Vegán "vajas kifli"
tovább a teljes receptért »
Amikor kicsi voltam, nagyon szerettem a vajaskiflit. A sarki tejboltban mindig lehetett kapni, és ha jól emlékszem, 10 fillérbe került. Iskolába menet néha vettem belőle, hogy útközben elmajszoljam. Azóta több mint 30 év telt el. Vajas kiflit és vajjal készült ételeket már nem eszem, mert tudom, hogy a vaj a tejiparhoz kötődik, melynek mellékterméke többek közt a borjúhús. A reklámokkal ellentétben, a tejtermékeket, nem az alpesi legelőkön bóklászó vidám bocik adják. Erőszakos, véres, fájdalmas történet van minden liter tej, minden kocka vaj, minden joghurt, kefir és más állati eredetű termék mögött. Amikor vegánná válsz, többé már nem miattad végzik el mások a piszkos munkát. Nem lesz közöd fogyasztóként ahhoz, ami a színfalak mögött, az emberek szeme elől elrejtve történik.
Eddig rendben is van - mondhatnád - de akkor mi lesz a vajaskiflivel, amit annyira szerettél? Ez nagyon egyszerű. Csak annyit kell tennem, hogy megkeresem a megfelelő növényi alapú helyettesítőket, és elkészítem a veganizált változatot. Egészen meglepő a hasonlóság.
Hozzávalók:
60 dkg kenyérliszt (2:1 arányban lehet használni kenyérlisztet és tk. lisztet)
10 dkg puha vegán margarin
3-3,5 dl langyos rizstej
1 evőkanál sikér (ezzel növelhetjük a liszt sikértartalmát - elhagyható)
3 evőkanál burgonyapehely (lazítja a kifli tésztáját - elhagyható)
1 csomag instant élesztő vagy 2,5 dkg friss élesztő ( 1/2 csomag)
1 evőkanál cukor
1 teáskanál só
1/2 citrom leve (segít beindítani a sikért - elhagyható)
1-2 kanál langyos rizstej a kenéshez
Így készítsd el:
A kimért lisztet szitáld bele egy nagyobb tálba. (Ezzel fellazítod, levegőssé teszed a lisztet - a kelesztést segíti.)
Keverd el a lisztben a sót, a burgonyapelyhet és a sikért.
Az élesztőt, a cukrot, meg egy kanál lisztet elegyítsd a langyos növényi tejjel egy kisebb edényben, és várd meg, amíg felfut (barnás hab képződik a tetején).
A felfutott élesztőt a felpuhított vegán margarinnal, és a citromlével együtt öntsd a liszthez, majd 4-5 perc dagasztással dolgozd sima tésztává. (Használhatsz dagasztógépet, vagy kenyérsütő gépet is a dagasztáshoz, de kézzel az igazi.)
A tálat fedd le légmentesen és tedd meleg helyre pihenni 1-1,5 órára.
A megkelt tésztát oszd tíz egyenlő részre, majd nyújtsd ki mindet háromszög formára. (Ha az elosztott, gömbölyített tészta a nyomorgatástól kicsit gumis, nehezen nyújtható, akkor takard le egy konyharuhával, hagyd pihenni 10 percet és újra nyújtható lesz.)
Tekerd fel a tésztát a háromszög alapjától indulva a csúcsa felé és hajtsd patkó alakúra. Arra ügyelj, hogy a tészta vége a kifli aljára kerüljön. (Ha a tetején, vagy az oldalán van, sütés közben felpöndörödik.)
Sütőpapírral bélelt tepsibe rakva pihentesd 20-30 percet, közben melegítsd elő a sütőt 200 °C-ra.
Mielőtt betolnád a sütőbe a tepsit, az összes kifli tetejét kend meg langyos rizstejjel.
Ezután süsd aranybarnára a kifliket 12-15 perc alatt. Majd hűtőrácsra szedve hagyd kihűlni.
« Csőben sült paradicsomos-cukkinis fusilli | Indiai Gasztronómiai Nap » |
|
|