bableves receptek - Vegetáriánus receptek

Még kapható a második,
      bővített kiadás!

Még kapható! Bliszkó Viktor: Vegetáriánus receptek; második, bővített kiadás



Próbálja ki, biztosan ízleni fog!

Paprikás krumpli gombával

Több lesz a húsmentes recept a holland élelmiszermárkák csomagolásán

Ananászos curry szójával: mindössze 30 perc alatt elkészül

Zöldséges csicseriborsó lepény: a tökéletes gluténmentes sós reggeli










bableves receptek

Medvehagymás babfőzelék

2023. május 7. VegaLife 

Medvehagymás babfőzelékMég éppen lehet találni medvehagymát az erdőkben, bár már végét járja. Szinte minden hétvégén kimentünk szedni és ezt az ételt többször is elkészítettem. Férjem és én is nagyon szeretjük a babot. Ha nincs friss medvehagyma, de a fagyasztóban csücsül néhány zacskó felaprított medvehagyma (nálunk igen), akkor nincs akadálya hogy bármikor évközben elkészítsük ezt a finomságos főzeléket. Medvehagymát nélkülözve póréhagymát, esetleg újhagymát is használhatunk. Ha attól tartanánk, hogy a bab puffadást okoz, mindenképpen sok zöld levelű salátafélével, esetleg spenóttal fogyasszuk. Figyeljünk arra is, hogy az étel előtt fél órával és az étel után egy órával bőséges vizet igyunk, az is segíti a bab emésztését. Ha azonnal a babfőzelék fogyasztása után vagy közben isszuk a vizet, a puffadás vele fog járni. A Barbeque fűszer szuper ízt kölcsönöz neki. Enyhén füstös, paprikás ízétől alig bírtunk leállni vele. Fogyókúrázóknak érdemes gyakran hüvelyeset enni, mivel gyorsan telít és sokáig nem éhezel meg. Ráadásul a babokban van egy arginin nevű aminosav, ami a zsírégetést elősegíti. A babfélék segítenek a vércukorszint normalizálásában. Nem mellesleg rostban gazdag étel, ami szintén segít a telítettség érzésében és a kevesebb (üres) kalória bevitelében. A recept Hozzávalók: - 45 dkg vegyes bab (előző este beáztatva vagy konzerves) - 1 kisebb csokor medvehagyma (vagy póréhagyma is jól passzol hozzá) - 1 teáskanál BBQ fűszerkeverék  - víz (épp ellepje a már megfőtt babot) - 3 dl növényi tej - 2 kanál útifűmaghéj  - Opcionális: őrölt lenmag   Elkészítés: Az előző este beáztatott babot  vízben vagy kuktában (só nélkül) puhára főzzük. Amikor már puha, adunk hozzá sót. (Így, só nélkül gyorsabban fő meg.) A medvehagymát felaprítjuk, beleszórjuk. A növényi tejet kikeverjük egy kevés BBQ fűszerkeverékkel, hozzáöntjük a babhoz. Így a babot egy gyors forralásig főzzük. Amikor fort egyet, lassan hozzászórjuk az útifűmaghéjat folyamatos keverés közben, így elkerüljük a csomósodást. Amikor besűrűsödik, kész is a főzelék. Őrölt lenmagot is szórtam hozzá, ami el is maradhat. Állítólag az őrölt lenmag segít megelőzni a babtól a puffadást. Sok zöld levelű salátával, spenóttal, esetleg további friss medvehagyma levelekkel érdemes fogyasztani.  

Babos krumplisaláta

2022. június 28. VegaLife 

Babos krumplisalátaHallottál már a keményítő megoldásról? A könyvet még nem szereztem be, nem olvastam, de bizonyos online növényi alapú étkezést támogató csoportokban szó esett már a könyvről. John A. McDougall a jelenleg 75 éves amerikai háziorvos a könyv írója, és konyhában jártas felesége, Mary, a fejére fordítják azt az elképzelést, hogy a keményítő káros neked. A "Keményítő megoldás" alapja egy egyszerű csere: a szervezetet elsősorban szénhidrátokkal, nem pedig fehérjékkel és zsírokkal táplálja. Ez segít a fogyásban és megelőzi a különféle bajokat. A divatos diéták jönnek és mennek, de Dr. McDougall évtizedek óta a növényi étrend híve, orvosi hitelessége pedig támadhatatlan.   Kezdőknek szóló keményítő diéta alapvető pontjai szerint az alábbi pontokat érdemes követni: 1. Egyél annyi keményítőt, amennyit szeretnél  2. Fogyassz sok sok zöldséget és gyümölcsöt 3. Tüntesd el az állati eredetű táplálékokat a táplálkozásodból 4. Törekedj az alacsony zsírbevitelre 5. Kerüld a zsiradékok (finomított olajok) ételekhez történő hozzáadását 6. Korlátozd az avokádó és olajos magvak fogyasztását (dió, mogyoró stb.) 7. Hagyj fel a nagyon feldolgozott szója tartalmú ételekkel 8. Élvezd a kissé feldolgozott szója tartalmú ételeket 9. Tartsd a minimális szinten a cukor és a só bevitelt. Azok, akik erre a diétára adják vagy adták az elhatározásukat fogyókúra, vérnyomás vagy cukorbetegség miatt, azoknak bizonyára jól jön a mostani recept. Akik nem folytatják ezt a táplálkozást, de szeretik a krumplit és a babot azoknak egy gyors csemege következik.  Ez az étel ugyan air fryerben (forró levegő sütő) készült, de anélkül is el lehet gyorsan készíteni.  A recept Hozzávalók: - Kb 10 apróbb szemű krumpli (nálunk újkrumpli volt) - főtt bab (most egyszerűen vesebab konzervet használtunk) - újhagyma - paprika - koktél paradicsom - só/­­ételízesítő (opcionális) Elkészítés: A krumplikat megmossuk majd a, héjában megfőzzük vagy b, airfryerben megsütjük. Mivel apró szemű krumplik voltak, kb. 15 perc forró levegő 190 fokon elég volt a krumpliknak. Amikor a krumplik már puhák belül (de nem szétfőtt puhák), akkor megpucoljuk őket és addig kb. 5-8 perc alatt forró levegőn a babot megsütjük. A krumplikat meghámozzuk, majd kockákra vágjuk és visszatesszük az air fryerbe (vagy egy tapadásmentes serpenyőbe), hogy enyhén megpiruljanak. Közben egy újhagymát felkarikázunk. A fehér részeit hozzákeverhetjük a krumplihoz és együtt megsüthetjük. A zöld részeit is felaprítjuk. A paprikát is felkockázzuk majd az egészet, a krumplit, a babot, a hagymát és a paprikát egy tálban összekeverjük. Ízlés szerint, ha kívánjuk sózzuk vagy ételízesítővel gyengéden megszórjuk. Koktél paradicsomokkal dekoráljuk. Hidegen és melegen is nagyon finom saláta-féleség vagy egytál étel vacsorára, ebédre, egyeseknek akár reggelire is.

Sülthagymás babpástétom

2019. május 30. VegaLife 

Sülthagymás babpástétomKuriózum ez a recept, mert zsíradék-mentes, glutén-mentes és cukorbetegek is fogyaszthatják. A sült hagyma, fokhagyma és a füstaroma igazán kellemes ízt kölcsönöz a babnak, krémes, lágy, könnyen kenhető pástétom keretében. A babbal készült pástétom  fehérjetartalmának köszönhetően húspástétom kiváltására igen alkalmas, különösen, ha teljes kiörlésű lisztből készült kenyérrel fogyasztjuk. Bár a babnak viszonylag magas a szénhidráttartalma, bátran fogyaszthatják cukorbetegek is ezt a pástétomot, hiszen a hüvelyesek glikémiás indexe alacsony, így kis mértékben, és fokozatosan emelik meg a vér glükózszintjét, gátolják a hirtelen vércukorszint-emelkedést. Legjobb, ha saját magunk főzünk fehér babot hozzá. Mivel csak egy bögrényi bab kell hozzá, érdemes bableves, babfőzelék vagy más babos étel készítésekor annyi babot beáztatni és megfőzni, amennyi mellett még ezt is elkészíthetjük. Ha nincs időnk, lehetőségünk órákat a babfőzéssel foglalkozni, ne szomorodjunk el, fehérbab konzerv is megteszi. Kenyérre kenve zsenge újhagymával és/­­vagy fűszerpaprikával a tetején megszórva kiváló ízharmóniában lesz részünk.   A recept Hozzávalók: - 1 nagyobb fej hagyma - 2-3 gerezd fokhagyma - 1 bögre főtt fehér bab - só vagy ételízesítő - füstaroma - sörélesztő pehely (opcionális)   Elkészítés: A hagymafejet megpucoljuk, megmossuk, kettévágjuk és egy kisebb tűzálló edényben a két fél hagymát megsütjük. Kb. 20 perc sütés után mellé tesszük a fokhagymákat és még kb. 10-15 percet sütjük. A hagyma alja, ami az edénnyel érintkezik, enyhén karamellizálódik. Miután megsült a hagyma és fokhagyma, a sós vízben megfőtt fehér babbal, egy kevés sóval vagy ételízesítővel összeturmixoljuk. Turmixolás közben pár csepp füstaromát adunk hozzá, a legvégén pedig egy kevés sörélesztő pehellyel még krémesebb állagúra keverjük. Teljes kiörlésű liszttel is készült kenyére kenve érdemes fogyasztani.  

Színpompás bableves

2019. március 12. Kertkonyha 

Szeles, hűvös időben nem is vágyom másra, mint egy tartalmas, melegítő levesre. Legyen krémes, legyen ragus, legyen gyönyörű színű, és persze izgalmas ízű. Voil?! Próbáljátok ki ti is! Hozzávalók 2-3 adaghoz: - 100 g bab (egy órán át langyos vízben áztatva) - 1 ek olaj - 1 kis fej hagyma - 2 gerezd fokhagyma - 1-1 mk oregánó és kakukkfű - 1-1 csipet rozmaring, kurkuma és őrölt fahéj - 1 egész paradicsom - fél kápia paprika - 1 közepes répa - 1 krumpli - 1 marék spenótlevél - 250 ml natúr növényi tej (vigyázz, még véletlenül sem vaníliás ízű!) - 2 mk só - Egy fazékban egy evőkanál olajon pirítsd meg a hagymát, és amikor kész, dobd rá a fokhagymát is fél percre. Ha érzed a finom illatát, már jó. - Vágd fel közben 1 cm-es kockára a hámozott paradicsomot, répát és krumplit. - A paradicsomot tedd a hagymára, add hozzá a fűszereket és így hagyd fortyogni 1-2 percig. - Most jönnek a zöldségek és a bab. Amikor mind együtt vannak a fazékban, öntsd fel az egészet egy pohár növényi tejjel és a 300 ml vízzel. - 15 perc alatt, takarékon főzd meg a levest, a végén sózd, és forrald át úgy is. - Vegyél ki belőle 2 dl-t, és turmixold össze. Öntsd vissza, és dobj a fazékba friss spenótleveleket. Jó étvágyat! Elkészítési idő: kb. 20 perc Ez egy vegán recept volt. :) Hasonló recepteket ITT találsz még. Ha itt feliratkozol, a legújabbakat mindig frissen kapod majd a postaládádba. :) Nézd meg a legújabb Kertkonyha főzőtanfolyamokat! Kezdő Vegán Vegán MUST HAVE - a kötelező alapcsomag Növényi Tejek és Tejtermékek I Növényi Tejtermékek II A Mindennapi Superfood Kezdő Vegán Angol nyelven The post Színpompás bableves appeared first on Kertkonyha.

Hagyományos bableves olajmentesen, galuskával

2018. január 7. VegaNinja 

Ki nem szereti a bablevest? A finom, hagyományos, gazdag ízvilágú bablevest. Elkészítése nem igényel különösebb konyhai tapasztalatot (ez a levesek egyik nagy előnye). Hozzávalók: 2 fej vöröshagyma 25 nagy gerezd fokhagyma Füstölt tofu (opcionális) 3 nagyobb sárgarépa 2 fehérrépa 1 paradicsom 1 lecsópaprika 4 nagyobb krumpli 1 konzerv fehér bab 1 csokor friss petrezselyem só ízlés szerint 1-1 teáskanálnyi az alábbi fűszerekből: bors, pirospaprika, kömény, majoránna, rozmaring, tárkony 3-4 babérlevél   A galuskához: 100 g liszt 1 dl víz fél evőkanál lenmagliszt fél kávéskanál só   A hagymákat kockákra vágva, a fokhagymagerezdeket megpucolva, egészben beleteszem egy nagy lábasba kevés sóval és vízzel. Lefedve, közepes lángon, kb. 10-15 percig párolom őket. A répákat, a paradicsomot, paprikát feldarabolom. Összekeverem a galuska hozzávalóit, és 30 percig pihentetem. A hagymákra pirospaprikát szórok, kicsit kevergetem. Hozzáteszem a sárgarépát, fehérrépát, paradicsomot, paprikát, felöntöm annyi vízzel, hogy ellepje, és ízlés szerint sózom, fűszerezem. Jó sok fűszert használjunk! A tofut, a babot és a krumplit meghámozva, felkockázva akkor tegyük bele, mikor a répa már majdnem teljesen megfőtt. Galuskaszaggatóval a forrásban levő levesbe szaggatom a galuskákat, és pár perc alatt készre főzöm. Tálalhatjuk növényi tejföllel, egy kis friss petrezselyemmel díszítve. A képen ezek nélkül látható, de mindenképp jót tett volna neki egy kis díszítés. Ha nem teszünk bele galuskát, akkor gluténmentes is a recept. The post Hagyományos bableves olajmentesen, galuskával appeared first on VegaNinja.

Magyaros vegán bableves

2017. március 13. Kertkonyha 

Magyaros vegán bablevesÉs még mondják, hogy a magyaros ízekhez nem passzol a vegánság! :) Meg, hogy a hagyományos ételeket el lehet felejteni, ha az állati eredetű hozzávalókról lemondunk. Ugyan már! :) Ez az a levesem, amit egyszer a messzi földről ide látogató kedves vegán barátaimnak megfőztem, amikor vendégül láttam őket az otthonomban. Hála az utóbbi években nyílt, sok egészséges budapesti étteremnek, igazán volt mit enniük napi szinten, de a magyaros ételek így is kimaradtak. Pedig nem jártál egy országban, ha nem kóstoltad a konyháját. Viszont egy vegán számára ez itt majdhogynem lehetetlen, mivel a magyaros ételek többsége elég messze van a növényi táplálkozástól. Kár lett volna érte, mert lenyűgözte őket a gazdag paprika íz és a gyönyörű színek ebben a gazdag, tartalmas levesben.  Bevallom, büszke voltam magamra, pedig az érdem nem az enyém, hanem a magyar konyháé.

Savanyú káposztás bableves

2016. december 31. Vegavarázs 

A Kifőztük receptje alapján készült, némi változtatással. Hozzávalók: 40 dkg szárazbab késhegynyi szódabikarbóna kb. 3 l víz 3 kisebb répa 2 fehérrépa 40 dkg savanyú káposzta megmosva, összevágva 1 dl házi paradicsomlé 1-2 kk házi vegeta só 2 ek olaj 2 ek liszt 1/­­2 kk asafoetida 3 kk pirospaprika...

Új vegán éttermek Budapesten, amiket te is imádni fogsz!

2016. július 4. VegaNinja 

Nem panaszkodhatnak a budapesti vegánok, sorra nyílnak az új helyek, ahol jobbnál jobb vegán ételekkel tömhetjük meg a hasunkat, és ha igazán különleges élményre vágyunk, azt is könnyen megkaphatjuk. Három új kedvencről fogok most írni, és egy negyedik, régebbi, ám kevésbé ismert játékosról. Cigköftem vegetáriánus török étterem 1. Cigköftem Teréz körút 20. (az Oktogonon) - vegetáriánus, vegán opcióval A Törökországból induló, de világszerte jelen lévő étteremlánc kínálatában egyetlen finomság áll a középpontban, de azt magas minőségben és őrülten jól harmonizáló ízekkel készítik. Bulgurt és paradicsompürét dolgoznak össze egy sűrű masszává, természetesen sok fűszerrel. Csípős, és kevésbé csípős verzió létezik, de a kevésbé csípős is túl csípős lehet azoknak, akik nincsenek hozzászokva. Apropó, tudtad, hogy a budapesti karácsonyi vásárban kapható csípős, édes, és csípmentes paprika? Hetekig ezen nevettünk, mikor megtaláltuk. Mint kiderült, ez egy létező, de feltehetőleg régies kifejezés. A cigköfte nevű masszát kérheted dürüm (lavas kenyérbe terkerve) és hamburger formájában. Én tekercsben kóstoltam, és rögtön rajongóvá váltam: a masszát belesimítják a lavas kenyérbe (ami olyasmi, mint a tortilla), jégsalátát, uborkát, paradicsomot, mentaleveleket, zellerleveleket tesznek mellé, és itt jön a trükk: gránátalmaszósszal  és friss citrom levével locsolják meg az egészet. A cigköfte ízei olyan jól harmonizálnak a mentával és a gránátalmaszósszal, hogy rögtön meg akartam enni egy másodikat. Ami sajnos sikerült is volna, mert az adag elég kicsi, de végül a fagyi mellett döntöttünk. A hamburgeres verzióban ugyanezek az összetevők vannak, csak másképp néz ki, ám ez sem laktatóbb, mint a tekercses testvére, de cserébe 690-790 Ft-os árakkal számolhatunk. Kapható még icli köfte, ami párolt zöldségekkel töltött batyu, van gyümölcssaláta, és előfordul még vegán sütemény is.   Kék Ló vegetáriánus étterem és fashion pub 2. Kék Ló Víg utca 28. (a Rákóczi téri piac mögött) - vegetáriánus, vegán opcióval A Kék Ló Fashion Pub régen a Kazinczy utcában volt, upcycled ruhaboltnak indult, majd - a ruha részleget megtartva – kávézóvá és bárrá alakult. Februárban költöztek a Víg utcába, itt már enni is lehet, nem is akármilyet: a napi menü, bár alapvetően egyszerű receptekről van szó, mégis különleges ízpárosításokkal dolgozik. Volt alkalmam beszélgetni tulajdonossal, aki iszonyú jófej, és nagyon hamar megtaláltuk a közös hangot. Mesélt vegánná válásáról, az újonnan felfedezett ízekről, a Ló előéletéről és a további elképzelésekről. Berlinben él, ahol van egy másik, teljesen vegán Kék Ló, melynek hatására a közelben lévő gyrosos és a pékség is elkezdett vegán ételeket árulni. Menüt ettünk, a leves egy répás, gyömbéres, krumplis, kókusztejszínes krémleves volt, a második fogás pedig basmati rizzsel és isteni paprikakrémmel tálalt zöldségragu. Ez után még legyűrtem egy csilis-csokis sütit, aminek a belsejében szaftos gyümölcsdarabok voltak elrejtve. A menü és a süti is naponta változik, ezen kívül helyben készült paninit is készítenek, természetesen vegán verzióban is, és áraik hasonlóan barátságosak, mint a hely maga. Az enteriőrről is érdemes szót ejteni, hiszen nagyon különleges és nagyon öko. Ahogyan a ruhák, a berendezés is upcycled, tehát meglévő tárgyak felhasználásával alkották meg, így is csökkentve az ökológiai lábnyomot. Az ezüstös falak között csupa meghökkentő furcsaság gazdagítja a vizuális élményt. Nehéz bármit kiemelni, inkább nézz be még ma!   Mysore Pack vegán és nyers vegán étterem 3. Mysore Pack XI. Szabolcska Mihály utca 3. (az Allee-nál) – vegán és nyersvegán A korábbi VegaRáma helyett nyílt, különleges neve a mysore pak nevű édességre utal, ami az indiai Mysore városából ered. Az indiai tematika vizuálisan is megjelenik az étteremben, a falon indiai istenképek, a földön párnák, a hely hangulatát pedig belengi a spiritualitás, ennek megfelelően a kiszolgálás nagyon barátságos és lelkes. 5 után érkeztünk, páran már izgatottan készültek az esti kirtanra, ami egy zenés mantraéneklés. A tervek szerint minden kedden megrendezik majd. Az ételek ízletesek és szaftosak voltak. Nyers gyömbérlevest, töltött paprikát és ratatuille-t ettünk, amit lekísértünk egy csokis-ananászos palacsintával.   Macska vegetáriánus étterem és pub +1. Macska Bérkocsis utca 23. (a Blahához közel) - vegetáriánus és vegán A Macska nem új hely, de a szívemhez és a lakhelyemhez is nagyon közel áll. Inkább pub, mint étterem, rengeteg különleges, kézműves sört tartanak, 2-3 féle magyar, kézműves sör pedig csapoltan is kapható. A kapható ételeknek kb. a fele vegán, a többi vegetáriánus. Bablevesben és mentás borsólevesben verhetetlenek, egy adaggal simán jól lehet lakni, de kóstoltam már náluk más fajta levest és dahlt is. A meleg, otthonos félhomályban mindig van mit nézni, a falakon időszaki kiállítások képei függnek, a párnákon ücsörgős galériára vezető lépcsőt pedig facicák díszítik. A kiszolgálás itt is kedves, szívesen járok vissza hozzájuk.   Képek forrása: Facebook, Tripadvisor The post Új vegán éttermek Budapesten, amiket te is imádni fogsz! appeared first on VegaNinja.

Vegán konzerv bableves 15 perc alatt, szupergyorsan

2016. január 29. Vegán lettem 

Üres a hűtőd és időd sincs főzni, de mégis tartalmas ebédre vágysz? A 15 perces vegán konzerv bableves tökéletes választás a rohanós időkre. Amikor idő szűkében vagy és a hűtőben sem találsz semmit, sokat segíthetnek a konzervek. Nem a legelegánsabb megoldás ugyan, de valóban gyors és megfelelő minőségű konzervekből is lehet nagyon sok finom vegán ételt készíteni. Személy szerint a vörös vesebabot magában, szendvics mellé, salátára feltétként is nagyon imádom, de egy gazdag, laktató leves, nálam sokszor egyedüli szereplője az ebédnek. Nagyjából 15 perc alatt készíthető el a vegán konzerv bableves, ami jól jön ha ugyan sietve, de egy kis meleg levesre vágysz.   Vegán konzerv bableves hozzávalók 1 vörös (vese)bab konzerv (250g töltőtömegű – bonduelle) fél sárgarépa konzerv (130g töltőtömegű bébirépa konzerv – globus) fél fej vöröshagyma 1 gerezd fokhagyma 1 tk liszt (bármilyen, akár rizsliszt is megteszi) 1 ek napraforgóolaj 1 marék bulgur (helyettesíthető gerslivel, hajdinával, krumplival, vagy rizstésztával) 1 babérlevél 2 kk só és 1 kk bors 1kk kömény 1tk lestyán 1tk fehérborecet 1 negyed friss citrom leve póréhagyma zöld része 1 kis csokor friss petrezselyem   Vegán konzerv bableves elkészítése A hagymát és fokhagymát kockázd fel, majd olajon pirítsd meg őket. Amikor a hagyma már kezd arany színezetet kapni, add hozzá a lisztet és sűrű kevergetés mellett pirítsd tovább, 1-2 perc múlva kevés vízzel keverd el a pirított lisztes hagymát. Ezzel készen is van a leves alapja, egy hagymás rántás. Add hozzá a rántáshoz az egész babkonzervet, a fél répakonzervet, a babérleveleket és a marék bulgurt. Kis vízzel öntsd fel és körülbelül 10 percig forrald. Add hozzá a fűszereket (só, bors, kömény, lestyán), majd add hozzá a borecetet és a negyed citrom levét, majd miután levetted a tűzről, szórd meg az apróra vágott póréhagymával és petrezselyemmel.   Jó étvágyat kívánok!   Jelmagyarázat: ek – evőkanál; tk – teáskanál; kk – kávéskanál

Vega karácsony, 40 recepttel

2015. december 2. Éltető ételek 

Vega karácsony, 40 recepttelKarácsony közeledtével egyre inkább azon törjük a fejünket, hogy milyen finomságokat készítsünk, melyek a családunk dicséretét is elnyerik.  Nem tudod, hogy milyen különleges levest készíts, mely pár perc alatt elkészül? Mindenképp húsmentes recepteket keresel? Szeretnéd elkápráztatni a rokonságot különleges édességekkel? Egyedi ajándékot szeretnél adni a barátaidnak? Akkor ez a receptes összeállítás neked való! Ezeket olvashatod az összeállításban:  - 5 mártogatós/­­ropogtatós recept  - 5 leves  - 5 köret  - 5 főétel  - 5 édes sütemény  - 5 édesség  - 5 szaloncukor recept  A receptek 90%-a vegán, és több nyers, de néhány laktóvegetáriánus receptet is találsz. Emellett ötleteket adok arra is, hogy milyen ajándékokat tudsz készíteni, melyek bizonyosan nagy sikert fognak aratni. Hiszen ki szeretne 4. nyakkendőt vagy 3. sálat kapni, mikor szuper, egyedi ajándékokat is adhatunk szeretteinknek. Így a könyv végén 5 ajándék ötletet is olvashatsz. Néhány fontos infó... Megrendelés után hogyan kapom kézhez a receptgyűjteményt?  A vételár megérkezése után e-mailben megkapod a receptgyűjteményt pdf formátumban. Ezután ki is nyomtathatod, vagy akár magaddal viheted a laptopodon, okos telefonodon keresztül a konyhádba. Hogyan tudok fizetni? Átutalással, a fizetési határidő 8 nap. Megrendelés után a fizetési adatokat megkapod e-mailben. Mennyibe kerül ez a letölthető receptgyűjtemény?   A kiadvány ára 3200 Ft. AKCIÓ!!! Aki megosztja a facebookon a bejegyzést, és like-olja az oldalt, 30%-os kedvezménnyel vásárolhatja meg. Így a vételár: 2.240 Ft. Mit kapsz ezért az árért?  Egy 42 oldalas kiadványt, melyben 40 különleges recept van. Ízelítőül pár cím a tartalomból: Kukorica ropogósVegán Jókai bablevesZöldfűszeres krémes krumplipüréParadicsomszószos lencsefasírtNyers karácsonyi linzerKókuszos pralinéMézeskalács szaloncukorKülönleges fűszerolaj Boldog Karácsonyt kívánok neked! Rendeld meg itt!  Ez a megrendelés elektronikus úton megkötött szerződésnek minősül, mely fizetési kötelezettséggel jár, és amelyre az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvény 5. és 6. §-ában foglaltak irányadóak. A szerződés a távollevők között kötött szerződésekről szóló 1999. (II.5.) Kormányrendelet hatálya alá tartozik. Ennek érdekében az elektronikus úton leadott megrendelések esetén a megrendelő 14 napon belül indoklás nélkül elállhat a szerződéstől abban az esetben, ha még nem került birtokába az elektronikus letöltéshez szükséges link. Elállási szándékodat a megrendeléstől számított 14 napon belül e-mailben jelezheted (riczu.aniko73@gmail.com). A szerződést a megrendelő űrlap kitöltésével és a Küldés gombra való kattintással Riczu József egyéni vállalkozóval kötöd (Adószám: 49495744-2-25) Fizetési feltételek: Megrendelésed után visszajelzést küldünk a megrendelés adatairól, valamint elküldjük a fizetési információkat. A fizetési határidő 8 nap.

Mit eszik a vegagyerek? (teljes heti menü)

2015. november 25. Zizi kalandjai 

Mit eszik a vegagyerek? (teljes heti menü)   Többen kértetek tőlem heti menüt, hogy írjam le teljesen mit eszik a vegagyerek és családja. Múlt héten fényképezőgépet ragadtam és igyekeztem nagyon sok ételt lefotózni. Többnyire reggeliket és ebédeket fotóztam, mert a vacsorákat már sötétben fogyasztjuk és nem szeretek lámpa mellett fotózni (csak természetes fénynél). Természetesen a leírásban az összes étel szerepel: reggelitől tízórain, ebéden és uzsonnán át a vacsoráig. Remélem segítségetekre lesz és inspirációul szolgál sok mindenkinek. Az esetek 98%-ban vegán (minden állati eredetű élelmiszertől mentes) ételeket eszünk és 2%-ban előfordul tojás vagy tejtermék (vaj, sajt formájában) az étrendünkben. Szóval az étrendünket vegán helyett inkább növényi alapú táplálkozásnak hívnám (angolul plantbased-nek nevezik), amelyben a zöldség, a gyümölcs és a gabona játssza a fő szerepet. Azt gondolom, hogy a táplálkozásnak harmónián kell alapulnia és nem görcsölésen, ezért engedem meg magunknak, hogy ha megkívánunk mást is (tojásra és tejtermékre gondolok), akkor azt meg is esszük. Így lesz kiegyensúlyozott a táplálkozás… szerintem. No persze arra is figyelek, hogy mit mivel párosítok (komplettálás), hogy az ételeink teljesértékű fehérjét (gabona + hüvelyesek párosítása), vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmazzanak. A komplettálás nem feltétlenül jelenik meg minden ételünkben, de az biztos, hogy hetente többször előfordul. Ádi nagy zöldség fogyasztó, mindent megeszik nyersen, főzve és sütve is. Igazából minden ízlik neki, eddig még ételt nem utasított vissza vagy köpött ki. Azt gondolom, ez nagyon szerencsés helyzet, de hiszem, hogy az általunk, szülők által adott és adandó alapok, valamint példamutatás ehhez a sikerhez nagy mértékben hozzájárulnak. Lássuk, mit is ettünk egy héten keresztül (minden étel vegán)… HÉTFŐ Reggeli: kendermagporral dúsított zabkása sütőtök lekvárral, kakaóbabtörettel és hántolt kendermaggal megszórva. Tízórai: kesudió. Ebéd: pásztor pite (ez maradék volt előző napról), frissen készített salátával. Uzsonna: alma, perec ropi (úton voltunk, közben majszoltuk). Vacsora: humusz, vegán “felvágott”, avokádó, brokkoli csíra, savanyú káposzta, Pipacs Pékség rozskenyér. KEDD Reggeli: körte, kesudió. Tízórai: zöldségek nyersen (Ádi szavajárásával: “mindenből egy picit eszünk…”) ebédkészítés közben. Ebéd: karfiol leves, palacsinta házi cukormentes lekvárokkal. Uzsonna: sült gesztenye, sült sütőtök, alma. Vacsora: humusz, avokádó, uborka, brokkoli csíra, kevés paradicsom, Pipacs Pékség alakor kenyér. SZERDA Reggeli: ugyanolyan zabkása, mint hétfőn. Tízórai: narancs, később zöldségek ebédkészítés közben. Ebéd: falafel fasírt, kuszkusz és párolt zöldségek (padlizsán, répa, burgonya, vöröshagyma, fokhagyma). Uzsonna: kivi, alma, paradió, kesudió. Vacsora: hagymapástétom, répa és zellerszár szeletek, teljeskiörlésű zsemle. CSÜTÖRTÖK Reggeli: acai smoothie. Tízórai: alma, kivi. Ebéd: villámgyors ebédet kellett készíteni, mert délelőtt ringatón voltunk, így készült paradicsomos tészta és hozzá ettünk előző napi maradékot, falafelt és párolt zöldségeket. Uzsonna: narancs, banán. Vacsora: avokádó, vegán sajt, uborka, brokkoli és vöröshagyma csíra, szezámkrém Pipacs Pékség tönkölykenyérrel. PÉNTEK Reggeli: banános zab palacsinta (ehhez nagyon hasonló) kevés juharsziruppal meglocsolva, kivi. Tízórai: alma. Ebéd: marinált sült tempeh (imádjuk!), pirított citromos leveleskel, rizs és citromos tahini szósz. Uzsonna: narancs, alma. Vacsora: zöldségfasírt (IKEA változat), sült krumpli, saláta, avokádó. SZOMBAT Reggeli: zabkása hántolt kendermaggal megszórva. Tízórai: alma, kelkáposzta levél (biopiacon rágcsálva). Ebéd: pénteki maradék + burgonyás pogácsa. Ezen a napon többnyire piacozunk, így vagy maradékot eszünk ebédre, vagy mindenfélét (kenyeret, pékárut, zöldségeket, gyümölcsöket) és inkább este főzök. Vacsora: zöldséges szárazbableves sajtos mustáros pirítóssal. VASÁRNAP Reggeli: mandulavajas házi cukromentes szilvalekváros pirítós. Tízórai: alma, kesudió. Ebéd: maradék szárazbableves, zöldséges tortellini. Gyerekprogramoztunk délelőtt, így villámgyorsan kellett összedobnom valamit ebédre… így esett a választás a DM-ben is kapható zöldséges tortellinire – néha tartok itthon ilyeneket vészhelyzetek elkerülésére. Uzsonna: banán. Vacsora: avokádó, brokkoli csíra, savanyú káposzta, gabonakolbász, Pipacs Pékség tönkölykenyér. És egy kis ráadás, amit az előző hetekben ettünk… Citromos vöröslencse krémleves, pirított fűszeres szejtán és tepsiben sült édesburgonya Pirított kelbimbós “tejszínes” (rizstejszín) bulgur (olyan rizottó féleség ) Pirított fokhagymás, szójaszószos tofu, pirított citromos leveleskel, rizs

Tápláló babgulyás adzuki babból (gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes, vegán)

2015. október 13. Zöld Avocado 

Tápláló babgulyás adzuki babból (gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes, vegán) tápláló babgulyás adzuki babból (gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes, vegán) A tél közeledtével egyre sűrűbben előkerülnek a leveses fazekak, a mélytányérok. A magyarok nagy levesfogyasztó nemzet hírében állnak, ami a hideg idővel még igazabbá válik. El sem tudjuk képzelni a vasárnapi ebédet, vagy egy ünnepi menüsort, leves nélkül! :-) Pedig sok milliárd ember számára nem olyan természetes a levesek rendszeres fogyasztása, mint számunkra. Ha pedig beköszönt az ősz, még szívesebben kanalazgatunk egy-egy forró zöldséglevest, krémlevest, vagy akár egy tartalmas babgyulást. A nyáron sokkal több friss és lédús gyümölcshöz és zöldséghez jutunk, mint télen, így a téli folyadékpótlás nagy részét ilyenkor a levesek biztosítják. Mi magunk is nagyon szeretjük őket. Gyakran készítek hamis gulyásokat, például csicseriborsóval (hús helyett), lencsével, vagy az egyik nagy kedvencünket, a babgulyást. Amióta megismerkedtem az adzuki babbal, előszeretettel készül a konyhámban adzuki babos gulyásleves mindenki nagy örömére. tápláló babgulyás adzuki babból (gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes, vegán) Az adzuki bab Kelet - Ázsia közkedvelt alapanyaga, ahol nem csak leveseket és salátákat készítenek belőle, de teákat, és édeskés ízének köszönhetően finom desszerteket is. " A növény magjait már időszámításunk előtt 1000 évvel fogyasztották Kínában és Koreában. Japánba, ahol jelenleg is nagyon kedvelt élelmiszer, csak később került. A kelet-ázsiai konyhában az adzukibabot édesen szokás fogyasztani. Általában cukorral főzik össze és így jön létre az a bizonyos bab paszta, ami az egyik legfontosabb összetevője a kelet-ázsiai ételeknek, édességeknek. Gyakran ízesítik is, ugyanúgy, mint a gesztenyemasszát. A vörös bab masszát számos kínai ételhez is felhasználják, mint például a vörös bab fagylathoz. Rengeteg japán édességben is megtalálható. 2009. október 20.-án pedig a Pepsi kiadott egy adzukibab ízesítésű iható terméket is." Forrás: Wikipedia 10 OK, HOGY MIÉRT FOGYASSZUNK ADZUKI BABOT? 1) A fejtett babok a vegetáriánus táplálkozás fontos pillérei, mivel nagyszerű fehérjeforrások, tökéletes húspótlók a szervezet számára. Az adzuki bab a makrobiotikus táplálkozók körében is az egyik legkedveltebb hüvelyes, nagyon magas fehérjetartalmának köszönhetően. 2) Jelentős B1- és B2 vitamintartalma mellett, hasznos vas-, kalcium-, magnézium és foszfor forrás. 3) Magas kalóriatartalma ellenére alacsony zsírtartalommal rendelkezik. 4) Rendkívül magas rosttartalmának köszönhetően csökkenti a koleszterinszintet. 5) Alacsony glikémiás indexének köszönhetően természetes inzulinszabályozó. Egyensúlyban tartja a vércukorszintet, így cukorbetegek számára is kifejezetten ajánlott a fogyasztásuk. 6) Oldhatatlan rosttartalma jótékony hatással van a belek mozgására, a székrekedésre. Ennek köszönhetően csökkenti a végbél- és vastagbélrák kialakulásának kockázatát. 7) A felgyorsult bélmozgásnak köszönhetően remekül méregtelenít, salaktalanít. 8) A hagyományos kínai gyógyászat szerint a kínai vörös bab, a szív gabonája, mert egyszerre tisztítja meg a szívtüzet és tölti fel vérrel a szívet. Tökéletes vérnyomás-szabályozó. 9) Magas rosttartalma miatt hosszú ideig telítettség érzést okoz, és ez párosítva az alacsony zsírtartalommal, és az alacsonyan tartott vércukorszinttel, segít a testsúlyunk kordában tartásában, a fogyásban. 10) Magjának csíráztatásával értékes esszenciális aminosavakhoz juthatunk. +1) Fontos élelmiszer alapanyag funkciója mellett, hasznos kozmetikum is. Bőrápolóként friss, puha, energiával teli arcbőrt kapunk, egy-egy adzuki babbal készített pakolás vagy lemosó után. tápláló babgulyás adzuki babból (gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes, vegán) Magyarországon leginkább vörös színű adzuki babot lehet vásárolni bioboltokban, de létezik fehér, fekete és szürke színben is. A többi babhoz hasonlóan ezt is áztassuk be előző éjszaka, hogy könnyebben meg tudjuk főzni. Vigyázzunk, mert az adzukibab hamarabb megfő, mint a hagyományos bab, nekem is sikerült túlfőznöm. ;-)  Főzve, fagyasztóban tárolva, akár hónapokig is eláll, így bármikor amikor szeretnénk, csak előkapjuk és változatos formában, különböző ételekben felhasználhatjuk. Itt a Zöld Avocado vegetáriánus gasztroblogon egy hagyományos babgulyást készítettem nektek, de használhatjuk saláták alapanyagaként, pörköltökbe, kenyérre kenhető krémként, sütőtököt tölthetünk meg vele, fogyaszthatjuk rizses egytálételbe, mexikói ételek töltelékeiként, tortillával, chipsz-szel, de akár édességek alapanyagaként is. A későbbiekben biztosan ki fogom próbálni, mint desszert alapanyag! ;-) tápláló babgulyás adzuki babból (gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes, vegán) HOZZÁVALÓK - 4 db közepes sárgarépa - 1 db nagyobb fehérrépa - 500 g bio adzuki bab (előző éjszakára beáztatva) - 2 db közepes vörös hagyma - 2-3 ek olívaolaj (vagy répceolaj) - 1 közepes érett paradicsom - Himalája só, őrölt fekete bors, 3 db bio ételízesítő leveskocka, 1 ek mustár - 1 nagy marék friss petrezselyem - nagy fazék tiszta víz -  - gluténmentes csipetke: (barna) rizsliszt, Himalája só, víz (elhagyható) tápláló babgulyás adzuki babból (gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes, vegán) ELKÉSZÍTÉS Mint minden leves, ez is nagyon egyszerűen elkészíthető! Az apróra vágott vöröshagymát olajon megdinszteljük, majd rászórjuk az apróra vágott paradicsomot. 1-2 perc kevergetés után, hozzáadjuk az előre beáztatott adzuki babot, a megtisztított és felkarikázott sárgarépát, a fehérrépát felvágva kb. 8 darabba. Az egészet felengedjük kb. háromszoros mennyiségű vízzel, és hozzáadjuk a fűszereket, illetve az apróra vágott petrezselymet. Fedő alatt, közepes lángon, kb. 1 óra alatt készre főzzük a babgulyást. Közben néha megkeverjük. (Nem szükséges liszttel sűríteni) Amikor már puha a bab és a répa is, beleszaggatjuk a gluténmentes csipetkét. Sajnos nem tudok pontos mennyiségeket írni, mert érzésre készítem. Egy müzlistálat félig töltök rizsliszttel, hozzáadok kb. 1 tk Himalája sót, és annyi vizet, hogy csipkedhető keményebb tésztát kapjak. Olyan gyurmaszerű állagot. A forrásban lévő levesbe csipkedjük lisztes kézzel a csipetkéket. A méretét szabadon megválaszthatjuk. Általában a nokedlinél egy kicsit nagyobb galuskákat tépkedek, amik a főzés során még egy kicsit meg is fognak dagadni. Miután az összes csipetke a levesben van, visszatesszük a fedőt, és még kb. 5 percig főzzük az egészet egybe. Ezután tálalható is a gazdag és tápláló, meleg adzukibabból készült gulyásleves. tápláló babgulyás adzuki babból (gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes, vegán) Táplálkozz és ne csak étkezz! Jó étvágyat kívánunk! :-) Amíg elkészül a gulyásleves, készítsetek mellé például mindenmentes, narancsos sütőtökös diós kuglófot,  mindenmentes, narancsos sütőtökös diós kuglófvagy laktózmentes,  amerikai banán-palacsintát,  laktózmentes, amerikai banán-palacsinta vagy tojásmentes , túrós kakaós zabpalacsintát. (Ez utóbbi kettő már nem vegán, és nem is gluténmentes ételek.)  tojásmentes, túrós kakaós zabpalacsinta Megjegyzés1: Nem tudom, hogy ti már észrevettétek-e, de a gulyáslevesek, és a pörköltek sokkal, de sokkal finomabbak, és zamatosabbak másnap, illetve harmadnap. Minél "érettebb", annál ízesebb! Legalább is nekem ez a tapasztalatom. ;-) Így ha vendégeket szeretnétek elkápráztatni egy hamis gulyáslevessel, pörkölttel (pl.: csicseriborsó pörkölt), akkor készítsétek el még előző nap, és hagyjátok összeérni az ízeket. Megjegyzés2: A hüvelyesek, gabonákkal történő fogyasztása tökéletes fehérjeforrás, és egymást kiegészítve teljesértékű tápláléknak számít. tápláló babgulyás adzukibabból (gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes, vegán)

ZÖLDBABLEVES

2015. augusztus 3. Mit főzzek holnap? 

Medvehagymás babkrém leves

2015. március 6. VegaLife 

Medvehagymás babkrém leves Tegnap egy-két zöldséges mellett elhaladva már láttam, hogy megkezdődött a medvehagyma szezonja, pedig még csak március első hete van. Ez kevésbé lepett meg, mivel már február második felében is láttam egy-két zöldségárusnál a fővám téri csarnokban. Nekem még nem fogyott el a tavaly fagyasztóba tett medvehagyma mennyiség, noha becsületesen használom, amikor csak eszembe jut. Így került sor arra, hogy babkrém levest ízesítettem vele. Ha nincs a fagyasztónkban, vagy egyéb módon tartósítva konyhánkban, akkor legalább ilyenkor, medvehagyma szezon idején használjuk fel a lehető legtöbb ételhez. Finom ízt kölcsönöz az ételeknek. A recept: Hozzávalók: - 30 dkg fejtett bab (konzerv vagy puhára előfőzött) - 2-3 gerezd fokhagyma - 3 dl növényi tej - víz - ételízesítő - só - 6-8 szál medvehagyma   Elkészítés: Az előzőleg beáztatott, majd babérlevéllel és sóval (mindkettőt akkor adjuk hozzá, amikor már kicsit megpuhult a bab) puhára főzött babhoz a főzés utolsó részében néhány gerezd fokhagymát is beleteszünk. Az így teljesen puha babokat turmixgépbe tesszük, 1,5 dl növényi tejjel összeturmixoljuk. Kiöntjük az edénybe, amiben tovább főzzük, de már csak az első forrásig. Apróra vágott medvehagymát teszünk bele, s ha nem elég sós ételízesítőt vagy sót adunk még hozzá.  Ha konzerv babból készítjük, akkor a bab levét leöntjük, kicsit átmossuk, néhány gerezd fokhagymával és kevés vízzel feltesszük főzni. Ha a fokhagymák puhák, az egészet összeturmixoljuk növényi tejjel, majd az apróra vágott medvehagymákkal az első forrásig főzzük.  

Paprikás babragu

2015. január 30. VegaLife 

Paprikás babragu Télen nehezen jutunk hozzá friss zöldséghez, sok családban ilyenkor gyakrabban kerül az asztalra hüvelyes. Nincs is ezzel gond, hiszen remek fehérjeforrás. Maga a fejtett bab sok előnyös tulajdonsággal rendelkezik. Például víz- és vizelethajtó hatása van. Telítettség érzést biztosít hosszabb távon, így egy bőséges babos ebéddel akár másnap reggelig sem kívánunk újra ételt fogyasztani. (Tehát fogyókúrázóknak is ajánlott.) Mindemellett lassú felszívódású táplálék, ezért nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet. B1, K-vitamin, folsav, foszfor, magnézium, nátrium, vas, molibdén és mangán tartalma által szintén egészségünk építőköve. Vegetáriánusoknak külön ajánlják, hogy a fehérjét hüvelyes növények fogyasztásával oldják meg. A következő receptet bátran ajánlom húsevőknek, húselhagyóknak, vegáknak, vegánoknak, gluténmentesen táplálkozóknak, sportolóknak, testépítőknek, fogyókúrázóknak, cukorbetegeknek, vese- és májbetegeknek. Sok helyen olvastam azt a jó tanácsot, hogy legalább heti egyszer fogyasszunk hüvelyest. Ez most egy jó recept hozzá. (Persze nem a paleosok számára.) A recept Hozzávalók: - 60 dkg fejtett bab (ha szárazbab, akkor előfőzendő! sós, babérleveles vízben) - 2 db vöröshagyma vagy póréhagyma - 1-1 db piros és zöld paprika - 1-2 szál sárgarépa - 1-2 gerezd fokhagyma - 2 dl paradicsomlé  - fűszerpaprika - 1 dl növényi tejszín v. 10 dkg tejpor+víz - 1 kávéskanál só - 2 ek kukoricakeményítő v. rizsliszt   Elkészítés: A vöröshagymát vagy póréhagymát kevés vízen üvegesre pároljuk, hozzáadjuk az előfőzött babot és a karikára vágott sárgarépát, hozzákeverjük a fűszerpaprikát, vízzel és paradicsomlével felengedjük (épp ellepje), kicsit megsózzuk. A felvágott paprikát a főzés utolsó tíz percében adjuk hozzá a felaprított fokhagymával együtt. (Nyáron inkább friss paradicsomot vágunk bele.) Ha szükséges, még egy kevés sót tehetünk hozzá. Amikor összefőttek rövid idő alatt az ízek, besűrítjük a növényi tejszínnel vagy növényi tejjel elkevert keményítővel vagy rizsliszttel. Bors/­­borsika fűvel tovább ízesíthetjük a főzés utolsó 1-2 percében. Galuskával, tésztával vagy főtt gabona-félékkel is nagyon finom, laktató étel. Mi natúr hajdinát ettünk hozzá.

Mexikói bableves

2014. december 31. Vegán muflon 

Mexikói bablevesAz újévi malac minden tisztességös ember szótárában hasonlóan értelmetlen szóösszetétel, mint a pünkösdi oposszum vagy a Szent Tacitusz napi csillagorrú vakond. A lencse tradíció szempontjából tökéletesen megállná a helyét, és fenségesen finom étel. Csakhogy én utálom. Már csak ebből kifolyólag is ritkán szoktam éttermekben hasonlóan kifakadni, ha a pincér kihozza: "Lencse, végre kaplak!"           Azt javaslom tehát, jótékonyan feledkezzünk meg arról, hogy ma van az év utolsó napja, illetve csupán az a másfél üveg Hennessy emlékeztessen rá, amit ma este tervezünk elszopogatni. Ennek szellemében következzen a mexikói bableves, mindennemű körítés nélkül. Megj.: Egyes nemzetek ételeiben kolbászból van a körítés.           Tehát az alkotóelemek: 1 (400 grammos) doboz fehérbab 1 doboz vörösbab 1 nagy fej vöröshagyma 2 gerezd fokhagyma 5 szem paradicsom felszeletelve fél liter zöldséglevesalap biofetisisztáknak (ők ne olvassák tovább!), a többieknek fél liter víz két zöldségleves-kockával fél kaliforniai paprika felcsíkozva 1 kiskanál oregánó 1-2 kiskanál őrölt chilipaprika vagy cayenne bors só dekoráció: tortillachips, szójatejföl, jalapeno paprika, esetleg avokádó A hagymát felkockázzuk, hozzáadjuk a fokhagymát, és olívaolajon üvegesre pároljuk. A vörösbab és a dekoratív elemek kivételével minden további komponenset hozzáadunk, felöntjük az alaplével, majd botmixerrel, velőt rázó sikoly kíséretében nekiesünk. (Ja, természetesen megfelelően mély edényt használunk!) Kb. öt percig főzzük, majd jöhet a lecsepegtetett vörösbab, a só, és némi kavargatás után a dekoráció. A boldog új évre való tekintettel szájjal fogyasztjuk.

ZÖLDBABLEVES TOJÁSSAL

2014. november 19. Mit főzzek holnap? 

Babbal töltött pita

2014. március 4. VegaLife 

Babbal töltött pita Teljes kiőrlésű pitát (ovális alakút) találtam egy üzletben nemrégiben. Férjem nagyon szerette régen a gyrost, igaz ma már nem igazán tudná megenni a húsos verziót. Viszont nem csak hússal lehet készíteni, hanem zöldségekkel, hüvelyesekkel töltve. Néha napján eljutunk humusbárba, ahol csicseriborsóból készült humusszal és sok-sok zöldséggel töltik. Most viszont, hogy rátaláltam ezekre a pitákra, elkészíthettem úgy, ahogy a fejemben már régóta élt a gondolat: Sok babbal és némi salátával, hagymával paprikával. Íme a recept: A recept: Hozzávalók: - Pita (fejenként legalább egy) - főtt bab (mi a jó nagy szemű babot szeretjük mindenben) - póréhagyma - jégsaláta - kápia paprika   Elkészítés: A pitákat tepsiben kicsit megsütjük, megpirítjuk. Amíg melegednek, kissé barnás színt vesznek fel, addig elkészítjük a tölteléket, ami nagyon egyszerű. Természetesen úgy érdemes készíteni, hogy babot már korábban főzünk. (Ez is egy lehetőség a változatos bab-fogyasztásra.) A megfőtt babból kiveszünk valamennyit (ahhoz mérten, hogy hány főre kell a pitát készíteni, általában egy emberre egy pitát számolhatunk). A póréhagymát felszeleteljük, a salátaleveleket összetépkedjük, a kápia paprikát is felkockázzuk. Az egészet összekeverjük és egyszerűen megtöltjük a pitákat, majd elfogyasztjuk. Lehet bele csepegtetni olajat, pl. tökmagolajat, vagy tehetünk még hozzá további zöldséget, mint reszelt répa, vagy paradicsomgerezdek.  

Vegetáriánus ebéd egy héten át + Nyereményjáték

2013. december 7. Zizi kalandjai 

Vegetáriánus ebéd egy héten át + Nyereményjáték Roston sült házisajt mustáros paradicsomszószban, rozmaringos tepsis burgonya Néhány hete I. átküldött nekem egy linket egy új vegetáriánus étel kiszállító cégről. Megnéztem a menüjüket, jónak tűnt és láttam, hogy a mi kerületünkbe ingyen szállítanak ebédet. Megörültem, mert kevés vegetáriánus étel kiszállító cég van, akik szinte az összes kerületbe ingyen szállítanak. Igen, néha panaszkodom I.-nek, hogy milyen jó lenne többet rendelni ebédet, mert tényleg bizonyos esetekben kivitelezhetetlen a főzés egy 7 hónapos bogyó mellett! Mások, hogy csinálják, akiknek három is van?! Ha tapasztalatod van, feltétlen írd meg nekem! Szóval felvettem a kapcsolatot a céggel, váltottunk néhány emailt és végül lehetőséget kaptam, hogy teszteljem az ebédjeiket egy héten át. Micsoda fantasztikus, igaz? De várjátok ki a végét, mert ti is jól járhattok! VegaLife… egy igazán új csapatról van szó, akik 2013 júliusában indították el a vállalkozásukat. Tizenketten dolgoznak a csapatban és kb. 400-500 adag ételt főznek naponta és Budapest tizenöt kerületébe ingyen szállítják ki az ebédet. Ami a választékot illeti vannak levesek, indiai, nemzetközi, low carb, PH ételek, valamint séf kedvence, csemegék, mártások, saláták, desszertek és italok. Tojást nem használnak, tejterméket igen (ez fel van tüntetve a menüben!),  tehát a fogások lakto vegetáriánusok vagy vegánok. Az alapanyagok minőségére a lehetőségekhez képest figyelnek, a tofut biztos forrásból szerzik be (nem génkezelt szójából készül!), a házi sajtjuk pedig házi tejből készül. Paradicsomos csicseriragu, spenótos fasírtrolád Igyekeztem minél többféle ételt megkóstolni, hogy legyen tapasztalatom az ízeket, minőséget illetően. A kedvenceim a levesek lettek, egytől egyig mind finom volt (korhelyleves, spenótkrémleves sajtgombóccal, kókusztejes vadrizsleves, kuszkuszos zöldségleves és jókai bableves). A főételek közül próbáltam grillezett tofut zöldségraguval, erdélyi töltött káposztát, karfiol pörköltet póréhagymás fekete rizzsel, négysajtos tésztát. Ízletesek, kellően fűszerezettek voltak és nem voltak nagyon sósak. Nagyon vártam a tofuszeletet vadas szószban tönkölytésztával. Finom is volt, de én a szószt még krémesebbre készítettem volna. Nagyon jó uzsonnák lehetnek délutánra a különböző zöldségfasírtok, amelyek csemege névvel jelennek meg a menüben. Próbáltam a hagymás batyut és a céklás zöldségfasírtot. Nem voltak olajosak, a fűszerezésük kiváló volt, szóval jó éhségűzők délutánra, ha valamit már nagyon szeretnénk bekapni. A desszertek közül kettőt próbáltam, a répatorta ízlett, a mandulás krémes is rendben volt, de számomra túl édes. Hagymás batyu A főfogások közül néhány esetben fél adagot rendeltem és levessel együtt laktató volt, szóval a teljes adag egy nagy étvágyú férfit is jóllakat! Mindenképpen pozitív a tapasztalatom a VegaLife-fal kapcsolatban és szeretettel ajánlom kipróbálásra. Az egyedüli problémám csak az, hogy egy hét alatt elég nagy mennyiségű szemét halmozódott fel a dobozok és csomagolás miatt (jelzem, hogy ez nem feltételnül a cég hibája). Tervezik is, hogy egyszer áttérnek egy környezetbarátabb csomagolásra, amint a lehetőségeik majd engedni fogják. A Vegalife elérhető az alábbi linkeken: - weboldal - Facebook oldal ***** NYEREMÉNYJÁTÉK! Nyeremény : három nyertes egy héten át 7000-7000 Ft értékben rendelhet ebédet a VegaLife-tól! Menjetek fel a VegaLife oldalára és írjátok meg ide kommentben, hogy az 50. heti menüből melyik ételt próbálnátok ki szívesen! Kérem, hogy az alábbi formula minden pontját töltsétek ki (játszhattok extra pontokért is)! a Rafflecopter giveaway Szabályok : 2013. december 11-ig lehet játszani. Eredményhirdetés 2013. december 12-én. A három nyertest emailben fogom értesíteni, majd a nevük kikerül a blogra (ez a bejegyzés fog frissülni) és a Zizi kalandjai Facebook oldalára is. Fontos, hogy olyanok játsszanak, akik Budapest alábbi kerületeibe tudják rendelni az ebédeket (ide szállít ki a VegaLife): I., II.,  III., IV., V., VI., VII., VIII., IX., X., XI., XII., XIII., XIV. és a XV. !!!

Kapható a legfinomabb gabonakolbász

2012. december 18. Mindennapi ételeink 

Kapható a legfinomabb gabonakolbász Szeretnék mindenkinek ajánlani egy rendkívül finom gabonakolbászt. Szerintünk az országban ez a legfinomabb, és mindenféle ízfokozó, mesterséges aroma, színezék nélküli. Búza, szójabab, hántolt árpa, zabpehely, étolaj, fűszerek az alkotóelemei. Nem szeletelhető, hanem morzsalékos, én az alábbi ételekbe szoktam tenni pl.: rakott krumpli, sólet, bableves, lencsefőzelék, lencseleves, pizza; de nagyon finom pástétomokat is lehet készíteni belőle. Fél kilós rudakban volt eddig kapható (nagyon kedvező áron), azt hiszem, továbbra is így lesz. Bővebb infókért, rendelésért nyugodtan hívható az ötletgazda, vállalkozó: Vajda Ferencné 68/­­440-147. Bioboltokban drágább lesz (most kezdik beszállítani), mint személyesen megrendelve. :-)

Tárkonyos, tejszínes zöldbableves

2012. november 2. VegaLife 

Mondhatnám rá, hogy ősz ízei állnak benne össze, de igazából nyáron is szívesen fogyasztjuk, csak melegebb hónapokban gyorsabban savanyodhat - a benne lévő tejszíntől - bár növényi tejszín azért másképp működik, mint a -jobb esetben- tehéntejből készült tejszín. A recept:   Hozzávalók: 40-50 dkg sárga hüvelyű zöldbab 6-8 szál répa 1 karalábé 4-6 szem krumpli 2 szál fehérrépa 2 dl növényi tejszín ételízesítő tárkony fokhagyma kurkuma víz Elkészítés: A zöldségeket megpucoljuk, megmossuk, felaprítjuk, majd egy nagyobb fazékba tesszük őket. Ételízesítővel megszórjuk és felengedjük vízzel úgy, hogy bőven ellepje. Mielőtt a zöldségek teljesen megpuhulnak, előtte egy kis idővel hozzáadjuk a tejszínt, szórunk bele tárkonyt és egy-két csipetnyi kurkumát (szép sárga színt kölcsönöz az ételnek) és a fokhagymákat vagy apróra vágva, esetleg fokhagymanyomón átpréselve, vagy egészben beletesszük. Amikor a zöldségek megfőttek, melegen tálalhatjuk is a levest. Én tarhonyát főztem külön hozzá és azt tettünk a tányérunkba. Így még dúsabb, kevésbé híg levest fogyasztottunk. A hideg napokon jól felmelegített. Férjem csilipaprikát aprított bele. Hiába, kedveli az intenzívebb ízeket.

Bazsalikomos bableves (vegán)

2012. szeptember 11. Dulmina tündérkonyhája 

Az idei nyár új sztárja a konyhámban még mindig a méteres zöldbab. Ezúttal levesbe került, két másik fajta bab társaságában.  Hozzávalók 4 személyre 25 dkg zöldbab 25 dkg fejtett bab (vagy ugyanez a fajta bab szárazon, így 10-15 dkg) 10 dkg gyöngybab 1 teáskanál natúr vegamix só 1 marék friss bazsalikomlevél 4 evőkanál sörélesztőpehely Egy éjszakára beáztatjuk a szárazbabot, majd másnap

Gombaleves "hús"gombóccal

2012. augusztus 10. VegaLife 

Gombaleves Szintén egy régebbi receptet írok le. De ha az embernek csak most jut ideje a régebbieket lejegyezni, akkor késve kerülnek fel a bejegyzések. Szeretjük a leveseket. Inkább jó sűrűre készítjük, mivel a gyomor kevésbé tud mit kezdeni a "híg" táplálékkal. Kevés lé, sok zöldség. Nálam ez az alap. (Máskülönben inkább krémlevest készítek.) A recept: Hozzávalók: 35 dkg gomba 8 szem krumpli 8 szál sárgarépa 3 szál fehérrépa 2 karalábé zellerlevél petrezselyem fokhagyma ételízesítő vagy só piros fűszerpaprika víz Húsgombóc hozzávalói: - 5 dkg szójagranulátum - 5-10 dkg barna rizs - zabpehely - ételízesítő vagy só - őrölt kömény - 1/­­2 fej vöröshagyma - 1-2 gerezd fokhagyma - petrezselyemlevél - majoránna - esetleg őrölt bors - víz - főzéshez Elkészítés: A leveshez előkészítjük a hozzávalók között felsorolt zöldségeket. Megpucoljuk, megmossuk, felaprítjuk őket. Egy nagy fazékba beletesszük a zöldségeket, alacsony lángon kicsit átkavarjuk őket, majd adunk hozzá sót vagy ételízesítőt, nagyjából 1 csapzott evőkanál fűszerpaprikát, felöntjük vízzel  (jól ellepje) és elkezdjük főzni. Amikor már majdnem puhák a zöldségek, a felaprított zeller, petrezselyem és fokhagyma kerül a levesbe. Majd egy utolsót főzünk rajta. Természetesen a levest elkészíthetjük bármiféle - nekünk tetsző levesbetéttel. Mivel nekem amúgy is készen volt más ételhez a húsgombóc alapja, ezért ezt főztem hozzá az alábbiak szerint: A szójagranulátumra forró, ételízesítős, vagy sós vizet öntünk. A barna rizst miután alaposan megmostuk, puhára főzzük. A megpuhult szójagranulátumot szűrőn leszűrjük és a levét kissé kinyomkodjuk. A megfőtt barna rizzsel és zabpehellyel összekeverjük és a masszát a felsorolt többi hozzávalóval (aprított fokhagyma és vöröshagyma, fűszerek) ízesítjük. A massza akkor jó, ha kemény gombócokat tudunk formálni belőlük. Ha puhák lesznek, és szinte szétesnek, akkor tegyünk még hozzá zabpelyhet. Amikor elkészült, ízre és állagra is megfelelő, golyókat formálunk belőlük és forrásban lévő sós vízbe kb. 10 perc alatt átfőzzük. Egyesével tettem a főzővízbe és egyesével szedtem ki. Így nem estek szét. A leves nagyjából megfő 30 perc alatt, de az előkészítési munka miatt nem tekintem 30 perces ételnek.

Káposztás pogácsa

2011. május 3. Vera vega konyhája 

Káposztás pogácsaBableves mellé készítettem, még húsvétkor. Nem vagyok egy nagy pogácsa-bajnok, általában nem sikerülnek túl jól, de ez most mindenkinek ízlett. Hozzávalók: 50 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt 15 dkg növényi margarin 1 tasak bio porélesztő 1 dl növényi tej 2 dl langyos víz só a töltelékhez: 50 dkg fejes káposzta 3 ek olívaolaj 1 tk nádcukor só a tetejére: szezámmag A tészta hozzávalóit összekevertem, 5-6 percig dagasztottam, majd meleg helyen a duplájára kelesztettem. Közben a lesózott, kinyomkodott káposztát olajon lepirítottam és félretettem kihűlni. A megkelt tésztát ujjnyi vastagra nyújtottam és a káposzta harmadát a közepére kentem, aztán a tészta mind a 4 oldalát ráhajtottam és újra kinyújtottam. Ezt még kétszer megismételtem. Akkor másfél ujjnyi vastagra nyújtottam a tésztát, a tetejét bevagdostam és kiszaggattam. Megszórtam szezámmaggal a tetejét, és kiolajozott tepsire helyeztem a pogácsákat. Még fél órát kelesztettem, majd 180 fokra előmelegített sütőben fél óra alatt készre sütöttem. Forrás: Ízek és érzések 2010. április-május

Árpás zöldbableves árpalepénnyel

2011. január 17. Rongybaba konyha 

Árpás zöldbableves árpalepénnyel lepény: 600 g hajában főtt krumpli kb. 300 g árpaliszt nagyon kevés fehér liszt a nyújtáskor 40 g élesztő (ez valószínűleg teljesen fölösleges, mert a lisztes krumplit lehetetlen megemelni) 2 evőkanál olaj 1 kis fej lilahagyma, olivaolaj, fokhagymaLeves: hagyma, répa, hántolt árpa, krumpli, zöldbab, paradicsom só, babérlevél, víz A lepény alapja Ági-féle krumplilángos, ott nincsenek adatok, hogy miből mennyi, itt vannak , de gondolom az, hogy mennyi liszt kell az függ a krumplitól meg a liszttől is, szóval egy kemény nem ragadós tésztát kell gyúrni, én kelesztettem kb 1 órát, de szerintem, bár megkelt, a sütésnél ennek már nem volt jelentősége. A tésztát ketté választottam és az egyik felébe belegyúrtam (a kelesztés után) 1 kis fej vékonyra szeletelt lilahagymát. A kinyújtott és háromszögre vágott lepények egy részét megkentem két gerezd tört fokhagyma olívaolaj keverékével.A leveshez megdinszteltem a hagymát rádobtam a répát a gerslit, 5 perc párolás után fölöntöttem vízzel, később beleraktam a krumplit a mirelit zöldbabot 3 paradicsomot.Ez egy keddi ebéd, persze az árpanap ennél sokkal egyszerűbben is teljesíthető.:-)

Bableves

2010. december 5. Punk In The Kitchen 

BablevesA téli időre való tekintettel a mai menü babgulyás volt. Forraltbort ittunk előtte, erről külön bejegyzés várható Nórától. Az alapanyagokat piacon szereztem be, mert úgy az igazi. Bableves Hozzávalók: néhány sárgarépa néhány fehérrépa egy zeller egy nagyobb és egy kisebb vöröshagyma néhány gerezd fokhagyma két marék bab egy leveskocka (opcionális) egy csomag szójakocka petrezselyem, zellerlevél kevés liszt kevés ecet olaj fűszerek (só, bors, pirospaprika, babérlevél, köménymag, chili, vegeta, gulyáskrém, stb.) Idő: legalább egy óra, ajánlom hozzá a Peter and the Test Tube Babies legparasztabb albumát, a Loud Blaring Punk Rock LP-t. A szójakockákat vegetás vízbe, a babot mosás után tiszta vízbe áztattuk pár órára. A nagyobb hagymát felkockázva olajon megpirítottuk, tűzről lehúzva sóztuk és jó sok paprikát szórtunk rá. Tört fokhagymával ízesítettük. Mehet vissza a tűzre a szójával, ebből lehet pörköltet csinálni, majd jöhet a bab vízzel. A zöldségeket megpucoltuk és feldaraboltuk, majd a már forró leveshez öntöttük. A különböző hozzávalók főzési idejével érdemes számolni, bár egyik se tud nagyon szétfőni. Jöhet a fűszerezés ízlés szerint, raktunk bele babérlevelet, köménymagot, egy leveskockát (tudom, csalás), chilipaprikát, gulyáskrémet. Ez főhet jódarabig, a végén kell rántást rakni bele. Kevés olajon a kis hagymát és egy gerezd fokhagymát pirítottunk, majd tűzről lehúzva paprikát és borsot szórtunk bele. Liszttel összekevertük, kicsit pirítottuk, majd a csomósodást elkerülendő kevés levessel higítottuk. Az eredményt a fazékba öntöttük. Ez után már csak várni kell, hogy minden puhára főjön, korrektív fűszerezés még lehetséges. Kenyérrel finom, kevés eccettel érdemes ízesíteni. Van, aki rak bele krumplit vagy csipetkét, de mi most nem.

Téli savanyú káposztás bableves

2018. december 6. Vegavarázs 

Hozzávalók: 30 dkg szárazbab késhegynyi szódabikarbóna kb. 3 l víz 1 sárgarépa 1 petrezselyem gyökér 1 kisebb zellergumó 1 kisebb karalábé 30 dkg savanyú káposzta megmosva, összevágva 1 dl házi paradicsomlé 1-2 kk házi vegeta só 2 ek olaj 2 ek liszt 1/­­2 kk asafoetida 3 kk pirospaprika 1,5 kk...

Palócleves

2017. június 18. Vegán receptek Tőlünk Nektek 

Palócleves     Hozzávalók 8 adaghoz: - 1,5 nagy fej vöröshagyma 1 dl olajon megpirítva - fél kg zöldbab - 1 csomag kapor - 1 nagy paradicsom - 2 db zöldpaprika - 2 nagy krumpli - 2 nagy fehérrépa - 2 nagy sárgarépa - 1/­­4 zeller - pirospaprika őrlemény - 2 kk őrőlt kömény - 5 babérlevél - 1 kk majoranna - 10-15 egészbors - 1 evőkanál ecet - só - 4 gerezd fokhagyma - liszt a nokedlihez (2 maroknyi) - 2.5 dl szójajoghurt   A hagymát megdinsztelem az olajon, majd félidőben beleteszem a felkockázott paprikát és a paradicsomot, majd tovább sütöm. Ha kész rászórom a köményt, pirospaprikát, borsot, sót és kis vízzel felöntve forralom még egy 10 percet. Ezután berakom a gyökérzöldségeket, zöldbabot, és a krumplit, majd felöntöm vízzel, belerakom a babérlevelet, majorannát is, majd főzőm amíg megpuhulnak. Amikor kész a levesem, belerakom a fokhagymákat, a nokedlit (kihagyható), és végül a kaprot aprítva, a szójatejfölt és az ecetet. Még egyet rottyan, és kész a levesem!   Tipp: A zöldségek héjját egy kis lábosban kifőzzük pár dl vízben, és a levéből lesz a leves egy része. Isteni! Jó étvágyat!  

Savanyú káposztás bableves egyszerűen

2017. január 30. Vegetáriánus receptek 

Savanyú káposztás bableves egyszerűenHétvégén készen lett a savanyú káposztánk és nyilván azonnal főzni is kell belőle valamit (amellett persze, hogy saláta helyett is fogyasztjuk más ételekhez). Nagyon egyszerű, vegán és még gluténmentes is! ;-)

Hozzávalók:
- 500 g szárazbab
- 2 fej hagyma
- 4-5 babérlevél
- 3 ek étolaj
- 1 tk őrölt feketebors
- 1 tk őrölt kömény
- 2 szál szárított kápia paprika
- víz
- só
- 4 szál sárgarépa
- 2 szál petrezselyem
- 2 nagy marék savanyú káposzta

A babot éjszakára beáztatjuk. A hagymát megpucoljuk, összevágjuk, és az olajon egy fazékban a babérlevéllel együtt megpirítjuk. A babot leszűrjük, a fazékba tesszük, és felöntjük 2-3 szoros mennyiségű vízzel. Sózzuk, de csak óvatosan, figyelembe véve a káposzta sósságát. Hozzáadjuk a borsot, a köményt és a paprikát is. Felfőzzük, és a bab majdnem kész állapotáig hagyjuk tovább főni.
A savanyú káposztából kiszedjük a szemes fűszereket, a tormát és a babérlevelet. Ha van benne birsalma, azt viszont mindenképpen hagyjuk benne. A káposztát átmossuk, kicsavarjuk, és összevágjuk. A sárgarépát és petrezselymet megpucoljuk, kis kockákra vágjuk, és a káposztával együtt a fövő leveshez adjuk. Ellenőrizzük, hogy elég sós-e, ha szükséges sózzuk.
A répa puhulásáig főzzük.

Bliszkó Viktor

Karácsonyi húsmentes menüajánló 1. Levesek

2016. december 15. Éltető ételek 

Karácsonyi húsmentes menüajánló 1. LevesekKorábban már készítettem egy karácsonyi menüajánlót nyers levesekből, most a főtt változatokból válogattam. 1. Ha hagyományosat szeretne a család, akkor készítsd el ezt a házi csigatésztás zöldséglevest , szerintem sokkal finomabb, mint egy húsleves. 2. Ha valami vagányat készítenél, akkor ez a méregzöld leves biztosan nyerő lesz.  3. Ha pedig laktatóbbra vágysz, akkor neked való ez a zöldséges bableves savanyú káposztával.   Folytatás következik a főételekkel. :)

Vega-Farm finomságok

2016. március 2. Mindennapi ételeink 

Vega-Farm finomságok Írtam már nektek a Vega-Farm termékeiről, de most - húsvét közeledtével - ismét szeretném ajánlani nektek ezeket a finomságokat.  Már nemcsak csemege és csípős gabonakolbászt gyártanak, hanem gabonahúst is, gyros-os, chilis, magyaros ízesítésekben.  A gabonakolbászt én nem csak rakott krumpliba vagy egyéb rakott ételekbe (pl. rakott savanyú káposzta) teszem, hanem lencsés, babos ételekbe (lencse-és bableves, lencse-és babfőzelék stb.), gulyáslevesbe, illetve minden pörköltbe is jut belőle.  De kiváló szendvicskrém is készül belőle gyakran, kókuszzsírral összekeverve.  A gabonahúsok pedig önmagában is nagyon finomak, és egészségesek (fehérjedúsak), de a frankfurti leves, székelykáposzta, milánói makaróni elengedhetetlen összetevője.  Sokan kérdezik tőlem mostanában, hogy mivel lehet helyettesíteni a húsvéti sonkát, ezzel biztosan. És nemcsak nekünk, húsevő vendégeinknek is ízleni fog.  Itt találjátok meg őket: http:/­­/­­www.gabonakolbasz.hu/­­

Bolgár bableves

2016. január 24. Mindennapi ételeink 

Bolgár bableves Fanni hála Istennek rajong a babért, lencséért, vörös lencséért, sárgaborsóért. Akár főzelék, akár leves formában jöhetnek ezek a dolgok. Most fehér babból készült leves nálunk.   Hozzávalók: 20 dkg fejtett bab 1 nagy fej vöröshagyma 1 sárgarépa 1 kápia paprika 2 paradicsom 1 közepes burgonya 1/­­2 zeller 2 ek. kókuszzsír 1 csokor petrezselyem 2 tk. pirospaprika 2 ek. paprikakrém  1 leveskocka 2 ek. levespor és ételízesítő 1 rozmaringág (2-3 tk. morzsolt rozmaring) Elkészítés: A babot Fannival előző este beáztattuk. Egy nagy edényben a kókuszolajat megolvasztjuk és a hagymát rákockázva megdinszteljük. Hozzáadjuk a babot, pirospaprikát, leveskockát, ételízesítőt és vízzel felengedve kb. 40 percig főzzük. Ekkor hozzáadjuk a kis kockára vágott paprikát, zellert, krumplit, paprikát. Amikor az összes zöldség megpuhult, a paradicsomot és paprikakrémet is hozzáadjuk, ill. a petrezselyme és rozmaringot. 

Mama mézes pogácsája

2015. november 30. BioBrigi 

Mama mézes pogácsájaA múltkor Bélapátfalván fújtunk a módszertani központban, és utána megvendégeltek bennünket. Ábel rendes fiú lévén végigaludta az egészet, majd felébredés után bepuszilt két mézes puszedlit. Első találkozás volt, de mélyre ható élmény, ahogy észrevettem. Emlegette, így megígértem neki, hogy hasonló mézes pogácsát majd sütünk mi ketten otthon. Reggel, mikor épp a vonatsíneket borogatta bosszankodva, és bejelentettem, hogy ma van az a nap, már tolta is a székét a konyhában a pulthoz... aztán persze felfedezte a tojást, és átvonult a mosogató túl oldalára... Mire a hat tojást megtörtük, kezdett melegem lenni. /­­Nem csak a nagyszámú tojás miatt. :) /­­ Egészen pár évvel ezelőttig az volt a fejemben, hogy Mama a békési tanyákról hozott különleges recepteket, aztán egyszer Anya felvilágosított, hogy csak a Horváth Ilona szakácskönyvet kell kinyitni, nincs itt semmi egyedi. Mégis, általában olyan dolgokat készített, amivel - amilyen ízűvel másutt nem találkoztam. Persze mindenkinek vannak ilyen ételei. Nenikének például - nem rég ment el szegény, ő is kicsit olyan volt a fejemben, mint Mama - lekváros linzer volt az ilyen specialitása. Persze az én szememben. Az öcsémnek valószínűleg a zöldséges bablevese maradt meg jobban. :) No, miután ilyen jól bevezettem, és eddig csak a süti nevét tudtuk meg, ideje, hogy a receptre is rátérjünk. Egyszerű, pihentetni kell, kiszaggatni, megkenni, megszórni, megenni... Nem lett vegán. Vegán mézes van már a blogon, ezt most ki akartam próbálni, hogy tényleg az a  recept-e. Egyedül annyit nem bírtam ki, hogy fehér liszt helyett legalább felesben teljes kiőrlésűt használtam, és a cukor mennyiségét felére vettem. Ja, és a fahéjat kihagytam, a sógornőm nem eheti, és egyébként is gyomorirritáló fűszer. Ebből a mennyiségből nekem 4 nagy tepsire való adag lett. Hozzávalók: 1/­­2 kg teljes őrlésű liszt 1/­­2 kg finomliszt 1/­­2 kg méz 2 egész tojás + 4 sárgája 20 dkg biomargarin 10 dkg gyümölcscukor 2 cs borkősütőpor őrölt szegfűszeg  reszelt kezeletlen citrom héja 1-2 ek növényi tej tetejére: tojás+tejföl és apróra vágott dió A mézet kis lángon meglangyosítjuk, hogy belekeverhető legyen a margarin. Egy tálban összekeverjük a száraz hozzávalókat. Ezután belekerülnek a tojások, és a méz. Alaposan összegyúrjuk az egészet. (Valamiért nekem a tészta nem volt elég puha, így hozzáadtam vagy két kanál mandulatejet - az volt felbontva a hűtőben - és azzal gyúrtam át.) Kb. fél napot pihent, este kezdtük kiszaggatni, de akár egy éjszakát is állni hagyhatjuk. Fél centi vastagra nyújtjuk a tésztát - lehet kicsit vastagabb is - és különböző formákat szúrunk belőle. (Mama mindig kb. 10 centis kerek pogácsákat sütött.) A teteje megkenhető tojásos, tejfölös keverékkel, és megszórható apróra vágott dióval. Közepes hőfoknál kicsit alacsonyabban kb. 20 perc alatt sültek meg a pogácsák. Sokáig eltartható, nem lesz kemény, kivéve ha nagyon megsütjük.  

Az úgy volt.., avagy a füstös brokkolis bableves

2015. november 9. Vegasztrománia 

Az úgy volt.., avagy a füstös brokkolis bablevesAz úgy volt, hogy nagyon rég nem írtam a blogra. Írtam viszont a facebookra, és most is az a fő kommunikálós területem (csak szólok). Mert bármi van, telefon elővesz, fotó kattint, pár sor leír, infó megoszt. Gyors és kényelmes, és segíti az őrült és telített életemben a Veletek való kapcsolatot és a missziót. De hiányzik a blog, és úgy érzem, hogy a gyors kisszínes mellett igényem van a lassabb, terjedelmesebb formára is, így megpróbálom visszacsepegtetni az életembe. És a Tiétekbe is. A hétvégén megfőzött átvariált bableves tökéletes alany, mert annyira jól sikerült, hogy mindenképpen szeretném megosztani. Az úgy volt, hogy múlt héten két ételre kívántam rá : egy kapros-fokhagymás-juhtúrós rakott krumplira (ez is isteni lett!) és egy jó tartalmas vegyes zöldséglevesre. Nagyjából be is vásároltam hozzájuk, de aztán jött a piac. És a piac mindent megkavar (mondjuk az a dolga). Mert kedvenc dabasi árusaimnál megláttam a tarka babot, és ott, abban a pillanatban elvesztem. De a fejemben egy gyors algoritmus lebonyolítása után megszületett a metamorfózis: a füstös brokkolis bableves gondolata. Hazamentem (addigra a recept a fejemben volt), és nekiláttam. Füstös brokkolis bableves Hozzávalók: 250 g tarka bab (ezt nem kellett beáztatni, csak addig, amíg a zöldségeket megpucoltam) 2-3 babérlevél 1 ek olívaolaj 1 tk füstölt paprika 1-2 lila sárgarépa (teljesen jól működik a sárga sárgarépával is, de ezt is megláttam, és muszáj volt beletennem) karikákra vágva 1/­­2 kis zeller kockákra vágva 1 kis fej brokkoli rózsáira szedve 1-2 gerezd fokhagyma apróra vágva 1/­­2 húsos zöld paprika csíkokra vágva 1/­­2 húsos erős zöld paprika csíkokra vágva só, bors 250 ml paradicsom passata (ezt meg a hűtőben láttam meg, maradt egy tésztából. hirtelen ötlet volt, de megadta a lelkét, savanyúságát a levesnek) 1 csokor petrezselyem apróra vágva tejföl, vagy sűrű joghurt a tálaláshoz Az úgy van, hogy mivel nem tudtam, hogy ennek a babnak mennyi a főzési ideje, külön főztem meg sóval, borssal, babérlevéllel (ennél a babnál 1 óra volt). Közben egy magas falú serpenyőben felhevítettem az olívaolajat, és rádobtam a zöldségeket, fokhagymát. Átpirítottam őket, majd hozzákevertem a füstölt paprikát, sóztam, borsoztam. További 2-3 percig pirítottam, majd felöntöttem 500 ml vízzel (vagy zöldségalaplével, ha van otthon). Fedő alatt, alacsony lángon 10 percig főztem őket. Miután a bab megfőtt, hozzákevertem a paradicsom passatával és a petrezselyemmel együtt. Tejföllel és diós tönkölykenyérrel tálaltam. Az úgy lesz, hogy megteszek minden tőlem telhetőt, hogy újra itt.  

Hogyan készítsük el a kölest finoman?

2015. augusztus 22. Éltető ételek 

Hogyan készítsük el a kölest finoman?A köles gyakori vendég a konyhámban. Szinte naponta készítek valamilyen formában. Sokan nem tudják, hogy milyen sok jó élettani hatása van, de emellett még az is fontos, hogy finom. A köles nem igényel előzetes áztatást. Alaposan át kell mosni . Sokan nem szeretik az "illatát", ilyenkor én azt tanácsolom, hogy az átmosott kölest kevés zsiradékon pirítsuk át, és így főzzük meg. Minimum 3x mennyiségű vízzel kell elkészíteni. 15 perc alatt elkészül, utána még érdemes kicsit fedő alatt hagyni, hogy párolódjon. Én rendszeresen használom levesbetétként . Tehát, míg korábban galuskát vagy egyéb tésztát tettem a levesbe, most már kölest. Borsóleveshez, zöldségleveshez, sőt, ha néha húslevest készítek, ebbe is köles kerül. Ebbe a bablevesbe is kölest tettem. Az ezerarcú kása . Ez lehet édes vagy akár sós-fűszeres. Az édes köleskását sűrűre főzöm (én meg szoktam darálni a kölest), és mellé öntöm a növényi tejet. Kukoricával vegyesen szoktam ezt főzni, ez az aszaltgyümölcsös édes pulszka. Mindenképpen próbáljátok ki. Vagy növényi tejben főzöm meg, egy kicsit hígabbra hagyva. Ez az édes köles reggeli. Itt óriási lehetőségek vannak. Tehetünk hozzá különböző aszalt gyümölcsöket, kókuszt, fűszerezhetjük fahéjjal, narancsolajjal, gyömbérrel, vaníliával vagy akár szegfűszeggel. Kínálhatunk hozzá házi lekvárokat vagy friss gyümölcsöket. Megszórhatjuk csokireszelékkel vagy kakaóporral, de akár darált mákkal is. Mindig más-más ízt kapunk. A sós kása alapja mindig valamilyen zöldség. Én szeretem, ha sokszínű, ezért a narancssárga répa és valamilyen zöld zöldség (pl. brokkoli, zöldbab) mindig kerül bele. A fűszerezéssel mindig más-más ízvilág kerekedik ki belőle, és a végén ne felejtsük el a friss fűszernövényeket sem. A spenótos köleskása is nagyon finom. Gombócok készítése . Ennek alapja a sűrűre főzött köleskása. Készíthetünk belőle hamis túrógombócot, de én töltöttem már meg a gombócokat szilvalekvárral vagy datolyakrémmel is.  Főzelékek sűrítése . Amikor a recept azt írja, hogy lisztes rántást készítsünk, akkor én előszeretettel használom erre a célra a köleslisztet. Szép sárga lesz a színe, és főleg gluténmentes. Sütemények, édességek, pudingok, péksütemények . A köles rudit szerintem mindenki ismeri. Nagyon kedvelt, és kis munkával elkészíthető sütemény. Amikor a tepsibe kölest öntünk, teszünk bele sok finomságot, felöntjük vízzel és megsütjük. Ilyen például a kókuszos kölessüti. De itt sem kell pontosan betartani a receptet, olyan aszalványt, olajos magot, fűszereket és gyümölcsöket teszünk bele, amilyeneket éppen szeretnénk. Viszont egy szabály van. Mindenképp várjuk meg, hogy kihűljön, így szépen szeletelhető lesz. Én császármorzsát is készítettem már kölesliszttel. A gluténmentes zsemlék, kenyerek fontos összetevője a köles. Köretek, egytálételek. Zöldséges raguk kiváló párosítása a köles, de a chilis babhoz is sokszor köles kerül (már csak a komplettálás miatt is). Nagyon finom a medvehagymás köles is, melyet akár gombócozni is lehet. A hamis burgonyapüré alapja is a köles. Krémek, kenőkék . Nagyon finom a köles kőrözött. Ezt még Zsófi lányom is szereti annak ellenére, hogy nem a kedvence a köles. Legalábbis jobb, ha nem tud róla, így minden gond nélkül megeszi. A csecsemők első étele lehet a hozzátáplálás során. Nagyon jó köleskásák kaphatók, de természetesen mi is készíthetünk a babánknak kását, illetve pépet gyümölccsel vagy zöldséggel.

Lecsós bableves

2015. július 9. Éltető ételek 

Lecsós bablevesItt a szezonja a hüvelyes baboknak. Nekem éppen sárga volt, így ebbe a levesbe ez került. De nyugodtan készítheted zölddel is. Ennek a levesnek az alapötletét innen vettem, de egy kicsit lecsósabban készítettem el. Hozzávalók (3-4 fő) - 30 dkg sárga- vagy zöldhüvelyű bab - 1 vöröshagyma - 1 paprika - 2 paradicsom - 2 gerezd fokhagyma - 1 kisebb batáta - 1 evőkanál kókuszolaj - só, bors - kevéske citromlé Elkészítése: - A babot megtisztítom, és feldarabolom úgy 2-3 cm-es darabokra.A kókuszolajba beleteszem az apróra vágott hagymát és a kis kockára vágott paprikát és paradicsomot. Belereszelem a fokhagymát is.Együtt sütöm, kevés vizet is öntök alá, hogy jó lecsós állaga legyen. A gyerekeim nem szeretik, ha darabos a paprika és a paradicsom, ezért krumplinyomóval még jól megpépesítettem.Hozzáadom a babot és a felkockázott batátát is.Felöntöm vízzel, és fűszerezem.Kb. 25 perc alatt megpuhul a bab, és el is készült a finom leves. Legközelebb egy kevéske (1 marék) kölest még fogok belefőzni.

Mexikói kukorica-krémleves

2015. február 16. Vegán muflon 

Mexikói kukorica-krémlevesMindig is irigyen tekintettem arra, akik az árral szemben úszva hiteles bizonyítékokkal támasztották alá az állati eredetű élelmiszerek káros mivoltát. Ezúttal azonban én is beállok a sorba. A különféle betegségek és az állati fehérjék közötti összefüggések már unásig ismertek a felvilágosultak számára, ezért most azt szeretném szemléltetni, milyen hatással vannak a hús-, tojás- és tejipar termékei a nyelvtudásra: Megjegyzés: a his loop egy különösen kegyetlen eljárás, a pig cutting következtében kerül a tányérra. És ezek után egyesek még képesek azt kívánni egymásnak étkezés előtt: good eatwish! Mint hithű animal savert, mélységesen felháborít a dolog. Ezért inkább szakma: ízlelőbimbókkal megáldott emberek egybehangzó állítása szerint a mexikói bableves életem egyik főműve volt. Most pedig gasztronómiai testvérbátyja, a kukorica-krémleves elkészítésének helyes metódusát pofáznám el nagy beleéléssel: Előkészítendő: 2 db kukoricakonzerv 1 fej vöröshagyma 1 nagyobb gerezd fokhagyma 8 dl zöldségleves-alaplé (türelmetlenek használhatják a 8 dl víz - 2 zöldségleveskocka kombót is) 1 kiskanál mustár 1 dl fehérbor 1 kiskanál curry 1/­­2 kiskanál őrölt gyömbér 1 kiskanál kurkuma 1-2 kiskanál cayenne bors vagy őrölt chilipaprika 1 evőkanál worchester szósz (ignorálható) só 2 dl növényi tejszín 1 evőkanál liszt dekorációs kellékek: tortilla chips jalapeno paprika A hagymát felkockázzuk és az összetört fokhagyma társaságában kevés olívaolajon - a gasztronómiai közhelyszótár legkedveltebb kifejezésével élve - üvegesre dinszteljük. Hozzáadjuk a levétől megfosztott kukoricát, az alaplevet, a mustárt, a fehérbort, az opcionális worchester szószt és a fűszereket, majd jó tíz percig főzzük közepes lángon. Természetesen mély edényt használunk, ellenkező esetben a botmixer használata közben vulgáris indulatszavak hagyhatják el szánkat. Igen, tehát botmixerrel nekiesünk, nem baj, ha kissé darabos marad. Megsózzuk. Ha megvagyunk, a tejszínt egy evőkanál liszttel elhabarjuk csomómentesre, majd beleoktojáljuk a levesbe, és tapasztaltan elkeverjük. Tortilla chipsszel és jalapenóval tesszük igazán esztétikussá.

Zöldséges bableves savanyú káposztával

2015. január 3. Éltető ételek 

Zöldséges bableves savanyú káposztávalEgy kicsit időigényes ennek a levesnek az elkészítése, de megéri a fáradozást. A savanyúkáposzta meg kifejezetten jót tesz ennek a levesnek. Ha nem szereted, akkor pár csepp citromlé is különlegessé teszi. Jó sűrűre főzve akár egytálételként is megállja a helyét. Hozzávalók: - 1-1 marék tarkabab és piros chilis bab - 1 csésze vegyes zöldség (sárgarépa, petrezselyem, zeller) - kömény, chili, só, bors, babérlevél - paprika, paradicsom (télen 1-2 evőkanál lecsó) - vöröshagyma, fokhagyma - 1 evőkanál kókuszolaj - 1-2 evőkanál zabliszt - pirospaprika - 1 marék köles - 1-2 marék savanyúkáposzta Elkészítése: - A babot előző este áztassuk be.Öntsük le róla az áztatóvizet, majd friss vízzel tegyük fel főni. Tegyünk hozzá 2-3 db babérlevelet.Főzzük úgy 30-40 percig, majd adjuk hozzá a felszeletelt vegyes zöldséget. Fűszerezzük, sózzuk, adjuk hozzá a paprikát és a paradicsomot is.Készítsük el a rántást. A kókuszolajba dinszteljük meg az apróra vágott hagymát, reszeljük bele a fokhagymát is. Tegyük hozzá a zablisztet, süssük együtt egy kevés ideig. De ne égjen meg! Vegyük le a tűzről, és keverjünk hozzá 1 tk. pirospaprikát. - Ezt a rántást adjuk hozzá a leveshez. Főzzük még úgy 10 percig.Még belereszelhetünk 1-2 gerezd fokhagymát (én szeretem jó fokhagymásan), majd adjuk hozzá az átmosott kölest. De ekkor már legyen puha a bab és a zöldség is. A köles 10 perc alatt megfő.Vegyük le a tűzről, és adjuk hozzá a savanyú képosztát. Rottyantsuk össze, és kész is van. Persze a fűszerezést ellenőrizzük.

Hogyan kerüljük el az évvégi degeszre evést? 6+1 tipp a gyomorrontás elkerülése érdekében

2014. december 25. Éltető ételek 

Karácsonykor minden évben összejön a család a szüleimnél, anyukám már napokkal előtte készül az ételekkel. Ilyenkor mindenki kedvencét elkészíti, van vagy hatféle hús, ugyanennyi hagyományos köret, a süteményekről meg nem is beszélve. Annyi étel megmaradt, hogy még legalább 10 ember jóllakott volna. Komoly megtartóztatásra van szükség, hogy az ilyen bőséges aszal mellett ne egye az ember degeszre magát. Én, mint a család zöldségevője, vittem párolt lilakáposztát és zöldségeket, csírasalátát és egy kevés avokádós uborkasalátát is. Ezek kifejezetten üdítőek voltak a hagyományos ételek mellett. Az ünnepek idején, főleg karácsonykor és újév körül elcsodálkozom azon, hogy miért is van ez a karácsony körüli terülj-terülj asztalkám, hús hátán hús, sütemény hegyek és csokoládé halmok.  A néphagyományok alapján december 24-ét karácsony böjtjének is nevezték, amikor reggelire kenyeret és olajba áztatott savanyú káposztát ettek. Mások csak kenyéren és vízen böjtöltek. A böjti ebédre, vacsorára üres bableves és mákos guba vagy mákos tészta készült. Az alma, dió is gyakori étel volt ilyenkor. 1. Tartsunk mértékletességet!  Ahhoz, hogy ne érezzük magunkat másnap, sőt még harmadnap is rosszul a sok evés következményeként, elsőként is szigorú megtartóztatásra van szükség. Ezt egy tudatos felnőtt meg tudja tenni. A tányérra 1 adag ételt kell kiszedni, és nem kell még másodjára, harmadjára is szedni, valamint az összes ételt végigkóstolni.  A gyerekek esetében sajnos ez még nincs kialakulva, én legalábbis ezt tapasztalom. A nagylányom már tudja, hogy mi az elég neki, viszont a két kisebbemnek meg kell mondanom, hogy mennyi húst ehet, mennyi köretet, és hány szelet süteményt. Arról nem is beszélve, hogy anyukám süteménye olyan emberes adag, hogy egy cukrászdában legalább 3 szeletnek adják el ezt a mennyiséget. Nos, a gyerekeim már tudják, és megkérdezik, hogy mennyit ehetnek, maguktól nem vesznek el süteményt. Ennek ellenére még most is úgy jártunk, hogy a kisebbik lányom hajnalban meglátogatta a WC-t, és kihányta a többletet. Pedig így utólag belegondolva nem evett olyan sokat, szerintem inkább a sok finomított ételek (cukor, liszt) okozták a problémát. Mindenesetre ez jó lecke volt neki, hogy amit a szem még kíván, az már a gyomornak nem biztos, hogy kell! 2. Helyes ételtársítás Ha már csak arra odafigyelünk, hogy ne a hagyományos hús-krumpli párosítást együk, hanem helyette sok-sok zöldség nyersen és párolva is, akkor a nehezebb húsételek emésztése sokkal könnyebb lesz, már ha csak az ételtársításra gondolunk. Egyébként nagyon sok emésztési probléma okozója a rossz ételtársítás. 3. Két fogás elfogyasztása között tartsunk szünetet! A legjobb ha körülbelül 10-15 percet várunk, míg egy újabb ételféleség elfogyasztásába kezdünk. A dohányzás sem tesz jót, mely hatására ellazul a gyomor és a nyelőcső közötti terület, ami nagyban hozzájárul a reflux kialakulásához. 4. Rágjuk meg az ételt rendesen, és együnk lassan!  A gyomornak időt kell hagyni arra, hogy megfelelő mennyiségű gyomorsavat termeljem, ami elengedhetetlen a jó emésztéshez. 5. Megfelelő vízfogyasztás, megfelelő időben Evés előtt fél órával igyunk vizet (ne cukros üdítőt), és étkezés után legalább várjunk fél órát. Így nem hígul fel a gyomorsav, megfelelő lesz az emésztés. Étkezések között is igyunk elegendő folyadékot. Mérsékeljük az alkohol fogyasztását, legjobb kerülni.  6. Ne együnk folyamatosan, egész nap  Ez még egy nagy probléma, hogy folyamatosan eszünk. Ha tudjuk, hogy nehéz ebéd előtt állunk, legjobb nem is reggelizni. Igyunk frissen préselt zöldség- és/­­vagy gyümölcslevet, zöld turmixot. Persze ez nem azt jelenti, hogy akkor az ebéd során még a reggelit is bepótoljunk, az étel mennyisége ne legyen sokkal több a megszokottnál. Sőt, én egy ilyen családi ebéd után már a vacsorát is kihagyom, vagy csak friss gyümölcsöt eszek. +1. Mozogjunk az ünnepek alatt is!  A mozgás serkenti az emésztést. Egy kiadós ebéd után kellemes lesz egy séta a parkban, vagy gyalogosan menjünk el az ismerősünkhöz, korcsolyázzunk, gyönyörködjünk a téli tájban. De egy esti úszás, szauna is jótékonyan hat. A következő részben arra adok tippeket, természetes gyógymódokat, hogy ha már itt a baj, akkor hogyan vészeljük át minél könnyebben és gyorsabban a degeszre evést.

Goody-foody füstölt szelet

2014. május 18. Mindennapi ételeink 

Goody-foody füstölt szelet Ez egy új Goody-foody terméket mutatok most be, ez pedig a Füstölt szelet .  Nagyon finom, amolyan "Gabonagömböc", csak jóval ízletesebb, és az ára is kedvezőbb. A textúrája remek, jól szeletelhető, nem esik szét. Összetétele alapján sajnos nem vegán, talán ez az egyedüli hibája amellett, hogy borsot tartalmaz, de azt gondolom, hogy masszív húsevőknek kitűnő ajándék lehet, vagy várhatjuk ezzel húsevő vendégeinket, és az sem gond, ha olykor-olykor mi is fogyasztjuk : Növényi fehérjék (szója, búza), rizsliszt, növényi rostok, szójaliszt, búzakeményítő, tojásfehérje, szárított tejsavó, víz, napraforgó olaj, laktóz, étkezési só, élesztőkivonat, malátakivonat, ecet, aroma, fokhagymapor, szárított gyömbér, feketebors. Mi szeretjük kenyérre téve, amolyan feltétként is fogyasztani, tormával, friss zöldségekkel, de finom egy főzelék mellé is, vagy főzelékben (pl. lencsefőzelék), de füstölt íze miatt remek levesbetét is lehet bablevesben, lencselevesben.  Próbáljátok ki ti is, kíváncsi vagyok, hogy ízlik nektek. A Vegetár Kft-nél vásárolható meg. 

Köleses zöldséges bableves

2014. február 19. Éltető ételek 

Köleses zöldséges bablevesMég anyósomtól tanultam a tésztás bableves elkészítését, melybe mindig reszelt tésztát tett. Mostanában törekszem arra, hogy gyakrabban legyenek gluténmentes étkezések, így a tészta helyett köles került a levesbe. A gyerekeimnek ízlett, így ez a változat is mentve lett. Hozzávalók: - kb. 25 dkg fehér bab, éjszakára áztatva - 1 sárgarépa - 1 fehérrépa - 1 hagyma - 3-4 gerezd fokhagyma - kókuszolaj, pirospaprika, só, bors - házi ételízesítő - babérlevél, kömény - 1 marék köles A babot 2-3 db babérlevéllel felteszem főzni. Közben kevés kókuszolajon megdinsztelem az apróra vágott hagymát, és belereszelem a fokhagymát is. Teszek hozzá 1 tk. pirospaprikát, ekkor már le kell venni a tűzről, nehogy megégjen a paprika. Amikor már majdnem megfőtt a bab (kb. 45 perc),  hozzáteszem a hagymás zsírt, és az apró kockára vágott zöldségeket, és fűszerezem. Mikor már félig puha a zöldség, akkor teszem bele az átmosott kölest. Még 10 perc, és kész is a leves.  Zöld levelekkel (zeller, petrezselyem) lehet díszíteni. Jó étvágyat!

Babtrió leves

2013. június 2. VegaLife 

Bizonyára kevesen tudják, hogy a bab tényleg ősi eledelnek számít. Ugyan a kukorica történetéről írva korábban már említést tettem a babról is, miszerint már Kolumbusz felfedezése előtt is mexikói földeken a kukoricaszárra futtatták fel a babot. A kukoricánál azt írom, hogy kb. 4,5 ezer éve ismert az emberiség számára. Ami a babot illeti, írásos nyomait a Bibliában is felfedezhetjük. Első helyen Dávid király történetei között bújik meg a "bab" szócska. "Ágyneműt, medenczéket és cserépedényeket, búzát, árpát, lisztet, pergelt búzát, babot, lencsét, pergelt árpát, mézet, vajat, juhot, ünősajtokat hozának Dávidnak és az ő vele való népnek eleségül. Mert azt gondolják vala magokban: A nép éhes, fáradt és eltikkadt a pusztában." - Olvasható Sámuel II. könyve 17. fejezetének végén, amikor Dávid Absolon elől menekült. Ezt követően pedig Ezékiel próféta említi a babot a 4. fejezetében: "És végy magadnak búzát és árpát és babot és lencsét és kölest és tönkölyt, és tedd ezeket egy edénybe, és ezekből csinálj magadnak kenyeret; a napok száma szerint, a míg oldaladon fekszel, háromszázkilenczven napon egyed azt."  Dávid király ie. 1010-970 között uralkodott, Ezékiel próféta pedig ie. 623-571-ig élt. Tehát kimondhatjuk, hogy a babról is van  több ezer éves írásos emlékünk. Ebből is kitűnik, hogy a hüvelyeseket is emberi fogyasztásra szánta az Isten. (Ellenben lsd: paleolit táplálkozás.) A recept: Hozzávalók: - 25 dkg vesebab - 10 dkg cseresznyebab - 25 dkg színes virágbab - 10 szál sárgarépa - 4 szál fehérrépa - 5 szem krumpli - 1 karalábé - petrezselyem - 6-8 gerezd fokhagyma - ételízesítő - babérlevél (6-8 levél) - só   Elkészítés: Miután a babokat fajtájuk szerint külön edényekben órákon át áztattuk (én kb. 24 órát, háromszor vizet cserélve, de 8 óra is elég), sós, babérleveles vízben feltesszük őket főzni (együtt). Amikor a babszemek már roppanósra puhultak, a vizet, amiben főtt - szűrő segítségével - leöntjük. A babérleveleket kiszedjük a bab közül. Azért szoktam vizet cserélni, hogy ne okozzon puffadást a leves. A leszűrt léből kb. 1 liternyit megtartunk. A babokhoz hozzáadjuk a megtisztított, felkarikázott répákat, a felkockázott karalábét és krumplikat. Átkeverjük tűz felett. Adunk hozzá egy kis ételízesítőt (nekem házi van), és felöntjük vízzel úgy, hogy bőségesen ellepje. Akik a magyaros ízeket preferálják, fűszerpaprikát szórhatnak még bele, jelenleg ezt kihagytam. Közepes lángon tovább főzzük addig, amíg a zöldségek meg nem főnek. A főzés befejezése előtt kb. 10 perccel hozzáadjuk a fokhagymadarabokat és az apróra vágott petrezselyemzöldet. Tésztát is főzhetünk hozzá. De most tészta nélkül is elég sűrűre sikeredett. Az utolsó 10 percben akár gabonakolbász szeleteket is tehetünk hozzá. A leves olaj nélkül egészségesebb, ezért nem került bele semmi rántás. Így lágyabb az íze, de a fűszerek (fokhagyma, petrezselyem) miatt mégis ízletes.

Zsályás lóbableves

2012. november 12. Vegetáriánus receptek 

Zsályás lóbablevesŐsz végi kertrendezés, favágás, ragyogó napsütéses idő. Mivel úgyis kinn vagyunk, az ebéd is készülhet kint, bográcsban. Az előkészítési szakasz után, míg a bab fő, nincs vele semmi dolog, csak a tüzet kell ébren tartani alatta.

Hozzávalók:
- 40 dkg lóbab
- olaj
- 3 nagy fej hagyma
- 1 paprika
- piros fűszer paprika
- őrölt feketebors
- 4-5 ek liszt
- őrölt kömény
- 3 babérlevél
- 1 ág zsálya levelei
- 1 paradicsom
- 20 dkg vékony csíkokra vágott káposzta
- 3 nagyobb krumpli kis kockákra vágva
- 2 cikk fokhagyma
- néhány ek petrezselyem
- egy csipet cukor
- só

A babot minimum 12 órára beáztatjuk, le-lecserélve a vizét.
Az összevágott hagymát és paprikát forró olajon lepirítjuk. Levesszük a tűzről, paprikázzuk, borsozzuk. Belekeverjük a lisztet, visszatesszük a tűzre és pár forgatás erejéig pirítjuk. Hozzáadjuk a lecsöpögtetett babot, felöntjük vízzel. Beletesszük a babérlevelet, a zsályát, a meghámozott paradicsomot (vagy megfelelő mennyiségű paradicsomlevet), Megszórjuk köménnyel, nagyon picit cukrozzuk, sózzuk. Puhulásig fedő alatt főzzük.
Mikor már majdnem teljesen puha a bab, beletesszük a krumplit és a káposztát is, majd készre főzzük. Utolsó mozzanatként beletesszük az apróra vágott (vagy nyomott) fokhagymát és a petrezselymet.

Bliszkó Viktor

Vöröslencse leves, jó fokhagymásan

2012. szeptember 28. Fitt Nők 

Egy kis meleg levest kívántam ebédre, ez most nem nyers, de nagyon finom. Nincs különlegessége, ugyanúgy készül, mint pl. a bableves vagy borsóleves egy kis reformítással Annyit reformítottam rajta, hogy tényleg nagyon pici rántást kapott: olívaolajban pirított teljes kiőrlésű tönkölyliszttel, és nem tettem bele tésztát. Hozzávalók: vöröslencse, olívaolaj, teljes kiőrlésű tönkölyliszt, fokhagyma (jó sok), só, [...]

Babos saláta spenótlevelekkel

2012. augusztus 12. VegaLife 

Odáig vagyunk mindketten - férjem és én is az óriási babszemekért. Elsősorban a lila színű babért. Mások ezt virágbabnak hívják. Szeretek belőle bablevest főzni, vagy éppen salátához hozzáadni. Legutóbb is ez került terítékre. Piacon gyönyörű és hibátlan spenótleveleket árultak, így vettem egy kilót belőle. Tudom, hogy a sok zöld színű zöldség és növény még nyersen is nagyon egészséges. Egyrészt az ember vércukor szintjét jó irányba befolyásolja, másrészt a bennük található klorofill az ereknek, koleszterinnek hasznos táplálék. Segítségül van a szervezet öntisztítási folyamatához, ugyanis részt vesz a méreganyagok, szennyező anyagok eltávolításában. Így kedvező befolyással van a testszag, illetve vizelet és széklet szagára. Csökkenti a koleszterin szintjét. Amellett, hogy immunrendszer erősítő, további jó tulajdonsága az, hogy részt vesz a bőr regenerálódásában sérülés, seb esetén. Vagyis ha sok zöld növényt, zöld turmixot fogyasztunk, ez utóbbiak előbb helyreállnak, meggyógyulnak. Mindezen okosságok tudatában a salátánkba nyers spenótleveleket is tettem. Az alábbiak szerint készült el: A recept: Hozzávalók: 2 db zsenge cukkini 4 db nyári uborka (kígyóuborka is jó) 2 marék spenótlevél 1/­­4 lolo saláta (jégsaláta, vagy más saláta is megfelelő) 8 db paprika (volt itthon vegyesen TV, kápia, zöld színű kaliforniai) 4-5 db paradicsom 1 bögre főtt bab (én amúgy is főztem, de ha valaki bablevest főz, érdemes kicsit többet előáztatni, előfőzni, és egy részt salátába keverni) 1 db lila hagyma 2 evőkanál őrölt lenmag (elhagyható) 1 evőkanál őrölt mák (elhagyható) 1 evőkanál őrölt szezámmag (elhagyható) 2 evőkanál hidegen sajtolt olaj (elhagyható)   Elkészítés: Cukkiniket, uborkákat, hagymát meghámozzuk és felkockázzuk. A spenótleveleket megmossuk, felcsíkozzuk, a saláta leveleit pedig összetépkedjük. A paprikákat, paradicsomot szintén felkockázzuk. A főtt babbal együtt összekeverjük a saláta hozzávalóit. Igény szerint őrölt magvakat teszünk hozzá. (Érdemes őrölni, hogy a bélrendszert fel ne sértse az egész mag.) Tekintettel arra, hogy az őrlemények már így is tartalmaznak olajat, nem szükséges olajat hozzá önteni, de aki így jobban szereti, tehet hozzá. Szép nagy mennyiség lesz a fenti tételekből. Ketten kétszer ettünk belőle. És mást nem fogyasztottunk, annyira laktat. Ha nem kizárólag ezért főzzük a babot, akkor tulajdonképpen kész főtt babbal a birtokunkban 30 perc alatt összehozható csemege. Ezt is ajánlom tévézéshez, filmnézéshez. Szokjunk rá az ilyen nassolni való ételekre. Ez tényleg étel! UI: Mi még tormadarabkákkal is megszórtuk, de ez igazán nem szükséges.

Kókusztejes gyöngybab (vegán)

2012. május 14. Dulmina tündérkonyhája 

Első találkozásunk a kókusztejjel. Én olvastam már róla, csak enni nem ettem még, Isti meg nézett nagyot, hogy nem édességbe szánom. Hanem bablevesbe. Ami inkább főzelék állagú. Bár amikor megkóstolta és nagyjából beazonosította az összetételét, Isti azt mondta rá, hogy ez saláta. Akármi is, finom volt! Nem mondom, hogy ezentúl minden nap ilyet ennék, de alkalomadtán érdemes kipróbálni valami

Gabonanapok - múlt hét

2011. február 16. Rongybaba konyha 

Gabonanapok - múlt hétHétfő - rakott karfiol (barnarizs, karfiol, tejföl, fűszerek, sajt) Kedd - árpás krumplilepény Szerda - kölesfasírt salátákkal (zöldbab-mángoldszár saláta, bécsi krumplisaláta, céklasaláta) Csütörtök - rozscipók (bableves mellé voltak) (ideteszek egy képet is, hogy Ali el ne felejtse a receptet leírni, mert nagyon finom volt) Péntek - reggelire zabkása, ebédre zabpelyhes almáspite Szombat - nem volt kedvünk kukoricához Vasárnap - tészta

Kelkáposztafőzelék karalábépörkölttel

2010. december 16. Punk In The Kitchen 

Kelkáposztafőzelék karalábépörkölttelLassan egy éves a blog, ennek örömére az első recept köszön ma vissza. Na jó, az igazi ok, hogy a bableveshez a múltkor vettem kelkáposztát meg karalábét is, pedig azok nem illenek bele, másfél hete könyörögnek a hűtőben, hogy egyem meg őket, így készült el a mai ebéd. Kelkáposztafőzelék karalábépörkölttel Hozzávalók: egy kis fej kelkáposzta egy közepes karalábé 2-3 krumpli egy fej hagyma néhány gerezd fokhagyma 2-3 kanál liszt olaj fűszerek (só, bors, pirospaprika, egész kömény, chili, stb.) Idő: mindennel együtt max egy óra, ajánlom hozzá a Dance or Die! Wed rather be sleeping című remek lemezét, többször is bele fog férni az időbe Kelkáposztafőzelék recept van a neten bőven, azok alapján készült ez is. A kelkáposztát feldaraboltam csíkokra, a torzsát kivágtam, a krumplikat megmostam, megpucoltam, kisebb kockákra vágtam. Az eredményt sós vízben kezdtem főzni, úgy jó, ha kb. ellepi, köménymagot és apróra vágott fokhagymát is szórtam bele. Ennek kb. 20 perc kell elvileg. Közben nekiálltam a rántásnak, a hagyma negyedét és egy gerezd fokhagymát apróra vágtam, kevés olajon megpirítottam, tűzről lehúzva szórtam bele kevés paprikát, sót, lisztet, majd visszaraktam a tűzre kicsit pirítani. Az eredményt a főzőlével csomómentesre kevertem, majd az egészet visszapakoltam a főzelékbe. A víz kevésnek tűnt, ezért elvétettem azt a hibát, hogy túl sokat adtam hozzá, így a végén az egész kicsit szétfőtt. Szóval erre érdemes figyelni. A karalábépörkölt a korábban leírt módon készült, hagyma olajon, paprika, kockázott karalábé, chili, víz, főzés, kész. Kenyérrel király, 2 főre elég ez az adag.


Szerintünk ez is ízleni fog ...

Hibát talált oldalainkon? Segítsen a javításában! Mondja el nekünk!



Hiányol valamit oldalainkról? Javasoljon új tartalmakat vagy funkciókat!



Észrevétele van? Küldje el!