metélőhagyma receptek - Vegetáriánus receptek

Még kapható a második,
      bővített kiadás!

Még kapható! Bliszkó Viktor: Vegetáriánus receptek; második, bővített kiadás



Próbálja ki, biztosan ízleni fog!

Vegetáriánus receptek - dicsőséges névpályázat

Vegán tiramisu kesukrémmel, tojásmentes piskótából










metélőhagyma receptek

Gombaraguval töltött gluténmentes, vegán palacsinta

2023. május 25. vegasziget 

Hozzávalók a palacsintához: 20 dkg hajdinaliszt 5 dkg tápióka keményítő 40 vagy 45 dkg víz 1 csipet kurkuma 3-4 ek. kókuszolaj ha szeretnénk (csak sósan fogyasztjuk): felaprított metélőhagyma Hozzávalók a gombaraguhoz: 50 dkg gomba 1 db sárgarépa 1 marék friss spenót 1 kaliforniai paprika 1 fej vöröshagyma 2 gerezd fokhagyma vegeta, kakukkfű, só kb. 2 dl […]

Egészben sült karfiol céklás burgonyapürével

2022. február 6. Mindennapi ételeink 

Igazi lakoma, próbáljátok ki.  Hozzávalók - a karfiolhoz: 1 kg megmosott karfiol  375 gr Dr. Oetker vega tejföl (vagy natúr joghurt, kefír) só, pirospaprika, fokhagymapor, szerecsendió, őrölt gyömbér  - ízlés szerint  Elkészítés: A karfiol leveleit leszedjük, és alaposan megmossuk. A szósz hozzávalóit alaposan összekeverjük. Kivágjuk a karfiol torzsáját, majd a töltelék kb 1/­­3-át, amennyit bele tudunk tölteni, belekanalazzuk. Ezt követően egy sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, rózsáival felfelé, és körbekenjük a tetejét is. Várunk 3 percet és a maradék szószt egy újabb rétegben rákenjük. Kicsit pihentetjük, majd 180 fokos , légkeveréses sütő közepes rácsára téve kb. 90 perc alatt kisütjük.  Hozzávalók a céklás burgonyapüréhez: 60 dkg burgonya 20 dkg cékla só, bors, metélőhagyma - ízlés szerint növényi ráma - ízlés szerint  növényi tej v tejszín - ízlés szerint  Elkészítés: A céklát, burgonyát megmossuk, felkockázzuk. Sós vízbe tesszük, először a céklát, és amikor az félpuhára főtt, hozzáadjuk a feldarabolt krumplit is. Puhára főzzük. Leszűrjük, én ilyenkor szoktam adni hozzá egy kis rizs-vagy zabtejet, növényi rámát és krumplinyomóval összetörjük. A fotó miatt egy része kicsit lágyabb lett, jobban mutat rajta a karfiol ;-)  A  céklás burgonyapüré recept-ötlet az  autós oktatómtól származik, aki feleségével együtt a vegetáriánus konyha híve. Bár már én is főztem így, vagy pl. sütőtökkel, édesburgonyával a burgonyapürét, de a céklára nemrég ő emlékeztetett. Köszönjük! :-D A tetejét megszórhatjuk pisztáciával, mandulával. 

Csak egy kis karfiol

2021. december 28. Mindennapi ételeink 

  Remek "ropogtatni való" egy majonézes saláta, hotdog mellé, kiegészítve a vacsoránkat vagy reggelinket, de bármilyen köret (pl. pesto-s krumplipüré , vagy metélőhagymás rizs ) mellett is megállja a helyét. Sőt, köretként is fogyaszthatjuk.  Hozzávalók:1 fej karfiol 2 tk. koriander2 tk. római kömény 2 tk. só 2 ek. mogyoróolaj (bármilyen olaj megfelelő) Elkészítés:A karfiolt kisebb rózsákra szedjük, megmossuk, és letörölgetjük. Egy tálban összekeverjük a fűszereket az olajjal és a karfiolra öntjük, alaposan összeforgatjuk. Egy tepsibe sütőpapírt teszünk, rátesszük a karfiolokat, a maradék olajat ráöntjük és 150 fokon 30 perc alatt készre sütjük.  Szoktam metélőhagymával is készíteni, akkor csak ez, és napraforgó olaj kerül rá. 

Aszalt paradicsomos tofukrémmel töltött vegán palacsinta

2021. december 27. Mindennapi ételeink 

  A krémleves után érdekes főételként is megállja a helyét, de reggelire vagy vacsorára is fogyasztható.  Hozzávalók a palacsintához: 30 dkg finomliszt só30 dkg zabliszt fél cs. sütőporfél citrom levekb 5 dl rizstej 0,5 dl étolaj ízlés szerint a tésztába: kapor, metélőhagyma, fokhagymapor, vegetaA "töltelékül" szolgáló pástétomhoz:1 fütölt tofu 1 kis üveg aszalt paradicsom (olajjal együtt) 1 marék dió/­­mandula/­­kesudió sok friss bazsalikomsó Elkészítés:A paalcsintatésztát összekeverjük és a hagyományos módon kisütjük -csak ez nem fog leragadni vagy szétesni ;-) Miközben a palacsintákat sütjük, elkészítjük a tölteléket is (ami egyébként lehet chilis bab vagy zöldségpörkölt vagy akár curry-s karfiolragu is): A tofut felkockázzuk, hozzáadjuk a felaprított aszalt paradicsomot, melynek az olajából is hozzáöntünk,  sózzuk. Összebotmixerezzük. Folyamatosan segítünk a mixernek: villával is összetörjük, olajat adunk hozzá, ha szükséges. Friss bazsalikommal ízesítjük. Az összedarált diót/­­mandulát/­­kesudiót ekkor adjuk hozzá. A kisült palacsintákba belekenjük a a tofus pástétomot, rászórunk durvára vágott, pirított diót, salátaleveleket is teszünk bele. Én, mivel avokádó fanatikus vagyok, ezt is szeleteltem hozzá (rá). 

Fűszeres csicseriborsó nasi

2019. január 23. VegaNinja 

Főétel mellé, vendégvárónak, vagy filmezéskor ropogtatva egyaránt nagyon jó választás a fűszeres, ropogós csicseriborsó “csipsz”. Egyszerűen elkészíthető sütőben. Hozzávalók: 1 nagy konzerv csicseriborsó 1 evőkanál fűszerkeverék (később kifejtem) Elkészítés: alaposan csöpögtessük le a csicseriborsót egy szűrő segítségével, majd egy nagy tálba téve forgassuk össze a fűszerekkel úgy, hogy egyformán fűszeresek legyenek. Majd sütőpapíron, tepsiben terítsük szét őket, és (ha lehet, légkeveréses) sütőben, alacsony hőfokon, kb. 150 fokon süssük fél óráig úgy, hogy kb. 10 percenként kicsit átkevergetjük őket. Fűszerezési ötletek: Ha nem szereted a bolti fűszerkeverékeket, az alábbi kombinációk nagyon finomak. - só, gyömbér és fokhagymagranulátum - só, pici cukor, pirospaprika, fokhagymagranulátum, bors, kömény, majoránna, vöröshagymapor – magyaros jellegű lesz belőle - só, kakukkű, oregano, bazsalikom - vegán tejpor, sörélesztőpehely, só, szárított metélőhagyma (lehetőleg porrá őrölve mozsárban) – hagymás-tejfölös feeling lesz belőle -  só, pici cukor, pirospaprika, fokhagymagranulátum, bors, gyömbér, szerecsendió, tárkony, vöröshagymapor - paradicsompor, hagymapor, fokhagymapor, bazsalikom, pici cukor – olaszos feeling lesz belőle The post Fűszeres csicseriborsó nasi appeared first on VegaNinja.

Spárgás-zöldborsós rizottó

2016. május 5. Éltető ételek 

Spárgás-zöldborsós rizottóItt a spárga szezon, együk, ameddig van. :) Imádom spárga roppanósságát, a rizottó krémességét... olyan jól kiegészítik egymást. Ha van egy kis gombád otthon, azt is tehetsz bele, meg egy kis zöldfűszeres kecskesajt is biztosan remekül megbolondítja. Hozzávalók: - 1 evőkanlál bio vaj  - 1 evőkanál olívaolaj  - 2 újhagyma  - 1 kisebb vöröshagyma  - 2 gerezd fokhagyma  - 20 dkg spárga  - 1 csésze zöldborsó  - 1 csésze rizottó rizs (pl. arborio)  - kb. 1 l. zöldséglé  - 2-3 aszalt paradicsom - himalája só, bors  - 1 csokor snidling Elkészítése: Először is a spárgát hajlítva törjük el. A zsenge része a hajtáscsúcs, ezt csak meg kell mosni. A másik felét viszont meg kell hámozni és felszeletelni.A vajat és az olívaolajat összeolvasztom, a felkarikázott újhagymát és a felkockázott vöröshagymát megfonnyasztom rajta. Belereszelem a fokhagymát is.Hozzáadom a megtisztított spárga felaprított szárát, a zöldborsót, a felkockázott aszalt paradicsomot és a rizst. Sózom, borsozom. Apránként, levesmerővel adom hozzá a zöldség alaplevet, közben közepes lángon folyamatosan kevergetem. Amint a rizs magába szívja, adok hozzá egy következő merőkanállal. Kb. 15 perc elteltével hozzáadom a spárgacsúcsot is, és még további 10 percig, folyamatosan keverve és adagolva hozzá a zöldséglevest, főzöm. Kb. 25 perc alatt készre fő a rizs.Megszórom metélőhagymával, és tálalom.

Vegán gnocchi tejszínes-metélőhagymás szósszal és aszalt paradicsommal

2016. március 14. Mindennapi ételeink 

Vegán gnocchi tejszínes-metélőhagymás szósszal és aszalt paradicsommal Eléggé időigényes étel, de ha elkészítjük a tésztát, le lehet fagyasztani és akkor így gyorsan elkészülhet.  Hozzávalók: 50 dkg burgonya (lisztes) 5 dkg durumliszt 10 dkg finomliszt 10 dkg zabliszt 1 csipet só -- 2 dl rizstejszín 1 csokor metélőhagyma 1 kis fej hagyma tetszőleges aszalt paradicsom Elkészítés: A krumplit megfőzzük. (Kicsit többet főzzünk, mert az adag hámozva értendő). Melegen meghámozzuk és lereszeljük, majd hozzákeverjük a liszteket, és összegyúrjuk. Szükség esetén adjunk még hozzá lisztet. Sózzuk és kicsit állni hagyjuk 5-10 percet. Majd 8 részre szedjük és kígyókat formázunk (ahogy Fanni mondaná), kb. 2 cm-nyi magasságú rudak legyenek belőle. Éles késsel 2-3 cm-es darabra vágjuk, és kb. 15 percig pihentetjük. Ezután  forrásban lévő vízben kifőzzük. Amikor feljön a víz tetejére, elkészült: szűrővel szedjük ki, mossuk le hideg vízzel és olajozott edénybe rakva tároljuk. A szósz általában paradicsomos szokott lenni, ha nincsen otthon paradicsom, kevés olaj és víz keverékén megpároljuk a hagymát, majd hozzáöntjük a tejszínt, sózzuk, és belekeverve a metélőhagymát lezárjuk. Aszalt paradicsommal megszórva, és a szósszal meglocsolva tálaljuk a gnocchi-kat.  50 dkg burgonya (héj nélkül) 22 dkg finomliszt 1 ek. növényi tej  1 csipet só

Vegán zöldbabfőzelék

2015. szeptember 1. Éltető ételek 

Vegán zöldbabfőzelékA főzelékeket bizony el lehet olyan módon is készíteni, hogy a gyerekek is megegyék. Én szeretem ezeket a főzelékeket csak úgy minden nélkül, de akár egy zöldségfasírot is készíthetünk hozzá. Hozzávalók (4-5 adag): - 1 kg zöldbab  - 1 vöröshagyma  - 2 evőkanál kókuszolaj  - 1 paprika  - 2 paradicsom - 1 teáskanál őrölt pirospaprika - 3 gerezd fokhagyma  - 1 mindenmentes zöldségleveskocka - só, bors - 2 dl rizstejszín  - 3 evőkanál kukoricaliszt - 1 evőkanál friss citromlé - 1 teáskanál balzsamecet - 1 kis marék metélőhagyma Elkészítése: - A hagymát vágjuk fel kis kockára, majd a kókuszolajon kezdjük el pirítani. Egy pici vizet öntsünk hozzá, hogy jobban zaftosodjon. - A paprikát és a paradicsomot is kockázzuk fel, majd adjuk a hagymához. Addig süssük, amíg jó kis lecsós alapunk nem lesz. Ezután egy picit krumplitörővel vagy villával/­­botmixerrel egy kicsit pürésítsük. - Adjuk hozzá a zöldbabot, szórjuk meg a pirospaprikával és reszeljük bele a fokhagymát is. - Öntsünk rá annyi vizet, hogy éppen ellepje.  Fűszerezzük és a leveskocka is bele kerülhet.Főzzük puhára.A kukoricalisztből és a rizstejszínből készítsünk egy habarást, majd öntsük a főzelékre. Főzzük pár percig, hogy besűrűsödjön.Ízesítsük ecettel és citromlével, majd beleszórhatjuk a metélőhagymát is.Már csak rottyantsuk össze, és kész is van.

Céklalevél saláta

2015. március 25. Mindennapi ételeink 

Céklalevél saláta Régen töltöttem fel salátareceptet, így most ezt a hiányt pótolom egy nem mindennapi salátával. Ezt még Vácon tanultam, egyik kedves ismerősünktől.  Hozzávalók: 5-6 db cékla levelei 1 csokor metélőhagyma   1/­­2 bio citrom leve ízlés szerint só 1 tk. agavé szirup vagy méz 1-2 ek. olívaolaj 1 ek. szezámmag Elkészítés A céklaleveleket megmossuk, majd kisebb részekre szaggatjuk, vagy vágjuk. A metélőhagymát összevágjuk és a céklalevelekhez adjuk. Az olajból, mézből, citromból és vízből öntetet készítünk, és a salátára öntjük. Szezámmaggal dúsítjuk. Frissen fogyasztjuk. 

Zöld spagetti zöld spárgás pestóval (gluténmentes)

2015. március 21. Zöld Avocado 

Zöld spagetti zöld spárgás pestóval (gluténmentes)Folytatva az előző bejegyzéseket (Szent Patrik napi zöld hullám), ismét egy zöld étel receptjét osztom meg veletek. :-) A következő fogás egy gyorsan elkészíthető, természetesen tápanyagokban gazdag, zöld spagetti nyersnek mondható zöld spárgás pestóval, gluténmentesen.  Zöld spagetti zöld spárgás pestóval Gyors egy kis szösszenet a spárga jótékony hatásairól, és már jöhet is a recept, amit akár még ma el is készíthettek, mert semmilyen előkészületet, vagy különlegesebb bevásárlást nem igényel! ;-)   "A növény szárát jól emészthető rostok alkotják. A hajtások A-, B1-, B2-, C- és E-vitaminban,folsavban gazdagok. Zsírtartalma jelentéktelen, nem tartalmaz koleszterint. Sok értékes aminosavat, köztük aszparaginsavat is tartalmaz, kalóriatartalma azonban csekély. Miután a hajtások nagy része, 93-95 százaléka víz, a maradék szárazanyag kevés kalóriát képvisel. 100 gramm spárgába mindössze 20 kalória szorult. Kifejezetten kevés benne a cukor, 100 grammban összesen 4 gramm szénhidrát van. Tartalmaz kalciumot, foszfort, vasat, sok káliumot, viszont nátriumtartalma alacsony. A nyomelemek közül ónt, szilíciumot, molibdént. A zöld klorofillban gazdag, több benne a C-vitamin és a karotin, mint a halványított változatában, ezért táplálékként is értékesebb. Gyógynövényként több évszázada számon tartják. Elsősorban vízhajtó és vesekő-eltávolító hatása ismert, vízhajtóként áttételesen a szívet tehermentesítve a keringésre is jótékony hatással van. Ugyancsak vízhajtó tulajdonságával van összefüggésben, hogy segíti a szervezet méregtelenítését. Szárított porát fogfájás kezelésére is használták. Kedvezően hat a belső elválasztású mirigyek működésére, és enyhe hashajtó hatású. A nyers spárgalé is egészséges, 4-5 hajtásból zöldségcentrifugával félcsészényi nyerhető. Túlzott fogyasztása nem javasolt köszvényes és veseköves, illetve erre hajlamos emberek részére. Nagyobb mértékben még az érszűkületre is jó hatással van."  Forrás: Wikipédia   zöld spagetti zöld spárgás pestóvalHOZZÁVALÓK: (kb.4 személyre) - 1 zacskó kukoricából készült spagetti (vagy teljeskiőrlésű, ha nem fontos a gluténmentesség)  - 60 g reszelt parmezán - 1 köteg zöld spárga (kb.15-16 szál) - 2-3 gerezd fokhagyma - 60 ml extra szűz olíva olaj (most ne használjunk kókusz zsírt) - 16 levél friss bazsalikom - 4  ek fenyőmag  - snidling vagy metélőhagyma vagy akár medvehagyma - Himalája só, frissen őrölt fekete bors - (opcionálisan - akármilyen csíra)  ELKÉSZÍTÉS: Feltesszünk egy nagy lábasban vizet forrni a spárgáknak, és a spagetti tésztának. Miután a víz felforrt, beledobjuk a megmosott, és fás végietől megtisztított spárgákat. 2 perc múlva kivesszük őket, és hideg vízbe tesszük. Az újra forrásban lévő vízbe teszünk egy kevés sót, és olajat, és a hagyományos módon,  tésztától függően 8-10 perc alatt készre főzzük benne a spagettit is. Amit a spárgával csináltunk, azt hívják blansírozásnak, azaz leforráztuk őket, hogy egy kicsit mepuhuljon, de ne főljön szét, megtartsa a szép zöld színét, és értékes tápanyagait is. Miközben fő a spagetti tészta, elkészítjük a zöld pestónkat. A fenyőmagot ledaráljuk, majd hozzátesszük az olíva olajat, a parmezánt, a sót, és borsot, a blansírozott nagyobb darabokra szelt spárgát, és 2 kanállal a főző vízből. Ezt az egészet krémes állagúra turmixoljuk.  zöld spagetti zöld spárgás pestóval A bazsalikom leveleket ha van otthon, akkor mozsárban összetörjük, ha nincs, akkor veszünk egy keskenyebb szájú bögrét, egy fakanalat, vagy akár egy fa méz csurgatót, és körkörös nyomó mozdulatokkal pár perc alatt szétzúzzuk a bazsalikom leveleket. (ezt a munka folyamatot oda adhatjuk a férfinak a háznál, és így közös főzés lesz belőle. ;-) ). Amint kész a szétzúzott bazsalikom beletesszük a már krémes zöld pesztós edénykénkbe, és tovább turmixoljuk az egészet egybe. De! Csak pár másodpercig tegyük ezt, mert a melegedő fém és a bazsalikom találkozása kesernyés ízt idéz elő, ezért nem szabad megvárni, hogy a turmix kés felmelegedjen. 5-6 fordulat, és kész is az egynemű zöld spárgás pestónk. :-) A megfőtt spagetti tésztát folyó hideg víz alatt átszűrjük, majd jó alaposan összekeverjük a nyersnek mondható zöld pestónkkal. Jól keverjük össze, hogy mindenhová jusson az ízes "szószból". ;-) Tálalás előtt szórjuk meg apróra vágott snidlinggel (vagy egyéb zöld hagymával), és ha van otthon, akkor a csírák is remekül passzolnak ehhez a tészta ételhez. Szórjuk meg azzal is! zöld spagetti zöld spárgás pestóval Táplálkozz, ne csak étkezz! Jó étvágyat hozzá!  Megjegyzés1: Ez így egy szoba hideg (nem hűtő hideg) tészta étel lesz, de ha ez zavar minket, akkor a megfőtt, és leszűrt tésztát melegítsük fel, mielőtt összekeverjük a zöld pesztóval. De még előtte, hogy a zöldségek és fűszerek ne veszítsenek még több értékes tápanyagot a hő hatására.  Megjegyzés2: az én gyomrom nem annyira szereti a nyers fokhagymát, ezért én a fokhagymát is blansírozom a spárgával együtt, így elveszíti az erejét, és a gyengébb gyomrúak számára is fogyaszthatóvá válik.       Megjegyzés3: Ha csak két főre készítjük az ételt, felezzük meg a felhasználandó hozzávalók mennyiségét. Másnaposan nem olyan finom, mert a tészta magába szívja a nedvességet, és összeáll az egész.  

Savanyúkáposztás, vegán krumplisaláta

2015. január 30. Éltető ételek 

Savanyúkáposztás, vegán krumplisalátaEz a saláta, vagy éppen köret hidegen, melegen egyaránt finom. Télen egyszerűen imádom a savanyúkáposztát, gyakran kerül az ételeimbe. A receptben a krumpli és a káposzta aránya körülbelül megegyezik. Tehát 1 csésze felkockázott krumplihoz úgy 1 marék káposztát tegyél. Hozzávalók: - héjában főtt krumpli felkockázva - házilag készített savanyúkáposzta - lilahagyma, újhagyma kedved szerint akár vegyesen is - metélőhagyma - 1-2 evőkanál olívaolaj - só, bors Elkészítése: - Hideg változat: Mindent jól keverj össze. - Meleg változat: A kókuszolajon picit megdinszteljük a hagymát, majd rádobjuk a krumplit 1-2 percig együtt sütjük, de vigyázzunk, hogy egybe maradjon a krumpli. A végén adjuk hozzá a káposztát. Pár pillanat még a tűzön, fűszerezzük, és kész is.

Gyömbéres zellerkrémleves

2015. január 8. Éltető ételek 

Gyömbéres zellerkrémlevesIgazi téli, melengető leves. A zellernek nagyon jó tisztító hatása van, a gyömbér és a chili pedig kellően felmelegíti fázós testemet ebben a hidegben. Gyors, egyszerű és finom. Kell ennél több? Hozzávalók (2 fő): - 1 öklömnyi méretű zeller - 1 kis vöröshagyma - 2 kisebb burgonya - 1 kicsi sárgarépa - 1-2 késhegynyi gyömbér (kóstolgasd!) - chili, só, kurkuma, őrölt kömény - 1 teáskanál kókuszolaj Elkészítése: A vöröshagymát kis kockára vágom és a kókuszolajon épp csak üvegesre párolom.Megszórom a gyömbérrel, köménnyel és a kurkumával. Mellédobom a kis kockára vágott zeller, krumplit és a sárgarépát.Pirítom együtt pár percig, majd felöntöm vízzel.Sózom, hozzáteszek egy kevéske chilit is.Puhára főzöm úgy 15 perc alatt, majd botmixerezem.Ha szeretnéd, kevés tejszínt löttyinthetsz hozzá.Friss fűszernövénnyel díszítem, pl. metélőhagyma, apróra vágott zellerlevél.Nagyon finom... Jó étvágyat.

Nyers, vegán töltött paradicsom szilvás csatnival

2014. szeptember 13. Éltető ételek 

Nyers, vegán töltött paradicsom szilvás csatnivalTavaly már készítettem nyers csatnit, de így a töltött paradicsom mellé kifejezetten finom lett. Most még szilvaszezonban ajánlom kipróbálásra. Hozzávalók: Töltött paradicsom - 5 db nagy paradicsom - 20 dkg karfiol - 1/­­4 lilahagyma - 1 pici gerezd fokhagyma - 3 evőkanál pirított tökmag és napraforgómag vegyesen, kicsit megdarálva - metélőhagyma - zöldpetrezselyem - kevés citrom leve - 1 kávéskanál mustár - só - 1/­­4 avokádó vagy 1 teáskanál olívaolaj Szilvás csatni (ezt a mennyiséget én magam megettem) - 20 dkg érett szilva - 10 dkg aszalt szilva - 1 igazi őszibarack (ne a nyáron leszedett, és azóta hűtőházban tartott) - 1-2 csipet őrölt kardamom - késhegynyi chili (ne sajnáld belőle) - késhegynyi fahéj - pici  csillagánizs Elkészítése: - A paradicsom tetején egy kis kalapot levágunk, és karalábévájóval kiszedjük a belsejét. A későbbiekben a kalapra még szükség lesz, a belsejét nyugodtan megehetjük. - Elkészítjük a paradicsom töltelékét. Késes darálóval a karfiolt rizsszem nagyságúra daráljuk. Hozzáadjuk a durvára darált olajos magokat. - Pici kockára vágjuk a hagymát, és hozzáreszeljük a fokhagymát. - Amennyiben avokádóval készítjük, akkor azt gyúrjuk hozzá. - A paradicsom kalapját pici kockára vágjuk, és hozzáadjuk a töltelékhez. A csatni  (chutney) dél-ázsiai eredetű fűszeres szószféleség. Íze széles skálán mozoghat, lehet édes vagy savanyú, csípős, általábanzöldségekből vagy gyümölcsökből készítik. Fűszeres étel, az alapja cukorból, hagymából és ecetből áll, ezentúl sót és fűszerek széles skáláját szokták alkalmazni elkészítésekor. Erősen fűszerezik, hidegen vagy melegen fogyasztják, a tisztán zöldségalapú csatnit a legtöbbször nem főzéssel készítik, csak összetörik a hozzátartozó alapanyagokat. (Wikipédia)

Gyógyító hagymák. 1.rész Vöröshagyma és gyógyhatásai

2014. augusztus 9. Éltető ételek 

A hagyma egy igazi magyar zöldség és fűszernövény, az őseink a mindennapokban rendszeresen fogyasztották. Ösztönösen tudták, hogy jó, kell a szervezetnek. Talán a legismertebb a vöröshagyma és a fokhagyma, a gyógyhatásait a népi gyógyászat is előszeretettel alkalmazta . De ne feledkezzünk meg a zöldhagymáról, medvehagymáról, póréhagyáról, gyöngyhagymáról, lilahagymáról, salátahagymáról vagy akár a metélőhagymáról sem.  Én minden nap használok hagymát az ételkészítés során. Nyersen, főzve, sütve, rántva, aszalva... mindenhogy finom . Persze sokan panaszkodnak, hogy nyersen nem bírja a gyomruk. Nos, ilyenkor szerintem nem az a megoldás, hogy nem eszünk hagymát. Utána kell járni az okoknak. (Nekem akkor oldódtak meg a problémák, amikor rendszeresen elkezdtem inni a zöld turmixot.) Legtöbbször gyomrégésre, gyomorsavtúltengésre panaszkodnak. Sok esetben persze a gyomorégést éppen a kevés gyomorsav okozza. Ez úgy lehet, hogy ha kevés sav termelődik, akkor az elfogyasztott étel nem tud elég gyorsan és alaposan megemésztődni, ilyenkor az ott maradt étel erjedni kezd. És éppen ez fog savat termelni, ami irritálja a nyálkahártyát.  Egy kis múlt ...  Már az ókorban is ismerték és használták, nemcsak a fazékba hanem gyógyításra is. Paracelsus azt mondta: A hagyma olyan értékes, mint egy egész patika. Az ókori Egyiptomban Ízisz szent növénye volt, még a hieroglifák között is megtalálható, mely a termékenység, növekedés szimbólumaként szerepel. 17-18 században a híres makói vöröshagyma Európa szerte ismert lett. Hatóanyagai ... Minden hagyma botanikailag a liliomfélék csoportjába tartozik. Nagyon sok értékes vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak, mint például a kálcium, foszfor, kálium, nátrium, magnézium, vas, cink, réz, B vitaminok tárháza, valamint C vitamint is megtalálható bennük . Jellegzetes csípős ízét és illatát egy kéntartalmú vegyület, az alliszulfid adja . Ennek köszönhető baktériumölő hatása, meghűléses időszakokban nagyon hasznos a fertőzések leküldésében. Csípős hatásából következik, hogy melegítő hatása van, ezért lázas betegség esetén nem ajánlott nyersen fogyasztani.  Meghűlésre bevethető A vöröshagyma a meghűléses betegségek gyógyszere . A népi gyógyászatban előszeretettel használják hurutos állapotok, légúti betegségek esetén. Reggel éhgyomorra egy kis fej vöröshagymát egyen meg, tisztítja a tüdőt - ezt tarja a néphit. Csökkenti az orrdugulást, illóolaja fellazítja a légutakat befedő nyákos anyagot. Enyhíti a hörghurutot, az erős köhögést és a rekedtséget. Hatékonyan alkalmazható a megfázás, influenza, torok- és mandulagyulladás, sőt a tüdőgyulladás esetén is. Mindenképp próbáljuk ki a hagymateát, mely során a hagyma héját is felhasználjuk.  Emésztőszervi és vizeletképző problémák A nyers hagyma megöli a gyomorban és bélben található kórokozókat , erősíti a természetes bélflórát, javítja az általános emésztést. Kiváló hatással bír a hólyaggyulladás és a vesegyulladás esetén, mivel azok kórokozóira is hat. A hagymabor alkalmas a vizeletképző szervek átmosására és a felgyülemlett víz eltávolítására. Ebből adódóan csökkenti az ödémát.  Hagymaszirup készítése során a kipréselt nyers vöröshagymalevet keverjük el mézzel és ezt kanalazzuk betegség esetén. De megelőzésre is kiváló. Amennyiben a hagymát felvágjuk, remekül bevonzza a levegőben lévő mikróbákat, és illóolajai az éjszakai alvást is nyugodtabbá teszi (tegyük a felvágott hagymát fejmagasságba).  Szív- és érrendszer Kedvezően hat az érelmeszesedés megelőzésében, a koleszterinszintre . Ha belegondolunk, hogy mi volt az aratók tarisznyájában: szalonna és hagyma. Így a zsíros szalonnát remekül kompenzálja a hagyma gyógyhatása, segíti a zsír emésztését, megakadályozza annak lerakódását.  Antibakteriális Baktériumellenes hatását már Pasteur is leírta, orosz tudósok 150 növény közül a fokhagymát és a vöröshagymát találták a legerősebb baktériumölőnek.  Rákellenes A rákellenes hatása is számottevő, mivel a kénvegyületei gátolják egyes tumorsejtek növekedését (nyelőcső, gyomor, vastagbél, tüdő).  Külsőleg is hatásos Külsőleg , ha sebekre, pattanásokra, kelésekre tesszük, annak érlelő hatása hamarabbi gyógyulást eredményez. Égési sérülés esetén nyerjük ki a hagyma levét, a kapott lében áztassunk be egy gézt, és helyezzük az égett felületre. Fülfájás esetén a felszeletelt hagymát tegyük egy ruhába, majd ezt a fülhöz. Kívülről ezt melegítve az illóolajat befelé párologtatja. De a fülborogató szett is segítségünkre lehet. A hagyma héjából készült főzet szép vöröses árnyalatot ad a barna hajnak.  A hagymapakolás bevethető reumatikus és ízületi fájdalmak esetén is. Egy hagymát vágjuk apróra, egy csipet sóval készítsünk belőle pépet. Nyers hagymát helyezhetünk szemölcsre, tyúkszemre is, de zúzódások, rándulások esetén is segítségünkre lehet.  Allium cepa, mint homeopátiás szer Lehet sokunknak ismerős homeopátiás szere az Allium cepa (D6-C30). Ez egy tüneti szer, a következő esetekben bevethető:  - bőséges, híg, maró orrváladék (mely kisebesíti az orrszárnyat) bőséges,  - NEM maró könnyezés heves tüsszögési roham orrcsöpögés n - átha - fejfájással  - csiklandozó érzés a gégében  - krákogás  - javulás: friss levegőn  - rosszabbodás: meleg szobában, reggel felkeléskor Úgyhogy fogyasszunk minden nap friss vöröshagymát, a testünk meghálálja.

Tofuburger

2020. május 3. Mindennapi ételeink 

Tofuburger Hamburgert ettünk volna, de nem volt időm bucit is sütni, így most egy császárzsemlébe rejtettük a finom tofuból készült fasírtot, illetve zöldségeket.  Így most csak a "hamburger "nem"hús" receptjét osztom meg veletek.  Hozzávalók (6 db lett belőle) : 1 csomag marinált tofu 1 csokor petrezselyem  ízlés szerint metélőhagyma 3 gerezd fokhagyma 1/­­2 kisebb cékla 2 lenmagtojás (2 ek lenmagpehely, 4 ek. víz) zabpehely - amennyit felvesz (kb 3-4 ek.) köménymag vegeta pirospaprika Elkészítés: A tofut villával összetörjük, majd hozzáadjuk a  lenmagtojást, fűszereket, a céklát meghámozzuk, lereszeljük, és kinyomkodjuk a levét. ezt a levet beletesszük, majd alaposan összedolgozzuk, és  fasírtokat formálva olajozott tepsiben 180 fokon kb. 30 perc alatt egyszer megforgatva kisütjük azokat. 

Kapros-citromos spárgafőzelék vegán módra

2016. május 6. Éltető ételek 

Kapros-citromos spárgafőzelék vegán módraA tegnapi spárgás rizottóhoz csak a fél csomag spárgát használtam fel. Mivel nem jó sokáig tartogatni, ezért ma ismét spárga volt a tányéromban. Ennek a receptnek az ötlete Chili & Vanilia oldaláról származik, viszont vegánosítottam, és még megturbóztam egy kis sárgarépával. Nem rontotta el. :) A citromhéjat ne hagyjátok ki belőle, az adja meg azt a ízélményt, bátran próbáljátok ki. Hozzávalók (1 adag): - fél csomag zöld spárga (kb. 25 dkg) - 1 közepes sárgarépa - 2 dl zöldségalaplé - himalája só, bors - pár csepp friss citrom - 1 evőkanál barna rizsliszt - 1 dl zabkrém (ezt használom) - leheletnyi BIO citrom héja (2-3 reszelés) - 1 kávéskanál mustár - kapor, metélőhagyma Elkészítése: Előszőr a spárgát meghajlítjuk, és eltörjük. A csúcsos részét félretesszük, az alsó részét meghámozzuk, a végét levágjuk, majd felkarikázzuk.A sárgarépát meghámozzuk, kis kockára vágjuk.A zöldségalaplébe feltesszük főni a feldarabolt zöldségeket. Sózzuk (ha a zöldségalaplé nem sós) és borsozzuk. Cseppentsük bele a citromlét is.Kb. 10-15 perc alatt pároljuk puhára. Ekkor mehet hozzá a spárgacsúcs is.A riszlisztet keverjük össze a zabkrémmel, majd öntsük a főzelékre.Kb. 5 perc alatt főzzük össze, ezalatt besűrűsödik a főzelék.Vegyük le a tűzről. Reszeljük bele a citromhéjat, adjuk hozzá a zöldfűszereket is (1-1 kávéskanál mennyiség)

A tökéletes vegán, tejmentes körözött receptje kölesből

2016. április 7. VegaNinja 

Ha szereted a körözöttet (melynek neve a körkörös, keverő mozdulatokból ered eszerint az oldal szerint), akkor ki kell próbálnod az egészséges, köleses verzióját! Elkészítése egyszerű, és minden hozzávalója egészséges, laktózmentes, gluténmentes és persze cukormentes. Hozzávalók: 250 g köles 1 közepes fej hagyma apróra vágva só, bors, kömény, pirospaprika 1 evőkanál mustár 3-4 evőkanál rizstejszín (szója-, zab- és mandulatejszínnel is működik) 2-3 evőkanál kókuszolaj kókuszecet ízlés szerint (kihagyható, vagy citromlével helyettesíthető) A kölest kétszeres mennyiségű sós vízben puhára főzzük, összekeverjük a többi összetevővel. A tetejére szórt petrezselyemmel, metélőhagymával díszítve tálaljuk. The post A tökéletes vegán, tejmentes körözött receptje kölesből appeared first on VegaNinja.

Kristóf féle pásztorpite kicsit másképp

2016. január 6. Éltető ételek 

Kristóf féle pásztorpite kicsit másképpÚjból fellapoztam Kristóf könyvét, ma ezt a finomságot választottak ki. Néhány hónappal ezelőtt már egyszer elkészítettem, akkor még az oldaláról "lestem" el a receptet. Most sem követtem mindent a leírásnak megfelelően, próbáltam egy picit a saját ízlésemre alakítani. Hozzávalók (2 adag): krumplipüré: - 3-4 krumpli - 2-3 gerezd fokhagyma - 1 evőkanál kókuszolaj - só, bors - zöldfűszer: metélőhagyma, zeller, petrezselyem ragu: - 1 evőkanál kókuszolaj - 1 vöröshagyma - 2 gerezd fokhagyma - 1 kisebb padlizsán felkockázva - 2 nagy gomba felszeletelve - 1 piros paprika (pl. kápia vagy kaliforniai) - 1 csésze főtt csicseriborsó - kb. 1,5 dl paradicsomlé/­­püré - kb. 0,5 dl vörösbor - víz - só, bors, oregano, füstölt pirospaprika, őrölt kömény Elkészítése: - A krumplit hámozd meg, kockázd fel, és vízben tedd fel főni. Sózd meg, és a megtisztított fokhagymát is tedd mellé. Ha megfőtt, öntsd le róla a vizet, add hozzá a kókuszolajat és a zöldfűszereket, jól pürésítsd. - Egy serpenyőbe olvaszd fel a kókuszolajat, és dobd bele az apróra felkockázott vöröshagymát. reszeld bele a fokhagymát is. Kevergesd, majd önts hozzá egy pici vizet, és hagyd elfőni. - Add hozzá a kis szeletekre vágott piros paprikát. Ismét következik úgy 5 perc keverés, majd a padlizsán, kicsit később a gomba következik.  Apránként adagold hozzá a paradicsomlét és a vörösbort, és szükség szerint vízzel pótold.  Kevés lé mindig legyen alatta. Lefedve (időnként megforgatva) kb. 20 percig rotyogtasd. Kóstold meg, szükség szerint még fűszerezd. Borítsd bele a megfőtt csicseriborsót, még vagy 5 perc összefőzés, és készen is van.Egy jénaiba terítsd szét a ragut, majd simítsd rá a fűszeres krumpipürét. A tetejét szórd meg pici füstölt pirospaprikával.Előmelegített sütőben (180fok), úgy 30 perc alatt süsd meg.Tálalás előtt hagyd úgy 20 percig állni, hogy a krumpli egy picit dermedjen.

Vegán és gluténmentes krumplifőzelék

2015. július 20. Éltető ételek 

Vegán és gluténmentes krumplifőzelékNagyon-nagyon régen ettem krumplifőzeléket, úgyhogy éppen itt volt már az ideje. Ez egy fél órás főzelék, nekem önmagában is nagyon ízlett, de készíthetünk hozzá akár egy fincsi csicseriborsós fasírtot is. Babáknak és mamáknak is egyaránt ehető. Hozzávalók: - 1 kg burgonya - 1/­­2 mindenmentes zöldségleves kocka - 1 zabkrém - 3 evőkanál kukoricaliszt - himalája só, bors, lestyán, bazsalikom - 1 csokor friss metélőhagyma - 2 babérlevél - 1 kávéskanál mustár - kevéske friss citromlé Elkészítése: A krumplit hámozzuk meg és karikára szeleteljük fel.Tegyük egy lábasba, és öntsük fel annyi vízzel, hogy éppen ellepje.Adjuk hozzá a zöldségleves kockát és a babérlevelet. Sózzuk, fűszerezzük.A lisztet keverjük el a zabkrémmel, majd öntsük a majdnem puha krumplihoz. Ezzel jól be fog sűrűsödni a leve.Adjuk hozzá a mustárt és csavarjunk bele egy kevéske citromlét. A végén szórjuk bele a metélőhagymát is.Rottyantsuk össze és készen is van.

Zöld spagetti zöld spárgás pestóval - gluténmentes (zöld menüsor Szent Patrik napon 2.rész)

2015. március 21. Zöld Avocado 

Zöld spagetti zöld spárgás pestóval - gluténmentes (zöld menüsor Szent Patrik napon 2.rész)Folytatva az előző bejegyzéseket (Szent Patrik napi zöld hullám), ismét egy zöld étel receptjét osztom meg veletek. :-) A következő fogás egy gyorsan elkészíthető, természetesen tápanyagokban gazdag, zöld spagetti nyersnek mondható zöld spárgás pestóval, gluténmentesen.  Zöld spagetti zöld spárgás pestóval Gyors egy kis szösszenet a spárga jótékony hatásairól, és már jöhet is a recept, amit akár még ma el is készíthettek, mert semmilyen előkészületet, vagy különlegesebb bevásárlást nem igényel! ;-)   "A növény szárát jól emészthető rostok alkotják. A hajtások A-, B1-, B2-, C- és E-vitaminban,folsavban gazdagok. Zsírtartalma jelentéktelen, nem tartalmaz koleszterint. Sok értékes aminosavat, köztük aszparaginsavat is tartalmaz, kalóriatartalma azonban csekély. Miután a hajtások nagy része, 93-95 százaléka víz, a maradék szárazanyag kevés kalóriát képvisel. 100 gramm spárgába mindössze 20 kalória szorult. Kifejezetten kevés benne a cukor, 100 grammban összesen 4 gramm szénhidrát van. Tartalmaz kalciumot, foszfort, vasat, sok káliumot, viszont nátriumtartalma alacsony. A nyomelemek közül ónt, szilíciumot, molibdént. A zöld klorofillban gazdag, több benne a C-vitamin és a karotin, mint a halványított változatában, ezért táplálékként is értékesebb. Gyógynövényként több évszázada számon tartják. Elsősorban vízhajtó és vesekő-eltávolító hatása ismert, vízhajtóként áttételesen a szívet tehermentesítve a keringésre is jótékony hatással van. Ugyancsak vízhajtó tulajdonságával van összefüggésben, hogy segíti a szervezet méregtelenítését. Szárított porát fogfájás kezelésére is használták. Kedvezően hat a belső elválasztású mirigyek működésére, és enyhe hashajtó hatású. A nyers spárgalé is egészséges, 4-5 hajtásból zöldségcentrifugával félcsészényi nyerhető. Túlzott fogyasztása nem javasolt köszvényes és veseköves, illetve erre hajlamos emberek részére. Nagyobb mértékben még az érszűkületre is jó hatással van."  Forrás: Wikipédia   zöld spagetti zöld spárgás pestóvalHOZZÁVALÓK: (kb.4 személyre) - 1 zacskó kukoricából készült spagetti (vagy teljeskiőrlésű, ha nem fontos a gluténmentesség)  - 60 g reszelt parmezán - 1 köteg zöld spárga (kb.15-16 szál) - 2-3 gerezd fokhagyma - 60 ml extra szűz olíva olaj (most ne használjunk kókusz zsírt) - 16 levél friss bazsalikom - 4  ek fenyőmag  - snidling vagy metélőhagyma vagy akár medvehagyma - Himalája só, frissen őrölt fekete bors - (opcionálisan - akármilyen csíra)  ELKÉSZÍTÉS: Feltesszünk egy nagy lábasban vizet forrni a spárgáknak, és a spagetti tésztának. Miután a víz felforrt, beledobjuk a megmosott, és fás végietől megtisztított spárgákat. 2 perc múlva kivesszük őket, és hideg vízbe tesszük. Az újra forrásban lévő vízbe teszünk egy kevés sót, és olajat, és a hagyományos módon,  tésztától függően 8-10 perc alatt készre főzzük benne a spagettit is. Amit a spárgával csináltunk, azt hívják blansírozásnak, azaz leforráztuk őket, hogy egy kicsit mepuhuljon, de ne főljön szét, megtartsa a szép zöld színét, és értékes tápanyagait is. Miközben fő a spagetti tészta, elkészítjük a zöld pestónkat. A fenyőmagot ledaráljuk, majd hozzátesszük az olíva olajat, a parmezánt, a sót, és borsot, a blansírozott nagyobb darabokra szelt spárgát, és 2 kanállal a főző vízből. Ezt az egészet krémes állagúra turmixoljuk.  zöld spagetti zöld spárgás pestóval A bazsalikom leveleket ha van otthon, akkor mozsárban összetörjük, ha nincs, akkor veszünk egy keskenyebb szájú bögrét, egy fakanalat, vagy akár egy fa méz csurgatót, és körkörös nyomó mozdulatokkal pár perc alatt szétzúzzuk a bazsalikom leveleket. (ezt a munka folyamatot oda adhatjuk a férfinak a háznál, és így közös főzés lesz belőle. ;-) ). Amint kész a szétzúzott bazsalikom beletesszük a már krémes zöld pesztós edénykénkbe, és tovább turmixoljuk az egészet egybe. De! Csak pár másodpercig tegyük ezt, mert a melegedő fém és a bazsalikom találkozása kesernyés ízt idéz elő, ezért nem szabad megvárni, hogy a turmix kés felmelegedjen. 5-6 fordulat, és kész is az egynemű zöld spárgás pestónk. :-) A megfőtt spagetti tésztát folyó hideg víz alatt átszűrjük, majd jó alaposan összekeverjük a nyersnek mondható zöld pestónkkal. Jól keverjük össze, hogy mindenhová jusson az ízes "szószból". ;-) Tálalás előtt szórjuk meg apróra vágott snidlinggel (vagy egyéb zöld hagymával), és ha van otthon, akkor a csírák is remekül passzolnak ehhez a tészta ételhez. Szórjuk meg azzal is! zöld spagetti zöld spárgás pestóval Táplálkozz, ne csak étkezz! Jó étvágyat hozzá!  Megjegyzés1: Ez így egy szoba hideg (nem hűtő hideg) tészta étel lesz, de ha ez zavar minket, akkor a megfőtt, és leszűrt tésztát melegítsük fel, mielőtt összekeverjük a zöld pesztóval. De még előtte, hogy a zöldségek és fűszerek ne veszítsenek még több értékes tápanyagot a hő hatására.  Megjegyzés2: az én gyomrom nem annyira szereti a nyers fokhagymát, ezért én a fokhagymát is blansírozom a spárgával együtt, így elveszíti az erejét, és a gyengébb gyomrúak számára is fogyaszthatóvá válik.       Megjegyzés3: Ha csak két főre készítjük az ételt, felezzük meg a felhasználandó hozzávalók mennyiségét. Másnaposan nem olyan finom, mert a tészta magába szívja a nedvességet, és összeáll az egész.  

Tökmagos-medvehagymás pogácsa

2015. február 25. Éltető ételek 

Tökmagos-medvehagymás pogácsaA gyerekek szeretik a pogácsát, gyakran kerül az uzsonnás dobozba. Többnyire sajtos, hajtogatott pogácsát készítek, most viszont újítottam. Tojás- és sajtmentes, nagyon finom pogácsa lett belőle. Hozzávalók (16 db lett belőle) - 20 dkg teljeskiőrlésű tönkölyliszt - 10 dkg fehér tönkölyliszt - 12,5 dkg bio vaj (a sparban szoktam venni, egy kockányi mennyiség) - 2 evőkanál főtt, tört burgonya - 1 dkg élesztő - pici méz - 1-2 evőkanál tejföl - 1 és egy pici mokkáskanál só - 3 dkg pirított, tört tökmag - 1 teáskanál szárított medvehagyma (tavasszal egy csokor friss) - 1 kis gerezd fokhagyma Elkészítése: A lisztet mérjük egy nagy edénybe, majd a közepére csináljunk egy kis mélyedést. Ebbe morzsoljuk az élesztőt, és csorgassunk bele egy picike mézet. Öntsünk rá egy kis meleg vizet. Takarjuk le egy piros konyharuhával, és tegyük félre úgy öt percre. Közben a tökmagot tegyük egy zacskóba, és húsgloffolóval törjük össze. Száraz serpenyőben egy picit pirítsuk meg. Ha éppen szerencsénk van, akkor van kimaradva ebédről egy kis főtt krumpli, ha nincs, akkor bizony főzni kell.  Vegyük elő ismét az élesztős lisztet, és morzsoljuk bele a vajat. Adjuk hozzá a sót, a metélőhagymát, és a fokhagymát. Gyúrjuk bele a törtkrumplit is, és annyi tejfölt adjunk hozzá, hogy könnyen gyúrható, masszív tésztát kapjunk. Ja, a tökmag is kerüljön bele. Nyújtsuk ki, és ezután jön a hajtogatás, 3-szor. Alul-felül, majd két oldalt is hajtsuk fel. Tegyük félre, majd ismét...mint ahogy írtam, 3-szor. Negyedikként úgy ujjnyira nyújtsunk ki, majd vágjuk fel kockára. Tegyük a tepsibe, és itt is hagyjuk pihenni úgy fél órát. A sütőt melegítsük elő 18 fokra, és süssük meg úgy 30 per alatt. Jó étvágyat!

Avokádókrém alias guacamole

2015. január 12. Éltető ételek 

Avokádókrém alias guacamolePár éve került be a konyhámba az avokádó, nagyon szeretem, írtam is már róla egy blogot. A gyerekek csokikrémként szeretik, és viszont előszeretettel teszem bármilyen salátába. Most viszont egy egyszerű krém készült belőle. Finom vendégváró falatkák készíthetők belőle. Azért vigyázzunk vele, mert azért 80%-a csak zsír, könnyen "megfeküdheti" a gyomrunkat. Hozzávalók (4 főre): - 2 érett avokádó - 1 kisebb zöldcitrom leve - 1 újhagyma vagy vöröshagyma apró kockára vágva - chili, só - 1-2 zúzott fokhagyma - zöldfűszer: metélőhagyma, petrezselyem vagy koriander Elkészítése: - Az avokádót húsát villával törjük össze, majd adjuk hozzá a hagymát és a fokhagymát. Fűszerezzük, és tálalhatjuk is.Remek mártogatósnak, pirítósra vagy zöldségekre halmozva.

Csípős csicseriborsó curry

2014. november 25. Vegán muflon 

Csípős csicseriborsó curryÉs a blog szerzője újfent teret enged India-fetisizmusának. Erre már csak azért is megvan minden jogalapja, mert aki a Budapest TV szórakoztató műsorain edződött, annak automatikusan jár a "fakír" titulus. Az indiai ételek egyetlen hátulütője, hogy főzés után a páraelszívó folyamatos zúgatása mellett is megállapítható, hogy három nappal ezelőtt mi készült a konyhában. És ehhez nem feltétlenül szükséges, hogy felmenőink között büszkélkedhessünk egy drótszőrű vizslával. Ugyanakkor az említett konyha ékkövei egytől egyig olyan dekoratívak, hogy hozzájuk képest Natalie Portman egy leszázalékolt cickányhernyó. Lásd a fotográfiát lent, előtte azonban az olvasmányos rész: Ingrídiönsz: 1 doboz (400 g) csicseriborsó-konzerv pár szelet jalapeno vagy ennél szigorúbb, vaskos erőspaprika 5-6 koktélparadicsom 1 csokor metélőhagyma 1 gerezd nagyobb fokhagyma 1 kiskanál római kömény vagy garam masala 1 kiskanál koriander 1 kiskanál őrölt gyömbér 1 kiskanál kurkuma 1 kiskanál görögszéna só Prászessz: A fokhagymát és az erőspaprikát felvágjuk aprója, majd kevés olívaolajon megpároljuk. A forró olajhoz hozzáadjuk a fűszereket, majd egy-két percig kevergetve pirítjuk. Végül hozzáadjuk a lecsepegtetett csicseriborsót, amit némi metélőhagymával dekorálunk, végül megsózzuk. Szakszerűen, ízlésesen tálaljuk rizsával.

Snidlinges tofu fasírt golyók, zöldséges krumplipürével

2014. szeptember 9. Zöld Avocado 

Snidlinges tofu fasírt golyók, zöldséges krumplipürévelEzek az ál fasírtgolyók mennyeiek! Olyan, mintha húsból lennének, de annál sokkal könnyebbek, puhábbak, egészségesebbek, és ízletesebbek! :-) snidlinges tofu fasírt, zöldséges krumplipürével Hozzávalók: kb.45 db 3 cm átmérőjű tofu golyóhoz 1000 g tofu (GMO mentes) 1 fej lila hagyma 3 gerezd fokhagyma 2 szál közepes sárgarépa 1/­­2 bögre kukoricaliszt, vagy rizsliszt 1 ek őrölt lenmag beáztatva vízbe (tojás helyett) 1 marék friss petrezselyem mustár, Himalája só, fehér bors,  édesnemes pirospaprika  2 szál snidling a zöld résszel együtt 1/­­2 bögre tökmag és szotyi keverék 1/­­2 bögre darált dió (nem cukrozott, és nem dejó) (1 ek útifűmaghéj) (1 ek sörélesztő por) kevés zsemlemorzsa, amibe beleforgatjuk majd a golyókat kisütés előtt Zöldséges krumplipüréhez: 1 kg krumplipürének való burgonya 2 szál közepes sárgarépa  1 kisebb cukkini  Fokhagymás kukorica salátához: 1 nagy organikus/­­bio tejföl (500 ml) 2 gerezd fokhagyma Himalája só, frissen őrölt fekete bors 1 bio kukorica konzerv (cukormentes) 1 szál snidling (2 marék bab csíra) Elkészítés: fokhagymás kukorica saláta - jobb sarokban a képen Kezdjük a  salátával, mert annak jó, ha áll a hűtőben egy kicsit, hogy az ízek összeérjenek. Balázs imádja a tejfölös kukorica salátát, így gyakran kerül az asztalra fasírtok mellé. Manapság próbálom ezt is a lehető legreformosabb formában elkészítni. Ez egy roppant egyszerű saláta! :-) A nagy tejfölt (vagy natúr organikus joghurtot, görög joghurtot) beleöntjük egy mélyebb tálba. Hozzáadjuk ízlés szerint a fűszereket, a kukorica konzervet, az apróra vágott snidlinget, és fokhagymanyomóval a 2 gerezd fokhagymát (ha valaki szereti a vámpírokat üldözni, tehet bele többet is).  Ha van otthon, akkor 2 marék babcsírával tehetjük értékesebbé ezt az egyszerű salátát. színes, zöldséges krumplipüré A krumplipürét azt hiszem nem kell senkinek bemutatnom. Készítsük el a hagyományos módon, a kívánt mennyiségben, ahogy azt korábban szoktuk. Miután elkészült a számunkra tökéletes püré, cifrázzuk egy kicsit, és csempésszünk bele életet! ;-) Pucoljunk meg 2 közepes sárgarépát, mossunk meg egy kisebb cukkinit, és mindkét (mindhárom) zöldséget reszeljük le a nagy lukú reszelőn julienre. Keverjük a friss, élettel teli, nyers zöldségeket a krumplipürével, és ezzel el is készült az üde burgonya köret.  És akkor nézzük a tofu fasírtokat, amik szintén egyszerűen elkészíthetőek, és csak a kisütögetés vesz igénybe néhány percet, de nem annyit, mint egy húsos fasírt. Tegyük a hozzávalókat  egy keverő tálba ilyen formán: - A napraforgómagot és diót daráljuk porrá a darálóban. - A tökmagot egészben tegyük bele. - A lilahagymát, fokhagymát és sárgarépát egy fél dl. vízzel turmixoljuk pépessé a turmix géppel.  - A snidlinget/­­metélőhagymát karikázzuk fel kb. fél cm-es karikákra. - A tofut (a lé nélkül) morzsoljuk bele a tálba a kezünkkel. - Adjuk hozzá a lisztet, a fűszereket, az apróra vágott petrezselymet, és az előre beáztatott lenmagot. (A vízben áztatott lenmag, 1-2 óra elteltével kocsonyásodni kezd. A vega receptekben a tojás helyettesítőjeként, egyfajta kötőanyagként használatos. Érdemes néha ezt tenni az ételeinkbe a tojás helyett, mert a lenmag is rengeteg jótékony tulajdonsággal bír.)   - ha van otthon, akkor mehet bele a sörélesztő és útifűmaghéj is, amik szintén javítanak a fasírt tápértékén. Persze ha még nem szereztük be ezeket a super táplálékokat, kihagyhatóak, bár a sörélesztő por különleges és finom ízt is kölcsönöz az ételeknek. (Ez a két super táplálék elég drága a bio boltokban, de olyan kis mennyiségben fogy, hogy nagyon sokáig elég, és akkor már hosszú távú befektetésnek számít. :-) ) nyers tofu golyókMiután a hozzávalók a megfelelő formában a keverőtálban landoltak, kézzel összegyúrjuk őket, míg egy nagyjából homogén anyagot kapunk. Ez lesz a fasírt alapanyaga, a mű hús. ;-) Közben egy magas falú serpenyőben, vagy lábasban olajat hevítünk, úgy, ahogyan azt a rántott hússal szoktuk. Jó lenne, ha ez az olaj, kókuszzsír lenne, vagy olíva olaj, de tudom, hogy mindkettő túl drága ahhoz, hogy kisütéshez "pazaroljuk" őket. Tehát maradhat a hagyományos napraforgó olaj, ha sajnáljuk a drágább zsiradékot. A forró olajba aztán a szokásos módon kisüthetjük a kb.3 cm átmérőjű golyócskákat. A keverőtálból kézzel golyókat formázunk, amiket meghempergetünk egy kis zsemlemorzsában, és aztán tesszük a forró olajba.  Ha elég forró az olaj kb.10 perc alatt készre sülnek a vega fasírtok. Egy papírkéztörlővel bélelt tálba kiszedve, hagyjuk, hogy a felesleges zsiradék lecsöpögjön, és ne a gyomrunkat terheljük vele.  tofu fasírt golyók A behűtött fokhagymás kukorica salátával, és színes krumplipürével tálalva teljes értékű, ízletes, és egészséges fogás tálalható. A húsevők is megnyalják mind a 10 ujjukat a puha és könnyed tofu golyócskák után! Próbáljátok ki! ;-)   Megjegyzés: Készítsetek házi "zsemle"morzsát barna kenyérből pár perc alatt! Piritós sütőbe /­­ toasterbe tegyünk bele pár szelet kenyeret, amit aztán ha elkészült, darálóban daráljunk porrá, és kész is a házi barna zsemlemorzsa. A nagypapám annó ezt réz mozsárban és sütőben készítette. A megmaradt kenyeret felkockázva betette egy tepsiben a sütőbe, és szárazra sütötte közepes hőmérsékleten. A kiszáradt és kihűlt kenyér kockákat mozsárba tette, és kézzel porrá zúzta. Akkoriban még jobb minőségű kenyerek készültek, így ezt a házi zsemlemorzsát el tudták tárolni hosszabb ideig. Ha ugyanazt ma megpróbálod, kb. 1 hét után zöld és kék színben pompázó új élet keletkezik az elrakott zsemlemorzsádon. :-) Ezért tanácsos csak mindig annyi házi kenyérmorzsát készíteni, amit azonnal felhasználsz.   Megjegyzés2:  Mi is az a tofu? Bővebben itt olvashatsz róla: tofu, avagy a szójasajt 

Kukoricás tésztasaláta

2014. augusztus 7. Éltető ételek 

Kukoricás tésztasalátaA gyerekeim kedvence ez a tésztasaláta. Ha SOS kell valami vacsira, és már nagyon éhesek a gyerkőcök, akkor ez kerül az asztalra. Így elég sok zöldséget is megesznek a tészta mellett. Ja, és mostanában gluténmentes, kukoricából készült tésztát szoktam kifőzni, így a gluténmentesség is kipipálva. Saját részre én még brokkolit is szoktam hozzá főzni, de ezt sajna a gyerkőcök nem szeretik. Amíg megfő a tészta, addig a saláta is elkészül. A lányok mozarellát is szoktak hozzá enni. Hozzávalók (4 főre) - 1 csomag gluténmentes penne tészta - 4-5 db kemény húsú (pl. lucullus) paradicsom - 1 piros paprika - 1 közepes fej lilahagyma - 1/­­2 fej jégsaláta vagy spenót - 1 nagyobb sárgarépa - 2 marék kukorica - 4 evőkanál napraforgómag - 4 evőkanál tökmag - zöldfűszerek kedvünk szerint: metélőhagyma, bazsalikom Öntet: - 4 evőkanál extra szűz olivaolaj - 2 evőkanál citromnak a leve - 1 kávéskanál mustár - só, bors - 1 gerezd reszelt fokhagyma Elkészítés: - Először is bő, sós vízbe főzzük ki a tésztát, majd alaposan öblítsük le. - Amíg fő a tészta, elkészítem a salátát. A paradicsomot és a paprikát kockázom, a hagymát vékony szeletekre vágom és a répát sajtreszelőn lereszelem. - A salátát kis darabokra (falatkákra) tépkedem, vagy késsel felvágom. - A magokat száraz serpenyőben megpirítom. - A kukoricát kifőzöm. - Az öntet hozzávalóit egy kis befőttes üvegbe teszem, és alaposan összerázom. - A végső mozzanat, hogy a kifőtt, átmosott tésztához hozzákeverem a salátát, a megfőtt kukoricát, majd az öntetet. Alaposan összekeverem, zöldfűszerrel ízesítem. Ellenőrízzük, hogy kell-e még sózni. Megszórom a pirított magokkal is.Kész is, jó étvágyat!


Az összes 'metélőhagyma' találat megjelenítése »


Szerintünk ez is ízleni fog ...

Hibát talált oldalainkon? Segítsen a javításában! Mondja el nekünk!



Hiányol valamit oldalainkról? Javasoljon új tartalmakat vagy funkciókat!



Észrevétele van? Küldje el!