balzsamecet receptek - Vegetáriánus receptek

Még kapható a második,
      bővített kiadás!

Még kapható! Bliszkó Viktor: Vegetáriánus receptek; második, bővített kiadás



Próbálja ki, biztosan ízleni fog!

Kenyér - új eljárás, nagyszerű eredmény

Medvehagyma-krémleves burgonyával: mindössze 30 perc alatt elkészül

Medvehagyma pesto dióval: frissítő tavaszi szósz tésztára vagy szendvicsbe

Medvehagymás cukkinis quiche (vegetáriánus, vegán)

Tojás nélküli, vegán cukkinitócsni










balzsamecet receptek

Vegán tejszínes-gombás tészta

2023. július 29. Kertkonyha 

Vegán tejszínes-gombás tésztaEgyetlen serpenyőben készül, házi növényi tejszínnel Extra krémes, extra egyszerű, természetes táplálék. Villámgyorsan kész, alig kell menjen a tűzhely, és mosogatni sem kell túl sokat utána. Három lépés: a gombát meg kell pirítanod a hagymákon, majd vízzel felöntve megfőzni benne a tésztát, és végül hozzákeverni a krémesített napraforgómagot. Ennyi az egész! És egyetlen serpenyő. A recepthez a gombát a Chefgomba.hu biztosította. Hozzávalók 2 adaghoz - 200 g gomba - 200 g tészta - 4 ek napraforgómag - fél vöröshagyma - 1 gerezd fokhagyma - 1-1 csipet szárított oregánó, majoránna és kakukkfű - 1 kk petrezselyem - 1 mk balzsamecet - 1 kk élesztőpehely - 1 mk mustár - 1 mk só - olívaolaj - A napraforgómagot kétszeres mennyiségű vízzel forrázd le, és hagyd állni. Legjobb, ha a botturmix kelyhét használod erre, vagy egy akkora bögrét, amiben majd tudsz turmixolni. - A hagymákat vágd apróra, a gombafejeket pedig kb. fél cm vastag szeletekre. - A hagymákat 2-3 ek olívaolajon párold meg, majd dobd rá a gombát. A zöldfűszerekkel ízesítsd, és hagyd pirulni együtt is pár percig. - Amikor a gomba sötétedni kezd, tedd rá a nyers tésztát, sózd meg, és öntsd fel fél liter vízzel. - Amíg a tészta fő, turmixold össze a napraforgómagot az áztatóvizével és a többi ízesítővel. Legyen olyan krémes, amennyire csak lehet. - Keverd ezt a fehér krémet a tésztához, majd öntsd fel annyi vízzel, amennyi a krémes állaghoz kell. Rottyan kettőt, és kész is. :) Elkészítési idő: 20 perc Jó étvágyat! Ez egy vegán recept volt. :) Hasonló recepteket ITT találsz még. Ha itt feliratkozol, a legújabbakat mindig frissen kapod majd a postaládádba. :) Nézd meg a legújabb Kertkonyha főzőtanfolyamokat: Kezdő Vegán Haladó vegán (Superfood)   Görög vegán   The post Vegán tejszínes-gombás tészta first appeared on Kertkonyha.

Egy csodálatos, alig fűszeres indiai káposztás fogás, fillérekből...

2023. június 10. Eszemiszom – Jóga Magazin 

Egy csodálatos, alig fűszeres indiai káposztás fogás, fillérekből... Ez egy szuper egyszerű recept, amit kb. 10-12 perc előállítani és szinte semmi sem kell hozzá! Elsőként bő vajon elindítjuk a káposztát, amit másfél-két centis darabokra vagdaltunk. Nem fontos, hogy egyen méretre legyen vágva, mert így a kisebb darabok hamarabb megpirulnak, és így mire megfő a cumó lesznek benne kicsit pirultabb, karamellizáltabb darabkák is. Időnként megkeverjük, és amikor azt látjuk, hogy puhulnak a káposzták megszórjuk sóval, borssal és cukorral.  További néhány perc és néhány átkavarás után megszórjuk egy kevés koriander levéllel és kb. 1 perccel később némi tejföllel vagy tejszínnel. Majd összeforgatjuk az egészet és kész! 4 főre a picit több mint 1 kg káposzta 300 forint körül volt. A vaj és a tejföl mennyiség kb. 300 forint volt (én sokat tettem belőlük), a vegafűszeray-ból a himalája só és a koriander levél kb. 50 forint volt, a cukor és a bors, szintén kb. 50. Szóval az egész 700 forint volt. Ezt a csodát én egy-egy teljes zacskó sima és rukkola saláta egyveleggel (800 huf olíva olajjal és balzsamecettel), krumplival (kb. 400 huf) és egy grill sajttal tálaltam (700 huf). Mindez összesen 2600 forint volt, tehát 650 forint per fő. Ebből maradt még egy főnyi étel. Szóval valójában 525 forint per fővel lehet számítani ezt a hamikát. Om Tat Sat Baktai Ádám keletkutató, a keleti kultúrtudományok szakértője Ui: A bejegyzésbe csak egy képet tudok betölteni, de ebben a galériában látni fogjátok a lépésről-lépésre haladását a finomság elkészülésének!

Tofu-brokkoli konfúziós egytál

2021. december 20. Mindennapi ételeink 

Nagyon szeretjük a marinált tofut, magában, pástétomnak vagy fasírtnak elkészítve, rántva, önmagában vagy szójaszósszal pirítva, bundázva, bárhogyan. Épp csak édességet nem készítek belőle (azt csak natúr tofuból) :-D És mivel a brokkoli is nagy kedvenc, ma párolt brokkolit, sült tofut locsoltunk meg vadas szósszal és ezúttal tészta helyett rizsre locsoltuk-pakoltuk mindezt. Próbáljátok ki. Hozzávalók:2 marinált tofukb 1 dl szójaszósz2-3 ek. balzsamecet2-3 ek. méz2 ek. olaj 1 fej brokkoli --1 ek.olaj 1 fej vöröshagyma3 sárgarépa1 fehérrépa1/­­4 zeller1/­­4 karalábé mustár, majoranna, só, vegeta, Dr Oetker vegatejföl, citrom --Rizs Elkészítés:A rizst elkészítjük. A brokkolit is rózsáira szedve feltesszük párolódni (ha szeretnénk, olajozott tepsiben süthetjük is). Amíg az fő, nagyjából a szószt is el tudjuk készíteni: egy ek olajon és ugyanannyi vízen megpároljuk a hagymát, és rákockázzuk a meghámozott zöldségeket. Kevés vizet öntünk rá, fűszerezzük. A mustárt és tejfölt később adjuk hozzá. Roppanósra főzzük, ekkor hozzákeverünk 1-2 ek. mustárt, és ugyanannyi tejfölt. Rusztikusra botmixerezzük. Már csak a tofu maradt hátra: felkockázzuk, és 2 ek. olaj felhasználásával egy serpenyőben megpirítjuk , kb félidőben adjuk hozzá a szójaszószt. igény szerint balzsamecetet, mézet. Ezzel hagyjuk tovább pirulni. Miután elkészültünk, mindent tálalunk (rizs, mellé halmozva a brokkolikat, majd a pirított tofut és az egészet nyakon öntjük a szósszal) . 

Tripla zöld: spárga, spagetti, brokkoli

2020. május 30. Kertkonyha 

Tripla zöld: spárga, spagetti, brokkoliHáromféle zöld étel, három elkészítési mód, három élmény! Történt pár napja, hogy le volt értékelve a spárga. Pont aznap fogyott el az előző adag, de azért megvettem, mert spárgát tényleg most kell enni. :) TIPP: Apropó, tudod, mi a spárga titka? Úgy kell tárolni, mint a virágot! Ha vízbe állítod, nagyon sokáig friss marad, nem kókad le, nem puhul meg. Így most sem volt baj, hogy pár nap elteltével jött meg az ihletem. :) Teljesen ki vagyok éhezve a zöld ételekre, hiába ment egész télen és tavasszal reggelente a zöldturmix és a jobbnál jobb főzelékek is rendszeresen. Képzelem, hogy ki lehet az, aki még ilyeneken se élt az utóbbi hónapokban! Én nem szégyellem, amikor beszabadulok a zöldség-gyümölcs részre, nincs az a hatalmas bevásárló kosár, amit meg ne tudnék tölteni. :)) Bevallom, ma a spárga a főszereplő, ez hozza az idényt, a meglepetés-ízeket, de a másik két ételt is ugyanannyira élveztem. Sőt, szuperul kiegészítik egymást egy tányéron az érettebb és natúrabb ízek.  A spárgával kell minimálisat bűvészkedni, de amíg az fél óra alatt megsül a sütőben, a többit simán elkészítheted. Elárulom: nem lesz nehéz.. ;) Hozzávalók 4 személyre - 500 g spárga - 2 ek olívaolaj - 2 kk balzsamecet - 1 hatalmas kk tahini :) - kis marék brokkoli és rá citromlé - 500 g spagetti tészta - pesztó, amennyi belefér (sokfélét lehet kapni, ha vegánt keresel, ajánlom a DM Bio márkájút) - Szóval, indíts a spárgával. Egy pohárban keverd össze az öntet hozzávalóit: az olívaolajat, a balzsamecetet és a tahinit. A botturmix nagyon praktikus erre a célra, szép, homogén szószt készít 10 mp alatt. - A megtisztított spárgákat tedd egy sütőtálba és forgasd össze az öntettel. Ne felejtsd el megsózni! - Forró sütőben süsd 15-20 percet, amíg a virágai ropogósak lesznek. - Eközben főzd ki a tésztát, majd még melegen keverd be a pesztóval. Istenien be fogja szívni az ízeket, meglátod! - A brokkolit én csak megtisztítottam, kis darabokra vágtam, és bedobtam lobogó, sós vízbe. (Szemed rajta, ne hagyd ki, amint hirtelen az amúgy is gyönyörű színe még erősebb lesz! – a klorofil szabadul fel ilyenkor.) Pár perc után ki kell venni, és rögtön hideg vízbe tenni, ettől marad gyönyörű, élénk színű és roppanós. Egy kis citromlevet csepegtettem rá, nekem ennyi elég is volt, hiszen a másik két étel éppen erős ízű volt mellette. - Egy tálon rendezgesd el a spagettit, a spárgát és a brokkolit. :) Jó étvágyat! Elkészítési idő: 30 perc Ez egy vegán recept volt. :) Hasonló recepteket ITT találsz még. Ha itt feliratkozol, a legújabbakat mindig frissen kapod majd a postaládádba. Nézd meg a legújabb Kertkonyha főzőtanfolyamokat! Kezdő Vegán Haladó vegán (Superfood) Növényi Tejek és Tejtermékek I Növényi Tejtermékek II    

Vegán, lencsés bolognai spagetti

2018. április 21. Vegasztrománia 

Elkezdődött az egyik kedvenc időszakom, a gangokról orromba szálló, inspirációs, "vasárnapi ebéd" illatok korszaka. Illatok, kajaszagok tekintetében még mindig mindenevő vagyok, imádom a fokhagymás sült hús illatát, az agyam bármikor megkívánja a rántott húst, és egy másodperces néma csenddel, lehunyt szemmel, mély lélegzetvétellel adózok a hentes üzletekből az arcomba vágódó véres hurka és kolbász bukéja által felidézett múltamnak.  És bár gyerekként is nagyjából vega voltam, azért a szín-szín-színhúsokat és a felismerhetetlenné darált húsokból készült ételeket szerettem. És nálunk elég sokszor volt terítéken paradicsomos húsgombóc, hurka, illetve bolognai szósz. Mégis sok-sok évet kellett várnom arra, hogy elkészítsem vega, sőt vegán változatát. Az elmúlt másfél évben viszont gyakran kerül az asztalra, igazi jolly joker. Az kezdeti recept Jamie Oliveré, ezt alakítgatom folyamatosan.   Vegán lencsés bolognai spagetti     Hozzávalók: olívaolaj 1 hagyma apróra vágva 2-3 gerezd fokhagyma apróra vágva 1 sárgarépa lereszelve 1 zellerszár apróra vágva 1-2 ág friss rozmaring 1-2 ág friss kakukkfű 1 tk szárított oregánó 1-2 babérlevél 125 g gomba apró kockákra vágva 100 ml száraz vörös bor 1/­­3 csésze (80 ml) lencse megfőzve (beluga, vagy puy, de lencsekonzervet is használhatunk) 400 g-os hámozott paradicsom konzerv 200 ml paradicsom passata 1 csomag petrezselyem felaprítva vegán parmezán 500 g spagetti megfőzve Elkészítés: Egy serpenyőben hevítsük fel az olívaolajat, majd adjuk hozzá a zöldségeket, a rozmaring ágat, a kakukkfű ágat és a babérlevelet. Sűrűn megkeverve süssük, majd pároljuk 15-20 percig. Adjuk hozzá a gombát és a bort, sózzuk,borsozzuk, oregánóval fűszerezzük,majd pároljuk pár percig. Adjuk hozzá a lencsét, a paradicsomot, a passatát és egy kevés vizet. Forraljuk fel, majd alacsony lángon, fedő alatt pároljuk 20-25 percig. A végén keverjük hozzá a petrezselymet és ha szükséges, a tészta főzővizével lágyítsuk a szószt. Főtt spagettivel összekeverve, vegán parmezánnal tálaljuk. Jól illik hozzá a zöld, kevert saláta citrommal, vagy balzsamecettel. Megjegyzés: A szószból valószínűleg maradni fog. Hűtőben pár napig eláll, felmelegítve is jó, de tésztát mindig frissen főzzünk hozzá.

Z generációs vegánok – interjúsorozat, 3. rész: Laudon Andrea

2017. november 3. Zizi kalandjai 

Z generációs vegánok – interjúsorozat, 3. rész: Laudon AndreaA social medianak hála egyre több olyan tizen-huszonéves fiatallal találkozom, akik tudatosak, figyelnek a környezetvédelemre és vegánok lettek. Ők nem egy trendre ülnek fel, hanem tényleg komolyan gondolják ezt az egészet. Ilyen fiatalon megváltoztatják az életüket, a social median keresztül megosztják tapasztalataikat, bátorítják a hasonló korú fiatalokat, akik érzik, hogy változtatni szeretnének, de nem tudják, hogy induljanak el. Mi a titkuk? Hogyan lesznek olyan lenyűgözően természetesek? Ezt szeretném nektek bemutatni ezzel a sorzattal. Fogadjátok szeretettel harmadik interjú alanyomat, Laudon Andreát! Andi már az Y generáció tagja, viszont az interjút tizen-huszonéves fiatalakkal készítem, így ő is benne van ebben a huszonéves kategóriában. Andit személyesen még nem ismerem, nem találkoztunk, bár a social medianak hála már olyan mintha picit ismerném! A személyes ismerkedésre egy nap biztosan sor kerül majd. Bemutatnád magad röviden? Sziasztok, Laudon Andi vagyok, 24 éves, főként szinkronizálással foglalkozom, emellett cikkeket írok, videózom, és lassan két és fél éve vagyok vegán. Hogyan fogadta a környezeted (szülők, nagyszülők, barátok, osztálytársak), amikor bejelentetted, hogy vegán leszel/­­lettél? Nem volt olyan hatalmas bejelentés, inkább csak közöltem, hogy nem fogyasztok többé állati eredetű ételt, de mivel elvégeztem egy sport táplálkozás kurzust, már vegánként, és mindennek nagyon utánaolvasok, tudták, hogy nem szenvedek majd hiányt semmilyen tápanyagban. Mi volt a motivációd a váltásra? Eleinte egészségügyi és környezetvédelmi, de a későbbiekben már ez kibővült az állatok szeretetével és védelmével természetesen. A váltás egyik napról a másikra történt vagy szakaszokban (pl. először vegetáriánus lettél és utána vegán)? Szinte baba korom óta vegetáriánus vagyok, egyszerűen nem ettem meg a húst, ha elémrakták, egy két nagyon feldolgozott például “dínóhusit” ettem egy ideig, de ezeket inkább ipari hulladéknak titulálnám. Először egy 30 napos vegán kihívás Facebook csoporttal kezdtem el a dolgot, akkor néha még ettem főtt tojást vagy feta sajtot, de mivel nagyon nem esett jól, ezeket is elhagytam. A vegán étrend egyfajta tudatosságot is hoz az embernek. Te mire figyelsz oda az egészségedet illetően a vegán étrend miatt (pl. szedsz-e vitamint, több vizet iszol, sportolsz, stb.)? Az egyetlen vitamin, amit szedek, ha éppen eszembe jut, az a B12, azt is spray formában. Ezen kívül heti 6x mozgok, jógázom, edzőtermi edzést végzek. Sokat iszom, és odafigyelek, hogy tejles értékű, minél feldolgozatlanabb ételeket egyek. Például egy tökéletes ebéd számomra fél avokádóból guacamole, barna rizs, lencse és saláta. Szeretem az egyszerű, tiszta ízeket. Hogyan érzed magad vegánként (egészségügyi, lelki szempontból)? Sokkal több energiám van, tisztább a fejem, a gondolkodásom. Az anyagcserémmel nincs gond, amivel volt régen, és sokkal könnyebbnek érzem magam. Plusz amióta vegán vagyok jobban érzem spiritálisan is, hogy a helyemen vagyok, jobban egynek érzem magam a világgal, univerzummal, ha fogalmazhatok így. Okozott-e problémát valaha a vegán étrend, életmód (pl. nem lehet vegán ételt kapni a suliban, egyetemen, az állandóan kíváncsiskodók kérdéseinek a megválaszolása, stb.)? Nem volt ilyenre példa, főleg, ha már az ember tudja, miket szokott enni, hogyan kombinálja az ételeket, ha étterembe megy. Bármilyen helyen lehet vegánként finomat enni, én legutóbb egy csárdában ettem hihetetlenül finom fűszeres burgonyát sült zöldségekkel, isteni volt. Előtte pedig rákérdeztem, vajjal vagy olajjal készítik-e, allergének miatt, bátran kérdezgessetek rá ezekre, hogy biztosak legyetek a dolgotokban. Melyik az az étel, ami olyan “guilty pleasure” féle, vagyis nem túl egészséges (még vegán formában sem), de mégsem tudsz neki alkalmanként ellenállni? Hű, van egy tengeri sós-balzsamecetes csipsz, igazából most is éppen azt eszem, nagyon szeretem, és a házi készítésú vegán sajtos pizza sok hagymával. Sosem lehet betelni vele. De hogy az édességet se hagyjuk ki, a vaníliás vegán fehércsoki is nagy szerelmem. Melyik a kedvenc vegán ételed? A fent említett pizza, és a málnás-mandulatejes-diós-juharszirupos zabkása reggelire. Mit üzensz azoknak a fiataloknak, akik szeretnének áttérni a vegán étrendre, de még nem tették meg ezt a lépést? Valamint azoknak a szülőknek, akik aggódnak a vegán étrendre áttért gyermekükért? A fiataloknak azt üzenem, hogy csilliárdszor jobban érzem magam a bőrömben vegánként, és a Földünk jövője csakis a mi kezünkben van, ezért legyenek nyitottak, próbáljanak ki vegán ételeket, rengeteg szuper recept van és sok vegán hely is nyílik mostanában! Inspirálódjanak videókból, és nézzenek utána a dolgoknak! A szülőknek pedig csak annyit mondhatok, ha a gyerkőce vegán szeretne lenni, hallgassa meg, támogassa, és aztán csatlakozzon hozzá ő is! Összeségében a vegánságot korosztálytól, nemtől függetlenül mindenkinek ajánlom! Tájékozodjatok, rengeteg szuper film van, mint a Cowspiracy, Earthlings, próbáljatok ki vegán recepteket, csináljatok több napos, hetes vegán kihívásokat! Nekem a Mit ettem ma? videók is sokat segítenek inspirálódni, az én csatornámon is több ilyet megtaláltok. Szóval legyetek nyitottak, és csak vágjatok bele! Életem egyik legjobb döntéseként könyvelem el azt, hogy vegán lettem. Ha bármilyen kérdésetek van, bátran írjatok nekem! Andit megtaláljátok: Instagramon: @andilaudon Facebookon: Soulshine By Andi Youtube-on: @SoulshineByAndi

Kedvenc salátaöntetem

2017. július 23. Éltető ételek 

Kedvenc salátaöntetemA Életmódtáborban minden ebédre és vacsorára lehetőségünk volt salátákat, nyers zöldségeket enni, amelyre fincsi öntetet csorgathattunk. Igazán krémes, telt ízű, fűszeres volt. Többen kértétek, hogy ezt a receptet mindenképp kérjem el Anikótól, amelyet meg is tettem. :) Mostmár nem lehet kifogás, hogy ízetlen a saláta! Az a zöldes szósz baloldalt a tányéron... nos, az a salátaöntet. :) Hozzávalók: - 50 gr. mustár - 50 gr. balzsamecet - 1/­­4 teáskanál só - késhegynyi bors - 2 evőkanál szárított zöldfűszer (oregano, bazsalikom, rozmaring, kakukkfű vegyesen) - 240 gr. olívaolaj Elkészítése: Anikó ezt a Thermomixel készítette el, de akinek nincs, az se essen kétségbe, elkészíthető enélkül is. Az első lehetőség, amikor az olaj kivételével mindent összekeversz, majd folyamatos keverés (kézi habverővel) mellett belecsorgatod az olajat. Jó, ha van segítséged, mert akkor te tudod folyamatosan keverni, amíg a segítőd csorgatja az olajat. Második lehetőség, amikor mindent egy közepes befőttesüvegbe teszel, és jó alaposan összerázod, amíg szinte kifehéredik az öntet (az ecet és az olaj emulgeál). Hűtőben tartva sokáig eláll.

spárgavége leves grill spárgával

2017. április 23. Kertkonyha 

Jön! Jön! Jön! A spárgaszezon. :) Ha épp kifogytál az ötletekből a konyhában, ajánlom ezt a kombót. Egy hozzávalóból (spárga) csinálj rögtön két ételt. A roppanós zöld része legyen egy finom vega grill, a végéből pedig megvan egyben a levesed is. Hát, nem jó? :) Hozzávalók két adaghoz: - 100 g spárgavég - 3 púpozott evőkanál napraforgómag - 1 evőkanál olívaolaj - 1 kk mustár - 1 kk balzsamecet - 2 csipet szárított gyömbér - só - 4 szál spárga grillezve (recept itt) A spárgákat törjük ketté. A tetején maradó rész a legfrissebb, az megy a grill serpenyőbe. A letört végről vágjuk le a kemény, fás részt. A maradék végeket használjuk fel ehhez a leveshez. Tegyük fel őket a napraforgómaggal annyi vízben főni, ami bőven ellepi. Ízesítsük mustárral, sóval és gyömbérrel. 15 perc múlva zárjuk el, és keverjük hozzá az olajat és a balzsamecetet. Turmixoljuk, öntsük fel még 3 dl vízzel, és tálaljuk a közben elkészült grill spárgával. Jó étvágyat! Elkészítési idő: 20 perc Ez egy vegán recept volt. :) Hasonló recepteket ITT találsz még. Ha ITT feliratkozol, a legújabbakat mindig frissen kapod majd a postaládádba. :) Nézd meg a legújabb Kertkonyha főzőtanfolyamokat: Kezdő Vegán Növényi Tejek és Tejtermékek A Mindennapi Superfood 

Ezt ettem ma 2017. március 16 csütörtök

2017. március 18. Gitta nyersétel blogja 

Ezt ettem ma 2017. március 16 csütörtökReggeli: narancsos-petrezselymes zöld turmix, sűrűn, benne banán, goji bogyó és chia mag. Most úgy fotóztam le, hogy minden bele van keverve... Zöld turmix Napközben: be kell, hogy valljam töredelmesen, hogy egész nap jégkrémet ettem. Nem a böjt része, hanem most egy ilyen projekten dolgozom, egészséges jégkrémek receptjét kisérletezzük egy vállalkozás részére. Nagyon sokat kell kóstolni... :) Alapanyagok: gyümölcsök, kókuszkrém, kókuszreszelék, kesudió... stb... egészséges jégkrémek  Vacsora: nyers vegán tortilla zöldségekkel, balzsamecettel :) No ez viszont király volt... nyers vegán tortilla  hajlékony az almától  Még szerdán aszaltam három lapot (50 dkg alma, 10 dkg spenót pici sóval összeturmixolva, és 20-20 dkg-os lapokra megaszalva). Rugalmas, picit édes, picit sós, remek alapja egy zöldség tekercsnek. avokádó és savanyú káposzta saláta és paprika a tetejére csírák  Megtöltöttem avokádóval, savanyú káposztával, saláta levelekkel, aszalt olajbogyóval, kápia paprikával, csírákkal (vagy hát lehet ezt bármivel, ami otthon van), feltekertem, és meglocsoltam modenai balzsamecettel... feltekerve, meglocsolva balzsamecettel és így néz ki felvágva  Napközben másfél liter víz, 3 dl bio céklalé

Kelbimbó olaszos paradicsommártásban (gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes, vegán)

2017. február 16. Zöld Avocado 

Kelbimbó olaszos paradicsommártásban (gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes, vegán) Ez is egyike a hihetetlenül egyszerűen elkészíthető különleges és finom ételeknek, mely a természet ízeit kombinálja egy gyorsan elkészíthető egytálételként. Egy fogás, melyet még a konyhában ritkán megforduló jelentkezők is el tudnak készíteni és szinte lehetetlen elrontani.   Kelbimbó olaszos paradicsommártásban (gluténmentes, vegán)Egy ebéd, egy vacsora, melyet különböző köretekkel tálalva, különböző formában láthatunk viszont.  Könnyed salátára vágyunk? Fogyasszuk friss saláta ágyon!  Paradicsomos tésztaételt ennék? Főzzünk ki mellé a diétánknak megfelelő tésztát!   Valami rakottszerű, rizses egytálételre dobbant meg a szívünk? Keverjük össze barna rizzsel vagy quinoával, a még egészségesebb és táplálóbb végeredményért!  El tudom még képzelni kölessel, hajdinával, pita tésztába töltve, ropogós, frissen sült kenyérrel, vagy cukkini hajókba töltve és önmagban, köret nélkül is. A lehetőségek tárháza végtelen...  Kelbimbó olaszos paradicsommártásban (gluténmentes, vegán) A kelbimbó és én nem voltunk jó barátságban. Soha senki nem tudta úgy elém tenni, hogy én azt finomnak érezzem és újra elkészítsem. Az évek során azonban megtanultam, hogy MINDENT el lehet készíteni ízletesen, még ha alapvetően nem is szimpatikus az a zöldség, gyümölcs, gabona vagy egyéb alapanyag. Rengeteg jótékony hatása van a kelbimbónak, ezért kihívásnak éreztem elkészíteni a "finom kelbimbót". A tavalyi kelbimbó szezonban már sikerült egy céklás-sütőtökös-narancsos-kelbimbót készítenem, ami annyira jól és szemet gyönyörködtetően sikerült, hogy azóta számtalanszor elkészítettem már és más, "kelbimbót kerülő" vendégeket is elcsábítottam a "kelbimbót fogyasztók" táborába.  Az idei szezonban egy újabb sikerélmény született a zöld kis mini káposzták ügyében. Ezúttal olaszos ízvilágú, paradicsomos mártásban került az asztalra, majd az éhes pocakokba, mindenki nagy elégedettségére.       Miért fogyasszunk kelbimbót?  "A kelbimbó igen gazdag vitaminokban. Tartalmaz A-, B-, K-, E- és C-vitamint, valamint élelmi rostokat, kalciumot, magnéziumot és vasat. Rosttartalmának köszönhetően jó hatással van a belekre, illetve segíti az emésztést. Erősíti a szervezetet, és fokozza annak ellenálló képességét. Káliumtartalma miatt kiváló vízhajtó hatással rendelkezik. A kelbimbó csökkenti a koleszterinszintet, legjobban nyersen fogyasztva fejti ki hatását, de párolva is megőrzi ezt a tulajdonságát. Kiváló omega-3 zsírsav-forrás, melynek köszönhetően a vérnyomás csökkentésében is hasznos lehet. Fitotápanyag-tartalmának köszönhetően rákvédő anyagokat tartalmaz, melynek következtében csökkenti a különböző daganatos megbetegedések kialakulását szervezetünkben. Jó hatással van a pajzsmirigyműködésre is. Terhes nőknek fogyasztása kifejezetten ajánlott, hiszen magas folsav - és kalciumtartalommal rendelkezik." Forrás : Házipatika Kelbimbó olaszos paradicsommártásban (gluténmentes, vegán) HOZZÁVALÓK (Kb. 4 személyre) - 500 g kelbimbó - 70 g (kis konzerv) paradicsompüré - 2 db közepes méretű sárgarépa - 3 gerezd fokhagyma -  1/­­2 db vöröshagyma - (Himalája) só, fekete őrölt bors, szárított oregánó (vagy friss bazsalikom) - 1 ek balzsamecet - 3 dl tiszt víz - köretnek pl.: kagyló /­­ penne /­­ spirál tészta (diétánknak megfelelő) vagy friss ropogós salátaágy vagy barna rizs stb. Kelbimbó olaszos paradicsommártásban (gluténmentes, vegán)ELKÉSZÍTÉS 1) Megtisztítjuk a kelbimbót és a répákat. Kettévágjuk a "bimbókat" és vastagabb karikára a répát. A hagymát apróra szeljük. 2) Előveszünk egy hőálló (jénai) tálat és beleszórjuk az apróra vágott hagymát, a félbevágott kelbimbókat és a felkarikázott répát. 3) Kikeverjük egy tálban a vizet, a fűszereket, a préselt fokhagymát és a paradicsompürét. (Készíthetjük szárított oregánóval VAGY apróra vágott, friss bazsalikommal. Teljesen két különböző ízvilágot fogunk kapni.) 4) A zöldségeket nyakon öntjük a fűszeres paradicsomos mártással.  5) Összekeverjük alaposan, majd lefedjük a tálat alufóliával és mehet is be az előmelegített, 200°C-os sütőbe.  6) Kb. 15 perc múlva keverjük meg (alulról felfelé, hogy az alulra lefolyt mártás felülre is kerüljön) majd alufóliával lefedve, visszatesszük a sütőbe. (Óvatosan emeljük le a fóliát róla, mert forró gőz fog kicsapódni. Hajoljunk félre előtte!)  7) Kb. újabb 15 perc múlva ellenőrizzük a répát, ami valószínűleg már készre puhult. Ekkor lezárjuk a sütőt, mert elkészült az ételünk.  8) Miközben a sütőben készült a kelbimbó, közben elkészíthetjük a választott köretet a szokásos módon: kifőzzük a tésztát vagy a rizst, felszeljük a salátát stb. Kelbimbó olaszos paradicsommártásban (gluténmentes, vegán)Táplálkozz, ne csak étkezz! Jó étvágyat kívánunk! :-) Megjegyzés1: Ha már előző éjszakára beleforgatjuk a zöldségeket a fűszeres paradicsomalapba és betesszük a hűtőbe (marináljuk őket) akkor még finomabb lesz másnap a végeredmény miután megpároltuk /­­ főztük őket. Megjegyzés2: Ha valaki szereti a sok mártást, akkor dupla adag paradicsomszószt készítsen.  Tetszett a recept? Lapozz bele a Mit eszik a Világ? című könyvembe, melyben 284 színes oldalon ... ...és 170 db egészséges recepten keresztül ehetjük körbe a Világot!  Megnézhetjük együtt milyen alapanyagokat fogyasztanak már több ezer éve a távoli országokban,...  ...hogyan őrzik meg egészségüket és maradnak fiatalok az emberek,  ...miként készíthetjük el a természet kincseit az európai otthonunkban is könnyedén és ízletesen!  Számtalan recept, sok-sok hasznos konyhai tipp és rengeteg természetes alapanyag, diétánkhoz igazítva!  "Szonját Hollandiában ismertük meg. Már az ő inspirálása előtt elkezdtünk egészségesebben étkezni, de Zalán (a fiam) a "Mit eszik a világ,ha..." cimű könyvnek köszönhetően kedvelte meg a nem éppen hagyományos konyhát. Azóta egyre többször főzünk együtt. Vásároljátok meg a recepteskönyvet, és legyen ez az, amit naponta forgattok! Szeretettel... /­­LK Kriszta/­­ Kattints ide és nézz bele a könyvbe! 

Édes-savanyú ananászos batáta rizzsel (gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes, vegán)

2017. február 2. Zöld Avocado 

Édes-savanyú ananászos batáta rizzsel (gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes, vegán)édes-savanyú ananászos batáta rizzsel (mindenmentes,  vegán) Az úgy kezdődött, hogy AKCIÓS volt az ananász és az édesburgonya is a boltban... aztán úgy folytatódott, hogy mostanában a régi, kedvenc húsos ételeimet reformálom meg és varázsolom őket húsmentessé, a leginkább természethez (és nem pedig az élelmiszeriparhoz) közeli állapotba. Így hát végül úgy végződött, hogy a múltkori mexikói-magyar barátság után, most Délkelet-Ázsia konyháiba kalauzollak el titeket egy kis thaiföldi napsütésért. ;-) Az édes ízek kedvelőit most nagyon boldoggá fogom tenni! :-) Csak annyit fűznék hozzá: sokkal finomabb lett, mint azt elképzeltem! :-o  édes-savanyú ananászos batáta rizzsel (mindenmentes,  vegán) HOZZÁVALÓK (Kb. 4 személyre) kb. 800 g batáta (vagy édesburgonya)  kb. 800 g friss ananász  4 ek kókuszzsír vagy olívaolaj  (Himalája) só, csipet őrölt fehér bors 2 ek világos szójaszósz, 2 ek balzsamecet (étkezési ecet is jó) 3 gerezd fokhagyma  1 közepes fej vöröshagyma  1/­­2 db zöld színű és 1/­­2 db piros színű kaliforniai paprika  1 tk frissen reszelt gyömbér  4 ek ketchup (paradicsompüré is jó)  3 ek édesítőszer tetszés szerint (én kókuszcukrot használtam)  1/­­2 db frissen facsart citrom leve  2 bögre barna rizs  (3 ek fehér szezámmag - elhagyható)  édes-savanyú ananászos batáta rizzsel (mindenmentes,  vegán) ELKÉSZÍTÉS  1) A rizst feltesszük a szokásos módon főzni. (Dupla adag vízben, kb. 25 percig.)  2) Előkészítés: A vöröshagymát és a paprikákat hosszúkás csíkokra vágjuk.  A batátát (édesburgonyát) és a friss ananászt meghámozzuk és kb. kockacukor méretű formákra vágjuk.  3) Felteszünk egy WOK-ot a tűzhelyre. Beletesszük a kókuszzsírt, a vöröshagymát, a felkockázott batátákat, a csíkokra vágott paprikát egy 1/­­2 bögre tiszta vízzel főzni. Reszeljük hozzá a fokhagymákat és a gyömbért. Fedjük le fedővel és kb. 15 perc alatt főzzük félpuhára a batátát. 4) Ezután hozzáadjuk az ananászt és fedő nélkül még kb. 10 percig főzzük. 5)  Közben keverjük ki az édes-savanyú szószt: ketchup + szójaszósz + balzsamecet + édesítőszer + 4 ek tiszta víz.  Forraljuk fel az egészet, majd vegyük le a tűzről és adjuk hozzá a frissen facsart citromlét, majd az egészet keverjük az ananászos batátához. (Tetszés szerint megszórhatjuk szezámmaggal is.)  6) Egy utolsó összeforralás (kb. 2 perc) és már kész is.  7) Barna rizzsel, rizstésztával vagy üvegtésztával azonnal tálalható. (Én szervíroztam mellé friss és ropogós jégsalátát is.) édes-savanyú ananászos batáta rizzsel (mindenmentes,  vegán) Táplálkozz, ne csak étkezz!    édes-savanyú ananászos batáta rizzsel (mindenmentes,  vegán)Jó étvágyat kívánunk! :-) Tetszett a recept? Lapozz bele a Mit eszik a Világ? című könyvembe, melyben 284 színes oldalon ... ...és 170 db egészséges recepten keresztül ehetjük körbe a Világot!  Megnézhetjük együtt milyen alapanyagokat fogyasztanak már több ezer éve a távoli országokban,...  ...hogyan őrzik meg egészségüket és maradnak fiatalok az emberek,  ...miként készíthetjük el a természet kincseit az európai otthonunkban is könnyedén és ízletesen!  Számtalan recept,  sok-sok hasznos konyhai tipp és rengeteg természetes alapanyag, diétánkhoz igazítva!  "Draga Hanis Szonja! Mai nap megérkezett a nagyszerű könyved a Mit eszik a Világ? Nagyon profi munka, telis-tele jobbnál jobb nemzetközi receptekkel. Minden egyes oldalról árad a szeretet, a profizmus. Imádom a fotókat benne, nemcsak a finomabbnál finomabb ételekről, hanem rólatok és a csodálatos tájairól is! Nagyon gyakran fogunk belőle főzni az már biztos! Első receptem a Fahéjas-Karamellás Granola lesz. :-) Mégegyszer gratulálunk! Dave Raspberry is külön gratulál. A képek alapján úgy jó 100 receptre rá is bökött, hogy mit látna szívesen. A születésnapi menüjét is ebből fogom főzni. Dobai Szabina, vásárló" Kattints ide és nézz bele a könyvbe!     

Diógolyó salátával

2016. november 12. Gitta nyersétel blogja 

Diógolyó salátávalEbben az évben (2016) ezzel a vacsorával indítottuk a nyersétel hétvégéket Piliscsabán. Persze mindig más volt a diógolyó ízesítése, hol paprikás, hol aszalt paradicsomos, hol pedig füstös paprikás ízű volt a golyó, a salátában pedig váltogattuk a gyümölcsöt, hol narancs, hol kiwi, vagy éppen grapefruit volt... és az öntet sem volt mindig ugyanolyan, hol almás, citromos, hol tokaji balzsamecetes, volt már gyömbéres vagy mézes-mustármagos. Csupa íz és zamat... kicsit erősebb fűszerezésű, tömör íz a diógolyó, hozzá pedig egy friss, gyümölcsös, nagyon könnyű saláta. Jól kiegészítik egymást, biztosan jóllaksz vele :) Most az egyik lehetséges változatot írom le, a variációkat tessék hozzágondolni, és kipróbálni. Hozzávalók 10 adaghoz: 20 dkg dió, 40 dkg napraforgómag, 15 dkg kápia paprika, 2-3 gerezd fokhagyma, só 20 dkg vegyes zöldség apró kockákra vágva (lilahagyma, kápia paprika, reszelt répa vegyesen) A dió és a napraforgó mag is előkészítést igényel. Mindkettőt előzőleg beáztattuk tiszta vízbe, és itt ázott legalább 12 órán keresztül. Ezalatt jól kiáztak az enzimgátló anyagok, az enzimek feléledtek, beindultak a csírázási folyamatok, megnövekedett az enzimatikus tevékenység... vagyis jól felébresztettük a magokat. Ilyenkor meg lehet kóstolni, az ízük is sokkal finomabb, teljesebb. Az időzítés itt egy nehéz kérdés, mert a beáztatott magokat gyorsan el kell használni, mert így már gyorsan romlik... ezért inkább ilyenkor betesszük az aszalógépbe, és teljesen szárazra aszaljuk. Mi történik ilyenkor? Az enzimek köszönik szépen jól megmaradnak, ugyanakkor a szárítással tartósítás is történik: vagyis ha megszárítva dobozba tesszük, akkor bármikor felhasználható, akár hetekig is eláll. Ez a folyamat a magok "aktiválása". Vagyis: ha van otthon mindig aktivált diónk és napraforgó magunk, akkor már nem kell az előkészítéssel foglalkozni, hanem azonnal felhasználhatjuk őket. A diót és a napraforgó magot szárazon megőröljük, félretesszük. A paprikát, fokhagymát a sóval simára turmixoljuk, a többi zöldséget egészen apróra vágjuk (vagy reszeljük). A turmixolt zöldségeket összegyúrjuk a száraz magokkal, majd belegyúrjuk az apró zöldségkockákat. Zöldségkocka nélkül is finom, talán úgy túl tömény, a zöldségkockák lazítják kicsit. Ez így már készen is lenne, nem szükséges aszalni. Ha mégis túl lágynak érezzük, akkor kevés utifűmag héjjal lehet sűríteni. Fagylaltos kanállal gombócokat formázunk és a saláta mellé tálaljuk. A salátáról nem mondanék túl sokat, a lényeg, hogy falatnyi (nem kisebb és nem nagyobb) darabokra vágjuk a zöldségeket (salátát, uborkát, paprikát, hagymát, paradicsomot, esetleg retket, de mehet bele friss kukorica vagy olajbogyó is). 10%-ban vágjuk bele valamilyen gyümölcsöt, pl. narancsot vagy kiwit, nagy sikere lesz :) Az öntethez pedig turmixoljunk simára 1-2 almát, ízesítsük citromlével és egy kevés datolyával, sóval, öntsük a salátára, jól keverjük el és tálaljuk. Ha diógolyó mellé adjuk a salátát, akkor a salátára már ne tegyünk olajat, mert a diógolyó is zsíros... A csírát, vagy bármilyen friss zöld levelet ne hagyjuk ki belőle, bazsalikom, petrezselyemzöld... nyami :)

Mandulakrémes-bazsalikomos spárgakrémleves

2016. május 13. Éltető ételek 

Mandulakrémes-bazsalikomos spárgakrémlevesEgy kedves, "ismeretlen ismerősömtől" kaptam ezt a spárga receptet. Persze az övé egy picit másabb volt, mert bazsalikom illóolajat is tett bele, és citromlé helyett balzsamecetet... mandula helyett mandulafehérjeport. Tehát... majdnem ugyanaz, de mégsem. :) Mindenképp próbáljátok ki, megéri. Hozzávalók: - 1 csomag zsenge zöldspárga - 2 újhagyma - 1 evőkanál bio vaj - 4 dl zöldségalaplé (vagy mindenmentes leveskocka) - 1 marék áztatott, blansírozott mandula - 1 kis marék friss bazsalikom - himalája só, bors - pici citrom leve - 1 dl zabkrém Elkészítése: Először a spárgát törjük ketté. A spárgacsúcsot tegyük félre, a szárának a végét vágjuk le (ahol fás), és karikázzuk fel. - A vajon dinszteljük meg a vékony karikára vágott újhagymát, dobjuk rá a felkarikázott spárgát is. Pár percig pirítsuk, majd öntsük rá a zöldségalaplét. Még önthetünk hozzá egy kevés vizet. - Tegyük hozzá a beáztatott, barna héjától megszabadított mandulát, fűszerezzük. - Kb. 15-20 perc alatt főzzük puhára. - Tegyük bele a turmixba a marék bazsalikommal együtt. Dolgozzuk össze jó krémesre!Tegyük vissza főni, adjuk hozzá a felkarikázott spárgacsúcsokat. Kb. 5 perc főzésre van még ekkor szükség.Öntsük hozzá a zabkrémet, és csavarjunk bele egy pici citromlevet. 1-2 rottyantás, és már készen is van.Az ismerősöm eredeti receptje: A végén cseppents bele 2 csepp bazsalikom ct. linalool illóolajat. Citromlé helyett balzsamecetet, a zöldségalaplé helyett pedig 2 teáskanál Rapunzel levesport használj. Jó étvágyat hozzá!

Dupla babos Chili con veggie (glutén-, tojás-, laktózmentes, vegán), avagy van-e keresnivalója a konzervnek egy tudatosan táplálkozó konyhában?

2016. április 7. Zöld Avocado 

Dupla babos Chili con veggie (glutén-, tojás-, laktózmentes, vegán), avagy van-e keresnivalója a konzervnek egy tudatosan táplálkozó konyhában? dupla babos Chili con veggie (gluténmentes, tojásmentes, laktózmentes, vegán) Biztosan lesznek, akik most felhördülnek, amikor azt látják, hogy a konzervek és az egészségtudatos táplálkozás gondolatai egy mondatban szerepelnek. Minden tiszteletem azoké az embereké, akiknek mindig van idejük és kedvük megvárni a száraz hüvelyesek áztatási és főzési idejét, és soha nem nyúlnak egyszerűbb megoldásokhoz. Amikor csak tehetem én is a teljesen természetes alapanyagokat választom. De van, hogy ,,vétkezem. ;-) Ez a recept is egy így született. Fárasztó napok előzték meg, és gyorsan valami táplálót és fűszereset szerettem volna, amihez nem kell sok előkészület, és szinte magától elkészül.  Természetesen ez nem azt jelenti, hogy a legolcsóbb, rossz minőségű, tartósítószer és cukorral tömött konzerveket használtam. Gondosan megnéztem a címkéket, és a kifejezetten cukormentes, max.3 összetevős (víz, só, bab), lehetőleg bio konzerveket tettem a kosaramba. És igen, itt megint belém lehet kötni. Bio? Hahaha! Na persze! ;-) Tisztelettel jelentem én naív vagyok ezen a téren (is), és elhiszem, hogy a bio címke jobb minőséget takar, mint annak a hiánya. Persze nem tudhatom, hogy igaz-e, de próbálom úgy meghozni a döntéseimet, hogy ha én a tőlem telhető legtöbbet megtettem az adott ügy érdekében, akkor nyugodt lelkiismerettel fekszem le. A világ (jelen esetben az élelmiszergyártó) lehet hazug és csaló, az már nem az én lelkiismeretem.  Tehát megvettem a szerintem legjobb minőségű, legtudatosabban kiválasztott, egészséges konzerv alapanyagokat, és elkészítettem belőle ezt a rendkívül íz-gazdag és tápláló ételt. Egyszerű, villámgyors, és mindenki jól lakik vele. A tökéletes komplettálásnak köszönhetően pedig még egészséges is. (A rizsben kevés a lizin, a babban pedig alig van metionin, melyek közül mindkettő esszenciális. Amikor ezt a két tápanyagot egyszerre fogyasztod, teljes értékűvé komplettálod a fehérje tartalmukat.) dupla babos Chili con veggie (gluténmentes, tojásmentes, laktózmentes, vegán) vörösbab és fekete babÉs hogy miért dupla babos? Mert nem tudtam eldönteni, hogy vörösbabból vagy feketéből készüljön? Így mindkettő került bele! :-D  A babban lévő élelmi rost, a paradicsom, paprika és sárgarépa C-vitaminja, a paradicsom E-vitaminja, valamint a paprika B6-vitamin és folsavtartalma tisztítja a vérereket, ellenállóbbá teszi a szervezetet, és csökkenti a daganatos megbetegedések kockázatát.  Lelkiismeret furdalás nélkül ajánlom mindenkinek egy-egy zsúfolt vagy kedvetlen napra. Fogyasszátok sok szeretettel!  HOZZÁVALÓK (kb. 4 személyre) dupla babos Chili con veggie (vegán) - 1 db bio vörösbab /­­ vesebab konzerv (cukormentes) - 1 db bio feketebab konzerv (cukormentes) - 1 db bio csemegekukorica konzerv (cukormentes) - 1 db bio hámozott paradicsom konzerv (cukormentes) - 5-6 levél friss bazsalikom - Himalája só, fekete bors, 1 tk mustár  - 1 tk apróra vágott friss chili paprika - 1 közepes méretű vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma - 3 ek kókuszolaj vagy olívaolaj -  1/­­2 db zöld színű (kaliforniai) paprika - 1 ek balzsamecet - 1,5 bögre barna rizs - 3 bögre tiszta víz - tálaláshoz friss és ropogós salátalevelek (pl.: római saláta) és csíra - (elhagyható: 1 szál szárzeller) dupla babos Chili con veggie (gluténmentes, tojásmentes, laktózmentes, vegán) ELKÉSZÍTÉS A barna rizst a megszokott módon megfőzzük. Feltesszük dupla mennyiségű vízben fedővel lefedett edényben főni. Kb. 35 perc múlva elkészül.  Az apróra vágott vöröshagymát feltesszük az olajban dinsztelődni. Amikor már barnul, hozzáadjuk az apróra vágott fokhagymát és friss chili paprikát. 2-3 percig együtt sütjük őket folytonos kevergetés mellett. Majd hozzáadjuk a kukoricaszem méretűre vágott zöldpaprikát, sárgarépát és zellerszárat (elhagyható). Az egészet kb. 5 percig közepes lángon kevergetjük. Hozzáborítjuk a paradicsomkonzervet (levével együtt), a fűszereket, és a balzsam ecetet. Fedővel kb. 15 percig főzzük. Végül beleborítjuk a kétféle babkonzervet (levével együtt), a kukoricakonzervet (levével együtt) és hozzáadjuk az apróra vágott bazsalikomot. Mehet rá vissza a fedő, és még 10 percig főzzük közepes lángon. Ha nem elég erős, adjunk még hozzá őrölt chilit. Miután letelt a 10 perc ehetjük is.  Ha úgy érezzük, hogy túl sok leve van, vegyük le róla a fedőt, és minimum lángon főzzük további 5 percig fedő nélkül. (minimumra vegyük vissza a tűzhelyet, mert különben utána lehet konyhát takarítani, hogy eltüntessük a kipöfékelt paradicsomos szószt. ;-) ) Tálaljuk készre főtt barna rizzsel és friss salátával, csírával.  dupla babos Chili con veggie (gluténmentes, tojásmentes, laktózmentes, vegán) TÁPLÁLKOZZ, NE CSAK ÉTKEZZ! :-) Megjegyzés1: Természetesen száraz babból is el lehet készíteni az ételt. Ebben az esetben sokkal tovább tart, de még természetesebb lesz. Előző éjszakára áztassuk be a száraz babokat, majd főzzük meg őket külön-külön enyhén sós vízben. Utána pedig készítsük el az ételt a fenti recept szerint.  Megjegyzés2: Az aktív bélműködéstől sem kell megijedni a bab szó hallatán. Sokszor hallottam már kifogásnak a rostban gazdag ételekre, hogy inkább nem fogyasztják, mert gázosít. Ezért ne hagyjunk fel a fogyasztásukkal! A rostban gazdag ételek segítenek az emésztésben, aktívabbá teszik a bélműködést, ezáltal hatékonyabb a székletürítés. Ez pedig bármennyire is furán hangzik, jó dolog! A székletünk és a vizeletünk a test méregtelenítésének végeredménye. A hatékony méregtelenítés pedig egészségesebb testhez, tisztább belső szervekhez, több energiához és frissességhez vezet. Az antioxidánsban és rostban gazdag ételek (pl.: hüvelyesek is) rendszeres fogyasztása hozzájárul számos betegség megelőzéséhez és egészségünk megőrzéséhez. Inkább legyen több puki, mint magas vérnyomás, aranyér vagy akár szív és érrendszeri problémák!  dupla babos Chili con veggie (gluténmentes, tojásmentes, laktózmentes, vegán)

Cézár saláta sült csicseriborsóval és fokhagymás krutonnal

2018. május 6. Vegán muflon 

Cézár saláta sült csicseriborsóval és fokhagymás krutonnalA fejessaláta megvásárlása esetén szinte kivétel adja magát a kérdés: most azonnal dobjam ki a kukába, vagy várjak vele két hetet? Ma azonban felelősségem teljes tudatában tettem egy példányt a bevásárlókosárba, és 80%-ban fel is használtam. (A maradék sorsa azonban máris borítékolható: három hónap múlva fogalmam sem lesz, milyen gonosz létforma az ott a hűtőben, és nem kéne-e vegyvédelmi ruhás ördögűzőt hívni, mielőtt hozzáérek. Ezért állatbarát kecsketartóknak ingyen odaadom.) Na, de ha már így alakult, lássuk a kompozíciót! Összekubikolja az alábbiakat: 1 fej római saláta 10 db koktélparadicsom A csicseriborsóhoz: 200g, azaz egy konzerv csicseriborsó 1 tk füstölt pirospaprika 1 tk fokhagymapor 1 ek olívaolaj A krutonhoz 1 kisebb bagett kiszárítva 2 gerezd fokhagyma 2 ek olívaolaj 3-4 szál petrezselyem felaprítva Az öntethez: 1 csésze kesudió beáztatva 2/­­3 csésze vegán majonéz (itt elpofáztam, hogyan kell házilag, tehetségtelen konyhatündérek célozzák meg az Aldit, ott van tejföl- és tojásmentes) 2/­­3 csésze víz 1 ek citromlé 1 ek dijoni mustár 1 kis löttyintésnyi balzsamecet 3 gerezd fokhagyma lereszelve só/­­bors A salátaleveleket összetépkedi, a koktélparadicsomot felvágja, ízléses tálba helyezi. Az öntet összetevőit turmixgépbe teszi, és miközben alaposan összemixeli a hozzávalókat, máris azon letargiázik, mennyire ótvar, posványos dolog turmixtartályt mosogatni. A csicseriborsóról leönti a medvenyál állagú fröttyöt, szűrőben átöblíti, papírtörlővel áttörni. Egy forró serpenyőben pár percig szárazon pirítja, majd egy löttyintésnyi olívaolajat ad hozzá. Sózza, majd ha megpirult (és csak akkor) fűszerezi és leveszi a tűzről. Ha már a bagett olyan száraz, mint egy telekszerződés (vagy olyan kemény, mint a Metallica), felkockázza. Egy kisebb tálban összekeveri az olívaolajat, a lereszelt foghagymát és a petrezselymet, majd mindezt egy forró serpenyőben a felkockázott bagetthez adja. Ha megpirult, összeforgat mindent mindennel, és önfeledten zabál.

Chilis babfasírt mustáros-balzsamecetes céklasalátával

2017. november 18. Vegán muflon 

Chilis babfasírt mustáros-balzsamecetes céklasalátávalJó pár éve, egy bestiálisan átmulatott, születésnapi szombat este után másnap reggel ószövetségi víziók gyötörtek. Láttam pl. ahogy Józsefet eladják a testvérei a fáraónak, ahogy Mózes szétválasztja a Vörös-tengert, illetve ahogy Dávid teherbe ejti Betsabét. Ezzel csak az volt a probléma, hogy előzőleg könnyelműen jelentkeztem egy vegán főzőtanfolyamra, ami vasárnap 9-kor kezdődött. Végül csodával határos módon elvonszoltam magam, és miközben a fejemben a sztálingrádi csata zajlott, órákon át hallgattam az unásig ismert infóáradatot a növényi fehérjebevitelről, a tej savasító hatásáról és arról, hogy a húsevés hogyan növeli a rák kockázatát. A tanfolyam leírásában ugyanis emlékeim szerint semmi nem utalt arra, hogy ez így fog zajlani. És arra sem nagyon, hogy a dietetikaelőadás után chia magos mutymurutty, zabfasírt és zöldszemes-ostorosmoszatos búzafűsaláta lesz az elkészítendő menü. (Ja, és a pontot az i-re az asztali áldás tette fel.) Akkor és ott megfogadtam: akkor is megmaradok szimpla gourmet-vegánnak, ha a tokám alatt komplett vízibivaly-csordákat lehet majd elszállásolni. A súlyos probléma viszont az, hogy a (közel) egyhónapos, (majdnem teljes) nyersvegán passió alatt azt vettem észre, hogy fizikailag százszor energikusabbnak érezem magam. Ezért úgy döntöttem, hogy a továbbiakban igyekszem az étrendembe több nyerscuccot csempészni. (Azért ha valaki meglát egy jógaszőnyegen biokölest szemezgetni és ginsengteát kortyolgatni, felszólítom, hogy csévéljen a szőnyegbe, majd miután bőségesen lelocsolta petróleummal, gyújtsa rám! Előre is köszönöm!) Ennek szellemében előkészíti az alábbiakat: 2 x 400g vörösbab (konzerves) 1 kápiapaprika 2 piros chilipaprika 2 szál zöldhagyma 2 gerezd fokhagyma 3 ek zsemlemorzsa vagy kukoricaliszt 1 tk római kömény 1 tk gyömbérpor 2 gerezd fokhagyma 2 ek olívaolaj a salátához: 1 db cékla 1 db vöröshagyma 3 ek balzsamecet 2 tk magos mustár A céklát és a sárgarépát az ínhüvelygyulladásért vívott harc jegyében lereszeljük, majd egy tálban a többi összetevővel összekeverjük. A vörösbabot leöblítjük, majd hogy rapid üzemmódban megpuhuljon, jó másfél percig mikróban melegítjük. (Mikrohullám-fóbiások meg is párolhatják.) A chilit, a paprikát és a zöldhagymát felszeleteljük, a fokhagymát lereszeljük, majd az összenyomott babbal és többi hozzávalóval összekeverve fasírT formázunk belőle. Az így megszülető kerek formulát sütőlappal kibélelt tepsibe helyezzük, majd fél órára 190 fokos sütőbe hajítjuk.

Házi pizzaszósz, melegszendvics krém

2017. augusztus 21. Fitt Nők 

Házi pizzaszósz, melegszendvics krémHázi paradicsom befőzés 3 in 1. Tartósítószermentes!!! Pizzaszósz…. bolognai mártás… melegszendvics krém is lehet belőle. Ma melegszendvicsként ettem. Isteni finom. Így készítettem… mennyiségeket nem írok, mivel nem recept szerint készítek dolgokat, hanem ízlés szerint. De nem spóroltam semmiből. Sok-sok vöröshagymát megpucoltam, aprítógépben aprócskákra daraboltam, majd olajon megdinszteltem. Közben a paradicsomokat megmostam, nagy kelyhes turmixgépben összeturmixoltam. Mikor a vöröshagyma megdinsztelődött, sok-sok fokhagymát reszeltem rá, cseppet pirongattam, sercegtettem, majd mikor kissé kihűlt, őrölt pirospaprikával szórtam meg az egészet. Erre öntöttem az összeturmixolt paradicsomot. Ízesítettem sóval, cukorral, balzsamecettel (így a négy fő íz közül a három legfontosabbat belecsempésztem…. hogy ne legyen hiányérzetem), majd fűszereztem: oregano, bazsalikom és kakukkfű… sőt, még egy kis borsot is tettem bele, hogy pikánsabb legyen. Addig főztem, míg azt nem éreztem, hogy kezd “testes” lenni, azaz kissé elfőtte a levét, és érezhető lett keverés közben is a száraz része a dolognak. Üvegbe eltevését a szokásos módon csináltam, tartósítószer nélkül természetesen. A titok a vákuum és a megfelelő tisztaság. –>> Az üvegeket és az üvegek sértetlen kupakját nagyon tisztára mossuk, szárazra csepegtetjük (egyéb bevált módon természetesen lehet máshogy fertőtleníteni, sterilizálni), majd mikor az üvegekbe töltésre kerül a sor, a rotyogó paradicsom gőzével megtöltöm úgy, hogy az üveget szájával lefelé fordítom, és úgy tartom egy darabig. A forró gőz is fertőtleníti. Ebbe a kigőzölt üvegbe töltöm merőkanállal a szószt, közben ugyanígy fertőtlenítjük a kupakot is a gőzzel. Celofán nélkül (!!!) tesszük el. A gőzölés után egyből rácsavarjuk a kupakot erősen, majd fejre álltjuk és meleg helyre, pokrócok közé szárazdunsztba tesszük. Néhány nap alatt kihűl, akkor előkotorható és talpára állítva hűvös kamrában nagyon sokáig eláll. Felbontás után néhány napig hűtőben még lehet tárolni. Kenyérre kenve, sajtot szórva rá, sütőben sütve melegszendvicsként is isteni finom, vagy pizzára is tehetjük. Illetve bolognai szószként is remek spagettitésztára téve. Jó étvágyat! Mentés

Nyers vegán tortilla zöldségekkel, balzsamecettel

2017. május 24. Gitta nyersétel blogja 

Nyers vegán tortilla zöldségekkel, balzsamecettel A nyers vegán tortilla lap tulajdonképpen aszalt alma és spenót pici sóval. Így egy picit édeskés, de rugalmas lapot kapunk, amit nagyon jól meg lehet tölteni, nézzétek csak:  Nyers vegán tortilla 3 darab:  50 dkg alma,  10 dkg spenót  pici só  Mindent simára turmixolunk, és 3 részre osztjuk. Aszalógép tapadásmentes lapjára szép kis korongokat formázunk. 45 fokon kb 6 óra alatt szárazra aszaljuk.   Rugalmas, picit édes, picit sós, remek alapja egy zöldség tekercsnek. Bármivel meg lehet tölteni, most az enyém következik:  Megtöltöttem avokádóval, savanyú káposztával, saláta levelekkel, aszalt olajbogyóval, kápia paprikával, csírákkal. Feltekertem, és meglocsoltam modenai balzsamecettel... Avokádó és savanyú káposzta csírák  olajbogyó és kápia paprika Feltekerjük és meglocsoljuk balzsamecettel  így néz ki felvágva

Vegán marhahús-pótló

2017. március 23. Kertkonyha 

Avagy a Bocibarát vegadarált Drága édesanyám imádja a prézlis karfiolt, engem meg a világból ki lehet kergetni az illatával is. Szóval, nem vagyok egy nagy karfiolrajongó. Illetve eddig nem voltam. Aztán megláttam egy receptet. Kicsit felturbóztam, szájam ízére szabtam, és csak ámulok és bámulok. Az eredmény egyszerűen mennyei! Tanulság, hogy nincs olyan, hogy nem szeretek egy zöldséget, csak meg kell tanulni elkészíteni, vagy inkább a saját ízlésünk szerint elkészíteni. És a sós vízben főzésnél nekem még az is jobb, ha nyersen eszem azt a zöldséget. :) Hozzávalók kb. 25-30 dkg-hoz: - fél fej karfiol - 125 g dió - 3 ek olívaolaj - 3 ek szójaszósz - 1 ek ketchup - 1 ek pirospaprika - 1 kk balzsamecet - 1 kk bio ételízesítő - fél kk só, bors - A karfiolt szabadítsuk meg a zöldjétől, és szedjük kisebb rózsákra. Késes aprítóban daráljuk össze a többi hozzávalóval, és ha szükséges, közben töltsünk hozzá fél-egy dl vizet. - Ezután öntsük át egy nagy serpenyőbe, és kezdjük el pirítani. - Közepes lángon időnként megkeverve süssük, amíg rozsdabarna nem lesz. Kb. fél óra alatt megvan. Extra tipp: Érdemes egyszerre többet csinálni belőle, jól viseli a fagyasztást is. Az eredeti receptet itt találjátok http:/­­/­­laveganista.blog.hu/­­2013/­­03/­­25/­­vegan_­daralt_­marhahus  

Ezt ettem ma 2017. március 14 kedd

2017. március 18. Gitta nyersétel blogja 

Ezt ettem ma 2017. március 14 keddMindenki másképp böjtöl. Aki eszik húst, az ilyenkor elhagyja a húst, aki tejet, tejterméket eszik, az böjt alatt ezeket hagyhatja el. Van, aki úgy böjtöl, hogy alkoholt nem iszik, vagy édességet nem eszik. Most a saját böjtömet mutatom be... ez a második nap. Reggel 3 dl citromos víz, utána mentás zöld turmix: 1 alma, 1 grapefruit, 1 marék spenót, pár szál menta, kevés víz elturmixolva. Tálaláskor tettem bele banánt, goji bogyót és még menta leveleket. Frissítő, laktató, finom :) mentás zöld turmix Tízórai 2 banán Ebéd: brokkoli krémleves lenkenyérrel 3 rózsa brokkoli, 1 kisebb sárgarépa, 1/­­2 avokádó, víz, só, bazsalikom levelek. alapanyagok a leveshez brokkoli leves A lenkenyér receptjét ITT TALÁLOD Ezt barna lenmagból készítettem még a hétvégén, és tettem bele reszelt sárgarépát is :) saláta csírákkal, balzsamecettel  Vacsora: egy kiadós salátát szerettem volna enni modenai balzsamecettel, retekcsírával, de amikor elkészítettem, eszembe jutott, hogy van friss jégsalátám. A képeken látjátok, hogy mi lett belőle! Saláta levelek, 2 paradicsom, 1/­­2 avokádó (a másik fele délben volt a levesben), balzsamecet, csírák, és minden finom és jó, amit otthon találsz a konyhádban és úgy érzed, hogy szívesen ennéd. Ráteszed a saláta levélre, feltekered, majd felvágod. Ami kimaradt a tekercsből, az mehet mellé a tányérra :) Jól meg kell rágni :) a salátát rápakoltam a saláta levelekre feltekertem így néz ki felvágva

Új kedvenc: a kelbimbó!

2017. február 12. Eszemiszom – Jóga Magazin 

Új kedvenc: a kelbimbó! Mindig felfedezek valami új zöldséget a piacon, most például aktuális kedvencem a kelbimbó, mely szintén egy olcsó és itthon is frissen beszerezhető superfood! Lássuk csak, mi mindent tud ez a kis zöld golyócska! A kelbimbó bimbós kelként is ismert – a káposztafélék családjába tartozik, rokona a karfiol és a karalábé, két szintén kevésbé kedvelt zöldségfajtánk. Kínában őshonos, Európában a 18. századtól népszerű. Jellegzetes ízét pont, amelyért nem szeretik – a sinigrin nevezetű vegyületnek köszönheti, mely rákellenes hatású. Élettani hatása   A kelbimbó igen gazdag vitaminokban, tartalmaz A-, B-, K-, E- és C-vitamint, valamint élelmi rostokat, kalciumot, magnéziumot és vasat. Rosttartalmának köszönhetően jó hatással van a belekre, illetve segíti az emésztést. Erősíti a szervezetet, és fokozza annak ellenálló képességét. Káliumtartalma miatt kiváló vízhajtó hatással rendelkezik. A kelbimbó csökkenti a koleszterinszintet, legjobban nyersen fogyasztva fejti ki hatását, de párolva is megőrzi ezt a tulajdonságát. Kiváló omega-3 zsírsav-forrás, melynek köszönhetően a vérnyomás csökkentésében is hasznos lehet. Fitotápanyag-tartalmának köszönhetően rákvédő anyagokat tartalmaz, melynek következtében csökkenti a különböző daganatos megbetegedések kialakulását szervezetünkben. Jó hatással van a pajzsmirigyműködésre is. Terhes nőknek fogyasztása kifejezetten ajánlott, hiszen magas folsav– és kalciumtartalommal rendelkezik. Miért hasznos kelbimbót fogyasztani?  Elsősorban amiatt, mert egy adag a napi C- és K-vitamin-szükségletünket is fedezi. A kelbimbó a legegészségesebb ételek közé tartozik, már ami a vitamin- és ásványianyag-, valamint fitonutrienstartalmát illeti a kalóriatartamához viszonyítva. Ugyanis egy adag relatíve kevés kalóriát, viszont rengeteg hasznos tápanyagot tartalmaz. Egy adag (körülbelül 88 g) nyers kelbimbó tápértéke 38 kcal; zsírt nem tartalmaz, van benne 8 g szénhidrát (amiből 3 g cukor és 2 g rost) és 3 g fehérje. Egy ilyen adag a napi K-vitamin-szükségletünknek a 196 százalékát, a napi C-vitamin-igényünknek pedig a 125 százalékát fedezi. Ezen kívül megközelítőleg a 10 százalékát tudjuk vele fedezni a napi A- és B6- vitamin-szükségletünknek, valamint a napi folsav-, kálium- és mangánigényünknek. Miért ajánlott a sok kelbimbó fogyasztása? Természetesen mindazért, amiért általában a zöldségek és a gyümölcsök ajánlhatóak: csökkentik olyan súlyos betegségek kialakulásának a valószínűségét, mint az elhízás, a cukorbetegség és a szív-és érrendszeri megbetegedések. Az 1980-as évek óta köztudott, hogy a keresztes virágú zöldségfélék, amilyen a kelbimbó, a brokkoli és a karfiol, összefüggésbe hozhatók a rák kialakulásának csökkent valószínűségével. Egy friss tanulmány pedig azt is kimutatta, hogy azok a kéntartalmú vegyületek (például a szulforafán), amelyeknek ezek a zöldségfélék a jellegzetes kesernyés ízüket (és büdös szagukat) köszönhetik, összefüggésben vannak a rákellenes hatásukkal. A szulforafánon kívül a kelbimbóban levő klorofill is hatékony a karcinogén anyagok ellen. A rákellenes hatáson kívül figyelemreméltó a kelbimbó jótékony hatása a csontokra is. A kevés K-vitamin-bevitel összefüggésbe hozható a csonttörések nagyobb kockázatával. A kelbimbó pedig nagyon gazdag K-vitamin-forrás, így segíti elő a csontok egészségét. Ráadásul egy adag 37 milligrammnyi kalciumtartalmával is hozzájárul az erős csontozat kialakulásához. A cukorbetegséggel élők számára is jótékony hatású lehet a kelbimbó, ugyanis alfa-liponsavat tartalmaz, ami a glükózszintet csökkenti, az inzulinérzékenységet pedig növeli. Ugyanakkor azt is érdemes megjegyezni, hogy a vizsgálatok az alfa-liponsav intravénás adásának jótékony hatásait bizonyították; az emésztőrendszerbe juttatott liponsavval kapcsolatban nincsenek adatok. A kelbimbóban található C-vitamin és más antioxidáns anyagok segítenek megőrizni a szem egészségét, és a látás minőségét – akár idősebb korban is. A C- és az A-vitaminnak a bőr védelmében és egészségében is kiemelkedő szerepe van. Mennyit fogyasszunk belőle?  Az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás irányelvei szerint hetente 2-3 alkalommal fogyasszunk belőle, egészségre gyakorolt pozitív hatásait így érvényesíthetjük a legjobban. Hogyan építhetünk minél több kelbimbót étrendünkbe? Először is fontos tudni, hogy érdemesebb kisebb és a frissebb kelbimbókat választanunk, ezeknek ugyanis édesebb az ízük, és nem fordul elő, hogy fásak lennének, míg a nagyobbaknál ez megeshet. Mindig külön zacskóban tároljuk a hűtőszekrényben. Érdemes azonban inkább frissen fogyasztani: minél frissebb ugyanis a kelbimbó, annál finomabb. Az elkészítésekor nagyon fontos még az is, hogy nem szabad túlfőzni: veszít a tápértékéből, és ekkor erősödik fel a jellegzetes kesernyés íze. A legjobb, ha nem főzzük, hanem a sütőben megsütjük – ehhez tálaljunk szőlőt, diót és balzsamecetet. Íme néhány további tipp az elkészítéshez: - A megsült kelbimbókat hintsük meg olívaolajjal, őrölt fekete borssal és darált fokhagymával. - Szeleteljük vékonyra és nyersen adjuk hozzá a salátánkhoz. - Adjunk cukrozott diót és szárított vörösáfonyát a sült kelbimbóhoz. - Pirítsuk meg serpenyőben a felszeletelt kelbimbót. Van-e egészségügyi kockázata annak, ha sok kelbimbót fogyasztunk?  Ha valaki vérhígítót szed, fontos, hogy hirtelen ne változtasson úgy az étrendjén, hogy a K-vitamin-bevitele nagyban csökkenjen vagy nőjön, mivel e vitaminnak fontos szerepe van a véralvadásban. Így a kelbimbó fogyasztásával óvatosnak kell lenniük azoknak, akik ilyen gyógyszereket szednek. Forrás: hazipatika.com Gauranga Das http:/­­/­­hotashtanga.com

Nyers fasírt fehérrépa rizottóval, aszalt gombával, balzsamecetes salátával

2017. január 26. Gitta nyersétel blogja 

Nyers fasírt fehérrépa rizottóval, aszalt gombával, balzsamecetes salátávalEz egy komplett ebéd. Teljes. Szemnek is, ízlelőbimbóknak is és gyomornak is. A fasírt tegnap készült, tegnap csak salátával ettem, ma 5 perc alatt készült hozzá ez a fehérrépa rizottó és a gomba. Fasírt:  1/­­2 darab zeller 1 szál sárgarépa 1 szál fehérrépa 5-6 darab aszalt paradicsom 2 marék napraforgómag (beáztatva, megaszalva) 1 csipet só Aprítógépbe tesszük a megtisztított, nagyra darabolt zöldségeket, az aszalt paradicsomot, és a magot és a sót. Mivel ez egy kis adag, minden összetevő elfér a gépben... emlékszem még, amikor 30 adagot készítettem, először csak a magot aprítottam meg, utána csak a zellert, stb... és minden ment a nagyon-nagy tálba, ahol a végén összekevertem. De így egyszerűbb az ízesítés is, mire a gép megtöri a zöldségeket és a magokat, a só is el tud keveredni. Agyon-ízesíteni nem kell, mert az aszalt paradicsomnak nagyon jó kis íze van, ő maga is nagyon jól fűszerez. Só, mindössze... de ha nem elégszel meg a zöldségek természetes ízével, jöhet bele bors, fokhagyma, bazsalikom, stb... Fagyis kanállal gombócokat formáztam és aszalógépben 2-3 óra alatt készre aszaltam.   Rizottó:  2 szál fehérrépa és vegyesen zöldségek, amit itthon találtam, piros kaliforniai paprika, cukkini, lilahagyma nagyon pici apróra vágva (jöhetne még bele brokkoli, zöldborsó, édesburgonya, vagy bármi, ami kéznél van) A fehérrépát aprítógépbe tesszük és teljesen morzsásra aprítjuk. Állaga olyan lesz, mint a főtt rizsnek, elég apró szemű, de még nem pépes. Ilyen formában nagyon kevesen ismerik fel az étel ízét... miből is van? A színes zöldségeket apróra vágjuk, és összekeverjük a fehérrépa morzsával. Pár csepp citromlé, só, és kézzel lazán összekeverjük. Aszalt gomba gomba, só A gombát tisztítás után daraboljuk, besózzuk, megvárjuk, amíg egy kis levet ereszt. Kb 15 perc után jól kinyomkodjuk, és mehet az aszalógépbe, és 45 fokon aszaljuk kb fél órát. Ez alatt az idő alatt felmelegszik, megpuhul. A saláta pedig mindenféle zöld és koktél paradicsom, és a tetejére, ami nem maradhat el, a balzsamecet! Az a fekete folyadék, amit láttok a képen, a balzsamecet.

Cukkini spagetti, sokféleképpen szeretjük

2016. november 8. Gitta nyersétel blogja 

Cukkini spagetti, sokféleképpen szeretjükA cukkini spagetti régi társ a nyers konyhában. Többféle módon lehet spagettit faragni a cukkiniből, aki ügyes, annak késsel, de lehet kapni egy erre a célra kifejlesztett kis masinát, nézzétek csak: Ilyeneket lehet ezekkel vágni: A zöldségek adják az ízüket, ami sokszor semleges (ezért szeretjük a cukkinit spirálozni, mert nincs íze), és ilyenkor az étel jellegét mi határozzuk meg azzal a szósszal, öntettel, amit ráteszünk. Ha többféle alapanyagból készítjük, akkor színpompás kavalkád lesz a tányérunkon, amit akár ízesíthetünk egyszerűen is, akár egy salátát: Színes zöldség spagetti avokádóval, balzsamecettel A legegyszerűbb szósz a paradicsomos öntet, amihez paradicsom, kápia paprika, aszalt paradicsom kell, fűszerezve sóval, fokhagymával, bazsalikommal, citromlével és egy szem datolyával (isteni). Mindezeket jól összeturmixoljuk és már készen is van. Készíthetünk zsírosabb önteteket is mandulából vagy kesudióból, esetleg napraforgó magból úgy, hogy elturmixoljuk tiszta vízzel teljesen simára, és ízlés szerint fűszerezzük. Ha nem szeretnénk túl sok zsíros magot enni, akkor az öntetbe tegyünk még sok sok zöldséget, hogy lazább, könnyebb legyen :) És ettől még még finomabb lesz :) Sajtos ízű öntetet mandulából tudunk készíteni úgy, hogy a mandulatej készítésnél visszamaradt pépet elturmixoljuk tiszta vízzel, kevés cukkinivel lazítjuk (hámozzuk meg, hogy világos maradjon a szósz), és sóval, sörélesztő pehellyel ízesítsük. Kevés citromlét is lehet hozzá tenni, ami még jobban kiemeli a sajtos ízt. A kockára vágott aszalt paradicsom nagyon megy hozzá :) Íme: Sajtszószos cukkini spagetti aszalt paradicsommal, csírákkal Nyersétel hétvégén sok sok cukkini spagetti :) Jó kísérletezgetést, és jó étvágyat!

Retekpiros, spárgazöld, repcesárga

2016. április 10. Zöld múzsa 

Retekpiros, spárgazöld, repcesárgaKirobbanó tavaszi színek a festő palettáján. Az újjászülető természet apró történései - a hétvégi feltöltő futások a földutat szegélyező végeláthatatlan repcetáblák mellett, az akácosok alját beborító bódító turbolya zsongása, a szombati piacról friss spenóttal, spárgával, újhagymával, újkrumplival és retekkel megpakolt kosár - megihlettek a konyhában. Nincsen tavasz spárga nélkül! Ki kell használni azt a pár hetet, mikor szezonja van ennek a páratlan zamatú királyi zöldségnek. Ha megtehetjük, keressük a hazait a piacon, ami biztonsággal a legkevesebbet utazott, hogy a tányérunkon végezze. Fontos a vásárláskor még arra figyelnünk, hogy ne kókadt példányokat válasszunk. Nyomkodjuk meg a tövénél gyengéden a növényt és ha sárgás lé jön belőle, akkor nagy eséllyel friss az áru. Nem érdemes spájzolni belőle, csak annyit vegyünk, amit a következő 1-2 napban el is fogunk használni. Ezt már csak az ára miatt is jó észbe tartani. Jótékony hatását már az ókoriak is ismerték, csodaszerként tartották számon. A spárga minimális kalóriatartalma ellenére sok vitamin és ásványi anyagot tartalmaz. Gazdag A, B1, B2, C, E, K vitaminokban és folsavban, valamint kiváló mangán, fehérje és foszfor forrás. Emellett a spárga erősen lúgosít, ami jót tesz a szervezetünknek, vérünk helyes sav-lúg arányának. A zöld spárgát, azon kívül, hogy klorofillban gazdagabb, praktikus okból választottam a recepthez, ezt ugyanis nem kell megpucolni, és sokkalta zsengébb mint fehér testvére. Annyit szoktam csinálni vele, hogy a végeit letöröm, amit aztán levesbe, alaplébe használok fel, semmiképpen sem dobom a kukába. A spárgának minden darabja szent. Amiről még nem esett szó, de ugyanezen beszerzőkörúttal vásárolni érdemes két csomó retket, fél kiló újburgonyát ( minél kisebbek, annál jobb ), egy csomó újhagymát vagy snidlinget. Kerttulajdonosok, balkonkertészek pozícióelőnyben. Saláta, mint fő fogás (recept 4 főre): -  1/­­2 kg zöldspárga -  1/­­2 kg újburgonya - 1 csomó újhagyma vagy snidling - 2 csomó retek - lilahagyma opcionálisan - diónyi vaj - 2-3 ek. olívaolaj - 2-3 gerezd fokhagyma - só, bors Repceolajas öntet: - 1 dl repceolaj - 1 ek. dijoni mustár - 2 ek. balzsamecet - pici méz - só, frissen őrölt bors Pisztáciás, joghurt öntet: - 10 dkg héjától megtisztított pisztácia késsel durvára aprítva - 2,5 dl joghurt - fél citrom leve, só, bors ízlés szerint - Megmossuk a retket, az újhagymát, megpucoljuk a lilahagymát és feldaraboljuk őket. A retkeket méretüktől függően negyedbe/­­nyolcadba vágjuk. Az újhagymát ás a lilahagymát vékony karikákra.  - A burgonyákat alaposan megmossuk, vékony héjukat ledörzsöljük. A nagyobb darabokat félbe/­­negyedbe vágjuk. Egy tálba összeforgatjuk sóval, borssal, fokhagymával és 2-3 ek. olívaolajjal és már mehetnek is a forró sütőbe pirulni egy sütőpapírral bélelt tepsire. 200 fokon nem kell ehhez több idő, mint 15-20 perc.  - Míg a burgonya sül, a spárgát megmossuk és a tővégeit letörjük. Kb. 3-4 cm-es darabokra vágjuk. A fejrészeket külön kupacoljuk, mert a hőkezelés során ezeket dobjuk be a serpenyőbe legutoljára: pár perc hőkezelés is elég az élvezeti érték eléréséhez.  - Egy nagyobb teflonos serpenyőt felhevítünk, majd egy pici vajon megpirítjuk először a spárga szárakat, majd mikor al dente állagúak, mehetnek melléjük a fejrészek is. A vaj csodás ízt ad a spárgának. Sózzuk ízlés szerint.  - Már csak a két öntet elkészítése marad. Az egyik tálkába keverjük alaposan össze a repceolajas öntet hozzávalóit, egy másik tálkába pedig a joghurtos öntetét, melyet a durvára vágott pisztáciával tesszük emlékezetessé. A sült spárgát, burgonyát és a nyers felaprított hozzávalókat óvatosan forgassuk át egy keverőtálba és máris eljutottunk a tálaláshoz. Ha hiányérzetünk támadna, ne fogjuk vissza magunkat, kedvenc húsunkat szervírozhatjuk a tányér üresen maradt felére, ami nálam lemaradt, hiszen ez itt a vegakaland!

Almás lilakáposzta csípős magfasírttal

2015. december 29. Életkert 

Igazi melegítős, téli étel ;) Ettől a mennyiségtől, amit itt látsz a tányéron, tökéletesen jól laktam ;) Hozzávalók: Salátához: 1 közepes fej lilakáposzta 4-5 jonatán alma 2 nagyobb fej lilahagyma 2 ek balzsamecet 1 tk tiszta só 2 ek méz 1/­­2 citrom kifacsart leve A káposztát, hagymát, almát pucolás és mosás után felaprítottam a robotgéppel, majd jöttek a […]


Az összes 'balzsamecet' találat megjelenítése »


Szerintünk ez is ízleni fog ...

Hibát talált oldalainkon? Segítsen a javításában! Mondja el nekünk!



Hiányol valamit oldalainkról? Javasoljon új tartalmakat vagy funkciókat!



Észrevétele van? Küldje el!