Kétfázisú, könnyű arcápoló krém házilag
tovább a teljes receptért »
Régebben csak csak zsírfázisút készítgettem magamnak, amit esténként szoktam az arcomra kenni:
Ilyent: http://www.fittnok.hu/bortaplalo-arckrem-hazilag
Ez kizárólag növényi zsírokat és olajakat tartalmaz, testes, zsíros állagú krém.
Amit most szerettem volna készíteni, az a kétfázisú krém, azaz csak egy része a zsír, másik része vizes alapanyagú, így krémesebb, lágyabb lesz.
Az egyfázisú, kizárólag olvasztott növényi olajakat és zsírokat tartalmazó krémekhez nem szükséges semmiféle más adalékanyag: sem tartósító, sem emulgeálószer, egy az egyben egybeolvasztjuk a szilárd és folyékony növényi olajakat.
A kétfázisú, azaz vízfázist is tartalmazó krémeknél más a helyzet, ezek könnyebben romlandóak, ezért szükséges hozzájuk csöppnyi tartósítószer (pl. Rokonsal) is, amennyiben a krémet nem szándékozzuk felhasználni 5 napon belül. Ha csak minimális mennyiséget készítünk, és 5 napon belül felhasználjuk, akkor nem szükséges bele tartósítószer, de tároljuk akkor is hűvös helyen vagy hűtőben.
A kétfázisú krémekhez szükséges még egy emulgeálószer is, mivel önmagában a zsír és a víz nem elegyedik. Én most emulgeálószerként Emulsan pasztillákat használtam, ezekből is csak nagyon kevés kell, ugyanúgy, mint tartósítószerből.
Ezek a plusz adalékanyagok BDIH-s kozmetikumokban is megtalálhatók, nincsen káros hatásuk. És nem drágák.
Ráncmegelőzőként egy pici késhegynyi hiarulonsavat is tettem a krémbe, mely remek hidratáló tulajdonságáról híres. A krém ph-ját pedig egy csöpp tejsavval tettem “bőrbarátabbá”, valamint a tartósítószer is csak ebben a (kb. ph 5.5) ph-jú környezetben végzi el dolgát.
Szóval, az összetevők, amiket használtam:
Zsír fázishoz:
- szilárd növényi vajak: kakaóvaj, mangóvaj, shea vaj
- folyékony növényi olajak: búzacsíra olaj, szőlőmag olaj, jojoba olaj, E-vitamin
- Emulsan emulgeálószer
Víz fázishoz:
- desztillált víz
- hialuron sav, csöpp alkohollal átnedvesítve
+ 1-1 csepp geránium és rózsa illóolaj
Rokonsal tartósítószer
tejsav
Elkészítés:
A folyékony növényi olajakat kis hőmérsékleten megmelegítem az emulgeátorral, majd hozzáteszem a szilárd növényi vajakat. Próbálom a legminimálisabb hőfokon tartani, de olyan hőmérsékleten, hogy minden elolvadjon. Az E-vitamint csak a zsírok olvadása után teszem hozzá.
A hiarulonsavat közben egy csöpp alkohollal átnedvesítem, majd a meglangyított desztillált vízzel együtt csomómentesre elkeverem.
Ezt követően összekeverem a víz fázist a zsír fázissal, és hűlésig folyamatosan keverem. Mikor már kézmelegre hűlt, hozzáadom a tejsavat, tartósítószert és az illóolajakat. Hűlés közben folyamatosan sűrűsödik, végleges állagát általában másnapra éri csak el.
A fent említett alapanyagokról, a krémkészítés menetéről bővebben a cosmio.hu oldalon olvashatsz, itt beszerezhetők az alapanyagok is.
Kellemes kencézést kívánok!
Update: És egy újabb adag készült, ez után levendula illóolajjal.
« Fekete borsos fokhagymás karfiol tempeh | Kakaóvajas ajakápoló » |
|
|