Padlizsán vagy pulykacomb? - A paleolit mítosz
2013. október 16. La Veganista
tovább a teljes receptért »
Kövezzenek meg, de én egyáltalán nem látom az emberben azt a hiperhúsevőt, aminek a paleo-diéta igyekszik beállítani. Tudjuk, hogy a tigris, meg az oroszlán az. Láttam már jó néhány természetfilmet, ahol ezek a hatalmas macskák a prédájuk után iramodnak, majd utolérve, tekintélyes karmokban végződő mancsuk egyetlen ütésével leterítik. Azután irgalmatlanul erős állkapcsukkal könnyedén elroppantják a gazella, meg a kafferbivaly nyakát. Végül ott helyben jól fejlett tépőfogaikkal felhasítják áldozatuk vastag bőrét, és belakmároznak a nyers, véres húsból. Desszertként pedig elfogyasztják az emésztett növényi táplálékot tartalmazó beleket, mert máshogy képtelenek lennének a növényi cellulózt (rostot) bejuttatni a szervezetükbe.
Most hunyd be a szemed egy percre és képzeld el, hogy ugyanezt az ember csinálja. Az mondod, hogy ez lehetetlen? Képtelen úgy vadászni, mint a tigris meg az oroszlán? Jaj, kérlek, ne viccelj már!
Az ember született vadász! Beül a dzsipjébe, mert a gazellát másképp nem érné utol. Az az igazi, ha a lövés előtt az állatokat karámba terelik neki, akkor biztosan hazavihet legalább egy trófeát - nem viccelek, így vadásznak például Afrikában a ,,hipervadászok. Ott van mellette a távcsöves puskája (a látása, meg a szaglása sem egy ragadozóé), mert jobb, ha egészen távolról teríti le az áldozatát, hiszen sem karmai, sem erős mancsa nincs, amivel leüthetné több száz kilós állatot. Az állkapocsról ne is beszéljünk. Hétszentség, hogy nem tudja átharapni még egy nyeszlett borz torkát sem.
Viszont kése van, hogy erős tépőfogak hiányában képes legyen felhasítani a préda bőrét. Kibelezi az áldozatot (a beleket gondosan ott hagyja a szavannán dögevőknek), de nem ott helyben eszi meg a véres nyers húst, hanem hazaviszi és odaadja anyunak, hogy alaposan megfűszerezve főzze vagy süsse meg. Na ja, különben ki a fene tudná megenni ezt az oszladozó, büdös, véres, rosszízű, itt-ott férgekkel tűzdelt valamit?
A fenti módszert, az emberiség viszonylag kevés tagja alkalmazza. De mit csinál a többi, hiszen muszáj naponta húshoz jutniuk, mert ők vadászok, szükségük van rá. Hát bemennek a boltba és levadásszák a polcokról a kis pampalinik.
Nem tartom teljesen reálisnak, hogy az ember a pattintott kőkorszakban, kezdetleges eszközei segítségével (a híresztelésekkel ellentétben, akkor még nem volt dzsip, meg távcsöves puska) mamut csordákat levadászva, napi szinten képes volt biztosítani a húsellátást. Autentikus választ valószínűleg maga az ősember tudna adni, és ha a tudomány jól kérdez, sikerül szóra bírnia. Ez volt a magánvéleményem, és most következzen a cikk, ami nemrégiben jelent meg a care2.com-on.
Forrás: care2.com
A paleo diéta divattá vált, de vajon az evés ezen módja tényeken, vagy fikción alapszik? Az elmúlt években önsegítő könyvek hatalmas áradata jelent meg, melyek azt ajánlották, hogy térjünk vissza őseink étkezési szokásaihoz. De pontosan mit is ettek az őseink?
Az antropológusok már évek óta vizsgálják a régmúlt táplálkozási szokásait, és ahogy várható volt megoszlik a véleményük róla. Vannak, akik amellett érvelnek, hogy az étrend alapját a gyűjtögetésből származó gyümölcsök és diófélék adták, míg az állati fehérje inkább az élvezet, mintsem a mindennapi valóság része volt. Mások azt akarják elhitetni velünk, hogy nagy vadászok voltunk, akik húsból álló étrendjüket némi bogyóval küldték le.
Szerencsére egy új kutatás megadja a választ arra, hogy valójában milyen lehetett a paleolitikus táplálkozás - bár az eredmény lehet, hogy meglepő lesz. Egy biztos, teljesebb képet kapunk arról, amit elődeink ettek, ha a kérdést szélesebb kontextusba helyezzük.
Minden a bélrendszerből vezethető le, különösen a vastagbélből. A ragadozóknak hatalmas, sima gyomra van, ami a zsákmányt proteinné alakítja. A növényevők gyomra szőrszerű bolyhokkal és baktériumokkal segíti a növények feldolgozását. A kérődzők, mint például a szarvasmarhák, egyfajta óriási erjesztőgyomorral rendelkeznek, amely speciális zsírsavakat állít elő, ezt képesek tárolni és felhasználni. Másoknak alig van gyomra, így az erjedés egy hatalmas vastagbélben történik.
Az emberi bélrendszer meglepően unalmas, de érdekes módon hasonlít az orangutánokéhoz és a csimpánzokéhoz (néhány kivételtől eltekintve). Szóval, mit esznek a ma élő főemlősök, akiknek a bélrendszere hasonlít a mienkre?
Az étrend minden majomnál és emberszabásúnál egyszerű. Gyümölcsök, diófélék, levelek, esetenként uzsonnára egy gyík vagy madár. Vagyis a főemlősök képesek megenni a cukros gyümölcsöket, leveleket és a húst, de ez utóbbit nagyon ritkán fogyasztják.
Az emberszabásúak által elfogyasztott étel nagy része növényi eredetű, nem pedig állati, és a kutatás azt sugallja, hogy így volt ez, az elmúlt harminc millió évben is.
Egyszerűbben fogalmazva, a mi főemlős bélrendszerünk növényevésre van tervezve, ez volt valójában a paleolit étrend. Lehet, hogy egyedülálló immunrendszerünk, agyunk, kezünk van, de a bélrendszerünkben nincs semmi különleges. Több tíz millió éven keresztül gyümölcsök, levelek és alkalmanként egy darabka nyers hús került bele.
Lehet, hogy barlanglakó őseink nem voltak 100%-ban vegetáriánusok, de biztosan nem voltak ragadozók sem, ahogy el akarják hitetni velünk.
Amikor az evés tökéletes modelljét próbáljuk megalkotni, sok tényezőt kell figyelembe vennünk, és az új tanulmány ezeket is felfrissíti. A rendelkezésre álló kutatások alapján leszögezhetjük, hogy vannak különbségek az emésztő rendszerünkben, hiszen testünk fejlődött annak érdekében, hogy alkalmazkodjon a nehezebb állati fehérjét tartalmazó étrendhez, és természetesen az ételek feldolgozásához is.
Egyértelműen látható, hogy a növényi alapú étrend egészséges, és minél több gyümölcsöt, zöldséget fogyasztunk, annál több előnyre teszünk szert.
A cikk végére kívánkozik a MDOSZ ez év februárjában kiadott hírlevele, mely a paleo-diéta kérdéseivel foglalkozva a következő megállapítást tette: ,,számítások szerint, ha az emberiség egésze visszatérne a paleolitikus étrendhez, a földön ma élő állatok összessége és az élelmiszeripar együttesen sem lenne képes ellátni a lakosságot ilyen mennyiségű hússal. Úgy gondolom, ha semmilyen más érv nem szólna a paleo-diéta ellen, ez akkor is éppen elég meggyőző lenne.
« Ha nem jégbe fagyott birodalmi lépegető, akkor mi lehet ez? | Fűszeres sütőtökös lencsesaláta » |
|
|