Még kapható a második,
bővített kiadás!
Próbálja ki, biztosan ízleni fog!
Sült süngomba zöldborsó-cukkini rizottóval
7 őszi sütemény a gyümölcsös pitétől az almás pohárdesszertig
Tökéletes lilahagymalekvár: mindössze 5 összetevőből áll
padlizsánkrém receptek
7 padlizsános recept, amit ki kell próbálnod, amíg tart a szezon
2024. augusztus 3. Prove - a világ vegán szemmel
Ha augusztus, akkor padlizsán - ennek a rendkívül sokoldalú zöldségnek a szezonja a nyár utolsó hónapjától egészen októberig tart. Így bőven lesz időd kipróbálni akár mind a hét padlizsános receptet, amit összeválogattunk: találsz köztük különleges levest, rakott ételeket, de télire eltehető, isteni padlizsánkrémet is. A padlizsán méltán a kései nyár egyik legkedveltebb zöldsége. Különleges,… The post 7 padlizsános recept, amit ki kell próbálnod, amíg tart a szezon appeared first on Prove.hu.
Spenótos vöröslencse curry – egyszerű vegán recept
Egy színes-ízes, viszonylag gyorsan elkészíthető és egészséges vöröslencse curry receptet osztunk most meg, ami vitamindús, gluténmentes és mindezek mellett nagyon finom is. :) Ez a verzió padlizsánnal készült, ami nyugodtan elhagyható, de ad az ételnek egy kis pluszt. Hozzávalók: 1 padlizsán (a negyedére lesz szükség kb.) 200g vöröslencse 1 kisdobozos kókusztejszín ~200ml kb. 6 kocka fagyasztott spenótlevél 1 evőkanál zöld curry paszta (aldiban kapható) gyömbér só, fokhagyma A padlizsánt felkockázva alaposan megsóztam, aztán egy szűrőben hagytam kicsöpögni kb. fél órát, ettől elveszíti a keserű íztét. Utána leöblítettem a padlizsán negyedét (a többiből padlizsánkrém készült, de ha nagyobb adagot szeretnél az egészet is felhasználhatod hozzá) és egy fél fej felkockázott hagymával megpároltam úgy, hogy egy pici vizet adtam hozzá. A hagymát kicsit megsóztam (a padlizsán már alapból sós maradt valamennyire) és kis-közepes lángon fedő alatt párolódni hagytam. Adtam hozzá reszelt gyömbért és egészen addig pároltam, amíg átlátszó színű/állagú nem lett a padlizsán.A vizet mindig pótoltam közben alatta, nehogy leégjen. Hozzáadtam a kókusztejszín felét, a megmosott vöröslencsét és annyi vizet, hogy éppen ellepje, majd így tovább főztem. Kicsit később, mikor kb félig főtt állapotban volt a lencse, hozzaádtam egy kinyomott fokhagymát, a maradék kókusztejszínt és fagyasztott spenótleveleket (friss is lehet!). Fontos, hogy ne spenótpüré legyen, hanem levelek. A legvégén kb. 1 púpos evőkanálnyi zöld curry pasztát tettem hozzá. Barna csiperkés jázminrizzsel tálaltam. (Recept, kép: Vitéz Petra ; Szerk.: Gecse Réka) Tedd a kedveceim közé 0 The post Spenótos vöröslencse curry – egyszerű vegán recept appeared first on VegaNinja.
Vinetta, az erdélyi padlizsánkrém (laktózmentes, gluténmentes, vegán)
2018. szeptember 24. Zizi kalandjai
Tűz berobbantása Szeretek történetet írni a receptekhez. Leírni azt, hogy hogyan jött létre, ki vagy mi inspirált, hogyan készült és igykeszem fotókkal megadni a hangulatot hozzá. Ez a recept is tele lesz fotókkal... igazi hygge hangulatot teremtettünk barátokkal a múlt héten. Erdélyi barátokkal, akik most már Magyarországon élnek. Télen megbeszéltem velük - miután megkóstoltam a... Source
Bevásárlási gyorstalpaló fehéröves növényevőknek
Személyes tapasztalatom, hogy az emberiség egy bizonyos rétegét nem az riasztja el a veganizmustól, hogy le kell mondania az bölényzsírban párolt szalontüdőről vagy a borznyesedékből készült kenőmájasról. És nem is az, hogy onnantól fogva nem imitálhat nuncsakuzást egy pár, összekötözött juhbeles virslivel. (Ki csinálta ezt rajtam kívül gyerekkorában a nindzsafilmek hatására, kezet fel! Őőő... senki? Sebaj, már akkor sem szerettem belesimulni a konformista tömegbe.) Hanem sokkal inkább a tanácstalanság, hogy mégis, mit és honnan szerezzen be, és mégis, mit reggelizzen a mindennapokban májkrémes kifli és parizer helyett. (Netán főzési ismeretei Maugliéval és Tarzanéval vetekednek.) Nos, ezúttal nekik szeretnék egy tudálékos gyorstalpalóval kedveskedni azon "spéci" élelmiszerekről, alapanyagokról, melyek egy vegán - jelen esetben pl. ezen sorok írójának - konyhájában többnyire megtalálhatóak. Humusz, padlizsánkrém, ajvár Mindhárom házilag is könnyen előállítható, de pl. a G-Roby és a Spar boltokban is többnyire fellelhetőek. Ez, ez és ez garantáltan nem csehszlovák minőséget képvisel. Búzasikér Nem, még egyszer nem írom le, mi az a szejtán. Akkor sem, ha izzó vasszegeket kalapálnak a fülembe egy konyhásnéni klumpájával! A Google térhódításának korában mindenki elégedjen meg azzal, hogy ez képezi az alapanyagát. És kb. minden bioboltban fellelhető. Gluténérzékenyek kerüljék, mindenki más fogyaszthatja. Nem mellesleg több mint költséghatékony, az 500g-os kiadásból kb. 4-5 alkalomra elég szejtánt lehet összedobni. Csicseriborsó Ezerféleképpen felhasználható cucc csúcsmagas fehérjetartalommal. Ne szórjuk ki a lovettát a 300 ft feletti konzervekre, a 200 ft-os Gianna márkajelzésű legalább annyira frankó, mint a 800g-os kiadvány az Aldiban. Natúr szójatej, szójajoghurt Jelenleg is a gyomromból kitüremkedő harmadik kezemmel tekerem azt a szirénát, mely a génmódosítás okozta pánikot hivatott zenei aláfestésben részesíteni. Most, hogy a szójafóbiások magukra zárták az atombunker ajtaját, elmondanám, hogy a reggeli kávéhoz kb. 5 éve, majdnem csak napi jelleggel fogyasztom, és semminemű káros hatását nem tapasztalom, sőt. A The Bridge, illetve az Alpro márkájúak kiválóak, az Aldiban fellelhető variáció viszont olyan ízű, mint fertőzött bányató, melybe depressziós görények fojtották bele magukat. Hátulütőjük, hogy nem olcsók, de nem kell mindig ilyet vedelni. Szójavirsli A virsli nevezetű egzotikumról most nincs türelmem bővebben értekezni, keressen rá, akit érdekel, hogy fest ez a kulináris különlegesség. Sajna a külföldi kiadásúak 700 ft felett vannak, de pl. a VegaBond nevezetű 350 körül mozog. Tofu Lásd a szójatejnél írottakat. A magyar tulajdonú, 1998-as időcsapdában rekedt áruházláncok kivételével kb. mindenhol megtalálható. Kifejezetten tré minőségűvel nem találkoztam, kb. mindegyiket tudom ajánlani.
Padlizsánkrém kápia paprikával
2017. március 8. Vegán receptek Tőlünk Nektek
Era mennyei padlizsános kréme: Hozzávalók: - 1 vöröshagyma - 10 kápia paprika - 2 padlizsán - olaj - só - bors - fokhagyma - 1 kk. folyékony füst Hagymát és a paprikát piritottam olajon, amikor levet eresztett, hozzátettem a felkockázott padlizsánt. Addig sütögettem a serpenyőben, amíg a padlizsán szét nem esett. A végén turmixoltam és tettem hozzá folyékony füstöt. Ha külön sütőben sütöm a padlizsánt, akkor nem kell hozzá füst. Jó Étvágyat!
Vegán padlizsánkrém alaprecept
A padlizsánkrém egy házilag egyszerűen elkészíthető, közkedvelt szendvicskrém, ami ráadásul nagyon jól variálható. Mindenki másképp csinálja, máshogy ismeri, ez itt ez alaprecept, amit bátran ízesíthetünk ezerféle módon. Hozzávalók: 1 db nagyobb padlizsán 1 kis fej hagyma 1 dl olaj sóA feldarabolt padlizsánt a sütőben vagy serpenyőben, olajon megsütjük egy kicsit, hogy a keserű, csípős íze eltűnjön. Az apróra vágott hagymát kicsit megdinszteljük, hozzákeverjük a padlizsánhoz a sóval és az olajjal együtt, és botmixerrel pépesítjük. Adhatunk még hozzá mustárt, fokhagymát és egyéb fűszereket ízlés szerint. Ha még krémesebben szeretjük, növényi tejszínnel (pl. rizstejszínnel) gazdagítsuk. The post Vegán padlizsánkrém alaprecept appeared first on VegaNinja.
Margarin/vaj/májkrém/körözött helyett
2015. november 9. Vegán muflon
Mint ismeretes, a magyar állampolgár egy 2km-es buszút közben hajlamos éhen halni, ha nincs nála egy alufóliába csomagolt szalámis szendvics. Így hát az utazás ötödik másodpercében elő is veszi a ominózus rettenetet, és ötpercnyi zörgés után gondoskodik róla, hogy az egész jármű átható Pick-aromát árasszon. (Parasztok Wunderbaumja - mondaná a békétlen vegán.) Sőt, sokan egy nyomorult teleportot nem bírnának ki valami szocreál étvágycsökkentő nélkül. Ők remélhetőleg úgy végzik, mint Jeff Goldblum a Légyben, és rettenet hülyén fognak festeni, mikor génjeik egyesülnek a szalámis szendvics molekuláival. Szendvicskészítés terén Közép-Európa egyébként is feneketlen időcsapdában vergődik, ezért a laikusoknak most szeretnék gasztronómiai mentőkötelet dobni, melyekkel felválthatják a vajat/vajkrémet, margarint és a hozzájuk szervesen kapcsolódó állati származékokat. 1. Paprikakrém 2. Klasszikus padlizsánkrém 1 nagyobb darab padlizsán 1 nagy gerezd összetört fokhagyma 2 evőkanál olívaolaj só, bors A padlizsánt jó 15-20 percre 220 fokra előmelegített sütőbe tesszük, majd mikor ráncok tekintetében Keith Richardsra kezd hasonlítani, kivesszük. A szitkozódást elkerülendő, megvárjuk, míg kissé lehűl, és lehúzzuk a héját. Ekkor az összetevőkkel együtt egy tálba helyezzük, és botmixerrel összedolgozzuk. A közhiedelemmel ellentétben mustárt nem, majonézt pedig a legvégső esetben sem igényel. 3. Vegán kolbászkrém Paradoxonok nélkül mit sem ér az élet, ennek szellemében kéretik beszerezni az alábbiakat: 150 g (azaz fél csomag) füstölt tofu 1/2 fej vöröshagyma felcsíkozva 1 nagy gerezd összetört fokhagyma 1 kiskanál pirospaprika 1 kiskanál őrölt kömény 1 evőkanál szójaszósz 1 evőkanál olívaolaj só fél zöld hegyes erőspaprika felaprítva (opcionális) A tofut összetörjük, majd a többi alkotóelemmel együtt botmixerrel összemixeljük. 4. Humusz Az alsós környezetismeret-órán megismert humusszal csak akkor kínálgatjuk vendégeinket, ha utáljuk őket. Ha viszont valamilyen okból szimpatizálunk velük, akkor a közel-keleti specialitással állunk elő, és előkészítjük ezeket: 400 gramm beáztatott vagy konzerv csicseriborsó 1 evőkanál tahinikrém (avagy szezámkrém, házilag is előállítható) 1 nagy gerezd fokhagyma 1 kiskanál őrölt római kömény pár csepp citromlé pár csepp chiliszósz (opcionális) só, bors Az összetevőket egy tálba helyezzük, majd botmixerrel összedolgozzuk. Fontos, hogy a csicseriborsó levéből is használjunk egy keveset, különben szárazabb lesz, mint egy telek-adásvételi szerződés. (Tahini helyett mogyoróvajat is használhatunk, de ne áruljuk el senkinek!)
3 legfinomabb őszi kence
2015. szeptember 1. Gréta konyhája
Napi recept tipp: 3 legfinomabb őszi kence Az ősz nemcsak az iskolakezdésé, hanem a csodálatos őszi zöldségeké is, amelyekből nem lehet eleget enni. Egészen november közepéig élvezhetjük jelenlétüket, így mindenképpen érdemes kihasználni ezt az időszakot. Ilyenkor én is kreatívabb vagyok, már nincs olyan meleg sem, így újra kedvem van a konyhában sürögni-forogni, és enni enni enni. Kencéket, szendvicskrémeket, szerintem minden zöldségből lehet készíteni, némi kreativitással, és annál több fűszerhasználattal pedig tökéletesíthetjük gasztronómiai palettánkat is. Íme a legkedvesebbjeim: Sült padlizsánkrém: 4-5 db friss padlizsán 4 gerezd fokhagyma 2 ek mustár 2 ek veganéz (tojásmentes majonéz) tiszta só, füstölt paprika, friss bors 1 A megmosott és megszárított padlizsánokat sütőpapírral kibélelt tepsiben, 200 fokos előmelegített sütőben kb 50 percen át sütjük, míg megfeketedik a héja. 2. Ha készen van, bedunsztoljuk konyharuhába, majd ha langyos, egyszerűen lehúzzuk a héját. Figyeljünk arra, hogy fém eszközzel ne érjünk hozzá. 3. A többi hozzávalóval turmixgépbe tesszük, majd krémesre turmixoljuk. Majonéz helyett olívaolajjal is kikeverhetjük, ebben az esetben a turmixgép tetején lévő nyíláson adagoljuk apránként a masszához. Pirítósra kenve mennyei. Bazsalikomos-fokhagymás sült paprikakrém: 5-6 db kápia, vagy piros pritamin paprika 1 tk füstölt paprika só, bors, citromlé 1 fej fokhagyma 1 csokor bazsalikom olívaolaj A paprikákat megmossuk, megszárítjuk, és 200 fokos sütőbe helyezzük egy órára, vagy annyira, amennyire a héja megfeketedik A fej fokhagymánkat olívaolajjal kissé meglocsoljuk,egy alufóliába tekerjük, és a paprikák mellé helyezzük. Hasonlóan a fenti padlizsánnál, sütőből kivéve bedunsztoljuk, és ha langyos, egyszerűen lehúzzuk a héját. Egy botmixerrel összedolgozzuk a hozzávalókat ( a sült fokhagymát kinyomjuk a héjából), apránként adagolva hozzá kb 2 ek extra szűz olívaolajat, így világos piros és krémes lesz. Kakukkfüves erdei gombakrém: 300g barna erdei gomba 2 gerezd fokhagyma 1 ek balzsamecet 1 csokor friss petrezselyem 1 tk kakukkfű 1 tk dijon mustár 1 ek agavé szirup A gombákat felaprítjuk, kevés olívaolajon barnára pirítjuk a kakukkfűvel, majd botmixerrel, sóval, borssal, 2 gerezd fokhagymával, pici mustárral, balzsamecettel, sziruppal, kevés olívaolajjal összedolgozzuk, hagyva benne kisebb gombadarabokat. Nagyon apróra vágott petrezselyemmel dúsítjuk a végén. Mindenféle zöldfűszer illik hozzá! További receptek: http://www.gretastohr.com
Olajkímélő, sütőben sült spenótos bundáskenyér, friss piros zöldségsalátával (zöld menüsor Szent Patrik napon 3.rész)
2015. április 18. Zöld Avocado
Van az úgy, hogy az otthoni kenyér már nem eléggé friss... Esetleg maradt a korábban készített sokmagos házi kenyérből, és szívesen ennénk egy kis bundáskenyeret, de nincs túl sok időnk a konyában állni? Akkor ez a recept a tökéletes megoldás! :-) Korábban már készítettem itt a blogon bundáskenyeret házi padlizsánkrémmel, de most valami teljesen mást hoztam nektek! sütőben sült spenótos bundáskenyér A sütőben sült spenótos bundáskenyér ötlete valahogy így született... Megkívántuk a bundáskenyeret, de semmi kedvem nem volt a serpenyő mellett állni órakat, és a tojásban egyenként megforgatott kenyér szeleteket, egyenként kisütögetni a szanaszét fröcsögő olajban. Ráadásul amióta sokkal több nyers zöldséget és gyümölcsöt eszünk, jobban odafigyelünk a táplálkozásunkra, egyre kevésbé esnek jól a bő olajban sütögetett, nehéz ételek. Mostanában amit csak lehet, zsiradékmentesen, sütőben készítek el, így is elősegítve a könyedebb emésztést, a gyomorkímélő alacsony olaj bevitelt. Elgondolkoztam azon, mi is valójában a bundáskenyér? Kenyér és tojás. Semmi más. Hogy is lehetne ezt gyorsan, egészségesebben és zöldebben megoldani? Például így... ;-) HOZZÁVALÓK (4 személyre) :sült spenótos bundáskenyérhez: - kb. 200 g tömörebb, telt kenyér (pl.: teljes kiőrlésű tönkölybúza kenyér) - 8 tojás - 2 marék friss spenótlevél - 2 szál snidling / póréhagyma - Himalája só, frissen őrölt fekete bors - 4 ek szezámmag - tetejére plusz tápanyagtartalom: sörélesztő pehely és/vagy kendermag (elhagyható) - köretként friss roppanós saláta: paradicsom, pritamin paprika, retek, sárgarépa a piros salátához: Tetszés szerinti mennyiségben paradicsom, piros vastaghúsú pritamin paprika, sárgarépa és retek. "A spenót igen sok karotinoidot tartalmaz, például béta-karotint, ami az A-vitamin előanyaga. A lutein nevű antioxidáns hatású karotinoidból is sok van benne. Számos vizsgálat szerint a sötétzöld levélzöldségek rendszeres fogyasztása némi védelmet nyújt többféle rákbetegséggel szemben.A spenót hasznos folsavforrás is, ezért fogyasztása különösen ajánlott terhes nők számára, mivel segít megelőzni a velőcső-záródási rendellenességeket. A népi gyógyászatban spenótot ajánlottak magas vérnyomás, vérszegénység és székrekedés ellen. A spenót sok káliumot tartalmaz, ez az elem fontos szerepet játszik a vérnyomás szabályozásában. Tévhit, hogy a spenót sok vasat tartalmaz, viszont, ha nem magában hanem sok C-vitamint tartalmazó táplálékkal (pl. paradicsommal) fogyasztják, akkor a szervezet több vasat képes hasznosítani belőle." Forrás: vitamin.dynanix.com sütőben sült spenótos bundáskenyér, friss piros zöldségsalátával ELKÉSZÍTÉS: A kenyeret - szép magyar szóhasználattal élve - felkatonázzuk. A tojás egyik felét felverjük egy mélyebb tálban, a másik felét pedig összeturmixoljuk a megmosott friss spenót levelekkel. A snidlinget belekarikázzuk a sárga illetve a ,,zöld tojásba is. Mindkét tojást sózzuk, borsozzuk ízlés szerint, majd beleszórjuk a kenyér katonákat. Egyik felét a sárgába, másik felét a zöldbe. Jól belenyomkodjuk őket, hogy a kenyér katonáknak legyen lehetőségük felszívni a nyers tojást. A sütőt előmelegítjük 200°C fokra. Előveszünk egy kisebb jénai tálat, és kókuszzsírral vékonyan kikenjük. Az aljába öntjük a sárga snidlinges kenyérkockákat, megszórjuk a tetejét szezámmaggal, majd ráöntjük a zöld snidlinges kenyeret is. Betesszük a sütőbe, és kb. 15-20 perc alatt készre sütjük. Akkor van kész, ha a tojásból sült rántotta lesz. :-D Fogyasztás előtt szórjuk meg sörélesztő pehellyel a még jobb ízhatás és magasabb tápanyagtartalom érdekében. Elfér még rajta a kendermag is, de csakis közvetlen fogyasztás előtt. ;-) Sőt! Balázs mustárt tett a tetejére, és úgy fogyasztotta ezt a spenótos-sült bundáskenyeret. sütőben sült spenótos bundáskenyér mustárral és sörélesztőpehellyel a tetején Mint minden étel mellé, most is érdemes friss, roppanós zöldség salátát készíteni, mert nem csak könnyebben csúszik az étel, de az emésztést is elősegíti a nyers zöldség, akármit is fogyasztunk mellé. A nyers zöldségek magas víztartalmuknak köszönhetően élvezetesebb étkezést is biztosítanak. Ezúttal egy piros salátát dobtam össze a zöldes étel mellé. friss, piros, nyers zöldségsaláta A salátához a paradicsomot, piros vastaghúsú pritamin paprikát, a sárgarépát és a retket tetszés szerinti méretben feldarabolom, és egy tálban összekeverem. Kész is! Nem kell sem öntet, sem olaj rá, mert a természet már ellátta ízekkel, és folyadék tartalommal, csak adnunk kell egy esélyt az ízlelőbimbóinknak, hogy újra megszokják a természetes ízeket. ;-) sütőben sült spenótos bundáskenyér Tápanyagban gazdag, zsiradékban szegény, időtakarékos, zöld bundáskenyér készítést, majd fogyasztást kívánok mindenkinek! ;-) Megjegyzés: Úgy nőttem fel, hogy nálunk a spenót levelet önmagában, nyersen sosem fogyasztottuk. Spenót főzelékként pedig nem voltam hajlandó megenni. :-) Így gyakorlatilag spenót mentesen telt a gyerekkorom, pedig nyersen fogyasztva az egyik legtáplálóbb saláta zöldség, ami akár egy szendvicsbe is jól passzol. Felnőttként próbálom pótolni az elvesztegetett gyerekkori spenót bevitelt, és igyekszem Popey a tengerész nyomdokaiba lépni, úgyhogy ilyen-olyan formában szerves része az étkezéseinknek a friss spenót levél. ;-) Íme néhány korábbi recept, ami tartalmaz friss spenót levelet: nyers rakott káposzta, Fetás-mandarinos tészta saláta, vagy a bambuszrügyes kínai pirított rizs. És a spenót fogyasztás lehetséges alternatíváinak listája a jövőben folyamatosan bővül... Maradjatok velem! ;-)
Reggelire fel! - Magyaros Tahini, azaz magyaros ízű szezámmag krém
Már egy jó ideje tervezem, hogy indítok egy REGGELIZŐS TOPIKot, mert rengeteg reggelinek is alkalmas egészséges recept ötletem van. :-) És ahogy azt a régi mondás is tartja a reggeli a nap legfontosabb étkezése! ;-) Mégis nagyon sokunknak problémát okoz reggelente változatos ételt tenni az asztalra. A legtöbbünk gyorsan bekap egy összedobott szendvicset, vagy ami még rosszabb, útközben beugrunk egy pékségbe, és veszünk magunkhoz egy jó nagy adag cukros szénhidrátot, amivel túléljük ebédig. Kevesen szánunk elég időt és figyelmet rá, hogy reggel is könnyen emészthető, tápanyagban gazdag, egészséges, és ami a legfontosabb, energiadús ételt fogyasszunk. Pedig alapvetően meghatározhatja a nap további alakulását, a frissességünket, a közérzetünket, a kedélyállapotunkat az étel minősége, amivel a gyomrunkat terheljük meg reggelente. ;-) Megpróbálok segíteni, és néhány receptötlettel ellátni téged, kedves Olvasóm! Remélem lesz olyan reggeli, ami a jövőben a mindennapi étkezésed részévé fog válni! ;-) Hát akkor kezdjük a napot emészthető, tápanyagban gazdag és energiadús reggelikkel! Reggelire fel! :-) emészthető, tápanyagban gazdag, és energiadús Reggelire fel! :-) Még mindig egyiptomi hangulatban égve, az első reggeli ajánlatom egy arab szendvicskrém lesz, hogy ne menjünk egyenlőre olyan távol a jól megszokott kenyeres reggelitől. ;-) Már egy jó ideje próbálom bevinni az étkezéseinkbe a szezámmagot, mert sok jó dolgot lehet olvasni róla. Íme egy ötlet, hogyan foszathatjuk rendszeresen az értékes szezámmagot. A tahini finomra őrölt szezámmagból készült sűrű állagú massza, melyet elsősorban keleti ételek alapanyagaként használnak. Alapanyagát már az egyiptomiak is ismerték, az ókori görögök nem csak élelmiszerként, de gyógyszerként is használták. Mivel a tahini egyetlen alkotóeleme a szezámmag, ezért tápanyag és vitamintartalma is hasonló, annyi különbséggel, hogy azok felszívódása sokkal hatékonyabb a magok megőrlése miatt.A szezámmag telis-teli van értékes tápanyagokkal: többek között fehérjével, antioxidánsokkal, rostokkal, B1-vitaminnal, E-vitaminnal, emellett olyan ásványi anyagokkal, mint a mangán, réz, vas, kalcium, cink, magnézium és kálium. A gazdag tápanyagtartalom ellenére néhány embernél a szezámmag (és így a tahini) fogyasztása allergiás reakciókat eredményezhet. Magas zsírtartalma miatt kalória tartalma is jelentős. magyaros tahini Valamelyik nap megkívántam a régi hagyományos magyaros vajkrém ízét. Ennek az íz kívánalomnak köszönhetően megszületett a magyaros tahini krém receptje. :-) Hagyományos, megszokott íz, nem megszokott alapanyaggal felhasználva, finom és tápláló reggeliző krémet eredményezett. Próbáljátok ki ti is! ;-) HOZZÁVALÓK: 150 g szezámmag (porrá darálva)1 közepes sárgarépa1 közepes piros színű pritamin paprika1 gerezd fokhagymafél fej lila hagyma1 ek útifű maghéj (Psylium Husk)2 ek piros paprika fűszer1 késhegynyi Cayenne paprika (vagy valami csípős)2 tk Himalája sófrissen őrölt fekete bors ízlés szerint1 ek mustár1 marék friss petrezselyem1 ek agave szirup / vagy jó minőségű mézkb. 2 dl víz (opcionálisan - 1 ek sörélesztő pehely a szendvics tetejére)(opcionálisan - 1 ek őrölt lenmag a krémbe, hogy növelje a tahini tápanyagtartalmát) magyaros tahini ELKÉSZÍTÉS: A száraz hozzá valókat egy tálban összekeverem: porrá darált (kávédarálóban) szezámmag, útifű maghéj, fűszerek, só, (sörélesztő). A turmix gépben pépessé dolgozom a répát, a paprikát, a mustárt, a petrezselymet, a mézet, a vizet, a lila hagymát és a fokhagymát. Miután ez egy egynemű joghurt állagú krémmé alakult (ha kell, még adok hozzá vizet), összekeverem a száraz hozzávalókkal. Az egészet egynemű krémmé kavarom, és mehet is be a hűtőbe. Kb. 1 óra múlva már boldogan és ízletesen fogyasztható, sok sok zöldség társaságában, egy teljes kiörlésű kenyér tetején. (Akár házi sütésű, és még meleg is lehet). ;-) friss zöldségek házi teljeskiőrlésű sokmagos kenyér Megjegyzés1: Nem hiszem, hogy ez a legfinomabb kenyérre való pástétom (szerintem a padlizsánkrém sokkal finomabb), de az biztos, hogy rettentően egészséges, és hiányt pótló recept a konyhámban. A szezámtól és a piros paprikától egy kissé kesernyés lett az ízhatás, de kenyéren, jó sok zöldséggel (pl.: retek, zöld levelek, kendermag, póréhagyma és paradicsom) észre sem lehet venni. ;-) Egyébként is azt olvastam valahol, hogy az az egészséges, ha mindenféle ízből fogyasztunk rendszeresen, így a keserű és a savanyú íz se maradjon ki az életünkből. :-) Megjegyzés2: Hűtőben tárolva, fedett tárolóban, akár 1 hétig is fogyasztható.
Mit eszik a vegagyerek (vegán baba)?
2014. október 11. Zizi kalandjai
Mivel Ádi nagyjából ugyanazokat eszi már, amit mi is, ezért úgy gondoltam, hogy a hozzátáplálás rész kinőtte magát és inkább azt mutatom meg nektek, hogy sima hétköznapokon milyen egyszerű, tápanyagokban gazdag ételt eszik ő és vele együtt mi is. Igyekszem a szezonalitást követni, színes maradni és Ádi miatt kreatív is lenni, akár ízeket, akár a tálalást tekintve. Hétfőtől péntekig mindennap főzök (kivéve, ha valamilyen program közbejön), a hétvégék pedig vegyesen alakulnak, hol főzök, hol pedig elmegyünk valahova ebédelni. Szombatonként többnyire a biopiacon falatozunk, eszünk pékárut, nyers zöldségeket, ami a kezünkbe akad… mint például néhány hete Ádi éppen nyers brokkolit és nyers homoktövis bogyót (nagyon savanyú!!!) kívánt meg ebédre, ehhez társított még egy kiflit. :) Érdekes az ízlése, de mi teljes mértékben támogatjuk! Főleg, ami a nyers zöldség szeretetét illeti… hihetetlen kiskrapek. A piacon a múltkor meg kellett vennem néhány zöldséget, mert felkapta őket és elkezdte rágcsálni… de főzés közben is jön kíváncsiskodni, megfogja, megszagolja a zöldségeket és megpucolt, megmosott állapotban meg is kóstolja őket. Nyilván a fokhagymát és a vöröshagymát nem hagyom, hogy megkóstolja, de a krumplit, tököt, céklát, karalábét, brokkolit, répát, stb. hagyom neki, hogy rágcsálja. Sokan kérdezik tőlem, hogy hogyan tudnák megszerettetni a gyermekükkel a nyers zöldségeket. Nem tudom mi a titok… tényleg! Illetve egy dolgot tudok! Mi semmi olyan dolgot nem adtunk még Ádinak, ami cukorral, mézzel, juhar- vagy agavésziruppal vagy bármilyen más édesítőszerrel van édesítve (igyekszünk ezt a szokást megtartani legalább két éves koráig). Úgy gondoljuk, hogy ennek köszönhető a nyers zöldség és gyümölcs szeretete. Tényleg mindent megkóstol nyersen, többnyire ízlik is neki, van, ami a kedvencévé is válik (pl. brokkoli, uborka). Mivel nem evett még édesített dolgot, ezért szerintem tisztán érzi az ízeket és még a számunkra nagyon savanyú homoktövis sem túl savanyú számára! A tanácsom az, hogy vonjuk be a babókat a főzésbe, mutassunk meg nekik mindent, kóstoljuk meg mi is velük együtt nyersen a zöldségeket. Hátha elkezdenek utánozni! Ne csináljunk belőle problémát egyébként, ne stresszeljük magunkat, mert a baba megérzi az ilyenfajta negatív rezgést. Lehet, hogy a mi csemeténk nem is fogja megszeretni a nyers zöldségeket még egy darabig, szóval erőltetni nem kell, de próbálkozni lehet. Ádi továbbra is vegán, de ahogy jeleztem korábban, nem fogok problémát csinálni belőle, ha valamikor majd eszik tejterméket vagy tojást. Egyelőre, amíg megoldható, vegán étrenden tartjuk, aztán meglátjuk mit hoz a jövő. A Mit eszik a vegagyerek? egy új sorozat lesz itt a blogon és egyszerűen csak fotókat teszek fel az ételekről, hogy Ádi miket eszik. Ezzel szeretnék inspirálni mindenkit (főleg anyukákat), hogy viszonylag rövid idő alatt össze lehet dobni változatos, tápanyagokban gazdag, ízletes ebédet mindennap. Ha az elkészült ételek valamelyikének már fent van a receptje a blogon, azt mindig belinkelem. Egy bejegyzésben összesen hét képet teszek közzé, de ez nem jelenti azt, hogy ez mindig egy heti ebéd mennyiség, az is elképzelhető, hogy hét ételt két hét alatt fotózok le, mert néha elfelejtek képet készíteni vagy, ha nem itthon ebédelünk, akkor nem mindig van nálam fényképezőgép, hogy lefotózzam az ételt, stb. Az ételek főzésénél egyszerűségre és gyorsaságra törekszem, de be-bekerül néha olyan étel, amelynek az elkészítése több időt vesz igénybe. Csináltam egy hashtaget Instagramon: #miteszikavegagyerek – töltsétek fel ti is a fotóitokat az elkészült ételekről, tageljétek be, hagy legyen összegyűjtve egy helyen az a sok étel, amit a babáknak, gyerekeknek főzünk és szolgáljon inspirációul mások számára. Aki mától két héten keresztül (október 11 – október 25) a legtöbb képet tölti fel, azt meg fogom ajándékozni valamivel! És akkor jöjjenek az ételek… Sütőtök fasírtgolyók zelleres burgonyapürével Caponata (szicíliai padlizsánragu) spagettinivel Kelkáposztafőzelék Alnatura mediterrán zöldségburgerrel Rizs, fokhagymás pirított sütőtök, az elmaradhatatlan uborka és pirított vegán virsli A korábbi sütőtök fasírtgolyókból a maradékot lefagyasztottam, így ha gyorsan szükség van ebédre, előkapom és teflonserpenyőben átpirítom őket… itt újra burgonyapürével és párolt borsóval tálaltam Párolt fokhagymás spenót, tepsiben sült fokhagymás-rozmaringos-olívaolajos burgonya és édesburgonya, avokádó, vegán sajt Zöldséges lencseragu padlizsánkrémmel (Ottolenghi Plenty szakácskönyvéből) és natúr puffasztott rizs szelet (kombinálva van a hüvelyes – lencse – a gabonával – rizs szelet -, így a komplettálásnak megfelelően ez teljesértékű fehérje ebéd)
Teszt: Központ Bisztró
2014. április 19. Zizi kalandjai
Néhány hete Mirelle meghívására a Központ Bisztróban ebédeltem, hogy “teszteljem” a bisztró vegetáriánus választékát. A hely érdekessége, hogy nem Budapest belvárosában található, hanem a IV. kerületben, a kék metró végállomásának közelében, Újpest Központnál. Jó lenne, ha több ilyen hely nyílna más kerületekben is, így kialakulnának kedvenc törzshelyek a belvároson kívül is. Néha jól esne nekünk is, ha csak a közelbe kellene leugrani valahova egy jót kajálni, de sajnos nem tudjuk megtenni, mert a közelünkben lévő néhány menzán kívül egy kebabos árválkodik a környéken, ahol maximum falafel tálat tudunk enni. Két közismert séf közös munkája a bisztró új tavaszi menüje. Petrovszki Norbert – aki korábban a Costesben dolgozott (Nicolas Delgado mellett) – és Gál Zsolt – akit a Rosinanteból ismerhet a közönség – alkotnak együtt, egymás mellett a konyhában valami egészen különlegeset. Házias, letisztult ízek különleges, újragondolt tálalásban. Semmi fakszni, egyszerűségükben nagyszerűek az ételek. Saláták, levesek, hamburgerek, főfogások, desszertek találhatók a menün természetesen a szezonalitást figyelembe véve, de azok sem maradnak éhesek, akik már reggel betérnek a bisztróba, ugyanis 8-11 óráig reggelit szolgálnak fel a vendégeknek. A vegetáriánus választék nem túl nagy, de az a néhány fogás igazán finom és végre nem rántott sajt és rántott gomba közül kell választani. Az előételek közül nagyon ízlett a padlizsánkrém, mely kellően krémes, és kiválóan füstös ízű. A pácolt fokhagymás sült paprika roppanós, melyhez lágyságot a krémes feta biztosít. Nekem mindkettő nagyon ízlett, de azt kell mondanom, hogy a padlizsánkrém jobban eteti magát. A levesek közül én a bazsalikomos cukkini krémlevest választottam, amely sajthabbal és roppanccsal érkezett a tetején. Nagyon finom, krémes leves, és az ízeket figyelembe véve nekem ez a fogás volt a kedvencem. A többiek kóstolták az eperlevest citromfüves spárgával, amely szintén finom, de én nem vagyok nagy gyümölcsleveses, szóval legközelebb is a cukkini krémlevest választanám. Természetesen kipróbáltam a bisztró egyetlen vega hamburgerét. Norbert és Zsolt egy sajt “steaket” alkottak háromféle sajtból, melyet magos “bundában” sütnek készre. Különleges megoldás a szaftos sajt steak, végre van valami kreatív ötlet vega hamburger téren. Extra feltétként sültkrumplit kérhetünk a hamburger mellé, így már biztosan jóllakottan távozunk a bisztróból. A főfogások között újra felbukkan a sajt steak, ebben az esetben hideg, joghurtos tök “főzelékkel” tálalva. Nyilván nem a megszokott tökfőzeléket kapjuk, ezt már jelzi a menün a macskaköröm közé tett főzelék szó. A tök spagetti szerűen, vékonyra szelve, nyersen van tálalva, kapros, joghurtos öntettel, amely nagyon jó párost alkot a magos sajt steakkel. Mindezek végig kóstolása után, a bendőben már nem maradt hely, hogy a desszertek is teszteljem, de legalább van miért visszatérnem. Központ Bisztró 1042 Budapest, Szent István tér 1. Weboldal Facebook Fotók a Központ Bisztró engedélyével.
Maradék főtt krumpli hasznosítása
Sokszor van, hogy egy adag főtt krumpli árválkodik a hűtőben, esetleg már a köret is elfogyott. Ma nézegettem, hogy mit lehetne nagyon gyorsan kezdeni vele. Egy kis vegyes salátával egyem magában? Nem nagy recept, inkább emlékeztetőnek írom le. Gyorsan apróra vágtam, beraktam az Actifry-ba 30 percre, és egy kis biotejföllel fogyasztottam. Finom volt. Belül puha, kívül kicsit ropogós. Padlizsánkrémmel, vagy zakuszkával kiegészítve is el tudom képzelni. Hozzávalók: 3-4 nagyobb főtt burgonya pár szál petrezselyemzöld 1 ek olivaolaj 1 csipet só A burgonyát felkockázzuk, meglocsoljuk az olajjal, és a készülékben 25 percig sütjük. Akkor rászórjuk az apróra vágott petrezselyem zöldet, és még pár percig hagyjuk sülni. Tálaláskor megszórjuk némi sóval. Ha nincs masinánk, a sütőben is elkészíthető, csak a tepsit többször meg kell rázni, amíg készül. A legjobb ha hőlégkeveréses funkciót használunk.
Padlizsánpástétom télire (vegán)
2012. szeptember 6. Dulmina tündérkonyhája
Valamikor nyár elején igazán megnyerő kinézetű és összetételű padlizsánkrémet találtunk a falu egyik abc-jében, ráadásul a reform- és bioboltok hasonló termékeinél lényegesen olcsóbban. Először csak egy üveggel vettünk kóstolóba, ami annyira bejött, hogy aztán szép apránként kifosztottuk a boltot, hiszen a zakuszkánk már elfogyott, a hozzávalók szezonja meg még távolabb volt, hogy elkészíthessük
Zakuszkás lepényke
Zemplényi Marika tegnap kért tőlem padlizsánkrémes receptet, és szégyen szemre nem találtam az Életkert oldalon. Ma már pótolom is ezt a hiányosságot! Jó étvágyat nektek ? Hozzávalók 1 lepénykéhez: 1 marék tönkölyliszt, 1 csipet tiszta só 1 tk búzacsíra 1 tk szezámmag 1 tk kókuszzsír annyi víz, hogy jól gyúrható tésztát kapjunk. A hozzávalókat összedolgozzuk, [...]
Padlizsános cukkinis tészta aszalt paradicsommal
Ha egyszer lesz veteményes kertem, kipróbálom a padlizsán termesztését. Éveim első "huszonjónéhányában" nem szerettem a padlizsánt. Amióta azonban vega vagyok, sőt törekszem a "vegánizmusra", egyre több zöldséget fedezek fel. Emlékszem, úgy 10-12 évvel ezelőtt egy vegetáriánus táborban az egyik dolgozó azt mondta, neki még az esküvőjén is lesz padlizsánkrém, annyira szereti. Persze az esküvő tudomásom szerint még nem jött el az életébe, szóval erről nem tudok beszámolni, de tény, hogy akkor el sem tudtam volna képzelni, hogy én is elkezdem megszeretni ezt a lila színekben pompázó zöldséget. Naná, hogy megszerettem. Próbálkozásaim még nem túlzottan széles körben kiterjedtek. Eddig legfeljebb csak lecsóban, vagy pástétom formájában fogyasztottuk itthon. Esetleg tekercsként megtöltve, de most új területre lépve tésztát ízesítettem vele. A recept: Hozzávalók: 2 kisebb padlizsán 2 cukkini egy marék aszalt paradicsom olaj só 1 kis fej hagyma 1 lila hagyma 1/2 kg durumtészta víz kakukkfű Elkészítés: A padlizsánt és cukkinit megmossuk, felkarikázzuk. A túl nagy padlizsánkarikákat még négy részre felvágjuk. Külön tálba téve mindegyiket megsózzuk, egy ideig várunk, míg levet eresztenek, majd a levet leöntjük róluk. Kevés olajon teflonbevonatú sütőedényben megsütjük őket. A hagymákat felvágjuk, megpároljuk, majd a zöldségekkel összekeverjük. Tésztát főzünk al dente módra. A megfőtt, átszűrt tésztához hozzákeverjük az előkészített zöldségeket és az aszalt paradicsomot. Tálalásnál kakukkfű levelekkel szórjuk meg a tésztát. Nem kell sok kakukkfű rá, elég néhány szál. Mégis olyan finom intenzív ízt kölcsönöz neki, hogy etetni fogja magát az ételünk.
Fűszeres sült padlizsán
Mostanából padlizsánból csak padlizsánkrémet szoktam készíteni, de most igen megkívántam a sült padlizsánt. Régen ettem már, akkor is bővebb olajban sütöttem, és jól megszívta magát. Most csupán annyi olajban sütöttem, amennyi a pácolásához kellett + még egy csöppnyit tettem alá. Nagyon finom volt. Húsevő apukám is megkóstolt egy falatot, neki is ízlett. Az az ötletem [...]
Párolt zeller és padlizsánkrém
Sajnálom, hogy az utóbbi időben kevesebb bejegyzés volt. Anya szakdolgozatával kezdődött, aztán különböző munkálatokkal, és néhány nap szabadsággal folytatódott az ok sorozat. Most meg munka van és országjárás. A saját gépem múlt hét elején láttam 1 órára, előtte szintén. Elnézést mindenkitől, igyekszem összeszedni magam. Azért sütés-főzés van, de az egyszerűbb fajtából többnyire. Pl. vegán zöldbabfőzelék, gyümölcsleves (mondjuk ez nem friss cseresznyéből, de már nemsoká), hajdina piskóta, meg ilyenek. A múltkor zellert pároltam, padlizsánkrémet készítettem a teljes őrlésű tönkölyliszttel készült cipókhoz. Párolt zeller A zellert nagyon egyszerű elkészíteni, megtisztítjuk, felvágjuk ujjnyi darabokra, kevés vízzel és sóval megpároljuk, majd a végén némi olivaolajjal átforgatjuk, és készen is van. Akár sült burgonya helyett is használható köretnek. (Candidások figyelem. :) ) Padlizsánkrém Télire eltett padlizsánkrémből és vegán majonézből kevertem a krémet. Főzzünk meg 2 közepes burgonyát héjában. Ha friss padlizsánunk van, süssük meg a sütőben, majd húzzuk le a héját. Amíg sül, elkészíthetjük a majonézt. A turmixgépbe 2 ek kesudiót és 1 ek napraforgómagot teszünk. Kevés vízzel finomra kevertetjük. Majd ezután hozzáadunk 1 púpos ek Vegimilket (növényi tejpor), 1 tk szójalisztet, 1 ek citromlevet és 1 tk mézet. Annyi vizet adunk hozzá, hogy összeturmixolhassuk az összetevőket. Belerakjuk a 2 megpucolt burgonyát is, a végén belecsurgatunk 1/2 dl olajat és 1 kk sót. 1 ek mustár kerülhet bele opcionálisan. Amikor mindez megvan, egy pici fej lilahagymát megpucolunk, és a majonézzel, padlizsánnal összeturmixoljuk.
Paradicsomos padlizsánkrém
A padlizsánkrém paradicsomos változatának ötletét még korábban találtam a Dolce Vita blogban: http://fozzunkolaszul.blogspot.com/2007/02/paradicsomos-padlizsnkrm-aszalt_22.html Igazából már pár éve rendszeresen készítjük és esszük igen nagy szeretettel eme kencét: Hozzávalók: 1-2 közepes méretű padlizsán 4-5 paradicsom hagyma fokhagyma só, bors, bazsalikom 1. A padlizsánokat vágjuk félbe és rakjuk be a sütőbe kb. 45 percre. Mikor kezdenek illatozni, vegyük ki, és húzzuk le a héját. 2. A paradicsomokat dobjuk lobogó vízbe, majd pár perc múlva szedjük ki és hámozzuk meg. 3. A tisztított padlizsánt botmixerrel zúzzuk össze. 4. A hagymát kockázzuk fel, olajon futtassuk meg, és a paradicsomokat kisebb-nagyobb darabokban adjuk hozzá. Fűszerezzük a paradicsomszószt sóval, borssal, bazsalikommal és zúszott fokhagymával. 5. A fűszeres paradicsomszószt keverjük hozzá a padlizsánhoz. Jól lehűtve kenjük a kenyérre, úgy az igazi! Ildi :-) 2010. július
Padlizsános póréhagymás tekercs
2010. december 17. Punk In The Kitchen
Ma végre voltam piacon, szóval jönnek az új receptek gyakrabban. Ma egy ezer éve elmentett receptet használtam fel a Vegánságok blogról. A tekercs tartalma más, mint a linkelt oldalon, a többi ugyanaz. Sárgaborsófőzelék volt hozzá, mert az király. Padlizsános póréhagymás tekercs nem épp olyan, mint az eredeti Hozzávalók: Tészta: 300 g liszt (ebből 200 g tk tönkölyliszt és 100 g finomliszt) 0,5 dl olaj kb. 3 dl víz 1 kávéskanál szódabikarbóna só Töltelék 1 kis padlizsán 1 kis póréhagyma 1 kis fej hagyma pár gerezd fokhagyma egy csomag retek levele (opcionális) olaj fűszerek (só, bors, amit akarsz) Idő: sütéssel együtt kb. egy óra, régi klasszikust hallgattam főzés közben, Distillers - Coral Fang. A töltelékkel kezdtem, a padlizsánt szokás szerint felkarikáztam, megsóztam, kicsit állni hagytam, majd lemostam a levét. Kis kockákra vágtam. A póréhagymát és a fokhagymát feldaraboltam. A hagymát felkockáztam, olajon megpirítottam, majd beledobtam a többi cuccot. Megsóztam, borsoztam, szórtam bele találomra fűszereket, amik szimpatikusak voltak és kis víz hozzáadásával pároltam. Vágtam bele reteklevelet is főni, mert tanultam, hogy finom, aztán az eredményt félreraktam. A tészta hozzávalóit összegyúrtam, majd a fent linkelt oldal leírása alapján téglalapokat készítettem és a tölteléket belepakoltam. Az egyik tészta túl vékony, a másik túl vastag lett, szóval még lehet gyakorolni. A rudakat darabokra vágtam és tepsibe pakoltam, kb. fél órát sütöttem. A formázás nem lett a legjobb, de az eredmény ehető. A maradék töltelékből padlizsánkrém lett. minden póréhagyma ilyen belül?
Paprikás padlizsánkrém
2017. október 1. Vegán receptek Tőlünk Nektek
Isteni, gyors és egyszerű.. ennél több nem is kell:) Erától egy újabb remek.. Hozzávalók: - kápia paprika - padlizsán - 2 fej hagyma 2 fej hagymát olajon megpirítunk, hozzáadunk fele-fele arányban feldarabolt kápia paprikát és padlizsánt. Addig sütjük, amíg a padlizsán szétkenődik. Kész is a padlizsánkrém. :) Jó Étvágyat! :)
Nagyszerűen a Greatben....
Stőhr Grétával lassan 10 évre visszamenő az ismeretségünk... Amikor még alig voltak vega blogok a magyar neten, virtuálisan futottunk össze... aztán néhány évre rá együtt mentünk főzni a TV2-be. :) És azóta is időről időre összefutunk virtuálisan és most ismét nagy örömömre személyesen is. :) ... mert meghívást kaptam Grétáék szuper vegán bisztrójába a Great bisztróba egy degusztációs menü bemutatóra (hálás köszönet érte ezúton is, remek este, remek emberekkel! :). Hiszen a Bisztró, mely fennállása röpke ideje alatt eljutott oda a népszerűségi listán nagyszerű ételeinek köszönhetően, hogy délidőben gyakran az utcán állva kell bejutásra várni, most újabb lépcsőfokot lép felfelé. Elindul ugyanis az 'á la carte' esti vacsoralehetőséget kínáló éttermi opciója a bisztrónak. A külföldön már elterjedt gyakorlatot szeretnék Grétáék is megvalósítani, miszerint a reggel reggelizőként, délben önkiszolgáló bisztróként működő hely estére átalakul á la carte étteremmé. A most induló projekt részeként kb. 2 havonta fog változni az ételsor, mely 3 előételt, 3 levest, 3 főételt és 3 desszertet fog magában foglalni. A szűkebb választék azt a minőséget is hivatott szolgálni, mely így alkalmas lesz többek között a szezonalitásból eredő változások rugalmas követésére, a válogatott alapanyagok felhasználásával. A későbbi tervek között szerepel a vasárnap délelőttönkénti, akár családoknak is villás reggelit nyújtó kínálat és nyitvatartási idő hosszabbítás. A mostani á la carte lehetőség első alkalommal 2017. március 8-án (Nőnapon) vehető igénybe, 17-22h. Majd azt követően: március 11. (szombat): 12:00 - 22:00 március 15. (Ünnepnap): 12:00 - 22:00 AZ ÉTLAP (mely nem csak vegán, hanem egyben gluténmentes is): ELŐÉTELEK Club sandwich Karottás "lazac" remoulade mártással A bemutató vacsorán a degusztációs menü részeként megkóstolhattuk, és az íze olyannyira felidézte bennem a lazac általam nagyon-nagyon régen kóstolt ízét, hogy döbbenetes volt.... :) A sárgarépa 3 napig érlelődött egy sós és tengeri algás pácban, így nyerte el autentikus ízét. A hozzá kínált rizstejes majonéz ugyancsak szuper volt nem csak ízében, hanem állagában is! Ananászos kevert zöldsaláta sült - füstölt tofuval, vinaigrette öntettel Krémválogatás pirít?ssal, cruditevel - napraforgó pástétom - körözött - füstös padlizsánkrém LEVESEK Egzotikus kardamomos gyümölcsleves Thai citromfüves zöldségleves kókusztejjel Citrusos - joghurtos zellerkrémleves Elmondhatom, ilyen isteni zellerkrémlevest még életemben nem ettem! A citrom eszméletlenül a helyén volt benne, se túl sok, se túl kevés, hanem fantasztikusan megfelelő! :) FŐÉTELEK Sült teriyaki tempeh szarvasgombás fénygyökérpürével és marinált szezámos pak choi-jal Narancsos sütôtökös risotto Aszalt paradicsomos édesburgonyás gnocchi parmezánropogóssal A csak édesburgonyából és nem sima burgonyából készült alaptészta zabliszt hozzáadásával készült, egy fantasztikus paradicsomos szósszal. A parmezánropogós pedig kizárólag növényi sajtból. DESSZERTEK Pisztáciába, kókuszpehelybe, aszalt áfonyába forgatott álomgombóc válogatás narancsvirágvizes szója-joghurtöntettel Céklás - csokoládés brownie Mangós tiramisú Szerencsére a desszertek esetében Gréta úgy döntött, mind a hármat megkóstoltatja velünk... :P :D És hát nálam csodás krémességével, selymességével a Tiramisú krémje vitte a prímet. Szerintem meg nem mondta volna róla senki, hogy tojás és mascarpone nélkül készült! ;) Szóval, ha ünnepien jót szeretnétek enni, vegánul, vagy esetleg ételérzékenységek, allergiák miatt, ne hagyjátok ki ezt a remek lehetőséget! Ráadásul ezeken az Ünnep- és szabadnapokon akkor nem is kell otthon nekiállnotok főzni! ;) A Great Bisztró Facebook oldala: https://www.facebook.com/greatbistrobudapest/ Asztalfoglalás: 06702149072
Vegán padlizsánkrém
Gimnazista koromban egy vegetárianus táborban amolyan nyári munkát végeztem. Nemcsak nekem volt hasznomra a tábor konyhai munkája, mivel velem egyidős "munkatársam"-ból is vegán gasztroblogger lett. :) Emlékszem, egy napon a konyha akkori gazdasági felelőse arról beszélt, hogy annyira szereti a padlizsánkrémet, hogy neki még az esküvőjén is az lesz. Lehet azért maradt ez így meg bennem sok év távlata után is, mert tizes éveim végén én kimondottan nem szerettem a padlizsánt, se a belőle készült krémet, nem hogy esküvői menüben ragaszkodjak hozzá. Furcsán néztem arra, aki ezt mondta. Nos, az ember változik ugyebár, s ahogy gyerekkoromban nem voltam lecso-párti, ma pedig odáig vagyok egy finom lecsóért, úgy változtam meg a padlizsánkrémet illetően is. A változás pedig annak az egykori felettesemnek is köszönhető, akivel számtalanszor "játszottuk el", hogy én sütöttem a bagetteket, ő pedig hozta az igazi padlizsánkrémet (így tettük kellemesebbé munkás napjainkat), amit azért is tudott annyira jól elkészíteni, mert még Erdélyben tanulta. Ezt követően, mikor már nem ott dolgoztam, egy Erdélyből származó barátnőm készített padlizsánkrémet például egy közös balatoni hosszú hétvégére. Hmmmm... Szerintem az erdélyből származó asszonyok tudják igazán ütősen elkészíteni, ahogy egykori felettesem és barátnőm is onnan származik. Én is próbálom leutánozni az ízeket vegán módra. Mivel nem grillrácson, se nem sütőlapon, hanem tepsiben és sütőben készül, ezért füstaromát csepegtetek hozzá, hogy a füstös ízvilágot belecsempésszem. Szerintem remek pástétom egy piknikre, vagy vendégváró alkalomra. Egyre több étterem menüjében is szerepel. Nem véletlen. Az íze könnyen rabul ejti az embert. A recept Hozzávalók: - 2 db közepes padlizsán - 1 közepes fej lila vagy vöröshagyma - 3 evőkanál vegán majonéz - 4-5 gerezd fokhagyma - 1 evőkanál mustár - 4-5 evőkanál szójajoghurt (elhagyható) - füstaroma - só Elkészítés: Félbevágjuk a megmosott padlizsánokat, és puhára sütjük őket. Amíg sül a padlizsán, a lilahagymát és a fokhagymát finomra vágjuk (késsel vagy gyorsaprítóval). Ha a padlizsánok kisültek, meghámozzuk őket. Egy tálba rakjuk, villával összetörjük, átkavarjuk, füstaromát cseppegtetünk rá, hozzáadjuk a majonézt, szójajoghurtot, mustárt, sót, hagymákat. Alaposan átkeverjük. Fogyaszthatjuk langyosan, ropogós bagetten vagy akár hidegen is például pirított kenyérre kenve. Különösen mostanában, amikor az új kenyér ünnepe is van.
Pikk-pakk kész, Brokkolikrém az uzsonnás dobozba (gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes, nyers, vegán)
2015. szeptember 3. Zöld Avocado
lilahagymás Brokkolikrém, avokádóval krémesítve (mindenmentes, nyers, vegán) Elkezdődött az iskola és nem csak a gyerekeknek, de azoknak a felnőtteknek is, akik újra tanulásra adják a fejüket. Az egész élet egy folytonos tanulás... önfejlesztés, képzés, tudáselsajátítás, képesség és tehetségfejlesztés, amit néha az élet nevű iskolában, néha pedig valódi iskolai padokat koptatva sajátítunk el. Legyen szó saját magunkról, vagy a gyermekeinkről, a "sulis" időszakban, ilyenkor sokkal több időt töltünk távol az otthonunktól, mint amikor nincs iskola. Gyakrabban készítünk szendvicseket a reggeli rohanásban, és tömjük magunkba a rövid szünetek alatt a kissé száraz, ízetlen és unalmas szénhidrát pótló, üres kalóriákat. Egy átlagos szendvics általában két szelet kenyérből, egy kevés vajból, egy vékonyka sajtból, és egy szelet felvágottból áll, amitől elvárjuk, hogy erős fűszereivel, megízesítse az amúgy is unalmas szendvicsünket. Amikor végre elérkezik a kaja szünet, éhségtől vezérelt ösztöneinknek hála, feltépjük az iskolatáskánkat, izgatottan kicsomagoljuk, a reggel sebtiben elkészített szendvicsünket, kíváncsian szétnyitjuk, bízva benne, hogy valami nagyon finomat fogunk ma enni... majd csalódott arccal konstatáljuk, hogy a mai nap is olyan, mint a többi! :-( Az idő halad, a pocak korog, így hát enni kell, nincs mese. Talán majd holnap finomabb lesz! ;-) Emlékeztek ezekre a pillanatokra? Veletek is megtörtént már? És vajon a most iskolás gyermekeitek is átélik ezeket a perceket nap, mint nap? Elég figyelmet fordítunk a szendvicseinkre?... Vagy a nagy rohanásban el is felejtjük, hogy mennyivel jobb élményt varázsolhatunk az iskolapadba, ha egy laza kézmozdulattal egy kis, lédús zöldséget, ropogós salátalevelet, mellé pár szem paradicsomot is csomagolunk az unalmas szalámis-sajtos szendvicsek mellé?! Az egészségtudatos táplálkozás manapság aranykorát éli. Hihetetlen sebességgel veszik át a zöldségek, gyümölcsök, organikus és bio termékek, gluténmentes és laktózmentes ételek a helyeketet a szupermarketek polcain. Nem telhet el úgy egy nap, hogy ne találkoznánk az "egészséges életmód" témakörével. Az utcán szembeköszönnek a reklám táblák, a TV és a rádió is gyakran ontja magából a wellness, bio, öko tudatosság szavakat, és lassan minden ismerősünk életmódot váltott ilyen-olyan formában. Ez a nagy gasztro reform a szendvics piacot sem kerülheti el. bazsalikomos Brokkolikrém, avokádóval krémesítve (mindenmentes, nyers, vegán) A régi, megszokott, de unalmas sajtos - szalámis szendvics helyét átveszik a különböző színes és ízes, zöldségkrémek, zöldségpástétomok. Ennek természetesen én is örülök! :-) A saját szánk ízére formált zöldségkrémek, nem csak, hogy minden nap, más és más ízzel és színes, gusztusos látvánnyal láthatnak el minket, de még rengeteg vitaminhoz és ásványi anyaghoz, antioxidánsokhoz, nyomelemekhez, tápanyagokhoz, energiához, frissességhez, egyszóval mindenféle földi jóhoz juttathatják a szervezetünket. Nem csak a szemünk boldog, mikor abban a rövidke kis iskolai szünetben kinyitjuk a "madárlátta" szendvicsünket, de a nyáltermelésünk is egyből beindul az illatok és színek láttánk. Örömmel faljuk a padlizsánkrémes, zöldborsókrémes, magyaros szezámmagkrémes (tahini) szendvicseinket, jól megpakolva friss és ropogós zöldségekkel. Jóllakottan, és energiától duzzadva fordulunk vissza a padba a csengőszó után, és lelkesen vetjük bele magunkat a tanulásba, az ismeretanyagok elsajátításába. bazsalikomos Brokkolikrém Az Internet telis tele van jobbnál jobb házi készítésű zöldségkrémekkel, pástétomokkal, kenyér kencékkel. A legtöbb recept 10-15 perc alatt elkészíthető még előző este, és a következő 2-3 napban reggelente, a hűtőből kivéve gyorsan a szendvicsekre kenhetjük őket. brokkolikrém (mindenmentes, nyers, vegán)A szezont követve, én most egy pikk-pakk kész, tápanyagban gazdag, immunerősítő, méregtelenítő, lugosító, brokkolikrémet hoztam nektek. Tudom, tudom. A brokkoli egyáltalán nem egy népszerű zöldség a magyarak körében. Nálam sem volt az, amíg csak önmagában, fűszerek nélkül, szétfőzve próbáltam meg a tányéromról elpusztítani. A brokkoli olyan, mint az avokádó. Önmagában kevés embernek ízlik, de a megfelől ételekben alapanyagként, a megfelelő fűszerekkel társítva nagyon finom és egészséges ételeket lehet készíteni belőle! Kóstoljátok meg a Zöld Avocado brokkolikrémlevesét, vagy brokkolis sajtos krumpliját, de a vállalkozóbb kedvűek kipróbálhatják a máltai Qassatat-ot, hagymás-brokkolis töltelékkel. Akkor lássuk, hogyan készül ebből a zöld, egészségvédő lovagból, gyors, egyszerű és finom kence a kenyerünkre?! ;-) bazsalikomos Brokkolikrém, avokádóval krémesítve (mindenmentes, nyers, vegán) HOZZÁVALÓK:párolt brokkoliból: - 1 kisebb fej (szép zöld) brokkoli - 1 ek extra szűz olíva olaj - 2 gerezd fokhagyma - 1/2 fej lila hagyma - Himalája só, frissen őrölt fekete bors, 1 tk mustár - 1/2 frissen facsart citrom leve - 1/2 érett avokádó, hogy krémesebb legyen a brokkoli krém (elhagyható) nyers brokkolikrémhez: - u.az, mint a párolthoz (mustár nélkül) - és 1/2 bögre mandula (előre beáztatva egy éjszakára) elhagyható, de érdemes felhasználni: - 1 ek sörélesztőpehely, amitől finom, extra sajtos ízt kap (elhagyható) - 2-3 bazsalikom levél, mert nagyon jól illik a zöld ízvilágba (elhagyható) - 1 ek őrölt lenmag, a tápanyagértékét növeli, segíti az emésztést (elhagyható) - 1 ek útifűmaghéj, ha túl leveses lenne a krém. Ettől szilárdabb, sűrűbb lesz. (elhagyható) lilahagymás Brokkolikrém, avokádóval krémesítve (mindenmentes, nyers, vegán) ELKÉSZÍTÉS: Készíthetjük nyers és párolt brokkoliból is (nyersen vitamindúsabb, lásd. Megjegyzés rovatban alul). Mindkét esetben a brokkolit rózsáira szedve alaposan megmossuk. A lila hagymát, a fokhagymával, a mustárral, tetszőleges mennyiségű sóval, borssal, (a bazsalikommal), a citrom levével és 1 ek extra szűz olíva olajjal alaposan leturmixoljuk. Ha a nyers brokkolikrémet választottuk, az apróra szedett brokkoli rózsákat (fás szár nélkül), kb. 0,5 dl mandula tejjel (vagy tiszta vízzel) a zöldségaprítóba tesszük, és addig hagyjuk a gépet dolgozni, míg teljesen apró zöld morzsákat nem kapunk. Hozzáadjuk az előre beáztatott mandulát (áztató víz nélkül), az avokádót, és a hagymás fűszeres olajat. Majd addig turmixoljuk, míg krémes állagot nem kapunk. Ha párolt brokkolival készítjük a krémet, akkor a párolt brokkoli rózsákat, a hagymás fűszeres olajat, a nyers avokádóval, addig turmixoljuk, míg egynemű krémet nem kapunk. Légmentesen zárható edénybe téve, hűtőbe velük, és másnap reggel (vagy azonnal) már fogyaszthatjuk is az energia- és tápanyagdús szendvicskrémünket! ;-) mungóbabcsíra Ha mégtöbbet szeretnénk tenni az egészségünkért, cseréljük le az üres tápértékkel bíró, fehér kenyerünket, teljeskiőrlésű kenyérre, vagy tömör barna, rozs kenyérre. Egyre többen vannak, akik pedig egyáltalán nem fogyasztanak élesztős, kelt kenyereket. Helyette, házilag is elkészíthető magos krékerekre, vagy bolti extrudált kenyerekre kenhetjük a különböző zöldégpástétomjainkat. Változtassuk a szendvicsekben a zöldségeket és a különböző természetes táplálékkiegészítőket is. Ha egyik nap sörélesztőpehellyel hintettük meg a zöldségkrémet, akkor másnap használjunk kendermagot, vagy különböző csírákat. bazsalikomos Brokkolikrém, avokádóval krémesítve (mindenmentes, nyers, vegán) Tápláló, vitaminokban és energiában gazdag, iskolai szendvicsezést kívánunk! :-) Megjegyzés1: A brokkoli gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban, antioxidánsokban, értékes vegyületekben és fontos növényi rostokban. Kutatások azt is kimutatták, mennyire jótékony hatású többféle rákbetegség, továbbá az áttétképződés megelőzésében. Azonban ezek az értékes tápanyagok csak a nyers, vagy enyhén párolt (lehetőleg kuktában) brokkoliban találhatóak meg. Így ha azt hisszük, hogy jót teszünk magunkkal, ha agyonfőzve letuszkoljuk őket a torkunkon, mert egészséges, akkor "sok hűhó semmiért", mert az értékes tápanyagokat a főzővízzel együtt kiborítottuk a csapba. A mediterrán országokban ezért gyakran fogyasztják nyersen rózsáira szedve, vagy apróra zúzva a brokkolit. Az északi országokban pedig szinte nélkülözhetetlen szereplői a párolt brokkoli rózsák a vacsora tányéroknak. Mi magyarok még csak pár évtizede ismerkedünk ezzel a kiváló zöldséggel, de a Világ már több száz éve ismeri, és szereti. Megjegyzés2: "A brokkoli 100 gr-ja mintegy 89 mg C-vitamint tartalmaz, ami az átlag 2000 Kcal-ás étrend mellett javasolt C-vitaminszükséglet 107%-a! A vitaminok közül nagy mennyiséggel büszkélkedhet K-vitaminból (101 ?g - ez kis híján a napi szükséglet 100%-a), A-, többféle B- (köztük a folsavként ismert B9-vitaminból) és E-vitaminokból. Magnézium, kalcium, cink és vas - ez utóbbi legnagyobb mennyiségben a levelekben - egyaránt gazdagítja ezt a kitűnő zöldségfélét." Forrás: mindmegette.hu bazsalikomos Brokkolikrém, avokádóval krémesítve (mindenmentes, nyers, vegán)
Baingan bharta
Az alábbi specialitást indiai padlizsánkrémként is emlegetik, ám ezt a megnevezést egyes eldugott somogyi települések lakosainak kivételével nem igazán értik. Maradjunk tehát a baingan bhartánál! A klasszikus padlizsánkrémtől az különbözteti meg, hogy nem az. Ellenben legalább olyan egyszerűen elkészíthető. Hozzávalók: 2 db nagyobb padlizsán 1 fej lilahagyma 1 db paradicsom pár szál koriander 3-4 evőkanál zöldborsó 1 kiskanál római kömény (egész) 1 kiskanál garam masala 1 kiskanál kurkuma 1 db hegyes erőspaprika 1 evőkanál gyömbérkrém 4 gerezd fokhagyma A sütőt nekifutásból 220C-ra melegítjük, majd a padlizsánokat - száruk amputálása után - 20 percre belehelyezzük. Ám még mielőtt ezt megtennénk, vágjunk egy apró hasítékot (kettőt-kettőt) a padlizsánok oldalán, és tuszkoljuk beléjük a fokhagymagerezdeket. Ha megsültek, kivesszük őket és hagyjuk kihűlni. Addig a paradicsomot és a lilahagymát felkockázzuk. Egy edényben nagy hepciásan olívaolajat hevítünk, és beletesszük a római köményt. Jó egy-másfél perc múlva hozzáadjuk a gyömbérkrémet és a hagymát. Miután utóbbi üvegesre párolódott, hozzáadjuk a felkockázott paradicsomot és az erőspaprikát. Hozzápasszítjuk a többi fűszert, jól elkeverjük, majd lehúzzuk a padlizsánok héját, és az elegyhez adjuk őket. (Nem a héjakat.) A padlizsánokat jól összetörve elkeverjük a paradicsommal, hozzáadjuk a zöldborsót, fél csésze vizet, némi sót és még pár percig hagyjuk főni a levében. Rizsával ízlésesen tálaljuk.
Gyors padlizsánkrém kicsit másképp
2015. február 13. Éltető ételek
Ritkán szoktam padlizsánt venni, de most nagyon ráéheztem erre a padlizsánkrémre. Így a padlizsán feléből ez a krém készült, a másik fele pedig a töltött burgonyahajóba került. Fincsi volt mind a kettő. A chili nyugodtan elhagyható, én szeretem a csípős ételeket. Tortilla chipsel vagy akár kenyérre kenve is fogyaszthatjuk. Hozzávalók (1 adag): - 1/2 padlizsán - 1 szép nagy szelet kápia paprika - 2 újhagyma - 1-2 gerezd fokhagyma - só, bors, chili - kókuszolaj Elkészítse: A padlizsánt mossuk meg, majd a héjával együtt szeleteljük fel úgy 3 mm vastagra. Kb. 5 szeletet használtam fel ehhez az adaghoz.Egy serpenyőben hevítsünk fel 1 evőkanál kókuszolajat, majd tegyük bele a padlizsánt. Úgy 4-5 perc alatt, lassú tűzön pirítsuk meg mindkét oldalát egy kicsit. Ezidő alatt át is puhul a padlizsán. Ugyancsak egy kevéske olajon pirítsuk meg a kápia paprikát is. A héja egy picit meg is barnulhat, és meg is puhul.Szedjük ki a serpenyőből, majd ismét tegyünk bele úgy 1 teáskanál mennyiségű kókuszolajat. A kis kockára vágott újhagymát és a reszelt fokhagymát úgy 1 percig pirítsuk.Mindent tegyünk egy edénybe, és botmixerezzük össze annyira, amennyire akarjuk homogénné, vagy éppen egy kicsit darabossá. Fűszerezzük, só, bors, chili.Jó étvágyat.
Naan kenyér
A tésztagyúrás nevezetű manővert eddig kizárólag kifőtt spagettin sikerült gyakorolnom. Valahol a lelkem mélyén tisztában voltam vele ennek céltalan mivoltával, ezért jobbára csak sutyiban műveltem, mikor senki nem lát. Tapasztalatlanságomból kifolyólag pedig kissé félve vágtam bele az említett műveletbe akkor, amikor már valamiféle lisztes elegyet kellett megmunkálni, értsd: a tésztagyúrás valódi funkcióval bírt. Mint pl. a naan kenyér esetében. Súlyos társadalmi igazságtalanságnak éreztem, hogy ez úgy él a köztudatban, mint szakállas-turbános férfiak kiváltsága. Egyetemben a kígyóbűvöléssel és a szöges ágyon való éjszakázással. Senki nem vitathatja el a jogot az európai emberektől, hogy kobramarás következtében görcsbe merevedjenek! Hát még a naan legyártását. Ennek szellemében előkészítjük az alábbiakat: 340g búzaliszt 190 ml langyos víz 1 evőkanál cukor 1 evőkanál száraz élesztő 2,5 evőkanál olívaolaj 3 evőkanál natúr növényi joghurt 1 kiskanál só A vizet egy mélyebb edénybe lötyböljük, majd az élesztőt és a sót a leghatározottabban elkeverjük benne. Ezt a vegyületet jó fél óráig állni hagyjuk. Ezt követően mehet bele az olaj, a joghurt, a liszt, majd a só. A totymákos, ragacsos vegyületet kézzel összedolgozzuk, majd egy lisztes deszkára helyezzük, ahol tovább gyömöszöljük. Ezt követően egy zárható tetejű műanyag doboz aljára pár csepp olívaolajat öntünk, belehelyezzük a tésztát, majd kíméletlenül lezárjuk. Jó két órát állni hagyjuk, mialatt felpuffad, mint a minyonnal táplált tengerimalac. Ezt követően kisebb darabokat szaggatunk belőle, és lisztes deszkán kinyújtjuk. (Sodrófa híján balzsamecetes üveggel, mint ezen sorok higiénikus lejegyzője.) Fontos, hogy igen vékony legyen! Legvégül az így kapott tésztákat kevés, ám annál forróbb olívaolajos serpenyőben mindkét oldalán megsütjük. A végeredményt beharaphatjuk fokhagymás olajjal megkenve, de ha jót akarunk, meleg padlizsánkrémmel szervírozzuk.
Padlizsános finomságok
2014. augusztus 1. Zizi kalandjai
Az elmúlt egy hétben valahogy mindig szembe jött velem a padlizsán más-más formában. Egy hete a Metro Gasztroakadémián jártunk Krisztivel, Amival és Piszkével, ahol Bereznay Tamással és néhány újságíróval közösen főztünk. Rám való tekintettel készült egy isteni vega fogás is, padlizsánból. Aztán múlt szombaton a biopiacon belefutottam ezekbe a gyönyörű padlizsánokba. Igen, mindegyik padlizsán, a fehér hosszú, a narancssárga sötétzöld csíkos kicsi kerek és természetesen a lila is! Fantasztikusak, ugye? Ma pedig egy nagyon finom nyári rakott zöldséges ragut készítettem, amelybe került padlizsán is. Végtelenül egyszerű a receptje és nagyon finom: a tepsi aljára olívaolajat öntünk, majd meghámozott burgonyát szeletelünk egy rétegben. Sózás. Jöhet a padlizsán, fokhagyma, oregánó, paradicsom, vöröshagyma, só, majd ismételjük, amíg a tepsi tetejéhez érünk. A legtetejére burgonyát rakunk, meglocsoljuk olívaolajjal, majd egy kevés vizet öntünk rá. Alufóliával lefedjük és 200 fokos sütőben sütjük, amíg a zöldségek megpuhulnak és szaftos lesz a ragunk. És íme néhány padlizsános recept, amelyekért érdemes időt töltenünk a konyhában… Sült padlizsán tahinis joghurtos öntettel… nyamm! Egy nagy tál salátával könnyű nyári ebéd vagy vacsora. Recept itt! Tavaly vendégeskedett a blogomon néhány nagyszerű blogger, többek között Dizájnmenza Bea is. Ő készítette ezt a mézes fokhagymás padlizsánkrémet, amit fügével tálalt! Recept itt! A minap készítettem megint polentát friss kukoricából. Feltétlen ki kell próbálnia annak, aki még nem evett ilyet! Ádin is teszteltem (vegán formában), egyszerűen imádta. Szóval kukorica polenta paradicsomos padlizsánraguval… Recept itt! És akkor most utazzunk egy kicsit távolabbra Marokkóba! Íme egy marokkói padlizsános quinoa saláta… Recept itt! Maradjunk az arab konyhánál. Vegyünk egy padlizsánt, hozzá némi kuszkuszt, egy kis csicseriborsót, fűszereket és tálalhatjuk is a csicseriborsós padlizsánragut gyömbéres kuszkusszal! Recept itt! Ez a következő étel, amit már régóta szeretnék megfőzni Ádinak. Minden gyerek szereti a paradicsomos spagettit. Ha ezt még megfeleljük egy jól álcázott padlizsánból készült “húsgolyóval”, akkor teljes a siker! Recept itt! A végére pedig egy könnyű, nyári saláta… padlizsán saláta török joghurtos öntettel. Recept itt!
Tahinis padlizsánkrém
2013. december 1. Mindennapi ételeink
Azaz Baba ganoush, közkedvelt libanoni pástétom, nagyon zamatos, érdemes kipróbálni, hiszen így a megszokott lecsós padlizsánpástétom, vagy majonézes-füstölt padlizsános pástétom mellett új ízű pástétomot kóstolhatunk meg. Hozzávalók: 1 nagyobb padlizsán 2-3 ek. olívaolaj 1 nagy fej vöröshagyma 3-4 gerezd fokhagyma 2-3tk. római kömény 1 csipet barna nádcukor 6 ek. tahini (10 dkg szezámmag, 2 gerezd fokhagyma, 1 tk. himalaya só, 2-3 ek. olívaolaj, kb. 0,5 dl víz, 2 tk. citromlé) 1 nagy marék menta vagy petrezselyem, vagy korianderzöld 1 tk. citromlé Elkészítés: A padlizsánt félbevágjuk és olajjal kikent tepsiben meggrillezzük, vagy sütjük. A hagymát felaprítjuk és 1 ek. víz és ugyanannyi olaj keverékén megpároljuk. hozzáadjuk az áttört fokhagymát, és a tepsiből kivett, és héjából egy kanál segítségével kikapart padlizsánt. Citromlével, cukorral, római köménnyel és a megadott zöldfűszerek egyikével ízesítjük, majd hozzáadjuk az előzetesen elkészített tahinit. Amennyiben szükséges, utóízesítjük. A tahinit így tudjuk elkészíteni: a szezámmagot zsiradék nélküli edényben vagy serpenyőben megpirítjuk, majd kávédarálón alaposan összeőröljük. Hozzáadjuk az olajat, a víz felét, a fokhagymát, sót és a citromlevet. Egy botmixer segítségével alaposan összedaráljuk. A maradék vizet fokozatosan adagoljuk hozzá, amíg krémes állagú nem lesz. TIPP: A tahini nagyon finom édesen is, ez esetben fokhagymát és sót ne tegyünk bele, hanem 2 ek. mézzel ízesítsük.
ZakuszkAjvár avagy mi a különbség az ajvár és a zakuszka között?
Át- és átnéztem egy csomó receptet, ami az ajvárt és a zakuszkát illeti. Segítségül hívtam Wikit és különböző fórumokon is olvasgattam róluk. Néhány blogot is "fellapoztam". Eredmény? Igazából semmi nagy különbséget nem tudtam felfedezni az összetevők között, csak a származásban. Mindig is úgy gondoltam, zakuszka az, amit majonézesen készítenek padlizsánból, az ajvárt pedig lecsósan. De ez nem teljesen igaz. Kb. 10-15 évvel ezelőtt nem igazán szerettem a padlizsánkrémeket. Napjainkban viszont nehezen tudok ellenállni, ha kínálnak. Első emlékem a finom zakuszkáról Emesének köszönhető. (Nem a "köszönjük Emese!", bár tény, hogy ezt az Emesét is bankban ismertem meg:), és ezúton is köszönöm neki az finom élményeket.) Szerintem Ő kedveltette meg velem az ízletes majonézes zakuszkát. Tény, hogy volt alkalom, amikor paprikásan is elkészítette. Mikor még bent éltek Budapesten, akkor a gáztűzhely platniján sütögette a padlizsánt. Most már Pest melletti településen élvezheti a kerti grillezés előnyeit (és ha van, hátrányait). Mivel gyermekkorában Erdélyben nőtt fel, úgy gondolom, az igazi zakuszka receptet tudományként őrzi. :) Megpróbálta nekem is tovább adni, de eddig még a majonézes verziót nem próbáltam ki. Csak mindig az Erdélyből hazánkba költözött ismerőseim, barátaim pástétomáért vagyok oda. Van egy téves gondolatom, de mégis azt vallom, hogy igazi zakuszkát csak az tud készíteni, aki Erdélyben tanulta. Én legfeljebb csak régen Erdélyben élőktől tanulhatom, leshetem el. :) Így aztán maradok annál, hogy az általam készített "kence" ajvár nevet viseli és nem a zakuszkáét. Ráadásul idő és egyéb indíttatás hiányában maradok a "tepsiben sült" padlizsán és paprika módszerénél. Legalább is egy darabig... A recept: Hozzávalók: - 10-12 db padlizsán - 8-10 db kápia paprika - 6-8 db paradicsom - 2 fej hagyma - só vagy ételízesítő - fokhagyma - füstaroma (elhagyható) - lila hagyma (elhagyható) - főtt fejtett bab (elhagyható) vagy gomba (elhagyható) - befőttes üvegek - befőző fólia - víz Elkészítés: A hagymákat felaprítjuk és egy nagyobb falú edénybe tesszük. Vízen megpároljuk. A padlizsánokat megmossuk, majd félbevágjuk őket és egy tálcára fektetjük úgy, hogy a héjuk érintkezzen a tálcával, ne a belsejük. A belsejüket megsózzuk és várunk vele egy-két órát, míg "gyöngyöződni" kezdenek. Közben a szétvágott, kicsumázott paprikákat tepsibe tesszük. Sütöttem már héjukkal lefele és felfele is. Mindegyik klassz lett. Én alufóliát tetten a tepsibe legutóbb, nem sütőpapírt, de azt is lehet. Amikor a fotó készült, akkor pedig sütőpapírt. (Idén már nem egyszer tettem el.) Tehát mindkettő kipróbálva. Addig sütjük a pirosló szépségeket, míg azok megsülnek. Lehetőleg ne feketedjen, ne égjen meg. Ha mégis megtörténik, nincs semmi gond, egyszerűen le-, vagy kivágjuk az égett részt. Ha a paprika megsült, a már megpárolt hagymára tesszük. A padlizsánokról a vizet papírtörlővel felitatjuk, majd a tepsibe fektetjük - szintén héjjal lefele (Bár egyesek szerint pont fordítva kell, sőt grillezésnél tényleg fordítva tesszük a grillrácsra.) Megsütjük a zöldségeket. Közben a fokhagymákat megpucoljuk, apróbb darabokra vágjuk. A megsült padlizsánokat megfosztjuk héjuktól és ugyanabba az edénybe rakjuk, amiben a paprikák már várják a további műveleteket. A paradicsomot apróbb darabokra vágjuk és szintén az edénybe tesszük. Alacsony lángon elkezdjük főzni és turmix segítségével összeaprítjuk, összekeverjük őket. Hozzáadjuk a fokhagymákat szükség esetén sózzuk, vagy megszórjuk ételízesítővel. Ha gombát, lila hagymát vagy főtt babot, illetve füst aromát szeretnénk hozzáadni, akkor a turmixolás után megtehetjük. Én a legutóbbi ajvárhoz főtt óriásbabot tettem. Hagyjuk még egyet rottyani és előkészített sterilizált üvegekbe töltjük. Az üvegeket hasonlóan készítjük elő, mint a lekvárok befőzésénél. Ha egy üveget megtöltöttünk az enyhén folyékony pirosló pástétommal, befőzési fóliát teszünk rá, majd kupakot, és fejjel lefele meleg dunsztban pihentetjük egy-kettő-három napig. (Ha az üvegek már nem adnak le hőt, kihűltek, akkor egyszerűen a befőttes polcokra rakjuk a pincébe vagy kamrába.) Tavaly műanyag edénybe a fagyasztóba is tettem el pár adagot. Télen csak felmelegítettem és már fogyaszthattuk is. Az ajvárral jellemző, ahány ház, annyi szokás. Vagyis vannak helyek, ahol a padlizsánból kerül bele több, van ahol paprikásabb ízvilág jellemzi, másutt pedig inkább paradicsomosan készítik el. Füst aromával pótolhatjuk a kerti grillezés által nyert füstös, pikáns ízét. Aki kedveli, egy-egy erős paprikát is tehet hozzá, picit csípőssé alakítva át ezt az ételt, amely nem csak egy egyszerű pástétom, hanem előételnek vagy "tunkoláshoz" szósznak is kitűnő lehetőség.
Sült padlizsánkrém télire
2012. augusztus 12. Vegavarázs
Már többféle padlizsánkrémet készítettem az évek során, de úgy vélem, eddig ez a dobogós. Hogy őszinte legyek, nem vagyok teljesen kibékülve ezzel a ,,megsütjük vason egészben a padlizsánokat, leszedjük a héját módszerrel. Mégpedig azért, mert a padlizsán legfinomabb részét kidobjuk. Az indiai... tovább>>
Vegán nyaralóknak - ötletek
3 évvel ezelőtt hirdettem meg itt a blogon egy játékot, melyben arra kértem az olvasókat, osszák meg velünk, hogyan oldják meg a család vegán étkezését a nyaralás alatt, amikor elutaznak. Kaptam néhány nagyon hasznos levelet, és mivel kiemelkedő humora miatt ez az egyik kedvencem a beérkezettek közül, időről-időre újra felteszem ide a blogra, hogy az újabb olvasók is elmerülhessenek benne...:-)) Folyt. köv.... Ildikó 2 gyermekes, tapasztalt vegán anyuka, aki egy náluk bejáratott menüsort osztott meg velünk hihetetlen humorral fűszerezve.:-) Már többször elolvastam, és nagyon jókat derültem rajta.:-)) Az általa megosztott ötletek, és villámreceptek is remekek szerintem, érdemes elolvasni! Íme: Vasárnap: utazás Mi hajnalban indulunk, többnyire 2-3 óra tájékán. Emiatt a reggeli korán van, bár amúgy délig csak gyümölcsöt szoktunk enni. Tehát reggeli: előre elkészített szedvicsek (tormás szotyolakrém (nyers szotyi ledarálva reszelt tormával, sóval, citrommal fokhagymával) Ebédre megállunk és valaholvá kiülünk a szabadba: előre megsütött szejtán szeletek kenyérrel, sok hagymával zöldségekkel. Vacsira már ott vagyunk: (Ha mégsem, akkor vagy eltévedtünk, vagy már ebédre ott voltunk, mert repülővel mentünk). Szóval felteszek rizst , és pirítok hozzá apróra vágott zöldségeket . Másnap, hétfő már kora reggel a tengerben ejtőzünk, mert úgy dukál. Délig csak gyümölcs . Nem keverjük, tehát egyszerre csak egyféle, ez alól Ágoston fiam kivétel, akit alaposan elkényeztetünk, így ő néha Biorganikos marcipánt eszik reggelire, vagy sörélesztő tablettát, esetleg a kettőt együtt. Ebédnél már féltékeny a nagyobbik fiam, Timon hogy ő vajon miért nem rúghat ki a hámból egy kis egészségtelen kajával, így ő fagylaltot ebédel, ami után kb két órát rohangálunk, mert vega fagyi nem terem minden sarkon. Mi többiek, akik ekkor még állhatatosan egészségünk megőrzésén dolgozunk, aznap ebédre tésztát eszünk fohagymás bazsalikomos pesztóval. Vacsorára elkap az anyai szigor és mindenki teljes őrlésű kenyeret eszik vega margarinnal, gabonakolbásszal és salátával. Kedden délig gyümölcs , Ágoston sült krumplit eszik, mert szerinte a krumli legalább annyira gyümölcs, mint az alma, lévén, hogy az is kerek. És ha már meg is lehet sütni, akkor miért ennénk nyersen, ha egyszer úgy pocsék. Mi többiek, beleértve nagyobbik fiamat, akinek a szája szélén ott virít az árulkodó ketchup-folt, dinnyét reggelizünk. Ebédre Ágoston legszívesebben Schüssler sót enne kevéske Bach-virág kivonattal, de ez már az apjának is sok, így megembereli magát és mielőtt benyakalja a magunkkal hozott Schüssler só készletet, hajlandó enni a cukkinikrémlevesből (ez a világ legegyszerűbb levese: cukkini aprít, hagymával párol 20 perc alatt puha, botmixer, só, és szerecsendió kell bele, illetve főtt burgonya, amit eleve belevághatunk, hogy együtt párolódjon. Kis magunkkal hozott zabtejszínnel megbolondítjuk, és lehet elmerülni az élvezetekben). Este elszabadul a pokol és mindenki mást akar enni. Én padlizsánkrémes kenyeret , Timon fiam sült hagymás paradicsomos kenyeret , Viktor párom, zöldséges rizst , Ágoston sörélesztő tablettát málnával. A lakomát némi magunkkal hozott Neurosan zárja, hogy senki ne hányjon éjjel. Szerdán én személy szerint böjtölök, hogy rendbe jöjjön az emésztésem. A többiek is gyümölcsöznek délig , mert a jó példa ragadós. Ebédre egy kis erőleves , ami a világ legegyszerűbb dolga, csak kell hogy vigyünk magunkkkal, az otthoni fűszerkészletből. Egy kis zacsiba beledobálunk: babért, borókát, szegfűborsot, sáfrányos szeklicét, borsot, köményt, szerecsendióvirágot, borsikát, majorannát, kurkumát. Ezeket teatojásban a vízbe tesszük, majd hozzádobáljuk a zöldségeket, amihez csak kedvünk van, de mindent egészben, vagy félbe vágva (zeller, karalábé, répa, fehérrépa, kelkáposzta hagyma, fokhagyma, egy paradicsom, egy paprika, és több kisebb krumpli. Olyan lesz, mint a húsleves, csak egészséges. Legalább 1 óra fővés kell neki, de megéri, és azon kívül, hogy várni kell rá, sok meló nincsen vele. Este étterembe megyünk, mert a tengerparton többnyire lehet találni olyan helyet, ahol tojásmentes tésztából gyártanak spagettit fincsi paradicsomszósszal . Pont eddig tart a böjtöm is, milyen érdekes. Néha még olyan pizzázót is találtunk, ahol nem tejjel és tojással készítették a pizzát, sajtot meg nem kértünk rá. Jól jön néha, ha beszélünk mindenféle nyelveken, mert a pincérek még itthon is nehezen keverednek elő egy valóban vega kajával, nemhogy egy vadidegen országban, ahol nem értjük a nyelvet. Mi nem megyünk be étterembe, ha nem tudunk valamilyen nyelven beszélni a pincérrel, amit láthatólag valóban meg is ért. Vagy keresünk egy indiai éttermet, mert ott sanszos, hogy lesz valami tehénmentes (ezt a hülyeséget! Az ember nem megy be az olasz tengerparton indiai étterembe!) Csütörtök reggel barack, vagy sárgadinnye , ha már augusztus van, akkor szőlő is. Ebédre zöldbabfőzelék, sült szejtán karikákkal . Vacsorára vegazsíros kenyér zöldségekkel, hagymával (vegazsír= otthonról jön velünk: hagyma pirul, jó fél órát, hogy barna és pörcös legyen, majd bele a turmixba, hozzá Marmite krém, (ez egy élesztőkrém), és fűszerek, meg só, kevés hagyma fokhagyma. Isteni! Mindenki szereti. Lehet chilisre is csinálni. Az még finomabb! Péntek délig gyümölcs , mindenki eldönti, neki melyik. Ebédre krumplistészta , rettenetes mennyiségben, mert az nagy kedvenc. Vacsorára zabkása aszalt gyümölcsökkel . Szombaton utazunk , ezért arra való tekintettel, hogy a leírtakon kívül még egy csomó más kaját is megettünk, csak ezeket nem kellett leírni, mert nem kértétek, de a főtt kukoricától kezdve az otthonról hozott három féle süti és kekszig, ránk ugrott legalább hat kiló, nos emiatt a veszett fejsze nyele életérzés miatt felszerelkezünk mindenki kedvenceivel: Viktor párom műzliszeleteket vesz, Timon fiam a hőségre való tekintettel megdobja a szervezetét egy kevés chilis pickle-lel hozzá való chipsekkel , Ágoston marad a jól bevált sörélesztő tablettánál, én pedig szendvicseket gyártok a maradék krémekből . Mire hazaérünk elfogy a Neurosan is, és boldogan szórjuk szanaszéjjel piszkos holmiainkat a nagy szobában, mielőtt felfaljuk az áldott jó nagymama háromfogásos meglepi-vacsoráját, amiből persze egy szem sem marad. De ez már egy másik történet. Jó nyaralást! Ildikó Ennyi volt a mese mára, a következő részben következik még a két játékon kívüli benevezett, Edit és Orsi összeállítása!:-)
A pofonegyszerű padlizsánkrém
Múlt héten vasárnap dolgoznom kellett, és csak kevés időm volt főzőcskézni. Beraktam egy adag krumplit jénai tálban a sütőbe, aztán gondoltam egyet, és a hűtőben árválkodó padlizsánt bedobtam mellé a rácsra. Amikor kisült, nem sokat kellett vele foglalkozni, csak egy jó fél órát állni hagytam fogyasztás előtt, hogy az ízek összeérjenek. Hozzávalók: 1 nagy padlizsán 2 szál újhagyma 2 ek olivaolaj 1 csipet só A padlizsánt megsütjük, ha lehet hagyjuk kicsit pirulni is. Amikor kisül, meghámozzuk, villával összenyomkodjuk, sózzuk. 2 ek olivaolajat öntünk rá. Két kis újhagymát vékony karikákra vágunk, a fenti péphez keverünk. Finom volt a sült burgonyával, de rizshez, vagy egy szelet kenyérhez is el tudom képzelni. A férjem, mikor elfogyott a szósz a halhoz, ezzel ette. Látványnak nem gyönyörű, de ízletes.
Cipók, téglák, háromszögek, meg a geometria
Ugyanakkor készültek, mint az előzőekben publikált padlizsánkrém. Apa egyből tesztelte is a krémmel, mert kértem, hogy mondja meg, jó lesz-e így az íze. Egy egészet meg kellett ennie, hogy kijöjjenek az ízek. ;) Hozzávalók: 55 dkg tk tönkölyliszt 5 dkg fehér liszt (ha házi őrlésű a tönköly, lehet 50/10 is az arány) 380 ml növényi tej (vagy 1 szójajoghurt és kb. 250 ml víz) 1 és 1/2 tk só 1 tk méz magok 2 dkg élesztő Minden összetevőt a kenyérsütő gép üstjébe tettem. A géppel átdagasztattam alaposan, majd fél órát kelt. Azután újra dagasztattam, kinyújtottam egy kilisztezett deszkán. Különböző geometriai formákra vágtam. :) Arra jöttem rá, hogy jobban szeretjük, mint a cipó formát, és valamiért más íze is lesz. A tetejüket megkentem kevés vízzel, majd bevagdostam, és megszórtam szezámmaggal. Sütőpapírral kibélelt tepsibe raktam, és még egyszer fél órát kelesztettem. Azután kb. 40 percet sültek 180 C-on.
Csigasós
Fogalmam sincs, miért nem zsömle lett, vagy egyszerű téglalap, esetleg kifli. Úgy látszik olyan későn már nem voltam egészen beszámítható. :) De nekem tetszettek, és valószínűleg máskor is készítek, mert miért ne. Nem lehet ugyan hagyományosan megkenni, de padlizsánkrémbe mártogatni, vagy zakuszkába teljesen jó volt. Hozzávalók: 40 dkg tk liszt 20 dkg fehérliszt 10 dkg főtt burgonya 3,2 dl víz (liszttől függő) 3 ek olivaolaj 1,5 tk só 1 tk méz 2 dkg élesztő magok +3 ek olivaolaj / 5 dkg vaj Vagy gépben összedagasztatjuk, vagy kézzel gyúrjuk fél órát. Ez utóbbi esetén a mézes vízben felfuttatjuk az élesztőt. A lisztet közben összemorzsoljuk a 3 ek olivaolajjal, majd hozzáadjuk az összetört burgonyát, sót és a felfutott élesztőt. Minél jobban dögönyözzük, annál jobb lesz a tészta állaga is, és a végeredményünk. Azután fél órát pihentetjük, majd kinyújtjuk. A tetejét megkenjük kevés vízzel összekevert olivaolajjal, vagy olvasztott vajjal. Kisebb téglalapokat vágunk belőle, amit azután feltekerünk. Én a muffin sütőformába tettem, de ha nincs a szélére fektetve is süthetjük. Hagyjuk fél órát kelni. Azután 180 C-on 40 percig süssük, míg megpirul.
padlizsánkrém
2011. augusztus 19. A malac nem ebéd
legtöbbször így csinálom a padlizsánkrémet, szerintem ez a legfinomabb. hozzávalók: - három kisebb vagy két nagy padlizsán - fél fej hagyma - egy-két gerezd fokhagyma - citromlé - majonéz - kevés olívaolaj - fűszerek: só, színes bors (mozsárban durvára törve), apróra vágott friss rozmaring, bazsalikom előre leszögezném, hogy nem tartom be a fém ne érje a padlizsánt-elvet, mert az éles kés és a botmixer nagy barátaim a konyhában - amíg persze halálos sebet nem szerzek -, és semmiféle ízbeli elváltozást nem észleltem még. szóval hagyományőrző padlizsánkrém-készítők: elnézést! a padlizsánokat megmosom, a szárukat levagdosom és egy tepsire fektetve, 200 fokon megsütöm őket a sütőben. kb egy óra nálam, de ha benn marad még egy fél órát a sütőben, csak jobb lesz! azért fél időben érdemes átfordítani a padlizsánokat a másik oldalukra. amíg sülnek, felaprítom a hagymát és a fokhagymát. ha már eléggé összeestek, esetleg megszenesedtek, pár percre hideg víz alá tartom őket, hogy könnyen le tudjam húzni a héjukat. majd egy tálba rakom, hozzáöntöm a hagymát és a fokhagymát, és igen, botmixerrel pürésítem. ezt nem azért csinálom, mert képtelen lennék viszonylag krémessé varázsolni a padlizsánt fa- vagy műanyag eszközzel, hanem mert egyszerűen nem vagyok hajlandó lereszelni a hagymát. ennyire apróra pedig vágni nem lehet. ha már nagyjából homogén, mehetnek bele a fűszerek, igazán kevés olívaolaj, a majonéz és a citromlé. direkt nem írtam arányokat, de én szeretem, ha kifejezetten savanykás és fűszeres, szóval nem spórolok semmivel. (ja és egyszer véletlenül került bele fahéj, és meglepően jó volt. legközelebb úgy csinálom meg.) pirítóssal, amíg el nem fogy!