
Még kapható a második,
bővített kiadás!

Próbálja ki, biztosan ízleni fog!
Galagonyabogyó vagy paradicsom?
gyömbér receptek
Gyömbérshot
Óriási divat lett a gyömbérshot, tele van vele a TikTok, és sztárok esküsznek rá, mint a hosszú élet titkára. Drágán megvásárolható élelmiszer- és bioboltokban, de jóval olcsóbban elkészíthetjük magunk is. Minden ilyen trendet azonban érdemes fenntartással kezelni: azaz, csak ésszel! A gyömbér az egyik legismertebb gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak különböző egészségügyi problémák enyhítésére. Fő hatóanyaga a gingerol, amely erős gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságokkal bír. Segíthet az emésztési panaszok enyhítésében, csökkentheti az izomfájdalmat és az ízületi gyulladást, valamint támogatja az immunrendszert, különösen a megfázásos időszakban. A gyömbérshot egy koncentrált formája ennek a csodanövénynek. Azonban fontos tudni, hogy a gyógynövényeket nem liter számra fogyasztjuk, hanem kúraszerűen, mivel túlzott mennyiségben akár irritálhatják a gyomrot vagy más mellékhatásokat is okozhatnak. Emellett a gyömbér emeli a test tüzét, így leginkább a hidegebb hónapokban ajánlott fogyasztani, valamint betegség esetén is jó szolgálatot tehet. A házi gyömbérshot elkészítése rendkívül egyszerű. Hozzávalók: 20 dkg g friss gyömbér 2 citrom 1 narancs 2 kk kurkuma por egy csipet őrölt fekete bors 3 ek méz 2 dl víz A gyömbért meghámozzuk, kisebb darabokra vágjuk. A narancsot és a citromokat megpucoljuk és megtisztítjuk a gyümölcshúst. Kissé pepecselős munka, de megéri. Mindent aprítógépbe teszünk, adunk hozzá kurkumát, feketeborsot, mézet és vizet, majd összeturmixoljuk. Legtöbben átszűrik és úgy fogyasztják, én úgy gondolom, nem érdemes kidobni értékes alapanyagokat! Ihatjuk frissen, de jégkockatartóban lefagyasztba tovább eláll, szükség esetén csak kikapunk 2 kockát és egy pohár meleg vagy hideg vízben feloldjuk.
Vegán kimchi
A kimchi Dél-Korea egyik legismertebb és legkedveltebb étele. Ez a fermentált finomság káposztából, retekkel, fűszerekkel és erjesztési folyamat során kialakuló komplex ízekből áll. Az ázsiai konyha elengedhetetlen része, egy igazi szuperétel - tele van probiotikumokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal, amelyek támogatják az emésztést és az immunrendszert. Hozzávalók: A zöldségekhez: - 1 nagyobb kínai kel - 2 csapott ek csésze durva só (jódozatlan) - 1 jégcsapretek - 1 sárgarépa A fűszerpasztához: - 4 dl víz - 2 ek rizsliszt - 1 tk nádcukor - 1 ek reszelt friss gyömbér - fél kápia paprika felkockázva - 2 tk koreai chilipehely vagy por (gochugaru) - 1 tk pirospaprika - 2 ek szójaszósz - 1 tk só (jódozatlan) A kínai kelt hosszában felnégyeljük, majd a negyedeket nagyobb kockára vágjuk. Megszórjuk a sóval, jól átforgatjuk és 2 órán át állni hagyjuk. Közben előkészítjük a répát és a retket is: megpucoljuk és gyufaszál méretűre vágjuk. Megcsináljuk a fűszerpasztát. Egy kislábosban összekeverjük a rizslisztet és a vizet és folyamatosan kevergetve sűrűre főzzük. Ha megvan, belekeverjük a nádcukrot és hűlni hagyjuk. Amikor kihűlt, hozzáadjuk a kápiát, a gyömbért, a chilit, a pirospaprikát, a szójaszószt és a sót. Késes aprítóba tesszük és összeturmixoljuk. Ha letelt a 2 óra, a káposztához keverjük a zöldséget, ráöntjük a fűszerpasztát és alaposan átforgatjuk. Ha megvan, tiszta üvegbe nyomkodjuk, lezárjuk az üveget és konyhapulton 2-3 napig állni hagyjuk. Amikor látni, hogy beindul az erjedés (apró buborékok keletkeznek), hűtőbe tesszük, ahol akár hónapokig eláll. Kiegészítés: én nem főzök hagymával, azért kihagytam, de az eredeti receptekben vágnak 3-4 szál újhagymát a zöldségek közé, és turmixolnak 2-3 gerezd fokhagymát a fűszerpasztába.
Egyszerű, gyors gluténmentes gyömbéres keksz
2025. február 8. Élj harmóniában
Februárban, nem véletlen, hogy nagyon sokan betegek, megfáznak. Az időjárás még kifejezetten hideg , de már egyre több a nedvesség - emelkedik a talajvíz, több a köd, pára. Az egészséged megőrzéséhez hasznos, ha a táplálkozásoddal is támogatod a tested melegítését és szárítását. Ez egy szuper édesség ehhez:) Hozzávalók: 12 dkg hajdinaliszt 10 dkg vaj (vegánváltozatban vegán margarin) 8 dkg apró levelű zabpehely 8 dkg barna nádcukor 3 púpos evőkanál karobpor vagy ha nincs akkor kakaópor 1 tk. sütőpor víz Egy tálba keverd ki a vajat a cukorral, majd keverd hozzá a többi száraz hozzávalót, végül apránként tegyél hozzá egy pici vizet - kb. 1 dl . Olyan állagú lesz az eredmény, ami masszaként jól formálható, nem ragad, nem folyik. Kis gombócot vegyél ki a masszából és a tenyereid között lapítsd ki vagy a tepsiben egy kanállal, vagy pohár segítségével. 180 fokra előmelegített sütőben süsd készre. (kb. 15 perc) Vegyszermentes (bio) alapanyagokat használj! Ha szeretnél az Egészséges és tudatos táplálkozásról többet tudni, szeretettel várlak Egészséges táplálkozás és főzőtanfolyamomra. https://www.eljharmoniaban.hu/tudatos-taplalkozas Jó étvágyat kívánok:) szeretettel: KAti #gluténmentes #gyors #gyömbéres #zabpelyhes #keksz #hajdinaliszt
Zabpehely masala
Ha már unod a hagyományos zabkását, próbáld ki ezt az indiai fűszerezésű, sós fogást. Tökéletes választás hideg, téli napokra. Hozzávalók: 3 ek olaj 2,5 kk római kömény diónyi reszelt friss gyömbér 1 ek apróra vágott zöld erős paprika 2 kk őrölt koriander 1/2 kk aszafoetida 1/2 kk kurkuma 2 paradicsom lereszelve 1 kisebb sárgarépa megtisztítva, felkockázva 15 dkg zöldborsó 12 dkg zabpehely 2,5 kk só 1 ek citromlé 1/2 kk garam maszala egy kis csokor korianderzöld felaprítva Egy lábosban olajat hevítünk, megpirítjuk benne a római köményt. Hozzáadjuk a gyömbért és a paprikát, néhány másodperc kevergetés után rászórjuk a koriandert, az aszafoetidát és a kurkumát. Elkeverjük és ráöntjük a paradicsomot. Kevergetés közben 4-5 percig sűrítjük. Beletesszük a zöldségeket, és felengedjük annyi vízzel, ami ellepi. Addig főzzük, amíg a zöldségek megpuhulnak. Ekkor beleszórjuk a zabpelyhet, megsózzuk, és ha szükséges, még adunk hozzá egy kevés vizet, amit a zabpehely felvesz és krémes állagot kapunk. 2 perc főzés után belekeverjük a citromlevet, a garam maszalát és a zöldfűszert, majd lefedve állni hagyjuk.
Kenyér pakora
Tudtátok, hogy tojás nélkül is lehet bundáskenyeret sütni? A megoldás a csicseriborsó lisztből készült massza, amelyet fűszerezünk és ebbe mártogatjuk a kenyérszeleteket. Indiában létezik ennek egy gazdagabb változata: bread pakora néven fut az utcákon. Ott fűszeres krumplit vagy zöldségeket, szószokat töltenek két szelet kenyér közé, és úgy mártják bele a masszába. Kenyér pakora Hozzávalók: 8 szelet toastkenyér 2-3 ek paradicsomszósz 2-3 ek zöld csatni 20 dkg csicseriborsóliszt 1/2 kk aszafoetida 1/2 kk kurkuma egy csipet őrölt csili 1 kk só egy csipet őrölt fekete bors olaj a sütéshez A töltelékhez: 2 ek olaj diónyi reszelt friss gyömbér 1/2 kk aszafoetida egy csipet őrölt csili 1/2 kk csat maszala 1/2 kk őrölt koriander 3 közepes főtt krumpli összetörve 1 kk só 1 ek friss korianderlevél felaprítva Először elkészítjük a tölteléket. Egy lábosban felmelegítjük az olajat. Pár másodpercig pirítjuk a gyömbért, majd rászórjuk a többi fűszert. Elkeverjük és beleforgatjuk a tört krumplit. Két percig kevergetjük, majd levesszük a tűzről. A toastszeletek felét vékonyan megkenjük paradicsomszósszal, a maradékot pedig zöld csatnival. Két szelet kenyér közé teszünk 2 evőkanál fűszeres krumplit, úgy, hogy a kenyerek szószos fele legyen belül. A csicseriborsólisztet elkeverjük az aszafoetidával, a kurkumával, a csilivel, a sóval és a borssal, majd vízzel csomómentes, sűrű palacsintatésztát készítünk. A töltött kenyérszeleteket beleforgatjuk a tésztába, majd forró olajban mindkét oldalukat aranybarnára sütjük.
Indiai joghurtos krumplisaláta
Hozzávalók: 80 dkg főtt krumpli 3 ek olaj 2 kk fekete mustármag 2 kk felezett, hántolt urad dhal (elhagyható) fél zöld erős paprika apróra vágva (ízlés szerint) 2 ek kókuszreszelék 1 ek reszelt friss gyömbér 1/2 kk aszafoetida 1,5 kk őrölt római kömény 6 dl joghurt 2,5 kk só egy kisebb csokor korianderzöld felaprítva A héjában főtt krumplit kihűlés után megpucoljuk és felkockázzuk. Egy lábosban felmelegítjük az olajat, pattogásig pirítjuk benne a fekete mustármagot. Beleszórjuk az urad dhált, és amikor pirulni kezd, jöhet a zöld erőspaprika, a kókuszreszelék és a gyömbér. Rövid kevergetés után pedig az aszafoetidát és a római köményt is beleszórjuk. Levesszük a tűzről, majd belekeverjük a joghurtot és a krumplit, megsózzuk, beleforgatjuk a zöldfűszert. Egy-két órán át állni hagyjuk, hogy az ízek összeérjenek.
Káposztás sabji
Ez most csupa friss, új zöldségből készült, amelyek egyszerre, nagyon gyorsan megpuhultak. Hozzávalók: 3 ek olaj 2 kk római kömény fél ek reszelt friss gyömbér 1-2 apró száraz chili (ízlés szerint) Fél kk asafoetida 3/4 kk kurkuma 2 kk őrölt koriander 1 nagyobb paradicsom lereszelve Fél fej új káposzta csíkokra vágva 2 nagyobb újkrumpli megpucolva, felkockázva 15 dkg friss zöldborsó 2,5 kk só fél kk garam masala Wokban vagy egy mélyebb serpenyőben felmelegítjük az olajat. Illatosra pirítjuk benne a római köményt, majd hozzáadjuk a gyömbért, belemorzsoljuk a száraz chilit, és néhány másodperc pirítás után beleszórjuk a porfűszereket: az asafoetidát, a kurkumát és a koriandert. Beleöntjük a paradicsomot és 2-3 percig sűrítjük. Jöhetnek a zöldségek, és öntünk hozzá kb. 1,5 dl vizet is. Megsózzuk, jól elkeverjük és lefedjük. Időnként megkeverve addig főzzük, míg a zöldségek megpuhulnak. Ha elkészült, belekeverjük a garam masalát is.
Gyömbéres sárgarépa krémleves
A környezetünkben sokan köhögnek vagy betegek, így szerintem tavasszal is megállja a helyét ez a gyömbérrel dúsított krémleves. Hozzávalók: 50 dkg sárgarépa 1 közepes édesburgonya 1 nagy fej vöröshagyma 3 gerezd fokhagyma kb 1,5×1,5 cm-es gyömbér 1 ek. olaj szerecsendió, szegfűbors, barna cukor, sörélesztőpehely, csilipehely, só – ízlés szerint 1 ek. citromlé 1 l víz […]
Zöldségekkel töltött szamósza
Finom vendégváró csemege, próbáljátok ki, nem fogtok csalódni. Hozzávalók: A tésztához: 50 dkg liszt (lehet fele-fele teljes őrlésű-finomliszt) 4 ek. vaj 2 ek. vegaföl só A töltelékhez: 1 fej vöröshagyma 2-3 gerezd fokhagyma 40 dkg zöldborsó 2 nagyobb burgonya 2 sárgarépa 1 kisebb fej karfiol 2 ek. olaj koriander, római kömény, ánizs, kurkuma, gyömbér, só […]
Egészségmegőrzés novemberben - aktualitások
2023. november 4. Élj harmóniában
November van... sorra jönnek az
ismerősök és a tanulóim néhányan puffadnak, nehezebben emésztenek vagy befeszült a nyakuk vagy éppen a
derekuk fáj, vannak akinek száraz a bőrük, vannak akik szoronganak, rosszul alszanak, vagy köhögnek, folyik az orruk, megfáztak... Az ájruvéda több ezer éves tudással
és tapasztalattal rendelkezik a világ működéséről és a környezeti hatásokról. Ha Te is megfigyeled a
természetet novemberben a hőmérséklet jelentősen lecsökken, a hideg egyre
tartósabban lesz jelen az életünkben, egyre erősödik a hideg szél, a hideg szeles napokat, nyirkos,
esős napok váltják és sajnos a nappalok is egyre
rövidebbek. A sötétség, a hideg és
szél az emberi szervezetre is hatást gyakorol. A november a visszavonulás ideje a természetben és az emberek számára is. A
hideg miatt egyre kevesebb időt töltünk a szabadban és eljön a beltéri
tevékenységek ideje. Lehet, hogy érzed is, hogy Te is visszahúzódóbb vagy és
jobban vágysz a meghitt, otthoni, családi légkörre, mint a zsúfolt helyekre.
Jól fűtött, meleg otthonunk egy igazi védelem a téli hideg időjárásban. Az állandó fűtés miatt könnyen elfordulhat, hogy kiszárad a nyálkahártyánk és
száraz köhögést, torok kaparást vagy éppen orrvérzést is tapasztalhatunk. A
légutak védelmének érdekében érdemes figyelni a párásításra is. A párásítás mellett használhatsz
légzést könnyítő vagy éppen hangulat javító illóolajokat is.
Az időjárás változásai és az óraátállítás miatt, a bioritmusod is zavart
szenved, fáradtabbnak érzheted magad. A szervezetednek, egy két hét szükséges, mire újra egyensúlyba kerül. Addig is kerüld az esti programokat, éjszakázást,
túl sok tevékenységet, engedd meg a szervezetednek a pihenést, próbálj korán
lefeküdni.
Napközben ha süt a nap használd ki és sétálj a napsütésben. Ragadj meg
minden alkalmat, hogy napfénnyel töltekezz. Egy olyan időszak kezdődik, hogy
nem tudhatjuk mikor lesz a következő alkalom, amikor felhőmentesen süt a nap. Ahogy a természetben is láthatod, hogy a növények kiszáradnak, úgy a
szárazság a szervezetedben is megnyilvánul.
A bőr és az izmok vérellátása csökken, így a bőröd kicsit összehúzódik,
kiszárad és az izmokban is feszültség keletkezik. A vér ahogy visszahúzódik a
tested belseje felé, a kezek és a lábak hidegebbé válnak és a gyomorban viszont
erősebb lesz a vérellátás, ami erősebb étvágyat eredményez.
Ne most kezdj fogyókúrázni:) Annak érdekében, hogy télre védekező
zsírréteget tudj növeszteni, a tested kevésbé fogja kívánni az intenzív
testmozgást és sokkal jobban vágyik majd a kalóriadúsabb étkezésekre.
A hideg miatt megnő a szervezeted belső igénye a tartalmasabb, nehezebb,
zsírosabb ételek iránt. A tested novemberben alapozza meg a téli védekező
zsírrétegedet, ezért ne lepődj meg ha erősebb étvágyat tapasztalsz és többet
eszel - ez teljesen természetes. A szervezeted ilyenkor meghálálja a plusz
kalóriákat, melyek biztosítják a tested téli melegen tartást.
A legjobb zsírforrás a ghí - tisztított vaj. A Dm-ben ,Müllerben is kapható
bio ghí, de itt a blogon is találsz receptet, hogyan tudod elkészíteni. https://eljharmoniaban.blogspot.com/2015/05/hogyan-keszits-ghit-tisztitott-vajat-es.html Az
ételeket készítsd ghível és amikor elkészült a tálalás előtt, csorgass az
ételre egy kanál ghít vagy olívaolajat.
Általában, a mikor nagyon erős édesség utáni vágyad van, a szervezeted zsírra vágyik
valójában. Kerüld a finomított cukrokat, egyszerű szénhidrátokat, fehérlisztes
termékeket, inkább teljes értékű ételeket, összetett szénhidrátokat kezdj fogyasztani.
Tanácsok Vata alkatúaknak
Akik Vata alaktúaknak az év ezen időszakában kell különösen
odafigyelni egyensúlyuk fenntartására. A
Vata-k a hideg és szél hatására ilyenkor tapasztalhatnak feszülő izmokat, nyakmerevséget,
fájdalmakat a testben, székrekedést, puffadást, száraz köhögést, idegességet, szorongást,
alvás zavart, bőrszárazságot. A hirtelen hőmérséklet csökkenés könnyen hoz létre meghülést a vata emberek
szervezetében és a legyengült iszervezetük miatt miatt fogékonyabbá válhatnak a kórokozókra
is.
Ne engedd magad kihűlni, öltözz melegen és fogyassz a nap folyamán
rendszeresen meleg folyadékot, gyógyteákat, forralt vizet. Ideális választás a Vata tea, amit készen is meg tudsz vásárolni vagy készíthetsz is magadnak. Recetet a blogon itt találod: https://eljharmoniaban.blogspot.com/2023/11/vata-tea.html Végezz naponta olajos önmasszázst, ez felmelegíti a tested, segít védekezni
a hideg ellen, erősíti a szervezeted védekező képességét.
https://eljharmoniaban.blogspot.com/2016/03/hogyan-vegezz-otthoni-ajurvedikus.html Ne hagyj ki étkezést, próbálj minden nap ugyanazon időben reggelizni, ebédelni,
vacsorázni.
Egyél tápláló, de könnyen emészthető, frissen készült, meleg, szaftos,
zsíros, édes, földelő ételeket. Ilyenkor természetes, ha a tested zsírra vágyik -
ghí, vaj, olívaolaj na és a jó kis magok, mint a dió, szezámmag... ne fukarkodj
egyikkel sem. A magokat főzd, süsd ételbe vagy áztasd fogyasztás előtt.
A vataknak tejtermékek és búzafélék is ideális választás november hónapra. Novemberben jöhetnek a finom édességek, sütemények. Készíts egészséges
alapanyagokból édességeket, teljes értékű barna nádcukorral vagy
datolyacukorral, teljes értékű lisztekkel süteményeket. itt a blogon nagyon sok
muffin, sütemény és keksz receptet találhatsz. https://eljharmoniaban.blogspot.com/search/label/receptek
Egy szuper étel ilyenkor a puri, ami egyfajta ghíben kisülét lepénykenyér. https://eljharmoniaban.blogspot.com/2019/10/puri-friss-elesztomentes-indiai.html Ideális választás egy Vata kitchari is https://eljharmoniaban.blogspot.com/2023/09/kitchari-vata.html Kerüld a hideg ételeket, italokat, nyers zöldséget, nyers gyümölcsöket és a
száraz ételeket - pl pattogatott kukorica, puffasztott ételek. valamint kerüld a csípős, fanyar és keserű ízeket.
Ne fogyassz aszalt gyümölcsöket, mert nagyon szárító a hatásuk. Ideális a
vata-knak a kompot, párolt gyümölcsök és az aszalt gyümölcsök áztatva.
Feküdj le 22 óra előtt. Reggel ne kelj túl korán, ha teheted aludj 7 óráig. Ha úgy érzed napközben fáradt vagy nyugodtan dőlj
le picit.
A Vata-k kerüljék a megerőltető testmozgást, könnyed jógázás, nyújtás vagy
torna ideális lehet.
Tanácsok Pitta alkatúaknak
A pittáknak, kifejezetten kedvező a november. Végre lehűlt az időjárás
élvezik, hogy nagy sétákat tehetnek a természetben, nincs elviselhetetlen
hőség. Ez egy ideális időszak a pittáknak.
Végezz naponta, vagy hetente néhány alkalommal olajos önmasszázst.
A pittáknak is fontos, a tápláló ételek fogyasztása. Étvágyuk novemberben
igencsak megnő. Ne hagyj ki étkezést, próbálj minden nap ugyanazon időben reggelizni,
ebédelni, vacsorázni. A pittáknak is kellenek a friss, tápláló, zsíros ételket.
Természetes, ha a tested zsírra vágyik - ghí, vaj, olívaolaj. A magokat, dióféléket csak kis mennyiségben
fogyaszd. A tejtermékek és búzafélék pittáknak is is ideális választás november
hónapra.
Feküdj le 22 óra előtt. Ha úgy érzed napközben fáradt vagy nyugodtan dőlj le picit.
A Pitta alkatúaknak is fontos, hogy ne terheljék túl magukat
testgyakorlással, inkább a könnyed jógázást, nyújtást vagy tornát részesítsék
előnyben.
Tanácsok Kapha alkatúaknak
A kapha típusok nem kedvelik a hideget. A száraz, szeles napok könnyedséget hoznak számukra, de az esős, párás, felhős napokon tompának, nehéznek
akár depisnek érezhetik magukat.
A kapháknak akárcsak a vata-knak fontos a melegítés. Ha kapha alkatú vagy,
öltözz melegen és fogyassz meleg ételeket, meleg italokat, csípős, fűszeres gyógyteákat.
Végezz hetente néhány alkalommal olajos önmasszázst, ami segíti a tested
melegítését és erősiti az immunításodat.
A kapha alkatúként óvatosan táplákozz, mert nincs szükséged komoly
zsírréteg felépítésére. A túlzott evés, édességek, tejtermékek, kenyérfélék nagyobb
mennyiségű fogyasztása csak a nyálkásodást fogja elősegíteni, így
légy az éktezéseknél mértékletes. A kapháknak mehetnek a keserű és csípős ízek, melyek
segítik csökkenteni a tompaságot.
Feküdj le 22 óra előtt. Reggelj kelj fel leehtőleg 6 óráig, de legkésőbb 7 órakor. A kaphák hajlamosak túlalvásra, nagyon kell figyelniük arra, hogy ne tegyék, mert az fokozza a nehézséget és tompaságot a testükben és elméjükben. Napközben se nagyon pihenj le.
A kaphák hajlamosak a lustaságra, így tudatosan kell minden napjukba beilleszteni egy kis testmozgást. Visszavonulás
A november csodás időszak visszavonulni kicsit a nyüzsgéstől, élvezni az
otthonunk melegét, a nyugit, a családi légkört, a finom ételeket. ez az időszak
a visszavonulás, a földelés, a stabilitás, a nyugalom ideje.
Én ilyenkor rendszeresen szoktam a sütőt használni... nem csak felmelegíti a lakást, de sok tápláló finomságot tudok benne készíteni... kenyér, zsemle, muffin,
pogácsák, sütemények, kekszek. A táplákozásban kiemelt szerepet kap ilyenkor az alma, a dió, a
szezámmag, sütőtök, sárgarépa, cékla és a férjemnek a burgonya.
Szuperek a levesek, dhalok, jó kis főtt gabona ételek, és a kásák. A blogon a
zabkásától kezdve, a leveseken, dhalokon át, megannyi gabonás és különféle
sütemény, keksz, muffin és pogácsa receptet is találsz.
https://eljharmoniaban.blogspot.com/search/label/receptek
Az ételekhez sok melegítő hatású fűszert használok ősszel és télen - gyömbér,
fahéj, kardamom, szerecsendió, szegfűszeg.
A szervezetedet néhány egyszerű praktikával, gyógynövényes készítménnyel is
könnyen tudod támogatni a hideg évszakban..
Ha átfázol, mielőbb szüntesd meg a testben lévő hideget - ehhez vegyél
forró zuhanyt vagy forró lábvizet és készíts melegítő gyógyteákat pl gyömbértea
itt olvashatod vagy a másik kedvencem blogomról a immunerősítő tea itt olvashatod https://eljharmoniaban.blogspot.com/2021/01/ajurvedikus-gyomberes-immunerosito-ital.html
A kórokozók megtapadásának megakadályozására és az orrnyálkahártya
nedvesítésére olajozd az orrjáratod. Az orrdugulás megelőzésére, a nyálka
eltávolítására használj speciális orrolajat (Nasya Oil) A kapháknak sokat segít akár
fejfájás megelőzésére és a belső tompaság felszámolására. A netti is ideális választás
lehet az arcüregek tisztántartására. Örömteli, nyugalmas, töltekezős novemberi napokat kívánok:) szeretettel: KAti Ha szeretnél az Egészséges és tudatos táplálkozásról többet tudni, szeretettel várlak Egészséges táplálkozás és főzőtanfolyamomra. https://www.eljharmoniaban.hu/tudatos-taplalkozas Ha szeretnél az ájurvédikus életmódról, egyéni testalkatodról többet tudni, szeretettel várlak Egészségmegőrzés mesterfokon - ájurvéda életmódtanfolyamomra. https://www.eljharmoniaban.hu/ajurveda-eletmodtanfolyam Ha személyre szabott megoldást szeretnél a problémáidra, jó lenne, ha egy tapasztalt szakember kísérne végig a változás útján lépésről, lépésre személyes igényeidnek megfelelően, szeretettel várlak egyéni ájurvédikus és táplálkozási életmódtanácsadásra. https://www.eljharmoniaban.hu/eletmodtanacsadas
Sütőtökös dhál
Hozzávalók: 25 dkg vöröslencse 3 ek olaj 2 kk fekete mustármag 1/2 ek reszelt friss gyömbér 6 currylevél 1/2 kk aszafoetida 1/2 kk őrölt csili (ízlés szerint) 3/4 kk kurkuma 40 dkg tisztított, felkockázott sütőtök 2,5 kk só 3/4 kk garam maszala 1/2 ek citromlé 2 ek apróra vágott korianderzöld néhány kanál joghurt a tálaláshoz Egy lábosban felmelegítjük az olajat. Illatosra pirítjuk benne a fekete mustármagot. Ha megvan, beletesszük a gyömbért és a currylevelet, és néhány másodperc kevergetés után rászórjuk az aszafoetidát, a csilit és a kurkumát. Elkeverjük, és a fűszeralapba forgatjuk a sütőtököt és az alaposan megmosott vöröslencsét. Felengedjük 8 dl vízzel, megsózzuk, és addig főzzük, míg a lencse krémesre fő . Ha túl sűrű lenne, adunk még hozzá vizet. A legvégén belekeverjük a garam maszalát, a citromlevet és a korianderzöldet. Tálalásnál adunk hozzá joghurtot.
Kitchari (Pitta)
2023. augusztus 26. Élj harmóniában
Arról, hogy a kitchari az ájurvédában milyen csodás gyógyító étel már sokszor írtam. Amikor tisztító kúrákat ajánlok vagy csoportosan vezetek ott is ezt fogyasztjuk. Itt olvashatod a kitchariról az alap bejegyzést. További kitchari recepteket a blogon olvashatsz. Ez egy Pitta változat, ami nem hevíti a tested és segít a testben lévő sok hőt elvezetni. Hozzávalók 4 személyre 1 csésze sárga mung dal 1 csésze baszmati rizs 1,5 ujjnyi friss gyömbér meghámozva, feldarabolva 2 evőkanál kókuszreszelék 1 kis marék friss koriander levél összevágva fél csésze víz 3 evőkanál ghí fél teáskanál kurkuma negyed teáskanál só 6 csésze víz Mosd meg külön a rizst és a dalt. Ha van időd, áztasd be néhány órára a mung dalt, majd csepegtesd le. Tedd a gyömbért, a kókuszt, a koriandert és a 1/2 csésze vizet egy konyhai robotgépbe, és turmixold cseppfolyósításig. Melegítsd fel a ghít közepes lángon egy nagy serpenyőben, és add hozzá a leturmixolt fűszereket, majd a kurkumát és a sót. Jól keverd össze, és forrald fel, hogy az íze kijöjjön. Ezután keverd bele a rizst, a mung dalt és a hat csésze vizet. Forrald fel. Fedő nélkül forrald öt percig. Ezután fedd le, és hagyd kissé nyitva a fedelet. Vedd le a lángot, és főzd 25-30 percig, amíg a dal és a rizs megpuhul. Ha úgy érzed szeretnéd a szervezetedet megszabadítani a tél során felgyült salakanyagoktól, szeretettel látlak a Tavaszi Tisztítás általam vezetett otthoni online programra, ahol napról, napra kísérlek végig egy csodálatos ájurvédikus tisztításon. Tapasztald meg a könnyedséget, a jó emésztést, a zavartalan, tiszta gondolatokat. https://www.eljharmoniaban.hu/tisztitas Ha szeretnél az ájurvédikus életmódról, egyéni testalkatodról többet tudni, szeretettel várlak Egészségmegőrzés mesterfokon - ájurvéda életmódtanfolyamomra. https://www.eljharmoniaban.hu/ajurveda-eletmodtanfolyamHa szeretnél az Egészséges és tudatos táplálkozásról többet tudni, szeretettel várlak Egészséges táplálkozás és főzőtanfolyamomra. https://www.eljharmoniaban.hu/tudatos-taplalkozas Jó étvágyat kívánok hozzá:) szeretettel Kati felhasznált szakirodalom: dr. Vasant Lad és Usha Lad Ájurvéda szakácskönyve
Krumplis sushi
Magyarországon tombol a kánikula, Angliában pedig a szél. Míg a szigetlakók örülnek ha élvezhetnek legalább 20 fokot, a magyaroknak szépen kijut a 30 fok feletti hőmérsékletből. A következő recept praktikusan a nagy melegben is gyorsan elkészíthető. Vihetjük munkába, utazásra, strandra, stb. Ha a krumplipüré csak krumpliból készül, kisebb az esély, hogy megromlik a nagy melegben. Amikor ezt elkészítettem, vittem ebédre a munkahelyemre, látták a kollégáim és tetszett nekik a "kreativ" ötlet, hogy krumplipüré legyen a szusi alapja. Mielőtt bárki első reakciója az lenne, hogy biztos nem tudom, a sushi szó igazából sós rizset jelent, ne aggódjon, tisztában vagyok vele, de jobb nevet nem találtam. Szóval ahogy a névből és a képekből is adódik, egy nagy csavart tettem a legutóbb általam készített sushin, méghozzá rizs helyett krumplipürét használtam hozzá. Egész jó lett. Könnyen összeáll így is. Különlegessé tettem, hogy az egyik tekercsbe párolt fodros kel leveleket tettem, a másikba pedig nyers spenót leveleket, és ezekre halmoztam rá a paprikát, uborkát. Jó hír hogy ez tényleg cukormentes (sokan a sushi rizsbe tesznek cukrot), gluténmentes (vannak, akiknek a rizs nem egészen tud az lenni). Ahogy kedvünk tartja szójaszósszal is ízesíthetjük, vagy ehetünk hozzá savanyított gyömbért, esetleg wasabit.
A recept
Hozzávalók:
- Néhány darab Nori lap (szárított alga lap)
- Szabadon választott zöldségek, pl uborka, paprika
- Pár szem krumpli a krumplipüréhez.
Elkészítés:
Krumplipüré elkészítése: Főzzük meg a krumplit sima vízben héjában vagy felszeletelve sós vízben jó puhára, mad villával vagy krumplinyomóval törjük össze. Szükség esetén sózhatjuk, esetleg adhatunk hozzá 1 dl növényi tejet, ha túl száraz lenne, Én nem adtam hozzá semmit, a krumpli tökéletesen összeált pürébe.
A nori lapot érdemes bambusz tekercsre fektetni. Az egyik végénél elkezdjük krumplipürét vékonyan rákenni, majd a zöldségszeleteket is a krumplira helyezzük. Lehet paprika, répa, gomba, uborka, avokádó - csak hogy néhány ötletet adjak.
Kb. a 3/4 részét a nori lapnak megtöltjük, majd szimplán a krumplipürés végétől szorosan feltekerjük. Tálalás előtt felszeleteljük.
Gluténmentes zöldséges lepény
2023. március 25. Élj harmóniában
Szeretek sütni... süteményt, muffint, pogácsát és persze lepényeket. A lepényeket, akárcsak a bögrés sütiket, muffinokat nagyon szeretem, mert gyorsan, könnyen elkészíthetőek, nem kell sokat bajlódni a mérlegeléssel. Ma egy tápláló, egészséges gluténmentes lepényt készítettem. Gluténmentes zöldséges lepény Hozzávalók 1 púpos csésze rizsliszt 1 púpos csésze csicseriborsóliszt 3/4 csésze olívaolaj 1 csomag sütőpor só vegyesen fűszerek ízlé szerint ( k urkuma, asafoetida (hing), koriander, római kömény, gyömbér) Csinálhatod olaszosra is ( bazsalikom, oregánó, feketebors, kakukkfű, rozmaring) 1,5 - 2 bögre víz 1 púpos csésze brokkoli 1 púpos csésze édeskömény Vegyszermentes (bio) alapanyagokat használj! Az előkészítéshez mosd meg a brokkolit és az édeskömény gumót és vágd kisebb darabokra. A liszteket , sütőport, fűszereket keverd össze egy tálba, majd tedd hozzá az olajat és önts hozzá a vizet fokozatosan. Annyi vizet tegyél hozzá, hogy a palacsintatésztánál sűrűbb tésztát kapj, de elváljon szépen az edény falától. Keverd jól el. Keverd hozzá a zöldségeket, majd a masszát öntsd egy sütőpapírral bélelt, vagy kivajazott, lisztezett tepsibe. Tedd a sütőbe és kb. 180 fokon süsd addig, amíg jól átsül.(kb. 30 p) Ha szeretnél az Egészséges és tudatos táplálkozásról többet tudni, szeretettel várlak Egészséges táplálkozás és főzőtanfolyamomra. https://www.eljharmoniaban.hu/tudatos-taplalkozas Jó étvágyat kívánok:) szeretettel: KAti
Lencsecurry
Igazi év végi fehérjebomba-étel. Hozzávalók: 20 dkg lencse 1 sárgarépa 2 ek. olaj 1 nagy fej vöröshagyma 2-3 gerezd fokhagyma 40 dkg paradicsomsűrítmény kb. 1,5 dl natúr növényi tej (nálam mst zabtej) só, bors, gyömbér, curry fűszerkeverék – ízlés szerint Elkészítés: A lencsét előző este beáztatjuk, majd másnap sós vízben puhára főzzük, leszűrjük és félretesszük. […]
Egészségmegőrzés októberben - aktualitások
2024. október 6. Élj harmóniában
Az október hónap nagy változásokat hoz.... Megérkezett az ősz a Vata időszak. Látványosan korán sötétedik, egyre rövidebbek a nappalok és egyre tovább tart a sötét órák száma. Jóval hidegebbre vált az időjárás... még ha a nappali hőmérséklet
20 fok fölött is van a reggelek és esték már nagyon hűvösek. A szeles idő pedig
kiszárítja a természeteben a faleveleket. A természetben megfigyelheted, hogy az
egységes zép zöld tájak, egyre színesebbé válnak - zöldek, sárgák, barnák,
okkerek, vörösek, lilás árnyalatok, majd az elszínesedett levelet lehullanak. Elkezdenek
a fák megkopaszodni, leteszik szép színes ruháikat és visszavonulnak. Ez az
időszak az elcsendesedésről, visszavonulásról szó.
A lehülés legrosszabbul
a Vata-kat érinti, mert ők amúgy is hajlamosak szárazságra. A Pittáknak azonban
ez a megváltás időszaka. Le tudnak hűlni, nyugodtabb less az elméjük, míg
nyáron alig tudtak mozogni, most több az energiájuk és szívesen mennek sétálni,
kirándulni.
Októberben a Te szervezetedben is fokozódik a hidegérzet és
a szárazság. A vér a test belsejébe áramlik, hogy tudjon melegíteni így
tapasztalhatsz hidegebb lábakat, kezeket és sápadtságot és mivel a gyomor
vérellátása fokozódik megnőhet az étvágyad. Sokkal jobban kívánod a tartalmas
ételeket, mert a téli védekező zsírréteget építi fel a szervezeted. Ez a
szigetelő réteg biztosítja télen az immunitásod alapját, hogy ne fázz meg
egykönnyen. Azonban érdemes odafigyelni, főleg a kapháknak, hogy ne csapjon át
a téli üzemmód előkészítése túlzott evésbe, nassolásba, hízókúrába.
Tapasztalhatod, hogy szárazabb a bőröd, kiszárad a szád, a
torkod, lehet, hogy szárazság lesz a belekben - ami gázosodásra, puffadásra,
székrekedésre hajlamosít. akár úgy érezheted többet kell menned pisilni. Vata
alkatúaknál előfordulhat álmatlanság, szorongás, idegesség.
Ebbe a nagy, nagy változásokkal teli környezetben a szervezetednek
ilyenkor földelésre, stabilizálásra és hidratálásra, nedvesítésre, olajozásra van
szüksége.
Próbálj búcsút inteni a sok programnak, utazgatásnak. A sok
környezeti, évszaki változás amúgy is megviseli a szervezeted, a stabilitásod,
belső kiegyensúlyozottságod megőrzése érdekében részesítsd előnyben az otthoni
bekuckózást, pihenést, családdal való együttlétet, sütögetést, főzést, közös
étkezéseket, olvasást, filmnézést. A túl sok rohangálás, stimuláló program, most
nem ideális. Fókuszban az elcsendesedés, a visszavonulás: legyen.
Azoktóber nagy változást hoz az öltözködésben is. Öltözz
rétegesen, melegen. Vedd elő a kabátot, sapkát, kesztyűt, vastagharisnyát,
meleg pulóvert mellényt, csizmát. A lábadat is tartsd melegen, használj
gyapjúzoknit, papucsot és az utcára melegcipőt. A bekuckózáshoz, otthoni melegen
tartáshoz vegyél elő vastagabb otthoni ruhákat, meleg plédeket, lábmelegítőt,
melegvizes palackot.
Legyen egy jó napi rutinod
Próbálj rendszerességet vinni az életedbe, ugyanazon időben
kelj és feküdj le, reggelizz, ebédelj, vacsorázz. Ez már jó alapokat biztosít
ahhoz, hogy stabilabb, összeszedettebb legyél.
Reggel aludj nyugodtan kicsit tovább, mint nyáron, de azért
7 óráig kellj fel mindenképpen. Este próbálj lefeküdni 22:00-ig. A szervezeted
számára az egyik legfontosabb, hogy vissza tudjon töltődni, regenerálódjon és ezek
a folyamatok a szervezetedben 22:00-kor indulnak el. A késő lefekvés mentálisan
és fizikálisan is meg fog viselni, gyengíti az idegrendszert és az immunrendszert,
depire hajlamosabbá tesz, rontja az emésztésed hatékonyságát, csökkenti az
energiaszinted, rontja a hormonrendszered állapotát, etc..
Végezz reggel olajos önmasszázst zuhanyozás előtt. Ez nem
csak a bőrödet segít rugalmasan tartani és védeni a hidegtől, de jótékony az
idegrendszeredre, hormonrendszeredre, emésztésedre is.
Táplálkozás
A stabilizálást a táplálkozással tudod legjobban megalapozni,
így az őszi étkezéseidet földelő, stabilizáló és tápláló ételekből javasolt összeállítani.
Lévén már a szabadban egyre kevesebb időt tudunk tölteni, itt az ideje a sütőt
begyújtani, izzítani a főzőlapokat és otthon finomakat sütni, főzni.
Köszönj el a nyáron fogyasztott könnyű ételektől - saláták,
szendvicsek, hideg ételek, italok, uborka, padlizsán, paradicsom, paprika, grillezett
ételek ,etc. majd jövő nyáron újra
visszavezetheted őket.
Most a fókusz a hideg és a szárazság ellensúlyozásán van, a
téli immunitás megalapozásán. Főzz, egyél meleg ételeket és igyál meleg
italokat. Élvezd az ősz adta ételeket sárgarépa, sütőtök, cékla, dió,
gesztenye, meleg levesek, meleg gabonák, hüvelyesek, raguk, főzelékek. édességek,
kásák. Ez most a zsírosabb, tápláló, tartalmas, nehezebb ételek időszaka.
Elsődlegesen az édes, sós izek sokat tudnak segíteni
ellensúlyozni az őszi száraz időjárást. Egy kevés savanyú íz is jól jöhet ilyenkor
- pl savanyú alma párolva, kis lime vagy citromlé.
Az édességek kifejezetten ideálisak ebben a szárazságot
hozó időszakban. Az édes íz földel, stabilizál, táplál, nyugtatja az idegrendszer,
felépíti a testszöveteket, javítja a kedélyállapotodat. Édes ízű dolgok, nem a
fehércukrot jelentik. A rizs, a tej, tejszín, datolya, párolt alma, édesburgonya,
sütőtök, kókusztej, mandula, etc. azaz minden ami édes ízt képviseli jó most. Szóval
bátrabban az édes ízzel, mert ez most testileg és lelkileg is kedvező.
Az egyik legjobb a szárazság ellen, hogy vigyél be a
szervezetedbe több zsiradékot. Csorgass ghít (tisztított vajat az ételedre) vagy
önts hozzá olívaolajat vagy egy kis szezámolajat.
Részesítsd előnyben a meleg ételeket, már reggelire is
érdemes meleget fogyasztani - a kásák ideálisak ilyen célra (zabkása, quinoa
kása, rizskása, etc.) tehetsz hozzá dióféléket, aszalt gyümölcsöket. és persze tegyél hozzá zsiradékot is pl. ghí. Ha gyengült az emésztésed,
étkézés előtt fogyassz egy kis da rabka gyömbért egy kis sóval és egy kis
limelével
Használj kis mennyiségben
melegítő fűszereket (fahéj, gyömbér, feketebors, cardamom, kakukkfű, kurkuma),
de nem vidd túlzásba, és kerüld a nagyon szárítóakat, mint chili, cayannebors. A
túl sok csípős
Igyál meleg folyadékot, gyógyteákat, forralt vízet. Igyál édesgyökér teát vagy ha nagyon száraznak érzed magad fogyaszthatsz egy kis édesgyökér port is. Az édesgyökér kiváló a tested nedvesen tartására.
Tarts szem előtt, hogy
októberben nem csak a természetben vannak
nagy átalakulások, de a testedben és az elmédben is. Próbálj alkalmazkodni a
megváltozott körülményekhez, mert így tudod minimalizálni az időszak okozta
kellemetlen fizikális és mentális hatásokat. A stabil napirend, a tápláló, meleg
ételek fogyasztása, a lecsendesedés, lelassulás, az otthoni pihenés és a melegen
tartás segítenek komfortossá tenni az őszi változásokat. Kellemes októberi napokat kívánok :) szeretettel Kati #ájurvéda #október #egészségmegőrzés #ősz #vata #kiegyensúlyozottság
Barackos saláta mogyoróvajas-gyömbéres öntettel
2024. augusztus 6. Prove - a világ vegán szemmel
Ha valami különlegeset keresel, ez a barackos saláta tökéletes választás egy könnyű nyári étkezéshez. Bár se a mogyoróvajról, se a barackról nem a saláta jut az embernek legelőször eszébe, biztosíthatunk róla: ezeknek a nem mindennapi összetevőknek köszönhetően lesz ez a saláta igazán ízletes és harmonikus. A saláta alapja a ropogós káposzta és fodros kel, amiket… The post Barackos saláta mogyoróvajas-gyömbéres öntettel appeared first on Prove.hu.
Vegán sabji vegyes zöldségekből
Hozzávalók: 3 ek olaj 2 kk római kömény Fél ek reszelt friss gyömbér 1-2 apró száraz chili (ízlés szerint) 2 kk őrölt koriander Fél kk asafoetida 3/4 kk kurkuma 2 paradicsom lereszelve 80 dkg vegyes zöldség (lehet karfiol, répa, krumpli, borsó, zöldbab, kápia) 2 kk szárított methi levél 2,5 kk só 1 ek friss korianderzöld felaprítva Egy lábosban felmelegítjük az olajat, illatosra pirítjuk benne a római köményt. Hozzáadjuk a gyömbért, belemorzsoljuk a chilit, és kis kevergetés után beleszórjuk a porfűszereket: a koriandert, az asafoetidát és a kurkumát. Elkeverjük, majd beleöntjük a lereszelt paradicsomot. 2-3 perc sűrítés után beletesszük a zöldségeket, sózzuk, a methi levelet is hozzadjuk, majd felengedjük annyi vízzel, ami szinte ellepi, de azért ne teljesen. Nagy lángon főzzük, hogy mire megpuhulnak a zöldségek, a víz nagyrésze elfőjön, és szaftos, krémes sabjit kapjunk. Végezetül megszórjuk a korianderzölddel. Rizzsel vagy indiai lepénykenyérrel tálaljuk.
Koreai szójaszószos BBQ-szósz fokhagymásan, gyömbéresen
2024. március 9. Prove - a világ vegán szemmel
Ez az isteni koreai szójaszószos BBQ-szósz pillanatok alatt elkészíthető és rengeteg módon felhasználható. Pácolhatsz vele, mázként vagy öntetként is használhatod, de mártogatós is lehet belőle. A koreai BBQ-szósz abban tér el az eredeti, hagyományos változattól, hogy Worcestershire-szósz helyett szójaszósz, ketchup helyett pedig gochujang, vagyis fermentált koreai vörös chilipaszta kerül bele. Ezenfelül - a fűszerezést tekintve… The post Koreai szójaszószos BBQ-szósz fokhagymásan, gyömbéresen appeared first on Prove.hu.
Egészségmegőrzés decemberben - aktualitások
2023. november 10. Élj harmóniában
Közeleg a tél... hideg, egyre rövidebb nappalok, kopárság, szél, szárazság, befagyott tócsák, tavak, ereszről lelógó jégcsapok, látható lehelet, füstölő kémények... A tél közeledtével a hőmérséklet egyre alacsonyabb lesz, decemberben már a föld is befagy. Csökken a napsütéses órák száma és jellemzőek lesznek a sötét, felhős, nyirkos, borongós nappalok. A természet szép és csendes és amikor leesik a hó, varázslatos, mesebeli lesz a táj a fehér takaró alatt. A természetben télen minden visszavonul, elcsendesül, egyes élőlények hibernálják magukat és vannak, akik délre költöznek. A táj ránézésre inaktív, de valójában csak visszavonult készül a tavaszi megújulásra. A mi szervezetünk számára is a tél a pihenés, a lelassulás, a visszavonulás ideje, hogy tavasszal tele legyünk majd megújult energiákkal. A testedben a hő belülre húzódik, ez megnöveli az étvágyadat, de hidegebbé teszi a kezeket, lábakat és szárazabbá válik a bőrünk is. A hideg miatt az izmok is összehúzódnak és sokan tapasztalhatnak nyak, váll- vagy éppen háti fájdalmakat. A hőmérséklet jelentős csökkenése miatt legyengül a szervezetünk ellenállóképessége is. Ez a téli időszak ideális arra, hogy többet pihenj, feltöltődj, kicsit befelé fordulj, visszavond magad a külvilágtól, egészséges, finom ételeket készíts, az otthon melegét élvezd a családoddal, barátaiddal. Sajnos az ünnepek miatt, sokan pont ilyenkor kapcsolnak magasabb fokozatra és teszik tele a naptárukat programokkal, plusz feladatokat generálnak maguknak, egymást érik a meghívások, találkozók, utazások, késő estig tartó kimaradások. Aminek az eredménye idegesség, szorongás, kimerültség, belső feszültség, legyengült immunrendszer, megfázások, megbetegedések. A kiegyensúlyozottsághoz, a téli hideg elleni védekezéshez, az egészséged megőrzéséhez nem csak a jól fűtött lakás, de a megfelelő öltözködés, a napi rutin, a táplálkozás és megfelelő testmozgás is nagyban hozzájárul. Ne feledd az ünnepek közeledtével amire a legnagyobb szükséged van, az energiaszinted, egészséged, belső harmóniád, stabilitásod, nyugalmad. Sajnos sok családban az ünnepekre már mindenki kimerül és sok a veszekedés, idegeskedés. Gyakorold a szeretetet, elfogadást az ünnepek alatt is, lásd meg mindenkiben a csodát, koncentrálj mások jó tulajdonságaira, kincseire, amikben jók, amiért lehet őket tisztelni. Ne a hibákra figyelj, senki se tökéletes. Annak érdekében, hogy az ünnepek alatt is kiegyensúlyozott maradj, a napi rutinoddal teheted a legtöbbet. A napi menetrend olyan az életünkben, mint egy ház alapja. Érzelmi hatások December 21-ig a nappalok egyre rövidebbek. A fény hiány, a téli hideg sokaknak okoz lehangoltságot, búskomorságot vagy akár depressziós érzéseket is. Ellensúlyozd a téli depressziót fénnyel és melegséggel. Kapcsolj lámpákat, használj gyertyákat, öltözz vidám színekbe. Napközben sétálj és élvezd a fényt a szabadban, amikor csak teheted, süttesd az arcod a napsugarakkal. Ugyan télen kevesebbet tudunk mozogni, de amikor teheted melegítsd fel a szervezeted mozgással - séta, tánc, jóga vagy bármilyen mozgás jó, hogy megmozgasd a keringésed. Ideális téli mozgásra, ha gyertyafényes romantikus estéken tartotok a pároddal. A testmozgás segít az emésztésed javításában is. Ha rád tör a szomorúság, ne engedd, hogy magával ragadjon a negatív érzés. Hívd fel egy barátodat, találkozzatok, csináljatok valami közös, kellemes programot. Az édességeknek is van egyfajta hangulatjavító hatása, készíts süteményt aszalt gyümölcsökkel, diófélékkel, magokkal. A jó hangulatod megőrzése érdekében kerüld a negatív hangulatú filmeket, thrillereket, nagyon gonosz, agresszív vagy éppen depressziós filmeket. Nézz napsütötte tájakon játszódó vidám filmeket. A téli bekuckózás ideális arra is, hogy a nyár folyamán készített fotókat elővegyétek és a szép tájakat, napsütötte hegytetőket, tengerpartokon készült képek alapján visszaidézzétek az élményeiteket. Egészségmegőrzési praktikák Télen érdemes figyelni az egészséged megőrzésére, mert a hidegben csökken a szervezeted ellenálló képessége. A betegség elkerülésére figyelj, hogy a hidegben ne szájon át lélegezz, mert a hideg levegő a tüdőt nagyon áthűtheti. Érdemes az orrnyálkahártyát is védeni - az ájurvédában reggelente az orrjáratot beolajozzunk, ez segít a nyálkahártyát nedvesen tartani és megakadályozza a kórokozók tapadását. Ahogy a testedben is a hő belülre húzódik, a végtagok keringése romlik és a kezek, lábak hidegebbé vállnak. A legtöbben tapasztalják, hogy a téli időszakban a bőrük kiszárad. A hideg beálltával egyre többen tapasztalnak zavaró nyak vagy vállfájdalmat, hátfájást esetleg görcsöt a lábban. A kiszáradás és az izmok feszülése ellen nagyon jó az olajos önmasszázs. Az olajos önmasszázs javítja a keringésed, felmelegíti a tested, erősíti az immunrendszed és védi a bőrödet a hideg is kiszáradás ellen és kiváló hangulat javító is a borongós téli napokon. A téli hideg elleni védekezésben nagy szerepe van a megfelelő öltözködésnek is Öltözz rétegesen, hogy a kinti és benti körülményekben is ideális legyen a testhőd. Kerüld el, hogy belső térben megizzadj és utána kimész a hidegbe. A sapka, sál, kesztyű nem csak védenek a hideg ellen, de ha szép színesek akkor a hangulatodat is feldobják. Ne feledd a legtöbb hő a fejen távozik, így mindig tartsd befedve a fejedet. Napi rutin A napi rutin biztosítja a kiegyensúlyozottságot, stabilitást. Ezt teljesen jól látjuk a gyerekeknél, de a felnőttek nem akarják észrevenni magukon, hogy azért undokok, idegesek, nyűgösek, mert nem feküdtek le időben vagy éppen nem ebédeltek időben. A felnőtt emberek szervezetének is ugyanúgy szüksége van a stabil napirendre. A december a túlzások ideje, a legtöbb pénzt ilyenkor költik az emberek, karácsonykor fogy a legtöbb áram, gáz, víz és ilyenkor fogy el a legtöbb étel is. Sokan munka után a pihenésre használható időt vásárlással, találkozókkal, ünnepi rendezvényekkel, bulikkal töltik. A kevés pihenés, a késő este elfogyasztott sok egészségtelen étel és sok alkohol, a késő esti lefekvés, sajnos nem kedvez az egészségednek. Este 22:00-ig feküdj le aludni, hogy a szervezeted tudjon regenerálódni. A szervezetednek nagyon nagy szüksége van arra, hogy időben lefeküdj és eleget aludj ahhoz, hogy tudjon regenerálódni. ne engedj a csábításnak, hogy késő estig fent legyél. Reggel 7 óráig kelj fel. Figyeld meg ha későig alszol, akkor tompaságot, tunyaságot érezhetsz a testedben és az elmédben. Ébredés után, fogyassz egy vagy két csésze meleg vizet. Az ellenállóképességed javítására, a tested melegítésére, keringésed fokozására, és a bőröd védelmére a legjobb az olajos önmasszázs. A reggeli melegvizes zuhanyozás előtt elvégzett olajos önmasszázs kiváló hangulat javító is. A reggelit legkésőbb 8 óráig fogyaszd el. Ha később reggelizel az könnyen túlterheli az emésztésed és fáradságot fogsz tapasztalni és tompaságot a délelőtt folyamán. A reggeli meleg étel legyen, segít a kinti hideget ellensúlyozni. Zabkása, főtt gabona, muffin. Az ebéd ideális ideje 11:30-14:00 között. Ilyenkor a legerősebb az emésztésed ereje. A főétkezést mindig ebédre fogyaszd el. A nap során igyál meleg vizet, meleg gyógyteákat. A meleg folyadék nem csak hidratál, de segít a testedet melegen tartani és kioldja a lerakódott salakanyagokat a szervezetedből. Szánj időt a nap során befelé figyelésre, relaxációra, meditációra, csendes elmélkedésre. Lehetőleg 18:00-ig vacsorázz meg. kerüld el a késő esti étkezéseket. A vacsorád könnyen emészthető ételekből álljon. Este 22:00 után már ne nagyon fogyassz semmit. Este már csak nyugis tevékenységeket végezz - kerüld filmezést, számítógépezést, olvasást és lehetőleg este 22:00-ig feküdj le aludni. A napi rutin, az önmagaddal való törődés hatásait kezd el figyelni magadon napról, napra. Figyeld meg hogyan hatnak a fentiek a testedre, egészségi állapotodra, elmédre. Próbálj kitartani 30-40 napig a rutin mellett. Ha ez sikerül, utána életed részévé válik. Táplálkozás Télen az egyik legjobb tevékenység a sütés főzés. Nem csak melegíti a lakást, finom illatokkal lengi be az otthonodat, összehozza a családot, a barátokat, de ha megfelelő ételeket készítesz, akkor biztosíthatod a család egészségét, a jó erős immunrendszert is és a hideg elleni védelmet is. November még arról szólt, hogy a szervezeted megpróbál a téli hideg elleni védekezéshez egy kis zsírréteget összeszedni, Érezheted, hogy erősebb volt az étvágyad az elmúlt hetekben, jobban kívántad akár a zsírt és a szénhidrátokat. December közepétől már nincs szükségünk további komolyabb zsírréteg felhalmozására. Ha vékonyabb testlakat vagy, akkor folytasd a táplálóbb, zsírosabb ételek fogyasztását, de ha amúgy is plusz kilóid vannak, akkor ne gyarapítsd tovább a kilókat. Ne feledd a téli mozgáshiányos életmód miatt, nem kell olyan sokat enni. A meleg, leveses, szaftos ételeket részesítsd előnyben, mint a levesek, szószok, főzelékek. Kiválóak a főtt gabonák, hüvelyesekből készült ételek. Jó télen a főtt gyökérzöldségek és főtt vagy áztatott diófélék fogyasztása is. A szervezetednek melegítő táplálékra van szüksége, de ha túleszed magad sok zsíros, édes, egészségtelen és nem frissen készült étellel, egy idő után egyre nehézkesebbnek, tunyábbnak, fáradtabbnak fogod érezni magad, mert túl sok lesz a salakanyag. Nem csak az energiaszintedre hat ki, ha túl sok salakanyag a szervezetedben, de lehet teltségérzeted, rossz emésztésed, puffadás, refluxos tüneted, hányingered és sok nyálka halmozódhat fel - mellkasi lerakódás, nátha. Kezdj el használni melegítő, keringést és emésztést fokozó fűszereket, mint a kurkuma és a gyömbér. Továbbá fahéj, szegfűszeg, feketebors, kardamom, fokhagyma. A fűszerek segítenek a méregtelenítésben és erősítik az immunrendszeredet, a védekezőképességedet a kórokozókkal szemben. Megannyi kiváló fűszer antivirális, antibakteriális hatásokkal rendelkezik. Csak akkor egyél ha éhes vagy. Amikor úgy eszel, hogy nincs étvágyad, akkor nem tudod jól feldolgozni az ételt és salakanyag válik belőle a testedben. Amúgy meg sokkal finomabb az étel, ha úgy eszel, hogy éhe vagyJ A sok nehéz húsos étel kompenzálására, próbálj minél több zöldséges ételt készíteni. Jó ha felteszed az étlapra a céklát, sárgarépát, káposztát, brokkolit, mert segítenek a szervezetednek a tisztulásban, javítják az emésztést. Télen a gyümölcsöket párolva, sütve fogyaszd, fűszerekkel elkészítve. Nyersen nagyon erős a nedvesítő, nyálkásító és hűtő hatásuk. Ha nyálkásodásra hajlamos vagy (kapha alkatú) akkor kerüld el a tejet, a tejtermékeket és tejes édességeket, válaszd inkább a szárazabb ételeket, szárazabb édességeket pl. kekszeket. December végén, január elején lehet, hogy már érzékeled a testedben, hogy elnehezítenek a zsíros ételek, a kenyér félék, a desszertek. Január közepétől érdemes nekikezdeni egy egyszerű otthoni tisztításnak. Az ájurvéda tisztítókúrával éhezés nélkül, egy monodiéta és néhány egyszerűen kivitelezhető tisztító gyakorlat segítségével tudsz megszabadulni a felgyűlt salakanyagoktól. Éhezésbe, böjtölésbe, nyers ételek fogyasztásába ne kezdj télen, mert legyengül az immunrendszered, fázékonnyá válhatsz és könnyen megbetegedhetsz. A tél üzenete Ne feledd, a tél legfontosabb üzenete, a pihenés, feltöltődés, visszavonulás. A téli ajánlások egyéni alkat szerint eltérőek lehetnek, de jó ha tiszteled a természet ritmusát és igazodsz a tél sajátosságaihoz az életmódoddal. Hasznos ha az év vége felé, inkább befelé fordulsz. átgondolod az eltelt évedet. Mik történtek, egészség, munka, családi, baráti, emberi kapcsolatok, táplálkozás, testmozgás, szabadidő, boldogság érzet, fejlődés, spiritualitás. Hasznos, ha hálát adsz mindazért, amit kaptál, hálával és köszönettel gondolsz azokra a személyekre, akik segítettek, támogattak az elmúlt évben, hozzájárultak életed alakulásához, fejlődésedhez. Az év vége/év eleje csodás lehetőség arra is, hogy elkezd a következő évet előkészíteni. Tudatosan érdemes végig gondolni a fentieket, 2024-ben hogyan szeretnéd látni és, mennyi időt, energiát kívánsz fordítani és mennyi teret engedsz annak, hogy az adott dolog más legyen a következő évben. A tél tunya, búskomorságát jól tudod ellensúlyozni szeretetteljes emberi kapcsolatok ápolásával is. Töltsetek időt közösen, nevessetek, szerezzetek örömet egymásnak. Csinálj boldogságot, örömet, testet lelket melegséggel eltöltő tevékenységeket. Kerüld a rohanást, a túl sok feladatot, legyen elegendő időt relaxálni, pihenni, elcsendesedni, befélé figyelni. Csodálatos téli napokat kívánokJ szeretettel Kati
Vata tea
2023. november 3. Élj harmóniában
Ez egy szuper tea recept azoknak, akik vata alkatúak vagy valamilyen vata egyensúlytalansággal küzdenek. Az őszi és téli időszakban, amikor beköszönt a száraz hideg, ideális alkalomszerűen fogyasztva minden dosha számára. Vata egyensúlytalanság tünetei: bőr szárazsága, repedezettsége, energiahiány, az életerő csökkenése, fáradtság, kimerültség. Az emésztés hatékonysága is sokaknál csökken, nehéz emésztés, puffadás, székrekedés fordulhat elő. A vata az idegrendszerre komoly hatással van, idegesség, búskomorság, akár talajvesztettség, gyökértelenség érzés, nyugtalanság, esetleges koncentráció zavar, álmatlanság . Érzékenység az erős hangokra, zajokra. A Vata egyensúlyzavar tüneteként nyílaló fájdalmak a testben, alsó háti fájdalmak, ízületi fájdalmak és magasvérnyomásos problémák léphetnék még fel az arra érzékenyeknél. Hozzávalók 1/4 teáskanál friss reszelt gyömbér 1/4 teáskanál őrölt fahéj 1/4 teáskanál őrölt kardamom 1/4 teáskanál ajwain 1 csésze víz Forrald fel a vizet, majd kapcsold le teljesen. Szórd bele a fűszereket és hagyd állni benne néhány percig. Tetszés szerint édesítheted, ízesítheted. Különösen nyugtató és földelő hatású a vata személyeknek. A vata kiegynlítésről további cikkekben olvashatsz itt a blogon https://eljharmoniaban.blogspot.com/2023/11/egeszsegmegorzes-novemberben.html https://eljharmoniaban.blogspot.com/2015/09/oszi-egeszsegmegorzes-tanacsok-az.html Ha szeretnél az Egészséges és tudatos táplálkozásról többet tudni, szeretettel várlak Egészséges táplálkozás és főzőtanfolyamomra. https://www.eljharmoniaban.hu/tudatos-taplalkozas Egészségedre:) szeretettel KAti
Kitchari (Vata)
2023. szeptember 16. Élj harmóniában
Arról, hogy a kitchari az ájurvédában milyen csodás gyógyító étel már sokszor írtam. Amikor tisztító kúrákat ajánlok vagy csoportosan vezetek ott is ezt fogyasztjuk. Itt olvashatod a kitchariról az alap bejegyzést. Ez is
receptváltozat, elsődlegesen Vata kiegyenlítéshez ajánlják..
Hozzávalók
4 személyre
1 csésze baszmati rizs 1 csésze mung bab 3 ek. ghí 1 tk. fekete mustármag 1 ujjnyi friss gyömbér
megtisztítva és apróra vágva) 1 tk. római kömény 2 csipetnyi asafoetid
(hing) 1/2 tk. kurkuma 1/2 tk. só 4-5 csésze víz
A rizst és a mung babot mosd
meg. Ha van egy kis időd néhány órára főzés előtt beáztathatod a mung babot -
ez segíti az emésztést. Ha nagyon nehezen emészted a babféléket
akkor előfőzheted egy kicsit a mn babot - de igazából erre nagyon keveseknek
van szüksége.
Egy edénybe közepes
lángon melegítsd fel a ghít, majd add hozzá a mustármagot - hagyd
kipattogni (le is veheted ilyenkor a tűzről, nehogy a többi fűszer megégjen
amikor majd belerakod. Majd add hozzá a római köményt, a hinget és a
gyömbért szórd hozzá a kurkumát és gyorsan teheted is rá a rizst és a
mung dhalt. majd keverd jól össze, hogy a rizs és a mung jól
összekeveredjenek a fűszerekkel.
Add hozzá a vizet és forrald
fedő nélkül 5 percig. Aztán vedd takarékra és a fedőt tedd rá éppen csak egy pici
rést hagyva a gőznek.
Főzd amíg meg nem puhul - kb.
25 perc.
Ez mindegyik dósa számára
fogyasztható kitchari recept, de különösen vata-k számára megfelelő. Ha nagyon
gyenge az emésztésed készítsd 2:1 arányban a rizst:dhal-t. Ha úgy érzed szeretnéd a szervezetedet megszabadítani a tél során felgyült salakanyagoktól, szeretettel látlak a Tavaszi Tisztítás általam vezetett otthoni online programra, ahol napról, napra kísérlek végig egy csodálatos ájurvédikus tisztításon. Tapasztald meg a könnyedséget, a jó emésztést, a zavartalan, tiszta gondolatokat. https://www.eljharmoniaban.hu/tisztitas Ha szeretnél az ájurvédikus életmódról, egyéni testalkatodról többet tudni, szeretettel várlak Egészségmegőrzés mesterfokon - ájurvéda életmódtanfolyamomra. https://www.eljharmoniaban.hu/ajurveda-eletmodtanfolyamHa szeretnél az Egészséges és tudatos táplálkozásról többet tudni, szeretettel várlak Egészséges táplálkozás és főzőtanfolyamomra. https://www.eljharmoniaban.hu/tudatos-taplalkozas Jó étvágyat kívánok hozzá:) szeretettel Kati felhasznált szakirodalom: dr. Vasant Lad és Usha Lad Ájurvéda szakácskönyve
Tepsiben sült pikáns csicseri és karfiol
Nagyon finom csemege – akár magában is, de egy hozzá kifőzött ízesített, pikáns rizzsel, bulgurral, vagy pl. paradicsomszószos tésztára téve finom ebéd válhat belőle. Hozzávalók: 30 dkg (főtt, konzerv) csicseriborsó 1/2 fej nyers karfiol 4 ek. olívaolaj ízlés szerint: só, római kömény, kurkuma, füstölt paprika, gyömbér, korianderzöld Elkészítés: A csicseriborsókonzervet leszűrjük, alaposan lecsöpögtetjük. Az olajat […]
Vegán répatorta
2023. április 7. Élj harmóniában
A répatorta nagy népszerűségnek örvend, mert nem csak finom, de egy egészségesebb édesség - lévén az összetevők között reszelt répa, aszalt gyümölcs és valamilyen mag szerepel. Én tönkölybúzaliszttel szoktam készíteni, de helyette használhatsz teljeskiörlésű és finom búzalisztet is. A mandula helyett használhatsz diót is. Vegán réptatorta Hozzávalók 1,5 csésze tejeskiörlésű tönkölybúzaliszt 1,5 csésze tönköly finomliszt 1 csésze teljes értékű nádcukor 1 csg sütőpor 1 tk. szódabikarbóna 1 tk. fahéj 1 tk. kadmamom 1 tk. gyömbérpor 1 tk. örölt szegfűszeg 1 tk. vanília vagy ízlés szerint 1 csipet só 2/3 csésze naprafogóolaj vagy kókuszolaj 1,5 - 2 csésze víz 1 csésze mazsola 20 dkg pucolt sárgarépa 10 dkg mandula Vegyszermentes (bio) alapanyagokat használj:) A répákat reszeld le durvára vagy aprítsd fel apróra. A mandulát is daráld le picit durvábbra. Készíts elő egy tortaformát - kend ki és lisztezd ki vagy tegyél bele sütőpapírt. Keverd össze egy tálba a liszteket, sütőport, szódabikarbónát, fűszereket. Majd add hozzá az olajat és a vizet, keverd el. A vizet fokozatosan add hozzá, figyeld, hogy a tészta ne legyen folyós. Tedd hozzá a sárgarépát, mandulát és a mazsolát. A keveréket öntsd a sütőformába és 180 fokra előmelegített sütőben süsd készre kb. 35-40 perc. Ha kihült tehetsz mázat is a tetejére porcukorból és citromléből. Én nem szoktam, mert csak felesleges cukor:) Ha szeretnél az Egészséges és tudatos táplálkozásról többet tudni, szeretettel várlak Egészséges táplálkozás és főzőtanfolyamomra. https://www.eljharmoniaban.hu/tudatos-taplalkozas Jó étvágyat:) szeretettel Kati
Kitchari, a legváltozatosabb étel
2023. március 24. Élj harmóniában
A Tavaszi Tisztítás Program keretében a résztvevőket végigkísérem egy ájurvédikus csodálatos tisztítási folyamaton. Sokszor kérdezik az emberek a monodiéta nem unalmas? hogy lehet kibírni :) Kitchari, a legváltozatosabb étel a világon:) Néhány ötlet, hogyan lehet változatossá tenni a kitchari monodiétát:) A kitchari az ájurvédában a legjobb tisztító, méregtelenítő étel. Minden testalkat számára ideális, nagyon könnyen emészthető, segít felerősíteni az agnit (az emésztő tüzet), kellően tápláló, minden szükséges tápanyag megtalálható benne, segít kioldani és eltávolítani a toxinokat a szervezetből . A kitchari baszmati rizsből és mungo dhalból ( sárga, már nincs rajta a zöld külső réteg) készül sokféle fűszerrel. Mindenki számára ideális, mert a fűszerezést, főzést, recepteket úgy tudod variálni, ami a Te ájurvédikus alkatodnak, emésztésednek, ízlésednek aktuális állapotodnak a legjobban megfelel. Amikor másokat téli, tavaszi vagy őszi tiszításon vezetek át, elsőre mindenki azt kérdezi nem lesz unalmas? Sokan úgy érzik, nem bírják ki, hogy 10 napig csak kitcharit egyenek. Ha csak egyféle módon lehetne elkészíteni, végtelenül hamar ráunnánk, ez így van:) De a kitchari csodás, változatos lehetőségeket kínál a fantáziádnak és az önismeret terén is.. mi jó nekem, mi esik jól, mitől lesz jó az emésztésem, etc... A kitchari kúra monodiéta lényege, a könnyen emészthetősége és az, hogy mivel monodiéta, a szervezetnek nem kell mindig újabb típusú emésztési módszerekkel foglalkoznia. A kitcharit számos módon változatossá tudod tenni anélkül, hogy az emésztését megnehezítenéd. A blogon találsz több kitchari receptet is, de ebben a bejegyzésben néhány ötletet adok a variáláshoz. Merd figyelni a testedet és annak megfelelően kísérletezni, variálni a recepteket:) ***Változtasd meg az arányokat*** Az alap kitchari receptben a mungo dhal és baszmati rizs aránya egyenlő - ezt könnyedén tudod variálni. Bátran figyeld meg az összetevők arányának változtatásával, milyen más élményeket kaphatsz az étkezésből. *Növeld a rizs mennyiségét* Ha a gyengébb az emésztésed választhatsz dupla annyi rizst és fele annyi mungdhalt. Ez nagyon jó választás Vata alkatúaknak. *Növeld a víz mennyiségét* Így a kitchari levesesebb lesz, ami ideális lehet Vata alkatúaknak. Kapháknak nem annyira ideális. *Növeld a dhal mennyiségét* Ha megnöveled a dhal mennyiségét nehezebben emészthető lesz a kitchari, de sokkal több fehérjét fog tartalmazni. Így picit inkább hasonlít majd egy lencselveshez. Ez erős emésztésűeknek javasolt vagy a tisztítás utolsó időszakában. ***Változtasd meg a fűszerezést*** A fűszerezés megváltoztatja egy étell ízvilágát, hangulatát, jellegét, emészthetőségét és a szervezetre gyakorolt hatását. (hűt vagy fűt, szárít vagy nedvesít, növeli a lágyságot vagy az érdességet. Nem kell mindig ugyanúgy fűszerezni! Kezd el változatosabban használni a fűszereket. Ha nincs nagy rutinod indiai fűszerekkel használj kitchari keveréket vagy garam masalát. Elkészítheted olaszosan is - bazsalikom, kakukkfű, oregánó, rozmaring, petrezselyem - ezek is erősítik az emésztést és jól támogatják a szervezeted tisztulását. ***Változtasd meg az alapanyagokat*** Használj a baszmati rizs helyett quinoa-t. A quinoa nagyon könnyen emészthető, hasonlőan fő mint a rizs, gluténmentes és nagyon magas a fehérje tartalma. Mivel nem nyálkásít annyira kapha alkatúaknak ideálisabb is, mint sok rizst enni. Mivel egy más ízvilág, megváltoztatja a kitchari jellegét, ízét. ***Készítsd el külön a rizst és külön a dhalt*** Én sokkal jobban szeretem külön elkészíteni a dhalt és a rizst és külön készítem a zöldségeket. Bár kényelmes egy edénybe főzni egyszerre mindent, de mielőtt megunnád egybefőzve, próbáld ki külön elkészítve. Ez változatossá teszi a kitchar monodiétát. Készítsd el külön a rizst, előtte mosd meg, pirítsd meg szárazon, majd tedd oda forró vízzel fűszerekkel főni. Egy másik edényben főzd meg a dalt akár a kitchari fűszerekkel vagy bármilyen más fűszerezéssel. Egy harmadik edénybe tegyél oda ghít, pattogtass ki benne fűszereket, majd tedd hozzá a zöldségeket és párold meg. ***Egészítsd ki*** Tegyél tálalásnál a kitcharihoz alkat szerint kiegészítőket. Vata: lime, só, friss gyömbér, ghí, friss koriander Pitta: friss koriander, kókuszreszelék, ghí Kapha: lime, friss gyömbér, ghí, friss koriander Ha szeretnél csatlakozni a Tavaszi Tisztítás Programhoz szeretettel várlak. https://www.eljharmoniaban.hu/tisztitas #kichari #kitchari #kicsari #recept #variációk #ájurvéda #tisztítás #tisztítókúra #méregtelenítés #monodiéta
Az összes 'gyömbér' találat megjelenítése »