort is. Hozzáadjuk a gombát és puhára pároljuk. Mivel a gombás szósz arcátlanul finom, ezért nem adjuk hozzá a rizst, (nehogy már felszívja, mint Tony Montana a fehér port), hanem kizárólag a tányéron elegyítjük a gombával, miután eltávolítottuk belőle a kardamommagokat.
Vegán paella articsókával
2015. november 9. Vegán muflon
Elsőre mindig bizalmatlan vagyok olyan alapanyagokkal szemben, melyekkel még sosem dolgoztam, kiváltképp, ha kellően hülye nevet akasztottak rájuk. Ami az articsókát illeti, felbontás előtt többször is figyelmeztettem: ha hirtelen mozdulatot tesz, hívom a rendőrséget. Aztán lassan közelítettem felé... szívem a torkomban dobogott, miközben a konzervről visszatükröződött az utcai neonok haldokló fénye. Azok a mocskos, szennyes utcák, melyeket oly gyakran róttam, miközben a Hold rideg vámpírként követte lépteimet azt sugallva: "hamarosan kihűlsz te is!" És most itt vagyok az ítélet óráján... szemben egy doboz articsókával, mely mindjárt végez velem... de nem mozdul. Még csak nem is morog rám fenyegetően. Jó, felhasználhatjuk. Például a paella humánus, állati maradványok nélküli változatához. Hozzávalók: 400 g (azaz egy konzervdoboz) articsóka 2 és 1/2 csésze zöldségleves-alaplé (lusta dögök/csórok vizet és zöldségleves-kockát is használhatnak) 1/2 kk sáfrány 1 csésze hosszúszemű rizs 1 fej vöröshagyma felaprítva 3 gerezd fokhagyma összetörve 1db piros és 1db sárga kaliforniai paprika 4-5 fej csiperkegomba felszeletelve 2 db paradicsom felkockázva 1 kk fűszerpaprika (lehetőleg füstös) 4 ek zöldborsó só, bors Az alaplevet kérdezősködés nélkül felforraljuk (ne lobogjon azért), hozzáadjuk a sáfrányt, jól elkeverjük, és közepes/alacsony hőn tartjuk. Közben egy másik edényben olajat hevítünk, hozzáadjuk a vöröshagymát, majd ha megpárolódott, a fokhagymát és a felcsíkozott kaliforniai paprikákat. 5 perc múlva jöhet a gomba, majd további öt perc múlva a paradicsom és a rizs. Ekkor könyörület nélkül felöntjük a sáfrányos alaplé 1/3-ával, és várjuk meg, míg közepes hőn elpárolog. Majd jöhet a következő harmad, és ha ez is elfőtt, a maradék 1/3. Ez utóbbival együtt hozzáadjuk az articsókát és a zöldborsót is, majd kb. pár percig fedő alatt hagyjuk összeérni a komplett hóbelevancot. Sózzuk, borsozzuk, legvégül petrezselyemmel dekoráljuk.
A legfenségesebb pásztor pite – Sheperd’s pie – (vegán)
2015. augusztus 24. Zizi kalandjai
Réges régen látogatóban járt nálunk két angol barátunk, Jay és Jon. Jay-t ismertük, ő hozta magával Jon-t, aki “katasztrófára” számított Magyarországot illetően. Aztán persze nagyon nagyot csalódtak, amikor kiderült, hogy milyen szép az országunk, milyen csodás vendéglátásban van részük és milyen fantasztikus, jófej barátaink vannak. Ki akarták fejezni hálájukat a vendéglátásért, ezért úgy döntöttek, hogy főznek nekünk valami nagyon angolosat. Jon fel is hívta az anyukáját, hogy pontos instrukciókat kapjon egy recept elkészítését illetően, ami nem volt más, mint a Sheperd’s pie (pásztor pitének lehetne fordítani…). Megvettük együtt az alapanyagokat, majd birtokba vették a konyhát, ahonnan mi teljes mértékben ki lettünk tiltva és két angol pasi, akik még életükben nem főztek semmit, készítettek nekünk egy finom vacsorát nyolc főre. Néha-néha azért bepillantottunk a konyhában, hogy mennyire van káosz, de a fiúk egész jól kezelték a helyzetet. Az akkor készült verzió húsos volt, de, amit én hoztam most, az egy vegán verzió. Annyira, de annyira jól sikerült, hogy az egyik húsevő nagypapa is megnyalta utána a tíz ujját. Egy kevés maradt belőle és másnap csak remélni tudtam, hogy se I. se Ádi nem kér belőle és az egészet én ehetem meg vacsorára. Így is történt. Azóta még egyszer elkészítettem és újfent nem tudtam betelni vele. Állandó étel lesz a családi “étlapunkon”, az már tuti! A bele kerülő zöldségek természetesen ízlés és hűtőtartalom szerint változtathatók: cukkini, padlizsán, gomba, csicseriborsó, bab, stb., amit találtok, azt tegyetek bele! Készítettem hozzá zöld köretet leveleskelből, de párolt fokhagymás spenóttal vagy mángolddal is isteni lehet! Vegán pásztor pite (Sheperd’s pie) Hozzávalók: – 10-12 db közepes méretű burgonya, meghámozva, felkockázva – 2 nagy fej vöröshagyma, felaprítva – 4-5 gerezd fokhagyma, felaprítva – 1 szál zeller vagy egy kis zellergumó fele, felaprítva – 1 db közepes répa, felaprítva – 1 db kisebb padlizsán, felkockázva – 2-3 db közepes cukkini (kb. 10-15 cm hosszúak), felkockázva – 1 db paprika, felkockázva – 250 g csiperke gomba, felszeletelve – 1 marék vöröslencse – 1 db konzerv csicseriborsó, leszűrve, átmosva – 350-450 ml paradicsomlé – 100-200 ml víz – zöldfűszerek: bazsalikom, oregánó, petrezselyem, felaprítva – 2 teáskanál füstölt pirospaprika – 1 evőkanál sörélesztő pehely – só, bors – kókuszzsír A burgonyából burgonyapürét kell készíteni. Megfőzzük sós vízben a felkockázott burgonyát, majd leszűrjük. Adjunk hozzá 2-3 evőkanál kókuszzsírt, törjük össze, pürésítsük és tegyük félre. Egy nagy serpenyőben kevés kókuszzsíron dinszteljük meg a vöröshagymát és fokhagymát a répával és zellerrel. Kb. 8 perc után adjuk hozzá a paprikát, a padlizsánt és a cukkinit. Főzzük közepes láng felett 8-10 percig, majd adjuk hozzá a gombát. Ekkor sózzuk, borsozzuk és szórjuk meg a füstölt paprikával. Pirítsuk, főzzük további 5 percig, majd öntsük hozzá a paradicsomlevet és a vizet. Először kevesebb mennyiséget a megadottnál, hogy a végén tudjuk hígítani a ragut, ha szükséges. Ekkor adjuk hozzá a zöldfűszereket is és újabb kóstolás után ízesítsük még sóval és borssal, ha szükséges. Főzzük addig, amíg a zöldségek éppen megpuhulnak (kb. 15 perc), alkalmanként megkeverve. Ezután adjuk hozzá a vöröslencsét és a leszűrt csicseriborsót és ha túl sűrűnek találjuk a ragut, lazítsuk egy kevés paradicsomlével és/vagy vízzel. Főzzük további 5-10 percig, majd zárjuk el alatta a gázt. A ragut kanalazzuk át egy mély tepsibe, egyengessük el a tetejét, majd szedjük rá a már elkészült burgonyapürét. Simítsuk el a tetejét, majd szórjuk meg a sörélesztő pehellyel és egy kevés füstölt paprikával. 180C fokra előmelegített sütőben süssük kb. 20-25 percig, amíg a teteje egy kicsit megpirul, a ragu pedig bugyogni kezd.
Az összes 'csiperke' találat megjelenítése »