leveskocka receptek - Vegetáriánus receptek

Még kapható a második,
      bővített kiadás!

Még kapható! Bliszkó Viktor: Vegetáriánus receptek; második, bővített kiadás



Próbálja ki, biztosan ízleni fog!

Mézeskalács-krémleves

7 őszi sütemény a gyümölcsös pitétől az almás pohárdesszertig










leveskocka receptek

Citromos-vegán joghurtos cukkinikrémleves

2024. január 21. vegasziget 

Igazi különleges leves a borongós téli napokra. Hozzávalók: 1 fej vöröshagyma 2 gerezd fokhagyma 1 db közepes burgonya 50 dkg cukkini 3 ek. olívaolaj 1 db citrom 1 kis doboz vegán joghurt (natúr) 1 leveskocka só Elkészítés: A hagymákat, burgonyát meghámozzuk, felkockázzuk, a cukkinit, ha zsenge és a héja vékony, ne hámozzuk meg; egyszerűen megmosást […]

Kakukkfüves gombakrémleves

2021. december 22. Mindennapi ételeink 

  A családunkban főleg férjem kedveli a gombát, így az ő kedvéért szokott készülni gombás étel. Ez a leves is neki készült elsősorban.  Hozzávalók:0,5 kg gomba 1 nagy fej vöröshagyma4 gerezd fokhagyma2-3 szem burgonya1 leveskockasó, kakukkfű - ízlés szerint 2 ek. olaj 3 dl növényi (dr.Oetker) tejföl Elkészítés:A kétféle hagymát pucolást követően olaj és víz keverékén megpároljuk. Hozzáadjuk a megpucolt, feldarabolt gombákat, krumplit, egy kis pirítást követően kevés vízzel felengedjük és fűszerezzük. Puhulásig főzzük, majd hozzákeverjük a tejfölt és összebotmixerezzük. Ekkor felengedjük annyi vízzel, amennyit jónak látunk (mi nem szeretjük, ha túl sűrű, de azért jó, ha krémes). Megszórhatjuk növényi sajttal vagy tálalhatunk hozzá pirítóst, pirított magvakkal is megszórhatjuk. 

Mentás vöröslencse krémleves

2021. december 21. Mindennapi ételeink 

Hozzávalók:270 g vöröslencse1 leveskocka1 nagy fej vöröshagyma3-4 ek. olaj 1 ek. liszt 2 ek. menta 1 kis konzerv paradicsompüré Elkészítés:A vöröslencsét megmossuk és egy főzőedénybe tesszük a leveskockával, sóval, a feldarabolt vöröshagymával, amit bő vízzel felöntünk és elkezdjük főzni. Egy másik edényben rántást készítünk. Az olajon a lisztet pirítani kezdjük, majd hozzákeverjük a mentát, amivel csak egy-két kavarásnyi ideig pirítjuk, végül lehúzzuk a tűzről és egy kis konzervnyi paradicsompürét keverünk hozzá. Ha a levesünk megfőtt, akkor hozzáöntjük szitán keresztül a rántást és ha szükséges még teszünk bele sót vagy vizet és összeturmixoljuk az egészet.Tálaláskor megszórjuk friss zöldfűszerrel, és pirított mandula-mogyoródarabokkal. 

Töltött paprika

2017. augusztus 7. Vegán receptek Tőlünk Nektek 

Töltött paprika  Hozzávalók: - 7 db nagyobb paprika - 1 üveg sürített paradicsom püré ( 360 grammos) - 2 közepes fej hagyma - pár szem paradicsom (elhagyható) - 1 bögre barnarizs - 1/­­2 bögre szójagranulátum - 2x 1 dl szójaszósz - 1 kg burgonya - bors, kömény, őrölt babér, só, cukor, pici mustár, 1 leveskocka - 4 gerezd fokhagyma - pici olaj, liszt a rántáshoz   Ez a recept anyukám töltött paprikája vegánosítva, ami abból áll, hogy a paprika töltelékét sajátosan oldom meg:  Megfőzöm a barnarizst 3-szoros  mennyiségű vízben, melybe beledobok egy leveskockát is. Beáztatom a szójagranulátumot annyi vízben, hogy jól ellepje. Mikor beledagad, szójaszószt és borsot teszek hozzá. Mikor a rizs kicsit kihűlt, összekeverem a szójagranulátummal, 1 fej apróra vágott hagymával, a 4 gerezd fokhagymával, mustárral, babérral és köménnyel, majd pihentetem kicsit. (Fontos, hogy "ízes" legyen. Lehet kicsit eltúlozni a fűszereket, mert a paradicsom püré, a krumpli, de még a paprika is semlegesíteni fogja.) Közben a burgonyát megpucolom, kockára vágom, majd sós vízben megfőzőm. A paprikákat kicsumázom, és elegánsan beletöltöm a rizses alapomat, majd egy tepsibe fektetem őket egymás mellé szorosan. Mikor kész, rádobálom a másik hagymát is, melyet karikára vágok fel, majd a paradicsomokat összeszelve ráhelyezem a tetejére. Ezután leöntöm olajjal, szójaszósszal, és én megszórtam egy kis kakukkfűvel is. Lefedem fóliával, és a 220 fokos sütőben jó sokáig sütöm. Készítek egy rántást, a paradicsom pürét vizzel kikeverve beleöntöm a kész rántásba, kevergetem, majd cukrozom és sózom. Mi édesen szeretjük. Beleraktam legalább 4 kanál cukrot, de ez ízlés szerint alakítható. Tálalásnál a krumpli mellé teszem a paprikát, ami meg van töltve, és igyekszem úgy szedni, hogy sült hagyma és paradicsom is kerüljön a tányérra. Erre öntöm rá a forró és édes paradicsom szószt.       Jó étvágyat!

Mandulakrémes-bazsalikomos spárgakrémleves

2016. május 13. Éltető ételek 

Mandulakrémes-bazsalikomos spárgakrémlevesEgy kedves, "ismeretlen ismerősömtől" kaptam ezt a spárga receptet. Persze az övé egy picit másabb volt, mert bazsalikom illóolajat is tett bele, és citromlé helyett balzsamecetet... mandula helyett mandulafehérjeport. Tehát... majdnem ugyanaz, de mégsem. :) Mindenképp próbáljátok ki, megéri. Hozzávalók: - 1 csomag zsenge zöldspárga - 2 újhagyma - 1 evőkanál bio vaj - 4 dl zöldségalaplé (vagy mindenmentes leveskocka) - 1 marék áztatott, blansírozott mandula - 1 kis marék friss bazsalikom - himalája só, bors - pici citrom leve - 1 dl zabkrém Elkészítése: Először a spárgát törjük ketté. A spárgacsúcsot tegyük félre, a szárának a végét vágjuk le (ahol fás), és karikázzuk fel. - A vajon dinszteljük meg a vékony karikára vágott újhagymát, dobjuk rá a felkarikázott spárgát is. Pár percig pirítsuk, majd öntsük rá a zöldségalaplét. Még önthetünk hozzá egy kevés vizet. - Tegyük hozzá a beáztatott, barna héjától megszabadított mandulát, fűszerezzük. - Kb. 15-20 perc alatt főzzük puhára. - Tegyük bele a turmixba a marék bazsalikommal együtt. Dolgozzuk össze jó krémesre!Tegyük vissza főni, adjuk hozzá a felkarikázott spárgacsúcsokat. Kb. 5 perc főzésre van még ekkor szükség.Öntsük hozzá a zabkrémet, és csavarjunk bele egy pici citromlevet. 1-2 rottyantás, és már készen is van.Az ismerősöm eredeti receptje: A végén cseppents bele 2 csepp bazsalikom ct. linalool illóolajat. Citromlé helyett balzsamecetet, a zöldségalaplé helyett pedig 2 teáskanál Rapunzel levesport használj. Jó étvágyat hozzá!

Avokádós tortillaleves

2016. február 17. Vegán muflon 

Tortillaleves, hogyne. Állatságokat én is tudok mondani: buktafőzelék. Turbinametélt csapágyas melltartósalátával. Konfitált ateizmusragu  ok-okozati összefüggésekkel és geocentrikus világnézettel tálalva. Máskor, ha nagyon mexikói akarsz lenni, inkább takarítsál feketén egy texasi McDonalds-ban! - eddig a kétkedők hangja. Pedig a tortillaleves nagyon is létező jelenség, és olyannyira autentikus, hogy a bevándorlási hivatal kis híján rám törte az ajtót, miközben elkészült. Beszerzendő: 1 fej vöröshagyma 1 sárgarépa 1 kaliforniai paprika ízlés szerint jalapeno paprika (tehát egy tartályhajónyi, meg még egy kicsi) 4 gerezd fokhagyma 1 tk oregánó 1 tk őrölt kömény 1 tk chilipor 400 g (azaz egy konzerv) vagdalt paradicsom 1 dl paradicsomszósz 3 csésze zöldségleves-alaplé (ezt én sem tudom micsoda, de a leveskocka-víz kombóval állítólag helyettesíthető - üdv: a négyszeres Michelin-csillagos blogger) 1 db lime leve 2-3 ek csicseriborsó 4-5 kukoricatortilla 1 avokádó só/­­bors El-ké-pesz-tő-en forradalmi indításként a felkockázott vöröshagymát megpároljuk. Hozzáadjuk a szintén felkockázott sárgarépát és a kaliforniai paprikát, és jó három percig közepes lángon kevergetjük. Hozzápasszítjuk az összetört fokhagymát, a felaprított jalapenót és a fűszereket, majd fél percnyi cicázás után minden rutinunkat latba vetve hozzáadjuk a vagdalt paradicsomot és a paradicsomszószt. Belefacsarjuk a lime-ot, majd jöhet a legbizarrabb(nak tűnő) összetevő, a 2cm-es kockákra vágott kukoricatortilla. Ezt az elegyet - ha nincs jobb dolgunk - jó tíz percen át főzzük kis lángon, majd levesszük a tűzről, és egy botmixer nevezetű aparát segítségével összeturmixoljuk. Kegyelemdöfésként hozzáadjuk a felkockázott avokádót, és csicseriborsóval dekoráljuk a hatásvadász ételfotó érdekében (is).

Bolgár bableves

2016. január 24. Mindennapi ételeink 

Bolgár bableves Fanni hála Istennek rajong a babért, lencséért, vörös lencséért, sárgaborsóért. Akár főzelék, akár leves formában jöhetnek ezek a dolgok. Most fehér babból készült leves nálunk.   Hozzávalók: 20 dkg fejtett bab 1 nagy fej vöröshagyma 1 sárgarépa 1 kápia paprika 2 paradicsom 1 közepes burgonya 1/­­2 zeller 2 ek. kókuszzsír 1 csokor petrezselyem 2 tk. pirospaprika 2 ek. paprikakrém  1 leveskocka 2 ek. levespor és ételízesítő 1 rozmaringág (2-3 tk. morzsolt rozmaring) Elkészítés: A babot Fannival előző este beáztattuk. Egy nagy edényben a kókuszolajat megolvasztjuk és a hagymát rákockázva megdinszteljük. Hozzáadjuk a babot, pirospaprikát, leveskockát, ételízesítőt és vízzel felengedve kb. 40 percig főzzük. Ekkor hozzáadjuk a kis kockára vágott paprikát, zellert, krumplit, paprikát. Amikor az összes zöldség megpuhult, a paradicsomot és paprikakrémet is hozzáadjuk, ill. a petrezselyme és rozmaringot. 

Tápláló babgulyás adzuki babból (gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes, vegán)

2015. október 13. Zöld Avocado 

Tápláló babgulyás adzuki babból (gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes, vegán) tápláló babgulyás adzuki babból (gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes, vegán) A tél közeledtével egyre sűrűbben előkerülnek a leveses fazekak, a mélytányérok. A magyarok nagy levesfogyasztó nemzet hírében állnak, ami a hideg idővel még igazabbá válik. El sem tudjuk képzelni a vasárnapi ebédet, vagy egy ünnepi menüsort, leves nélkül! :-) Pedig sok milliárd ember számára nem olyan természetes a levesek rendszeres fogyasztása, mint számunkra. Ha pedig beköszönt az ősz, még szívesebben kanalazgatunk egy-egy forró zöldséglevest, krémlevest, vagy akár egy tartalmas babgyulást. A nyáron sokkal több friss és lédús gyümölcshöz és zöldséghez jutunk, mint télen, így a téli folyadékpótlás nagy részét ilyenkor a levesek biztosítják. Mi magunk is nagyon szeretjük őket. Gyakran készítek hamis gulyásokat, például csicseriborsóval (hús helyett), lencsével, vagy az egyik nagy kedvencünket, a babgulyást. Amióta megismerkedtem az adzuki babbal, előszeretettel készül a konyhámban adzuki babos gulyásleves mindenki nagy örömére. tápláló babgulyás adzuki babból (gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes, vegán) Az adzuki bab Kelet - Ázsia közkedvelt alapanyaga, ahol nem csak leveseket és salátákat készítenek belőle, de teákat, és édeskés ízének köszönhetően finom desszerteket is. " A növény magjait már időszámításunk előtt 1000 évvel fogyasztották Kínában és Koreában. Japánba, ahol jelenleg is nagyon kedvelt élelmiszer, csak később került. A kelet-ázsiai konyhában az adzukibabot édesen szokás fogyasztani. Általában cukorral főzik össze és így jön létre az a bizonyos bab paszta, ami az egyik legfontosabb összetevője a kelet-ázsiai ételeknek, édességeknek. Gyakran ízesítik is, ugyanúgy, mint a gesztenyemasszát. A vörös bab masszát számos kínai ételhez is felhasználják, mint például a vörös bab fagylathoz. Rengeteg japán édességben is megtalálható. 2009. október 20.-án pedig a Pepsi kiadott egy adzukibab ízesítésű iható terméket is." Forrás: Wikipedia 10 OK, HOGY MIÉRT FOGYASSZUNK ADZUKI BABOT? 1) A fejtett babok a vegetáriánus táplálkozás fontos pillérei, mivel nagyszerű fehérjeforrások, tökéletes húspótlók a szervezet számára. Az adzuki bab a makrobiotikus táplálkozók körében is az egyik legkedveltebb hüvelyes, nagyon magas fehérjetartalmának köszönhetően. 2) Jelentős B1- és B2 vitamintartalma mellett, hasznos vas-, kalcium-, magnézium és foszfor forrás. 3) Magas kalóriatartalma ellenére alacsony zsírtartalommal rendelkezik. 4) Rendkívül magas rosttartalmának köszönhetően csökkenti a koleszterinszintet. 5) Alacsony glikémiás indexének köszönhetően természetes inzulinszabályozó. Egyensúlyban tartja a vércukorszintet, így cukorbetegek számára is kifejezetten ajánlott a fogyasztásuk. 6) Oldhatatlan rosttartalma jótékony hatással van a belek mozgására, a székrekedésre. Ennek köszönhetően csökkenti a végbél- és vastagbélrák kialakulásának kockázatát. 7) A felgyorsult bélmozgásnak köszönhetően remekül méregtelenít, salaktalanít. 8) A hagyományos kínai gyógyászat szerint a kínai vörös bab, a szív gabonája, mert egyszerre tisztítja meg a szívtüzet és tölti fel vérrel a szívet. Tökéletes vérnyomás-szabályozó. 9) Magas rosttartalma miatt hosszú ideig telítettség érzést okoz, és ez párosítva az alacsony zsírtartalommal, és az alacsonyan tartott vércukorszinttel, segít a testsúlyunk kordában tartásában, a fogyásban. 10) Magjának csíráztatásával értékes esszenciális aminosavakhoz juthatunk. +1) Fontos élelmiszer alapanyag funkciója mellett, hasznos kozmetikum is. Bőrápolóként friss, puha, energiával teli arcbőrt kapunk, egy-egy adzuki babbal készített pakolás vagy lemosó után. tápláló babgulyás adzuki babból (gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes, vegán) Magyarországon leginkább vörös színű adzuki babot lehet vásárolni bioboltokban, de létezik fehér, fekete és szürke színben is. A többi babhoz hasonlóan ezt is áztassuk be előző éjszaka, hogy könnyebben meg tudjuk főzni. Vigyázzunk, mert az adzukibab hamarabb megfő, mint a hagyományos bab, nekem is sikerült túlfőznöm. ;-)  Főzve, fagyasztóban tárolva, akár hónapokig is eláll, így bármikor amikor szeretnénk, csak előkapjuk és változatos formában, különböző ételekben felhasználhatjuk. Itt a Zöld Avocado vegetáriánus gasztroblogon egy hagyományos babgulyást készítettem nektek, de használhatjuk saláták alapanyagaként, pörköltökbe, kenyérre kenhető krémként, sütőtököt tölthetünk meg vele, fogyaszthatjuk rizses egytálételbe, mexikói ételek töltelékeiként, tortillával, chipsz-szel, de akár édességek alapanyagaként is. A későbbiekben biztosan ki fogom próbálni, mint desszert alapanyag! ;-) tápláló babgulyás adzuki babból (gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes, vegán) HOZZÁVALÓK - 4 db közepes sárgarépa - 1 db nagyobb fehérrépa - 500 g bio adzuki bab (előző éjszakára beáztatva) - 2 db közepes vörös hagyma - 2-3 ek olívaolaj (vagy répceolaj) - 1 közepes érett paradicsom - Himalája só, őrölt fekete bors, 3 db bio ételízesítő leveskocka, 1 ek mustár - 1 nagy marék friss petrezselyem - nagy fazék tiszta víz -  - gluténmentes csipetke: (barna) rizsliszt, Himalája só, víz (elhagyható) tápláló babgulyás adzuki babból (gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes, vegán) ELKÉSZÍTÉS Mint minden leves, ez is nagyon egyszerűen elkészíthető! Az apróra vágott vöröshagymát olajon megdinszteljük, majd rászórjuk az apróra vágott paradicsomot. 1-2 perc kevergetés után, hozzáadjuk az előre beáztatott adzuki babot, a megtisztított és felkarikázott sárgarépát, a fehérrépát felvágva kb. 8 darabba. Az egészet felengedjük kb. háromszoros mennyiségű vízzel, és hozzáadjuk a fűszereket, illetve az apróra vágott petrezselymet. Fedő alatt, közepes lángon, kb. 1 óra alatt készre főzzük a babgulyást. Közben néha megkeverjük. (Nem szükséges liszttel sűríteni) Amikor már puha a bab és a répa is, beleszaggatjuk a gluténmentes csipetkét. Sajnos nem tudok pontos mennyiségeket írni, mert érzésre készítem. Egy müzlistálat félig töltök rizsliszttel, hozzáadok kb. 1 tk Himalája sót, és annyi vizet, hogy csipkedhető keményebb tésztát kapjak. Olyan gyurmaszerű állagot. A forrásban lévő levesbe csipkedjük lisztes kézzel a csipetkéket. A méretét szabadon megválaszthatjuk. Általában a nokedlinél egy kicsit nagyobb galuskákat tépkedek, amik a főzés során még egy kicsit meg is fognak dagadni. Miután az összes csipetke a levesben van, visszatesszük a fedőt, és még kb. 5 percig főzzük az egészet egybe. Ezután tálalható is a gazdag és tápláló, meleg adzukibabból készült gulyásleves. tápláló babgulyás adzuki babból (gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes, vegán) Táplálkozz és ne csak étkezz! Jó étvágyat kívánunk! :-) Amíg elkészül a gulyásleves, készítsetek mellé például mindenmentes, narancsos sütőtökös diós kuglófot,  mindenmentes, narancsos sütőtökös diós kuglófvagy laktózmentes,  amerikai banán-palacsintát,  laktózmentes, amerikai banán-palacsinta vagy tojásmentes , túrós kakaós zabpalacsintát. (Ez utóbbi kettő már nem vegán, és nem is gluténmentes ételek.)  tojásmentes, túrós kakaós zabpalacsinta Megjegyzés1: Nem tudom, hogy ti már észrevettétek-e, de a gulyáslevesek, és a pörköltek sokkal, de sokkal finomabbak, és zamatosabbak másnap, illetve harmadnap. Minél "érettebb", annál ízesebb! Legalább is nekem ez a tapasztalatom. ;-) Így ha vendégeket szeretnétek elkápráztatni egy hamis gulyáslevessel, pörkölttel (pl.: csicseriborsó pörkölt), akkor készítsétek el még előző nap, és hagyjátok összeérni az ízeket. Megjegyzés2: A hüvelyesek, gabonákkal történő fogyasztása tökéletes fehérjeforrás, és egymást kiegészítve teljesértékű tápláléknak számít. tápláló babgulyás adzukibabból (gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes, vegán)

Menzareform. Tényleg ez kell a gyermekeinknek?

2015. augusztus 16. Éltető ételek 

Szinte megszokottá válik, hogy gyermekeink elhízottak, cukorbetegségben, emésztőszervi betegségekben szenvednek (székrekedés, aranyér), gluténérzékenyek. Valamint azt sem szabad elfelejteni, hogy gyermekkori táplálkozásunk nagyban kihat a felnőttkori egészségünkre. A gyermekek óvodás kortól közétkeztetésben vesznek részt, ezért nagyon fontos (lenne), hogy megfelelő minőségű ételt kapjanak. Természetesen a kalóriát pontosan kiszámolják, de hogy az mennyire táplálja a fejlődő gyermek testét, az már más kérdés. Kijelenthetjük, hogy minőségi éhezés van - persze ez nemcsak a gyermekekre, hanem a felnőttekre is igaz -, ezért alakulnak ki különféle krónikus betegségek. A gyerekek egészséges fejlődéséhez teljes értékű ételekre van szükség. Mit is jelent a teljes értékű elnevezés? Az alapanyagból nem vesznek el semmit (nem finomítják) és nem is adnak hozzá semmit (különféle adalékok, színezékek, ízfokozók). De amíg alapélelmiszernek számít a fehér BL55-ös liszt, a kristálycukor és a finomított napraforgóolaj, addig nagy változások nem lesznek.   A Minis ztérium próbál tenni valamit, de nem eleget . Természetesen azt már látják, hogy a túlzott sófogyasztás felnőttkori szív- és érrendszeri betegségekhez vezet és a túlzott cukor- és zsírfogyasztás pedig elhízáshoz. Ezért tilos sószórót kitenni az asztalra, és a cukor mennyiségét is korlátozzák. Ennyiből majdnem ki is merült az egészséges táplálkozás meghatározása. Az EMMI rendelete a Közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírásokról szeptembertől élesben fog működni, de sajnos még mindig vannak benne elmaradott gondolkodású pontok . A rendelet szerint személyenként legalább 3 dl tejet vagy ennek megfelelő mennyiségű kalciumtartalmú tejterméket, és mindennapos állati eredetű fehérjeforrást kell biztosítani a napi 3x-i étkezés esetében. Ilyenkor elgondolkodok, hogy a jogszabály írói elolvasták-e az újabb kutatási eredményeket. Ha mást nem is, de a Kína tanulmányt mindenképp javaslom elolvasásra nekik. A könyv szerzője T. Colin Campbell rávilágít arra, hogy a napi kalóriabevitel 10%-ánál több állati fehérje krónikus betegségek kialakulásához vezet. Tehát mindenképp fontos azt betartani - gyerekek és felnőttek esetében is -, hogy az állati fehérje 10% alatt legyen. Ide tartozik a tej kazeintartalma (fehérje) is. Finn kutatások kimutatták, hogy a tehéntej fogyasztása öt-hatszorosára növeli az 1-es cukorbetegség kockázatát. Menzai körkép Először is, a legfontosabb az lenne, hogy a gyermek már otthon, a családi környezetben is egészségesen táplálkozzon. Ha már valamennyire ismeri a kölest, a barna rizst, a csicseriborsót vagy éppen a zöldsalátákat, zöldfűszereket, akkor nem fog a menzán előítélettel enni. Ha az asztalnál csak 1 gyerek fintorogni fog a zöld brokkoli leves láttán, akkor bizony nagy valószínűséggel a többiek már meg sem fogják kóstolni. Nekem is három iskolás lányom van, és tudatában vagyok annak, hogy milyen a közétkeztetés az iskolákban. A tízórai és az uzsonna szinte minden esetben vásárolt sós és édes péksütemény, a legolcsóbb felvágottal, virsli, tej (ami a bociknak való), gyümölcsjoghurt, cukros puding, túró rudi, kenyérlángos, vajas kenyér felvágottal és még sorolhatnám. Az ebéd sem jobb, a húsfélék áznak a zsírban, főzelékek közül csak a krumpli, borsó és tökfőzelék a jellemző, melyek nagyon hígak. Ezek sajnos nem tartalmazzák azokat a fontos összetevőket, melyekre egy fejlődő szervezetnek szüksége lenne. A helyes ételtársításról már ne is beszéljünk, amikor is az állati fehérjét nem célszerű keményítővel párosítani (pl. hús-krumpli). Mit is ír elő az elhíresült menzareform? Elsősorban azokat az előírásokat vettem górcső alá, ahol 3x étkezést biztosítanak. Naponta biztosítandó élelmiszercsoportok: két adag zöldség - ide nem értve a burgonyát - vagy gyümölcs, ezekből legalább egy adag nyers formában (1 adag gyümölcs 7-15 dkg, 1 adag zöldség 4-9 dkg alsó- és felső tagozatosok függvényébben) két adag gabona alapú élelmiszer, melyből legalább egy adagnak teljes kiőrlésűnek kell lennie (min. 50%-ban tartalmaz egész gabonaszemet, vagyis korpát és csírát is). Állati eredetű fehérjeforrást minden főétkezésnek, bölcsődei étkeztetés esetén az egyik kisétkezésnek is tartalmaznia kell. Egyéb előírások: Az italként kínált tej hozzáadott cukrot nem tartalmazhat. Nem lehet felhasználni sótartalmú ételport, sótartalmú leveskockát, sótartalmú ételízesítő krémeket, pasztákat állományjavításon vagy ételízesítésen kívüli célra. A tea legfeljebb 0-10 g cukrot tartalmazhat adagonként. A szükséges folyadék biztosítására étkezések között ivóvíz, illetve ásványvíz adható. Tilos a szénsavas vagy cukrozott üdítő, szörp, energiaital. Nem használhatnak sütéshez, főzéshez kókusz- és pálmazsírt. Ez kifejezetten érdekes, nem tudom, mivel jobb a finomított, hidrogénezett étolaj. A gyerek nem a kókuszzsírtól fog elhízni. Amennyiben kiegyensúlyozottan, egészségesen táplálkozik, akkor nyugodtan beleférnek a táplálkozásba a teljes értékű, telített zsírok is. 2 hétre (10 napra) vonatkozó előírások napi 3x étkezés esetén:  - Hús: 6-10 alkalommal Hal: legalább 1 alkalommal 3 liter tej vagy ennek megfelelő mennyiségű kalciumtartalmú tejtermék  - Tojás: 3-5 darab  - Rizs: max. három alkalommal  - Burgonya: max. öt alkalommal Szárazhüvelyesek a január 1-jétől április 30-ig és az október 1-jétől december 31-ig tartó időszakban: 1-3 alkalom  - Szárazhüvelyesek a május 1-jétől szeptember 30-ig tartó időszakban: 1 alkalommal  - Ízesített tejkészítmény: max. 2 alkalommal  - Lekvár, mogyorókrém, csokoládékrém: max. 1 alkalommal  - Olajos magvak: legalább 1 alkalommal  - Teljes kiőrlésű gabona alapú élelmiszer: legalább 10 alkalommal  - Margarin kenőzsíradékként: max. 10 alkalommal  - Vaj kenőzsíradékként: max. 3 alkalommal  - Bő zsíradékban sült étel: max. 1 alkalommal A következő részben leírom a véleményemet erről a rendeletről, hogy mi a jó benne és mit kellene még változtatni. Valamint ötleteket és megoldást is nyújtok arra vonatkozóan , hogy hogyan tudjuk a mindennapos étkezését megoldani gyermekünknek úgy, hogy egészséges felnőtt váljék belőle. Felhasznált irodalom: http:/­­/­­net.jogtar.hu/­­jr/­­gen/­­hjegy_­doc.cgi?docid=A1400037.EMM

Olaszos vöröslencse-főzelék

2015. július 22. Éltető ételek 

Olaszos vöröslencse-főzelékEzt a főzeléket igen hamar el lehet készíteni, mivel a lencsét még áztatni sem kell. Én ezt főtt barnarizzsel tálaltam, de akár zabfasírt is kerülhet mellé. De ha főzünk bele krumplit, akkor önmagában is megállja a helyét. Zsófi lányom volt a főkóstoló, aki azt mondta, hogy ilyet bármikor készíthetek. Hozzávalók: - 30 dkg vöröslencse - 1 vöröshagyma - 2 gerezd fokhagyma - 3 paradicsom - 1 kápia paprika (csíkokra és kockára vágva) - 1 sárgarépa - 1/­­2 mindenmentes zöldségkocka - só, bors, oregano, bazsalikom - 1 evőkanál kókuszolaj Elkészítése: A kókuszolajon megdinszteljük a csíkokra vágott hagymát és kápia paprikát, belereszeljük a fokhagymát, majd hozzáadjuk az átmosott vöröslencsét is.Együtt pirítjuk úgy 2-3 percig, majd ráöntjük az összeturmixolt paradicsomot. Adunk még hozzá kevés vizet is.Főzzük 10 percig, majd a felét botmixerezzük össze. Adjuk hozzá a felkockázott sárgarépát és a kápia paprikát, és főzzük készre.

Egyszerű és tápláló spárgakrémleves, természetes sűrítéssel (gluténmentes, laktózmentes, vegán)

2015. június 2. Zöld Avocado 

Egyszerű és tápláló spárgakrémleves, természetes sűrítéssel (gluténmentes, laktózmentes, vegán)Tápláló spárgakrémleves (gluténmentes, laktózmentes, vegán) Az idei spárga szezon alatt készítettem már nektek Zöld spárga pesztós zöld spagettit, francia Quiche-t spárgával és tofuval, legutóbb sütöttem egy Kéksajtos ricottás spárgás pizzát, most pedig egy nagyon egyszerűen elkészíthető spárgakrémlevessel zárom az idei spárga szezont. Olyan egyszerű, hogy még hosszas felvezetésre sincs szükség. Csak egyszerűen, szimplán itt egy nagyon finom krémleves természetes sűrítéssel, tejszínmentesen, és mégis krémesen. Mindenmentes, vegán, naturális. Amilyen gyorsan elkészül, olyan gyorsan el is fog fogyni! ;-)  HOZZÁVALÓK: (kb.4 főre) 1 köteg zöld spárga1/­­2 nagyobb vöröshagyma apróra vágva2 ek extra szűz olíva olaj4-5 gerezd fokhagyma (attól függően milyen intenzív az íze, lehet több, vagy kevesebb)fűszerek: Himalája só és frissen őrölt fekete bors ízlés szerint, 1 tk őrölt szerecsendió, 1 db bio ételízesítő kocka, 1 ek mustárvíztökmag és napraforgó mag a tálaláshoz (levestészta helyett) (friss petrezselyem - opcionálisan) Tápláló spárgakrémleves (gluténmentes, laktózmentes, vegán) ELKÉSZÍTÉS: A zöld spárga száraz, fás végeit levágjuk, arra nem lesz szükség. A spárgát feldaraboljuk kb. 3-4 cm-es darabokra. A fél fej vöröshagymát megdinszteljük egy kevés olíva olajon. Rászórjuk a negyedelt fokhagyma gerezdeket és a feldarabolt spárgát. Az egészet felengedjük háromszoros mennyiségű tiszta vízzel, fűszerezzük (só, bors mustár, szerecsendió, leveskocka), és lassú tűzön puhára főzzük kb.15 perc alatt. Ha megpuhult a spárga, össze turmixoljuk az egészet egy kézi botmixerrel. Tökmaggal és napraforgó maggal megszórva tálalhatjuk a finom és egészséges spárgakrémlevest! :-) Hiányzik valami??? Hiányzik a jól megszokott habarás, a rántás vagy a tejszínes sűrítés? Jól látod, hogy nem látod. :-) A természetes sűrítésnél, nincs szükségünk sem habarásra, sem rántásra, sem tejszínes sűrítésre ahhoz, hogy egy krémes levest vagy akár egy főzeléket kapjunk végeredményül. Sokkal egészségesebb, és emészthetőbb, ha a leveseket, főzelékeket, önmagukkal sűrírtjük be. Ez azt jelenti, hogy egyrészt ne főzzük őket bő lével, másrészt miután megfőtt az adott zöldség, merjünk ki az edényből 1-2 merőkanállal a majdnem kész ételből, a kimert adagot turmixoljuk le, majd keverjük vissza a főzelékbe, miközben a tűzhely bekapcsolva marad. Ha túl híg a főzelék, vegyünk ki belőle nagyobb adagot, és sűrítsük be önmagával. A krémleveseket pedig egyszerűen csak kézi botmixerrel turmixoljuk le miután megfőtt a zöldség. Ennyi. Ilyen egyszerű! :-) Nem kell semmilyen egyéb adalékanyag ahhoz, hogy a híg állagból sűrűt kapjunk. Tápláló spárgakrémleves (gluténmentes, laktózmentes, vegán) Táplálkozz ne csak étkezz! ;-) Megjegyzés: Azt tudtátok, hogy a spárga a világ legtisztább 15 zöldsége közé tartozik? Mivel gyorsan fejlődik, semmiféle növényvédő szer használata nem szükséges táplálásához. Organikus növénynek számít. Egyéb érdekességek a spárgáról itt: Sokszínűvidék

Tápláló brokkolikrémleves mozzarellával és tökmaggal (zöld menüsor Szent Patrik napon 1.rész)

2015. március 20. Zöld Avocado 

Tápláló brokkolikrémleves mozzarellával és tökmaggal (zöld menüsor Szent Patrik napon 1.rész) Az előző bejegyzés az írországi Szent Patrik napról, és az általa okozott "bezöldülésről" szólt! Prezentáltam nektek egy zöld menüsort, és azt ígértem, hogy végig veszem a recepteket. Tudom, hogy mindenki a látványos szőlős- csoki krémes torta receptre vár, ezért nem azzal kezdem! :-) A jó dolgokat általában ki kell érdemelni, a finom falatokra mindig várni kell, és az étkezést sem a desszertel kezdjük... legalább is általában nem. ;-) Egy kis türelmeteket kérem, és azt, hogy adjatok esélyt a többi zöld ételnek is, ne csak az édességnek! :-) tápláló brokkolikrémleves mozzarellával Kezdjük a menüt a zöld levessel, ami ezúttal egy krémes, tápanyagban gazdag, ízletes és egyszerűen elkészíthető brokkolikrémleves. Tudom, tudom... a brokkoli nem egy közkedvelt zöldség. Higyjétek el, nálam sem volt az korábban. ;-) De az a jó a kevésbé finom zöldségekben is, hogy el lehet készíteni őket ízletes ételekként, és akkor szívesen kanalazzuk az értékes zöld brokkoli rózsákat például levesként, vagy eldugva egy burgonyás egytálételben.  Jóóóó sok évvel ezelőtt vendégségben voltunk valahol, ahol illedelmességből megkóstoltam a számomra akkoriban egyáltalán nem vonzó tejszínes brokkolikrémlevest, szárított kenyér kockákkal, és reszelt sajttal. Mondanom sem kell, magamtól nem készítettem volna brokkolit semmilyen formában ezidőtájt. Illedelmességből megkóstoltam, és azóta nem tudom abbahagyni! :-) Persze a kenyér kockák mára már tökmag vagy napraforgó maggá alakultak, a reszelt sajt sem állandó szereplője ennek a tápláló krémlevesnek, és a tejszínes sűrítést felváltotta a természetes sűrítés*. Na és akkor röviden miért is olyan értékes és tápláló a brokkoli? "Rosttartalma jótékony hatású székrekedéses panaszoknál, mivel serkenti a belek mozgását. Ásványi anyagai közül említésre méltó a kálium, a kalcium, a magnézium, nátrium, a vas, a cink és a foszfor. A nyers növényben B1-, B2-, B6-vitamin, C-vitamin, K-vitamin és E-vitamin is kimutatható, valamint az A-vitamin provitaminja, a béta-karotin. Igen gazdag folsavban; fogyasztása várandósoknak kifejezetten javasolt. A brokkoli az egyik C-vitaminban leggazdagabb zöldség. Többek között megtalálható benne az a szulforafán nevű kéntartalmú vegyületet is, amely kemopreventív molekulaként segíti a szervezetnek a daganatos sejtek elpusztítását célzó természetes folyamatainak a beindulását. Ezen kívül támogatja a szervezet méregtelenítésében fontos védőenzimek működését is, amelyek segítenek a rákkeltő anyagok kiválasztásában és megelőzik a rákhoz vezető sejtkárosodást. Különösen az ösztrogénfüggő emlő- és egyéb daganatok esetében játszhat szerepet a rákmegelőzésben. Régóta fölismerték a kutatók, hogy a nyers vagy párolt brokkolit gyakran evő közösségekben a koszorúér-betegség és bizonyos daganatok ritkábban fordulnak elő. Egy új vizsgálat most azt jelzi, hogy brokkoli fogyasztásával jelentősen fokozható a szív oxigénhiánnyal szembeni ellenálló képessége. " Forrás: Dietetika Életmód brokkolikrémleves mozzarellával HOZZÁVALÓK: (kb. 4 személyre) - 2 nagyobb fej brokkoli (lehetőleg kistermelőtől) - 2 nagy fej vöröshagyma - 4 gerezd fokhagyma - kevés extra szűz olíva olaj, vagy kókusz olaj - 2 db bio leveskocka - egy marék friss petrezselyem - Himalája só, őrölt fekete bors, 1 ek mustár - tökmag és napraforgó mag levesbetétnek - mozzarella sajt ELKÉSZÍTÉS:Egy nagyobb levesfőző edényben kevés olíva /­­ kókusz olajon aranybarnára dinszteljük az előre apróra felvágott vöröshagymákat. Felengedjük kb. 1,5 liter vízzel, beletesszük a bio leveskockákat, a sót, borsot, mustárt, a felkarikázott fokhagymákat, és egy marék friss petrezselymet. Ne spóroljunk a fűszerekkel, mert ez adja a leves ízét. Fedő alatt, közepes lángon elkezdjük összefőzni a leves alapot, közben pedig elkészítjük a brokkolit. A brokkolikat rózsáikra szedjük, és alaposan megmossuk. Mivel a brokkoli nyersen és párolva őrzi meg értékes ásványi anyag- és vitamin tartalmát, ezért ebben a receptben nem főzzük meg őket, hanem csak pároljuk, hogy egy igazán tápláló levest kapjunk végeredményül. :-) Elővesszük a pároló edényt (vagy ha van a kuktánkat), és feltesszük a brokkolikat gőzben párolódni. 10 perc múlva elzárjuk a hőt a tűzhelyen lévő mindkét edényünk alatt. A párolt brokkoli rózsákat beletesszük az alaplébe, és kézi botmixerrel krémes állagúra mixeljük a levest. *Hiányzik valami??? Hiányzik a jól megszokott habarás, a rántás vagy a tejszínes sűrítés? Jól látod, hogy nem látod. :-) A természetes sűrítésnél, nincs szükségünk sem habarásra, sem rántásra, sem tejszínes sűrítésre ahhoz, hogy egy krémes levest vagy akár egy főzeléket kapjunk végeredményül. Sokkal egészségesebb, és emészthetőbb, ha a leveseket, főzelékeket, önmagukkal sűrírtjük be. Ez azt jelenti, hogy egyrészt ne főzzük őket bő lével, másrészt miután megfőtt az adott zöldség, merjünk ki az edényből 1-2 merőkanállal a majdnem kész ételből, a kimert adagot turmixoljuk le, majd keverjük vissza a főzelékbe, miközben a tűzhely bekapcsolva marad. Ha túl híg a főzelék, vegyünk ki belőle nagyobb adagot, és sűrítsük be önmagával. A krémleveseket pedig egyszerűen csak kézi botmixerrel turmixoljuk le miután megfőtt a zöldség, egy kevéssel több vízben, mint ami ellepi. Ennyi. Ilyen egyszerű! :-) Nem kell semmilyen egyéb adalékanyag ahhoz, hogy a híg állagból sűrűt kapjunk. Tökmaggal, és /­­ vagy napraforgó maggal pótolhatjuk a leves tésztát, melyet az apróra morzsolt mozzarrelával együtt, fogyasztás előtt, a meleg levesbe szórva tálalunk.  tápláló brokkolikrémleves mozzarellával Tápanyagban gazdag Jó étvágyat kívánunk mindenkinek! ;-) Megjegyzés: Azt tudtátok, hogy "a dél-olaszországból származó mozzarella sajtot, a 16. század óta változatlan recept alapján készítik, a háziasított vízibivaly zsíros tejéből?! Gyártása során nem érlelik, semmilyen tartósítószert nem adnak hozzá, és nem is ízesítik. A készítés során a sajt zsírdús alapanyagát addig nyújtják és gyúrják, amíg végül formázhatóvá válik. A bivalytejben nincs karotin, ezért a színe tiszta fehér." Forrás: wikipedia

Kínai piritott rizs bambuszrüggyel és káposztasalátával (gluténmentes, laktózmentes, vegán)

2015. március 14. Zöld Avocado 

Kínai piritott rizs bambuszrüggyel és káposztasalátával (gluténmentes, laktózmentes, vegán) Nem tudom ti, hogy vagytok a kínai ételekkel, de mi nagyon szeretjük őket! :-) Ha idegen városban járunk, ahol nem ismerjük a helyi éttermeket, és kihagynánk a szokásos amerikai gyorsétterem láncokat, akkor keresünk egy kínai éttermet. A kínai éttermek nem arra hivatottak, hogy egy ünnepélyes családi ballagási ebédnek, vagy egy romantikus vacsorának a párunkkal, vagy akár egy céges munka vacsorának adjanak helyet! Azonban amikor már olyan éhesek vagyunk, hogy biztosra akarunk menni, és nem ismerjük az adott város lehetőségeit, akkor nekünk mindig ez a tuti befutó! ;-) Kínai piritott rizs bambuszrüggyel és káposztasalátával   "A tömeg mindig tudja" elvet követve, olyan kínai éttermet keresünk, ahol bent már más vendégek is jóízűen falatoznak, és nem csak az üres műanyag székek meg a tulajdonosok széles mosolya köszön vissza, mikor benézünk az ablakon. :-) Lassan minden nagyvárosban, most már nagyjából minden sarkon van egy-egy kínai étterem, sőt egyre elterjedtebbek az "All you can eat", azaz "Egyél annyit, amennyi beléd fér" típusú éttermek is. Persze rengeteg rémtörténetet lehet hallani ezekről az éttermekről, de azért vannak közöttük elég igényesek is, ahol tényleg nagyon jól lehet lakni, nagyon jó áron, és másnap sem bánjuk meg. ;-) Ez a recept úgy született, hogy betévedtem egy keleti ízeket, alapanyagokat értékesítő szupermarketbe, ahol kiszúrtam egy bambuszrügy konzervet a polcon. Bambusz? Hmmm, ez elég érdekesnek hangzik. Meg is vettem, és itthon megszületett köré az étel is. Ez a glutén- és laktózmentes, vegán, édes-fűszeres, roppanós, bambuszosrügyes rizs lett belőle! :-) Kínai piritott rizs bambuszrüggyel és káposztasalátával  HOZZÁVALÓK: (kb. 4 személyre) - 1,5 bögre barnarizs - 3 bögre víz - kevés szezámolaj - 1 dl sötét szójaszósz - 2 közepes vöröshagyma - 3 ek Agave vagy Juhar szirup (esetleg méz, ha nem ütközik az étkezési elveinkkel) - 1 zöld lime  - 1 bambuszrügy konzerv (darabolt) - 1 sütnivaló banán  - nyers savanyú káposzta (tetszés szerinti mennyiség) - 3 közepes sárgarépa - fűszerek: bio ételízesítő kocka, fehér bors, chili vagy Cayenne bors - 3-4 marék friss spenót levél ELKÉSZÍTÉS: A saláta... A nyers sárgarépákat hámozzuk meg, majd daraboljuk a két késes turmix gépünkbe. Kevés vízzel felengedve a répa darabkákat, turmixoljuk, és készítsünk belőle répa pürét. Ezt a kész nyers pürét keverjük össze a nyers savanyú káposztával, és tegyük a hűtőbe fogyasztásig. A répa édeskés íze tökéletesen tompítja a káposzta erőteljes savanyú ízét. A kínai rizs... A barna rizst kevés szezámolajon lepirítjuk, majd felengedjük dupla mennyiségű vízzel. Fedő alatt kb.40 perc alatt ropogósan puhára főzzük a szokásos módon. Öntsünk a WOK-ba kevés szezámolajat. A nagyobb darabokra vágott vöröshagymát szórjuk rá, majd adjuk hozzá a 3 ek Agave szirupot. Pirítsuk aranybarnára a mézes hagymát, majd adjuk hozzá az apróra vágott sütni való banánt, a bambuszrügy csíkokat, és öntsük fel az egészet a bambusz konzerv lé felével. Tegyünk bele egy bio ételízesítő /­­ leveskockát, egy kevés fehér borsot, ízlés szerint Cajan borsot vagy szárított chili port (ki mennyire csípősen szereti), 1 zöld lime frissen facsart levét, és 1 dl sötét szójaszószt. Keverjük össze az egészet, főzzük pár percig, majd adjuk hozzá a már előre megfőzött rizst. A WOK jelenlegi tartalmát jól elkeverjük, majd elkezdjük lepirítani. Az egészet folytonos átforgatás mellett pirítjuk, míg kész nem lesz. Ha már úgy látjuk, hogy megpirult a rizs, zárjuk el a tűzhelyet, és adjunk hozzá 3-4 marék friss spenót levelet kisebb darabokra vágva. Káposztasalátával tálalhatjuk, és ehetjük ezt a gyors, ízletes, és rendhagyó kínai jellegű ételt. Kínai piritott rizs bambuszrüggyel és káposztasalátával  Jó étvágyat kívánunk a tápanyagban gazdag keleti ízekhez! :-) 

Mexikói kukorica-krémleves

2015. február 16. Vegán muflon 

Mexikói kukorica-krémlevesMindig is irigyen tekintettem arra, akik az árral szemben úszva hiteles bizonyítékokkal támasztották alá az állati eredetű élelmiszerek káros mivoltát. Ezúttal azonban én is beállok a sorba. A különféle betegségek és az állati fehérjék közötti összefüggések már unásig ismertek a felvilágosultak számára, ezért most azt szeretném szemléltetni, milyen hatással vannak a hús-, tojás- és tejipar termékei a nyelvtudásra: Megjegyzés: a his loop egy különösen kegyetlen eljárás, a pig cutting következtében kerül a tányérra. És ezek után egyesek még képesek azt kívánni egymásnak étkezés előtt: good eatwish! Mint hithű animal savert, mélységesen felháborít a dolog. Ezért inkább szakma: ízlelőbimbókkal megáldott emberek egybehangzó állítása szerint a mexikói bableves életem egyik főműve volt. Most pedig gasztronómiai testvérbátyja, a kukorica-krémleves elkészítésének helyes metódusát pofáznám el nagy beleéléssel: Előkészítendő: 2 db kukoricakonzerv 1 fej vöröshagyma 1 nagyobb gerezd fokhagyma 8 dl zöldségleves-alaplé (türelmetlenek használhatják a 8 dl víz - 2 zöldségleveskocka kombót is) 1 kiskanál mustár 1 dl fehérbor 1 kiskanál curry 1/­­2 kiskanál őrölt gyömbér 1 kiskanál kurkuma 1-2 kiskanál cayenne bors vagy őrölt chilipaprika 1 evőkanál worchester szósz (ignorálható) só 2 dl növényi tejszín 1 evőkanál liszt dekorációs kellékek: tortilla chips jalapeno paprika A hagymát felkockázzuk és az összetört fokhagyma társaságában kevés olívaolajon - a gasztronómiai közhelyszótár legkedveltebb kifejezésével élve - üvegesre dinszteljük. Hozzáadjuk a levétől megfosztott kukoricát, az alaplevet, a mustárt, a fehérbort, az opcionális worchester szószt és a fűszereket, majd jó tíz percig főzzük közepes lángon. Természetesen mély edényt használunk, ellenkező esetben a botmixer használata közben vulgáris indulatszavak hagyhatják el szánkat. Igen, tehát botmixerrel nekiesünk, nem baj, ha kissé darabos marad. Megsózzuk. Ha megvagyunk, a tejszínt egy evőkanál liszttel elhabarjuk csomómentesre, majd beleoktojáljuk a levesbe, és tapasztaltan elkeverjük. Tortilla chipsszel és jalapenóval tesszük igazán esztétikussá.

"A Nap első sugarai" - háromszínű zöldségleves

2017. február 21. Vegán receptek Tőlünk Nektek 

Anna újabb ínycsiklandó levese: Hozzávalók: - 3 nagyobb sárgarépa - 1 nagy pasztinák - 1 kisebb karórépa vagy karalábé - hagyma - só - Eden würzl leveskocka - sáfrányos szeklice - petrezselyem 2-3 evőkanál kókuszolajon apróra kockázott hagymát megdínsztelek, majd az azonos méretűre kockázott zöldségeket is hozzáadom, sóval együtt párolom. Hagyma nélkül is ízletes. Két "Eden würzl" leveskockát és sáfrányos szeklicét beleszórok a levesbe. Puhára főzöm, a legvégén petrezselymet teszek hozzá. Az édes ízek, meleg színek harmóniája felfrissül a zöld petrezselyemmel. Tálalhatom grízgaluskával is. Jó étvágyat!

Gyógyító zöldségalaplé házilag ... leveskocka helyett

2016. május 5. Éltető ételek 

Gyógyító zöldségalaplé házilag ... leveskocka helyettSok receptben olvasható, hogy zöldség alaplevet használjunk az ételek készítése során. Persze ilyenkor egyszerű egy leveskockát vagy egy vegetát elővenni, de ezeknek számomra olyan műíze van. Nem is beszélve a sok adalékanyagokról és a sóról, ami benne van. Persze készíthetünk házilag vegetát is, de már kifogytam belőle, így most gyorsabb volt alaplevet készítenem. Az elkészített alaplevet műanyag edényben/­­tasakban kiporciózva lefagyaszthatod, így ha szükséged lesz rá, akkor lesz mihez nyúlnod. Krémlevesek, raguk, rizottók fontos hozzávalója, ezért szánjunk rá egy kis időt, és főzzünk egy nagyobb adagot egyszerre. Hozzávalók: - 5 közepes méretű sárgarépa - 4 közepes burgonya - 2 közepes méretű fehérrépa - 1 nagy fej vöröshagyma - 1 öklömnyi zeller - 1/­­2 kisebb fej karfiol - 2-3 gerezd fokhagyma - 1 zöldpaprika - 1 szép nagy paradicsom - friss zöldfűszer: petrezselyemlevél, lestyán - 3 liter víz - 2 teáskanál só Elkészítése: A zöldségeknek a külsejét alaposan dörzsöld meg, darabold fel.Tegyél mindent egy lábasba, és öntsd  rá a vizet.Főzd nagyon lassú tűzön legalább 1 óráig, de ha több időd van, akkor akár 2-3 órát is főhet. (Minél tovább fő, annál erősebb lesz a leves.)Szűrd le, majd használd az igényednek megfelelően. Más ételekhez tehetjük, de kis levesbetéttel, önállóan is ehetjük.

Zöldséges-tofus kocsonya (vegán)

2016. február 8. VegaLife 

Zöldséges-tofus kocsonya (vegán) Korábban már készítettem zöldséges kocsonyát tofu nélkül és útifű-maghéjjal, most azonban a ReformTér idei főzőköre velem indult még január közepén (januárban Magyarországon voltunk), ahova agar-agar-ral készült vegán zöldséges kocsonyát (is) vittem, amibe füstölt tofut is tettem. A főzőköri szervírozásnál pedig citromkarikát tettünk a tetejére. Aki szeretné, citrom helyett édes vagy csípős fűszerpaprikával is megszórhatja. A következő mennyiségből nagyobb adag készült. Először is a főzőkörre, ahol jó sikere lett, másodszor édesanyámnak, aki szerintem utoljára kb. 25 éve evett kocsonyát, harmadszor egy kevés magunknak. Férjemnek nagyon ízlett. Szerintem is finom lett, mások szerint is, de én továbbra sem vagyok oda a kocsonyákért. (A gyümölcstorta-jellegű süteményeken sem igazán szeretem. Itt Angliában pedig meglehetősen gyakran találkozok kocsonyás édességekkel, süteményekkel a boltok polcain. Nem hoz lázba.) A recept: Hozzávalók: - 1 nagy bögre felkarikázott sárgarépa - 1 nagy bögre zöldborsó - 1 kisebb fej karfiol - 2 szál fehérrépa - 1 kisebb fej zeller - 1 kisebb fej karalábé - 3-4 szem krumpli - 1 hagyma - 5-6 gerezd fokhagyma - 1 kisebb csokor petrezselyem - kurkuma - ételízesítő - bio zöldség-leveskocka - füstölt tofu - agar-agar (1 teáskanál 1 literhez)   Elkészítés: A megpucolt, megmosott, felaprított zöldségeket egy nagy fazékba tesszük, megszórjuk ételízesítővel és annyi vizet öntünk rá, hogy épp ellepje. Hozzáadunk leveskockát, kurkumát, majd a főzés utolsó pár percében fokhagymát egészben és szeletelve, valamint apróra vágott petrezselymet. Aki gondolja, egész fekete borsot is tehet bele. Én inkább filterbe/­­szűrőbe zárva főzöm bele az egész bors-szemeket. Ebből a mennyiségből egy jó adag zöldség leves lesz, amit nem érdemes egy az egyben kocsonyának felhasználni, főleg ha szeretjük a sűrű leveseket. Nos nálunk ez a helyzet, így kimentettem belőle némi levet és zöldséget egy másik lábosba. Ehhez kezdtem el hozzákeverni az agar-agar-t a következők szerint: Az agar-agarból kb. 1 evőkanálnyit elkeverünk 1 dl zöldséglével, majd ezt keverjük hozzá a többi kocsonya-alaphoz, és egyet forralunk rajta. Ezt követően már csak megfelelő edényekbe szervírozzuk, belerakjuk a felszeletelt füstölt tofut, lezárjuk és vagy kitesszük az erkélyre/­­udvarra/­­ablakpárkányra (ha elég hideg van), vagy hűtőben pihentetjük néhány (legalább 4) órát. Egy-két nap alatt azért érdemes elfogyasztani, ezért tanácsos meggondolni, mennyit készítünk belőle. UI: Még volt a fagyasztónkban medvehagyma, így azt is tettem bele. 

Mustáros brokkolikrémleves

2015. november 10. Éltető ételek 

Mustáros brokkolikrémlevesKészítettem már korábban is brokkolikrémlevest, viszont ez sokkal pikánsabb és fűszeresebb lett. Hideg, téli napokon kifejezetten jól esik egy kis csípős finomság. Hozzávalók (3 fő): - 1/­­2 fej brokkoli - 3 közepes burgonya - 1 lilahagyma - 2 gerezd fokhagyma - házi vegeta vagy mindenmentes zöldségleveskocka - 1 késhegynyi darált csípős paprika - kevéske chili - 1 dl tejszín - 2 teáskanál mustár - só, bors - 2-3 csipet szerecsendió - 1 evőkanál kókuszolaj Elkészítése: A hagymát vágjuk fel kis kockára, és a kókuszolajon dinszteljük meg. reszeljük hozzá a fokhagymát is.Adjuk hozzá a rózsáira szedett brokkolit és a kockára vágott krumplit. Pirítsuk együtt pár percig.Öntsük fel éppen annyi vízzel, amennyi ellepi. Adjuk hozzá a vegetát, és fűszerezzük.Kb. 15 perc elteltével botmixerezzük össze.Adjuk hozzá a mustárt és a tejszínt, és ha kell, akkor még fűszerezzük.

Vegán zöldbabfőzelék

2015. szeptember 1. Éltető ételek 

Vegán zöldbabfőzelékA főzelékeket bizony el lehet olyan módon is készíteni, hogy a gyerekek is megegyék. Én szeretem ezeket a főzelékeket csak úgy minden nélkül, de akár egy zöldségfasírot is készíthetünk hozzá. Hozzávalók (4-5 adag): - 1 kg zöldbab  - 1 vöröshagyma  - 2 evőkanál kókuszolaj  - 1 paprika  - 2 paradicsom - 1 teáskanál őrölt pirospaprika - 3 gerezd fokhagyma  - 1 mindenmentes zöldségleveskocka - só, bors - 2 dl rizstejszín  - 3 evőkanál kukoricaliszt - 1 evőkanál friss citromlé - 1 teáskanál balzsamecet - 1 kis marék metélőhagyma Elkészítése: - A hagymát vágjuk fel kis kockára, majd a kókuszolajon kezdjük el pirítani. Egy pici vizet öntsünk hozzá, hogy jobban zaftosodjon. - A paprikát és a paradicsomot is kockázzuk fel, majd adjuk a hagymához. Addig süssük, amíg jó kis lecsós alapunk nem lesz. Ezután egy picit krumplitörővel vagy villával/­­botmixerrel egy kicsit pürésítsük. - Adjuk hozzá a zöldbabot, szórjuk meg a pirospaprikával és reszeljük bele a fokhagymát is. - Öntsünk rá annyi vizet, hogy éppen ellepje.  Fűszerezzük és a leveskocka is bele kerülhet.Főzzük puhára.A kukoricalisztből és a rizstejszínből készítsünk egy habarást, majd öntsük a főzelékre. Főzzük pár percig, hogy besűrűsödjön.Ízesítsük ecettel és citromlével, majd beleszórhatjuk a metélőhagymát is.Már csak rottyantsuk össze, és kész is van.

Vegán paella

2015. augusztus 3. Éltető ételek 

Vegán paellaA paella egy jellegzetes spanyol étel, melyet legtöbbször hallal (vagy más hússal) készítenek. Egyszerű és tökéletes ebéd vagy vacsora. Eredetileg fedő nélkül készül egy nagy serpenyőben, de mivel én barnarizst használtam, így mindenképp fedővel készítettem. A sárga színét a sáfrány adja, de mivel ez a fűszer "aranyárban" van, ezért én sáfrányos szeklicét "magyar sáfrányt" használtam. Hozzávalók: 1 csésze barnarizs (én a DM új Bio termékcsaládját nagyon megkedveltem, a barnarizse pedig kifejezetten finom)1/­­2 csésze zöldborsó1/­­3 csésze csicseriborsó éjszakára beáztatva20 dkg gomba1 evőkanál kókuszolaj1 vöröshagyma3 gerezd fokhagyma1 kápia paprika - 1 zöldpaprika - 1 paradicsom - 1 marék spenót - 1 mindenmentes zöldségleveskocka - 1/­­2 kávéskanál pirospaprika - 1/­­2 kávéskanál sáfrányos szeklice - himalája só, bors Elkészítése: A kókuszolajon pirítsuk meg (kb. 3-5 perc) a megtisztított, és negyedekre vágott gombát. Sózzuk, borsozzuk, reszeljünk bele 1 fokhagymát is.Szedjük ki a serpenyőből, majd dobjuk bele az apró kockára vágott hagymát. Dinszteljük pár percig, majd reszeljük hozzá a fokhagymát is.A spenótot tépkedjük kis darabokra, a paprikákat és a paradicsomot vágjuk fel szintén kisebb darabokra. Az átmosott rizs is mehet hozzá.Pirítsuk együtt pár percig.Ezután  a beáztatott csicseriborsót adjuk hozzá, és öntsük fel 2,5 csésze vízzel.Fűszerezzük, fedjük le, és főzzük fél órát úgy, hogy nem keverjük meg.Ezután adjuk hozzá a zöldborsót és a pirított gombát.Főzzük további fél órát, csak az utolsó 10 percben kevergethetjük.

Vegán és gluténmentes krumplifőzelék

2015. július 20. Éltető ételek 

Vegán és gluténmentes krumplifőzelékNagyon-nagyon régen ettem krumplifőzeléket, úgyhogy éppen itt volt már az ideje. Ez egy fél órás főzelék, nekem önmagában is nagyon ízlett, de készíthetünk hozzá akár egy fincsi csicseriborsós fasírtot is. Babáknak és mamáknak is egyaránt ehető. Hozzávalók: - 1 kg burgonya - 1/­­2 mindenmentes zöldségleves kocka - 1 zabkrém - 3 evőkanál kukoricaliszt - himalája só, bors, lestyán, bazsalikom - 1 csokor friss metélőhagyma - 2 babérlevél - 1 kávéskanál mustár - kevéske friss citromlé Elkészítése: A krumplit hámozzuk meg és karikára szeleteljük fel.Tegyük egy lábasba, és öntsük fel annyi vízzel, hogy éppen ellepje.Adjuk hozzá a zöldségleves kockát és a babérlevelet. Sózzuk, fűszerezzük.A lisztet keverjük el a zabkrémmel, majd öntsük a majdnem puha krumplihoz. Ezzel jól be fog sűrűsödni a leve.Adjuk hozzá a mustárt és csavarjunk bele egy kevéske citromlét. A végén szórjuk bele a metélőhagymát is.Rottyantsuk össze és készen is van.

Lestyános zellerkrémleves

2015. április 20. Éltető ételek 

Lestyános zellerkrémlevesTudjátok, hogy milyen fűszernövény a lestyán? Én csak nemrég ismerkedtem meg vele, annak ellenére, hogy ez egy igazi magyar fűszernövény és gyógynövény is. Évelő, a kertemben már most nagyon szépen megbokrosodott, egészen fagyokig gyűjthető. Hozzávalók: - 1 kis öklömnyi zeller - 2 közepes krumpli - 1 újhagyma - 1 gerezd fokhagyma - 1 kisebb sárgarépa - 3-4 levél lestyán és petrezselyemlevél - fél zöldségleveskocka - kevéske kókuszolaj - 1 evőkanál zabliszt - kevés zabtejszín - himalája só Elkészítése: - Minden zöldséget tisztítsuk meg, majd daraboljuk fel egyforma méretűre. - Egy lábasba tegyük a kókuszolajat, majd dobjuk rá a hagymát. Egy kevéske idő után mehet a többi zöldség is. Úgy 3-5 percig kavargassuk, majd szórjuk rá a lisztet. - Öntsük fel annyi vízzel, amennyi éppen ellepi. - Sózzuk meg, főzzük puhára. - Tegyünk mindent egy turmixba, és adjuk hozzá a zöld leveleket. - Turmixoljuk simára. - Öntsünk hozzá egy kevéske tejszínt és rottyantsunk egyet rajta.

Medvehagymás zöldborsó krémleves

2015. március 20. Éltető ételek 

Medvehagymás zöldborsó krémlevesMit is főzzek ma? Ugye ezt a kérdést ti is gyakran felteszitek? Tegnap vettem egy csomag medvehagymát, úgyhogy az biztos volt, hogy fog kerülni bele. Próbáljátok ki, amíg még van medvehagyma. Bár, szezonon kívül szárított medvehagymát szoktam az ételekbe tenni. Hozzávalók: - 1 kis fej vöröshagyma vagy 1 szál újhagyma - 2-3 gerezd fokhagyma - 2 csésze zöldborsó - 1 közepes méretű krumpli - 5-6 medvehagyma levél - himalája só, bors - 1/­­2 zöldségleves kocka (mindenmentes!) - 1 teáskanál kókuszolaj - tökmag a díszítéshez Elkészítése: - A kókuszolajat olvasszuk meg, majd tegyük bele a kis kockára vágott hagymát és a fokhagymát. Picit később dobjuk rá a zöldborsót és a kockára vágott krumplit. - Süssük, pároljuk picit, majd öntsük fel annyi vízzel, hogy csak ellepje. - Fűszerezzük, és főzzük puhára (úgy 10 perc) - Vegyük le a tűzről, és vágjuk bele a medvehagymát. - Botmixer vagy turmix neki! - Díszítsük pirított tökmaggal és egy kis medvehagyma levéllel.

Egyszerű zöldségleves kölesbetéttel

2015. február 18. Éltető ételek 

Egyszerű zöldségleves kölesbetéttelMinden nap kerül az asztalra zöldség. Egy ilyen levesbe sokféle zöldség kerül, nagyon jó ízhatás kerekedik ki belőle. A gluténmentesség miatt nem cérnametéltet tettem bele, hanem egyszerűen kölest főztem bele. Hozzávalók (4 főre): - 2 közepes sárgarépa - 2 közepes petrezselyemgyökér - 1 közepes karalábé - 1 kis zellergumó - 2 közepes burgonya - 2-3 szelet kelkáposzta - 3-4 karfiolrózsa - 1 hagyma (külső héjával együtt, ezt karikára szoktam vágni) - 2 gerezd fokhagyma - 1 natur zöldségleves kocka - só, bors, zöldűszer (petrezselyem, zeller, lestyán) - 1 kisebb evőkanál kókuszolaj - 2 marék köles - (mehet bele akár zöldborsó is) Elkészítése: Először is minden zöldséget daraboljunk fel egyforma méretűre, A kókuszolajat olvasszuk fel. Tegyük bele a sárgarépát, és folyamatosan keverve süssük egy kicsit. Ezáltal a répa szépen megszínezi a zsiradékot. Halmozzuk a répára a többi zöldséget, de ne keverjük össze. A répa alul maradjon. Öntsünk rá annyi vizet, hogy éppen ellepje. Fűszerezzük. Télen egy kis chili jól illik hozzá. Lassú tűzön hagyjuk párolódni a zöldségeket, ne kevergesd. A vizet pótold, ha nagyon elfőne. Aikor már majdnem puha  a zöldség, öntsük fel vízzel, és dobjuk bele a mindenmentes zöldségkockát és a zöldfűszereket. 2 marék kölest alaposan mossunk át, majd ezt is tegyük a zölséglevesbe. Főzzük készre.

Dédi zöldséglevese

2015. február 8. Mindennapi ételeink 

Dédi zöldséglevese Igen, a dédimama (férjem nagymamája) főzi a legfinomabb zöldséglevest, amit valaha ettem. Utána az anyósom. És most én próbálkoztam. :-) Hozzávalók: 2 közepes sárgarépa 2 fehérrépa 1 kisebb zellergumó 1 közepes karalábé 2 kisebb burgonya 1 fej vöröshagyma 2 gerezd fokhagyma himalaya só 3 tk. bio levespor és ételízesítő bio leveskocka 4 szűz olaj mix kb. 2 l víz -- lestyánlevél, petrezselyemzöld Elkészítés: A zöldségeket meghámozzuk, tetszőleges alakúra vágjuk. Egy edénybe beleöntjük az olajat és kb. 3 dl vizet. Ezután a sárgarépát rakjuk alulra, erre helyezzük a többi zöldséget, végül az alsó héját megtartó hagymafejet (egészben). Sózzuk, és ételízesítővel megszórjuk. Elkezdjük párolni. Mindig csak annyi vizet öntünk rá, amennyit magukba szívtak a zöldségek. Ne kevergessük.  Eközben a maradék vízben felfőzzük a leveskockát, majd amikor majdnem puhák a zöldségek, felöntjük a levest. Összefőzzük. Cérnametélttel tálaljuk. 


Az összes 'leveskocka' találat megjelenítése »


Szerintünk ez is ízleni fog ...

Hibát talált oldalainkon? Segítsen a javításában! Mondja el nekünk!



Hiányol valamit oldalainkról? Javasoljon új tartalmakat vagy funkciókat!



Észrevétele van? Küldje el!